Woensdag 7 Juni 1911. (Z ierikzeesche Courant). NIEUWSTMDINQEN. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zlerlkzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9089. UltHever-Hoofdradaoteup A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags* Woensdags- en Vrydags-mlddags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden by den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zleriksee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. CHINA. Blijkens een te Petersburg ontvangen bericht is In Zuld-Chlna weder hevig gevochten tusschen keizerlijke troepen en opstandelingen. Driehonderd rebellen bleven op het slagveld en een groot aantal anderen, die In de handen van de troepen vielen, werden na den slag terechtgesteld. De opstandelingen schijnen echter den moed nog niet te hebben verloren, want zt| zijn weder bezig nieuwe benden te vormen, met het doel zich meester te maken van twee provincies en daar dan de republiek uit te roepen. De regeering heelt een sterke troepen macht met artillerie tegen hen uitgezonden. SERVIË. Volgens mededeelingen uit olfidëele bron heeft de ministerraad bepaald, dat de reis des Konlngs naar Parijs tot den aanstaanden herlst zal worden ultgesreld. TURKIJE. De zittingen van het parlement zijn gesloten, zonder dat de kwestie der militaire pensioenen Is uitgemaakt, daar de Kamer Is blijven volharden bi] haar opvatting, dat bl] haar alleen de bevoegd heid voor begrootlngszaken berust. FRANKRIJK. De Cornell d'Etat heeft Zaterdag uit spraak gedaan Inzake de begrenzing van het champagne-gebied. De champagne streek wordt verdeeld In twee zones, die van de Marne en van de Aube. Wijnen uit laatstgenoemd district mogen In de Marne bewerkt worden en dan als cham pagne In den handel worden gebracht zonder nadere aanduiding van de plaats van herkomst. Daarmede Is de oude toestand uit den tijd vóór de delimitate hersteld en dus mag verwacht worden, dat aan de be roering nu een einde Is gekomen. De Fransche minister van openbaar onderwijs, Steeg, heeft ln de Sorbonne te Parijs de z.g. „archieven van het woord" Ingewijd, d. w. z. de door de Parijsche uni versiteit aangelegde verzameling fonograaf- platen, die redevoeringen, voordrachten, enz. van beroemde Hjdgenooten vereeuwigen. De minister werd bij zijn komst In de academie begroet door de Marseillaise, uitgevoerd door de fonograaf. Er werden vervolgens verschillende toespraken gehouden, o. a. door Liard, den conrector der academie, Brunot, hoogleeraar In de Fransche taal, minister Steeg. Hun redevoeringen werden door fonografen opgevangen. Te Epinay Is Zaterdagavond laat het zal circa half twaalf geweest zijn door een automobiel een ernstig ongeluk veroor zaakt. Twintig soldaten van het 128ste regiment Infanterie keerden op dat uur terug van de slallen van tramwagens, waar zij, ln verband met een staking van tramweg personeel, de wacht gehouden hadden. De bestuurder van de auto scheen de soldaten niet te zien; zijn wagen stoof In volle vaart op de twintig man In. Eén soldaat werd op slag gedooddrie anderen werden gewond. Een der mannen, die de auto zag naderen, loste drie revolverschoten In de lucht om de aandacht van den bestuurder te trekken en de man geraakte zóó van streek, toen het ongeluk gebeurde, dat ook hl] naar het hospitaal gebracht moest worden. Toen de bestuurder van de tuf de soldaten bemerkte, poogde htj door remmen een onheil te voorkomen. Hy remde zóó sterk, dat zfjn wagen omsloeg; het kind, dat er In zat, deed een wond aan het hoofd op. ENNELAND. Er Is een tijd geweest, dat een Brltsche M. P. met een rechtvaardig gevoel van trots mocht roemen, dat ln het Engelsche parlement de goede toon In hooge eere was, dat tumulten en kabalen daar niet voorkwamen en dat men te Westminster de traditie der democratische deftigheid hoog hield. Inktpotten-batallles, klepper- marschen met lessenaars en dergelijke parlementaire onwelvoeglijkheden waren er onmogelijk - zelfs heftige debatten, waarbij de verbolgen opposant niet op 'n paar scheldwoorden zag en zijn mede standers door krijgsgeschreeuw hun kam pioen aanvuurden, waren bultengemeene zeldzaamheden en waar het Engelsche parlement als zoodanig voor het gansche parlementaire Europa een roemrijk voor beeld was geweest, daar bleef het dit steeds nog ten opzichte van den parlementairen toon. Het ziet er naar uit, dat dit gaat ver anderen. Oedurende den laatsten tijd zijn In de Commons meer dan eens vrij rumoerige tooneelen voorgevallen. Wel heeft men nog niet als bezetenen gebruld of alt dollen gestampt en geslagen maar gansch smetteloos Is de reputatie der parlementaire deltlgheld niet gebleven. In den laten avond van Dinsdag ging het in het Lagerhuis vrij rumoerig toe. Minister Churchill sprak over de Engelsche rechters: „Wanneer het strafgedingen be treft, of processen tusschen particulieren, mogen onze rechters aanspraak maken op onze bewondering. Maar wanneer zij te oordeelen hebben over klasse- of partij kwesties, dan kan men onmogelijk volhou den, dat zij ons vertrouwen verdienen. Een groot deel van ons volk Is van oordeel, dat de rechters onder den Invloed van anderen staan". Daarop begon het tumult. Radicalen en arbeiders juichten en de Unionisten schreeuwden hun afkeuring daartegen In. Op een gegeven oogenbllk was het lawaai zóó groot, dat de voorzitter slechts met zeer veel moeite stilte kon verkrijgen, om Churchill zijn redevoering te laten voort zetten. Zelfs toen de minister weer aan het woord was, kwam men nog niet tot kalmte en het duurde gerulmen lijd voor de rust In het Huls was teruggekeerd. Één der Indische vorsten, die te Londen zijn voor de kroningsplechtigheid, de Maharadja van Blkanlr, heeft een buitengewoon kostbaren diamant verloren. Hij ging uit om winkels te bezoeken In het West End en toen hij terugkwam op Cadogan-iquare waar h|J logeert, was een groote parelvormige diamant, die- hij met andere sieraden gedragen had, verdwenen. De steen, die tot den rtykaschat van Blkanlr behoort, Is niet alleen om zijn kostbaar heid, maar ook In ander opzicht voor den Maharadja van groote waarde. De politie van Scotland Yard doet nasporingen. Men gelooft echter niet dat de diamant gestolen, maar veeleer, dat hij losgeraakt en door den vorst verloren Is. INDIË, De regeering heeft .haar tevredenheid betuigd met de plichtsbetrachting van den assistent-resident ln Qroof-Aljeh, C. Ver- beke. Deze Verbeke ls een geboren Zlerlk- zeeënaar, en zal voorzeker b|| velen onzer stadgenooten welbekend zijn. NEDERLAND. Amsterdam, 6 Juni. De Koningin en haar Oemaal zijn hier hedenmiddag bij éénen aangekomen. Oudergewoonte wordt In de stad hier en daar gevlagdhet carillon In den toren van het Paleis bespeeld, en waren duizenden toegestroomd om het koninklijk gezin te verwelkomen. De gebruikelijke 51 saluutschoten werden b|| aankomst van den koninklijken trein gelost. Aan 't station en In de koninklijke wachtkamer waren slechts enkele civiele en militaire autorleteiten ter begroeting bijeen. Burgemeester RcëllIn ambsgswaad heette H. M. en den Prins welkom In de hoofdstad, en na korte dankbetuigingen met handdrukken gepaard, ging de stoet door de koninklijke wachtkamer naar de gereedstaande hofrljtulgen en nam 't vorste lijk echtpaar plaats ln een galarljlulg met vier paarden bespannen. De hooge bezoekers werden hartelijk toegejuicht; en vooral toen zij, volgens ge woonte, op het balkon van het Palels zich vertoonden. Na het 2e ontbijt verleende de Koningin, In tegenwoordigheid van Prins Hendrik, audiëntie aan militairen, te 4,30 aan civiele autoriteiten. De burgemeester heette de Hooge bezoe kers by den aanvang van de audiëntie welkom namens de burgerij. Hg wees op de toenemende welvaart, de vermeerderde bevolking, den bevredigenden gezondheids toestand In de hoofdstad. Ook als centrum voor handel en scheep vaart Is ln deze gemeente een nieuw tijd perk van bloei Ingetreden. Te half acht uur had een gala-diner plaats, waaraan de naaste hofhouding voorts de burgemeester, de Commissaris der Koningin en de commandant der stad, die dagelijks de gasten aan tafel zijn ge durende 't bezoek alsmede de wethouders en de secretaris van Amsterdam genoodigd zijn! Heden (Woensdag) komt het Prinsesje alhier. Willemstad. Zondagmorgen Is In de Buitenhaven te Willemstad gezonken een lek geworden Ijzeren schip (aak), geladen met grint. De schipper, W. De Korte, uit Oude Tonge, en zijn knecht, konden zich nog bgtljds redden. Men zal zoo spoedig mogelijk trachten de lading te lossen en het schip te lichten. Niets is verzekerd. Dlntelookd, 6 Juni. ln de heden ge houden raadsvergadering waren 9 leden aanwezig; afwezig de heer H. Vlamings; een vacature. Nadat de waarnemende burgemeester, de heer L. Vogelaar Jz., de vergadering had geopend, ging de secretaris over tot het lezen der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Behalve kennisgeving van Ingekomen stukken kwam aan de orde de benoeming van een UjdelQken wethouder. Na gehouden stemming bleek, dat op de heeren J. Bom Mz., A. Bom en L. Snelleman, respectievelijk 7, 1 en 1 stem waren uit gebracht, zoodat eerstgenoemde was ver kozen, die zich de benoeming liet welge vallen. Niets meer aan de orde sloot de voor zitter de vergadering. Zlerikzee, 7 Juni. Programma van het le Zomer-Concert In „Parklust" op Donderdag 8 Juni: 1. Joyeux Compéres. Pas- redoublé/os. Kessels. 2. L' Echelle du Dlable Ouverture E. Roux. 3. Danse Fanlastique G. Blampaln. 4. Fantalsle No. 1 Hiymans. 5. La Fllle du Régiment. Fanialsie. Donizetti. 6. Pentée Réllgleuse L. v. Beethoven. 7. Walzer a. d. Operette „Die Geschledene Frau"Leo Fall. 8. L' Exil de la Reine. Fantalsle F. Mourgue. Noordgouw e. De raad dezer gemeente heeft In zijn vergadering van Vrijdag j.l. zich met algemeene stemmen voor de waterleiding verklaard, zonder zich evenwel nog financieel te verbinden. - Volgens den alhier geplaatsten regen meter heeft de regenval In Mel j.l., die zeven regendagen telde, 36.3 m.M. bedragen. ZonDemaire, 3 Juni. Heden avond hield dr. Metz, arts te Noordgouwe, op verzoek van 't bestuur van „Onderling Hulpbetoon" een boeiende en zeer be vattelijke rede over „Eerste hulp by Ongelukken". Een vry talrijk publiek, waaronder we met genoegen veel dames opmerkten, woonde de interessante rede by. Na een korte verklaring van den bloedsomloop, opgehelderd door teeke- nlngen, gegeven te hebben, behandelde spreker achtereenvolgens de verwonding van slagaderen en aderen, en de hulp die, ter voorkoming van vee! bloedverlies, moet verleend worden; de behandeling van een wond; wat men doen moet als iemand een flsuwle krijgthet zooveel mogeiyk doen ophouden van neusbloeding; wat bloedvergiftiging Is en hoe die meestal ontstaat; de middels dienstig om by ver giftiging braking te veroorzaken, waar door de Inhoud der maag wordt uitge worpen en wat men geven moet om het vergif te verzwakkenwat men doen moet als iemand brandwonden heeft bekomen; het vervoer van een patient die een beenbreuk heelt opgeloopen om eindelijk eenlgszins uitvoerig de behandeling van een drenkeling te verklaren. Een verslag te geven van alles wat men by genoemde ongelukken zou moeten doen, zou te uitvoerig worden. Een hartelQk applaus beloonde den spreker voor zijn leerryke rede. Nadat dr. Metz nog een paar hem gestelde vragen welwillend had beant woord, sloot de voorzitter met een zeer gepast woord van dank aan spreker en publiek, de vergadering. Naar men ons meedeelt, zal de heer W. dc Jong uit 's-Gravenhage, vanwege de L. U., a.s. Zaterdagavond een rede alhier houden over „De Tarlefwetten". Oosterland, 7 Juni. Alhier werd op den 2en Pinksterdag, door uitgezocht weer begunstigd, het aangekondigd festival ge houden, dat ter gelegenheid van het twaalf-en-een-half-jarlg bestaan van Ooster- lar.d's Fanfare georganiseerd was. Het publiek, dat daarvan oor- en ooggetuige was, kan met inbegrip van de 175 execu tanten In een rond cQfer op een twee duizend menschen geschat worden. Na aankomst van de voormiddagtrams trokkt n om 12 uur de deelnemende muziek gezelschappen met volle muziek en hunne fraaie banieren, voorafgegaan door de feestcommissie, van het tramstation in optocht door de gemeente. Op het school plein gekomen werd door de gezamenlijke muziekgezelschappen een repetitie gehouden van den Feestmarsch, die door den heer N. A. Hottlnga, directeur van „Ooslerland's Fanfare" gecomponeerd was. Viel de com positie zeer In den smaak, ook de repetitie slaagde uitnemend. Dit welslagen noopte den componist een woord van dank te zeggen aan de directeuren der gezel schappen voor de uitnemende wyze, waarop zy de Feestmarsch hadden In gestudeerd, en aan de executanten voor de voortreffeiyke wyze, waarop zy die ten gehoore hadden gebracht. Hy hoopte, dat de uitvoering er van op het feestterrein met hetzelfde welslagen moge bekroond worden. Alsnu begaf zich de stoet naar het met vlaggen smaakvol getooide achter het „Heerenhot" 'gelegen feestterrein, dat hier en daar door het geboomte een lommerryk plekje bood. Want hoe gaarne men de zon ook op dezen dag zag, haar gloeiende stralen trachtte men toch zooveel mogeiyk te ontvlieden. By aankomst op het feestterrein hield de burgemeester van Oosterland, tevens eere-voorzltter der Feestcommissie, de heer J. C. van der Have, een harteiyke toespraak, waarin hy de gezelschappen het welkGm In de ge meente toeriep, en den wensch uitsprak, dat allen een genoegeiyken dag mogen hebben. Hy zelde, dat men alles in het werk had gesteld om het den heeren executanten zoo aangenaam mogelQk te maken. Daarna werd aan heeren directeuren en bestuurders de eerewyn aangeboden; terwyi de deelnemers op ververachlngen onthaald werden. Nadat op deze wyze de Inwendige mensch behoorlijk versterk! was, maakte men zich gereed voor den boven besproken Feestmarsch. Inmiddels was voor het publiek de welde geopend, dat terstond daarin binnenstroomde en zich van al wat stoel heette meester maakte. De gezameniyke uitvoering van de Feest marsch was correct, volkomen in de maat, en voldeed evenals by de repetitie In alle opzichten. Na afloop hiervan trad elk muziekkorps op zijn beurt In de geïnprovlseerde muziek tent op en gaf daarin naar eigen keuze twee stukken ten beste. Wy zullen de gezelschap pen .niet elk afzonderiyk beoordeelen, maar alleen dit wenschen wy van hen te ver melden, dat In het algemeen zy zich op uitnemende wijze en lot aller tevreden heid van hun taak gekweten hebben. Ook had het mannenkoor „Luctor et Emergo" uit Zlerlkzee groot succes, vooral met de voordracht van „Het Lied der Vreugde". Jammer dat „Polyhymnia", die op het* laatste oogenbllk had afgeschreven, af wezig was. Die afwezigheid bleek een teleurstelling te zyn, daar men de komst van dit zanggezelschap verwacht bad, en daarmede dan ook had rekening gehouden. Aan het festival namen deel de volgende gezelschappen: „Oosterland's Fanfare", onder leiding van den heer N. A. Hottlnga; „Renesse's Fanfare", onder leiding van den heer M. v. d. Werf; „Kunst na Arbeid" van Ellemeet, onder leiding van den heer J. Spek; „Concordia" van St.-Fllipsland, onder leiding van den heer A. Korn; „Oefening en Uitspanning" van Nleuwerkerk, onder leiding van den heer P. A. Jongmans; het mannenkoor „Luctor et Emergo" van Zlerlkzee, onder leiding van den heer A. v. d. Houten J.Jz., en „Con Amore" uit Noordgouwe, onder leiding van den heer N. A. Hottlnga. Toen al de gezelschappen de stukken hadden uitgevoerd, die zy wilden spelen, nam de voorzitter der feestcommissie, de heer L. J. van Vessem, het woord. Hy sprak de bestuurders der verschillende gezelschappen ln kernachtige bewoordingen toe, dankte hen voor de gewaardeerde opluistering van het feest, en reikte hierop de herlnnerlngs-medallles en de geldpryzen uit. Het feestterrein was 's avonds 5 giorno verlicht. „Oosterland's Fanfare" gedirigeerd door den heer N. A. Hottlnga, gaf een concert, dat door een publiek werd byge- woond, bykans even zoo talrQk als In den namiddag. Er heerschte een ware feest stemming, die ten top steeg, toen de heer P. J. der Weduwen van IJselmonde, eere- lld van „Oosterland's Fanfare", dit corps ln harteiyke bewoordingen toesprak en een zllvere herinnerlngs-medallle met een patsende Inscriptie jten geschenke gaf en aan het vaandel hechtte. Met een driewerf hoera en het spelen van fanfares werd dit geschenk dankbaar aanvaard. Na afloop van het concert sprak de eerevoorzitter der Feestcommissie, de heer J. C. van der Have, het publiek toe, het dankend voor zyn talrQke opkomst en voor zyn voorbeeldelooze orde. Hy gewaagde met groote waardeering van de vele moeite en drukke werkzaamheden, die de voor zitter en de commissarissen zich voor de organisatie van dit festival hebben getroost. By het eindigen van dit verslag rest ons den eere-voorzltter een woord van hulde te brengen voor het vele, dat hy voor het welslagen van het Festival gedaan heeft, zoodat dit een onvergeteiyken Indruk zal achterlaten by een leder, die het heeft bygewoond. Indien „Oosterland's Fanfare" met den zelfden yver de muziek biyft beoefenen, als het dit In het afgcloopen tijdperk gedaan heeft, dan gaat dit gezelschap ongetwyfeld onder zyn voortreffeiyken leider nog een mooie toekomst tegemoet. Oosterland, 6 Juni. De Volkskles- vereenlging stelde candldaat voor een lid van den gemeenteraad (vacature wyien den heer D. Viergever), den heer F. v. d. Hulle. Bruinlr.se. In de Dinsdagmorgen ge houden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bygewoond, deelde de voorzitter, na voorlezing door den waarnemenden secretaris, den lieer Zoeter (de heer Boers was afwezig), mede, dat de Commissaris zyn tevreden heid betuigd had over den toestand der secretarie en over hetgeen hy in de gemeente gezien had. Ingekomen was een schryven van Gedep. Staten, waarin zy mededeelden, dat zy hunne beslissing omtrent het bestuit van den raad, om den leefiyd van toelating tot de openbare school op vyf jaren en 4 maanden te bepalen, nog verdaagden tot zy het advies van den Inspecteur op het lager onderwys hadden ontvangen. ingekomen was ook een verzoek van den heer J. Vyverberg om ontslag als secretaris-ontvanger van het burgeriyk armbestuur. Op voorstel van den voor zitter wordt besloten dit ontslag eervol te verleenen en sollicitanten voor de vaceerende betrekking op te roepen. Door den heer J. L. Boller was afschryvlng verzocht van zyn belasting wegens vergunning, wat voor den tyd, door de wet bepaald, werd toegestaan. Besloten wordt geen adhaesle te be tuigen aan het plan voor dit eiland een waterleiding te verkrygen. Over de vaststelling der verordening voor de gelegenheden waaraan vergunning voor drankverkoop zal worden verleend, ontspon zich een langdurige discussie. Besloten wordt die gelegenheden alleen op de hoofdstraten toe te laten, na aan neming daaronder ook op te nemen het gedeelte van wijk C, gelegen naby het Zype, dit op voorstel van den heer Boller. De heer Van Vessem toonde er zich voorstander van ook andere straten daar voor aan te wyzen, dan de In het artikel genoemde. Hy meende, dat het niet aanging enkele gedeelten der gemeente als het ware een monopolie te geven. Als voorbeeld noemde hy het Karrceld, dat werd uitgesloten, zoodat de bewoners dier straat een heel eind zullen moeten loopen om een herberg te kunnen bezoeken om een borreltje te drinken. Hy meende, dat door al die beperkingen het gebru'k ln huls slechts werd bevorderd. Het artikel werd echter aangenomen met 6 tegen I stem, die van den heer Van Vessem. By art. 2 werd door Burgem. en Weth. voorgesteld alle drankgelegenheden des Zondags tot 7 uur des avonds te sluiten en op chrlstelQke feestdagen tot half twaalf. De heeren Van Vessem en Boller wezen er echter op, hoe lastig dit zou zyn voor hen, die op die dagen de gemeente be zoeken. De heer Van Vessem meende, dat onze gemeente dan een unicum zou worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1