ZIEKIKZEESGHE Aft NIEUWSBODE. Maandag 29 Mei 1911. Tweede Blad. (SB ierikzeesch© C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee—Rotterdam ADVERTENTIE!!. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per ]aar by vooruitbetaling. 67»te JAARGANG. No. 9086 UISpaver-Hoofdpedaoteupi A, FRANKEL. Redaotsupi I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden dei Maandags-, Woensdags- en VrQdags-mlddags uiterlijk 8 ars. AUe betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOQZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. AMERIKA. New-York, 27 Mel. Hedenmorgen Is een brand uitgebroken op het Konlng- elland. De brand verwoeste het Droomland- park en breidt zich nu In vier richtingen uit zonder dat men hem meester kan worden. De schade wordt geraamd op 2 mlllloen dollar. Enkele persoonlijke onge lukken kwamen voor, onder meer ver brandden zes kinderen In een couveuse ln Droomland. Mexico, 27 Mei. De afgetreden president Diaz Is In het geheim naar Vera Cruz en vervolgens naar Spanje vertrokken. Met de mailboot „Cedrlc" zfln Zaterdag twee leren, Steven en Patrick Odonoghue, uit Noord-Amerlka naar Ierland teruggekeerd. Een paar jaren geleden waren zij naar Noord-Amerlka geëmigreerd en ihana keeren zij, na veel pogingen om hun fortuin te maken, met een kapitale zak goud terug uit Bolivia, waar zij In 't jaar 1901 een opgegeven goudmijn voor 20,000 mark kochten. De mijn bleek echter nog buitengewoon veel goud te bevatten. Er Is den broeders al eens 12 mlllloen dollar voor geboden, maar zij wezen het aanbod van de hand en geven er den voorkeur aan hun kostbare aanwinst zelf te explolteeren. RUSLAND. Negentien gevangenen, die voor den bouw van den Anver-spoorweg bestemd waren, overvielen dezer dagen In den trein, ln de nabyheld van Tjoener, de soldaten, die met hunne bewaking belast waren en trachtten te ontvluchten. Acht van de negen soldaten werden doodeiyk gewond, doch spoedig kwam hulp opdagen. Later vond men de lijken van vier gevangenen In den wagen, terwijl bij de vervolging door de te hulp gesnelde militairen, zes van hen gedood en acht gewond werden. Deze laatsten bevinden zich thans weder In hechtenis. ENDELAND. In het hoofdkwartier van de nationale unie van zeelleden en stokers Is een plakkaat opgehangen met de woorden Bericht I Zeelieden en stokers, wacht het teeken afl De algemeene secretaris heeft meege deeld, dat die plakkaten opgehangen waren Ingevolge lastgeving van het Internationaal comité, en dat de datum voor de staking der zeelleden was vastgesteld. Ook uit Antwerpen komt trouwens de verzekering, dat de staking zal doorgaan en dat de datum vaststaat doch geheim gehouden wordt. FRANKRIJK. Een grondbezitter te Clermont-Farrand, zekere Fervel, wordt op het oogenblik In zQn huls belegerd door de politie van genoemde Fransche stad. Fervelwiens geestvermogens nooit geheel normaal waren geweest, had ten gevolge van het voeren van verschillende processen, geheel en al het verstand verloren. Men had den man In het krankzinnigengesticht van Sante-Marle opgesloten, daar hij den president van het gerechtshof, waar zijn laatste proces was voorgekomen, den rechter van instructie en den officier van justitie met den dood had bedreigd. Gebruik makende van het bezoek z||ner moeder en zuster In het gesticht, slaagde Fervel er met haar hulp In te ontsnappen en verborg zich In zQn huls, waar de bewakers van het gesticht, ondanks al hun pogingen, zich niet van hem konden meester maken. De hoofd-beambte, die In de woonkamer was binnengedrongen, werd door Fervel ontvangen met revolver schoten, die hem gelukkig niet raakten. In overleg met het parket heeft de politie thans besloten Fervel alle verkeer met de buitenwereld te beletten. Men hoopt hem aldus door den honger tot betere gedachten te brengen. Fervel wordt afgeschilderd als een zeer gevaarlek Individu, besloten, om zjn vrijheid duur Ie verkoopen. In een aan het parket gericht schrijven heeft Fervel verklaard, dat men hem en zf]n moeder en zuster zal moeten dooden, alvorens zich van hem meester te maken. Om 8 uur In den morgen van Woensdag werden de bewoners van een huls te Angers opgeschrikt door hevig geschreeuw. De voorbijgangers keken op en zagen nu, hoe op de tweede verdieping de luiken werden opengeworpen en een doodelljk verschrikte vrouw jammerend, met losse haren aan het vensier verscheen. Achter haar stond een man, die, langzaam en met de regelmaat van een klok, een zware bijl op het hoofd der ongelukkige liet neervallen. Voor de buren en de voorbijgangers haar hadden kunnen helpen, had de man zijn zuster want die was het met een zwaren hamer en eenlge schoppen met zijn hak afgemaakt. Tot de toesnellende buren riep de moordenaar eerst: „Nader niet, of ik schietI", maar hg eindigde met zich gevangen Ie geven, geheel versuft. Het motief tot de ver schrikkelijke daad Is nog niet opgehelderd. Het slachtoffer heette Lhermltle en was een te Parijs vrij goed bekende schilderes. Haar broer, Eugène Lhermltle, voerde niets uit en was van een gierigheid, die aan het fabelachtige grensde. Het wordt daarom mogelijk geacht, dat de man gedelequill- breerd van nature, z|jn zuster vermoord heeft, omdat hij spijt had van een belofte, een studiereis naar Holland voor haar te zullen betalen. DUITSCHLAND. Berlijn, 26 Mei. Vanavond zal de staking Intreden van de georganiseerde bakkers en banketbakkersgezellen. Er zt|n vier groote vergaderingen ge houden, waarbij tot algemeene staking besloten werd. Alle brood- en banketbakkers van Berlijn en twee-en-dertig voorsteden, die de loonbepalingen, gesteld door de com missie ter regeling der loonenniet toegetreden zijnzullen geboycot en zonder personeel gesteld worden. De uitspraak van de arbitrage-commissie werd verworpen. Men verwacht, dat Dinsdag a.s. de sociaal-democratische partij verschillende groote vergaderingen bijeen zal roepen. Tot nog toe heeft deze partij geen stelling genomen In de algemeene broodbakkers staking. De politie te Keulen houdt made moiselle Thlrion, verdacht van splonnage, nog steeds gevangen. De instructie is thans gesloten en de schuldbewijzen jegens de Fransche arrestante hebben zich zoo danig vermeerderd zoo luidt het In een telegram uit Keulen aan de Berlgnsche bladen dat deze reeds voldoende z|]n, om een formeele aanklacht wegens splonnage te motiveeren. Het herhaaldelijk door mej. Thlrion gedane verzoek tot voorwaardelijke invrijheidstelling Is ver worpen. De moeder van de beklaagde, een zeer rpe dame, houdt zich druk bezig met de verdediging hater dochter, wier antecedenten thans Ijverig door de politie worden nagesnuffeld In alle Dultsche steden, waar zij gewoond heeft. De BerlIJnsche politie heeft Vrijdag een al te spaarzamen jeugdigen echtgenoot achter slot en grendel gezet. De koster van de Slnt-Josephkerk vond een anders gesloten deur openstaan en verraste een man, die juist bezig was, geld te halen uit een kast, die hg had opengebroken. De koster herkende In den dief den smid Steln, die op 16 April 1.1. In dezelfde kerk in het huwelijk was getreden, en leverde hem aan de politie over. En deze kreeg een merkwaardig antwoord op de vraag hoe hij, Steln, die toch vast en goed betaald werk had, er toe gekomen was om in te breken. Steln had namelijk de 10 mark 50 pfennig trouwgeld willen terughalen, die hij voor zijn trouwen had moeten betalen. HQ achtte het „klinkklare nonsens", dat men voor „zoo Iets" betalen moest. Onder zeer eigenaardige omstandig heden werd Woensdag te Potsdam de soldaat Wlchert van de garde du corps teruggevonden, die sedert 28 April ge deserteerd was. Op het manoeuvreterrein b|J-den Brau- hausberg zag een ulaan twee naakte voeten, die opeens uit het hoog opschietende gras kwamen steken, zonder dat er Iets van een bljbehoorend lichaam te zien viel. De man riep eerst een paar kameraden en ging toen aan den regiments-commandant van zijn ontdekking melding maken. Bij het onmiddellijk Ingesteld onderzoek vond men een zeer nauwe opening, die toegang gaf tot een soort onderaardsch hol, en die bijna geheel door het hoog- opgaande gras verborgen was. Het hol werd afgegraven en nu wachtte den soldaten een treurig schouwspel. Lang uitgestrekt op den vochtlgcn grond lag daar een bijna tot een geraamte vermagerd soldaat, gekleed In de uniform der gardes du corps, die totaal dltgeput en wezenloos de omstanders aanzag. De oogen waren diep In het hoofd ge zonken en een dichte, woeste baard warde om het door de aarde zwart geworden gelaat van den holbewoner. De nagels van de vingers waren een paar centimeter lang. Slechts met moeite slaagde men er In, den bijna levenloozen man tot spreken te krijgen. Hij verhaalde dat hij de deserteur W:chert was en zich sinds zijn vlucht uit de kazerne metgras en denneappels gevoed had. Overdag lag ht| voortdurend In zijn hol en par als het donker was geworden, waagde hij zich naar bulten om voedsel te zoeken. Op een draagbaar werd de ongelukkige naar het garnlzoens- lasaret gebracht, waar hij verscheidene dagen zal moeten blijven om weer op krachten te komen. Als reden tot zijn vlucht gaf de hol bewoner op, dat hij zich door zijn ouders veronachtzaamd gevoelde, daar hij nooit geld of pakjes van huls kreeg. Daarom was hem het leven te midden zijner In dat opzicht meer gelukkige kameraden ondragelijk geworden. BELBIË. Brussel, 26 Mei. In de Kamer kwam heden In behandeling de provisoire be grooting over de eerste 3 maanden. De geheele linkerzijde verklaarde nu niet aan de dlscusslën te willen deelnemen, omdat er reeds vijf maanden begonnen waren toen men de oude begrooting nogmaals In stemming bracht teneinde tyd te krijgen voor de behandeling van de nieuwe school wet, die door-de groote meerderheid van het land afgekeurd wordt. De llnkerzyde verliet en-bloc de zaal. De Kamer nam de voorloopige begroo ting voor 3 maanden met algemeene stemmen aan; alleen 35 afgevaardigden van rechts waren aanwezig. Het H. v. Anlw. meldt: In de kringen van reeders en scheeps makelaars onzer haven gelooft men niet, dat in Engeland de op touw gezette internationale staking der zeelleden zich tot Antwerpen zal uitstrekken. In de kringen der werklieden daaren tegen, boft men er op, dat de staking lang op voorhand Is voorbereid. In alle geval, aan de haven bestaat er eenlge gisting en men beweert, dat alle bootwerkers en arbeiders In het vervoer- bsdrljf door neerlegging van den arbeid de ^taking der zeelleden zullen steunen. Met het oog op de waarscbijniyke staking der zeelleden, besloot de (socialis tische) algemeene voerlledenvereenlglng de volgende dagorde aan de bevolking per plakbrief bekend te maken: „De algemeene werkliedenvereniging In buitengewone bondsvergadering op 21 Mei In de zaal Mozart vereenlgd; „Van oordeel zijnde, dat een staking der Antwerpsche zeelleden niet tot de onmoge lijkheden behoort, aangezien de Internatio nale patroonsvereenlglng taal noch teeken geeft op de vraag naar verbetering van den toestand der zeelleden, besluit: „Zich solidair te verklaren met den strijd der zeelieden en daar waar het noodlg blijkt hen bij te staan In de mate harer krachten". Brussel, 27 Mei. De bemanning van den transatlantlschen stoomer „Kroonland", var, de Red Star Line, die heden met ballast naar Southampton moest vertrekken, weigerde het contract te teekenen, met het zeggen, dat zij niet wist, of de internatio nale zeelledenstaklng niet zou uitgeroepen worden op het oogenblik van haar terug komst. De boot vertrok met plaatsvervangers. NEDERLAND. Schoterland, 26 Mei. De aanbeveling voor de betrekking van gemeenteontvanger met den heer K de Jong, wethouder dezer gemeente, kleermaker van beroep, als no. 1 en den heer H. Wind, le klerk ter gemeentesecretarie als no. 2 geeft hier aanleiding tot vele crltlek. Vooral om de haast, waarmede een en ander is geschied. Tot Zaterdag jl. was er gelegenheid zich als sollicitant aan te melden, waarvan ruim 40 gebruik maakten. Onder hen de tijdelijke ontvanger, gemeente-ontvangers van elders, boekhouders, klerken b|j belastingen enz. Reeds Dinsdagmorgen was de aanbevelng bekend. B. en W. hebben het schijnbaar niet noodlg geacht Informalies In te winnen van de overige 40 sollicitanten. Dat deze daarover zeer verstoord zijn, Is te begrijpen: zij achten zich gewoon als figuranten beschouwd. Amsterdam, 26 Mei. Donderdagmorgen vond een bewoner van Ouderkerk, die aan den Amstel water wilde scheppen, de belde ïyken van de gezusters H., dochters van een kruier uit de Sweellnckstraat alhier, meisjes van 18 en 21 jaar. De ongelukkigen lagen hand In hand. In een laschje vond men een brief aan de moeder gericht. 27 Mei. Naar wij vernemen, bestaat het plan, bij de komst van den president der Fransche republiek alhier ter rede aan wezig te doen zijn, Hr. Ms. oorlogsschepen „Heemskerk", „Korlenaer" en „Evertsen". Te IJmulden zal gestatlonneerd worden Hr. M». „Gelderland". Verder bestaat het voornemen, dat bij de nadering van Fransche oorlogsschepen een flottielje van onze marine den president ter begroeting tegemoet stoomen, welke flottielje zal bestaan uit de torpedojagers „Woll" en „Fret", en uit 2 groepen torpedo- booten. De begroetlngsflottleljc zal achter dc Fransche schepen mede naar Amsterdam opstoomen en eveneens ligplaats nemen op het IJ. Santpoort, 26 Mei. Maandag zijn sommige Ingezetenen dezer gemeente on gesteld geworden onder verschijnselen van vergiftiging. Hun getal werd Dinsdag en Woensdag nog steeds grooter. Het bleek na onderzoek, dat allen hadden gegeten van bij een slager gekochte leverworst waarin een geneesheer giftige zwammen heeft gevonden. In sommige gezinnen zijn 6 en 7 zieken en het geval der vergiftigden kan men wel op 30 40 schatten. Sommigen zij vrij ernstig, zoodat men aanvankelijk voor hun leven vreesde, Ihans schijnt levensgevaar vrijwel geweken. Gouda. 29 Mei. Olsterenavond omstreeks half acht, wilde de landbouwer L. te Delfgaauw een Nortonput die verstopt was repareeren. HIJ liet hiervoor zijn zoon in den put, toen hij dezen evenwel wilde ophalen kreeg hij geen antwoord. De vader liet daarop zfn tweeden zoon In den put, maar ook van deze kreeg hij geen gehoor toen hij eenlgen tijd In de put was neer gedaald. Hierop liet de vader zichzelf In den put zakken. Ook van hem werd na eenlgen lijd niets gehoord. Na veel moeite gelukte het den moedigen timmermansjongen den vader en één der zoons op te halen, bij wie de levensgeesten konden worden op gewekt. De oudste zoon, een jongen van 18 jaar, werd eerst veel later opgehaald, waardoor men er niet meer in mocht slagen hem In het leven terug te roepen. Vermoedelijk zijn de nienschen bedwelmd door dampen die zich onder In den put bevonden. Een der belde paardenkoopers, die gisteren te dezer stede wegens dronken schap In arrest werden gesteld, bleek In het Alg. Politieblad gesignaleerd te staan wegens het nog moeten ondergaan van 3 verschillende vonnissen, waarbij hij tot een gezamenlijk aantal van 26 dagen hechtenis was veroordeeld. Tot het ondergaan der straffen is de man heden naar het huls van bewaring te Rotterdam overgebracht. Rotterdam, 29 Mei. Donderdagmiddag had de kellner J. Murk uit Schoonhoven, In dienst van den hofmeester van de No. 5 (Lekboot), het ongeluk bij het bedienen, dat er een gevuld kogelfleschje barstte, met het noodlottig gevolg, dat hij zoodanig daardoor verwond werd aan het hoofd, dat de man veel bloedverlies leed en geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden Ingeroepen. Na eerst aan boord, door een gediplomeerd ziekenverpleegster (die toevallig aan boord meereisde), ver bonden te zijn, Is Murk onder geleidde te Lekkerkerk, van boord gebracht en onder behandeling van dr. D. N. van Qeldeien gesteld. Ook hier worden, evenalste Amsterdam, In de laatste dagen herhaaldelQk valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes bg de politie gedeponeerd. Er ontbreekt niets aan de afwerking, ook het randschrift niet. ZQ zijn zoo zuiver gemaakt, dat zij ook aan de Bijbank der Nederlandsche Bank niet op het eerste gezicht herkend werden. Men vermoedt dat de bende valsche munters zich te Amsterdam ophoudt en van daar uit het valsche geld over het land verspreidt. 29 Mei. Vrijdagmiddag reed alhier een boerenwagen, In de richting van de Prins Alexanderpolder, toen door een of andere oorzaak het paard op hol sloeg. Flet gevolg was, dal een handelsreiziger de heer K. Bdie zich op dien weg be vond, werd aangereden en zulke ernstige wonden bekwam, dat hg na voorlooplg verbonden te zgn per brancard naar huls moest worden vervoerd. Gisterenavond kwam dezelfde wagen uit den Prins Alexanderpolder terug. Was hg er leeg heengegaan, thans was hg volge laden. De inhoud verspreidde echter zulk een stank, dat twee agenten van de rywlel- brigade het noodlg vonden hem aan te houden. De wagen bleek nu te bevatten 70 K.G. vleesch, bestemd voor een vleesch- houwer In den Hang alhier. Het vleesch werd naar het abattoir vervoerd en daar afgekeurd en vernietigd. Oud-Beierland, 26 Mei. Ook dit jaar Is het met de krlekenboomgaarden alhier weer mis. De meesten zullen, daar zg de onkosten van wachten niet kunnen dragen, In 't geheel niet worden verpacht en enkele, In 'I geheel 5 i 6, zijn uit de hand verpacht voor f 100 A f 250; In goede jaren was de pachtprijs f 1200 tot f 2000. Ook peren zgn totaal mislukt, zg vallen alle af; appelen bloeien prachtig, doch daarvan valt nog niets te zeggen. Tilburg, 26 Mei. Bg het houden van veldoefenlngen door het verkennerskorps „Prins Hendrik" alhier tegen een compagnie Infanterie uit Breda op Woensdagavond tusschen Tilburg en Breda, Is de verkenner Van Gooi door een geweerschot der militairen zoodanig in de borat gewond, dat onmlddeligk geneeskundige hulp en vervoer per ryiulg naar zgn woning noodlg was. Zgn toestand Is echter niet levensgevaar- iyk. De stop der losse patroonlading ver oorzaakte de verwonding. LUCHTVAART. Het waarborgfonds voor de op het laatst van Juli te Vllsslngen te houden vllegweek Is byeen. Vermoedeiyk zullen de heeren Mulder, Liitze, Dahle en Van den Burg aldaar vliegen. Madrid, 26 Mei. De avlateur Védrlnes kwam als eerste aan om 8 u. 0.6 min. Védrlnes heefl dus den grooten prys van de Petlt-Parlslen (100.000 francs) en ver schillende andere pryzen, o. a. den beker van koning Alfonso, gewonnen. STOOMBOOTDIENST en tusschengclegen plaatsen. MEI Van Zierikiee: Dinid. 30morg. 6,30 Woena. 31 7,30 Dond. 1 Vr|dag 2 Zaterd. 3 Zondag 4 Maand. 5 Dinad. 6 Woena. 7 6,30 8,30 6,30 6,30 7,— 7,— 9,- JUNI. Van Rotterdam: Dinsd. 30 'anam. 12,30 Woeni.31 'amorg. 11,30 Dond. 1 'a nam. 1,30 Vrjdag 2'a morg. 11,30 Zaterd. 3 11,30 Zondag 4 'snam. 1,30 Maand. 5 2,— Dlnsd. 6 2,— Woena. 7.2,— Geboren: MARINA CORNELIA, Dochter van J. HENDRIKSE. G. HENDRIKSE—Elenbaas. Kerkwerve, 29 Mei 1911. Ondertrouwd: HENDRIK HAZE Cz. en MARIA WILHELMINA HEUSEVELDT JD. Zierikzee, 26 Me! 1911. Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5