ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 2 Juni 1911. (Z ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VR1JDAQ verachjnt, li voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatien In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eem per week, I 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9088. Ultflaver-Hoofdredaofeur A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regeli 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrjdags-mlddags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zieriktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niel worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 5 juni e k. (Tweede Pink sterdag), zal zQn gesloten, met uitzondering van 's middags 12 tot 121/! uur. voor het doen van aangiften den Burgerl|ken Stand betreffende. Zierikzee, den 2 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De Parliament bill, het wetsontwerp dat door de Engelsche regeering bQ het Parlement Is Ingediend en waarbij de macht van het Hoogerhuis aanzienlijk geknot wordt, is door het Huls der Lords In tweede lezing aangenomen. Vooraf had de regeering by monde van den minister, Lord Haldane, het wetsontwerp verdedigd, waarop de woordvoerder der oppositie, Lord Lansdowne, verklaarde, dat door dit ontwerp feitelijk alle macht aan het Hooger huis werd ontnomen. .Ofschoon wij toe geven", zoo sprak hij o. a., .dat de regeering „na de jongste verkiezingen ongetwijfeld het „recht heeft deze kwestie te regelen, „achten wij het toch wenschelljk, dat de „bepalingen der wet aan een grondige „bespreking worden onderworpen, en wij „zullen daarom die wijzigingen voorstellen, „die ons noodlg schijnen. Ik vertrouw, dat „de regeering deze voorstellen met de „meeste nauwgezetheid zal overwegen. Wy „zullen er op wijzen, dat bij een nieuwe „samenstelling van het Hoogerhuis maat- .regelen behooren te worden genomen, „om het land te beschermen tegen gevaar lijke, overijlde veranderingen, en bovenal „om onze heiligste instellingen en de „grondslagen van het Vereenlgde Koninkrijk „voor onherstelbare schade te vrijwaren". By de derde lezing zullen dus de heeren Lords met amendementen komen, die voornamelijk de strekking hebben om uit den desolatcn boedel zooveel te redden als slechts mogeiyk Is. De regeering antwoordde, dat zl] zich niet zou verzetten tegen be handeling van amendementen, mits zij niet ln strijd zijn met den geest van het regeerlngs-ontwerp. In de volgende zitting van het Engelsche Parlement zal het wetsontwerp op het kiesrecht voor vrouwen aan de orde komen. Voor de behandeling er van zal de regeering een heele week beschikbaar stellen. In de Fransche Kamer wordt gedis cussieerd over het -voorstel tot Invoering van evenredige vertegenwoordiging. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal voortaan elke party in verhouding tot haar getal sterkte In de wetgevende macht vertegen woordigd zyn. Het ware wenschelgk, dat dit rechtvaardige stelsel ook ten onzent werd Ingevoerd. In Portugal zyn verstreken Zondag de afgevaardigden gekozen, die de constituante zullen vormen. Aan de verkiezing werd deel genomen door een dame, mevrouw Beatrice Angels, doctores In de medicijnen. ZIJ had ten gevolge van een vergissing der administratie het kiesrecht verkregen, en maakte daarvan natuuriyk gebruik. Met een groote schare van vrouwen verscheen z{ In het stembureau, en hield, alvorens te stemmen nog een gloedvolle rede voor het vrouwenkiesrecht, die met een levendig applaus werd begroet. De Paus heeft een Encycliek uitgevaardigd, waarin tegen de kerkeiyke politiek der Portugeesche regeering geprotesteerd wordt. Amerika heeft aan Dultschland voor gesteld een arbitrage-verdrag te sluiten. Het officleuse orgaan derDultsche regeering, de Norddeutsdie Allgemelne Zettung, deelt nu naar aanleiding van dat voorstel mede, dat de Dultsche regeering den wensch te kennen heeft gegeven het door de Amerl- kaansche regeering opgemaakte ontwerp Ie leeren kennen. De Amerlkaansche regeering heeft aan den Duitschen ambassa deur, graaf Bernstoff, dat ontwerp-verdrag ter hand gesteld, zoodat het waarschfjniyk Is, dat ook tusschen Amerika en Dultsch land een arbitrageverdrag gesloten wordt. Dat Stolypln met de Doema speelt gelijk kat met de muls, weien wy, maar wat hij nu gedaan heeft, gaat toch alle perken te bulten. Onze lezers zullen zich herlnneier, dat om de door den Ryksraad afgestemde wet tot Invoering van de Zemstvol In de Westelijke gouvernementen van Rusland toch te kunnen uitvaardigen, de zitting van de Ryksdoema en den Ryksraad voor drie dagen geschorst werden dat In dien tusschentyd de wet by kelzeriyk be sluit werd afgekondigd op grond eener bepaling, die hel aan de regeering mogeiyk maakte om In tyd van nood, wanneer het Parlement niet byeen Is, wetten af te kondigen, maar onder verplichting die uiterlijk binnen twee maanden aan de goed keuring van de Doema en den Ryksraad te onderwerpen. Slo'ypln's handelwijze werd door den Ryksraad en de Ryksdoema als een Inbreuk op de grondwet scherp veroordeeld. En wat doet de minister president Stolypln nu? Hy laat den voor geschreven termyn van twee maanden, binnen welken die wet by de Doema moest worden ingediend, opzetteiyk verloopen, en dient de wet In, één dag nadat de Doema op reces uiteen Is gegaan. Nu komt de wet eerst In den aanstaanden winter In behandeling, want vdór dien tyd vergadert de Doema niet. De gewezen commandant van Moskou, generaal Relnbot, die zoo fel de revolutlon- nalren vervolgd heeft, en honderden van hen aan den beul heeft overgeleverd, heeft wegens verduistering van mlllioenen en om de tallooze knoeierijen, waaraan hy zich gedurende de waarneming van zyn ambt heeft schuldig gemaakt, voor de rechtbank terechtgestaan. Deze veroordeelde hem tot een jaar hechtenis en het verlies van alle burgerschapsrechten, maar heeft den Czar verzocht dit vonnis Ie verzachten. En de Czar van Rusland, die de zachtmoedig heid betracht als het personen geldt, die het reactlonnalre stelsel gediend hebben, zal vermoedeiyk zich haasten aan dat verzoek te voldoen, zoodat de generaal er met een lichte straf van zal afkomen. De Kroonprins van Orlekenland, die uit het leger verbannen is geworden, toen de revolutie uitbarstte, zal door toedoen van den minister van oorlog, Venlzelos, daarin terugkeeren. Deze heeft nameiyk een wets ontwerp bij de Kamer Ingediend, waarby wordt ingesteld de post van generaat- Inspecteur. En voor de waarneming van dezen post heeft hy bestemd den Kroon prins, wiens militaire begaafdheden hy steeds op hoogen prijs heeft gesteld. ln de Turksche Kamer van Afgevaar digden heeft de minister van bultenlandsche zaken beslist ontkend, dat Rusland zich in de blnnenlandsche aangelegenheden van Turkye gemengd heeft. Rusland's regeetlng vreezend een verstoring van den vrede wegens het incident met Montenegro, had haar gezant te Constantlnopel opgedragen om ten aanzien van dat Incident vrlend- schappeiyke stappen te doen by Turkye. Wat nu het Incident met Montenegro betreft, de klachten van dit ryk waren misplaatst. Turkye zond troepen naar de grens van Montenegro, omdat een opstand In dat grensgebied was uitgebroken. De regeering koesterde hoegenaamd geen aan valsplannen tegen eenlg nabuur. De minister hoopte, dat deze verklaring de ongerust heid In Montenegro zal wegnemen. De aanwezigheid van de Fransche troepen In Fez, Marokko's hoofdstad, heeft de op roerige stammen niet tot rust gebracht. Deze schynen besloten te hebben een guerilla-oorlog te voeren, en maken daar door den omtrek van Fez verre van veilig. Vele postloopers zyn door hen opgevan gen en gedood. Qesproken wordt van een protectoraat van Frankryk over Marokko. Frankryk zal zonder ultdrukkeiyke bewilliging van Dultschland daartoe zeker niet durven overgaan. Aan de oproerige stammen Is amnestie beloofd op voorwaarde, dat zy de helft van hun wapenen uitleveren, een oorlogs schatting betalen en gemeenschappeiyk voor eventueele aanvallen verantwoordeiyk blijven. Potfirlo Dlaz, de tachtigjarige staats president van Mexico, heeft zyn waardig heid neergelegd, hiertoe geleld door de overweging, dat het beter Is de descendre que d'étre préclplté, waarvoor, nu de opstand aan de winnende hand Is, alle kans bestond. Hy heefi heimeiyk de hoofd stad verlaten en zal zich te Veracruz, waarheen hy zich heeft begeven, Inschepen, teneinde met het gereedliggend stoomschip „Ypiranga" naar S?-nje te vertrekken. Sic transit gloria mu '.dl. Minister De la Barra heeft zich tydelljk met de waar neming van het presidentschap belast, waarmede de president der Vereenlgde Staten van Noord-Amsrlka hem harteiyk heeft gelukgewenscht. Zierikzee, 2 Juni. Qlsterenavond arri veerden alhier de beeren De Ramaer, hoofd-lngenleur te Middelburg, Kempées, ingenieur te Ooes, Van 't Hoogerhuis, directeur der Rotterd. Tramweg-Maatsch. en Llbertl, Ingenieur van genoemde Maat- achappij. Hedenmorgen bezochten deze heeren, vergezeld van den heer A. H. W. van der Vegt, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegen, 't traject voor de tramiyn Brouwershaven—Burgh. Weldra zal dus een aanvang worden gemaakt met de werken voor die iyn. Mejuffrouw Helledoorn uit het Ver pleeghuis te Middelburg, Is benoemd tot hoofdverpleegster In het gasthuis te Vllssingen. Burgh, 1 juni. Hedenmiddag ontstond brand In een klampje hooi en stroo aan het Hoog Burgh In de kom dezer gemeente. Een vatkenshok werd aangetast en het daarin zich bevindende varken bekwam zulke brandwonden dat het dier moest werden afgemaakt. By het blusschlngswerk werd veel mede werking ondervonden van verlofgangers der militie uit deze en de omliggende gemeenten, die dezen middag op Inspectie waren. Verzekering dekt de schade. Oosterland. Aan het Maandag 5 Juni te houden festival zullen de volgende corpsen deelnemen .Oosterland's Fanfare" te Oosterland; „Luctor et Emergo" te Renesse; .Kunst na arbeid" te Ellemeet; .Polyhymnia" te Zierikzee.Concordia" te St.-Flllpsland .Oefening en Uitspanning" te Nleuwerkerk; .Luctor et Emergo" te Zierikzee; .Con Amore" te Noordgouwe. De gezelschappen zullen 12 uur van het tramstation afgehaald, waarna een kleine optocht door de gemeente zal worden ge maakt. Na aankomst op het Schoolplein zal er eene repetitie van den feestmarsch gehouden worden; daarna zal op het feestterrein de eerewyn worden aange boden aan heeren directeuren en bestuurs leden, benevens ververschlngen aan de leden der gezelschappen. Het fraai gelegen feestterrein, achter het slot .Heerenhof", wordt opengesteld voor het publiek om 2 uur. Ten 2J uur uitvoering van den feest marsch onder leiding van den componist den heer N. A. Hottlnga, directeur van .Oosterland's Fanfare", terwyi na afloop der mlddagmuziek-ultvoerlngen de uitloting dergeldpryzenenultrelklngderherlnnerlngs- medallles plaats heeft door den voorzitter der feestcommissie, den heer L. J. van Vessem. Voor meerdere Inlichtingen raadplege men de feestwyzers. Bruinisse. Donderdagavond vergaderde In de conferentiekamer de alhier bestaande afd. van het „Oroene Kruis". In die vergadering werd mededeellng gedaan van verschillende Ingekomen stukken. Door den penningmeester, den heer S. Hage, werd verslag uitgebracht van zyn gehouden beheer. De rekening bedroeg f 102 30 in ontvang en f 90 55 In uitgaaf, sluitende alzoo met een batig saldo van f 11,75. Na onderzoek door eene commissie werd de rekening In orde bevonden en den penningmeester de dank der vergadering gebracht voor zyn gehouden beheer. Door den secretaris, den heer Jac. de Waal, werd voorlezing gedaan van het jaarverslag. De voorzitter, ds. Waardenburg, dankte hem voor de uitstekende wyze, waarop dit verslag opgesteld was. Medegedeeld werd dat door het bestuur nog waren aangeschaft een ledikant, twee neusdouches, een koperen croupketel en een peervormige spuit. Besloten wordt de verschillende artikelen In het magatyn aanwezig op een nader te bepalen dag Ier bezichtiging te stellen. Het aantal leden bedraagt thans ruim 130. Voor de vacante betrekking van secretaris dezer gemeente hebben zich 36 sollicitanten aangemeld. Het aantal solli citanten voor gemeente-ontvanger be draagt 15. Eiland Tholtn. Wordt de uitgesproken wenscheiykheld op de deze week gehouden vergadering van gemeenteraadsleden op het ellar.d Tholen bevesilgd, dan zal eerlang het geheele eiland door gas ver licht worden. De verschillende gemeenten zullen, om tot dat doel te geraken, beginnen met een comité te votmen. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De BUI by Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier In Mei 1.1. 56 5 m.M. regen (In 10 aftappingen) tegen 63 8 m.M. In 1910 en 45 2 m.M. In 1909. De hoogste barometerstand In de laatste maand was 770, de laagste 751 m.M. De St. Crt. no 127 bevat de statuten der Patroons- en Werklleden-Vereenlglng .De Toekomst", te Stavenisse, welke vereenlglng zich ten doel stelt de be vordering van de zedeiyke en stoffeiyke belangen harer leden. St.-Annaland, 2 Juni. Een ongelooflyke menigte Insecten, hier naalers genoemd, anders bekend onder den naam van glazen makers of waternimfen bewoog zich de laatste dagen met groote snelheid vliegend door de lucht. Een verontrustend ver- schynse! voor den landbouwer is de verschynlng dier duizenden dieren niet, Integendeel, doordat ze zich voeden o.a. met vlinders, houden ze het ontstaan van een menigte rupsen tegen en zyn ze derhalve nuttig te noemen. Ze voorspellen droogte, wordt er gezegd. Wat een geluk, dat we zoo'n milde regenbul gehad hebben. Maar de zaak zal wel zoo zyn, dat ze alleen by warm en droog weer zich ver- toonen en by koud en vochtig weer zich schuil houden boven de slooten, waaruit ze voortkomen. Al vliegende laat het wyije haar eitjes In het water vallen, waaruit dan later de larve ontstaat. Juist zooals het met de muggen gaat. St -Maartensdijk. De heeren Sneep uit Mlddelharnls en v. d. Koogh uit Alblasser- dam hebben alhier een bespreking gehouden met burgemeester, secretarissen en raads leden uit alle gemeenten van het eiland Tholen, om tot de oprichting van een centrale gasfabriek voor het eiland Tholen over te gaan. Na breedvoerige besprekingen werd een motie aangenomen, waarin de wenacheiyk- held der stichting werd uitgesproken. St.-Maartensdljk. Er circuleert onder de Ingezetenen alhier een adres aan den gemeenteraad, inhoudende een verzoek tot vernietiging van het In de laatste raadsvergadering genomen besluit Inzake de drinkwaterleiding. Er wordt diuk op geteekend. Het adres bevat op 't oogenblik reeds ver over de honderd handteekenlngen van hoofden van gezinnen. Naar wy vernamen, werd tydens een korte afwezigheid van de vrouw des huizes, uit een woning onder deze gemeente een som van 10 gulden ontvreemd. Dader onbekend. By de Donderdag gehouden paarden markt waren aangevoerd 75 paarden van verschillende soort en leeftyd. De handel was tameiyk. Piijzen werden besteed als volgt Voor veulens van f 150 tot I 175; jaarlingen van f 245 tot I 275; 2-jarlge paarden van f 300 tot f 435 3-jarige paarden van f 500 tot f 710; oudere werkpaarden van f 200 lot f 300. Als gewooiyk werd in den namiddag weder een wedslryd In bet ringsteken gehouden door ruiters te paard. 7 personen namen aan den wedslryd deel. De prijzen werden behaald als volgt: le prys: Een Eng. rytoom met gebit en leidsels C. Hage Iz. 2e Een reisdeken O. de Wilde. 3e zllv. horloge ketting A. Qakeer Az. 4e Eensolarlantaarn, Johs. NoomCz. 5e 2 schilderyenJohs. Noora Jz. 6e Een rooktafeltje Q Hage. 7e stel leidselsOeluk Cz. Een goed geslaagd vuurwerk vormde het slot van den dag. Oud-Vossemecr. Dat er ondanks de jacht, die er op gemaakt wordt, nog tal van zeehonden In de Zeeuwsche Stroomen biyven voorkomen, blQkt wel uit de om standigheid, dat ook hier nog telkens van deze dieren worden geschoten. In het het naburige St.-Phlllpsland heeft één persoon er In het vorige jaar zelfs 86 gevangen, maar die maakt van de vangst een speciaal bedryf. Poortvliet. By beschikking van het Ministerie van Oorlog d.d. 29 Mei j.l. werd aan de weduwe M. Quakkelaar alhier, tydens haar kostwlnnende zoon, zyne gewone milltlepllchten vervult, een ver goeding toegekend, ten bedrage van 40 cent voor eiken dag van het verbiyf, hy onder de wapenen Is. Aanbestedingen, Verltoopingen, enz. Haarlem, 1 Juni. Heden had alhier de aanbesteding plaats der betonzlnkwerken voor den Rykswaterstaat aan Den Helder en aan Texel. Bestek 123. Hoogste lnscbryver was de heer J. Crynen te Den Helder, voor f 64410; laagste inschryfster was de Maatachappy voor Oeverwerken systeem De Muralt te Amsterdam, voor f 51800. Bestek 124 Hoogste Inschry er was de heer Daalder te Alkmaar, voor f 15200; laagste Inschryfster was de Maatachappy voor Oeverwerken systeem De Muralt, voor f 14800. De werken zyn aan de laagste Inschry vers gegund. Dreischor. De landbouw-vereenlglng aihler, heeft aanbesteed de levering van 36400 K.O. chlllsal peter. Er waren 7 inschyvlngsblljetten. De hoogste Inschryver, de heer Aardenne schreef In voor f 11.92. De laagste Inschryver was de heer Oevers voor f 11,42, aan wlen de levering opge dragen werd. Colljnsplaat, 1 Juni. Heden werden ten overstaan van Notaris Noordyke alhier, en ten verzoeke van de erven van wyien den heer C. Schuilwerve, verkocht twee woon huizen, te Kortgene. Het eerste werd gekocht door P. Verburg voor f 1475, en het tweede door A. de Vos en L. J. Dorst voor f 480, allen wonende te Kortgene. Lsndbouw en Veeteelt. By hst bestuur der vereenlglng ter be vordering van de geltenfokkery In Zeeland Is het bericht Ingekomen, dat aan deze vereenlglng over 1911 f 800 rykssubsldle werd toegekend. Aan de gemeentebesturen van het eiland Tholen is door het bestuur der afdeellng Tholen van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy een schryven ge zonden, waarin verzocht wordt by het eventueel aanstellen van onderwyzers ook te letten op het bezit der akte landbouw, onder mededeeling der gronden waarop dit verzoek rust. Om Vllssingen wordt de teelt van konynen op steeds uitgebreider schaal uitgeoefend, 't Is ook zoo gemakkeiyk, om de diertjes geslacht per mailboot naar Londen te zenden, waar ze door het snelle vervoer In prachtlgen toestand aankomen en best betaald worden. ONDERWIJS. De heer M. A. Llndhout te Oud- Vossemeer, welke te Breskens aan de Cbr. school als onderwyzer werd benoemd, heeft daarvoor bedankt. Hy zou aangesteld zyn als 4de leerkracht (niet verelschte) aan de schoot met den bybel te Oud- Vossemeer. St.-Fillpsland, 31 Mei. Benoemd tot onderwyzer aan de school In de kom der gemeente de heer H. Everaers, onderwijzer te St.-Annaland. Driewegen. De voordracht voor onder- wQzeres aan de openbare lagere school alhier bestaat uit de dames: 1. M. Zorg drager te Vlieland, 2 K. J. v. d. Sllkke te Vllssingen en 3. Q. J. v. Bakergem te Fynaart. KERKNIEUWS. Haamstede. Op het alhier te houden Zendingsfeest hopen de volgende sprekers a.s. Maandag op te treden de heerenA. Pennings, Den Haag; B. Alkema, Idem; L. Kuperus, Amsterdam; A. Petermeyer,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1