ZIËR1KZEESCHE «te NIEUWSBODE. Vrijdag 16 Juni 1911. Tweede Blad. (Z i er ilizees oho Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANS. - No. 9093. Ultgever-Hoofdredaoteurs Ai. FRANKEL. Redaotauri i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en VrQdags-ralddags uiterlijk 2 ars. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. WiEUWStljPIfgaEair CHINA, De Dally News ontving uit Sjanghai eene beschrijving van den toestand in de streken van China, waar thans honger snood heerscht. Het valt den oningewijde, merkt de schrijver op, niet zoo dadelijk op, dat er hongersnood heerscht. Op de velden staat toch het graan er goed voor, doch wan neer men door de dorpen trekt, bemerkt men spoedig, dat er Iets niet In den haak moet wezen. j Oeen hanengekraai, zelfs geen honden geblaf alles wat maar eetbaar was, Is door de bewoners verslonden. De woningen staan open en van het dak berooid alles wat maar geld kon opbrengen om voedsel te koopen werd verkocht. Er worden in de meest noodlijdende districten levensmiddelen van overheids wege uitgedeeld. In een dorp, waar eene ultdeellng plaats had, was zulk een gedrang, dat 21 van de meest door honger-verzwakte Heden onder den voet geraakten en aldus een ellendlgen dood vonden. Velen hebben hun vrouw, hun kinderen verkocht, dikwerf niet enkel uit eigenbelang, maar ook om de anderen voor ellende te behoeden. In het district Mengtsjen bewoonden, naar landsgebruik, twee broeders, belden gehuwd, met hun vader hetzelfde huls. Toen de nood ten top steeg, en nog maar weinig was overgebleven, dat In geld en zoo In voedsel kon worden omgezet, zei de vrouw van den oudsten zoon tot den ouden vader, als hoofd van het gezin, dat deze haar maar moest verköopen. Daar tegen kwam de vrouw van den jangaten zoon op. ZIJ betoogde, dat zij nog zooveel jonger was, zelve geen, haar schoonzuster wel kinderen had en deze dus niet goed kon worden gemist. De oude man bepaalde echter, dat geen van belde vrouwen zou worden verkocht en toen de ellende steeds grooter werd, kwam het heele hulsgezin, één voor één, ellendlgltjk om het leven. Typisch is het verhaal, dat de corres pondent geeft, van eene ultdeellng van levensmiddelen In noodlijdende plaatsen. In een stad in het Mengtsjeng-distrlct werd bekend gemaakt, dat er eene ult deellng zou plaats hebben. Er waren echter slechts levensmiddelen voor 500 Heden voorhanden, zoodat alle menschen, die er het slechts aan toe waren, In aanmerking kwamen voor de bedeeling. De magistraat stelde zich op naast de poort van den tempel waar de ultdeellng zou geschieden. Hfl keek een leder, die uit de menigte op de poort toetrad, strak In de oogen. Stonden deze O its of waren andere uiterlijke teekenen van verzwakking waarneembaar dan werden de lieden doorgelaten. De anderen werden echter met een lederen zweep, dien de magistraat In de hand hield, weggejaagd. De noodlijdenden ontvingen steun van het bestuur en van een gemengd hulp comité. Wat den steun van het bestuur betreft Is er voor 500.000 dollars uitge geven, maar de correspondent acht het zeker, dat een groot gedeelte van dat bedrag In de zakken der Chlneesche over heidspersonen is terecht gekomen. AMERIKA. Aan boord van het stoomschip „Berlin" van de Norddeutsche Ltoyd, te New-York aangekomen, Is op zee een geval van cholera met doodeiyken afloop voorge komen. Alle maatregelen zijn genomen. PORTUGAL. Opnieuw gaat het gerucht, dat kapitein Palva Conceiro, een der voornaam «te leiders der Portugeesche monarchisten zich met een leger aan de noordelijke grenzen van Portugal bevindt. Kapitein Conceiro Is één der bekwaamste officieren van het Portugeesche leger, wiens schit terende hoedanigheden ook door de Repubtlkelnsche regeering worden erkend. Het schijnt, dat de geheele troepenbeweging, die op het oogenbllk In Portugal plaats heeft, gericht Is tegen een mogelijken Inval van Conceiro. De Times vermeldt het gerucht, dat een troep monarchisten, die In het Noorden de Spaansch-Porlugeeschen grens over schreden, de stad Chaves bezet hebben. Te Oporto duurt het ontschepen van troepen en bergartlllerle voort, die onmid dellijk naar de grenzen trekken. De geestelijkheid van Oporto heeft, Ingevolge de aanschrijving van den H. Stoel, verklaard af te zien van de pensioenen, die de wet op schelding van Kerk en Staat haar heeft toegedacht. ENGELAND. De grootste optocht wellicht die ooit door vrouwen is gehouden zal Zaterdag a. r. door Londen trekken. Over de 40,000 voorstandsters van vrouwenkiesrecht zullen zich In optocht naar de Albert Hall begeven. Zij zullen met zeven op een rij loopen en zoo zal de stoet ongeveer 6 kilometer lang z|jn. Er gaan duizend vaandels mee en alle klassen en rangen van vrouwen zjjn ver tegenwoordigd. FRANKRIJK. Parijs, 15 Juni. Paris journal deelt mede, dat een spinnet te Brescia, waar een honderdtal arbeidsters werkten, Inge stort Is. Acht lijken en acht zwaar ge wonden zyn reeds van onder de pulnhoopen te voorschijn gehaald. DUITSCHLAHD. Uit Berlijn wordt weder een hevig ge vecht tusschen misdadigers en politie bericht. Uit een bierhuls In de Frledrlchstrasse vlak bij het restaurant waar Zaterdag een polltle-agent en een kellner werden neergeschoten door een gewapenden mis dadiger, die daarna zelfmoord pleegde klonk Dinsdagmorgen luid geroep om hulp. Twee polltle-agenten gingen naar binnen en vonden den blerhulahouder, zekeren Hocbuskl, op den grond liggen, terwijl drie welgekleede mannen bezig waren hem met stokken te slaan en twee anderen trachtten hem de keet dicht te knijpen. Toen de politie-agenten binnenkwamen, vielen de mannen met messen en „ploerten- dooders" op hen aan. Één der agenten werd neergeveld door een stomp tegen de maag, waaraan hij waarschijnlijk zal sterven. De andere polltle-agent trok zyn sabel en verdedigde zich daarmede, tot een sterke pnlltlemacht hem te hulp kwam. De aanvoerder van de bende greep een groot vleeschmea en wilde daarmee den neergevelden polltle-agent den hals afsnijden, maar hg werd door twee sabelhouwen onschadelijk gemaakt. De andere vier boeven, allen gewond, werden ten slotte door de politie In een hoek gedreven en In hechtenis genomen. De mannen waren allen keurig gekleed. Zy beweerden kooplieden en handels reizigers te wezen; maar het Is gebleken, dat zij leden zijn van een boevenbende, die al sinds gerulmen tijd de Frledrlch strasse onveilig heeft gemaakt. De aanvoerder ligt nu In 't ziekenhuis. NEDERLAND. Amsterdam, 15 Juni. Hedenmorgen Is een 24-jarlge vrouw, wier man eenlgen tijd geleden gestorven was, uit het raam eener 3e verdieping gesprongen. ZIJ is kort daarop overleden. Hilversum, 14 Juni. In het bosch van Bredius, nabij Hulzen, deed Dinsdagmiddag een Amslerdamsche dame, gelogeerd te Bussum, een toertje per flets. Ze raakte eenlgzlns verdwaald en vroeg daarom den weg aan Iemand, die eveneens op een flets reed. Deze zelde veldwachter te zijn en verzocht haar hem te volgen. Op een eenzame plek gekomen, heeft hij haar In de kt el gegrepen en op den grond geworpen. Na haar van f 12 te hebben beroofd, reed h|| ijlings weg. De dame ontmoette spoedig den veldwachter van Hulzen, die van het voorgevallene aaglfte deed bij de politie te Hilversum. Het mocht aan deze laatste gelukken den verdachte gisteravond te arresteeren by aan komst met den trein uit de richting van Amsterdam. Het Is zekere H„ stratenmaker van beroep, wonende alhier. Hij Is heden naar Hulzen overgebracht. Haarlem, 13 Juni. In de Haarlemmer meer zou Zondag een club .wielrijders uit Den Haag nabij de Leeghwater een onder- llngen wegwedstrijd houden. Zeven reden te gelQk af; doch, nadat zij een kilometer gereden hadden, viel de voorste, en vielen de anderen over hem heen. Drie van hen bleven bewusteloos liggen. Één, die met het hoofd op de afgebroken pen van het stuur was terechtgekomen, had een gapende hoofdwonde; één had een pols gebroken en één had een ernstige verwonding aan de .knie. De anderen waren allen meer of minder ernstig ver wond. ZIJ werden bij den landbouwer Van Tol welwillend opgenomen en op qen bed neergelegd. Dr. Kwant, uit Sassenbelm, was spoedig ter plaatse en wist de bewusteloozen weer by te brengen. HQ verbond de wonden. Later werden de gewonden per as naar Sassfnhelm vervoerd, van waar zij onder gelelde met de stoomtram huiswaarts keerden. Utrecht, 14 Juni. Een jongmensch alhier vond een spaarbankboekje, waarop f 930 was Ingescheven. Hij bezorgde het aan den eigenaar en kreeg tot belooning. een dubbeltje I Men verneemt, dat by gelegenheid der belde generale repetities welke aan de opvoeringen van het Ópenlucht-Nituurspel zullen voorafgaan, door het Ulrechtch Studentenco'pi alle mindere militairen, In Utrecht In garnizoen ultgenoodlgd zijn het schouwspel te komen genieten. De militaire plaatselijke autoriteiten hebben verklaard gaarne van deze uinoodiglng te zullen doen gebruik maken. Men meldt ons, dat by de Maskerade- commissie van het Utrechtsch Studenten korps van de directie van den Landbouw vergunning Is Ingekomen, om gedurende de opvoeringen van bet Openluchtnatuurspel met valken te jagen op reigers en duiven. Schiplulden. De spanning onder de bevolking van Schipluiden word weer erger. Qerulmen tQd heeft men zich stil gehouden, maar het blijkt nu, dat het slechts een wapenstilstand Is geweest. De ver schillende ambachtslieden van het dorp hadden zich beklaagd, dat de rekeningen over het afgeloopen jaar niet werden uitbetaald. Men zocht de schuld hiervan bij den burgemeester. De oorzaak Is echter dat er geen geld genoeg In kas was en het verzoek van B. en W. aan den gemeente-ontvanger om tot het uitzenden van waarschuwingen aan de belastingbetalers over te gaan, waartoe deze verplicht was, werd beantwoord met de mededeeling dat mijnheer de ontvanger de waarschuwingen zou gereed maken ala het hem goed dacht. HIJ had daarmede geen haast. Fijnaart, 14 Juni. Qlstermlddag werd de jonge dame S. alhier, toen z|J per flets een toertje maakte, even buiten de gemeente op een eenzamen dijk, door een tot nu toe onbekend gebleven peraoon aangerand. Haar werd met geweld een portemonnale met geld erin ontnomen en daarna haar flets en zy zelf In een sloot geworpen, waarop de aanrander yilngs de vlucht ram. Mej. S., kon zichzelf uit hare benarde positie redden en kwam geheel bemodderd te Fyenaart terug, alwaar zy by de politie aan gifte van het voorgevallene deed. De aan rander Is tot nu toe nog niet gevonden. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Reeds vele malen Is men bedrogen uitgekomen met den uitzaai van uiensoms zeer hoog In prys, komen er ook weer jaren, dat ze haast waardeloos zijn, of schommelen z<58 In prQs, dat de één er goede, de ander weer slechte zaken mee maakt. Dit jaar Is er ondanks minder goede uitkomsten In 1910 toch weer hier en daar gezaaid en hoewel het gewas goed te velde slaat, viel er onze aandacht op, dat In sommige akkers veel afgestorven uitjes worden gezien, die maden bevatten; dit zyn de larven van de grauwe ulenvlleg (Anthomyla antlqua), DOOR PISCES. XX. Nu elgeniyk niet eens over onze Zeeuwsche Vlsscheryen, maar toch over Iets wat daarmede nauw verband houdt. In het laatste jaarverslag omtrent den toestand der Vlsscheryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen wordt ook een en ander verteld over de vlsscheryen In een gedeelte der Zuld-Hollandsche wateren, omdat ook daar vanwege het Bestuur der Vlsscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen politie toezicht wordt uitgeoefend. Tot die wateren worden gerekend: de Nieuwe Merwede, de Amer, het HoIIandsch Diep, het Haringvliet, het Vuile Oat en Qoereesche Oat en de vlsscheryen die in deze wateren worder. uitgeoefend zyn zalmvlsscliery, elftvisschery, flntenvlsschery, steurvlsschery, houtlngvisschery, splerlng- vlsscherfl, paling- of aalvlsschery, bot- vlsschery, wltvlsch- of z.g. kantvisschery en aasvlsschery. Met uitzondering van eenlge gedeelten der rivier HoIIandsch Diep en Haringvliet behooren bovenge noemde wateren tot het Domein van den Staat en zyn deze als zoodanig van alle hlervoorgenoemde vlsscheryen verpacht; daartoe zyn deze wateren In meer of minder groote gedeelten gesplitst als perceelen, of ook wel Is éénzelfde rivlertak vele malen voor dezelfde vlsschery ver pacht en alzoo meerdere perceelen vormend. De wyze van verpachting Is verschillend, voor enkele vlsscheryen heeft dit plaats onderhands, doch voor de meeste geschiedt zulks In het openbaar by Inschryvlng; ook de tydsduur of de pachttermyn Is verschillend. In genoemd verslag, voor belanghebbenden ongetwyfeld van groote waarde, wordt zeer uitvoerig de wyze van verpachting aangegeven, voor dit artikel zullen wy echter deze opgaven maar niet overnemen. Qenoeg zy het te weten, dat deze vlsscheryen slechts aan twee be schermende maatregelen onderworpen, een gesloten tyd van 1 April tot 31 Mei voor de vlsschery met ankerkullen, en van 1 April tot 30 April voor de visscher ij met aalkorven, kubben en hoeken, lerwyi deze vlsschery van 1 lot 31 Mei Is toegestaan onder blzondere vergunning en zekere voorwaarden, een minimum maat op het vischwant, dat voor de vangst van ver schillende vlschsoorten wordt gebezigd. Totaal zyn er 273 vaartuigen In gebruik van verschillend type. Wat meer belang stelling zal trekken, ook omdat dit voor de Zeeuwsche vlsschers In het algemeen, wel onbekend zal zyn, Is de beschryvlng van de zalmzegenvlsschery. Het verslag daaromtrent luidt letterlijkDe vlsschery op zalm wordt uitgeoefend met de zalm zegen op vaste spil en me! dryfneHen; de wyze van uitoefening met deze twee vlschtulgen Is zeer verschillend en boven dien is de laatste veel minder kostbaar dan de eerste. De zalmzegenvlsschery op vaste spil Is een kunstmatig aangelegde vlsschery op een zoodanige plaats, waar de rivierbedding geschikt Is om haar uit te oefenen. Daartoe wordt langs den oever der rivier een kade aangelegd ter lengte van 1000 M. tot 1500 M. de z.g. zegenkade; deze kade Is aan de rivierzijde van twee of drie vóór de kade aangebrachte vlakke, In de rivier ultloopende grondstortlngen voor zien, die als ophaatplaatsen van den zegen wordt gebezigd; voorts Is de geheele kade met een beschermend bekleedsel belegd gedeetleiyk uit steen, hout en rietwerk bestaande. Op den wal staan enkele ge bouwen voor woningen van het bedienend personeeleen machine met loods paardenstal, opslagplaatsen voor de vlsch tulgen, steenkolen en verder gebruikt wordende materialen. Het materiaal voor zulk een vlsschery benoodlgd bestaat uit netten, lynen, stoom boot, 3 regenschuiten, 2 paarden, vlschbeun, en verschillende andere kleinere voor werpen. De vlsschery geschiedt van den wal uit. Het zegennet Is van grooten omvang: het heeft een lengie van 300 M. en een diepte van 2.50 M., is van zwaar hennlps- garen gevlochten en mag geen kleiner maaswydte hebben dan 8 c M. Dit net Is aan twee sterke lynen bevestigd, „de reepen", de bovenste Is van staaldraad- touw en is op onderlinge afstanden bezet met houten blokjes. De onderste reep Is van henneptouw en op onderlinge afstanden met lood en met steenen bezwaard. Dit dient om het net verticaal In het water te doen staan en In dien - and rnet de met lood en steenen bezwaarue reep over den bodem der rivier met den stroom mede te doen afdryven. Aan de belde uiteinden van het net Is een lange iyn bevestigd. Het net wordt In een zegenschuit geladen en deze door het stoombootje naar het bovenstroom liggende einde van de zegenkade gesleept, daar gekomen wordt het losse eindje van een lyn aan den wal aan een yzeren katrol vast gezet. Terwyi nu het stoombootje de zegen- schuit voortsleept, wordt het net uitgezet en wel zoodanig, dat het in dwarse richting In de rivier ligt en de andere lyn en zyn geheel aan boord van de zegenschuit biyft. Nu drQft het net, dat door middel van het stoombootje In de gewenschte richting wordt gehouden, mst den stroom rlvlerwaarts af. Om zulks geleldeiyk en In zyn geheel te doen plaats hebben, loopt de yzeren katrol, waaraan de lyn beves tigd is, over een yzeren rail, die op houten palen langs de zegenkade Is aangelegd, en giydt deze katrol geleidelQk mede af. Als het net zekeren afstand Is afgedreven, wordt het van de zegenschuit losgemaakt, terwyi de lyn, die daar in bleef, wordt uitgevierd; de zegenschult wordt door het stoombootje weder naar den wal gesleept ter plaatse, waar de machine staat om de zegen „dicht te halen". Vervolgens wordt het einde van de uitgevierde lijn aan een groot yzeren ktmrad bevestigdwelk kamrad door de machine In een horizontale draaiende beweging wordt gesteld en zoodoende het andere einde van het net ook tegen den wal gehaald en vastgezet. Nu ligt het net ovaalvormig in de rivier en zyn de vlsschen, die zich zooeven vódr het net bevonden, daardoor Ingesloten en dus gevangen. Door de stroom wordt het net steeds nauwer aangehaald en komt geheel In de richting van den stroom te liggen. Zoodra de stroom geen Invloed meer op het net uitoefent, wordt er een lijn, waaraan een yzeren haak Is bevestigd, overheen gebrachi en met een paard verder naar den wal getrokken, waarna het door eenlge per sonen uit het water gehaald en de zich er in bevindende bult bemachtigd wordt. Zoodra het eerste net door de machine is dlchtgehaald, word! het tweede net te water gebracht, zoodat het vlsschen onaf gebroken voortgaat, evenwel onder naleving van de bepaling die het vlsschen voor korter of langer lusschenpoozen verbieden. Om dit vlsschen zoodanig te kunnen uitoefenen wordt er niet alleen veel materiaal verelscht, doch ook een dubbeltal bedienend personeel. Oedurende het vls schen zyn er dan ook niet minder dan 50 personen, die elk een werkzaam aandeel in dit bedryf hebben en een loon genieten van 10 tot 16 gulden per week. Hierna wordt In het verslag besproken de dryfwantvlsschery, die over de geheele rivier geschiedt; dit drQfnet Is samengesteld door twee ryen nelten met zoogenaamde „laddermazen", die aan boven- en onder- zljde aan een lijn bevestigd zyn. Deze lijnen worden „reepen"genoemd. Tusschen de twee ryen laddermazen wordt het elgeniyke zalmnet of boezemnet vastge maakt. Aan de boveniyn zijn houten blokjes, aan de onderiyn stukken lood aangebracht, met hetzelfde doel als by de zalmzegen. De dryfnetten worden van uit een vaartuig behandeld. Het dryfnet wordt ook gebezigd voor elft, steur, filnt, houtlng en spiering, waarby naar omstandigheden het zoogenaamde boezemnet met meer of mindere maaswydte In gebruik is. Er zyn ook nog vaste inrichtingen, die men steekvlsschery noemt, waarby met een soort schuttingen van gevlochten ryswerk langs de ondiepe schaartanden wordt ge werkt en waarvoor fuiken geplaatst worden. In het verslag wordt behalve de reeds beschreven zalmvlsschery ook nog uitvoerig stil gestaan by de elftvisschery, de finten- vlsschery, de steurvlsschery enz. Op de Zeeuwsche Stroomen wordt hierop geen speciaal bedryf uitgeoefend, maar toch weten de weervlsschers In hun fuiken ook meermalen de daargenoemde vlsschen te bemachtigen, al is het dan ook niet In zoo'n verbazend groot getal. Vooral steuren zyn op de Schelde zeldzaam, slechts nu en dan hoort men als blzonderheld mede deelen, dat een steur Is bemachtigd, maar gemeeniyk Is het dan een niet te ver smaden buitenkansje; zoo'n steur kan zeer veel wegen en Is per K.O. gewoonlBk hoog geprysd. In 1910 werd er maar één bemachtigd, maar die woog eventjes 117 K O. en bracht f 120 op. In de weeren In het district Brulnlsse werd In 1910 ook een steur gevangen die 260 pond woog; by de opening vond men In dien vlsch 24 pond kult, welke bult f 9,12 opbracht en de vlsch zelf f 126 E' wordt bygemeld, dat dit het tweede exemplaar was, dat sedert de laatste 10 jaar daar gevangen werd; er werden daar 170 elften gevangen en 103 zalmen, samen 1339 pond wegende, welke f 1272 opbrachten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5