ZIERIKZEESCHE #t| NIEUWSBODE. Maandag 12 Juni 1911. Eerste Blad. (52» ierikzeesche Courant). Dit nummer twee bladen. bestaat uit B E RICH T. Nationale Militie. Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINQEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, li voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eena per week, I 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 67ste JAAR6ANG. No. 9091. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redact our i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 cti., meerdere regelt 10 cti. Qroote lettert worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrjjdags-mlddagt ulterlQk 8 Alle betalingen moeten geschteden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zieriktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I luli a.t. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alie Brievengaarders in Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. 1. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een broche. handtaichje. portemonnale met geld. schroelsleutel. ceintuur. damettchoen. zakdoek met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zlerlkzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER v«n Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 22 Maart 1911, S. no. 1202, 3e atdeellng M (Prov. bl. no. 39); Brengt Ier kennis van de na Ie noemen verlol- gansers van de nationale militie van de lichtingen 1907, 1908, 1909 en 1910, dat if i|n opgeroepen lot den werkelQken dienst voor hel bijwonen van herhallnga-oetenlngen, en wel op de volgende datums van 1911: 8 Augustus. M. C. de Vlieger, O. Noordewier. 4 September. S. Saaman, K. J. de Keijzer, J. M. de Vos, W. J. Courrech Staal. Mitsdien zullen zq op bovengenoemden dag, leder voorzooveel hem aangaat, zich b| hun korps moeten aanmelden op het tijdstip waarop z| aanwezig kunnen z|n, indien zQ zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerst- vertrekkend middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbew|zen aangewezen route naar de plaats van opkomst begeven, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bq hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelde verlofgangers wordt onder het oog gebracht, dat, zoo z| in gebreke biqven op den bepaalden tqd onder de wapenen te komen, zQ bq latere opkomst zooveel langer In dienst sullen gehouden worden. Eindelijk worden zq gewezen op art. 133 der Mllitlewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 10 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbq -belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee- 3de district. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 14 en zoo noodlg ook op 15 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6c.M.), waarbq onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°) tot op 4500 M. van het fort. f Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegeiqkertqd en op de zelfde wqze roode vlaggen waaien van dr batterqen Dlemerdam en Durgerdam, de West- batterq nabq Mutden en den kerktoren Mutderberg. Zierikzee, den 12 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. ■EDERUIID. Leeuwarden, 9 Juni. Het gebrek aan water wordt In Frlealand met den dag grooter. Uit Sneek en Leeuwarden wordt leidingwater naar her en der verzonden. Zelfs wordt per Holland-Frletlandlljn leidingwater uit Amiterdam aangevoerd. Op de hooge kiel en zandgronden beginnen de veldvruchten door de aanhoudende droogte te lijden. De welden worden koperkleurig, de bladen van de vruchten verichrompelen. Alles roept om regen. Alkmaar, 12 Juni. De vorige week had er op den rljkiitraatweg, In de nabijheid van de Kraalenlaan, onder de gemeente Helloo, een auto-ongeluk plaat». Mej Maartje Vlaier, echtgenoote van den heer Buur uit Waarder, zou met een gezelschap het vliegterrein bezoeken en den dag verder doorbrengen bij de lamllie te Helloo. julat loen zij den straatweg wilde over- steken, kwam er een auto van hier aan, waardoor zij werd gegrepen. In ernillgen toeiland werd ze opgenomen. Dr. Hoekttra, die onmiddellijk werd gehaald, oordeelde het gewenscht, dat de patiënte In een baar naar haar woning werd vervoerd. Daar de bo'ratkai schijnt te zijn Ingedrukt, moet haar toestand zeer gevaarlijk zijn. Naar men nader verneemt, la zij aan de gevolgen overleden. Haarlem, 10 Juni. Toen Donderdag morgen een huweiykslnzegenlng plaati had van een bejaard bruidspaar in de kerk van St.-Jan In de Amaterdamstraat viel de bruidegom flauw voor het altaar, zoodat hfl moest worden weggebracht. Dit veroorzaakte een heele opschudding In de kerk. Ook één der aanwezige dames viel flauw. Nadat de bruidegom, die Inmiddels weer bijgekomen was, terug was gekeerd, werd de plechtigheid voortgezet. Donderdagnacht half 5 Is naar het gesticht De Deo alhier overgebracht een opperman uit de De Wetstraat aldaar, die den vorlgen middag krampen en brakingen kreeg. Het geval Is verdacht, doch de ge neesheer heeft nog geen cholera geconsta teerd. Vóór de woning Is een agent geplaatst, die last heelt niemand In en uit de woning te laten. De personen, die den lijder overbrachten, zijn ontsmet, ook het r]tulg. Twee kinderen van den man, die onder verdachte ziekteverschijnselen naar De Deo werden gebracht, waren buiten de woning en mochten er van den daarvoor geposteerden agent van politie niet In. Dr. v. Praag heelt daarvoor alanog toe stemming verleend. s'Oravenhage, 9 Juni. Naar wl| ver nemen, heelt de heer Andrew Carnegie, door tuaschenkomst van den Ameri- kaanachen gezant, den mlnliter van Bul- tenlandsche Zaken doen mededeelen, dat hl] voor Nederland een bedrag van ongeveer een half mlllloen gulden, beichikbaar stelt, tot het stichten van een z.g. Heldenfonds", waault geldelijke belooningen zullen verstrekt worden aan hen, die het leven van medementchen hebben gered. Het maakt thans een punt van schrifte lijke gedachtenwlssellng tusschen den schenker en de regeering uil, op welke wijze het best aan de hoogetyk gewaar deerde bedoelingen van den heer Carnegie gevolg ware te geven. Waarschjjnigk zal het In 't leven roepen eener stichting het meest doelmatig blijken. Ongetwijfeld zal hier te lande met oprechte erkentelijkheid worden kennis genomen van dit nieuwe blQk van edelmoedigheid van den Amerl- kaanachen burger die aan Nederland reedt het voor den bouw van het Vredeapalels benoodlgde kapitaal schonk. Rotterdam, 10 Juni. Dinsdagavond waren aan boord van '1 t.t. „Tjlmanooh", van de Java—China—Japan-iyn, liggende aan de Lloyd-haven alhier, werklieden bezig om zware IJzeren deksels van een watertank aan een kabel In het ruim Ie laten strijken. Door het kantelen van het deksel vielen twee werklieden In het 16 meter diepe ruim. Één hunner werd zwaar gekneusd naar het ziekenhuis ge bracht, terwQI de andere per rijtuig naar huls vervoerd werd. Numansdorp, 10 Juni. De ponton knecht aan de rtykshaven alhier, D. Lleftlng, In dienst van de Rotterdamsche Tram, had het ongeluk, bij het vervoeren van goederen van de tram naar de boot, een tweewielig wagentje over ztjn voet te krjjgen, waardoor dat lichaamsdeel ver brijzeld werd. Dirlcaland, 10 Juni. Onlangs Is het 12- jarlg zoontje van den heer L., bg het zwemmen In de Dirkslandsche haven ver dronken. Dit ongeluk heelt de moeder zóó aangegrepen, dat ook zij overleden Is. Heerlen, 9 Juni. In de „Oranje-Naasau"- mljn alhier ls een ongehuwde mijnwerker onder het gesteente bedolven geraakt en gedood. Zierikzee, 10 Juni. Heden namiddag, omstreeks 1 ure werd brand ontdekt In de werkplaats van den timmerman A. J. Schllleman In het Beddeweeg alhier. De brand bleek ontstaan Ie zy.n in het hout onder den schaafbank, die bijna ge heel verbrand Is, en had zich reeds medegedeeld aan daarnaast liggende voor werpen. Oelukklg mocht de eigenaar, geholpen door eenlge buren, er In slagen den ver deren voortgang te stuiten. De politie en eenlge autoriteiten waren spoedig ter plaatse aanwezig. Door de schletvereenlglng .Zlerlkzee" Is voor alle koninklijke erkende schlet- vereeniglngen op Schouwen-Dulveland een insulaire schietwedstrijd uitgeschreven, te houden op Zaterdag den I5den, Maandag den 17den en Dinsdag den 181en Juli op de Schietbaan achter de oude Ambachts school. Door het bestuur van de .Zeeuwsche vereenlglng van jachtopzieners en boich- wachters" Is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het verzoekt de Vogelwet niet aan te nemen, ol daaruit te lichten de bescherming van roof- en kraal- vogels, benevens van reigers en aalscholvers, welke aan de vlstcherlj groote schade toebrengen. Zonnemaire, 10 Junt. Heden avond trad in de zaal van de wed. Van Splunter als spreker op, de heer W. de Jong van 's Qravenhagemet het onderwerp .de Tarlefwetten". jammer, dat zoo weinigen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om zulk een emlnenten spreker te hooren, die op onderhoudende wijze de wetten behandelde en steeds deed uitkomen de groote nadeelen, die ain Industrie en handel zouden toegebracht worden, als deze wetten In 'I Staatsblad kwamen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, doch spreker gaf wel willend aan een drietal heeren Inlichtingen op de door hen gedane bedenkingen. De candidaatstelllng voor leden van den gemeenteraad zal alhier plaats hebben op 27 dezer, terwyi de stemming bepaald Is op 7 Juli a.s. Dreiscbor. Alhier zijn als lid van den raad aan de beurt van aftreding de heeren M. Qoemans (wethouder), A. M. van Bloots en P. Rietdijk. Stavenisse. L.l. Zaterdagmiddag verga derde te St.-Maartensdgk de Vereenlglng van gedipt, oud-leerlingen van den Land- bouwwlntercursu» alhier. Aanwezig waren 15 leden. Er werd bestoten pogingen aan te wenden om In den a.s. winter een cursus in landbouwboekhouden (bedrjjfscontróle) te krijgen. Eenigen der aanwezigen gaven zich als deelnemers reeds op. In beginsel werd ook besloten In de eerste week van Augustus a.s. samen een kjkje te gaan nemen In het Westland en aan de volgende vergadering, over 14 dagen, een rijtoer te verbinden. Oud-Vossemeer. In de Donderdag 1.1. gehouden vergadering van den gemeenle- raad werd benoemd lot lid van hel comilé voor „aanleg drinkwaterleiding" de heer F. J. Ampt en voor „de stichting centrale- gasfabriek" de heer M. A. Vermet. Vere, 12 Juni. De vereenlglng tot vrij willige oefening In den wapenhandel „Prins Hendrik" 4t Vere, heelt In de afgeloopen week een provincialen wedstrijd gehouden ter gelegenheid van haar 30-jarlg bestaan. Deelgenomen werd door25vereenlglngen De ultilag van de korpswedstryd was als volgt: Rijksgeweer (150 M), Fe prijs: „Zlerlk zee" te Zlerlkzee, met 273 punten; 2e prtyi „Willen Is Kunnen" te Westkapelle, met 267 punten; 3e prijs: „Nimrod" te 'a-Heer Abtskerke, met 266 punten; 4i prijs „Domburg" Ie Domburg, met 264 punten 5e prijs: „Wilhelm Teil" te Baarland, met 261 punten; „Kon. Scherpschuttera-Ver- cenlglng" te Vilsslngen, met 261 punten. De feestvierende vereenlglng dong op deze baan alleen mede naar den len prijs, doch behaalde slechts 271 punten. Flobertbuks, te prijs: „Prins Hendrik" te Vere, met 452 punten; 2e prijs: „Dom burg" te Domburg, met 446 punten; 3e prje: „Kon. Scherpschutters-Vereenlglng" te Vlleslngen, met 443 punten; 4e prijs: „Prins Hendrik" te Gaplnge, met 412 punten; 5e prijs: „Medioburgutn" te Middelburg, met 430 punten, (met 1 poedel). Cyllndergeweer, te prijs: „Domburg" te Domburg, met 203 punten; 2e prijs: „Pro Patrla" te Nlsie, met 259 punlen; 3e prijs: „Qeneraat de Wet" te Middelburg, met 257 punten; 4e prgi: „Zierikzee" te Zlerlkzee, met 256 punten; „Medloburgum" te Middelburg, mei 234 punten. Wat betreft de persoonlijke wedstrijden verdient zeker wel vermelding, dat op de eere-baan, waarvoor slechts één kaart verschoten mocht worden, twee eerste prijzen werden behaald door J. F. de Blleck en F. Mlnneboo, belden te Vere, leder met 59 punten, en dat A. Verburg, H. Castel, belden te Vere, en Van den Hage te Domburg, leder 58 punten maakten, (maximum 60 punten) op de vrlje-baan (3 schoten), was H. Castel te Vere eerste prijswlnner, met het 4 maal het (maximum 36 punten) op de vrye-baan (5 schoten), was J. Bruggeman te Baarland, de gelukkige met 59 punten (maximum 60 punten); op de personeele-baan was no. 1 F. Mlnneboo te Vere, met 59 pnnten. Er ls bizonder druk op alle banen geschoten. Middelburg. Een Inwoner alhier had een politiehond afgericht en was daar niet weinig trotsch op. Om le bewijzen dat het dier van zijn lessen wel degelijk geprofiteerd had, legde h« daarom Woensdagavond In een calé zijn zweep op den kop van het dier en noodigde een bezoeker uit die zweep daar nu eens af te nemen. Deze voerde den hond een hall pond koekjes en nam toen bedaard de zweep van den kop, waarvoor de hond hem kwispelstaartend bedankte. Toen het dier nu al de hem Ingeprente lessen tot groote pret der aanwezigen zoo openlijk verloochende, werd de dresseur kwaad en begon een vechtpartijtje met den man van de koekjes. Even later ging hy met zijn politiehond naar huls en wachtte den ander op. In de Volderljlaagte volgde toen omstreeks II uur een vechtpartij, waaibij de dresseur een mes trok en daarmee den koekjesman een paar wonden in het gelaat toebracht. En onderwijl zat de politiehond kwispel staartend naar het gevecht van zQn baas te kijken I Vilsslngen. Door de Koninklijke Ver eenlglng van Nederlandsche Scherpschutters, gevestigd te Amsterdam, Is aan den Zeeuw- schen Scherpschuttersbond „Pro Patrla" de leiding opgedragen van de In dezen zomer In deze provincie vanwege die vereenlglng te houden plaatselgke en gewestelijke propaganda-wedstrtjden. In verband hiermede noodlgt genoemde Bond alle vereenlglngen In de provincie, die het juist schieten wenschen blijven te beoefenen en aan bovengenoemde wed strijden wenschen deel te nemen, uit zich alsnog len spoedigste aan te melden over eenkomstlg de voorschrllten vermeld In het extra-nummer De Scherpschutter, no. 156. Zondagavond Is alhier een Dultscher, kelner, In één der restauratle-rljtlgen, die by het Eiland In de Schelde ging zwemmen, verdronken. Zondag wordt met den malltreln hier verwacht Z. K. H. Prins Helntlch van Prutsen, broeder van den Dultschen keizer, die met den aanslultenden dagmallboot de reis naar Engeland zal voortzetten. Het 2e en 4: bataljon van het 3de regiment Inlanterle, respeclleveiyk te Middelburg en Vilsslngen In garnizoen, zullen van 9 tot en met 15 Sept. een kamp op het terrein Kyk In de Pot by Bergen-op-Zoom betrekken, om met het Iste en 3de bataljon, beide te Bergen-op- Zoom in garnizoen, reglmentsoettnlngen te houden onder leiding van den commin dant van het regiment, den kolonel j. H de Wlldt. Dr. O. J. Weyland, predikant te Vere, hoopt 20 Juni den dag le herdenken waarop hg vóór 25 jaar zijn Intrede hield le Austerlltz. Van 1 Jan. 1894 tot 1 Sept. 1896 was h] directeur van het Ned. Zend. Oenootschap te Rotterdam en sedert 1896 Is hy te Vere. Dr. Weyland Is stcrelarls van het Provinciaal Kerkbestuur, ook was hy een tyd lang vice-president van de Synode. Terneuzen. Vrydagmiddag zyn door onbekende oorzaak houten loodsen op de vroegere scheepstimmerwerf van de ge meente ln brand geraakt. Aangewakkerd door den hevigen wind zyn zy In een hal! uur mtt hun Inhoud verbrand. Oelukklg alonden de gebouwen alleen, anders wai er gevaar geweest voor groote uitbreiding der vlammen. Door wegvliegend: vonken geraakte nog In de Brouweryslraat een dakgoot In brand, wat evenwel spoedig werd bemerkt en gebluscbt kon worden. Oemeenteiyke en militaire spulten waren •poedig op het terrein aanwezig. RECHTSZAKEN. De Raad van State, atdeellng bestuurs- geachlllen, behandelde Vrydag het beroep van den gemeenteraad van Oost- en West- Souburg tegen het besluit van Oedep. Staten van Zeeland tot niet goedkeuring van het eervol ontslag gegeven aan den onderwyzer P. Zeegelaar, wegens ver mindering van aantal leerlingen der openbare school. Over het beroep gehoord, bleven schoolautorltelten en Oedep. Staten tegen het ontslag. De konlnkiyke beslissing volgt later. O N D B R W IJ S. Op de voordracht voor onderwyzer aan School 1 te Middelburg zyn geplaatst de heeren C. de Nood te Hansweerd, W. Hack te Drelschor en W. H. Stouten te Ooes. KERKNIEUWS. Kerkwervc. De collecte voor de zending by de Ned. Herv. Qem. alhier heeft opgebracht de som van f 5. Zonnemaire. De collecte voor de Zending, gehouden op de belde Pinkster dagen bracht op i 5,265. By het classicaal bestuur van Zeeland zal worden geprotesteerd tegen de stemming door Kerkeraad en Kiescollege te Retranche- ment, waarby ds. Boerendonk ie Voorburg is beroepen tot predikant by die gemeente. Beroepen bt] de Qeref. Qem. le Terneuzen, ds. O. H. Kersten te Rotterdam. Late gtikstofbemesting. Veel meststoffen zyn er, die we kunnen gebruiken gedurende zekeren tyd van het jaar, om den bodem biyvend natuurlijk slechts voor een bepaalde periode te verbeteren en hem de voedingsstoffen te geven, die de planten behoeven, welke straks zullen gezaaid of gepoot worden. Één meststof ts er, die ook kan gebruikt worden, om de planten direct van voedsel te voorzien, om ze, zoo ze om de een of andere reden kwgnen, niet voldoende bHd maken, enz., te dwingen als het ware bg tooverslag weer hun krachten te hervatten en op tyd vruchten te geven. Dat la het chtlisatpeter. Vaak gebruiken we alleen het chtlisatpeter In het voorjaar als middel tot overbemesting. Welke redenen kunnen er bestaan, om nog zelfs ln dezen tyd van het jaar, In den voorzomer, by lommige gewassen het chlllsalpeter tot over bemesting te gebruiken? 1°. De tyd van zaaien of poten Is wat laat genomen; later dan men gewoon Is; of men heelt, doordat het zaad door hel ongedierte Is opgevreten, moeten over- zaalen (suikerbleten). Het gevolg daarvan Is, dat het gewas wat achterigk Is. Door een matige overbemesting met chlllsalpeter, kan men allicht den groei wat verhaasten en haalt men den verloren tyd weer In. 2°. Doordat men In het najaar een overvloedige bemesting met katt en phosphorzuur heelt gegeven, Is de eerste groeiperiode, In verband met de aanwezig heid van stikstof ol een reeds toegediende stlkstofbemestlng, zeer krachtig geweest. Het gevolg daarvan Is, dat een stilstand ln den groei intreedt, doordat een stikstof- tekort ontstaat. Met een overbemesting met chtlisatpeter ia dit te verbeteren. 3". Vooral by wortelgewassen, aardappels, bleten, mangels enz., Is het wenscheiyk, maar ook mogelOk een maxlmalen oogst te winnen door middel eener overbemesting met chlllsalpeter. In Zeeland zag Ik eens een bietenverbouwer (by droog weer)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1