ZIGMKZEESGHEtill NIEUWSBODE. Maandag 8 Mei 1911. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i Is. zecsche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VR1JDAO verschynt, li voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. Ne. 9077. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrydags-mlddags ulteriyk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlrooteun A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlertktee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ■EDERLAHD, Dinteloord, 6 Mei. Den echtelieden J. M. van de Merbel en J. Bolluyt viel deze week het zeldzame geluk ten deel hun gouden bruiloft te vieren. De belangstelling, welke de nog krasse oudjes van familie, vrienden en verdere Ingezetenen ondervond, was bizonder groot. By een wedvlucht, door de Poat- dulven-vereenlglng „De Luchtbede" alhier gehouden, is de uitslag als volgt: le ptys Joh. C. van 't Hof, 2e prys P. Mangelaars, 3e prys A. Qeyilngs en J. Oeyilngs. Hei vertrek uit Qjévi (België) was 8 uur en de duiven bereikten respectleveiyk te 10 u. 12 m. 3 s, 10 u. 24 m. 30 s., en 10 u. 25 m. hun hokken. Van de 25 duiven bereikten 24 vódr den middag het hok. Zierikzee, 6 Mei. Olsteravond ruim 10 ure, werd een hevige schoorsteenbrand ontdekt In het magazyn van paraplules enz. der firma Wed. H. Kloote Zonen op de Schuithaven alhier. Door de bewoners van het daarnaast gelegen woonhuis ontdekt, werden de politie en brandweer daarmede In kennis gesteld aan wie het mocht gelukken den verderen voortgang te stuiten. Zonder deze vroegtydlge ontdekking, had deze brand, die zich reeds aan eenlg houtwerk in en naby den schoorsteen had medegedeeld, In dit zeer dicht bebouwde gedeelte groote gevolgen kunnen hebben. Op de lQst van hoogst aangeslagenen In de 's-Ryks directe belastingen In de provincie Zeeland komen o. a. voor: jhr. mr. J. W. D. Schuurbrque Boeye te Noordgouwe; jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeye te Zierikzee; J. M. van den Bout te Zonnemalre; jhr. C. A. van Citters te Noordgouwe; mr. J. de Vries van Does- burgh te Zierikzee; H. J. Dorst teStavenisse; mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee; J. Franse te ZierikzeeP. Hage Cz. te St.-Maartens- dyk; D. J. v. d. Have te Kapelle (Z.-B.); D. Hocke Dz. te BrouwershavenA. Kloet Mz. le St.-Maartensdyk; C. J. Moolenburgh te Noordgouwe; J. D. Noske te Tholen; L. van Oeveren te Kortgene; J. M. Wagemaker te Tholen; C. A. H. Wagtho le Tholen; A. v. d. Weyde te Ellemeet. By mlnlsteriëele beschikking zal aan de Schletvereeniglng .Koningin Wllhel- mlna" te Tholen, een subsidie van f 750 worden verleend tot het aanleggen van een schietbaan aldaar. Het maatschappeiyk kapitaal voor de tram, welke Oosteiyk en Westeiyk Zeeuwsch- Vlaanderen verbinden zal, Is volteekend, naar men uit Oostburg meldt. Zoodra de Staten-Qeneraal het wetsontwerp tot het verleenen eener rijkssubsidie goedgekeurd hebben, zal met de werkzaamheden voor den aanleg der lijn begonnen worden. Men verwacht dat de tram In 1915 zal ryden. 8 Mei. De nationale driekleur woel Zaterdag van de Ambachtschooleen bewya, dat, daar geen lid van ons geëer biedigd Konlnkiyk Huls op dien dag verjaarde, er iets blzonders aan het handje was. Er zou dien dag dan ook Iets gewichtigs gebeuren. Vooreerst zou een getuigschrift aan die leerlingen worden uitgereikt, die den cursus met vrucht hadden doorloopen. Voorts zouden die leerlingen naar hoogere klassen bevorderd worden, die hiervoor door hun onderwyzers werden waardig gekeurd. En eindelijk zou de tentoonstelling van werkstukken ge opend worden, die door de leerlingen vervaardigd waren en die een getuigenis gaven van de vaardigheid door hen reeds verkregen. Op het bepaalde lydstlp opende In één der zalen de voorzitter der Ver- eenlging tot bevordering van het Ambachts- onderwljs, de heer J. A. de Bruyne, de plechtigheid der uitreiking van de getuig schriften met een rede, waarin hy de verschillende colleges, het Dageiyksch Bestuur dezer gemeente, de Commissie belast met het toezicht op het Middelbaar Onderwys, die aan de ultnoodiglng tot bijwoning der plechtigheid hadden gevolg gegeven, het welkom toeriep. Voorts heette hy de leden der Vereenlglng, de ouders der leerlingen, en alle aanwezigen, harte- lyk welkom. Spreker zag In hun aan wezigheid op deze plaats een gewaar deerd bewys van belangstelling. Qelukklg toonde men van vele zyden In dezen tyd die meer dan vroeger. Voorheen, ten tyde der Orleken en Romeinen stond het ambacht laag aangeschreven. Men Het het over aan de slaven en vrygelatenen. In de Middeleeuwen kwain daarin van lieverlede een groote verandering. Door het Qlldewezen kwam het zelfs In hoog aanzien. Men legde zich met hart en ziel op de bevordering er van toe, en verhief het tot een kunst, zoodat de modellen uit dat tydstlp nog heden ten dage tot voor beeld strekken. Het Qlldewezen met zyn exclusief karakter ontaardde echter, wat ten gevolge had, dat het In het begin van de negentiende eeuw werd afgeschaft. Een periode van verval trad alsnu voor het ambacht In, waarvan de oorzaken door spreker uiteengezet werden, en de nadeelen werden aangetoond. Toen het besef van die nadeelen algemeen levendig werd, deed men al het mogeiyke om het ambacht In eere te herstellen. In 1861 werd In ons land door toedoen der Maatschappy „De Werkende Stand", de eerste ambachts school opgericht. En sedert zyn er velen verrezen, zoowel In groote als In kleine gemeenten. De belangstelling in het Am- bachts-onderwys nam toe, en Is ook In deze gemeente groot. Na deze historische schets ging spreker over tot de uitreiking der getuigschriften aan die leerlingen, die de school zouden verlaten, en tot het voor lezen der namen van hen, die naar hoogere klassen bevorderd zyn geworden. Bevorderd werden Van de le naar de 2e klasse. Timmerlieden. j. J. Heuaeveldt, A. Westenbrugge, J. J. Kosten, L. Oeluk. Niet bevorderd 1. Smeden. L. C. Rlbbens, A. J. Pomes, P. A. Brandenburg, H. A. van Wyk, C. de Qraaff, F. C. Jacob!, J. L. v. d. Zande, J. van Leeuwen, P. Fluyt, J. H. Kok, R. A. Plaum. (Allen). Schilders. C. A. Overbeeke, J. P. Paret, J. W. Qudde, A. Peute, P. J. Beuzenberg, L. J Leeuwe. Niet bevordert 3. Van de 2e naar de 3e klasse. Timmerlieden. D. L. Caljouw, J. L. Muller, D. Q. v. Damme, D. C. Mallander, N. M. Steur, L. v. Burg, D. C. v. d. Velde, K. J. van Oastel, J. de Jonge, W. Qllljamse, W. Boogert. (Allen). Smeden. W. Qoeltsch, W. Verdoorn, M. v. Westen, E. Slereveld, J. O. Schoo. (Allen). Schilders. A. v. Burg, C. Boogerd, J. Versteeg, K. Telle, N. Relnhoud. - (Allen). Van de 3: naar de 4e klasse. Schilders. F. Dooge en L. C. Lodewyk. (Allen). Oetulgschrlft. Timmerlieden. L. Douw, A. Douw, P. J. Visser, A. C. Bartels. Qeen diploma 2; 3 biyven 1 jaar. Smeden. C. Corbeel, M. Beye Nz., J. Paret en D. Schoenmakers. (Allen). Schilders. B. Schaleven P. Oeleynse. (Allen). Aan de leerlingen, die een getuigschrift van bekwaamheid ontvingen, werden over eenkomstig de gewoonte, de door hen vervaardigde gereedschappen als een btyvende herinnering aan het genoten onderwys ten geschenke aangeboden. Eén van hen bedankte namens allen, die de school verlieten, den directeur, den heer Pomes, en het verdere onderwyzend perso neel voor het onderwys, dat zy ontvangen hadden. Hierop werd door den voorzitter de tentoonstelling van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken geopend. Van de gelegenheid haar te bezichtigen werd door velen gebruik gemaakt. Aanstaanden Woensdagavond zal de Nederlandsche Tooneelvereenlglng, wel bekend aan onze lezers en lezeressen door haar uitnemende, druk bezochte voor stellingen gedurende de kermis op de Ball alhier, In de concertzaal te dezer stede opvoeren „Beschuit met Muisjes", een familie-gebeurtenis In 3 bedryven, door Herman Heyermans. De personen, die In dit stuk zullen optreden, zyn artlsten van den eersten rang, terwyi het stuk, dat zy spelen zullen, door de pers schier algemeen geroemd word. Men zie achterstaande advertentie. Tot alle gemeenten van Schouwen— Dulveland Is de volgende ultnoodiglng gericht Waterleiding-Comité. Het zal U niet onbekend zyn, dat voor eenlgen tyd zich ten comité heeft gevormd, hetwelk wilde trachten eene waterleiding voor Zierikzee en eenige gemeenten In het Westen van Schouwen tot stand te brengen, waarvoor het noodlge water uit de duinen by Haamstede zou worden betrokken. Ons comité beschikte evenwel niet over de noodlge middelen om de vereischte boringen en onderzoekingen te bekostigen, en wendden wy ons daarom tot de Staats commissie voor Drinkwatervoorziening, met verzoek om voorlichting, en bevordering van finantleelen steun door het Ryk. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft thans aan die Staats-commlssle bericht, dat hy bereid Is f 18.000 beschik baar te stellen voor onderzoek der duinen van Schouwen, In verband met eene drinkwaterleiding voor geheel Schouwen en Dulveland, onder voorwaarde, dat alle gemeenten op die eilanden zich bereid verklaren tot de oprichting eener zoodanige waterleiding mede te werken, zonder zich nochthans fi iantleel tot Iets te verbinden. Wy noodlgen U thans uit tot eene byeenkomst op Vrydag 12 Mei as, ten 2 ure, In het „Huls van Nassau" te Zierikzee, ten einde deze zaak nader te bespreken, In welke byeenkomst de leden der Staats commissie voor Drinkwatervoorziening aan wezig zullen zyn, ten einde alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Zierikzee, 4 Mei 1911. Namens het Waterlelding-Comlié, H. POLVLIET, Secretaris. De commissie te 's-Gravenhage voor het oprichten van een gedenkteeken ter nagedachtenis van den bekenden klnder- schryver P. Louwerse heeft aan den raad van Oost- en West-Souburg toestemming gevraagd tot plaatsing daarvan In die ge meente, waar de heer Louwerse geboren werd. Het ontwerp van het gedenkteeken Is gemaakt door den beeldhouwer P. Puype, mede een oud-Souburger. Naar men meldt Is tusschen Neuzen en Sluiskil een terrein van 18 hectaren van graaf De Bucren, gelegen tusschen het kanaal en den spoor, verkocht voor het stichten eener fabriek. Er wordt gesproken van een wolfabrlek. Uit Vlisslngen wordt aan Het Volk geschreven Op de werf „De Schelde" te Vlisslngen zyn voor onze marine een drietal onderzee- booten In aanbouw. Een ervan is voor eenlgen tyd van stapel geloopen en heefl kort daarna proef gestoomd. Alles voldeed aan de gestelde eiechen, doch helaas 'I schip was 15000 K.O. te zwaar. Aan wie Is hier de schuld? De boot wordt nu weer groolendeels gesloopt en van lichtere materialen opnieuw gebouwd. Alles gaat heel geheimzinnig In zyn werk. In het droogdok van de werf is een groote loods gebouwd, waarin de nieuwste marine misgeboorte In behandeling wordt genomen. Dit werkje zal maanden duren, en naar Ik vernam een 70,000 gulden kosten. Renesse, 6 Mei. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder Oosterenban van Schouwen werden opgemaakt de aanbevelingen voor dykgraaf en 1 gezworene, en daarop geplaatst voor dykgraaf M. Steur Cz.. F. j. H. Jespers en L. Nllant; voor gezworene M. Jonker, C. J. Kooman en N. O. Fasol. Nieuwerkerk, 6 Mei. Heden werd een huisgezin alhier op denzelfden dag door twee ongelukken getroffen. Eerst werd een zoon thuisgebracht, die als metselaar van een zeven meter hoogen steiger was gevallen en des avonds werd een jongere zoon per hondenkar van Oosterland thuis gebracht; de knaap had op zyn flets langs de tram rydende door den neer3laanden rook niet gezien, dat een vrachtkar naderde, en was In volle vaart daartegen gereden. De toestand van den eerste Is bevredigend er schynt niets gebroken te zyn; doch de de laatste verkeert In een bedenkeiyken toestand. Bruinisse. In verband met besprekingen omtrent het aanbrengen van gasverlichting In den gemeenteraad gehouden, werden Viydag- en Zaterdagavond proeven ge nomen met verlichting door zèrogeengas. Aan het raadhuis brandde een lantaarn met zulke verlichting, terwijl ook In de raadzaal en den toegang daartoe en In de conferentiekamer zulk licht ontstoken was. Ieder roemde de heldere verlichting en vergeleek die met het treurige licht waar aan wy hier op onze straten gewend zyn. St.-Filipsland, 6 Mei. Het paard van den landbouwer H., gespannen voor een 2-wlel!g rytuig, maakte zich voor de passeerende tram In den Ouden Weg zóó bang, dat 't voertuig, terwyi 't paard steeds achteruitliep, In den watergang terecht kwam. Oelukklg waren de inzittenden er byiijds ultgeprongen. Vrydag had by de In aanbouw zynde arbeiderswoning voor de wed. C. van Strien een voorval plaats, dat gelukkig nog goed afliep. Een paar kinderen van M. van Dyke waren op het terrein aan het spelen. Één der kleinen had het ongeluk In een vollen bak met cement te vallen met het hoofd omlaag. Oelukklg werd het opgemerkt door den opperman M. Kunst, die in de nabyheid aan het werk was. Er heen snellen en 't ktnd er uithalen was het werk van een oogenbllk. Oewls werd hierdoor de kleine door K. van een anders wissen dood gered. St.-Annaland, 8 Mei. Zaterdagavond bracht „Accelerando" een serenade aan zyn begunstiger, de heer N. Brutjnzeel, by gelegenheid van zyn zilveren bruiloft met me|. W. Qaakeer. We zouden hiervan geen melding gemaakt hebben, ware het niet dat door hem, behalve een gift in gesloten enveloppe, aan het gezelschap als aandenken was geschonken een fraaie medaille, welke nergens anders vervaardigd is dan te zynen huize, door zyn oudsten zoon. Flink van grootte en van zilver, dat in het midden, waar zich de Inscripties bevinden, verguld Is, voorzien van een (raaien rand, bevat ze In sierlijke letters aan de eene zyde: „Aan Accelerando van N. Bruynzeel en W. Oaakeer by hunne 25-jarige Echtvereeniglng", en aan de andere zyde In een traalen gegraveerden krans: „6 Mei 1911". Ze doet den ver vaardiger alle eer aan en mag gerust een plaatsje hebben tusschen de beste medailles welke „Accelerando" rijk Is. Een talryke menigte woonde deze serenade in groote stilte by. St -Maartensdijk. Vrydagavond werd alhier de jaariyksche algemeens vergade ring gehouden van de leden der afdeellng Tholen van de Klnderherstelllngs- en Vacantlekolonles, onder voorzitterschap van den heer Buyze te Siavenlsse. Uit de rekening over het jaar 1910 bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 187,67 en de uit gaven 7 127,46. Het aanlal leden bedroeg by 't einde van het boekjaar 197, staande de vergadering traden nog 3 personen als lid toe, zoodat de afdeellng thans 200 leden telt. In de plaats van mevr. Pot— Mtyer le Tholen en mej. De Jong te Stavenisse, die beiden het eiland hebben verlaten, werden als bestuursleden gekozen mej. Veenstra van Scherpenlsse en mej. Planssen van Stavenisse, welke laatste de functie van pennlngmeesterresse en secreta resse zal vervullen. Het reglement der afdeellng onderging een kleine wyzlging. Het aantal bestuursleden, thans 5, wordt uitgebreid tot hoogstens 9, doch met min stens op elke plaats een bestuurslid, 't Eere- lldmaatschap der afdeellng zal mevr. Pot— Meyer worden aangeboden. Tot nieuwe bestuursleden ter aanvulling van het 5-tal tot 9 werden gekozen voor Poortvliet mej. H. Kerpensteln; voor St.-Annaland mej. T. P. Slager; voor Oud-Vosmeer de heer F. W. O. Wissekerke; voor Tholen mevr. Wagemaker—Steendyk. Als plaats der volgende algemeene vergadering werd Poortvliet aangewezen. Dit jaar hoopt de afdeellng, zoo mogeiyk In de maand Augustus, met het oog op de school- vacantlën, drie kinderen uit te zenden naar Zonneheuvel, n.l. één uit St.-Annaland, één uit Stavenisse en één uit St.-Maar- tensdyk. Wlssenkerke. J.I. Zaterdagavond hield de werkmansvereenlglng „Hulp In Nood" hare jaarvergadering In de openbare school alhier. Nadat de vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de opgeko- menen, Is geopend, werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, waarna door een daartoe anagewezen commissie de rekening over 1910/11 werd nagezien en in orde be vonden. Uit het door het bestuur gedane verslag bleek dat over het afgeloopen boekjaar was ontvangen aan contributlën en Inleg f 267,70, van begunstigers f 31,50 en aan rente van belegd kapitaal f 29,37, tarnen f 328,57; uitgegeven aan ziekengeld voor 164 dagen f 147.60 en wegens 2 sterf gevallen voor de ultkeerlngsweken om waren f 72, samen f 219, salarissen, druk werken enz. f 51,82, samen f 271,42, aldus meer ontvangen dan uitgegeven f 57,15, makende met het goed slot van 't vorig jaar ad f 741,31 een kassaldo van f 798,46. Bi] acclamatie werden herkozen de aftredende bestuursleden P. M. v. d. Heyde, penningmeester, en Janus Stokman, com missaris, die hunne betrekking weer aan namen. Verder werd besloten de reglements bepaling, „geene uitkeerlng by ongeval door eigen schuld", zóó te dtfinleeren, dat daaronder ook valt ongeval veroor zaakt door uitgelokte vechtpartyen en dergelijke. Voorts wordt nog besproken de strekking van de wet cp het arbeidscontract, volgens welke de werkgever by ongeval verplicht Is tot uitkeerlng aan vast dienstpersoneel, al of niet Inwonend. Uit deze bespreking biykl, dat verschillende boeren zich daar mee weinig Inlaten en by de verzekering van bun werkvolk zich alleen bepalen tot de Inwonenden. Ook het werkvolk schynt van deze bepalingen nog weinig op de hoogte te zyn. Tenslotte wordt nog de wenscheiykheld uitgesproken om in 't vervolg meer dan één keer per jaar te vergaderen, en by die gelegenheden door den een of anderen spreker, die daartoe bereid Is, te worden voorgelicht op staatkundig gebied, zooals arbeidscontract, staatspenslonneerlng, al gemeen kiesrecht enz. De vereenlglng telt 55 leder, waarvan 34 waren opgekomen. Middelburg, 7 Mei. De voorgevel van het Stadhuis alhier Is gedurende een groot aantal jaren steeds gedeeltelijk aan het oog onttrokken geweest door een sielllr.g. Nauweiyks was <'sn gedeelte gerestau reerd of direct werd een ar,der'gedeelte onderhanden genomen. Maar thans Is hieraan een elr.de gekomen, de laatste stelling aan de westz jde van het gebouw Is verleden week afgebroken en nu vertoont de voorgevel zich weer geheel zooals hy In gothischen styi In het begin der 16e eeuw door den Mechelschen archi tect Anthonls Kelderman en zyn zonen gebouwd Is. De beelden van de graven van Holland en Zeeland, van af Dirk V tot Philips I, die In den gevel staan, zijn allen afgenomen en vernieuwd en hebben nu hun plaats weder Ingenomen In de ook geheel geres taureerde nissen. Zooals bekend Is, werd het vorige jaar op den eersten jaardag van Prinses Juliana In een nis In den westeiyken topgevel, die tot nu toe leegstond, een beeld ont huld van H. M. de Koningin met de prinses op haar schoot. Een en ander heeft het schoone bouw werk nog meer dan tot nu toe tot eene attractie gemaakt van vreemdelingen, om Zeeland's hoofdstad met een bezoek te veretren. Indien het Ryk, lot een verdere restauratie finantlee! wil medewerken, zal blnn> n'tort begonnen worden met de vernieuwing van den oosteiyken zygevel. Gisteren maakte de Mlddelburgsche Bestuursbond met muziek een propaganda- tocht door een deel van Walcheren. Een tiental opgeschoten jongens, die als nieuws gierigen medetrokken en waarvan enkelen légèrementému waren, maakten het Het-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1