Vrijdag 16 Juni 1911. Eerste Blad. (Z ierikzeesohe B E RICH T. Motor- en Rijwielwet. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincis. Brieven uit Ziertkzee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VR1JDAO verschijnt, It voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatten In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eent per week, 1 10 per jaar b] vooruitbetaling. 67ste JAARGANS, - No. 9093 Uitgever-Hoof dredaoteur i A. F RANK EL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ctt., meerdere regelt 10 ctt. Oroote lettert worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden dei Maandags- Woentdagt- en Vrydags-mlddagi uiterlijk 2 urt. Alle betalingen moeten geschieden by den Direoteuri A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met I Juli a.s op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. KENNISGEVING. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken be kend, dat het volgende bealult In hunne vergadering van 28 April ].l. is genomen en bij beschikking van Z|ne Excellentie den Minister van Waterstaat van 29 Mel j.l. No. 230, afdeeling Waterstaat, is goedgekeurd. .GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gelet op art. 23 sub 2°. en 3°. van het Motor en Rijwielreglement; besluiten: te bepalen, dat de in genoemd artikel opge nomen verplichting tot het voeren van licht, van 16 Mel tot en met 15 Augustus in Zeeland niet van toepassing zal z|n op voertuigen met vaste assen, gebezigd In het landbouwbedrijf'. Middelburg, 2 Juni 1911. Gedeputeerde Staten voornoemd, D1JKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Grllfler. REDERLARD. Dlnteloord, 13 Juni. Op de heden ge houden paardenmarkt waren pl. m. 350 paarden aangevoerd. Ofschoon dit getal beneden den aanvoer van vorige jaren wat, werd er toch een levendige handel ge dreven en werden dientengevolge hooge prijzen besteed. De echtgenoote van een veldwachter de L., te Stellendam, heeft aan H. M. de Koningin een verzoek om gratie gericht, In verband met ztyne veroordeeling tot veertien dagen gevangenlttraf, wegent het In zijne functie van gemeente-veldwachter aannemen van een gilt bij gelegenheid der strandl.ig op 7 Mei 1910 van het Dultfche stoomschip uDüiteldorf". Zlerlkzee, 16 Juni. Woensdagavond waren een twintig-tal belangstellenden tn de koffiekamer der Concertzaal bijeen gekomen, teneinde hun medewerking te verleenen tot de oprichting van een bad huis te dezer atede. Aan de groene tafel hadden plaats genomen de heeren Helm- bach en Qeldeiman, waarvan de laatste de bgeenkomit opende en verder leidde. In zijn openingswoord wees deze op de noodzakelijkheid tot oprichting van een badinrichting te dezer atede, waar men tot nu toe geen gelegenheid tot baden had, gewaagde van het Initiatief In deze ge nomen door de heeren Helmbach en Rlbbens, den voorzitter der IJsvereenlglng, en deed uitkomen, dat men om verschillende redenen het oorspronkelijke ruimere plan, een zwem- en badinrichting te itichten had moeten opgeven. HIJ gal hierop het woord aan den heer Helmbach, die eenige gemeenten bezocht had van ongeveer getyke grootte als Zlerlkzee, waar een badinrichting gevestigd was. Meppel o. a., had een badhuis met 4 badkamers en 3 douches, dat zeer goed rendeerde, geiyk uit de resultaten bleek. Btnoodlgd werd geacht t 7000 voor de oprichting van een badinrichting. Dr. Spruyt zou met de oprichting willen wachten, totdat de waterleiding er was, hetgeen door de vergadering niet wensche- tgk werd geacht. Bij de waterleiding kan men zich altoo» nog aansluiten. Aan de dtscussle» werd voort» nog deel genomen door de heeren Swartbol, Anker, Pleyte en Doeleman. Met algemeene itemmen werd tn beglniel besloten tot de oprichting van een bad inrichting, waaraan zoo mogeiyk schooi en volksbaden en een zweminrichting zullen verbonden worden. De contributie werd bepaald op f 1 tot dekking van de voorlooplge kosten. Het ontwerpen van statuten werd aan de heeren Oelderman en Helmbach opgedragen. Hierop werd door den leider van de bQeenkomst onder dankbetuiging voor de opkomst deze gestoten. Wy verheugen ons In het verkregen resultaat, en hopen dat tal van ingezetenen, zoowel dames als heeren, ztch gedrongen zullen gevoelen tot de nieuwe vereenlglng, waarvan de contributie aanvanketyk op f 1 bepaald Is, toe te treden. tn De Middenstander, weekblad van de Handelsvereniging Rotterdam, leest men: Een voorstel uit Arnhem betreffende de Tarief wet. Het rommelt In den Middenstandsbond. Overal breekt het Initiatief door, nadat al te lang In de kalm gemoedelijke be rusting In hetgeen wat het Bondsbestuur wees, gedommeld was. Thans Is, als verbiydend verschynsel van ontwakend leven, de volgende circulaire mede te deelen: ARNHEM, Mei 1911. Aan de aangesloten Vereen/gingen van den Middenstandsbond. M. H. Het Bestuur van de Arnhemiche Ver eenlglng voor Handel en Nyverheld, aan gesloten hij den Middenstandsbond, nam met belangstelling kennis van de circulaire van bet Hoofdbestuur, over de behandeling van de Tarlefwet. Zy kan zich niet vereenigen met het voorstel van het Hoofdbestuur, om alleen de technische zjde van deze wet te be handelen. zy wenscht op te komen tegen de derde clausule van deze circulaire, waarin het wordt voorgesteld, alsof het heffen van Invoerrechten een politieke q nestle zou zyn. Het Bestuur van de Arnh. Vereen, van H. en N. meent dat het een zuiver economische zaak Is, en van zóó over wegend belang voor den Middenstand, dat misschien nog nimmer een wet met zóó ingrypende gevolgen voor den Middenstand aan de orde was. Trouwens reeds in de tweede clausule wijst het Hoofdbestuur zelf op het groote belang voor den Middenstand, door te schryven: .Dat de Middenstand In de eerste plaats betrokken la by het tarief van Invoerrechten". Het Bestuur van de Arnh. Vereen, van H. en N. zou het "aarom den Mlddenatand onwaardig vinden, wanneer deze, vreezende voor mogeiyke gevolgen, deze zaak niet onder de oogen durfde te zien. zy wil daarom het Hoofdbestuur ver zoeken, dit punt op het eerstkomende congrea, het allereerst aan de orde te stellen, en daarby door het indienen van pias -adviezen, of zoo dit niet meer mogeMjk Is, ter vergadering zelf, door aprekers van verschillende richting, het groote belang van deze zaak duideiyk te laten uiteen zetten en haar oordeel omtrent de aan hangige wet aan de Regeering kenbaar le maken. Overtuigd, dat alle aangesloten Vereenl- gingen dit eveneens bet belangrykste punt achten, wat ooi! aan de orde werd geiteld, verzoekt zy Uwe vereenlglng bygaand biljet geteekend vóór den ten Juni 1911 aan het adres van den 2en ondergeteekende te zenden. Namens het Bondsbestuur van de Arnhemsche Vereenlglng van Handel en Nijverheid: (w. g.) O. H. H. VAN ZEZL, Voorzitter. O. R. BARENDS, Secretaris. Naar wy uit goede bron vernemen, li door de Neutrale Mlddenstandivereenlglng alhier met bovengenoemde circulaire adhaesle betuigd. WEÊRKUNDIOE WAARNEM1NOEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Met 1911. In deze maand vlet alhier In 8 regen dagen 35 8 m.M. regenwater, tegen 10 regendagen met 39 8 m.M. water In dezellde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was: (verschillende korte tyderi tot dagen samengetrokken) 5 dagen helder, 8 dagen licht bewolkt, 6 dagen zwaar bewolkt en 7 dagen be trokken. De windrichting was: 6 dagen N, 5 dagen N.-O., 8 dager O., 2 dagen Z.-O., 1 dag Z., 1 dag Z.-W., 7 dagen W. en 1 dag N.-W. Slormsetnen werder; niet ontvangen. Aan den heer J J. Slpma, opzichter der Vistchery te Yerteke, la by de alg. en en Intern, tentoonstelling te Brussel een zilveren medaille toegekend Ouwerkerk. Alhier treden In dit jaar als Raadsleden af de heeren A. Romeijn, J. J. Romeyn en A. A. Visser. Nieuwerkerk. Alhier zyn dit jaar aan de beurt van aftreding ala leden van den Raad, de heeren C. van Oeveren, D. A. Labrijn en A, Fllkweert. Oosterland. Heden ontving de lamtlte N. A. Hack het treurig bericht, dat haar 16-jarlge zoon, die j 1. Zaterdag dienst nam als knecht op een aakschip te Oudenbosch, jammertyk Is verdronken. St.-Fllipsland, 15 Juni. Een ongeluk komt zelden alteen. Een drie-jarig meisje van d. B. kwam a! spelende te vallen, waarby de arm uit het lid geraakte. Eenlgen tyd later vlet een kind uit 't zelfde gezin van een brug In een diepe sloot en werd met moeite gered. Een 30-tal teerlingen der school zullen tn de volgende week, onder leiding van den heer C. A. Swenne, een uitstapje maken naar Haamstede en omstreken. Te verwachten Is, dat onder de leiding van den heer S., die In deze streek goed thuis Is, de jeugd volop zat genieten van 'I schoone en prettige, dat Schouwen's fraaie duin streek aanbiedt. De dames Kannemans en Lammerée zullen het uitstapje als mede geleidsters meemaken. Oud-Vossemeer. In de Eendracht In de nabyheld van Boschhoofd ligt nog steeds, omringd door het zilte nat, een soort bergje, waarin zich een put bevindt, die alle kenmerken draagt, dat deze eenmaal zoet water bevatte. Verondersteld mag worden, dat deze hoogte werd opgeworpen, toen de polders In de omgeving i.og niet waren beverscht en meer uitgestrekte schorren werden gebruikt ter beweiding van groote kudden schapen, die dan hier by vloed een veilige verbtytplaats en tevens geschikt drinkwater vonden. Nu ligt het eenzaam en verlaten en wordt door vete zeevogels als rustplaats, door enkele alt broedplaats gebruikt. does, 14 Juni. 't Minste behoeft er onzen tegenwoordige jongelui ntct in den weg gelegd te worden naar 't schynt, ol de bengel* poetsen de plaat, hun ouders, enz. natuurtyk In doodetyke ongerustheid achterlatende. Thans weer kreeg een R. H. B. scholier, tweede klasse al, dus een manneke van 13 a 14 jaar, het In z'n hoofd er tusschen utt te knypen, omdat hg mot had gehad op school naar men zegt. Een briefkaart aan z'n ouders meldde dat men zich niet ongerust behoefde te maken, dat hy er van door was en misschien wel eens terug zou komen als Pa en Ma hun tegenwoordige woonplaats met Arnhem zullen hebben verwisseld. De politie werd direct met het geval In kennlt gesteld en seinde naar links en rechts om op den vluchteling te letten. Ma slapte op den trein richting Bergen-op-Zoom, daar o.a. van Rllland-Bath tQding was ontvangen, dat het broekie daar gezien was, een maaltyd had besteld, maar merkende, dat men z'n praatjea als zou hy utt Tilburg komen, niet geloofde en begreep, dat hy utt Qoes kwam, de plek maar weer geschuurd had, en tenslotte werd hy weer opgepikt en kwam hedenmorgen vroeg reeds onder moeders trouwe hoede weer hier aan. Ook de Zlerikzeesche Brandwaar- borgmaatsch. heeft de Qoescbe Brandweer een gratificatie van f 25 doen toekomen, al* btQlc van waardeering der by den brand tn de Nleuwatraat bewezen diensten. Vlissingen, 15 Juni. De familie O. alhier kreeg bericht uit Stetttn, dat aldaar In het ziekenhuis li opgenomen haar 16-]arlge zoon, die op zyn schip met een arm tusschen de stoomwlnch wat terecht gekomen, waardoor dit lichaamsdeel zóó verwond werd, dat het wel afgezet zal moeten worden. den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht: 2 gemeten 50 roeden hoolgras aan den Zwaardweg onder Dulvendyke, voor f 37 per gemet 3 gemeten 50 roeden hoolgras aan den Arkelweg onder Kerkwerve, voor I 28 per gemet. Bruinisse, 14 lunl. Ten overstaan van de notarissen J. Franse, W. F. del Campo gen. Camp en M. C. Schram, werden heden alhier In het openbaar verkocht: Oemeente Brulnlsse. Twee woonhuizen, tuin en ert In de Nleuwatraat, voor f 1625 den hoop; de hotstede „Zeldenruit" met 22 16.88 H.A. erf, bouw- en weiland, zykantweg, pad en dQk, voor f 994; 1.08 60 H.A. bouwland, genaamd „Lam- brechls Hofstede", voor f 859; 1.47 30 H.A. bouwland, genaamd „de duizend Roeden", voor f 1308; 1.7030 H.A. bouwland langs de Kle- bloksdreef, voor f 1035. Oemeente Nieuwerkerk. 2.76.30 H.A. welland by den Blootenweg, voor t 1025. Alles per Dulvelandsch gemet. Landbouw en Veeteelt. Aanbestedingen, Verkooptngen, enz. Zlerlkzee, 15 Juni. Ten overstaan van Kortgene, 15 Juni. Op de heden alhier gehouden itlerenkeurlng waren weinig •tieren aangevoerd. De kwaliteit was echter zeer goed. Onder voorbehoud van het hoofdbestuur der regellngscommlssle werden de volgende ptljzen toegekend: Voor 2-jarige stieren f 80, aan de stierenvereenlglng „De Eersteling" te Qeersdyk; Voor 1-jarige, de eerste prys f 33, aan den heer Jac. de Kam te Wissenkerke, de tweede prys t 20. aan den heer M. Noordhoek Wz. te Kortgene. Een eervolle vermelding vlet ten deel aan den haer O. H. Leendertse Ie Kam perland. In den slat van den landbouwer Botyn te Ouwerkerk Is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Onder de gemeente Arnemulden Is Donderdagmiddag op een hotstede mond en klauwzeer geconstateerd. Dit Is het eerste geval van deze veeziekte op Walcheren. RECHTSZAKEN. Voor de Rechtbank te Amsterdam Is behandeld de zaak van den directeur- administrateur der begraalplaats „Rustoord" bechuldfgd van het zich wederrechtetyk toeS genen van gelden uit de offerbus van genoemde begraafplaats. Het O. M. elschte deswege tegen beklaagde IJ jaar gevangenisstraf. Voor de arr. rechtbank te Breda stond Woensdag terecht L. J. Ogemeente veldwachter te Klundert, beklaagd van valscheiyk driemaal een kwitantie te hebben onderteekend, met den naam van M. v. Leest, en daarop telkens f 3 te bebben ontvangen, welke genoemde v. L., als ondersteuning moest hebben, omdat zyn zoon In militairen dienst was en eveneens een som van 2 gulden, welke by had ontvangen van H. Krlsée, ter voldoening der hondenbelasting. Voorts verklaarde v. L. dat bekt. hem de eerate keer eene kwitantie van f 16.50 liet teekenen, waas v.-n fc" slechts 12 gulden ontving. Bekt. bekende hetzetien dervalsche handteekenii.= doch zelde van v. L. vertol daartoe te hebben bekomen, wat deze ontkende. Het U.M. vond dat hier wtl degetyk valschheld In geachrlfte en ver duistering was gepleegd en elschte 3 maanden gevangenisstraf. ONDERWIJS. De voordracht, voor onderwyzer aan school A te Sluit bestaat uit de heeren E. P. van der Werft te Oostburg, J. Wave- >yn te Krulnlngen en A. P. Bit te Slnt- Maartenidyk. Voor die betrekking hadden zich 4 sollicitanten aangemeld. Zuster J. P. de Olopper, geboortig van Zonnemalre, werkzaam aan het ge sticht „St.-Jorlt", buiten Delft, slaagde heden voor het derde gedeelte van het examen voor krankzinnigenverpleging. Benoemd als onderwyzer by het openb. lager onderwys te Amsterdam de heer P. J. Quakkelaar, geboortig van St.-Maartensdgk, thans te Beverwgk. St -Annalaod, 16 Juni. Van de belde nieuwbenoemde onderwyzers li de heer A. P. Bil gisteren reeds in dienst getreden, terwyi de heer J van LuQk benoemd la tegen 1 Juli, op welken datum de heer H. N. Everaert ontslag krjjgl. Dlnteloord, 13 De heer P. van den Ende. le onderwyzer aan de lc openbare school alhier, Is benoemd tot hoofd der school te Drlebrugge en komt tevens als No. 2 voor op de voordracht voor hoofd der school te Waarder. KERKNIEUWS. In Zelandta lllustrata wordt ook melding gemaakt van Inscrlptlin, wapenborden, graftomben en zerken in de kerk te St.-Maartensdyk, o. m. van een wapenbord, waar boven het stadswapen (een sprin gende haas van zilver). Liefhebbers kun nen de volgende bybelspreuken opslaan, welke op het bord vermeld worden en betrekking hebben op de stad en haar bestuur, als: Jesaja 24, vers 1Deuteru 16, vers 18; II Kon. 19. vers 34Spreuken 2, vers 10; Psalm 87, vers 3; Psalm 127, vert 1 Hebr. 13, vers 14, en Spreuken 2, vers 11. Aan de drie vrouwetyke diakenen, die, zooali wy gemeld hebben, bQ de Evang. Luth. Qem. te Zaandam zyn benoemd, zal meer speciaal de armenzorg worden opgedragen. De Penningmeester der Zendlngi- vereenlglng In de ctasals Zlerlkzee van de Ned. Herv. Kerk, die gelijk men weet werkt vaor Madjo-Warno (dj. Weeda (e Ooster land), ontving de volgende gillen: Van de Zondagsschool te Zonnemalre f 2; van die te Noordgnuwe f 1,50; utt de C»t.-bus te Kerkwerve f 1,50. Voorts Pinkster-collecten uit: Kerkwerve f 4.30; Slrjanstand f 4; SL- Flllpsland (ged.) 15; Staventsse (ged.) 16; Noordgouwe f 10,10. Schier at de gemeenten van dit eiland, met uitzondering van Haamstede en Brulnlsse, hebben hare medewerking voor de totstandkoming van een duinwater leiding op Schouwen—Dulveland toegezegd. Jammer, dat er een kinkel In den kabel is gekomennu die toezegging niet eenparig is. Want het Is thans de groote vraag, of de Minister de beloofde f 18000 voor het onderzoek wel zal toestaan. De Minlsterleele belofte toch werd gedaan onder de nadrukkeiyke voorwaarde, dat ■I de gemeenten van Schouwen—Dulve land haar medewerking voor den aanleg eener duinwaterleiding op dit eiland zouden verleenen. Zal nu de Minister zich streng aan die voorwaarde houden, en aan het Waterleldlng-comllé van deze streek doen weten, dat, nu twee voorname gemeenten de door hem gevorderde medewerking weigeren, het op Staatshulp niet mag rekenen Of zal hij, overwegend, dat verreweg het talrQkate deel der bevolking een drinkwaterleiding dringend noodlg acht, de duldeiyk uitge- sprokene algemeene behoefte, by den jongsten heerschendcn waternood opnieuw krachtig bewezen, helpen bevredigen Zal hy, Ingelicht door de Staatscommissie, daarby rekening houden zoowel met de ongegrondheid der redenen, die de ge meentebesturen van Haamstede en Brulnlsse tot een negatief antwoord bewogen hebben, als met de omsla' dlgheld, dat de respec tieve burgemeesters van genoemde ge meenten, belde warme vooritanders van een waterleiding zyn, ja dat één er van zelfs lid van het Waterleldlngcomlté la? Met het oog op die vragen, waarop het antwoord zekeriyk door den Minister rypeiyk zal worden overwogen, is de kans op Staatshulp nog niet geheel verkeken. Alhier Is een vereenlglng In het leven geroepen tot stichting van een badhuis, zoo mogeiyk van een zweminrichting In deze gemeente. Zoo aan Iets sedert lang reeds behoefte bestaat, dan Is het voorzeker aan een passende gelegenheid zich te baden, en zyn geheel lichaam naar behooren te reinigen en te verfrlsichen. Een dergeiyke gelegenheid Immers mist men te dezer slede. Wel hebben enkele vermogende Ineezetenen een badkuip en Qelser In hun woning. Zy zyn echter dun gezaaid, want nlt-( een leder mag of kan zich een dergeiyke kostbare inrichting aanschaffen, zoodat het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1