ZIERIKZBESGHEÉÜ NIEUWSBODE. Maandag 22 Mei 1911. (Z ierikzeesche C o u r a n t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEKENDMAKING. Keuring der verhuurd wor dende rijtuigen. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAG en VRIJDAO verschqnt, li voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6, No. 9083. UltBever-Hoofdradaotoiir i A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags ulterlQk 8 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dc BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 25 Mei e.k. (Hemelvaarts dag) zal zQn gesloten, met uitzondering van '8 middags 12 tot 12'/: uur, voor het doen van aangiften, den Burgerleken Stand betreffende. Zierikzee, den 22 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 79 der Algemeene Politic-Veror dening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 3Janla.s., des namiddags, aan de stallingen der rijtuigverhuurders, eene keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rfl- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodlge keuring te ondergaan, ter voor koming van de bij de Algemeene Politie-Veror- dening bedreigde boete. Zierikzee, den 22 Mei 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 20 Mei. In een op heden- namiddag gehouden buitengewone terecht zitting der arrondlssements-rechtbank, werd de heer mr. S. O. Canes, na vooraf den eed te hebben algetegd, geïnstalleerd als substituut-grlffisr by dat college, en zulks In de plaals van den heer J. Boon Jr., benoemd tot substltuut-grllfier by arron dlssements-rechtbank te Amsterdam. Zaterdagavond hield de Mannen- zangvereenlglng „Luctor et Emergo" alhier, In de bovenzaal van het .Huls van Nassau", een hulihoudeiyke byeenkomst ter herdenking van haar 5-jarlg bestaan. De zaal was voor dit doel in een feesteiyke tooi gebracht; groen en bloemen versierden haar en het mooie vaandel van genoemde Vereenlglng prykte mede legen één der wanden. De voorzitter, de heer F. J. Verbeke, gal een terugblik van dit tijdperk; hy herinnerde er aan wal de Vereenlglng In deze 5 jaar heeft gepresteerd en met welke voor- en tegenspoeden zy te kampen heeft gehad. Verder herdacht hy den afgetreden directeur, den heer J. Letzer, wat deze voor de Vereenlglng was geweest en wat hj alzoo voor den bloei en vooruitgang had verricht. Hy toch was de man, die de Vereenlglng heeft helpen oprichten en verder tot bloei heeft gebracht. Ook den tegenwoordigen directeur, den heer A. van den Houten, werd lof toe gezwaaid voor zyn energieke leiding en den prettlgen en aangenamen geest, dien hy In het corps heeft weten te brengen; terwijl hy voorts allen dankte voor den yver en de toewydlng, waarmede zy bezield waren om den naam der Vereenlglng hoog te houden. Oe avond werd verder zeer genoegeiyk doorgebrachtzang, muziek en voordrachten wisselden elkander voortdurend af, zoodat gedurende den geheelen avond een zeer prettige stemming onder dc leden heerschte. Aan de Tweede Kamer der Staten- Oeneraal Is, naar aanleiding van het wetsontwerp houdende bepalingen tot be scherming van In het wild levende vogels, door het Dageiykich Bestuur van het Waterschap Schouwen het volgend adres Ingediend Zlerlkzee, 4 Mei 1911 Naar aanleiding van het Ingediend Wets ontwerp houdende bepalingen tot be scherming van In het wild levende vogels, hebben wy de eer de aandacht op de volgende omstandigheden te vestigen. In Art. 5 wordt voorgesteld te vergunnen het rapen van meeuweleren van 10 Mei— 15 Juni. Behalve van kieviten en van meeuwen wordt het rapen van alle andere vogel eieren absoluut verboden, behalve In het geval van Art. 15. Het Waterschap Schouwen bezit sinds onheugeiyke lijden zoogenaamde vogelaryen, die In den tegel voor 14 jaren worden verpacht. Dit zyn; De eerste Inlaag van Flaauwers, groot 32 H.A., verpacht voor 311 'sjaars; de tweede Inlaag, groot 23 H.A., verpacht voor t 241, en de derde Inlaag, groot 31 H.A., verpacht voor f 151. Pachters zyn van ouder tot ouder dezelfde families, die met beleid en oordeel de eieren rapen, daar het hun eigen belang Is den vogelstand goed te houden. In deze Inlagen broeden hoofdzakeiyk kokmeeuwen (Larui rldlbundus) en de groote - en kleine star (Sterna). Bovendien komen nog In het Waterschap Schouwen bullen de Inlagen eenlge lage moerassige perceelen voor, die ook als vogelary verpacht worden en waarin broeden: de kluit (Recurvlrostra avocetta); de grutto; het drakje (Totanus calldrls); de scholekster (Haematopus ostralegus); de kemphaan en de koet. Slechts enkelen dezer broeden ook In de Inlagen. Wanneer nu de wet voortaan alleen toelaat het rapen van meeuweleren, zal dit een noodlottlgen Invloed hebben op alle andere vogelsoorten hierboven ge noemd, want de pachters zullen deze zooveel mogeiyk verjagen, om het nestelen van meeuwen, de eenlge soort, die hun profijt geeft, aan te moedigen. Oevolg zal zyn, dal de sterna's en de kluiten, die toch reeds zeldzaam zyn, binnen eenlge jaren geheel zullen zyn verdwenen. Aan de thans gevolgde wyze van ver pachting en de oordeelkundige behandeling der pachters is zonder twytel te danken, dat de sterna's en de kluiten, die nu In ons land zeer zeldzaam zyn geworden, In Schouwen nog groote broedkolonles hebben. Het komt ons wenscheiyk voor juist met 't oog op wat het wetsontwerp bedoelt, dat die broedkolonies In stand biyven, wat niet 't geval zal zyn als de pachter voortaan alleen over meeuweieren mag beschikken. wy hebben de eer op deze gronden U te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat, In Art. 15 behalve meeuwen, ook genoemd worden starren, kluiten, grutto's, daakjes, scholeksters, kemphanen en koeten 61 dat In Art. 15 wordt opgenomen een tweede alinea van deze strekking, dat, waar van ouds vogelaren bestaan, ver gunningen tot het rapen van eieren van evengenoemde vogels kunnen worden ver leend ót dat met name voor de vogelatljen van en In Schouwen zulks wordt toegestaan. De tyd van rapen Is voor meeuwen voor Schouwen te laat, wanneer deze eerst 10 Mei begint, en zou volgens onze pachters moeten zyn voor meeuwen van 15 April—15 Juni, voor sterna's van 1 Mei— 15 Juni, voor de overigen van 1 Mei— 1 Juni. Een warm of koud voorjaar heeft op eieren een grooten Invloed, en waar de meeuwen altyd het eerst beginnen te leggen, zou eene bepaling van 10 Mei als aanvangstermyn in warme jaren veel te laat zyn; de vogels waren dan reeds aan het broeden, en alleen door alle eieren te vernielen, zou men ze dan kunnen bewegen weer te gaan leggen. Ook dat Is zeer zeker niet de bedoeling. Het Dageiyksch Bestuur van het Waterschap Schouwen. A. J. F. Fokker, Voorzitter. D. van der Vliet, Ontv.-Orlffier. De St. Ct. no. 118 bevat de statuten der N. V. Maatschappy tot exploitatie van de yzeren motorboot „Wllhelmina" te Coiynsplaat. Het doel der vennootschap Is, het In eigendom hebben en In den ultgebreldsten zin exploiteeren van een vrachtschip, varende In Nederland en Belglé, met dien verstande, dat de vennootschap nimmer meer dan één vaartuig te gelljlc In eigen dom zal hebben. Nleuwerkerk, 20 Mei. Alhier bestaat reeds sedert vele jaren een Fonds voor Ullkeering by ziekte aan werklieden, waar van zeer weinig gebruik wordt gemaakt (op 't oogenbllk zyn er slechts drie leden I) Het kapitaal dat op de spaarbank uitstaat groeit steeds aan, daar de ultkeerlngen zeer weinig bedragen. Hel bestuur heelt dezer dagen uitvoering gegeven aan een o. I. zeer gelukkig denkbeeld, n.l. om aan Ie koopen eenlge verpleglngs-artlkelen, In den geest van dc Vereeniglng .Het Groene Kruis". Deze artikelen kunnen op aan vrage by den secretaris, den heer M. v. d. Vlugt, gratis In bruikleen gegeven worden. Naar men ons meedeelt wordt er nu reeds gebruik van gemaakt. Oosterland. Door At. S., arbeider, Is In de welde van den landbouwer H. P. v. d. Zande een schildpad gevonden, en In de bosschen by hei slot .Heerenhol" neer gezet. Stavenisse. In de l.l. Vrijdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Nleuwen-Polder (annex Stavenisse), werd vastgesteld de rekening over 1910/11, de ontvangsten hadden bedragen I 3502 18 en de uitgaven I 2567.67, zoodat het saldo was f 934 51. Vastgesteld werd de be grooting voor 1911/12, In ontvangst en uitgaaf op f 3215835. Opgemaakt werd een staat van voordracht voor een ge zworene, noodig door de periodieke altreding op 1 Augustus a.s. van den heer A. C. van Zorge. Op deze staat werden geplaatst de heeren A. C. van Zorge, C. Oroenewege en AnL Stouljesdyk Az. In de Zaterdag l.l. alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den polder ,0. K. H.", werd rekening en verantwoor ding gedaan over het dienstjaar 1910/11. De ontvangsten waren f 1183,38s, de uit gaven f 1053.96s, dus een saldo van f 129 42. De begrooting voor 1911/12 werd vastgesteld In ontvangst en uitgaaf op t 1189.55. Als gezworen werd her benoemd de heer J. Droogendyk. St-Aonaland. Wat er hier van de drinkwaterleiding komen zal, Is moeliyk te voorspellen. Byna alle menschen hebben een regenbak aan hun huls en wie een nieuw laat bouwen, zal 't nog wel niet wagen dien weg Ie laten In afwachting van de leiding. Nu Is de vraag maar, hoe zyn die bakken? Er zyn goede, mindere en slechte. Tot de tweede soort reken Ik die, waar van 't water een gedeelte des jaars on bruikbaar Is, wanneer, zooals men zegt de .rul" er in zit. Tot de eerste breng Ik ook die bakken, waarvan gezegd wordt dat ze goed water bevatten, maar welker bodem bedekt Is met een modderlaag, soms van aanmerkeiyke dikte, die men echter niet duift weg te nemen uit vrees, dat de hoedanigheid van 't water ver minderen zal, zooals sommigen ondervonden hebben. Nu wordt wel de raad gegeven om uit zulke bakken wel de modder te scheppen, doch niet verder te gaan met de reiniging. Een halve schoonmaak der halve I Ooed beschouwd Is er heel wat tegen de bewaarplaatsen van ons drink water te zeggen, om nu van de daken en de goten maar te zwygen. St.-Maartensdijk. Binnen korten tyd het derde geval alhier. Zaterdag had het 7-jarlg dochtertje van den arbeider A. Polderman het ongeluk van den zolder te vallen. De geneesheer constateerde lichte hersenschudding en tameiyk zware verwonding aan het hoofd. Hansweert. Alhier passeerde Donderdag avond het sleepschlp .Oraal de Smet de Naeyer", schipper Maes, bestemd naar Rotterdam, metende 3054 ton. De lengte bedraagt 110 meter. Dit. Is het grootste schip, dat door de sluizen alhier Is geschut. Het heelt 16 laadruimen. Colljnsplaat. J.l. Zaterdagnamiddag hebben de bewoners van hier en te Kortgene voor 't eerst kennis gemaakt met de nieuwste jongenssport (de padvinders), hunne verschynlng tn hunne leuke bruine costumes, met zoovele hulpmiddelen voor het volbrengen hunner taak, trok zeer de attentie, zoo hier als te Kortgene, waar ze omstreeks 4 uur namiddag met hun tienen en met hunne geleiders waren. In belde gemeenten, werden door hen vlug en handig, gele reclame biljetten bezorgd, van het eerste Zeeuwiche Vliegcomlté, voor de twee vliegdagen te Qoes op de laatste twee Pinksterdagen a.s. Na allen eenlge ververschlngen genuttigd te hebben begaven zy zich welgemoet omstreeks 6 uur weer naar Qoes. Kortgene. In de vergadering der afdeellng in Noord-Beveland van het Nedetlandsch Onderwijzersgenootschap j I. Zaterdag alhier gehouden, waren 5 leden en één Introducé uit alle vier der gemeenten van dit eiland aanwezig. By den aanvang der vergadering werden de leden verrast door een telegram van hun eere-voorzltter, de heer W. F. J. Waglho te Tholen, als dankbetuiging voor de door de In de vorige vergadering geseinde felicitatie naar aanleiding van ZEd. promotie. Tot algevaardigde naar de (aanstaande algemeene vergadering te Breda was volgens de lyst de heer W. Ch. de Priester te Oeersdyk, als diens plaatsvervanger de heer P. Luteyn te Kats aangewezen. Na bespreking van eenlge onderwys- zaken, Inzonderheid het bekende voorstel van den heer P. van Meerkerk te Dordrecht aangaande de dit jaar door de levent- verzekerlng-maatschappy van het Nederl. Onderwyzersgenootschap uit te keeren vytjarlge winstverdeellng aan de leden, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Qoes, 20 Mei. De heer M. de Jonge Jz., lid van Oedep. Staten van Zeeland, Is gisteren te Rotterdam overleden. Wissenkerke. J.l. Zaterdagavond werd, In de openbare school alhier de jaariyksche algemeene vergadering der kolenvereeniging „Ons Belang" gehouden. Uit dc door het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek, dat over het botkjaar van 1 Met 1910 tot 30 April 1911 was ontvangen f 1418.48 en uitgegeven f 1355,28, saldo alzoo f 63,20. In de pakhuizen Is nog aanwezig een kolenvoorraad ter waarde van f 552, waarop eene leening van I 480, rust. De kolen werden den leden geleverd voor 1 79 op de kaal en f 90 vry aan huis te Wissenkerke en I 85 te Oeersdyk. Met algemeene stemmen werden de aftredende Controleur I. Verhulst JJz. en de Commissarissen van toezicht J. J. Noordhoek en L. Abrahamse herkozen. Op voorstel van het bestuur werd nog, met byna algemeene stemmen, betlolen, de entiée-prQs voor het lidmaatschap van f 1, te verlagen tot 25 cent, met geheele vrystelllng bovendien, op hun aan het bestuur te kennen gegeven verlangen, van weduwen en ouden van dagen. Middelburg. Alhier is overleden de heer J. O. Ermerlns, op den leefiyd van 58 jaar. De overledene was lid van den raad en bestuurslid van een groot aantal ver- eenlglngen. Heden (Maandag) had alhier onder groote belangstelling de begrafenis plaats van wyien den heer j. O. Ermerlns, oud ingenieur van den Rijkswaterstaat, lid van den gemeenteraid en lid van een groot aantal commissies en besturen. Op bet kerkhof waren o. a. aanwezig de burgemeester, de secretaris en ver schillende raadsleden, en verder vertegen woordigers van de meeste corporaties, waarvan de overledene deel uitmaakte. Overeenkomstig den wenich van den overledene werd aan het gral niet gesproken. De gemeenteraad van Middelburg heelt het percentage van den hoofdeiyken omslag vastgesteld op 4.8, tegen 4,6 het vorige jaar. Vlisslngen, 20 Mei. De volgende week zal door de Firma Schotel Van Loon worden begonnen met het bouwen van 180 woningen, voor rekening van de .Vereenlglng tot verbetering van volks huisvesting" alhier. Zondagmorgen had hier een treurig ongeluk plaats. Een chef-loods van het Belgisch loodswezen, de heer JIs In overspannen toestand uit zyn woning aan den Boulevard de Ruyler geloopen en over het hek In de zeemuur geklommen en op de zeewering gesprongen. Daar het vallend water was bedroeg de afstand tusschen de muur en de zeewering circa 7 Meter. De heer J. kwam op het paalwerk van de zeewering terecht en het duurde nog al eenlgen tyd eer men de ongelukkige de noodlge hulp kon verleenen. Naar het gasthuis overgebracht bleek het dat de heer J. zyn rechterbeen gebroken had, doch zyn toestand overigens, de hooge val in aanmerking genomen, zeer bevredi gend Is te noemen. Door Oedeputeerde Staten van Zeeland Is goedgekeurd de door den gemeenteraad vastgestelde nieuwe verdeeling der gemeente in kiesdistricten en besloten, dat in den gemeenteraad zitting zullen hebben voor het kiesdistrict I 7 leden, en van de belde andere districten elk 6 leden, zulks In verband met de uitbreiding van het aantal leden van 17 op 19. Verder werd de periodieke aftreding geregeld als volgt: Kiesdistrict I In 1911 3 leden; 1913 2 leden en 1915 2 leden en In belde andere kiesdistricten telkens 2 leden. De slagers alhier hebben wegens de dure veepryzen de prijzen van het vleesch ook verhoogd. Men schrytt ons uit Vlisslngen Ofschoon eerst vermoed werd, dat het kelzeriyk jacht „Hohenzollern" met het Dultsche kelzerspaar en Prinses Victoria Louise eerst tegen den avond van Zondag alhier zou blnnenloopen, kwam Zaterdag avond bericht, dat het hooge gezelschap reeds In den middag omstreeks drie uur kon worden verwacht. Te ruim twee uur werd de omgeving van het station afgezet door ryks- en gemeentepolitie, en begaven de Dultsche consul, de heer A. E. Dudok van Heel, en de luitenant der maréchausiée, de commandant van de ryksveldwacht en de fungeerend commissaris van politie zich naar de zuldeiyke ponton om de komst van het jacht af te wachten. Te drie uur werd bericht, dat de .Hohenzollern In zicht was en te kwart over drie liep de torpedojsger „Slelpnei", die als advies-jacht dienst doet de buiten haven In en nam ligplaats aan de Kolen- kade. Een minuut of tien later kwam ook de .Hohenzollern" de haven In, waar het jacht met behulp van twee sleepbooten eerst zwenkte en toen aan de ponton meerde. Met een en ander was ongeveer een half uur omgegaan, zoodat om ongeveer vier uur de trap kon worden neergelaten en allereerst de post aan boord kon worden gebracht. Prinses Victoria Louise had van af het promenadedek het manoeuvreeren met het schip met groote belangstelling gade geslagen, terwyi ook de keizerin zich een tyd lang daarop hield. De keizer zelf had zich in zyn aparte- menten teruggetrokken en verscheen eerst later aan dek. Namens de keizerin werden den consul, den heer Dudok Van Heel, twee prachtige broches ter hand gesteld, één voor zyne dochter, mejuffrouw A. Dudok Van Heel en één voor mejuffrouw T. Zanino, dochter van den garnlzoens-commandant alhier, welke dames by de heenreis naar Engeland op Zondag 14 Mei respeci'eveiyk aan de keizerin en aan de prinses bouquetten hadden aangeboden. Even later werd de heer Dudok Van Heel aan boord genoodlgd en ontving van den keizer zelve de ridderorde 4e klasse van de Roode Adelaar. De begeleidende kruiser .Koenigsbergen" kwam op de reede ten anker. De .Hohenzollern" werd Megraplsch verbonden met den wal. Het hooge gezelschap bracht den nacht hier aan boord van het jacht door, zoodat de terreinen in de buurt van het station steeds onder strenge politle-üewaklng bleven. Heden (Maandagmorgen) werd alles In gereedheid gebracht om de reis naar Dultichland voort te zetten. De keizeriyke trein, die hier de geheele week was gebleven, werd voor het eerste perron getedende hal, konlnkiyke wacht kamer en perron met bloemen en planten versierd en met loopers belegd. Te ongeveer kwart over tien verliet de keizeriyke familie met gevolg het jacht en begaf zich naar den trein, die te 10.16 naar Beriyn vertrok. 22 Mei. De Keizerin van Dultschland maakte gisterenavond een wandeling van twee uur naar het naburig dorp RItthem. De bevolking heeft niet vermoed, welke hooge bezoekster in haar midden vertoefde. De tretn vertrok precies op tyd. De .Hohenzollern" direct daarna te 10.25. Men meldt uit deze gemeente, dat ter gelegenheid van den doortocht van den Dultschen Keizer naar Engeland uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen waren. Zoo werd de spooriyn een lengte van 700 M. bewaakt, terwyi op alle wegen, leidende naar het station, maréchaussée's te voet en te paard voor de afzetting zorg droegen. Hiermede werd reeds om 8 uur 's morgens begonnen, zoodat het publiek op een zeer verren afstand gehouden kon worden. Op het slation waren alle bergplaatsen gesloten, lerwyi voor Iedere deur eveneens een maréchausiée was geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1