Vrijdag 19 Mei 1911. Eerste Blad. (25 ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Aanbesteding. „Hat uitvoeren van baggerwerk „in de haven van Zierikzee". Uit Stad tn Provincie. ZIEBIKZEESCHE iH NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9082. Ultgaver-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Radaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrjjdags-mlddags uiterlQk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BUROEMF.ESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, zullen op Woensdag 7 Juni 1911, des middags 12 uur, trachten aan ta bastedans Aanwijzing Vrijdag 2 Juni, 's namiddags 121 uur. Bestek met 4 blauwdrukken tegen betaling van f 1.—, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeente- Bouwmeester, of tegen toezending van I 1,15 franco binnen het Rijk. Zierikzee, 19 Mel. WJ vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie .Voetbal I" Deze sport geeft een aangename en nuttige beweging en verschaft een aangename afleiding voor de dagelflksche werkzaamheden. Wij vertrouwen dan ook, dat vele jongelui zich zullen aansluiten bO degenen, die zich reeds vereenigd hebben om ook hier ter stede een voetbal-club op te richten. Ten behoeve der Zlerlkzeesche Oud heidskamer zijn de volgende voorwerpen ten geschenke afgestaanvan den heer F. C. Wisse te Rotterdam, een gesneden houten wapen van Zierikzee, afkomstig van de in 1886 afgebroken brug bij het Kraanpleln. benevens een fotografie dier brug; van den heer L Paasse een gedrukte platfpgrnetrt rt»»r «tart J- ecuw; van den heer J. den Outer een oude met koper gemonteerde blaaspijp voor een vuurhaard; van den heer A. Plaum een fraai oud vuursteen geweer. Blijkens achterstaande advertentie zal op Donderdag den 25en Mei, op Hemel vaartsdag dus, in de Nieuwe Kerk alhier, des namiddags om drie uur, een concert worden gegeven door me|. Lotti Roosing, altzangeres te Rotterdam, mej. H. Klimmer- boom, voor de begeleiding op het orgel, en den heer S. Klimmerboom, violist en organist. Om den werkenden stand In de gelegen heid te stellen dit concert bij te wonen, Is de entrée voor hen, die daartoe be- hooren, opzettelijk laag gesteld en op 10 cent bepaald. Wie van die gelegenheid gebruik wtl maken, begeve zich Woensdag avond tusschen 7 en 8 uur naar de Concertzaalwaar die kaarten zullen worden uitgereikt. Het lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, M. de Jonge te Goes, Is tijdens zjn verblijf te Rotterdam, ernstig ongesteld geworden, zoodat men het ergste vreest. Dinsdag werd te Zaamslag In de vacature van wijlen den heer P. j. Wortman bij enkele candldaatstelllng tot lid van den raad verkozen de heer C. A. Wisse. Op een daartoe strekkende vraag van den Minister van Kolon'ën Is door den gouverneur-generaal van Ned.-Indlë te kennen gegeven, dat hij de toelating van vrouwen lot het afleggen van examens voor den administratieven dienst daar te lande meent te moeten ontraden. Dreischor. In onze haven ligt ter los sing het schip „Johannes Cornells", melende 362 ton. 't Is het grootste schip, dat tot heden In onze haven arriveerde' De lading bestaat uit ongeveer 4000 H.L steenkolen. Haamstede. In een Dinsdagavond ge houden vergadering, werden de statuten van de onlangs opgerichte vereenlglng tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer In de gemeenten Haamstede en Burgh vastgesteld. De koninklijk goedkeuring zal hierop worden gevraagd. Eenlge nieuwe leden traden toe. In het bestuur werden alsnog benoemd de heeren A. Ros en L. L. Bolle alhier. Scherpenlsse, 19 Mei. Door den heer dr Jenny Weyerman, secretaris der staats commissie voor drinkwatervoorziening, werd In het café Rljstenbll alhier gesproken om ook het eiland Tholen van zuiver duinwater te voorzien. Door den spreker werd als leidraad genomen de Zuld- Bevelandsche waterleiding,. Besprekend de goede regenbakken op het eiland Tholen betoogde spreker niet alleen het nut van zuiver drinkwater, maar ook het nood zakelijke en zeer gewenschte daarvan; voorts behandelde hl) het voorlooplge plan tot het instellen van een nader onderzoek om bij verkregen resultaat en medewerking der gemeenteraden tot het oprichten van een waterleiding over te gaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door de heeren burgemeesters van St.-Maartensdljk en Scherpenlsse, alsmede door den heer G. Boller Gz. alhier en de heeren Van Oost en Rijnberg van St.-Maartensdljk. Door den collectant L. de Kwak- Kooland, alhier, van het Centraal-Bureau van Weldadigheid, gevestigd te Utrecht, Is In het district Tholen voor de vereenlglng ,'s Heeren Loo" te Ermeloo gecollecteerd een bedrag van I 65,20. St.-Aonaland, 19 Mei. Een uitstapje naar onze schoone hoofdplaats Middelburg! Het muziekgezelschap „Accelerando" heeft het voornemen opgeval dat te doen op Hemelvaartsdag per motorboot van de gebroeders Theunlsse, terwijl zij, die het gezelschap door hun jaarlQksche cor.trlluties steunen, ultgenoodlgd zijn de reis mede te maken. Voor anderen bestaat daartoe gelegenheid tegen betaling. St.-Maartensdljk, 18 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Meljepolder werd vastgesteld de rekening over 1910/11 In ontvang op f 5520,35, In uitgaaf op f 4123,71 met een goed slot dus van f 1396.635. De begrooting voor 1911/12 werd In ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 5587,91. Wegens periodieke aftreding als ge- wüïïTopg'éhiJaltï een" vooTdrachtvan 3 personen en daarop telkens met algemeene stemmen gebracht de heeren J. C. Wester- weel, aftredend, P. Quaak en J. J. Polder man, respect, als le, 2e en 3e candidaat. Poortvliet. Maandag 15 Mei herdacht de gemeente-veldwachter P. van Dflke den dag, dat hij vóór 25 jaar door Zijne Excellentie den Commissaris des Konlngs werd benoemd. Dezen dag ging voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij, zelfs van het gemeentehuls wapperde de vlag. Den geheelen dag door kwamen hoog en laag geplaatste personen uit deze ge meente en van elders hem gelukwenschen. Zijn collega's van rijks- en gemeente-polltle uit Tholen en St.-Phllipsland, deden even eens van hun warme belangstelling blijken, ook In stoffelijken vorm. 15 Mei 1911 zal voor den jubilaris en zijn familie wel een onvergetelflken her- Innerlngsdag blijven. De landbouwer D. v. d. V. vond deze week een koe, die pas den dag te voren gekalfd had, dood In een sloot liggende. Benoemd totKoninklflke Maréchausiée bij de 1ste divisie van dat wapen, den thans met onbepaald verlof zijnde milicien O. Oeuze Mz., alhier. Oud-Vossemeer. In de Woensdag 1.1. gehouden jaarvergadering van het water schap werd rekening en verantwoording gedaan over 1910/11 en de bcgrootlng behandeld voor het aangevangen dienstjaar. Uit de laatste blijkt, dat het djjkgeschot, hetwelk in dat jaar zal geheven worden, bedraagt voor Slabbecoorn f 32; Oud- Kijkuit f 17,50; Legult f 33; Vogelsang I 27.50; Hlkke f 16,10, Kerke en Oud- Vossemeer f 15, terwijl de drie groote polders (stoomgemaal) bovendien vragen I 3,50 (gemiddeld) per H.A. Van de vroonen wordt f 8,50 geeischt. Door den mollenvanger B. van der Klooster werd Woensdag een geheel wit exemplaar levend bemachtigd. BS de periodieke verkiezing voor leden van den raad, treden dit jaar af de heeren F. J. Ampt, W. H. van Oorsel en C. A. Ounst. In het jachtterrein zal dit jaar, wanneer geen al te ongunstige weersomstandigheden verandering brengen, verbazend veel haar wild zijn, het droge voorjaar Is uitstekend geweest voor de hazen. Langzamerhand komt ook de broedtijd voor de patrijzen, een Meimaand zooals wg nu hebben, kan ook voor die jachtvogels best worden. Kortgenc. J.I. Woensdag te IJ ure werd „Oe reizende Keuken of de Kook school", zooals ze gemeenlijk genoemd wordt, alhier In een gratis door den heer J. de Kater aangeboden voor dit doel zeer geschikt gebouw, geopend. Mejuffrouw J. Houwing van Haarlem, aan wie door het hoofdbestuur van 't Nut de leiding van dezen cursus Is opgedragen, was reeds j 1. Maandag met de inventaris van „De reizende Keuken" alhier aangekomen en had reeds alles in orde gebracht. Een twaalftal meisjes hadden zich voor het volgen van dezen cursus opgegeven, van wie er 11 present waren. De voorzitter van het Nutsdepartement, de heer J. Vermeulen van ColQnsplaat geassisteerd door de bestuursleden alhier, de heeren J. W. Brouwer en J. de Kater, sprak bij de opening namens het departe ment een woord van welkom tot mejuffrouw Houwing en de aanwezige meisjes, en van dank aan het hoofdbestuur en de belde Kortgeensche bestuursleden, van wie de heer De Kater zich bizonder verdienstelijk heeft gemaakt. De cursus, die behalve een cursus In het koken ook een In voedingswaarde der gebruikelijke Ingrediënten ls, kost eiken leerling f 3 per cursus, duurt zes weken en omvat 30 lessen. Middelbutg. Daar thans alle bij het centraal vrijzinnig propaganda-comlté op Walcheren aangesloten klesvereenlglngen voor zoover zij gevestigd zijn op plaatsen behoorende tot het slaten-district Middel burg, tot candidaat voor de Provinciale Staten, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer jhr. C. J. J. A. van Teyllngen, hebben gesteld den heer H. P. den Bouwmeester, oud-lld der staten en wethouder alhier, Is deze thans ook als candidaat van genoemd comité geprocla- n',"/'Vjc man, uic maaouagavuuu auti Arnemulden slapende gevonden werd en naar het gasthuis alhier Is overgebracht, Is ook nader gebleken een Amsterdammer te zijn, genaamd Jan Alleen. HQ Is nagenoeg hersteld, doch blijft nog eenlgen lijd In verpleging. Vlissingen, 18 Mei. Het comité Inzake tjet Oranjefeest op 31 Augustus heeft Dinsdagavond met de besturen van ver schillende vereenlglngen geconfereerd. Het resultaat Is zeer bevredigend. De directeuren en besturen hadder. geen bezwaar tijdelijk leden tot hun vereer.iglngen toe te laten om aan de oefeningen deel te nemen en het zangersfeest te helpen uitvoeren. Het keizerlijk jacht „Hohenzollern" met het Dultsche kelzerspaar en prinses Victoria Louise aan boord wordt Zondag avond omstreeks 7 uur hier verwacht. AanbestedingenVcrkoopingen, enz. Zierikzee, 19 Mei. B| de door het Dagelilkich Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding op Donderdag 18 Mei 1911 van: A. Het herstellen en ondethouden van heulen, bruggen en duikers, In 3 perccelen, volgens bestek no. 386. Ingeschreven door: le perceel: P. Berrevoels Sz. le Kerkwerve, 1015 L. A. Vink te Brouwershaven, - 998 Verboom te Serooskerke, - 910 2e perceel: P. Berrevoets Sa. te Kerkwerve, 769 A. Prlnse te Haamstede. - 750 A. Verjaal te Noordwelle, - 729 I. M. Dekker Sz. te Brouwershaven, - 723 L A. Vink te Brouwershaven, - 718 3e perceel: P. Berrevoets Sz. te Kerkwerve, 1947 j. Verboom te Serooskerke, - 1940 A. Veijaal te Noordwelle, - 1925 Wed. A. Anker <S Zonen te Zierikzee, - 1870 B. Het herstellen en onderhouden van de sluizen, duikers enz., In de zee-, Inlaag- en blnnend(kcn en van de magazQnen, In 4 perccelen, volgens bestek no. 388: 1 e perceel: S. Berrevoets Pz. te Kerkwerve, 425 J. den Boer Lz. te Zierikzee, - 328 2e perceel: J. den Boer Lz. te Zierikzee, 410 M. van Strlen te Zierikzee, - 408 3e perceel: A. Prlnse te Haamstede, 1000 S. Berrevoets Pz. te Kerkwerve, - 900 4e perceel: W. de Voogd te Scharend(ke, 260 G. den Boer te ScharendQke, - 256 A. Prlnse te Haamstede, - 250 J. M. Dekker Sz. le Brouwershaven, - 243 P. v. d. Weele' te Brouwershaven, - 240 C. Hel maken van een bttongloollng volgens systeem-De Muralt, aan het district Borrendamme tusschen de dqkpalen 47 en 49, ln 2 perceelen, volgens bestek no. 389; le perceel: C. Berrevoets Az. te Zierikzee, P. Berrevoets Sz. te Kerkwerve 1. F. Fondse te Kerkwerve, H. J. Romein te Burgh, P. M. Panny te Zierikzee, tM. Dekker Sz. te Brouwershaven, v. d. Valk Jz. te Zierikzee, Alles per M-. 2e perceel: F. Fondse te Kerkwerve, J. M. Panny te Zierikzee, C. Boller te Brulnlsse, -. van de Velde te Brulnlsse, L. v. d. Valk Jz. te Zierikzee, ac. Bil te Kerkwerve, Berrevoets Az. te Zierikzee, 4,74'/, - 3,26 - 3,26 - 3,23 - 3,17'/, - 3,16 - 2,999 1932 - 1895 - 1890 - 1875 - 1810 - 1455 - 1325 D. Den onderhoud en leverantlën behoorende tot de gewone aarde-, kram-, r|s-, steenglooiing en andere werken aan de zeed|ken, waaronder begrepen de leverantie van perkoenen en van 250 scheepston zware stortsteen, ln 4 perceelen, volgens bestek no. 390: 1 e perceel: H. I. Romein te Burgh, 1290 P. Berrevoels Sz. te Kerkwerve, - 1125 2e perceel: P. Berrevoets Sz. te Kerkwerve, 5347 C. de Voogd te Scharend! lie, - 5115 P. BezuQen te Scharendglte, - 5110 P. M. Panny te Zierikzee, - 5072 P. Vink-te Noordgouwe, - 4997 J. M. Dekker Sz. te Brouwershaven, - 4895 3e perceel: H. J. RomeQn te Burgh, 625,— J. J. Sleur te Kerkwerve, - 581,75 4e perceel: H. J. Romefln te Burgh, 780 P. Berrevoets Sz. te Kerkwerve, - 656 I. Douw te Zierikzee, 2,60 per s. t. E, Het herstellen en onderhouden der gebouwen in 3 perceelen volgens bestek no. 391 1 e perceel: P. Aleman te Zierikzee, 420 J. van Almkerk te Zierikzee, - 243 2e perceel: Chr. Slager te Haamstede, f 425 A. Prinse te Haamstede, - 414 A. Verlaat te Noordwelle, - 383 C. D. Ornée te ScharendQke, 365 A. van Drtel te Kerkwerve, - 358 L. A. Vink te Brouwersnaven, - C. D. Ornée te Scharendgke, - 337 Chr. Slager te Haamstede, - 315 A. Prlnse te Haamstede, - 296 p. Het opnemen en herzetten van een vak baialtgtoollng, tusschen strandhoolden no. 11 en 12 aan het Noorderstrand van Schouwen, volgens bestek no. 398: A. Verjaal te Noordwelle. 1145 B. van der Linde te Scharendgke, - 1070 P. Vink te Noordgouwe, - 1050 M. Dekker Sz. te Brouwershaven, - 945 w. de Voogd te Scharendljke - 943 G. den Boer te Scharendgke, - 917 C. de Voogd te Scharendljke, - 840 P. Bezulen te Scharendgke, - 838 Het de vorige week aangehouden bestek no. 395: Het maken van een klinker- en keibestrating en het leveren van straatklinkers en straatkelen, In 3 perceelen, ls In massa gegund aan I. Douw te Zierikzee, voor 2830 en bestek no. 396: Het maken van een grlod- bergplaats en een blnnenberm met alle daaruit voortvloeiende werken, tusschen de djkpalen 16 en 18 aan den zeedqk van den Keetpolder, In één perceel, ls gegund aan T. van der Weele Jr. te Duivendëke voor 1196. Noordwelle, 17 Mei. Ten overslaan van notaris W. F. del Campo te Renesse werden ten verzoeke van den heer T. J. Voorbeljtel publiek verkocht: een 17-jarige ruin voor f 247, een 12-jarlge merrie voor f 526, een 7-jarlge dito voor f 625, een 5-jarige ruin voor f 653, een 14-jarige merrie voor f 300, een 13-jarlge dito voor f 520, een 2-jarlge dito voor f 451; 1 X-jarlge ossen voor f 172, f 166, f 184, f 158, f 159, 1 172, f 103, I 140, f 161, t 125 en f 111. Staveiiisse. Door het bestuur van den „Kolenbond" alhier, Is aanbesteed de levering van 95 kar steenkolen, te leveren tusschen 1 en 15 Juni e.k. Inschrijvers waren de heeren: J. C. de Wolf Co., voor f 12,75, Kleljntjes <S Llndhout, voor f 12.58, A. R. v. d. Weg, voor f 13, Jos. de Poorter, voor f 13,26, J. A. v. Oosterhout, voor f 13,80, (allen te Rotterdam), De Oraaff en v. d. Stel Oud- Vossemeer, voor f 13,27. Alles per 1700 K.G. M. J. Masion Zonen, Dordrecht, voor f 7,74, F. Wlbaut, Vlissingen, f 7,375, C. H. Vernooy Co., Utrecht, voor f 7,75, Broos, Breda, voor I 7,50, P. A. H. Mathijs, Steenbergen, voor i 7.375. Alles per 1000 K G. De levering werd opgedragen aan den heer Mathijs te Steenbergen. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. Bfl koninklijk besluit van 6 Mei j.l. zijn de statuten van de alhier gevestigde vereenlglng van varkenhouders goedgekeurd, waardoor zij als rechtspersoon ls erkend. Scbouwen, 19 Mei. Op de velden, allerwege met jeugdig frlsch -rrocn ge tooid, ontwikkelt zich In den luatsten tijd een verbazende groeikracht, niet slechts van de gewenschte vruchten, maar ook van het onkruid. Waren er vóór den regentijd veel arbeiders werkeloos, thans komen er handen te kort. Menig landbouwer zoekt tevergeefs tijdelijke arbeidskrachten. Vooral In het vlas zit veel klein onkruid, dat nu zorgvuldig moet verwijderd worden. St.-Pilipsland, 18 Mei. Heeft men ver leden jaar proeven genomen met 't teelen van bloemkool In den Prins Hendrikpolder, die uitstekend geslaagd zijn, dit jaar probeert men '1 met augurken en tulnboonen. Onder toezicht van den agent A. de Ruyter hebben deze proeven plaats, voor rekening van Oebr. Speler te Amsterdam. Zaamslag. Voor een tweejarigen hengst toebehoorende aan den burgemeester alhier, werd op voorwaarde dat deze op de eerstvolgende hengstenkeuring moest worden goedgekeurd, tevergeefs geboden de som van f 3000. Hoeveel Engelsche paardenliefhebbers voor een goed renpaard over hebben, la dezer dagen weer gebleken te Newmarket, waar o. a. een 2-jarlg renpaard verkocht werd voor f 60.480. Verder werden er prijzen betaald van f 56 000, f 50.000, f 45 000, f 23 000 en f 20.000. Visscher IJ - Berichten. De oesterhandel In Zeeland Is gedurende de maand April zeer bevredigend geweest. Verzonden werden 824,300 oesters meer dan In dezelfde maand van 1910, namelfjk ln het geheel 3,574, 300, waarvan 3,428,000 naar het buitenland. Alleen naar Engeland gingen 1,417,500 stuks. KERKNIEUWS, heeft de meerderheid beslist, dat hei beroepen van predikanten enz. gedurende het eerstvolgend tiental jaren zal verblijven aan den kerkeraad. Het vorig tienjarig tijdvak was daarvoor een kiescollege Ingesteld. RECHTSZAKEN. Het onderzoek van het Itjk van het sfachtc ffer der vergiftigingszaak In de Haarlemmermeer hetwelk de Haarlem- sche rechtbank aan den heer Van Ledden Hulsebosch had opgedragen heeft aan het licht gebracht, dat de vrouw van den bakker Exier Is overleden aan arsenicum vergiftiging. De zaak tegen Talfma, die op zijn patroon Seft en diens zoon een moord aanslag pleegde, wordt 20 dezer door de rechtbank behandeld. Het gerechtshof te 's-Hage veroordeelde E. J. v. d. V., conducteur der stoomtram Breskens—Maldegherte Arnemulden wegens weigering van visitatie tot f 10 boele subs, tien dagen hechtenis, evenals de rechtbank te Middelburg hem had op gelegd. Het Hol bevestigde het vonnis der-ht- bank te Zierikzee, waarbij veroordeeld werd J. v. S., arbeider aldaar, tot twee maanden gevangenisstraf wegens mishan deling van een polltle-agent. Verminderd tot een maand gevangenis straf werd de straf van twee maanden, opgelegd door de Haagsche rechtbank aan P. E. van der M. M., student te Lelden, wonende te Goes, beklaagd van mishande ling van een Haagschen jongen. De rechtbank te Middelburg heeft heden elf leden van het Leger des Hells, die beklaagd waten van het geven van een openbare muzlek-ultvoerlng zonder verlof van den burgemeester te Ierseke, vrijgesproken. De kantonrechter te Qoes had hen bij vonnis van 12 December ont slagen van rechtsvervolging; de Hooge Raad had de zaak naar deze rechtbank verwezen. Uit de behandeling op 12 Mei bleek, dat de vraag was of hier al of niet sprake Is van een godsdienstoefening. O N D ER WIJS. Akte-examens In Zeeland. Donderdag slaagde voor de akte-examens der nuttige handwerken In Zeeland de eenlge candidate, mej. C. C. F. van der Weele te Middelburg. De examens zijn afgeloopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1