Vrijdag 5 Mei 1911. Derde Blad. Courant). NIEUWSTIID1NQEN. ^BVEÜTEHTiE— ZIERIkZEESCHEtitt NIEUWSBODE. (525 ierils.zeesob e ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VR1JDAO verschat, i> voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGAN6. No. 9076 Uftflever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIEN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zieriktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. OOSTENRIJK. Te Weenen pleegde op den avond van den laatsten April de 23-jarlge Prledrlch Schob moord op zijn 46-jarlge stiefmoeder Franclsca Schob, onder omstandigheden, waarvan de tragische bijzonderheden eerst thans bekend zijn geworden. Schob, beambte aan het ministerie van Financiën, was een stille, vlijtige jongen, van zeer hultelljken aard. Pas In den laatsten tyd werd een opmerkelQke verandering ten kwade b|| hem waargenomen. Hij had connecties aangeknoopt met een vrouwe- IQke bureau-collega en zette ook bulten de muren van het ministerie zijn omgang met het meisje voort. Van dien tijd af begon h|j nalatig In den dienst te worden. De plotseling in hem ontwaakte vrijheidsdrang leidde her haaldelijk tot getwist mei zijn ouders. Op zijn bureau kreeg Schob een paar dagen geleden een uitbrander van zQn chef, wijl h|| met zgn werk ten achteren was. Hier door nam ztyn zenuwachtige overspannen toestand nog toe, en hy bleef verscheidene dagen zonder verontschuldiging van het bureau weg, hetgeen weer aanleiding gaf tot bittere verwijten van de zijde zijner ouders. Zondag wilde Schob zijn vriendinnetje gaan bezoeken. Zijn stiefmoeder verbood hem dit echter en sloot de woning of om hem zoo te beletten, het huls te verlaten. By zyn verhoor verklaarde Schob, dat hy hierover met zyn stiefmoeder In heftige woordenwisseling was geraakt, en haar gedreigd had, zich het leven te zullen benemen. In den loop van het twistgesprek gaf zyn moeder hem een slag In 't gezicht. Daarover was hy zóó woedend geworden, dat hy haar by den strot had gegrepen en zoolang had geknepen, tot zy jdood Ineen zakte. Hy had haar gedood, om op deze wyze In het bezit van den sleutel te geraken en het huls te kunnen verlaten. Na het plegen zyner schrikkelijke daad doorzocht Schob de zakken van zyn stief moeder en roofde haar portemonnale, die 17 kronen bevatte. Daar hy den sleutel niet kon vinden, klom hy, gekleed |n zjn Zondagsche pak en met zyn hoogen hoed op, door een venster en kwam zoo met behulp van een ladder op straat. Hy wilde zyn vryheld, gekocht door moord, benutten, om zyn meisje op te zoeken, maar trof haar niet meer op de afgesproken plaats en begaf zich nu naar het Prater. Daar bezocht hy verschillende café's en openbare vermakeiykheden en koos zich ten slotte een prostltuée tot gezellin, met wie hy de rest van den avond doorbracht. Van de laatste tram maakte hy gebruik om naar het hoofdbureau van politie te ryden en daar zichzelf aan te geven. De vermoorde dame, uitnemende pianiste, had haar stiefzoon, die zelf zeer muzikaal was, en goed plano en viool speelde, onderwys In de muziek gegeven. Terwjl in de eene kamer de moord gepleegd werd, sliep de vader, die directeur Is van de comptabiliteit aan het ministerie van Financiën, gerust in een afgelegen vertrek. Toen hy wakker werd, was zyn vrouw reeds een iyk. DUITSCHLANO. In een wandelpark by Hagen In West- falen schoot Maandagmiddag een kwajongen van 16 jaar met een zakpistool op musschen. Een voorbjgaand smid maakle den knaap opmerkzaam op het gevaariyke van zyn doen. Zonder een woord te zeggen laadde de jongen snel zyn wapen en vuurde het af op den smid, toen deze zich had om gewend om zyn weg te vervolgen. Doode- ïyk in het achterhoofd getroffen zakte het ongelukkige slachtoffer van deze laaghartige daad, een vader van zeven kinderen, Ineen. Hy stierf In het ziekenhuis. De moordenaar kon gevat worden. NEDERLAND. Amsterdam, 29 April. Dank zy het doortastend optreden van den horloge maker j. Prinsen, In de Nieuwe Leliestraat alhier, Is de politie er Dinsdag In ge slaagd, de hand te leggen op een brutale winkeldievegge: Deze juffrouw, die door haar nette kleeding een credietwaardlgen Indruk maakle, had zich 's ochtends In den winkel van den heer Prinsen vervoegd en mooie gouden horloges te zien gevraagd. Daarop waren haar een half dozyn exemplaren voorgelegd. Zy kon echter nog niet besluiten, maar zou later met haar ma terugkomen. Toen zij weg was, miste de heer Prinsen één zyner horloges ter waarde van f 45. Onmlddeliyk vermoedende, dal hy het slachtoffer van een vlugvlngerlge wlnkel- dlevcgge was geworden, ging hy een collega ln de buurt waarschuwen. Daar had de juffrouw 's ochtends ook haar slag trachten te slaan, doch de winkelier kende haar en was op zyn hoede geweest. Van dezen winkelier vernam hy haar raam en vroeger adres en hy toog nu zelf op onderzoek uit met het resultaat, dat hy haar 's middags In handen van de politie kon overleveren. Zy bekende op het bureau den diefstal gepleegd te hebben en den buit in het privaat verborgen te hebben. Inderdaad werd het horloge daar opgespoord. De langvlngerlge juffrouw blQft natuur- 1 y k achter slot en grendel. Woensdagmorgen kwam by den horlogemaker en handelaar In gouden en zilveren werken W. v. d. Goot In de KHnkerrfraat alhier, een juffrouw van ongeveer 25 jaar een ring koopen. Zy zocht en zocht onder den voor haar ult- gestalden voorraad, vond niets van haar gading en ging onverrichterzake heen. Toen de winkelier de ringen weer weg borg, bemerkte hy, dat de juffrouw er één had meegenomen zonder te betalen. Veel plelzler heeft ze er echter niet van beleefdeen paar uur later had de politie haar aangehouden. Leiden, 29 April. Gisterenmiddag werd uit een horlogewinkel aan het Kort Rapen burg een horloge weggenomen. De politie arresteerde den dader en nu bleek dat deze man dezelfde was, die een paar weken geleden uit den winkel van een juwelier gouden ringen had wegge nomen. De Haagsche rechtbank had hem echter vrygesproken, en nu had Jiy van zyn vryheld gebruik gemaakt om onmlddel iyk weer een diefstal te plegen. Aan de politie zelde hy, dat zijn wensch was weder In de gevangenis te komen. De man is uit Indlë afkomstig en heeft tot dusver reeds meer dan de helft van zyn leven In de gevangenis doorgebracht. Heerlen. Omtrent de ernstige mynramp te Hoensbroek wordt nader aan de N. R. Cf. gemeld Op het oogenbllk dat de slijgbuls van de afdleppomp, welke op een diepte van ongeveer 280 meter In de schacht hing, over haar geheele lengte naar beneden stortte, werkten ln den schachtbodem 25 man, van wie twee gedood werden, vier personen zwaar gewond en tien licht, onder wie de opzichter Potsma, ierwyi twee personen worden vermist, die ver- moedeiyk onder het water liggen. Zoo spoedig mogeiyk waren de leden der directie en de bedryfslngenleur op de plaats van het onheil aanwezig en werd met het reddingswerk begonnen, dat echter door de styglng van het water wegens het niet meer werken der pomp zeer werd bemoeliykt. Oeneeskundlge en geestelyke hulp uit de naburige gemeenten waren onmlddeliyk ter plaatse. Dokter De Wever van hier en de pastoor van Amstenrade daalden in de myn af om zoo mogeiyk hulp te verleenen, maar moesten onverrichterzake terugkeeren, daar het water reeds tot ongeveer manshoogte was gestegen. Omtrent de oorzaak van het verschrikke- ïyk ongeluk ontbreken nadeieblzonderheden. De slachtoffers, wier ïyken zyn opgehaald, waren belden ongehuwd; de vermisten de arbeiders Gerardt, uit Hoensbroek, en De Bye, uit Heerlerhelde gehuwd en resp. vader van drie en vier kinderen. Vyf gewonden werden naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar hun toestand gisterenmorgen bevredigend werd geoor deeld. Aan het reddlngwerk werd deelge nomen door de reddingbrigade der Wllhelmina-myn. Men tracht de ïyken der vermisten te vinden. Olsteren heeft een duiker pogingen aangewend om deze ïyken op te halen, echter zonder resultaat, daar deze bekneld zaten tusschen balken. Nader vernemen wy dat de toestand der gewonden gunstig is en alle hoop op behoud bestaat. Hedenmorgen werd alhier Iemand begraven, die lid geweest was van de socialistische partij, doch In vriendschap met de R.-K. Kerk gestorven was Hij werd daarom kerkeiyk begraven. Zoo'n begrafenis gaat In L'mburg met groote plechtigheid langs den openbaren weg. Toen de lyketoet zich In beweging had gesteld, kwamen plots enkele socialistische vrienden van den overledene met een krans aandragen, om dien te leggen op de IQkklst. De deken van Heerlen verbood hun dit, doch een tweede poging werd later aan gewend, die echter evenzeer mislukte. Er ontstond een groote volksoploop en tegen eenlge verstoorders van de begrafenis werd proces-verbaal door de gemeente-polltle opgemaakt. RECHTSZAKEN. Een verongelijkte. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is behandeld de zaak tegen den gewezen werkman bij 's Ry ks Marinewerf H. F. Vroons, die door de rechtbank was veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis wegens beleedlglng. Men zal zich herinneren dat Vroons al jaren lang hemel en aarde bewogen heeft om ongerechtigheden en diefstallen, die aan 's Rijk- Marinewerf werden gepleegd, aan het licht te brengen, maar daarby naar zyn heilige overtuiging verongeiykt Is. In zjn verbittering daarover en omdat al zyn rrquestreeren vruchteloos bletf, had hy aan het dagblad Het Volk een inge zonden stuk gestuurd, dat geplaatst werd en waarin een met name genoemde en als dief aangeduide werkman van de Marine werf als één der daders werd genoemd. Deze diende een aanklacht In en Vroons werd den 15en Febr. j I. door de recht bank tot f 15 boet», subs. 15 dagen hechtenis veroordeeld. De rechtbank besliste tevens, dat beklaagde in het door hem geschreven stuk geen bepaald feit heeft genoemd, zoodat niet kan worden Ingegaan op zyn verweer dat hy in het algemeen belang zou hebben gehandeld en hy ook niet kan worden toegelaten tot het bewys van de waarheid der door hem genoemde feiten, wyi die feiten niet voldoende nauw keurig waren omschreven. De vorige week, by de behandeling van de zaak voor het Gerechtshof, hield de president, mr. Vogel, den beklaagde op kalme, gemoedeiyke wyze voor, dat het geen hy gedaan had verkeerd was. Hy herinnerde Vroons eraan, dat deze In 1908 voor precies eenzelfde geval heeft terecht gestaan en dat hy er toen met 50 cents boete Is afgekomen, de laagste straf welke kan worden opgelegd. Het Hof dacht toen dat het een goede les voor beklaagde zou zyn en dat hy 'I niet weer zou doen, en nu begint hy waariyk weer opnieuw. Vroons antwoordde daarop In heftige bewoordingen, dat de door hem aangeduide personen voor duizenden guldens hadden gestolen en dat hy dat toch wel zeggen mocht. De president trachtte hem te beduiden, dat hy toch In geen geval beleedlgen mocht, waarop Vroons antwoordde dat hy niemand beleedlgd had. Het kon hem nu, al evenmin als vroeger voor de rechtbank, beduid worden dat men een dief nu een maal in 't openbaar geen dief mag noemen, en dat de wet dit verbiedt. Hy wond zich zelfs zóó op, dat de president hem ten slotte vermanen moest, dat de zaak bulten zyn tegenwoordigheid behandeld zou moeten worden, als hy niet kalm bleef. Beklaagde hield zich toen verder ge durende de zitting bedaard. De adv.-gen., mr. baron v. d. Fellz, zelde, dat, wanneer bi-klaagde zich aan smaadschrift had schuldig gemaakt, hy waarschyniyk bereikt zou hebben hetgeen hy al jaren zocht. Hy doet dit niet, maar beleedlgt en kan daarom niet tot het bewys van de waarheid worden toegelaten, omdat hy niet handelt ln het openbaar belang, dat Immers nooit gediend kan zyn met beleedlglngen. Hoe goed beklaagde's bedoeling ook moge zyn, als hy zoo door blQft gaan als nu, zal hy telkens weer met de justitie In aanraking komen en telkens hooger straf krygen, terwyi hy nooit de kans heeft, tot het bewys te worden toegelaten. Er Is n.1. geen bepaald feit genoemd en alleen Is In 't algemeen gezegd, dat er aan 's Ryks werf geslolen wordt. Beklaagde dient In te zien, dat hy langs dezen weg nooit tot het door hem ge- wenschte resultaat komt en daarom vorderde spreker bevestiging van het beroepen vonnis. De verdediger, mr. Jules Keizer, deed uitkomen, dat het doel van beklaagde steeds is geweest, de waarheid van de door hem uitgebrachte beschuldigingen te bewyzen. Daartoe Is aanleiding, omdat wel dege- iyk een bepaald feit is genoemd, n.l.: diefstallen op 's Ryks werf In een be paalden tyd, door met name aangeduide personen, 't Is In het algemeen belang dat de verkeerde toestanden op 's Ryks werf aan het licht komen. Wel zyn de feiten waarop beklaagde doelde verjaard, maar degenen die als helers en dieven werden genoemd, verkeeren nog op de Werf, waar ook nog altyd weer opnieuw diefstallen worden gepleegd. Pleiter was van oordeel dat ln deze zaak niet van strafoplegging mag sprake zyn. Hy bood aan, het bewys van de waarheid te leveren, noemde getuigen die daarvoor verklaringen kunnen afleggen en vroeg ten slotte voor beklaagde, die te goeder trouw en In het algemeen belang gehandeld heeft, ontslag van rechts vervolging. Op 4 Mei zal het Hof arrest wyzen. Voorloopig programma dor kroningt- faestfln In Londen, 12 Mei. De Koning en de Koningin openen de Imperiale Tentoon stelling en het .Festival of Empire" ln het Crystal Palace. 14 Aankomst van den Duitschen Keizer en de Keizerin. 15 Onthulling van het gedenkteeken voor Koningin Victoria In tegen woordigheid van den Keizer. 15 Opening van de .Coronation- exhibition" te Shepherds Bush. 17 Opvoering van Lord Lyton's .Money" In het Drury Lane Theatre, door een aantal be kende acteurs en actrices. Dit Is een „command performance" en wordt bygewoond door de Konlnkiyke en Kelzeriyke families. 18 Vertrek van den Keizer en de Keizerin. 20 Opening van de Imperiale Con ferentie. Lunch in Buckingham Palace, aangeboden door den Koning aan de Eerste Ministers der Overzeesche Bezittingen. 29 „Coronatlon'-concert in de Albert Hall. 31 De Derby-rennen te Epsom, waarschyniyk bygewoond door den Koning. 7 Juni. Bloemenfeest op Hampton Court, 10 Oarden Parly ter eere van de Premiers der Overzeesche Be zittingen, aangeboden door den Minister van Koloniën Lewis Harcourt, te Nuneham (Oxforta- hlre). 14-22 Internationaal Concours Hipplque In Olympla. 19 Aankomst van de bultenlandsche gekroonde hoofden en andere gasten. Banket In Buckingham Palace, aangeboden door den Koning aan de bultenlandsche gasten. 20 Koning Oeorge en Koningin Mary ontvangen deputaties. 21 Receptie ten hove ter eere van de Koloniale Eerste Ministers, Banket In St.-James Palace, aan geboden door den Hertog van Connaught aan de vorsteiyke gasten. (Hier zyn de Koning en de Koningin niet by tegen woordig) 22 De Kroning. De Koning cn de Koningin ryden In staat van Buckingham Palace naar de Westminster Abdy en langs een anderen weg terug. 's Avonds worden 3000 groote vuren (bonfires) ontsloken op de hoogste punten In het Vereenlgd Konlnkryk. 23 Oroote rQtoer door West-End, City en ^uld-Londen In een speciaal voor de gelegenheid ge maakte open statie-landauer. Sir Edward Grey, minister van bultenlandsche zaken, reclpleert den Koning en de Koningin. 24 Vertrek van Splthead voor de groote vlootrevue op de Solent, die dien dag plaats heeft. De Koning en de Koningin blyven dien nacht en Zondag aan boord van het Konlnkiyk jacht. 25 Juni. De vorsteiyke gasten bezoeken Windsor Castle. Banketten In de verschillende gezantschappen. 26 De Koning en de Koningin terug van Portsmouth. Oila opera-voorstelling In Covent Garden. 27 Garden parly In Buckingham Palace. Gala-voorstelling ln Hts Majesty's Theatre (Sir Herbert Tree). Souper en bal In Derby House. 28 Vertrek van de bultenlandsche vorsteiyke gasten. De Koning bezoekt de .Royal" landbouwtentoonstelling te Nor wich. 29 Speciale dankdienst In St.-PauFs Cathedral, gevolgd door een lunch In de Guildhall als gasten van den Lord Mayor en rjtoer door Noord-Londen. 30 's Morgens worden aan de detachementen van de overzeesche bezittingen, die voor de kroning overkwamen, de kronfngsmedallles uitgereikt voor het Buckingham Palace. 's Middags groot feest voor 100 000 kinderen in het Crystal Palace, aangeboden door den Koning en de Koningin, die waarschyniyk zullen tegenwoor dig zijn. 's Avonds banket ten huize van den Premier In Downing Street. De Koning en Koningin zullen er tegenwoordig zyn. 1 Juli. De Koning en de Koningin ver trekken naar Windsor Castle. Gestangd Nieuws. By de behandeling van een paard kreeg de ryksveearts J. Verheul Ie Oudenbosch een trap van het dier tegen den onderbuik en werd daardoor zeer ernstig Inwendig verwond. Zyn toestand was van dien aard, dat hy niet vervoerd mocht worden. Te Hooge-Zwaluwe (N.-Br.) Is de timmerman A de Later, uit Nleuwendyk, by den aanbouw van den toren van eene hoogte van ongeveer 23 meter gevallen. Gelukkig kwam hy nog terecht op een steiger die 7 meter lager stond, zwaar ge kneusd aan hoofd, arm en rug, werd hy met een lift naar beneden gevoerd. Zyn toestand 19 thans bevredigend. Ondertrouwd: HENDRIK J. VAN DER STEL en ANNA MEEUSE. Tholen, 4 Mei 1911. Ierseke, Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Zoon en Broeder, Marienus Cornells, op den jeugdigen leeftQd van 18 jaar. Oud-Vossember, 3 Mei 1911. Uit aller naam, L. M. FRIDERICHS en Echtgenoote. V Voor de vele en treffende bewyzen van belangstelling en deelneming, onder vonden tydens de ziekte en by het over- lyden van onze onvergeteiyke Echtgenoote, Dochter en Behuwdzuster, Mej. GEER- TRUIDA ADRIANA BAKKER, betuigen wy onzen ionigen dank. Haamstede, 5 Mei 1911. Uit aller naam, A. DARTIO. Te 1S.OOP: I by IZAK VAN DE PANNE te Noordwelle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9