Vrijdag 5 Mei 1911. Tweede Blad. (Z ierikzeesohe Oour an t). NIEU WSTIIDIN8EN. ZIEftEKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschjnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. No. 9076 Ultaever-Hoofdredaotsupi A. FRANKEL. Redacteur 1. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr0dags-middags uiterlijk 8 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. INDIË, De lava-Bode schip: Diefstal In de gevangenis. De men- schen In Holland zouden zich ziek lachen, wanneer zij er van hoorden. In lndie sluit men de dieven op, maar wie meent, dat daarmede de maatschappij beveiligd Is tegen de onmaatschappelijke gedragingen dezer heeren, heelt het mis. In de gevangenis, k la bonheur, maar het stelen latenho maar 't Is In het dwangarbelderskwartler te Qlodok gebeurd. Daar ztyn drie .gedeti neerden" betrapt op het stelen van zink. Een mandoer deed dienst als tusschen- persoon, door de gestolen waar naar bulten te brengen en te verkoopen. ZWITSERLAND. Ook voor Zwitserland heell Carnegie een londs gesticht, groot 650,000 Irancs, tot steun van levensredders en hun nage laten betrekkingen. ENGELAND. De groote dameskleermakers in Londen hebben een wenk gekregen, dat de Koningin hoogst ongaarne dames met strompelrokken zou ontvangen. Het eene blad beweert, dat de Koningin tegen alle In het oog vallende kleeding Is, en het andere, dat een strompelrok een behoorlijke buiging onmogelijk maakt. BELGIË. Over den noodlottlgen brand te Schaer- beek, deelt het H. v. A. nog de volgende bijzonderheden mede: Dinsdagnacht brak een brand uit In eene ververij der josaphatstraat te Schaerbeek. Het magazijn gelijkvloers en de achter plaatsen In het achterhnis stonden weldra volop In vlam en deze dreigden het gebouw, dat door verschillende hulsgezinnen be woond was, met volledige vernieling. Ten 4 uren stond heel het gebouw In branddit was te verwachten, daar de vlammen van het begin af de trappen hadden bereikt. De zolderkamer was bewoond door het hulsgezin De Moere. De echlgenooten De Moere hadden vier kinderen, Willem, Therese, Victor en Louise, 15, 8, 5 en 2 Jaar. De oudste Willem, Is een weinig simpel van geest. HIJ had de slechte ge woonte des nacht naar de kelderkeuken te gaan om te eten. Dinsdagnacht nu had een voorbijgaande politle-agent, rond half' 2, licht In de kelderkeuken gezien en op dat uur was de kleine Willem Inderdaad aan 't eten. Een uur later stond het geheele huls In brand. Het vuur was begonnen In de kelderkeuken en In de aangrenzende strljk- kamer. De echtgenooten De Moere konden vluchten met hun 2-jarlg dochtertje, de kleine Louise, die In de wieg lag. De andere huurders konden eveneens vluchten maar ongelukkig was dat het geval niet met de oud-tante, die In de nevenkamer sliep met de twee andere kinderen, maar daar kon niemand worden gered. Gedurende eenlge oogenbllkken heelt men de oude vrouw met een kind op den arm aan het venster gezien, terwijl zij om hulp riep; dan viel z0 en men zag haar niet meer; een oogenbllk meende men, dat zij gered was met de kinderen, maar het waren de kinderen van eenen huurder der andere verdieping, die men In den hof beeft gevonden. Toen de brand uitgedoofd was heeft men ook het verkoolde lijk van den zoon Willem op het trapportaal gevonden. Kort nadien vond men ook het lijk der oude tante met het kind In den arm. Het andere kind lag verkoold In zijn bedje. Het Is meer dan waarschijnlijk, dat de half onnoozele Willem de onvrijwillige oorzaak van dit ongeluk Is geweest. De eigenlijke ververij, gelegen aan het eind van den hof, Is ongeschonden gebleven. M. Inglebeck, secretaris van den koning van België, heeft de dagbladschrijvers op het palels uitgenoodlgd en hun de volgende mededeellngen gedaan: H. M. de Koningin zal vandaag te 3 ure te Oostende aankomen en zich van daar rechtstreeks naar Laeken begeven. By haren terugkeer van Egypte was 11. M. zoo wel varend mogelijk, maar 't Is nutteloos te verbergen dat, na den aanval van lyphus, waaraan zij geleden heeft, H. M. zich nog lang en zorgvuldig In acht zal moeten nemen, als eene herstellende zieke. Er Is echter geen twQfel dat, zoo zij nog eenlge maanden rust neemt, zij even welvarend zal worden als tien jaar geleden. Toen de vorsten met de .Caledonian" aankwamen te Plymouth, was het weer zeer slecht, het waalde en regende. Daar de overheden haar opwachtten, bleef de vorstin nogal lang op de kaal staan. H. M. was toer. zoo welvarend, dat zij er niets van bemerkte. Eerst den vol genden dag voelde z0 de pijn ln het oor. Reeds vóór vjjf jaar heeft zij aan dezelfde ongesteldheid geleden. De geneesheer werd aanstonds geroepen en deze stelde het kwaad vast, dat aan H. M. veel pijn deed lijden en haar ook wat koortsig maakte. Daar de ziekte zich echter nog niet geheel had verklaard, kon er geen be slissing genomen worden. H. M. had gaarne aan de Brusselsche bevolking hare dankbaarheid bewezen, voor al de blijken van deelneming die z0 er van ontvangen had, maar het was haar onmogelijk In die omstandigheden Ie ver trekken. Dr. Leboeuf vertrok toen den Zondag naar Londen. De koningin was toen tamelijk welvarend. Maandagmorgen was zy weer wat beter en 's avonds kon zij zelfs uitgaan. Dinsdag morgen bleef de beterschap duren en kon H. M. weer uitgaan, in zooverre dat de koning alle schikkingen nam om Donder dag terug te keeren. Reeds was er bevel gegeven om een bizonderen trein naar Oostende te zenden, met de kleine prinsen, om daar hunne ouders te ontmoeten en met hen naar Laeken terug te keeren. Dinsdagavond evenwel liet de gezondheid van H. M. weer te wenschen. Denkeiyk heeft de kwaal zich In den nacht verklaard, en men denkt met een oorontsteking te doen te hebben. Op dit oogenbllk, 1 uur namiddag, heeft M. Inglebeck een telegram ontvangen, den terugkeer der koningin aankondigend tegen 3 ure te Oostende en tegen 5 ure te Laeken. De koningin heeft Londen verlaten ten 0 J ure. zy heeft zich op de „Prlncesse Clémen tine" Ingescheept. Het Is hoogslwaarichyniyk dat zy aan geen enkele plechtigheid, ter gelegenheid der ontvangst van president Fall.res zal deelnemen. Hare nieuwe ziekte zal een volledige rust elschen van minstens drie weken. NEDERLAND. Zaandam, 3 Mei. Uit geheel Noord- Holland brachten gisteren de treinen en booten honderden naar deze gemeente, waar het standbeeld van Czaar Peter, ge schonken door den Czaar aller Ruisen aan de gemeente Zaandam, zou worden onthuld. Er heerschte een gezellige drukte in de straten en langs de typische buitenwegen der stad, maar de drukte concentreerde zich toch hoofdzakeiyk op het Damplein, waar 's middags de plechtigheid plaats had. Allerwegen hingen vlaggen en op het ter rein wapperden tal van Russische vlaggen. Ongeveer kwart over drie kwam per extraboot uit Amsterdam het Russische gezantschap aan, dat den Czaar vertegen woordigt. De heeren werden ontvangen door het Dageiyksch Bestuur der Oemeente en men begaf zich naar de plaats, waar het standbeeld, nog door een doek aan de blikken onttrokken, stond. Zoodra de Russen het terrein betraden, speelde de muziek het Russische volkslied, gevolgd door het Nederlandsche. Hierop viel het doek van het slandbeeld en nam graaf Pahlen, de Russische gezant, het woord In de Fransche taal en droeg het standbeeld aan de gemeente op. Jhr. mr. A. C. Ellas, burgemeester, ant woordde In dezelfde taal en aanvaardde het standbeeld namens de gemeente. Nadat dit olficleele gedeelte was afge- loopen, zong een koor van 250 zangers en zangeressen een toepasseiyke cantate. Onder het zingen van het Russische volks lied traden vervolgens een 13-tal meisjes In Zaansche kleederdracht naar voren, legden op het voetstuk van het nieuwe beeld een palmtak en strooiden bloemen. De plech tigheid werd besloten met een korte godsdienstoefening volgens den ritus der Qrleksch-Katholleke Kerk. Na sfl rop begaven alle olficleele personen zich naar het Stadhuis, waar de eerewyn werd geschonken en een kleine tentoon stelling werd bezichtigd van voorwerpen, betrekking hebbende op Czaar Peter. Ook was geëxposeerd een nabootsing In zilver van het Czaar Peterhulsje, dat door burge meester Ellas aan den Czaar zal worden overhandigd. Het standbeeld Is In brons uitgevoerd en stelt Czaar Peter, ln natuuriyke grootte, als scheepstimmerman voor, met een stuk gereedschap In de hand bezig aan den bouw van een schip. Het gelaat Is naar den waterkant gekeerd. Het beeld staat op een voetstuk van grQc Normandlsch graniet, met opschrift In Russisch en Hollandsch: .Czaar Peter leert den scheepsbouw te Zaandam". Onder het Russische wapen leest men voorts: „Geschenk van Keizer Nlcolaas II aan de stad Zaandam". Het monument Is verrezen aan de Voor- zaan, ter plaatse waar Peter de Oroote eet- tyds een schip van stapel heefl doen loopen. Amsterdam, 5 Mei. Een merkwaardig geval van hondeninstinct heeft zich dezer dagen alhier voorgedaan. Een familie, wonende aan de Heeren gracht heeft een hond, die reeds sedert 6 jaren totaal blind Is. Den laatsten tijd leed het dier aan een ooraandoening, welke opneming In een veterinaire kliniek noodlg maakte. Omtrent veertien dagen nadat de hond daarheen was gebracht, kwam hy zich op een avond tegen 11 uur door luid gehuil aan zyn huis aanmelden. Het blinde dier was het hospitaal ontvlucht en had na twee weken den weg gevonden naar het huls van zyn meester, gelegen op 25 minuten afstand en aan de andere zijde van een wyk met druk rytulgverkeer, tramiynen enz., alwaar het zonder letsel te hebben bekomen aankwam Arnhem, 3 Mei. Omtrent de gepleegde verduistering van den 56-jarlgen klerk by de Registratie alhier deelt men nog het volgende mede: J. vierde Zaterdag der vorige week zyn 40-jarlg ambtsjubileum, waarvan hy 27 jaren alhier op het kantoor werkzaam was. Belast zynde met het zegeldeblet, leverde hy elke maand daarvan eene verantwoording In. Ditmaal, met het het oog op zyn jubileum, eenlge dagen vroeger. Toen de ontvanger der registratie dezen staat naging viel het hem op dat er zoo weinig zegels In den loop der maand April vetkocht waren. Maandag daarop werd J. daarover geroepen en viel eerstgenoemde nu onmiddeliyk door de mand. Hy bekende gedurende 15 jaren zich reeds schuldig te hebben gemaakt aan verduistering door een gedeelte der op brengst van die zegels ten eigen bate aan te wenden. Hy wist dit zoolang geheim te houden, door steeds het aantal zegels waarvan hy 't geld had opgestreken van den grooten voorraad aan te vullen. De daardoor ontstane ledige ruimte In de pakken vulde hy nu aan met oud papier, boeken enz. Op die wijze heefl J. voor ongeveer f 4500 verduisterd. Utrecht 3 Mei Gisteravond werd de voor herhalingsoefeningen onder de wapens zynde mllllclen, E uit Zeist, In de artillerie- kazerne by een avondoefening door een disselboom van een wagen aan het hoofd getroffen. Buwusteloos werd hy naar het hospitaal vervoerd en oogenbllkkeyk werden z0n ouders uit Zeist gewaarschuwd. Hedenmorgen om half twaalf Is de ongelukkige aan de bekomen wonden overleden. De overledene was ongehuwd. Loosduinen, 3 Mei. Voor den beer L. alhier was het gisteren een ongeluksdag. Op den Strandweg viel hy. door het breken van de voorvork van zyn fiets, met zooveel kracht tegen den grond, dat zyn kunst gebit hem In de keel en het gehemelte drong. De dokter achtte overbrenging naar het Haagsche Ziekenhuis noodlg. Op weg daarheen werd het rytulg door de stoomtram aangereden en onbruikbaar gemaakt, terwyi het paard deeriyk werd verwond. Tc voet moesten toen de patiënt en zyne geleiders verder gaan. Rotterdam, 3 Mei. Op de rivier de Maas Is ter hoogte van het etablissement „Fyenoord", opgevlscht, het lyk van de 11-jarlge Theodora van Bakel, een der slachtoffers van het ongeluk met de stoomboot „Reserve", op 15 April jl. te Slikkeveer. Het lykje Is naar de begraafplaats te Crooswyk overgebracht. Voorts Is er door een kapitein van een voorby varende stoomboot opgemerkt, dat by laag water, het IQk van een man zichtbaar was, ter hoogte van het Huls ten Donk, by Bolnes. Vermoedeiyk Is dit het lyk van den kapitein der „Reserve", Van Bakel, die ook nog wordt vermist. De burgemeester van Ridderkerk is hiervan ln kennis gesteld. Woensdagmiddag om kwart over drieën werd alhier de 35-jarige boterwerker Pleter Hanzen Rus, wonende Perioons- haven no. 65, In de Cc Op. Zuivelfabriek aan den Persoonsdam door de kamraderen der machine gegrepen, waardoor zyn rechterbeen van het lichaam werd ge scheurd en het linkerbeen zwaar verwond; bovendien brak hy een arm. Nadat dr. Doeleman hem de eerste hulp had ver leend, werd hy per ziekenautomobiel naar het Ziekenhuis vervoerd. Numansdorp, 2 Mei. Maandag vierde onder talryke bewyzen van belangstelling dr. C. Flohll alhier den dag waarop hy zich vóór 25 jaren als arts alhier ge vestigd heeft. Des morgens 11 uur kwam de gemeente raad hem fellclteeren, te zynen huize, en bood hem een notenhouten bpekenkast aan, die door dr. Flohll dankbaar werd aanvaard. Te 12 uur kwam een commissie uit de burgery, die den jubilaris namens de ge meentenaren, en pièce de milieu met de voorstelling van Esculaap (de genees kunde) met Inscriptie, een glazen Instru mentkast, een bloempot met zuil en een album met ruim 600 namen van de gevers en geefsters aanbood, wat eveneens dankbaar aanvaard werd. Des avonds werd den jubilaris een serenade gebracht, door het fanfarekorps „Wllhelmlna" en de zangvereenlging .Pro Studio et Labora". Dintcloord, 2 Mcl. In de heden ge houden raadsvergadering kwam andermaal het verzoek van den heer v. d. Ende, le onderwyzer aan de le openbare school alhier, In behandeling. In de laatst ge houden zitting staakten de stemmen omtrent het verzoek, waarvan de strekking was de verordening op de salarisregeling In zooverre te wyzlgen, dat de tegemoet koming in de huishuur gebracht werd van f 75 op f 100. Het voorstel van den voor zitter om op het verzoek In te gaan, werd met 6 tegen 5 steramen verworpen. 4 Mei. B0 het te Rotterdam gehouden tximen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor de betrekking van gemeente-secretaris Is geslaagd onze dorpsgenoot de heer C. Vogelaar Pz thans ambtenaar ter secretarie te Maasdam. RECHTSZAKEN. Zlerlkzee, 3 Mei. Door den heer kanton rechter zyn heden veroordeeld wegens: 1°. Overtreding van het reglement op de Sthelde en Zeeuwsthe stroomen: R. M., 15 jaar, te Zlerlkzee, tot I 1 boete, subs. 1 week tuchtschool; R. M, 15 jaar, te Zlerlkzee, tot I 2 boete, subs. 1 week tuchtschool; M. K., te Zlerlkzee, tot f I boete, subs. 2 dagen hechtenis. 2°. Overtreding van de politie-verordenlng voor de gemeente Brouwershaven P. J. van de V., W. van B. te Brouwers haven, ieder tot f I boete, subs. 1 dag hechtenis; L. van der S, 17 jaar, te Brouwershaven, tot f 1 boete, subs. 1 week tuchtschool; L. M., 15 jaar, te Brouwershaven, teruggegeven aan de ouders, zonder toepassing van straf. 3°. Overtreding der Ongevallenwet J. J. van M., te Zlerlkzee. tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; C. H„ te Brul- nlsse, tot f 10 boete, subs. 20 dagen hechtenis. 4°. Overtreding van de Drankwet: Ate Brouwershaven, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; P. K., te Drelschor, tot 14 dagen hechtenis, met last tot onbrulkbaarmaklng van 2 kruiken en van 9 flesschen met sterken drank. 5°. Overtreding van de ladilwet J. C. van der W., te Haamstede, tot 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van een klem; J. J. H., te Ellemeet en C. M. F. te Haamstede, leder tot f 3 boete, subs. 4 dagen hechtenis; W. B, te Ellenr-el. tot f 1 boete, subs. 1 week tuchtschool. 6°. Overtreding van het Polder-reglement: J. van S, te Zonnemalre, tot I 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis: M. K., te Drelschor, tot f 1 boete, sui:s. 2 dagen hechtenis. 7°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waar van de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende Is verboden A. B., te Renesse, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 8°. Loopen op eenlgen gronddte bezaaid is: J. L„ te Zlerlkzee, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 9". Strooperij J. Ste Zlerlkzee, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 10°. Overtreding van het Schelde- en Bagger-reglement C. Zte Yerseke, tot 3 boeten, elk van f 50, subs. 15 dagen hechtenis voor elke boete. 11°. Overtreding van het Trekhonden reglement L. A. V, te Zlerlkzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis en tot f 15 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 12°. Overtreding van de Motor- en Rlj- wielwet I. Bte Eikerzee, tol f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. van den B, te Eiker zee, tol f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; L. van der W., te Kerkwerve, H. L. en W. J. M„ te Haamstede, leder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; F. D. E., K. Qbelden te Brulnlsse, en J. van D., te Nleuwerkerk, leder tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J de V., te Kerk werve, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis. 13°. Het zich ln kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg: D. de V., te Zlerlkzee, by 8a herhaling, tot 3 dagen hechtenis; J. S., te Zlerlkzee, tot f 5 boete subs 3 dagen hechtenis. VrijgesprokenJ. J. K., te Haamstede, beklaagd geweest van jacht-overtredlng. De man, die voor de 6e kamer der Amsterdamsche rechtbank lerecljtstor.d wegens melkvervalschlng, kan men eerder een waterboer dan een melkboer noemen. Men herinnert zich de geschiedenis van den melkboer, die by een klant zuiver water alleverde, en toen tot de ontdekking kwam, dat hy vergeten had melk by het water te doen. Een dergeiyke boer ls W. Heemskerk te Schelllngwoude. Het eigenaardige Is, dat onlangs op z0n klacht de melkleverancler P. den Hartog te Nieuwendam vervolgd werd wegens melk vervalschlng en deswege veroordeeld tot één maand gevangenisstraf met last tot publicatie van het vonnis. Thans had W. Heemskerk zich te ver antwoorden, wyi hij op 13 Februari te Nieuwendam aan een vrouw één liter en aan twee te Amsterdam gevestigde melk- siyters twee bussen z.g. volle melk leverde, wetende, dat die met water vervalscht waren. De geschiedenis droeg zich als volgt toe Op 13 Februari kwam de veldwachter by P. den Hartog om hem een dagvaarding te brengen van zyn strafzaak. Toen ver zocht Den Hartog den veldwachter even te biyven. Heemskerk, z0n aanklager, zou direct komen, dan kon hy zien, wie het water by de melk deed. De veldwachter en een collega bleven In de stal en zagen hoe bekl. Heemskerk met de hondenkar aankwam, waarop zich eenlge bussen bevonden. B0 het neerzetten maakten deze bussen een klotsend geluld, wat bewees, dat zy niet leeg waren. Heemskerk kwam daarop terug met de bur, waarin de pas verkregen melk zich bevond. Men zag hem daarop een weinig overgieten In de ver schillende bussen. Toen de veldwachters daarop de deksels der bussen oplichtten, zagen zy tot hunne verbazing, dat zy vol waren, terwyi ln een der bussen alleen water was. Van alle bussen werd een monster genomen, ook uit de bus, die Den Hartog zoo even geleverd had. Twee der bussen weiden naar Amsterdam naar een melkiiyter vervoerd smakeiyk drinken terwijl uit de andere bussen de klanten werden bediend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5