JSBBP. Voorjaarsomgang. Ingezonden Mededeelingen. Officieel Marktbericht. MiDPELBURS-ZIEBIXZEE. ADVERTENTIE». vereenlglngen die zich alt vakorganisatie op het standpunt van den klassenstrijd plaatsen, achtte hij vruchtbaar overleg uitgesloten. ONWEE1R. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven een groot gedeelte van Noord-Oosteljk Frankrijk een hevig onweer, op verscheidene plaatsen vergezeld van hagelslag. Het ergst werd de Champagne-streek geteisterd, voornamelijk In de omgeving van Reims. De wijnoogst, die daar juist veelbelovend stond, Is grootendeels verwoest. Ook boven Weenen en omgeving barstte een hevig onweder los, dat eveneens aan land- en wijnbouw, benevens aan de vruchtboomen groote schade heelt toege bracht door den hagel, waarvan het ver gezeld ging. Op sommige plaatsen lagen de hagelsteenen lj c.M. dik. Onweers- berichlen komen eveneens uit andere deelen van Oostenrijk. Te Tustanowlce, In Oillcië, sloeg de bliksem In een petroleumschacht en veroorzaakte daar een brand, die niet gebluscht kon worden. Men moest het vuur Indammen. Aan machines en gebouwen Is veel schade toegebracht. Uit Oroot- Meserltsch, Bolkowitz, Netzdltz en Schu- mltz worden wolkbreuken gemeld, die overstroomingen hebben veroorzaakt. Te Oroot-Meserltsch drong het water eenlge hulzen binnen en zgn 3 menschen door de overstrooming meegesleurd en verdronken. (Onder verantwoordetQkhcld van den Inzender). lui 1—6 regel» 7ö CU.; elke regel neer lö CU. Nierziekte bekruipt u onverwacht. Niets ia meer te vreezen dan een nier ziekte, omdat deze u, zonder dat gjj u er van bewust ztjt bekruipt de nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en hun kracht om het bloed te filtreeren ver liezen, zonder dat gij eenlg ander waar schuwend kenteeken hebt opgemerkt dan een gevoel van zwakte, terneergeslagenheld en voortdurende vermoeidheid, want zelfs wanneer de nieren ernstig ziek zijn, toont zich dit somtijds alleen door weinig In het oog loopende verschijnselen. Nierziekten doen echter niet ledereen op dezelfde wijze aan. Oeen enkele patiënt heeft alle verschijnselen zij loopen zeer uiteen bij verschillende menschen. Mannen hebben dlkwyis een ellendig gevoel In hun rug en rheumatlsche pijnen, doch niet het minste kenteeken van water zucht; anderen lijden aan graveel, urlne- stoornlssen en bultensporlgen dorst, maar hebben daarentegen niet den minsten last van hun rug. Vrouwen hebben misschien wallen onder de oogen en opgezwollen ledematen, en zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer anderen hebben misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaar moedigheid. Doch Indien gij eenlg teeken van nier ziekte of blaaszwakte hebt, leidt uw kwaal misschien tot vernietiging der nieren, vóórdat gij eenlg Idéé van gevaar hebt. Nierziekten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot gevaarlijke ziekten en bijna zonder voorafgaande waarschuwing. Verder uitstel Is zóó ernstig, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen b|] het eerste verschijnsel der verschrik kelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven het gewenschte resultaat, omdat zij uit sluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Zij maken de nieren, blaas en urinewegen terdege schoon, gaan de ontsteking tegen en helpen hen op een zachte wijze om weder lot gezondheid en natuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste sporen der nieraandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten by mannen en vrouwen ontspruiten. Koopt geen pillen, die niet den volledlgen naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen op het etiket hebben. Zy zijn te Zlerlkzee verkrijgbaar by den heer M. S. Polak en te Tholen by den heer W. Potter, Hoog straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één. of f 10,— voor zes doozen. Mijnongeluk. In antwoord op de schriftelijke vraag, door den heer Beckers gedaan naar de toedracht en oorzaken van het zware ongeval op de Staatsmyn .Emma" op 26 April. j.l. heeft de minister van landbouw, nyverheld en handel uitvoerige bizonder- heden meegedeeld, waaruit o.a. blijkt, dat des morgens om halfnegen plotseling de persleiding van de zuldeiyke afdleppomp naar beneden stortte op een oogenbllk, dat er 26 man op den schachtbodem werkten. Op hetzelfde oogenbllk klonk een zware slag In den schachttoren van schacht 1 en verdween de stygbuls met den electrlschen kabel In de schacht. Hoofdopzichter, bedryfsl ngenleur, directie der Staatsmyn en Staatstoezicht op de mynen daalden onmlddeiyk door schacht II af om door de verbindingsgang schacht I te bereiken. Het personeel van schacht i werd onder leiding van dep hoold- opzlchter en later van den bediijfslngenleur naar boven gebrachteerst werden de zwaar gewonden de ladders opgedragen, daarna volgden de lichtgewonden en ten slotte de ongedeerden. Het reddingswerk werd be- moeliykt, doordat het water In de schacht voordurend sleeg. Qeneeskundigeen geesle- iyke hulp was dadeiyk ter plaatse. Er bleken 4 dooden te zijn en 18 ge wonden, onder wie I zeer zwaar. Deze, de pompmachlnlst Bus, overleed spoedig. De hulphouwer Orlens werd levenloos opgehaald, waarna nog twee werklieden vermirt bleken, Daar bet zeker wat, dat deze onder het neerstortende materieel gedood waren, werd het reddingswerk voorlooplg gestaakt ter wille van de veilig heid der ongekwetsten. Later riep men de hulp In van een duiker, te Bochum woonachtig, die echter eerst Zondagmorgen zonder gevaar duiken kon; vergeefs zocht hy echter naar de lyken van de belde vermisten, deze werden eerst Maandag gevonden, toen men op den bodem der schacht kon afdalen, de één bleek verpletterd, de ander verdronken. De houding van allen die aan het red ding- en berglngwerk hebben deelgenomen, wordt door den minister voortrelfeiyk ge noemd; zy verdient hooge waardeer!,ig. De toewydlng, die allen hebben betoond, belet den minister bepaald namen te noemen. Daar het malerlec! uit de allerbeste fabrieken was, biyft het nog onopgehelderd, hoe de stygleldlng is bezweken. Thans Is In overleg met het Staatstoe zicht op de mynen besloten, de persleiding voor het grootste deel aan de schacht- uitrusting te bevestigen en slechts een deel op de pomp te monteeren. De drievoudige moord ld het Koekangerveld. Op het sensatloneele bericht, dat er Iemand gearresteerd wat geworden onder verdenking, dat hy zyn eigen zoon (het 16-jarlg schaapherderlje) en diens baas en de hulshoudster zou hebben vermoord, Is spoedig de mededeellng gevolgd, dat de man na verhoor te Assen weer op vrye voeten Is gelaten, omdat gebleken moet zyn, dat de door zyn anderen zoon op diens stertbed tegen hem uitgebrachte beschuldiging in yiende koorts zou zyn uitgesproken. Een verslaggever van de Meppcler Crt. Is op nader onderzoek uitgegaan en aan zyn relaas ontleenen we het volgende: Hy heeft de vrouw van den beschul digde Wintert opgezocht. Ze Is pat sinds December J.l. de vrouw van Winters. Zelve Is ze moeder van een paar nog jonge kinderen. Winters, een man van 53 jaar, heeft z'n kinderen al groot. Hy kon dut voor haar heel goed den kost ver dienen; daarom had ze In een huweiyk toegestemd. Maar 't had haar berouwd. Barteld, één der zoons uit het eerste huweiyk van Winters, had In Dultschland gediend, was ziek teruggekomen. Soms lag hy In yiende koorts. Dan richtte hy zich moeizaam op en riep met angst In zyn slem: .Moeder, moeder, daar staan ze alle drie ol Qodl" En dan viel het vermoeide lichaam weer neer In het kussen. Den 28 Februari Is hy gestorven. Op zyn sterfbed zei hy, dat hem Iets op het hart lag, dat er af moest. En toen riep hy tot z'n stiefmoeder: .Daar is het met, waarmee ze vermoord zyn, vader en Ik hebben het gedaan, vader heeft de sleutel genomen, en de bloedige vlekken op. het ooryzer zyn afkomstig van myn vingert I" De vrouw schrok hevig en de vader viel op de knieën en smeekte zyn zoon niet zoo te spreken. De vrouw dacht er het hare van, want de stervende wat, toen hy de vreeseiyke beschuldiging uitsprak, zeer kalm geweest. Van dien iyd af werd het gedrag van haar man zonderling. Hy ging te bed liggen als hem naar het oordeel der vrouw niets mankeerde. Des nachts hoorde ze hem zwaar zuchten en steunen, en wan neer ze dan vroeg, wat hem scheelde, kreeg ze stug ten antwoord: .niks", en dan trok hy het dek geheel over z'n hoofd. In de bedstede was een touw gemaakt voor 'n steuntje ten behoeve van den man, maar de vrouw had het weggenomen ze vertrouwde haar man niet meer. Het leven der vrouw wat nu geen leven meer. Ze wantrouwde haar man en telkens drong zich de vraag aan haar op: was ze wel veilig by hem? Eerst zorgde ze nu, dat haar 13-jarlg dochtertje de deur uit kwam. En toen haar man aldoor In zichzelf gekeerd bleef, ja toen ze erger vreesde, besloot ze er een eind aan te maken. En Zaterdagmorgen, toen de bode de Meppeler Courant bracht, verzocht ze dezen even mee in het achterhuis te gaan. Daar schreef ze haatllg een paar regelt aan Kracht, den ryksveldwachter, waarin ze dezen verzocht spoedig te komen, daar haar man by den moord betrokken was. Ze verzocht dsn bode dit schryven mede te nemen en deze voldeed aan dat verzoek. Nauweiyks had Kracht het briefje ge lezen, of hy snelde met den onbezoldlgden ryksveldwachter Pool naar 't Koekanger veld, naar het hult van Winters. Deze lag weer te bed, een doek om het hoofd. Hy zei, dat hy ziek was, maar z'n vrouw telde die zlekle zoo erg niet. De veld wachters drongen er op aan, dat hij zou opitaan. Hy deed zulks, werd toen dadeiyk geboeid en naar De Wyk vervoerd. Zondagmorgen met den eersten trein werd hy naar Assen gebracht. De geheele politiemacht van de gemeente De Wyk escorteerde den verdachte, met het oog op mogeiyke ongeregeldheden. Zondagavond Is Winters weer op vrye voelen gesteld. De ontmoeting tusschen man en vrouw (deze laatste werd ook te Assen In ver hoor geroepen) was vry hartelijk. By hel verhoor moet Jan Posthoorn te Zuldwoide, by wlen Winters ten tyde van den moord diende, getuigd hebben, dat Winters op dien avond vroeg naar bed Is gegaan en 's anderen morgens op. den gewonen tyd Is opgestaan. Dus biyft de zaak duister. De een na den ander Is nu reeds verdacht geweest, maar tegen niemand Is voldoende bewyi gekregen. Het Boekweitland, Alhoewel de boekweit nu juist niet tot de belangrijkste landbouwproducten be hoort, is ze toch altijd nog van genoeg gewicht om te verdienen, dat we een en kel woord aan haar wijden. Er werden toch In het jaar 1909 nog 23745 Heclaren bouwland met boekweit bezaaid, hierby gerekend 2600 Hectaren veenboekweii. Toch schynt de teelt achteruitgaande. Im mers In de jaren 1860—1870 werden ge middeld jaariyks 67063 Hectaren met dit gewas bezaaid. Dit aantal Is gaandeweg verminderd. Wanneer we weten dat In het jaar 1909 een Hectare gemiddeld 21,6 H L. boekweit (zandboekwelt) opleverde en de prjs van 1 H L. op 6.5 a 7 gulden gesteld kan worden, dan kunnen we toch niet an ders zeggen, dan dat de boekweit nog altyd een goed rendeerend gewas Is. Vooral, als we daarby in aanmerking nemen, dat het land, waarop de boekweit vooral thuis Is, niet van het duurste Is, dal de groellljd niet zeer lang Is en er ge- wooniyk niets of zeer weinig wordt uitge geven aan de bemesting van het land. Het Is by de teelt van dit gewas alleen om het zaad te doen en aangezien de beste vruchten aan de zytakken van den stengel komen, moeten de planten niet te dicht staan. De plant wortelt vry diep; om deze en ook nog om andere redenen Is het noodzakeiyk, dat het land diep bewerkt wordt. .De beste mest voor de boekweit Is het zweet van dg paarden", Is een oud gezegde, dat menige boer wel eens gehoord zal hebben. Toch moet men daaruit nlel de gevolgtrekking maken, dat de boekweit geen mest noodlg heeft. Ik geloot wel, dat de ervaring de landbouwers er toe gebracht beeft de boekweit op "nuchter land te zaaien. Zy zullen waarschyniyk ondervon den hebben, dat een vereelte bemesting de planten te veel op den stengel en de bladeren doet groeien en weinig zaad geeft. En zoo hebben zy maar besloten de boek weit als het stiefkind te behandelen. Inderdaad zal een alzonderiyke bemesting met stikstof In de meeste gevallen voor dit gewas onnoodlg zyn, vooral omdat door het dlepploegen en de hooge tempe ratuur gedurende den groeltyd de salpe tervorming In den bodem sterk bevorderd wordt. Doch er Is sedert de boeren tot de ontdekking kwamen dat boekweit nuchter gezaaid moest worden, nog andere mest gekomen dan stalmest, n.l. kali en phos- phorzuurmest. En het zyn voornameiyk deze die de boekweit noodlg heeft. Van daar, dat zoowel op zand als op veengrond het boekweitland In den herfst of den winter met een kallzout moest bemest worden, byv. 200 KO. patentkall per H.A. Ik zeg dit, omdat het nu de tyd Is, waarin het gedaan kan worden. De boekweitplant haalt met haar korrels en voornameiyk met haar stroo zeer veel kali uit den grond, zooveel, dat wy gerust kunnen zeggen dat het land, dat deze zomer een goeden boekweltoogst heeft opgeleverd, op het oogenbllk kallarm Is. Wanneer men op zulk een land weer boekweit, zooals soms op het veen, of rogge of aardappelen of ook wel haver zal brengen, dan Is het voor een eenlgszlns goeden oogst te krygen hoogst noodzakeiyk ook dit land een buitengewone kalibemesting te geven. Er Is nog een andere reden, waarom voor de boekweit zelf ten kalibemestlng gewenscht Is. Oeen landbouw gewas lijdt zoo gemakkeiyk van de vorst als de boekweit. Hoe meer zouten in het bodemwater zyn opgelost en In de sap der planten dringen, hoe geringer de kans van bevriezen Is. Vandaar dat kali 't bevriezen eenlgszlns tegengaat. Wie dut goede boekweit wil hebben, ploege zyn land diep en geve het ongeveer twee zak patentkall op de hectare en In het voorjaar twee zak super. Wie het vorige jiar boekweit heeft gehad en dit gewas toen geen kali gegeven heefl, denke er aan, dat zulk land op het oogenbllk kallarm Is. Gemengd Nieuws. Dat was zeker voor worst. Te Amsterdam werden Dinsdag Iwee aanzlen- lyke pariyen ongekeurd vleetch onder polltie-gelelde naar het abattoir gebracht. Een daarvan wegende 120 K. O., werd daar afgekeurd als zjnde beslist ondeugde lijk. Men was bezig haar te losten voor een slagerswinkel op den Haarlemmerdijk toen eeri agent van pollt'e argwaan kreeg en vervoer naar het abattoir gelastte. Uitbreiding van den kanker. Er Is vastgetteld dat de sterfgevallen door den kanker veroorzaakt, in alle landen uit breiding nemen. In 't Noorden van Europa komen er meer sterfgevallen voor dan In 't Zuiden, In Holland en Noorwegen heeft men 100 sterfgevallen aan kanker op 100.000 Inwoners, 91 In Engeland. 80 In België, 78 In Oostenryk, 76 In Frankiyk, 61 In Italië. 48 In Spanje. In Frankryk komen er meer sterfgevallen voor In 't noorden dan In 'i zuiden. MARKTBERICHTEN. Zlerlkzee, 18 Mei. Aanvoer onbeduidend. Een enkel party:je tarwe getoond. Tarwe 18 k 19, Wllhelmlna-tarwe f 6,50 k f 7,10. BOTER 0,50 en f 0,57s per 5 H.O. KIP-EIEREN 0,87'' en f 0,92s per 25 stuks. EEND-EIEREN f 1,— per 25 stuks. Zierikzee, 18 Mei 1911. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST MEI. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 8 morg Zaterd. 20 7,30 Zondag 21 7,30 Maand. 22 7,30 Dined. 23 7,30 Woene. 24 7,30 Dond. 25 7,30 Vrjdag 26 7,30 Zaterd. 27 7,30 'smidd. 4,30 4,30 4,30 4,30 4.30 4,- 4- 4,— Van Zlerikaee: 'sraorg. Zaterd. 20 7,30 Zondag 21 7,30 Maand. 22 7,30 Dined. 23 7,30 Woene. 24 6,30 Dond. 25 7,30 Vrfldag 26 Zaterd. 27 7,30 7,30 'smidd. 3,- 3,- 3,- 3,- 3,— 3,— 3,- 3,- Indlen relilgers van Zlerlkzee naar Ooee, b| den Agent te Zlerlksee, vóór bet vertrek der boot, (tfdig voor de oebtendreixen op- den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaate nemen voor den wagen van Caiecbe veer, aal om een bf- wagen naar Qoae worden getelegrafeerd. Ondertrouwd: LEONARDUS ARNOLDUS DE VOS L.Az. en ELIZABETH JACOBA KORT Jd. Zierikzee, 18 Mei 1911. DanK.toettüglnB, Oevoelig voor de menigvuldige biyken van belangstelling, ondervonden gedurende de langdurige ziekte en by het overiyden van onzen geliefden Zoon JACOB bewezen, belutgen de ondergeteekenden, ook namens hunne Kinderen, hunnen welgemeenden dank. Dinteloord, 18 Mei 1911. B. VAN KLOOSTER, Echtgenoote en Familie. Hiermede betuigen wy onzen bartelljken dank voor de vele biyken van belangstelling, ontvangen by onze 40-jsrlge Echtverecnlglng. Zierikzee, 19 Mei 1911. JOHs C. VERSCHUUR. M. VERSCHUUR—Berrevoets. V Voor de talryke bewijzen van belangstelling by onze 50-jarlge Echtver ecnlglng op 16 dezer, zoo van hier als elders ondervonden, betuigen wy hiermede onzen bartelljken dank. Colijnsplaat, 19 Mei 1911. M. DE REOT Jz. en Echtgenoote. Voor de vele biyken van belang stelling op 17 dezer ontvangen, betuig Ik myn hartelljken dank. Nieuwerkerk. T. BARENDREOT. t© met 2-jarlgen cursus VLISSINGBN, Ondergeteekende vestigt hierby de aan dacht op de Openbare Handelsschool met 2-jarlgen cursus te Vlissingen, bestemd om te voorzien In de behoefte aan Middelbaar Handelsonderwys in Zeeland en Westeiyk-Brabant. Door de Inrichting van haar programma, (met o. a. 15 uur per week voor Nederlandtch en drie moderne talen, met 7 uur voor Handelswetenschappen, met 4 uur voor Scheikunde en Warenkennis), Is deze school de aangewezen weg voor meisjes zoowel als jongens, die willen trachten zich later een bestaan te veroveren in handel, nyverheld en admlnlatratle. De lesuren zyn eiken ochtend van 9 tot 12,30 en eiken middag behalve 's Woensdags en 's Zaterdags, van 1,45 tot 3.25. Hel schoolgeld bedraagt I 60 per jaar. Inlichtingen verichafl de Directeur J. COSTER. GEBRUIKT GIJ Duizenden huisvrouwen gebruiken Sunlight voor de wasch, in de keuken en voor de schoonmaak, omdat ZE ABSOLUUT ZUIVER 18, ISfTT De Tieodcomraissle In het 7e Tiend district ter standplaats Middelburg maakt bekend Ingevolge art. 53 derTiendwet 1907 Staatsblad No. 222), dat zy op de hieronder vermelde data aan alle aangevers, die bij het verleenen van schadeloosstelling belang hebben, by geadvlieerden brltl mededeellng heell gedaan vin de beslissingen der betrokken sdiattingscommlssle, betref fende de by de Tiendcommissie aangegeven en door deze vastgestelde tiendrechten, hieronder aangeduid met het nummer, waaronder zy in het door de Tiendcommissie gehouden register van ingekomen aangiften vermeld slaan. Op 1 Mei aan de aangevers van ver vallen tiendrechten. In het 8e schattingsdistrict: No. 157. Perceelen In den tlendhoek Sloofblok, gelegen In de gemeente Drelsdior. No. 161. Perceelen In den llendblok .Zonneichyn" onder de gemeente Oos/fr/and. No. 171. Perceelen In den Oroenenboers- blok, gemeente Bruinlsse. No. 172. Perceelen gelegen In den 8en en lOen blok genaamd, lusschen Kromme- en Smallewegbevang en Zoetebevang, gemeente Kerkwerve. No. 183. Perceelen gelegen In den llend blok Dekswaard, gemeenie Oosterland. No. 186. Perceelen gelegen In den Klooster-Schuurbevang, gemeenie Eikerzee. No. 196. Perceelen gelegen In den Klem- blok, gemeente Bruinlsse. No. 197. Perceelen gelegen In de ge meente Kerkwerve, sectie E no. 211; dat zy tegeiykertyd volgens de In art. 33 van voormelde Wet aangegeven wyze zoo danige mededeellng heeft gedaan aan allen, wier naam op de In art. 32 bedoelde borderellen betreffende de bovenvermelde aangiften voorkomt, voor zoover deze beslissing leder van hen betreft; dat zy tevens den Inhoud der schaltlngsiyslen voor zooverre Iedere gemeenie betreft by uittreksel heefl medegedeeld aan hel betrokken Oemeentebestuur, om dit ter Secretarie neder te leggen, alwaar het, evenals het kadastrale archief dier gemeente, gedurende 60 dagen n& den dag der ver zending door een leder kosteloos kan worden geraadpleegd. zy vestigt de aandacht op het le, 2e en 3e lid van art. 54 van voormelde Tiend- wet, luidende: .leder aangever als bedoeld In het le lid van het vorige artikel, zoowel als leder belanghebbende by een perceel dal op de schattlngsiysl voorkomt, kan tegen de beslissing der schattingscommissie opkomen. .Hy, die van dit recht wenscht gebruik te maken, moet daartoe binnen 60 dagen na de In het vorige artikel bedoelde ver zending een bezwaarschrift In dubbel Inleveren by de betrokken Tiendcommissie. .DU bezwaarschrift moet met redenen zyn omkleed en aanwyzen het belang van hem, die het Indient, alsmede het perceel ol de perceelen, ten aanzien waarvan tegen de beslissing der scbatllngscommlssle wordt opgekomen. Tevens moet ééne woonplaats gekozen worden binnen het Ryk. By gebreke van zoodanige woonplaats wordt daarvoor gehouden de Secretarie der gemeenie, waar de Tiendcommissie Is gevestigd. Middelburg, 1 Mei 1911. De Secretaris, Mr. P. DIELEMAN. Het BESTUUR van hel Waterschap POORTVLIET waarsobuwt de gebruikers van gronden, In dit Water schap gelegen, leder voor zooveel hem aangaat, de Heulen schoon te maken en de Wegen in voldoenden staat van gewoon onderhoud te brengen vóór 29 Mal a.s. Het Bestuur voornoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 6