ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 29 Mei 1911. (Z ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. H.H. Adverteerders Keuring der verhuurd wor dende rijtuigen. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verichjnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per |aar b] vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6.No. 9086. Ultgever-Hoofdrodaoteur A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groole letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrjdags-mlddags ulterlQk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. worden beleeld verzocht ons hunne Advertenllën, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk te doen toekomen. Qroote ol bewerkelijke Advertenllën moeten Donderdag worden Ingeleverd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BUHQEMEESTER en WETHOUDERS van ZlEKIKZEE, Qelet op art. 79 der Algemeene Polltic-Veror dening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 3Junt a.s., des namiddags, aan de stallingen der rijtuigverhuurders, eene keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rfl- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voor koming van de bij de Algemeene Poliile-Veror- dening bedreigde boete. Zierikzee, den 22 Mei 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee27 Mei. Gisterenavond werd per .Spoorboot No. 1", kapt. C. v. d. Ploeg, alhier aangebracht schipper v. d. Henst van lerseke, die met z|jn zoon In een stoep In de Zandkreek aan het vlsschen zijnde, door het zog der stoom boot daartegen geworpen, overboord was gevallen, terwQI zijn zoon hem ter redding was nagesprongen. Belden werden door de bemanning der .Spoorboot", geholpen door passagiers, gered en aan boord gebracht. De vader was geheel bewuste loos. BIJ de aankomst te Zierlkzee begaf de heer M. S. Polak, zich aan boord en het mocht hem gelukken door doelmatig aangebrachte middelen de levensgeesten weder op te wekken, zoodat de Inmiddels gekomen geneeskundige hulp slechts rust kon aanbevelen. De patient werd vervolgens aan boord door allen HelderQk verpleegd en van het noodige voorzien en kon hedenmorgen met zijn zoon de terugreis aanvaarden. De heer P. D. de Vos, commles- grllfisr ter secretarie alhier Is benoemd tot lid der Provinciale Commissie die zich ten doel stelt het verzamelen van gegevens, die betrekking hebben op Nederlands Herstelling In 1863 In alle provinciën van ons land wordt een dergelijke commissie opgericht, teneinde te verkrijgen een Historisch Gedenkboek. Hedenmorgen werden bij Capelle de paarden van een wagen, komende uit Brulnisse en beladen met lompen, voor den uit de richting Zierlkzee komenden tram schichtig, hetgeen tengevolge had, dat paarden met wagen In den sloot terechtkwamen. De voerman, Jan van Zuldland sprong tijdig van den bok, zoodat h|) geen letsel bekwam, maar de lorrenkoopman J. Haak, die zich op den wagen bevond, geraakte Ie water en bekwam een deel van de vracht op zich, zoodat hl] Inwendig gekneusd uit zijn benarden toestand bevrijd en op het drooge werd gebracht, waarop hij per rijtuig naar Brulnisse werd teruggebracht. De paarden bleven ongedeerd en de kar was ongeschonden. Naar Zelandta uit de beste bron verneemt zullen de cokes-ovens te Neuzen niet worden gebouwd, Indien geen zeker heid wordt verkregen, dat het verlaagd spoorwegtarief voor het vervoer van cokes door de Belgische spoorwegen zal gehand haafd blijven. Thans Is die zekerheid er nog niet. Het bouwen van een directiekeet is nog niet het minste bewijs, dat tot den bouw der fabrieken Is besloten. Dreischor. Zondagvoormiddag hield de alhier bestaande Wetkmansvereenlglng een openbare vergadering. Weinigen waren aanwezig (ongeveer 30), waarbij maar enkele gezinshoofden. De voorzitter opende de bijeenkomst met een welkom aan de aanwezigen en begon met een bespreking van het eerste punt der agenda, n.l. de belastingen. HIJ was van meening, dat men hier moest komen tot een progressieve belasting, dat er vooral rekening moest gehouden worden met de draagkracht der arbeidersgezinnen en dat het percentage voor alle klassen niet hetzelfde moest zijn. Het tweede punt gold het onderwijs, meer speciaal het herhallngsonderwljs. Van dat onderwijs wordt te weinig gebruik gemaakt. De voorzitter stelt zich dan ook voor later een vergadering te houden met de ouders om hen op te wekken hunne kinderen van dat onderwijs te doen genieten. Velen toonen zich In dit opzicht In hooge mate onverschillig. Het derde punt was een rechtstreeksche telefonische verbinding met den geneesheer te Noordgouwe, waarover reeds vroeger was gehandeld, doch zonder resultaat. De vestiging van een geneesheer alhier werd wel als mogelijk verondersteld, doch tot een conclusie kwam men niet. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, waarna de leden der vereenlglng nog een bijeenkomst hielden oqj te bespreken de a.s, gemeenteraadsverkiezing. Zonnemaire, 27 Mei. in de op heden gehouden raadsvergadering hebben de leden zich unaniem vóór een eventueel aan te leggen waterleiding verklaard zonder alsnog echter eenlge finantlëele verbintenis aan te gaan. Het ziekenfonds .Onderling Hulp betoon" vergaderde hedenavond In 't calé Van Splunter. De vergadering was druk bezocht. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer J. M. van den Bout Fz., werden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. Daarna deed de boekhouder, de heer P. Verseput, rekening en verantwoording over het boekiaar 1910/1911. Aan ziekengeld was uitbetaald f 283,90, terwijl aan contrl- butlën van deelgerechtlgden was ontvangen f 265,75. Begunstigers hadden f 135 50 gecontribueerd. De totale bezitting op I Mei 1911 was f 3009,21, zoodat de Ver eenlglng f 195,18 In het boekjaar was vooruitgegaan. Zes nieuwe leden werden aangenomen, zoodat het ledental nu 96 bedraagt. (Nog veel te klein voor zoo'n nuttige Instelling I) De aftredende bestuursleden, de heeren J. Muste en J. van Nleuwenhuijre Az., benevens de penningmeester, de heer M. Hooze, de commissarissen, de heeren J. van Putte, D. Deist en J. Berman werden herkozen met overgroote meerderheid van stemmen. Besloten werd een nieuw artikel aan het reglement toe te voegen, luidende: „BQ gebleken noodzakelQkheld zal aan een deelgerechtigde ook ultkeering geschieden, als hij bij ziekte zijner vrouw thuis moet blijven te beoordeelen door den betrokken commissaris In overleg met den genees kundigen adviseur". BIJ de rondvraag werd het voorstel ge daan om uit de kas der Vereenlglng ver- pleglngs-materlaal aan te schaffen, om dat, Indien noodlg, gratis ter leen te geven aan de deelgerechtlgden. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering, na dankzegging voor de trouwe opkomst, door den voorzitter ge sloten. De algemeene vergadering van de onderwQzers-vereenlglng In het arrondis sement Zierlkzee, zal dit jaar op 7 Juli 1911 te Renesse gehouden worden. Reoesse, 24 Mei. In de openbare raads vergadering van 24 Mei j.l. werd het nieuw gekozen raadslid de heer C. Belje door den burgemeester beëedlgd en geïnstalleerd, en daarna de heer A. J. Padmos tot wet houder benoemd. In de vergadering van 26 Mei j.l. werd, aangezien de beëediglng van genoemd raadslid niet op de bij de wet bepaalde wijze had plaats gehad, op verzoek van den burgemeester, de heer BeQe, opnieuw beëedlgd. De heer Padmos werd daarop door de overige raadsleden weder tot wethouder benoemd, welke benoeming door hem werd aangenomen. Haamstede, 27 Mei. Nu de tijd van uilgaan en toertjes maken weer aanbreekt, zal zeker ook Haam lede weder bezocht worden. Haamstede's omstreken zijn dan ook zeker een bezoek waard. Rond het dorp kan men mooie wandelingen maken door houtrijke lanen en wegen, waar voor liefhebbers van vogels en van plantengroei veel afwisseling Is, en voor een jager is het aardig om te zien hoe de fazanten en konijnen bij menigte tusschen het struik gewas wegkruipen. Alleen dit Is niet het eenlge wat Haamstede aantrekkelijk maakt. Na het dorp en haar omliggende wegen en dreven gezien te hebben zet men koers naar den vuurtoren, de duinen en het strand. Dank zij den aanleg van het nieuwe voet- en fietspad dat van uit den nieuwen weg, langs den duinvoet loopt, over den polder naar den toren, Is deze afstand niet grooter dan 45 minuten loopens. Laat deze afstand den wandelaar echter niet afschrikken. HQ zou dan veel gemist hebben. Vooral bj mooi weer. Langs het hooggelegen nieuwe voetpad gaande heeft men aan de linkerhand duinen en rechts een mooi gezicht over laag houtgewas. Op den polder gekomen kr||gt men direct den vuurtoren In het oog, waarnaartoe koers wordt gezet. Zeer mooi van een afstand gezien, zijn dan de duinen, die In hun afwisseling van hoog en laag, groen begroeid, en dan weer opdoend als woeste zandverstuivingen, een prachtig oogenbllk geven. Al loopende of fietsende nadert men den vuurtoren. Even vergunning gevraagd en dan den toren beklomn- n. Had men onder weg van een of andere hoogte al eens een ruim uitzicht over de omgeving, wat men nu te zien krijgt, overtreft dat van daar straks. Van een hoogte van 50 meter overziet men het geheele eiland. Als een panorama ligt het eiland met haar breede stroomen en de Noordzee voor u. Is het vergund eens door de telescoop en de andere op den toren aanwezige verrekijkers te zien, dan ziet men den toren van Brlelle, van Goes, van Middelburg en nog vele anderenbovendien bij helder weer stoom- cn zeilschepen op de Noordzee. Bovendien Is de vuurtoren met haar verllchtingtoestellen ook een k|Jk waard. Die dat wil, kan In een vreemdelingen register, dat gereed ligt, naam, woonplaats enz. Inschrijven. Dan gaat men weer naar beneden. Naar gelang men tijd heeft gaat men nog een poosje naar de achter den toren gelegen duinen en strand, waarvan iedereen zal zeggen: wQ zouden hier nog wel langer willen vertoeven, maaraan alles komt een eind, ook aan dit uitstapje. Dus nu naar het dorp Haamstede terug, waar men zich zeer goed, na de lange rit, kan ver- frisschen. Als men dus eens uit wil zijn, dan Is een toertje naar genoemde duinstreek zeker aan te bevelen. Oosterland. Vrijdagavond vergaderden onder leiding van den heer C. A. Kok, hoofd der school alhier, de voorlooplg aangeslotene leden In Dulveland, ter oprichting van een aldeellng van het centraal Genootschap voor Klnderherstel- llngs- en Vacantlekolonies. De afdeellng werd geconstitueerd en zal den naam dragen van „Dulveland". Zij omvat alzoo Oosterland, Slrjsnsland, NIeuwerkerk, Brulnisse en Ouwerkerk. Een huishoude lijk regelement werd vastgesteld, waarin o. m. de volgende bepalingen voorkomen dat de jaailljksche contributie Is bepaald op een minimum van 50 cent: grootere bedragen kunnen vrijwillig gegeven worden. In het bestuur zullen zitting hebben vijf leden, van Iedere aangeslotene gemeente één lid. Als vergaderplaatsen worden aan gewezen Oosterland en NIeuwerkerk, als zijnde het centrum en van alle zijden het gemakkelijkste te bereiken. Evenwel kan op verzoek hierin verandering worden gebracht. De afdeellng Is thans sterk 60 leden. Wenschelljk Is het om In Iedere gemeente aansluiting te verkrijgen met dames en deze uit te noodlgen te willen werkzaam zQn voor het aanwerven van leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. de Kok, OosterlandP. J. Ockkerse, Brulnisse; K. Oudshoorn, Slr- jansland; Bakker, Ouwerkerk en P. J. Boogerd, NIeuwerkerk; eerstgenoemde zal als voorzitter fungeeren, terwijl de overige de lunette's onder elkaar zullen verdeden. De heer Ockerse bracht dank aan den voorzitter, voor al wat hQ gedaan had voor de totstandkoming dezer nieuwe afdeellng, waarna de vergadering werd gesloten, onder dankbetuiging voor de opkomst, die evenwel niet talrQk was. Stavenisse. De heer J. Moerland Cz. alhier, is met Ingang van 1 Juni a.s. benoemd als polltle-agent te Breda. St.-Maartensdfjk. In verband met de vraag of er behoefte aan watervoorziening In deze gemeente Is, moge ter algemeene Inlichting strekken, dat blijkens het ver slag van het wonlngonderzoek In de ge meenten op het eiland Tholen door de Gezondheidscommissie, uitgebracht In het jaar 1906, In de gemeente St.-Maartens- dljk 122 woningen voorkwamen, waarin geen regenbak wasIn St.-Annaland be droeg dat cijfer 19; In Oud-Vosmeer 10; In Poortvliet 4In Scherpenlsse 36In Stavenisse 35in Tholen 28. Overigens bleek de commissie, dat, waar nog wel regenbakken aanwezig waren, deze veelal te klein warenen ook bleek de commissie, dat niet alleen de hoeveelheid, maar ook de hoedanigheid van het beschikbare regen bakwater In vele gevallen te wenschen overlaat. Uit een onderzoek dienaangaande Ingesteld In de gemeente Tholen bleek, dat van 10 monsters regenwater op ver schillende punten der stad genomen er 9 In hooge mate verontreinigd waren met coll-bacillen. Nog meer dan gewoonlijk tracht de vereenlglng „E. M. M." dit jaar den dag der Paardenmarkt tot een feestdag te maken. Behalve de gewone ringrjjdeil) om prijzen In den namiddag, zal des avonds een aardig vuurwerk worden afgestoken. De vereenlglng spande daarvoor eigen krachten In en vond mede steun bij de burgerij. Poortvliet, 26 Mei. Heden is de nieuw benoemde machinist aan het Stoomgemaal „Ooster-Schelde" alhier, de heer Oerllng, hulp-machlnlst aan het Stoomgemaal De RQP. In functie getreden. Met Ingang van 6 Juni, is O. C. Quakkelaar alhier, benoemd tot wegwerker, aan de H. Y. S. M., Standplaats Zandvoorf Goes, 27 Mei. In den afgeloopen nacht brak In het woonhuis van den meubel handelaar D. Jacobs In de Nleuwstraat alhier een felle brand uit. Twee hand- en een motorspuit wierpen van weerszijden groote watermassa's In de vuurzee, zoodat de vlammen beperkt werden tot genoemde woning, die boven geheel uitbrandde, en een daarachter gelegen schuurtje. De oorzaak Is onbekend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar de vrouw met 9 kleine kinderen bQtQds In nachtgewaad het brandende perceel wist te verlaten, terwijl haar man de IQding van het ongeval in een café vernam. Middelburg. Daar het primitief kohier op den hoofdelQken omslag reeds was goedgekeurd door Gedep. Staten, Is thans aan H. M. de Koningin een adres gezonden met verzoek goedkeuring te onthouden aan het bedoelde kohier, op grond dat op het kohier niet voorkomen een groot aantal personen, en wel voornamelQk de book makers en hun employe's, die op 1 Januari Ingezetenen der gemeente waren en het kohier alzoo krachtens de daarvoor geldende verordening Is vastgesteld. Het bestuur der onlangs alhier op gerichte vereenlglng „Nehalennla", Is thans definitief benoemd en bestaat uit de heeren: L. J. van Voorthui]sen, burgemeester van Domburg, voorzittermr. H. F. Lantheer, burgemeester van Arnemulden, onder-voor- zltter; B. von Brucken Fock, secretaris; jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Hurgronje, penningmeester, en verder de heeren W. O. Swavlng, P. Duman Tak, J. O van Nlftrlk Jr. te Vllsslngen, A. T. A. Wagtho en C. Doets, voor zoover niet nader aan geduid alhier woonachtlng. „Nehalennla" werkt over geheel Wal cheren en bedoelt naast gebouw, ook buitenplaatsen, kleederdrachlen en alle andere echt typische Walchersche zaken voor verdwQnen te behoeden. In de heden(Maandag)mlddag te Koudekerke gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de stoomtram Walcheren (iQn Middelburg (Vllsslngen)— Domburg) werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 2} pCt. Door de vergadering van de „Ver eenlglng van winkeliers in gouden en zilver werken" Is In haar bestuur benoemd de heer Jacq. Frank te Middelburg. Vllsslngen, 27 Mei. Het wlelrjdersfeeat, dat op Pinksteren zou plaats hebben, gaat niet door wegens te weinig deelneming. Heden Is alhier bij het 4e Bataljon een milicien voor 5 jaar onder de wapenen gekomen, wegens het niet opkomen In 1909. Aanbestedingen, Verkoop)ngen, enz. Noordgouwe. De levering van 8200 K.G. chlll-salpeter aan de landbouw-ver- eenlglng alhier, Is opgedragen aan den heer C. van Blools te Dreischor voor f 11,43 de 100 K.G. vr( vöór den wal. Catz, 26 Mei. Heden werd In deze gemeente het doen van zink- en stort- werken aanbesteed. De laagste Inschrijver volgens het bestek was de heer J. W. Roelofs te Papendrecht, voor f 37940 (de raming was f 37387). De maatschappij tot het maken van oeverwerken, systeem De Muralt, had ook Ingeschreven, maar om 't werk met beton te maken. Haar Inschrijvingssom was verre, zegge 40 pCt., beneden de raming en beliep 22000. Genoemde maatschappij bood tevens aan hetzelfde werk In beton te maken met een bestorling er boven tot een gewicht van 1000 H.G. per M2. Hiervoor bedroeg de Inschrijvingssom f 33595, dus nog ruim f 4000 beneden den laagsten Inschrijver. Het bestuur deelde bij de besteding mede In het vervolg met betonzlnkwerken rekening te zullen houden. Landbouw en Veeteelt. Het Bestuur van het „Nederlandsch Landbouw-Comlté" benoemde den heer Jac. Welleman, landbouwer te KrabbendQke, tot plaatsvervangend lid der Commissie van Scheidslieden voor de provincie Zeeland, overeenkomstig art. 51 der statuten van de „Centrale Landbouw-Onderlinge". Goes. In de Vrijdag j.l. alhier gehouden vergadering der „Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge", werd medegedeeld dat op 1 Mei in.Zeeland 23 plaatse'ijke ongevallen- commissies bestonden met 109 bestuurs leden. Er waren 556 aangeslotenen, die samen per jaar f 1.493 029 Icon uitkeerden. Het aantal afdeellnger, dat de ziekte verzekering ter hand neemt, bedraagt thans In Zeeland 7, het aantal leden 185. Sedert 1 Januari kwamen In Zeeland 60 ongevallen voor. De balans sloot op 31 Dec. 1910 met een ontvangst en uitgaaf van f 20.146 06, terwijl per lid f 0.54 per f 100 loon zal worden terugbetaald. De periodiek aftredende bestuursleden P. Maas en A. N. van Langeraad werden herkozen. Besloten werd voor het vormen van een algemeene reservekas per ltd 5 cent per f 100 te zullen bijdragen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg, heeft bulten vervolging gesteld, met laat tot Invrijheid stelling van beklaagde, P. L. v. d. B., 33 jaar, poelier te St.-Jansteen, thans ge detineerd, beklaagd van diefstal. Op last van den officier van justitie Is Vrijdag door den commissaris te Tlel proces-verbaal opgemaakt tegen den ge meente-veldwachter Van der Tholen Ie Kerk-Avezaath. De heer J. van Kuyk, te Tlel, die Donderdagavond te Kerk-Avezaath zonder licht per fiets reed, voelde volgens zQn klacht eensklaps zQn rijwiel door een stok gegrepen, waardoor h|j over het stuur vloog en ernstige verwondingen aan hoofd en aangezicht bekwam. ONDERWIJ S. Tholen. BIJ de herhaalde oproeping voor onderwijzer aan de o. 1. school alhier, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld de heer J. J. Bierens, die tevens no. 1 op de voordracht staat te 's-Qravendeel en no. 4 te St.-Annaland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1