ZIEIMKZEESCHEiÜ NIEUWSBODE. Vrijdag 19 Mei 1911. Tweede Blad. (25 ierikzeesohe Courant). NIEUWSYIJDitiëei. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, li voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9082 Ultgaver-Hoofdredaoteuri A. FRANKE!.. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr|)dags-mlddags uiterlijk 2 sar*. Alle betalingen moeten geschieden b(l den Directeur A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Hel Opperste Oerechtshof van de Ver- eenlgde Staten heelt een vonnis vernietigd, In November 1909 door een lager hol uit gesproken tegen Oompers en Mitchell, respectievelijk president en vice-president van den Amerlkaanschen Bond van den Arbeid. Oompers had toen 12, Mitchell 9 maanden gekregen; maar zij waren van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Het misdrijf, waaraan zij zich hadden schuldig gemaakt, was geweest, dat zij by een staking aan de leden van den vakbond hadden verboden, waren te koopen van een be paalde firma. Deze was daarover in beklag gekomen by den rechter, die by z g. Injuctle den vakbond had gesommeerd, het boycolt op te heffen. Dat hadden Oompers c.s. geweigerd; en voor die weigering waren zy veroordeeld. Het opperste Qerechthof heelt nu dat vonnis vernietigd. Utt deze beslissing in hoogste instantie, waarnaar nu voortaan alle rechteriyke colleges in de V. St. zich zullen hebben te voegen, valt dus af te lelden, dat by een staking ol eenlg ander conflict tusschen kapitaal en arbeid een vakbondlelder den georganl- seerden werklieden kan verzoeken (lees: sommeeren) een bepaalde firma, maat- schappy of persoon te boycotten. De gevallen beslsslng zal er niet weinig toe bydragen, de machtspositie der vak bonden en het persoonlijk prestige van Oompers en Mitchell in de V, St, te ver- hoogen. TURKIJE. U:t Salonlkl wordt gemeld, dat de gewezen sultan, Abdoel Hamld, zich dezer dagen uit één der vensters van de villa Allsntlnl, waarin hy gevangen wordt gehouden, In zee wilde storten. Hy werd echter door zyn vrouwen belet zyn voor nemen uit te voeren. De geneesheer meent, dat de prikkelbare zenuwachtigheid van den ex-sultan verhoogd wordt door het bericht, dat zyn opvolger, sultan Mehemed, een bezoek zal brengen aan Salonlkl. De toestand van Abdoel Hamld wordt ernstig, maar niet levensgevaariyk genoemd. BEL8IE. Nog altyd Is advokaat Jaspar aan het woord in het erfenis-geding van koning Leopold van België Maar hy weet zyn pleidooi hoogst Interessant te houden. Zyn betoog heeft de strekking aan te toonen dat de beschikkingen, die de koning trof voor de mlllloenen van de kroonstlchtlng in den Congo, In zoover volkomen recht matig waren, dat zy behoorden tot zyn particulier eigendom. En wanneer het waar zou zyn, wat hem van de zyde van den Belgischen staat wordt verweten, nl. dat hy door een reeks vervalschlngen meer dan 45 mtllioen aan waarden, en 12 mll- lloen aan waarden, en 12 milloen aan on roerende goederen heeft verduisterd by de Congo-overdrachl, dan is de regeering daaraan medeplichtig, want zy had dat kunnen vermoeden na de pers-campagne. De bewering dat de koning met die londsen een patriottisch doel had, werd door den advokaat ontkend. De koning beweerde dat wel, maar dat was slechts een voorwendsel. Uit het gebruik dat de koning van het geld maakte, blykt dat hy het geheel beschouwde als zyn particulier eigendom. Dezer dagen werd te Llxhe het lijkje van een zeer jong kindje uit de Maas opgehaald. Maandag vlschte men een doode jonge vrouw op. Thans weet men dat het vinden van beide lyken het gevolg Is van een treurig drama. De vrouw was de 23-jarlge echt- genoote van een wapenmaker van Luik, met wlen zij een allerdroevigst leven Ie lelden had. Een dezer dagen was de vrouw na een nieuw twlsttooneel met haar kind van vyf weken oud het huls ontvlucht, en was er mede In de Maas gesprongen. Maar dat Is nog niet alles. De man, wanhopig ge worden by het vernemen van dien zelfmoord, heeft zich door een tram laten doodryden. Te Oent zagen twee personen Woensdagavond tegen hallelf In de Hoog straat, hoe een vrouw plotseling de straat overstak en naar een heer toeliep. Een korte woordenwisseling had tusschen hen plaats, daarop hoorden zy het geluld van een fleschje, dat stuk viel op de steenen, en van een revolverschot. De heer zakte ineen, en de belde personen zetten de vluchtende vrouw na, die zich echter om keerde, en twee schoten op hen loste, gelukkig zonder te raken. Maar daarna was ze spoorloos verdwenen. Het slachtoffer, de heer De S., bleek dood. In het fleschje had vitriool gezeten; en de kogel had de hersens doorboord. Te kwart na elf zagen twee nachtwakers op de Plezante Vest, dat een vrouw den oever afliep en het water instapte, na vooraf iets Ingenomen te hebben. Dit laatste feit maakten de wakers op uit de beweging der vrouw, die het hoofd licht achterover boog, de hand aan den mond bracht, een licht gekreun hooren liet, en daarna lets van zich afwierp. De vrouw trad tot aan de borst in het water, en loste toen een revolverschot In de slaap. De wanhopige kon, na veel Inspanning, door de wakers aan wal gebracht worden. Zy ademde nog, scheen enkel wat be dwelmd en niet zwaar gewond. Zy kwam weldra tot bezinning en werd ter verpleging naar een polltie-bureau overgebracht. Zy verklaarde de daderes te wezen van den aanslag op den heer De S., haar vroegeren verloofde, met wlen zy sinds een tijd ln onmin leefde. Haar toestand Is zorgwekkend doch niet levensgevaariyk. Het bericht, dat de heer De S. zou trouwen had haar tot die daad gebracht. ■EDERLARD. Amsterdam. Een aardig staaltje van speuren werd verricht door den Dobbel- mann Plnscher Teddy, van den heer Pyper, Inspecteur van politie 2e klasse alhier. De hond Is pas lij maand oud en wordt door F. Jaapje, agent van politie alhier, afgericht als politiehond. ln den morgen van 17 April werd het kind van J. de Vries, wonende Bulksloter- straat aldaar, vermist. De vader deed aangifte van de vermissing by de politie. Woensdag 19 April was het kind nog niet terecht. Eerst toen kwam men op de gedachte met den hond te trachten het kind te vinden. De agent ging dien dag er 's avonds 8 uur heen, liet den hond lucht nemen aan een pet, die de jougen veel had ge dragen. Aangeiynd liet hy den hond zoeken. De plaats, waar hy moest zoeken, was by het tolhuis, langs het Noord llollandsch-Kanaal. Spoedig nadat de hond lucht had genomen, bemerkte de agent, dat de hond een spoor volgde. Het dier liep langs het gras naar een paal, welke ongeveer 25 M. van de woning Maat en waarby de jongen vaak speelde. Van daar begaf hy zich links van het kanaal en volgde een evenwydig daarmede loopenden dijk, ongeveer 100 meter, stak toen rechts den staatweg over naar het kanaal en ging liggen met zyn poolen op de schoellng en den neus In het water. Hy gaf geen geluld, omdat hy op dit punt nog niet voldoende geoefend Is. Verder, althans speurende, kon de agent hem niet krygen. Hy ging toen met den hond terug naar bedoelde woning en gal het dier lucht van een schoen van het kind en weer volgde de hond denzelfden weg, precies als te voren. Dit deed hy voor de derde maal, met hetzelfde resultaat. Men was er toen van overtuigd, dat de jongen daar te water moest zyn geraakt, waarna met touwdreggen werd gedregd, doch zonder het verwachte resultaat. Later kreeg de agent bericht van het polltieposthuls Tolhuis, dat het lijkje van den jongen In 't midden van genoemd kanaal dryvende was gevonden, juist tegen over de plaats, waar de hond was gaan liggen en zyn neus in 'I water gestoken had. Haarlem, 18 Mel. By het ruim 5-jarlg zoontje van den heer P. te Velsen, doen zich ernstige vergiftlglngsverschynselen voor, vermoedeiyk tengevolge van het eten van vergiftige boichbessen. Voor ouders zeker weer een aanleiding hun kinderen te wyzen op het gevaar van gebruik van dergeiyke dingen. 's-Qravenhage, 17 Mei. De justitie heeft gisteren andermaal een onderzoek gehouden in het huls van den vermoorden Perzlschen koopman, In de Wagenstraat. Het doel was, het voorwerp In handen te krygen, waarmede de misdaad bedreven is. Het is gevonden In een loozlng, die van boven naar beneden loopt en vroeger als privaat gebruikt werd. Het moordtuig is het dolkmes, dat aan den vermoorde zelf toebehoorde en is In beslag genomen. Naar wy uit goede bron vernemen, wordt In de Tweede Kamer reeds over wogen de Indiening vsn een voorstel tot handhaving van den totallsator bi] de paardenwedrennen. De Minister van Landbouw heeft Woensdag aan de commissie van voor bereiding voor ziekteverzekering toege zonden een nofa betreffende de door haar gestelde vraagpunten. Rotterdam, 17 Mei. Hedenmorgen heeft een persoon met een keisteen een ruit Ingegooid van een wisselkantoor op de Noordblaak. Van de daar geëxposeerde bankbiljetten nam hy er eenige weg stak ze by zich en ging kalm zijns weegs. Toen hy terstond hierop door de politie gegrepen werd gaf hy kalmpjes het ge- stolene terug en liet zich gewillig weg leiden. Biykbaar had hy de daad alleen gepleegd om een arrestatie uit te lokken. Een allertreurigst ongeluk had heden morgen op de Ie Krimpen »/d. IJsel voorby- varende motorboot .Stad Rotterdam 11" plaats De 39-jarlge kapitein A. Zekveld, wonende te Allen aan den Ryn, schijnt onder het varen de machine te hebben willen smeren en Is laarbij door den motor gegrepen. De dekknecht vond den ongelukkige met verbryzelden schedel. De vrouw van den kapitein maakte de reis voor plelzler mede. Een 28-jarlge koopman van één der Zuld-Hollandsche eilanden bracht Vrydag- avond een bezoek aan het zuurhuls en logement van Too»je Hemelop aan de Zandstraat no. 45, alwaar hy zich te slapen legde. Uit voorzorg deponeerde hy zyn porte feuille met f 1900 onder zyn hoofdkussen. Om 5 uur Zaterdagochtend ontwaakte de buitenman en sloeg dadeiyk een blik In zijn portefeuille, waaruit al het bankpapier spoorloos bleek verdwenen. Dadeiyk maakte de bestolene alarm, doch de vogels waren gevlogen. Een bekend Zandstraat-type, vrouw A. de B., die thans nergens te vinden Is en ook ln het zuurhuis had vertoefd, wordt van den diefstal verdacht. Middelharnis. Door den Commissaris der Koningin ln Zuid-Holland Is gunstig beschikt op het adres van slagers en vlceschhouwers alhier, houdende verzoek om dispensatie voor den Invoer van slachtvee op het eiland Ooeree en Over- flakkee. - Roermond, 17 Mei. ln de keuken der kazerne alhier wilde de kok, alvorens des namiddags de keuken te verlaten, nog eene hoeveelheid gruis In het fornuis werpen. Onverwachts ontstond eene ont ploffing. Van de drie aldaar aanwezige personen kwamen twee met den schrik en een klein schrammetje vry, maar de derde kreeg door de weggeslingerde stuk ken steenkool een bloedende wond aan het rechterdybeen, gelukkig niet van ernstlgen aard. Vermoedeiyk is er een dynamlet- palroontje in den kolenvoorraad geweest. Eindhoven, 16 Mei. Dezer dagen werd de 3000ste arbeider by de Phillps-fabriek alhier In dienst genomen. Om een beeld te geven van de groote ontwikkeling van dezen tak van Neder- landsche Industrie dienen de volgende cyfers: 1903 600 arbeiders, 1909 1200 arbeiders, 1910 2000 arbeiders, 1911 3000 arbeiders, allen uitsluitend Nederlandiche arbeiders. Bruiois6e. Maandag- en Dinsdagavond kwamen op ultnoodlging van Burgem. en Weth. verschillende belangstellenden In de conferentiekamer samen om kennis te maken met het zërogeengas. Door den heer Van de Zee, hoofd-dlrecteur der Aërogeengas-Maatscbappy voor Holland en België te 's-Oravenhage en den heer Oerllngswerden de voordeelen en de mogeiykheld van het gebruik van dit gas in het licht gesteld. Bij de bespreking daarvan werd alle welenschappeiykheld vermeden en werden allerlei vragen de praktyk betreffend op bevredigende wyze beantwoord. Op den tweeden avond was de heer Van de Zee door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zyn en behandelde de heer Oerllngs op loffelijke wyze de gasverlichting. Uit het gehoorde bleek, dat de kosten van het gebruik van het aërogeengas In geen geval hooger zyn, dan die aan het gebruik van petroleum verbonden. Dit gas Is ook uitstekend te gebruiken als kookgas en ook dan zullen de kosten die van petroleum niet overtreffen. Men kan er dan, zooals door een gebruiker werd bevestigd, even goed kleinere als zeer groole hoeveelheden water op koken. De te gebruiken kousjes zyn ook tameiyk sterk; ze breken niet zoo licht als wel eens beweerd wordt en kunnen ongeveer 800 uren gebruikt worden. Het aërogeengas kan evenzeer met het oog op brandgevaar aanbevolen worden daar het niet ontploft zooals met stecn- kolengas het geval Is. Voorbeelden werden aangehaald, dat op een kamer een kraantje lang had opengestaan, zonder dat, toen men In hetzelfde vertrek een kachel aanmaakte, eenige ontploffing volgde. Het moet dan ook een feit zyn, dat de assurantie-maatschappyen by het gebruik van het gas geen meerdere premie vragen. Dat ook het ryk van het gevaarlooze van aërogeengas overtuigd Is, blykt uit het aanbrengen van toestellen voor die verlichting In de tuchtscholen te Olnnlken, Avereest en Velzen. Het gebruik van het aërogeengas sluit ook alle gedachten aan verstikking door dit gas uit. Het bevat toch niet zooals het steenkoolgas vergiftigde bestanddeelen. Als bewys werd genoemd het lelt, dat een dame, die zich door verstikking met dit gas wilde dooden, veertien nachten lang de kraan open liet staan zonder dat zy haar do,el kon bereiken. De kosten van aanleg zullen vooral voor hen, die zich dadeiyk aansluiten, niet zoo'n groot bezwaar zyn. Afgezien van de mogeiykheld, dat dit dan alsdan kosteloos geschiedt, zal er toch belangryke reductie gegeven worden, terwyi voor tampen en kousjes ln dat geval fabrleks- pryzen zullen gerekend worden. Voor een huls met vier kamers, kook- toestel enz., zal de aansluiting In een gewoon geval, dus zonder reductie, niet meer dan I 25 bedragenvoor een kleiner huls natuuriyk naar evenredigheid minder. De kosten van de te gebruiken lampen zullen afhangen van de meer of mindere luxe, die men wil veroorloven. De kosten van een gewone doelmatige lamp vallen binnen het bereik van Ieders beurs. Bovendien kan iedere thans In gebruik zynde petroleumlamp met geringe kosten In een gaslamp veranderd worden, zoodat zy, die hun petroleumlamp willen be houden, daartoe In dc gelegenheid zyn. Uit de beantwoording van een desbe treffende vraag bleek, dat voor kleinere gemeenten aërogeengas de voorkeur ver dient boven steenkoolgas, omdat dit laatste veel meer kosten vergt voor aanleg en bediening, en bovenal omdat er een veel grooter aantal M3. gebruikt moet worden, zullen de kosten gedekt worden. Ook het gebruik van electrlcllelt zou op veel grooter uitgaven te staan komen, terwyi bovendien het eleclrlsch licht niet voor koken gebruikt wordt. Voor Industrleele doeleinden kan het aërogeengas ook gebruikt worden. Men kan er mede soldeeren, zooals door een proef bewezen werd en het ook aanwenden voor motoren. Aan het einde van belde byeenkomsten, waarop ruimschoots de gelegenheid werd gegeven allerlei Inlichtingen te vragen, dankte de burgemeester, den heer Hage, de heeren voor de moeite, die zy zich hebben getroost om de Ingezetenen van Brulnlsse met het aërogeengas bekend te maken. Hy wees er de aanwezigen op, dat, mocht de gemeenteraad besluiten tot de oprichting van een aërogeengasfabrlek over te gaan, het van de deelneming zou afhangen, of de zaak zou slagen. Hy wekte hen daarom op by eventueele oprichting de zaak te steunen, opdat er verandering zou kunnen komen In de zeker zeer treurige straatverlichting, waar mede wy ons thans moeten behelpen. Ook In de hulzen zal het gebruik van gas een groote verbetering zijn, zoodat velen met die woorden zullen Instemmen. St.-Maartcrisdljk, 10 Mel. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap .St.-Maartensdyk" werden behandeld 7 adressen van Ingelanden, Inhoudende het verzoek tot begrlntlng dier wegen: allen boden aan de benoodlgde grint zelf van de haven naar de plaats van bestemming te laten vervoeren. Betreffende 5 dier aanvragen werd door het bestuur geadviseerd gunstig te be schikken, wat dan ook geschiedde. Na bespreking van een voorstel van den heer M. j. Mol om te besluiten alle aanvragen, welke later dienaangaande zullen gedaan worden, In te willigen, werd ook gunstig beschikt op de nog overige 2 adressen, zoodat hiermede bepaald werd, dat pl. m. 2250 M. nieuwe grintweg zal gemaakt worden voortvloeiende uit aanvragen, terwyi voor geheele rekening van het waterschap nog 1450 M. zal begrlnt worden; alzoo een totale nieuwe beg.intlng dit jaar van pl. m. 3700 M. Door den heer N. Polderman werd het bestuur In overweging gegeven een plan te laten ontwerpen voor een te maken berm aan de binnenzijde van den zeedyk van den Noordpolder. Het bestuur zal hieraan gevolg geven. Door den heer J. L. Qroenewege werd voorgesteld den duiker .Het Qeuzegat" te vervangen door éé- "an grooter capa citeit, teneinde de loozlng van het water uit den polder „Ulierst-Nleuwlapd" te verbeteren. Op voorstel van het bestuur werd echter besloten den bodem van den bestaanden duiker 20 c.M. te verdiepen. Aan de heeren Sneep, dl acteur van de gemeenteiyke gasfabriek van Mlddelh: nis en Sommelsdyk, en O. v. d. Koogh, clvlel-lngenleur, werd op hun aanvraag verlof verleend tot het leggen van gas buizen door gronden van het waterschap, en tevens eenzelfde verlof verleend voor waterleidingbuizen, wanneer eventueel een aanvraag tot het bestuur werd gericht. Het dykgeschot voor de verschillende polders werd vastgesteld per H.A. als volgt: Oudeland f 14 50; Middelland 19,50; Noord f 13; Uiterst-Nleuwland I 9,50; Ravensoord f 7 50; Qroote en Kleine Landekens f 7,50; Slabbecoorne f 21,50; Molen f 22,50; Plulmpot f 7,50; Vroon landen Waterschap f 1,50; Idem 4 polders f 1,30. EER S TH K AM E R. By de behandeling van het ontwerp tot verhooging van her successierecht ver klaarde de heer Van Nlerop daarvan voorstander te zyn, maar ernstige bezwaren te hebben, omdat, in verband met de behoeften der schatkist, de Minister te weinig uit het sucesslerccht heeft getrokken. Hy verdedigde de heffing In de rechtetyn, waarin ook de heer De Marez Oyens berustte, die ernstig bezwaar had tegen afschaffing van het overgangsrecht. De heer Havelaar zal vóör stemmen, trots zyn groot bezwaar tegen progressie, vooral by deze belasting. De heer Van Leeuwen bepleitte aan wending van de opbrengst voor kapitaals vorming, om dan uit de rente daarvan de kosten voor maatregelen te betalen, Ihans gekweten uit de gewone middelen. De Minister van Financiën constateerde geen afbrekende crltlek te hebben ver nomen. Het ontwerp werd daarna zonder stemming aangenomen. De Kamer Is uitgegaan. TWEE DEK AtlER. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer waren eenige kleine wets ontwerpen aan de orde en werd vervolgens overgegaan tot de regeling der werkzaam heden. In de Donderdag gehouden zitting duurde de interpellatie Troelstra over het vereenlglngsrecht onder het spoorweg personeel nog de geheele ochtend-ver gadering voort. Aan de heeren Roodhuyzen en Treub, die de wenscheiykheld hadden betoogd het scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel permanent te maken, beloofde de Minister van Waterstaat deze quaestle nog eens ernstig te zullen overwegen. Ook verzekerde hy te zullen waken tegen het misbruik maken door spoorwegdirecties van haar thans reeds beperkte bevoegdheid om ongevraagd eervol ontslag te geven. Met ambtenaars- of spoorwegpersoneel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5