ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 26 Juni 1911. Tweede Blad (S5 ierikzeesche Courant), NIEUWSTIJDINGEN ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschQnt, li voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatien In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eent per week, f 10 per jaar bq vooruitbetaling. 67«te JAARGANG - No. 9097. UI«H*v«r-Hoofdpedaoteupi A. FRANKEL. Radaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ctt., meerdere regelt 10 ets. Groote lettert worden naar plaatarulmte berekend. De Inzending moet getchleden det Maandagt-, Woentdagt- en VrQdagt-mlddagi uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipecteupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Hei Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Amerika't .eerite burger," pretldent Taft, en echtgenoote hebben hun zilveren bruiloft gevierd, 't Avondt werd een tulnfeeit ge geven, zoo ichitterend alt het Witte Hult nog nimmer heeft gezien. Hel Witte Huil met zijn prachtige tuinen geleek een toover- palelt. Taft heeft al zijn 8000 gatten de hand gedrukt en leder een vrlendeiyk woord toegeiproken. Er z|jn ongeloofelljk veel cadeaux gekomen. FRANKRIJK. Het Mlnliterle-Monli li na een kort- itondlg bettaan van ilecbtt 3 maanden, gevallen. Zijn kleurlootheld heeft het ten val gebracht. Het voorttel tot evenredige vertegenwoordiging wat de doodsteek. De tegenwoordige mlnlsterlëele crltlt zal, bij den verwarden toestand In Frankrflk niet gemakkeiyk op te losten zyn. DUITSCH LAND. Twee Dultschers, die In den loop der vorige week met de .Berlin" opgestegen waren, hebben met hun ballon aan de Russische grens een minder aangename bejegening ondervonden. In den luchtbol zaten de Ingenieur Hans Gerlcke en de luchtschipper Zékely. Woensdagochtend tegen acht uur naderde men de Russische grensplaats Lublcz. Toen de ballon op 800 M. hoogte de grens overging, hoorden de twee mannen ln het schuitje plotseling etteiyke geweerschoten en eenlge kogels vlogen dicht over hunne hoofden. Binnen enkele minuten volgde het eene salvo op het andere; de Russische grenswachten schoten onophoudelijk en losten In het geheel ongeveer 60 schoten op den luchtbol, zoodat de twee luchtschippers achter de zandzakken dekking moesten zoeken. Zoodra een van de heeren zyn hoofd boven den rand van den ballon uitstak vlogen de kogels hem weer om de ooren. Ongelukkig was de ballon In een luchtstroom gekomen, die hem vlak langs de grens voerde, en niet minder dan vijfmaal kwam hy daatby over de grens heen; telkens wanneer dit gebeurde, schoten de grenswachten weer. Door ballast uit te werpen, steeg de luchtbol tot 5000 M. en daar vonden de Dultschers elndeiyk een luchtstroom, die hen naar het vaderland deed afdrijven. By Nlcolaiken In Oost-Pruisen konden zy ten slotte goed en wel landen. REL8IË. Mechelen, 23 Juni. Een vreeseiyk on geluk had heden alhier plaats. Een brug over de Dylè was sedert eenlgen tijd In reparatie en dientengevolge werd het volk met een oude boot overgezet. Heden middag om half één zonk plotseling deze boot met veertig menschen, schier allen werklieden. Allen geraakten te water. Slechts enkelen konden zwemmen, terwyi anderen gered werden, doch een groot aantal ver dronken. Om half twee waren reeds drie ïyken opgevlscht. Een ontzagiyke menigte stroomt toe. Men weet nog niet wie de vermisten zyn. De Brusselsche Gazette deelt mede, dat In de eerste helft van Juli twee Hollandsche torpedobooten te Ostende zullen aankomen. Dit feit schynt te bevestigen, dat Koningin Wllhelmlna aan boord van een kruiser In die plaats zal komen. ■EDERUIRD. Zaandam, 24 Juni. Aan de Bootmakers- straat alhier zyn voor ongeveer 10 i 12 jaar een groot aantal nieuwe perceelen gebouwd. Een tweetal daarvan verzakken nu reeds op zoo geweldige wyze, dat de bewoners uit vrees voor Instorting, ze op staanden voet verlaten hebben. Van het ééne perceel Is de achtermuur van onder tot boven gescheurd, en de bewoners werden her- haaldeiyk door knallende geluiden, altof Iets van elkander barst, opgeschrikt. Één der plafonds toont grooten lust, om naar beneden te storten. De bewoners hebben dut terecht bytyds een betere woning op gezocht. Voorburg. De glasfabrikant Van Immer zeel alhier werd In den nacht gewekt door 't blaffen van zyn hond. Hy sprong het bed nit en ontdekte dat het slot van de loodt verbroken was en er twee damesfietsen waren ontvreemd. Juist kwam er een fletser voorby. De heer v. I. leende diens flets en rende de dieven na. Weldra had hy ze Ingehaald. Hy reed ze voorby, keerde toen bm en sommeerde ze met een geladen revolver, om af te stappen. Toen de één nog trachtte te ontkomen, sloeg de heer v. i. hem onmiddellijk tegen den grond. Het tweetal haalde groote metsen te voorschyn, doch toen de heer v. I. een schot In de lucht lotte, begrepen ze, dat ze werkeIJJk met een geladen revolver hadden te doen en daarom gaven ze zich maar liever over. Menschen uit de buurt hielden hen gevangen en riepen Inmiddels de politie. Ze bleken ook nog twee konynen gestolen te hebben. De politie herkende ze alt twee beruchte Haagsche inbrekers. Mlddelharnis, 24 Juni. Den vorlgen nacht It in den Kerkrlng in een onbewoonde woning Ingebroken. Hoewel alles was open gebroken, werd niets vermist. Den speur honden van den heer Hotsen, die direct werden ontboden, Is het gelukt het spoor van den vermoedeiyken dader te vinden. Breda. Het eerste schip van gewapend beton I Door de firma F. J. Stülemeyer Co. alhier, werkzaam zynde aan een groot werk te Deventer, Is naby de fabriek van Neury en Van der Land daar te water ge laten het eerste schip van gewapend be ton, inhoudende 60 ton. Het schip bleek aan alle elschen te voldoen. Weymann f 2950 Klmmerllng I 1850. Renaux f 1450. Barra f 1450 Tabuteau f 1300. Duval f 1250. Train f 700. Prévost I 40D. Amérlgo f 150. Hedenochtend te tien uur zouden de vliegers van Soesterberg vertrekken naar Brussel, met verplichte neerdaling te Gllzen-Ryen, maar naar men meldde werd met het oog op het slechte weer het vertrek tot heden middag 3 uur uitgesteld. De Europeetche rondvlucht. Het Is Vrydag een dag van weinig emotie geweest In het vliegkamp van Soesterberg. Zooals men weet zouden er kleine wedstryden plaats hebbeneen hoogte-vluchteen militaire estafette- wedstrydeen behendlghelds-wedstryd enz. Maar er la niet veel van gekomen. De meeste vliegers waren verlangend naar rust, en In weerwil van de uitgeloofde iiljzen, lieten ze hun vliegtoestel In de "oodsen. Toch kreeg het publiek nog wat te zien, want Verschaeve, die aan het vlieg kamp verbonden Is, maar niet aan de groote rondvlucht deelnamdeed een zevental vluchten, o. a. met eenlge passa giers, en verwierf ook den prys voor het grootste aantal opstyglngen en voor den behendlgheldswedstryd, d. I. het werpen met sinaasappels naar een schyf. Sommige appels kwamen tot op 4 meter afstand neer. Hy was trouwens de eenlge deel nemer aan die wedstryden. Klmmerllng was van de deelnemers aan de rondvlucht de eenlge die uitkwam voor de hoogtevlucht. Hy bleef 20 minuten In de lucht en steeg tot 1100 meter en won daarmee, ook als eenlge deelnemer, den prys van 1000 franc. 's Avonds tegen* half acht kwam ook wynmalen nog even uit, niet voor een wedstryd maar louter voor een plezier tochtje. Hy werd luid toegejuicht en verrichtte ook eenlge kranige, bravour- stukjes In de vliegkunst. In den loop van den dag waren er nog vier vliegers In het kamp aangekomen, n.l. Barra, die den vorlgen dag op 17 kilometer van het vliegkamp had moeten dalen, Duval, Védrines en Prevost. Védrlnes en Prévost kwamen regelrecht van Luik. Védrlnes kwam op de monoplan van zyn collega Verrept. Prévost had den geheelen nacht medegeholpen om den Deperdussin-eendekker te herstellen en was toen van Luik vertrokken, het reisje van daar naar Soesterberg opvattende als een opfrlsschend tochtje door het luchtruim. ln het geheel zyn er nu 14 van de 19 vliegers die In Luik opstegen te Soester berg aangekomen. Achtergebleven zyn Amerigo, die te Luik viel; Verrept, die ook een ongeluk kreeg, Contenet, die naby Venlo .en panne" vertoeft; Le Lasseur, die het laatst te Echteld In de Betuwe Is gezien, en Van Meel, die by een daling te Orave een defect kreeg aan zyn schroef en één der vleugels. Van Parys tot Soesterberg hebben de vliegers nu by de eindpunten der etapes en op de meeting te Soesterberg aan geldpryzen gewonnen: Vldart f 10,250. Qlbert f 6350. Wynmalen f 5850 (waaronder f 5000 van den prys voor Nederlanders). Védrlnes f 5300. Garros f 3300. Beaumont f 2950. DE ZEEL1EDENSTAK1NQ. Byna overal Is een aanzleniyke ver mindering van de staking te constateeren, zy 't ook dat zich hier en daar ongeregeld heden voordeden. Op alle booien, die Vrydag van Rotter dam vertrokken of heden zullen vertrekken, is de volledige equipage tegen de gewone gages gemonsterd. Toen Vrydagnamiddag het stoomschip Batavier IV" op den gewonen tyd van de Boompjes aldaar naar Londen zou vertrekken, werd even vóór het vertrek opgemerkt dat een aantal zeelleden, die als passagier met dit stoomschip de reis naar Engeland mede zouden maken teekent gaven aan op den wal zich bevindende stakers, waaronder zich mannen bevonden die van dit stoomschip afge monsterd waren. Omdat men bevreesd was dat deze passagiers geen goede bedoelingen In den zin hadden, heeft men hen van boord laten gaan. Vrydagochtend had te Amsterdam een onderhoud plaats tusschen het stakings comité en den heer J. H. C. van Deinse, hoofd-inspecteur van den arbeid aldaar, die naar a^n het staklngs-comlté bleek sprak namens de Amsterdamsche reeders. De heer Van Deinse deed in deze conferentie eenlge mededeellngen, waarvan het comité thans schrlfteiyke bevestiging wacht. De Inhoud van deze mededeellngen werd niet openbaar gemaakt. Drie shlpplngmasters van de voornaamste Engelsche stoomvaartiynen, die de haven van Antwerpen aandoenhebben den burgemeester dier stad kennis gegeven, dat zy afzien van alle korting op de loonen der zeelleden en dat de reederyen hen hadden gemachtigd een loonsverhooglng van 10 shilling maandeiyks toe te kennen. De leiders van de zeemansbonden ver klaarden zich tevreden met de nieuwe voorwaarden. Men vermoedt, dat de Belgische reeders naar aanleiding van deze overeenkomst ook een accoord met de zeelleden zullen sluiten en dat het einde der staking naby is. Antwerpen, 24 Juni. Een deputatie van zeelleden, waarby zich naar men wil de afgevaardigden Franck, Roger, Terwagne en Hendrlckx zullen voegen, zal Dinsdag a s. door den Minister van Arbeid ont vangen worden. De Kroningsfeesten in Engeland. Londen, 22 Juni. Ondanks de groote drukte zyn er over het algemeen slechts weinig beteekenende ongevallen te ver melden. De personen, die naar de ziekenhuizen werden gebracht, leden slechts aan zwakte en overspanning, doordat zy den nacht slapeloos hadden doorgebracht en niet voldoende voedsel hadden kunnen ktygen. Slechts enkele ernstige gevallen kwamen voor, twee dames n.l. braken een been en een Canadeeach kapitein bekwam by een val een schedelbreuk. 23 Juni. Om elf uur vanmorgen verlieten de koning en de koningin Bucklnghampaleis om mede te ryden In den kronlngsoptocht door Londen. De stoet gaal langs constitution Hill, Picca dilly, St.-Jamcsstreel, Pall Mali Strand, Fleetstreet, Londen Bridge, Borough High- street, Borough Road, Westminster Bridge Road, Westminster Bridge, Whitehall, de Mall naar Bucklnghampaleis terug. De geheele optocht duurt drie uur. Wegens 't ongunstig weer Is Donderdag avond de Illuminatie van de te Splthead liggende vloot uitgesteld tot Vrydag. De koning en koningin verlieten Vrydag i morgen 11 uur het palels voor den tocht door Londen naar de City. Als schouwspel was de stoet veel Indrukwekkender dan gisteren. Elk regiment van het leger werd vertegenwoordigd door een afdeeling van 25 man met een officier. Ook de koloniale strydmachten en het leger in Indlë werden vertegenwoordigd, Enkele regenbuien deden aan de geest drift niet af. 24 Juni. De koning en de koningin kwamen om 12 u. 30 min. te Porthsmouth aan. Na inspectie van de eere-wacht en na ontvangst der marine- en civiele autoriteiten, scheepten zy zich in op het acht .Victoria and Albert", begroet door ranonschoten van de .Victory". De koning en koningin lunchten aan boord van het jacht. De vloot te Splthead bestaat uit drie divisies, de Home Fleet, de Atlantische vloot en een divisie kruisers, torpedobooten, torpedojagers en 8 onderzeeërs De vloot telt 177 vaartuigen, waarvan 12 .Dread noughts", en vertegenwoordigt de marine van 17 mogendheden. Holland Is vertegen woordigd door de .Heemskerck". Toen het konlnkiyke jacht tusschen de divisies der machtige vloot doorvoer, werd het door kanonschoten begroet. De bemanning der vaartuigen hieven een hoera aan toen het jacht het centrum der vloot passeerde en naast de .Danton" ging liggen. Na de revue ontving de koning aan boord van z'n jacht de admiraals en de officieren der verschillende vaartuigen. Geëscorteerd door 4 torpedobooten, voer het konlnkiyke jacht langs de ryen der schepen, terwijl de koning op de brug stond, talueerend. Op alle echepen stonden de officieren naast elkander op het dek geschaard, terwyi elk schip het .God save the king" liet hooren als de koning passeerde. Toen kwam de zonne- achyn de schittering van het tafereel nog verhoogen. De pracht ervan was onbeschryfl ,k en verblindend en liet alle fantasie ver achter zich. Toen het konlnk iyke jacht zyn plaats uitgezocht had, gingen alle bultenlandsche admiraals aan boord, op audiëntie, waarbij de schout-by- nacht Koster de Nedérlandsche vloot vertegenwoordigde. Het muziekkorps van de .Heemskerck" speelde het volkslied van elk land, welkt admiraal passeerde. Daarna begaven alle admiraals zich met het konlnkiyke jacht aan land, waarby alle 250 oorlogsschepen nogmaals 21 schoten afvuurden, toen het jacht builen de lyn der vaartuigen kwam. De kruitdamp rondom wat even Imposant alt .het gedonder der kanonnen". De merkwaardige dag werd dubbel aangenaam voor ons gemaakt door de buitengewoon vrlendeiyke gaatvryheid, aan boord van de .Heemskerck" genoten, die ook eenlge bultenlandsche bezoekers In verrukking bracht. Vanavond wordt de vloot schitterend geïllumineerd. De ommegang Vrydag van den gekroonden koning door Londen was een echt Engelsch feest. De bultenlandsche vertegenwoordigers namen er nu niet aan deel en ook niet de prinsessen van het Engelsch koningshuis. Het wat echter een typische rljks-Brltsche rondgang, door de aanwezigheid In den stoet (veel grooter dan die van Donderdag) van vertegen woordigers van alle deelen uit het ryk, voornamelijk militairen. Juist vóór het afgaan van den stoet, brak een wolkbreuk los, maar het publiek bleef staan. Door het zwoele weer kreeg echter menigeen het te kwaad, en moest de ambulance verscheidene bezwymden weg voeren. Voorop gingen de troepen der zelfstandige kolonies: Canadeezen, Nleuw-Zeelanders, Zuid-Afrikanen, Rhodetlanen enz. Tusschen deze groepen In reden in rytulgen de koloniale premiers en andere ministers. Ook Botha, die den met goud geborduurden uniform van geheimraad droeg. Daarna kwam de Indische afdeeling, schilderachtig doorde kostbare kleurenpracht van de met goud doorweven gewaden der Indische vorsten, en de fraaie uniformen der Indische soldaten. En daarna de koningsstoet voorafgegaan door afdeeling van alle mogeiyke korpsen en wapens van leger en vlootmatrozen die kanonnen trokken,- machinisten, kust wachten, rydende artillerie In de velerlei uniformen, van de afzonderiyke regimenten enz. En dan elndeiyk gala-koetsen met hofwaardlgheldsbekleeders, de statiekoets met den lordmayor, de veldmaarschalken, en dan de koets van den koning en de koningin, die onophoudeiyk dankten voor de ontzagiyk geestdriftige huldebetuigingen. De generale staf volgde het rytuig. Toen by Bucklnghampaleis op de Malle de koning tegen twee uur terugkeerde, bereikte de geestdrift het toppunt. Alle aanwezige orkesten speelden het volkslied dat werd meegezongen door honderden weeskinderen en schoolkinderen, die met vlaggetjes en zakdoeken wulfden. Talryke pleegzusters, veteranen, waaronder soldaten uit den Ktlmoorlog, stonden om het gedenktèeken van koningin Victoria geschaard. De Koning en de Koningin verschenen nog op het balkon van het palels opnieuw door tienduizenden belangstellenden geest driftig toegejuicht. 's Avonds wat een feestmaal aan het ministerie van bultenlandsche zaken, waar aan ook de koning en de koningin deelnamen, en al de konlnkiyke gatten onder wie Prins Hendrik. Vele menschen hebben er heel wat voor over gehad om den kronlngsoptocht te Londen te zien. Duizenden hebben In den zoelen zomernacht zich plaatsen gekozen In Whitehall, Green Park, St.-James Park en de Mali, om daar uren lang op den stoet te staan wachten. Onder hen was een welgekleede oude juffrouw, die zich al dertig uren vooruit een plaats koos in het Green Park; zy ging daar onder een boom op het gras zitten en maakte het zich zoo gemakkeiyk mogeiyk. Zy had een lederen tasch by zich met sandwiches, beschuitjes, vruchten en andere eetwaren. Ook had zy een keteltje met splritusllcht, een trekpot en een kop en schotel meegebracht om thee te drinken. .Ik heb heel wat gekampeerd van myn leven", zelde zy, .en lk ben volstrekt niet bang om een nacht In de open lucht door te brengen, en als de ge legenheid zich voordoet en een politieagent wil zoo goed zyn de wacht by mij te houden, dan ga ik een slaapje doen". Onder degenen die den nacht door brachten In de Mall was ook een oud- strijder uit den Krlmoorlog, die te voet uit Croydon was gekomen om zyn hulde te bewyzen aan den Koning en de Koningin. Ook hy had eetwaren meegebracht en een overjas om als deken dienst te doen, als hy zich de weelde van een paar uur slapen kon gunnen. Tegen alle boomen en lantaarnpalen stonden al vóór middernacht mannen en knapen geleund en waar het maar kon, hadden de wachtende belangstellenden zich een zitplaats verschaft voor den nacht. Daar waren er zelfs, die zaten op het bek van het Bucklngham-Palace en op het Victoria-monument, en allen hadden groote pakken met mondbehoeften by zich. Tot de genoodlgden by de kronings plechtigheid In de Westmlnster-Abdy be hoorde ook de oude zanger Wlcks, uit Wells, Somerset. Die zanger thans een man van in de negentig heeft gezongen by den lykdienst voor Koning George IV, by de kroning van Willem IV, by die van Koningin Victoria en negen jaar geleden by de kroning van Koning Edward VII. De Koning vond dat de grysaard ook by deze kroningsplechtigheid tegenwoordig moest zyn. Gemengd Nieuws. Te Rotterdam zyn een tweetal mannen gearresteerd die leven ten koste van vrouwen en In de Zandstraat woonachtig zyn. Men vermoedt, dat de aangehouden mannen naar een werkinrichting zullen worden opgezonden. Gered door het bloed van haar man. Luke Lea, het jongste lid van den Senaat te Washington, ligt op het oogenbllk In het Georgetown hospitaal aldaar. Lea's vrouw was sinds gerulmen tyd ïydende aan bloedarmoede. Haar toestand was dezer dagen zóó ernstig geworden, dat enkel een groote hoeveelheid bloed, waar voor zich dan een gezond en krachtig persoon zou moeten beschikbaar stellen, haar kon redden. De man stelde zich be schikbaar en de operatie werd uitgevoerd. Het schynt dat beide echtgenooten zullen herstellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5