Woensdag 14 Juni 1911. (25 ierikzeesche Cour an t). B E RICH T. VERKIEZING voor vijf leden van den Ge meenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Z1ERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. Oe abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9092. Ultgsver-Hoofdredaotaur i A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30s ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrydags-mlddags ulterlQk 8 art. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars namen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wijziging richting stoemtramweg Brouwershaven- -Zijpe. Dc BURQEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERIKZEE; Gelezen een schreven van de Gedeputeerde Staten van Zeeland van 10 Juni J.I., No. 122, 2e afdeellng, waarbij in afdruk wordt toegezonden eene door de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij ingediende teekenlng, bevattende eene wQziglng in de richting van den stoomtramweg Brouwershaven naar ZIJpe, voor zooveel de gemeente Zlerlkzee betreft; Gelet op artikel 2 3 van het Reglement op de tramwegen (Provinciaal blad No. 29 van 1910); Maken bekend, dat van den 14 tot en met den 27 Juni 1911 bovengenoemde kaart ter gemeente secretarie voor belanghebbenden ter Inzage is gelegd. Zierikzee, den 13 Juni 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURQEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 51 der Kieswet en de artikelen 1 en 2 van het KoninklQk besluit van den 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), gew«zlgd bij het Koninklijk besluit van 9 Januari 1901 (Staats blad ao. 25), in verband met artikel 7 der wet van 28 April 1897 (Staatsblad no. 110); MAAKT BEKEND: dat de verkiezing voor vijf leden van den Ge meenteraad van Zierikzee zal plaats hebben op Dinsdag den 27 Juni e.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur b| hem de opgaven van candldaten kunnen worden ingeleverdwaarvoor de formulieren ter Gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 14 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 17 of zoo noodlg ook op 24 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmulden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbl onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.zQde door eene l|n van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.zfde door het Noorderhoofd en eene lQn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst aan den ingang der Vlsschershaven. Schietoefening van het fort Hoek-van-Holland. 4de District. Volgens mededeellng als voren zal op 20 en zoo noodlg ook op 21 Juni a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Hoek-van- Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6c.M.), waarbl onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M, van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 14 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. In het Aubegebled heencht onder de wBcbouwende bevolking wederom, en wel naar aanleiding van het beilult van den Raad van State betreffende de begrenzing van de champagnestreek, een hevige gisting. De commissie uit de wijnbouwers aldaar verlangt, dat alle gemeenteraadsleden van het departement hun mandaat zullen neerleggen, en dat de bewoners het be- talen van belasting zullen weigeren, wanneer niet binnen acht dagen de geheel: wet op de begrenzing Is afgeschaft. Demonstratieve optochten met vaandels en emblemen worden In tal van gemeenten gehouden. Op tal van velden prtyken vlaggen met antt-nationale opschriften als deze: .Aan u Wilhelm deze champagne- velden". Zelfs heeft men In Barovllle aan het stadhuis een zwart-wlt-roode vlag bevestigd. Zwart-wlt-rood Is de kleur van de Dullsche vlag. Op een muur staat geschreven en wij deelen het mee als een staaltje, hoe schier een geheele be volking haar hoofd kwijt kan raken „Berlijn, 8 juni. Mijn brave Monls (aldus heet de Minister-President van Frankrijk) volhard In je koppigheid, om de inwoners van Champagne naar mg toe te laten komen. Wilhelm". En daar vlak onder: „Pargs, 10 Juni. Beste Keizer I Bazalne heeft Elzas voor vijftig mlllloen mark verkocht, ik doe Aube over voor tien mlllloen mark, ver zoek telegrafisch antwoord aan uw vriend Bourgeois". Men kan uit deze gefingeerde, anti nationale briefwisseling zien, tot welke verbazende hoogte deze gisting gestegen Is. In België heeft het ministerie Scholiaert met zgn inpopulalr schoolontwerp tenge volge van het optreden van Woeste, die zich vierkant daartegen verklaarde, de nederlaag geleden, zoodat het zich genood zaakt zag zgn portefeuilles ter beschikking van den Koning te stellen. De Koning heeft het ontslag van het Ministerie aangenomen en heeft met verschillende staatslieden over de oplossing der minls- terlëele crisis geconfereerd. In Antwerpen Is Zondag een groote betooging tegen de nu afgetredene regeering gehouden, waaraan meer dan 15000 menschen deelnamen. De drie eerste ministers van de Engelsche vrge koloniën, Nieuw-Zeeland, Zuld-Afrika cn Nleuw-Foundland, zgn te Oxford tot eere-dokters In het Burgertgk Recht ver heven. De verhelfing daartoe geschiedde met groote plechtigheid. In de daarvoor aangewezene met een dichte mtnlgte be zette zaal van het academiegebouw hadden op verheven zetels de In roode toga's gehulde professoren den juridische faculteit plaats genomen. De rector-magnlficus las een In het Latgn geschreven senaatsbesluit voor, waarbg de heeren Sir Joseph Ward, Louis Botha en Sir Edward Morris, wegens de verdiensten, die door hem werden op gesomd, de hooge onderscheiding werden waardig gekend. Oevraagd werd aan hen, die den dokterstltel bezaten en het olficieele kleed, de zwarte toga droegen, of zy tegen de verleening er van bezwaar hadden. Toen niemand zgn stem daartegen verhief, werd aan de pedels gelast de drie ministers binnen te lelden. Bg het binnentreden rees het talrgke publiek van zgn zitplaatsen op, en ontving hen met een luid gejubel, waarop zg door den rector-magnlficus werden toegesproken. In zgn toespraak tot Louts Botha, zelde hl], dat deze den dokterstltel verdiend had, omdat hg de Unie van Zuld-Afrika tot stand had gebracht, een groot veldheer en daarbg tevens een moedig tegenstander was geweest, zich had doen kennen als een bekwaam staats man en één der trouwste vrienden van Engeland geworden was. Het was een geestdriftvolle ovatie, die hierop aan Botha ten deel viel. Wie gedurende den Zuld- Afrlkaanscben oorlog zoo Iets zou voorspeld hebben, hem zou men destyds voor waan zinnig hebben verklaard. Tgden en menschen veranderen. De uitslag der verkiezingen voor'tOosten- rykiche parlement, dat, naar men weet, door de regeering ontbonden werd, wordt met belangstelling te geboet gezien. Zullen de socialisten, die In den vorlgen Rijksdag 87 man sterk waren, In een gelijk, geringer of laltyker aantal daarin terugkeeren? De ont binding had voornameigk ten doel hen te verzwakken, geiyk uii den verklezlngsitrgd gebleken Is. Verzekerd wordt, dat de christeigke socialisten, de garde van den nu In het graf rustenden Lueger, gedecimeerd uit de stembus zullen te voorschgn komen. De Itallaansche regeering heeft bg de Kimer een wetsontwerp Ingediend tot invoering van algemeen kiesrecht. Een leder, die den leeftyd van 30 jaar bereikt en zyn dienstplicht vervuld heeft, zal stemgerechtigd zyn. Wordt dit wetsont werp tot wet verheven, dan zal men In Italië ruim drie en half mlllloen kiezers meer krygen. De Russische regeering heeft Jasnoja Poljona het landgoed van den ontslapen wysgeer Tolstoi, op voorstel van den Minister Kokowzef, voor een half mlllloen roebel aangekocht. Het zal In denzelfden toestand biyven, waarin het was, toen Tolstoi stierf, en tot een Tolstol-museum worden Ingericht. Spanje heeft 800 man gedebarqueerd te Lanatj en de stad El Ksar bezet. De regeering motiveert deze daad, die volgens de Fransche staatslieden een ernstige Inbreuk Is op de akle van Algeclras met de bewering, dat een nachteiyke aanval door inlanders op de stad gedaan Is. Die bewering is onjuist, want van een aanval kan hier geen sprake zyn, daar zy, die 's nachts de stad binnenrenden, behoorden tot een door Spanje daarvoor betaalde bende. Daardoor had Spanje een geschikt voorwendsel zyn troepen In die streek te doen landen. Het leger der bevrydlng In Mex'co schynt grootendeels uit het schuim der natie, uit dieven, roovers, en bandieten te bestaan. Die quallficatle is geen over- drevene, wanneer men leest de gruwelen, die de opstandelingen jegens de Chlneezen te Taveaux bedreven hebben. Een Neder lander, wonende te Taveaux heeft In het Algemeen Handelsblad een brief geplaatst, waarin de wreedheden worden medegedeeld, waaraan zich de opstandelingen jegens de Chlneezen hebben schuldig gemaakt. Drie honderd Chlneezen, waaronder vrouwen en kinderen, werden laaghartig door het gespuls vermoord. Een waar bloedbad werd onder de Chlneezen aangericht, menschen, zuinig, arbeidzaam, spaarzaam, die niets andere op hun geweten hebben, dan dat zy een andere gelaatsuitdrukking en godsdienst hebben dan de Mexicanen. Een baby werd de nek omgedraaid en toen voor de voeten der arme moeder geworpen. Chlneezen rden. aan d: paarden gebonden, en toen liet men hen door deze vaneenrukken. Natuuriyk werd alles buitgemaakt, wat de Chlneezen be zaten. Een volk, dat uit zulke elementen bestaat, is de vryheld onwaardig en ver dient met de roede geregeerd te worden De Chlneesche regeering heeft een kruiser naar Mexico gezonden teneinde aan haar elsch tot betaling van 50 000 dollars schadevergoeding voor eiken gedooden Chinees en één mlllloen dollars voor de stoffeiyke schade kracht by te zetten. AMERIKA. Een nieuwe gruweldaad van „De Zwarte Hand" wordt uit New-York bericht. In de vorige maand verdween daar het 3-jarlg zoontje van den ryken Itallaanschen koop man Buffa. Van de ouders werd per telefoon een losprys van f 25.000 geëlscht en, zoo die niet betaald werd, zouden zy hun kind in stukken gesneden en In een vat gepakt terug ontvangen. Later werd nog, weer per telefoon gedreigd het huls door een bom In de lucht te doen vliegen. Alle nasporingen naar de roovers van het kind bleven tot dusverre vruchteloos. In het hotel Ansonla Ie Ntw-York Is de eigenaar van die Inrichting, de mllliardalr Stokes, door twee dames, die zijn woning binnen gedrongen waren, beschoten. Een paar kogels troffen doel en tengevolge van het groote bloedverlies moest Stokes naar een ziekenhuis vervoerd worden. ZJn toestand Is bedenkeiyk. De twee vrouwen werden In hechtenis ge nomen. Één er van Is de zeer lieftallige 32-jarige zangeres miss Graham, die haar kunstenaarsloopbaan te New-York begon en verleden jaar gerulmen ttjd te Pargs optrad. De andere weigerde haar naam op te geven, zy is bekend onder den schuilnaam Jane Doc. Qebleken Is, dat een paar Japanners Stokes hebben vast gehouden, toen de vrouwen op hem schoten. De gearresteerden beweren echter, dat zy niet geschoten hebben, maar dat Stokes zich by zyn verdediging, zelf de wonden toegebracht had. TURKIJE. Saloniki, 12 Juni. In den omtrek van Llvadia Is het igk gevonden van een rooverhoofdman, van wlen men van den aanvang af had aangenomen, dat deze Richter had ontvoerd. Vermoed wordt, dat de roover door een andere bende overvallen en daarbg doodgeschoten Is. Van Richter echter nog geen enkel spoor. ITALIË. Verleden jaar overleed te Wii zburg eene zekere Elisabeth Endress, dte aan den Paus haar geheele vermogen, dat 100.000 mark groot was, vermaakte. Dit was echter den anderen erfgenamen, die naar het ichynt In tameiyk benarde om standigheden leven, niet naar den zin. Tenminste 21 van hen besloten den Paus een proces aan te doen. Het proces kwam dezer dagen voor het gerechtshof van Wiirzburg, maar de H. Vader, die Intusschen vernomen had, dat de familie van de overledene In moel- igke omstandigheden verkeerde, verklaarde zich bereid, de helft van het vermogen af te staan. Men begrypt, dat de familieleden over deze beschikking zeer verheugd waren, want hun advokaat had hun weinig hoop gegeven over het gunstig verloop van het proces. De 50 000 marken zyn reeds den advocaat Goiter te Wiirzburg ter hand gesteld. Met de andere 50.000 mark zal de Paus een kerk laten bouwen te Oberndorf, In de nabyheld van Scbwelnfurt. EHGELAHD. Londen, 10 Juni. De zeelleden en stokers aan boord van verscheidene schepen, behoorende tot de kustvaartmaat- schappyen aan de Clyde hebben kennis gegeven, dat zy op het einde van de volgende week zullen ophouden met werken, dat wil zeggen, zullen staken. By Lloyd's worden thans tal van verzekeringen gesloten tegen de schade aan kleeding toegebracht door regen, ge durende de kroningsfeesten. Vele dames betalen een vry hooge premie om gevry- waard te worden tegen de schade, die regenbuien aan haar kostbare toiletten zullen kunnen toebrengen, als zy op de open tribunes den kroningsoptocht af wachten. In een kolenmyn In de nabyheld van Leigh, Is op een diepte van 680 yards een petroleumbron ontdekt. In de laatste dagen leverde die bron ongeveer 20,000 gallons olie. De olie is dik en groenachtig. Reeds vroeger Is in-het Lancashlre-kolen gebied olie in geringe hoeveelheden ge vonden. FRAK KRIJK. Parijs, 9 Juni. Uit Lorient wordt ge telegrafecrd, dat er een heele beroering is In de verbtter-kolonie van Belle-Ile-è-Mer. De kolonisten klagen over slecht voedsel en slechte behandeling, zy beweren by voorbeeld, dat het vleesch van een os, die verleden Vrijdag werd geslacht, eerst Dinsdag daarop te eten werd gegeven, toen het reeds in een volledig stadium van ontbin ding verkeerde. Honderdvytlg jonge kost gangers vluchtten weg van de strafhoeve, waar zy te werk gesteld waren. Gewapend met zeisen, zyn ze op de kolonie afgetrokken. Zy wierpen alle ruiten van de gebouwen in en zyn toen op het dak geklommen, waar zy de Internationale zongen. Een hevig gevecht had plaats tusschen de kolonisten en hun bewakers. Aan beide kan ten werden menschen gekwetst. De bestuur der van de kolonie werd eveneens geslagen. Op een honderdtal kolonisten, die de wyk genomen hebben, wordt nu jacht gemaakt door de gendarmerie. Het Is niet de eerste maal, dat hier de |onge „verpleegden" In een of ander kinder bagno door slechte behandeling tot oproer gedreven worden. DUITSCHLAHD. Hamburg, 10 Juni. De margarinefabrikant Mohr, die ondeugdeiyke margarine verkocht, waardoor eenlge menschen stierven en een groot aantal personen ziek werden, werd door de rechtbank te Altona veroor deeld tot 700 Mark boete en 't betalen van 40 000 Mark proceskosten. BELGIË. Antwerpen, 9 Juni. De burgemeester Is bereid bemiddelend op te treden tusschen de Belgische zeelleden en de reeders. Deze kunnen daarvan echter geen gebruik maken wegens de verplichtingen tegenover den Internationalen Bond van reeders. In "Engeland zal de staking na de Kronings feesten aanvangen. Indien aan de elschen der Belgische zeelleden niet het gewenschte gevolg gegeven wordt, zal de staking de volgende week beginnen. Aldus is besloten Donder dagavond laat In een door den „Belgischen Zeemansbond" gehouden vergadering. Be doelde elschen zynAfschaffing der „shlpplngmasters", die tot 25 pCt. van hun loon afzonderenverhooging van het salaris der matrozen en stokers, hetwelk dient op ten minste 100 frank per maand te worden gebracht en sedert 30 jaar geen wyzlglng heeft ondergaan aanwerving van volledige bemanning, zoodat geen 5 stokers byv. het werk van 7 man moeten ver richten. Voorts toediening van beter voedsel, wat den reederyen geen bezwaar zal op leveren, wyi de daarvoor verstrekte gelden voldoende zyn, doch voor het daartoe bestemde doel niet geheel worden aan- gewepd, en elndeiyk betaling der overuren arbelds, boven de 12 uur voor de matrozen en 8 uur voor de stokers. Den burgemeester zal worden verzocht zyn tusschenkomst te willen verleenen, opdat aan die elschen voldoening worde geschonken. 13 Juni. De staking der zeelleden werd vanmorgen geproclameerd by middel van strooibiljetten. Het effect schynt tot vanmiddag nul. De „Finland", van de Red Star Line en de „Trlgrls" van de Belgische Reedery, hebben volledige be manning aangemonsterd, zonder eenlg conflict. Men verzekert In het Brusselsche palels van justitie, dat het proces om de erfenis van koning Leopold wel niet vóór October geëindigd zal zyn. HEDERLAHD. Amsterdam, 13 Juni. Het 10-jarlg zoontje van de familie Dwonende Houtmankade 109, 2e étage, ging Zaterdagmiddag te 5 uur met zyn vlieger uit en Is tot heden niet teruggekeerd. Den geheelen avond van Zaterdag, den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben zyn zeer ongeruste ouders tevergeefs de thuis komst van den kleine afgewacht. Door de buren werd gezocht langs den Spaarndammerdyk; zelfs strekte het onder zoek zich tot Sloterdyk uit. Alles echter zonder resultaat. De politie, van de vermissing verwittigd, heeft de Houtmankade tot Zondagmiddag toe afgedregd. Ook een politiehond, na reuk van kleertjes van den kleine te hebben ge kregen, werd in actie gesteld. De hond sprong In het water. Al dat zoeken leverde tot heden geen resultaat op. Verondersteld wordt, dat de knaap te water geraakt, verdronken en door de deining van het water naar het IJ Is gedreven. Hy had een vlieger gekocht, waarop met blauwe cyfers stond: 1911. Wellicht dat dit op eenlg spoor kan lelden. Ouders en familieleden zyn radeloos van smart. In de kringen der transportarbeiders- organisaties hier ter stede verneemt men, dat, Indien er geen verandering komt In den toestand tegen Donderdag 15 Juni a.s., de algemeene staking van Nederlandsche, Engelsche en Fransche zeelleden verwacht kan worden. De afdeellng Amsterdam van den Algemeenen Nederl. Zeelledenbond heeft met schier algemeene stemmen besloten de staking Woensdag te doen Ingaan. De staking omvat thans ongeveer 200 man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1