Maandag 1 Mei 1911. Eerste Blad. CSS i e r i k. z e s c b. e Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. KOLEWiWETÈR. Jacht- en Vischacten. Uit Stad en Provincie. ZIEKIKZUESCHEltl NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschat, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9074. liltgevap-Hoofdpedaoteup A. FRANKEL. Redacteura J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ct». Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipeoteupi A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door hen op heden tot Kolenmeter Is benoemd: CORNELIS DEN BOER. Zierikzee, den 28 April 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BUROEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 1911—1912 een jacht- of vlsch- acte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden, en dat zfl, die ter zake van onvermogen een kostelooze vergunning om te vlsschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door de eigenaar» van de vischwaters af te geven. H J noodlgt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. In te dienen, onder opmerking dat de Inzending, op straffe van het uitblfven eener beschikking, door zijne tusschenkomit behoort te geschieden. Zierikzee, den 1 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 29 April. Qlsterenavond gal de Gemengde Zangvereenlglng .Polyhym nia", onder directie van den heer Joh. F. A. Theewls, In het .Muls van Nassau" alhier, hare negende jaarl(jksche uitvoering. De ruime bovenzaal was goed bezet en gaf over het geheel een prettlgen aanblik. Vóór de pauze werden een zeven-tal nos. uitgevoerd door de zangvereenlglng en één no. voor strQk-orkest, fantasie .Robert le Dlable", door eenige heeren musici, die zich daartoe welwillend hadden aangeboden. De uitvoering der zangstukjes was allerliefst; natuurlijk bestonden zij uit verschillende genre, doch blijkbaar begrepen de zangeressen en zangers de beteekenls ervan. De solo-partyen werden daarbij op verdienstelijke wijze gezongen door mej. L. Jacob! (aan haar vooral een woord van hulde) en den heer A. v. d. Houten, bQ allen reeds bekend om zijn voor treffelijk spel. Na het eindigen van het concert, hield de voorzitter dezer vereenlglng, de heer A. Geluk, een korte toespraak, daarin zijn dank betuigende voor de van ver schillende zijden ondervonden medewerking, voor de talrijke opkomst en voor de bewijzen van belangstelling. Hij hoopte echter dat die bewijzen zich verder mochten openbaren In steun, niet alleen als lid of begunstiger, maar ook als werkend lid. De dames zijn voldoende vertegenwoordigd In het gezelschap, mogen ook eenige heeren toetreden, en dan zal „Polyhymnia" zijn 10-jarlg bestaan op eenigszins gepaste wijze kunnen herdenken. 1 Mei. De 2de geboortedag van Prinses Juliana werd hier op de gebruike lijke wijze gevierd. Van alle openbare - en vele particuliere woningen wapperde de vlag, terwijl het carillon zich deed hooren. Hedenmorgen arriveerde alhier per .Spoorboot" Z.Exc. de Commissaris der Koningin In deze provincie. Aan de daarna op het Raadhuis ver leende audiëntie namen alle autoriteiten en enkele particuliere perionen gebruik. Hedennamlddag bezocht Z.Exc. alle openbare - en blzondere scholen, de belde Verpleglngshulzen het Burger-Weeshuls het Ziekenhuis en de Ambachlsschool. Hedenavond zal Z.Exc. het concert der Zangvereenlglng .Muslca" bijwonen. Aanstaanden Zaterdag, Zondag en Maandag zal In de Ambachtschool alhier een tentoonstelling van werkstukken ge houden worden, terwijl op laatstgenoemden dag eene openbare les zal worden gegeven. Volgens achterstaande advertentie Is deze openbare les ook voor genoodlgden en ouders van leerlingen toegankelijk. Wij vertrouwen, dat velen van deze gelegen heid zullen gebruik maken om zich le -ff overtuigen van het groote nut dezer in stelling. Door Oedeputeerde Staten van Zeeland la uit ruim 40 sollicitanten, naar de betrekking van opzichter van den Prov. Waterstaat, op 't eiland Tholen (vacature J. Nleuwdorp) benoemd de heer Pouwer, waterbouwkundig ambtenaar te Hoofdplaat. Benoemd tot dijkgraaf van den „Joanna Maria"-polder A. J. Bierens le St.-Annaland. Rcnesse De verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana Is gevierd door het uit steken der vlaggen van openbare en sommige particuliere gebouwen. Op verzoek van het bestuur van Vreemdelingenverkeer „Renesse Vooruit" werd 's namiddags In de met groen en bloemen versierde muziek tent een concert gegeven door het Fanfare corps „Luctor et Emergo" met welwillende medewerking van de gemengde Zangver eenlglng „V. Z. O. S." De verschillende muziek- en zangnummers werden zeer verdienstelijk ten gehoo.-e gebracht en mochten de goedkeuring wegdragen van de zeer talrijke menigte, die om de tent geschaard was. Honderden waren per fiets van heinde en ver gekomen. Haamstede. Zaterdagavond kwamen alhier op ultnoodlglng van den heer burge meester een aantal Ingezetenen bijeen om te geraken tot de oprichting van eene vereenlglng tot bevordering van het Vreem delingenverkeer fn de gemeenten Haamstede en Burgh. Tot oprichting van de vereenlglng werd besloten en een bestuur benoemd, hetwelk met den burgemeester bestaat uit de heeren: H. C. Bolle, alhier, voorzitter; M Griep, te Burgh, secretaris; J Fokker, te Burgh, penningmeester en C. M. Bolle Lz., C. J. Reislnger en J. A. Groenman, alhier, en O. A. van Zuljen en W. O. Boot te Burgh als leden. Later zal eene vergade ring worden belegd tot vaststelling van een reglement. Dreischor. Ter eere van den tweeden verjaardag van Prinses Juliana gaf het muziekgezelschap „Crescendo" alhier op Zondagmiddag een openbare uitvoering In de muziektent. Bruinisst. Ter herdenking van den geboortedag van Prinses Juliana deed het Muziekgezelschap „Nu met Hope" Zaterdag avond eene muzikale wandeling door de gemeente. Een talrijk publiek volgde het gezelschap op ztynen tocht om te genieten van de opwekkende muziek, die het ten gehoore bracht. Stavenlsse. In de Vrjdag alhier ge houden gemeenteraadszitting werd de wenschelljkheld uitgesproken om een onder zoek ln te stellen naar de mogelijkheid van aanleg, In verband met de finantlëele zijde, eener drinkwaterleiding. Als lid van het comlié werd benoemd de heer A. J. Verstraate. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van heeren kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente, om een stukje gemeente grond voor het plaatsen van een hek bij de kerk, te kunnen koopen. Een vernieuwd verzoek van den heer R. Verschelling te Terneuzen om f 1000 vergoeding, wegens misrekening bij de aanneming der havenwerken In 1910, werd verworpen, maar een voorstel om hem f 500 te geven werd aangenomen. Afgewezen werd een dergelijk verzoek om schadevergoeding van den heer C. den Braber alhier. Aangeboden werd het verslag omtrent den toestand der gemeente, betrekking hebbende op de volkshuisvesting. Voor de restauratie van den toren zal een leening van f 1300 worden aangegaan. Voorts werd er besloten tot ophelfi-.g van de onbewoonbaarverklaring van één perceel. Ten opzichte van 3 '-''are woningen werd besloten tot verlenging van den termijn van ontruiming met 6 maanden, behoudens goedkeuring van heeren Oedeputeerde Staten. De Indiening van candidalenlfjsten voor een lid van den gemeenteraad alhier (vacature de heer C. Broodman, die als zoodanig bedankt heeft) zal plaats hebben Donderdag II Mei a.s. Tholen. Aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad zijn dit jaar de heeren: M. O. van Stapcle, A. Hollestelle, jlu. J. van Vredenburch en W. Moelker. Goes, 29 April. Eenige dagen geleden werd alhier een kind door een fietser omvergereden, oogenschyniyk zonder dat de kleine er nadeelige gevolgen van zou ondervinden. Thans evenwel verkeert het In een zóó ernstlgen toestand, dat de te hulp geroepen geneesheer geen hoop meer durft geven op beterschap. Middelburg. Door de Belgische regeering Is de uitlevering verzocht van den alhier gedetineerden E. N. O, 15 jaar, kantoor bediende, geb. en wonende le Gent, verdacht van diefstal van fr. 6000 te Gent. Naar Zelandta uit goede bron ver neemt, bestaat er alle kans, dat de tram van het vierde naar het vjjfde district In 1915 rijden zal. Het maatschappelijk kapitaal is vol- leekend. Zoodra door de Staten-Generaal het wetsontwerp tot toekenning van het Rgkssubsidle zal zijn goedgekeurd, zal met de werkzaamheden toi aanleg der lijn een aanvang worden gemaakt. Het Is te verwachter, dat met de behandeling der Staalsbegrooting In Nov. a.s. het Rijkssubsidie zal worden verleend. Door den Commissaris der Koningin In Zeeland Is een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld aan de Regellngs- commlssie voor de 21e uitvoering van het „Ned. Gymnastlekverbond". Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Colljnsplaat, 29 April. Heden werd door de lar.dbouwvereeniglng „Unltai" aan besteed de leverantie van 71200 K.G. chlllsalpeter, te leveren op den wagen. De levering werd gegund aan K. M. Schippers te Oud-Vossemeer, voor f 11.04. St.-Maartensdijk, 29 April. Door het bestuur van den Muljepolder werd Vrijdag alhier aanbesteed, het vethoogen en ver zwaren van den zeedijk aan dien polder over een lengte van 250 Meter. Inschrijvers: S. Polderman, voor f 1953; C. v. Oost. voor f 1912; P. M. Polderman, voor f 1905; C. Poot, voor f 1900; J. Knuist, voor f 1875; J. v. Oost Az., voor f 1840. Laatstgenoemde gegund. Alle Inschrijvers wonen alhier. RECHTSZAKEN. Een beroovlng. In den nacht van 25 op 26 Maart j I. werd te Middelburg een boerenman uit Vlisslngen, zekeren Wajln, door twee personen aangevallen en beroofd van zijn portemonnale met geld en eenige andere waardevolle zaken. Ook dreigden de onverlaten om W. te water te gooien en mishandelden zij den ongelukkige. Als verdacht van deze brutale aanranding stenden Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg terecht de smidsknecht Jac. J. en de arbeider KI. L., belden 24 jaar oud, en wonende te Middelburg, die belden reeds voor de politie erkend hadden. Volgens de dagvaardlglng werd hen diefstal onder verzwarende omstandigheden len lasle gelegd. Het O. M. elschte voor leder twee jaar gevangenisstraf. In Den Haag stond terecht O. A. S., reiziger te Lelden, die een 19 jarig meisje, met haar goedvinden, doch tegen den zin harer ouders, had geschaakt en met haar naar Amsterdam en Den Haag was ge trokken. De ouders hadden nooit Iets van dergelijke nelgingen bij hun dochter bemerkt; de beklaagde verklaarde, dat zij „niet zoo'n bloedje" was. Elsch: 8 maanden. In de Dinsdag le Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van beroep (ongevallen verzekering) heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaken: Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij de onderneming van C. P. te Goes Is Ingedeeld in klasse 31 met toe wijzing van gevarencljfer 27, op grond dat daarin wordt uitgeoefend het bedrijf van wegers en meters; de Raad verstond, dat de werkgever genoemd bedrijf niet uit oefende. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank. Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij de onderneming van L. K. te Zierikzee Is Ingedeeld In klasse 40 met toewijzing van gevarencljfer 50, op grond dat daarin wordt uitgeoefend het bedrijf van dragen, stapelen, en wegbergen van goederen; de Raad verstond, dat door K. niet wordt uitgeoefend eenlg verzekerings- pllchtlng bedrijf. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. Het gerechtshof le 's-Hage deed Donderdag uitspraak In de zaak van M. A. V., landbouwer te Wlssekerke, door de recht bank te Middelburg vrijgesproken van mishandeling van een ambtenaar by diens rechmatlge uitoefening van zyn ambt, en bevestigde het vrysprekende vonnis. Ook bevestigde het hof het vonnis der Mlddeiburgsche rechtbank van 14 dagen gevangenisstraf tegen A. A. W. te Souburg, wegens mishandeling, tweemaal gepleegd op zekeren C. J. B. Door mr. Van Everdlngen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarby hy werd veroordeeld lot 3 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf wegens het voortgezet mlsdryf van verduistering, gepleegd door een curator, die als zoodanig het geld onder zich had. Kerkelijke belasting. De kanton rechter te Groningen besliste, dat doopleden der Hervormde Gemeente, voor zoover zij niet ultdrukkeiyk hebben te kennen gegeven aan het kerkbestuur, dat zy als bulten verband met de kerk wenschten te worden beschouwd, als leden der kerk moeien worden aangemerkt en dus ook verplicht zyn de kerkeiyke belasting te betalen. Voorts werd aangenomen, dat een vader (voogd) zyn minderjarig kind (pupil) wettig door de doop, ook burgerrechteiyk, aan kerk kan verbinden. Post en Telegrafie. Sirjansland. Met Ingang van 16 dezer Is tot radio telegraphist beroemd de heer Johs. Onderdyk Johz. alhier. Visscher Ij- Berichten. Bruinisse. Alhier Is In het stal, fn gebruik by een li'ma tot het vangen van visch, een zeehond geschoten. Het dier, een wyije van ongeveer een jaar, had reeds enkele malen groote schade aan gericht onder de vlsschen, die in het stal gekomen waren. O N D E R W IJ S. Zierikzee, 1 Mei. By de gehouden overgangs-cxamens aan de Ryks Normaal lessen alhier zyn bevorderd: Van de 1ste naar de 2de klasse: A. P. Verboit, J. J. Eyke, M. A. Geluk, K. P. Hoogerhelde, J. Moerland (voorw.), M. Lodewyk (voorw P. Hendrikse, J. P. Waale, P. A. v. d. Linde, P. H. v. d. Weele, 2 niet bevorderd. Van de 2de naar de 3de klasse: H. v. Schalk, N. P. Potappel, H. J. Verhulst, C. Zoeter (voorw.), A. J. v. Damme, KI. v. d. Panne, L. H. de Vos, K. P. Moerland, M. L. Groenewegen (voorw), J. M. v. Maliand, H. M. Klng- mans, C. J. Heyboer, L. M. Llevense, D. J. Bastmeyer, J. v. d. Oraaf, J. Jumelet. Van de 3de naar de 4de klasse: J. v. Sptunter (voorw.), J. Jonker (voorw.), C. de Glopper, Ch. L. Verbeke, 1 niet bevorderd. Benoemd tot onderwyzeres te Hooge Zwaluwe, mej. M. E. Kannemans te St.-Flllpsland. By de te Breda gehouden acte-examens slaagden o. a. de heeren M. M. Huybrechts van Dinteloord en J. Oostdijk van Fynaart, belden kweekellngen der R. N. S. te Dinteloord. Haamstede. By het op 11 en 12 April le Utrecht gehouden examen tot toelating tot den cursus van de Nederlandtche Helde-Maatschappy slaagde voor afdeellng A, de heer Th. J. de Vin, geboren alhier. Middelburg, 28 April. Acte-examens L. O. Geëxamineerd 8 mannelijke candldaten. Geslaagd de heeren C. Brakman, J. Ka reis. P. Oranje, allen alhier; H. J. Dankers, te Goes; G. G. Fémery, te Koewacht; J. C. P. M. Weststrate, te Zaamslag en J. Goedhals te Zoutelande. Afgewezen 1. Onder degenen, die Donderdag alhier slaagden voor het acte-cxamen lager onderw'js, bevond zich een arbeider uit Zuidzande, die overdag zyn handenarbeid verrichtte om het aldus verdiende geld te gebruiken voor het betalen van privaat lessen. Slechts twee jaar had deze energieke jonge man noodlg om zich op deze wyze voor het examen te bekwamen. De heer G. A. Hurenkamp, leeraar aan de Zeevaartschool te Vlisslngen, Is als zoodanig benoemd aan de Zeevaartschool te Terschelling. Voor de betrekking van hoofd der met 1 September a.s. te openen Chrlsteiyke school te Weslkapelle hebben zich 18 solli citanten aangemeld. In den bcschtyvlngsbrlef voor de 66e algemeene vergadering van het Ned. Ond. Oenootschap In Juli le Breda te houden, komt een voorstel voor van de afdeellng Walcheren luidendeHet hoofdbestuur drlnge er by de regeering op aan, dat In de wet op het lager onderwys of In de leerplichtwet, bepalingen worden opge nomen omtrent den leeftyd van toelating der leerlingen en wel zulke, waarby de leeftyd van toelating voor de openbare en de blzondere school gelijk is. Het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsclie Ofiósrwyzers" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het verzoekt het Ir.geal: .d wets ontwerp tot verhooging van het subsidie voor de bouwkosten der byzondere scholen niet aan te nemen. Het hoofdbestuur wyst erop dat naar zyn meening de aanneming van dit wets ontwerp niet zal kunnen bijdragen tot verbetering van ons volk-onderwys, maar Integendeel slechts tengevolge kan hebben een voortgaande splitsing onzer lagere scholen en dat een dergelijke splitsing vooral In kleinere gemeen'-n voor het lager onderwys de meest treurige gevolgen most hebben, en daarom In gee. geval nog meer dient te worden In hand gewerkt. "KERKNIEUW S. Te Almeloo Is aan ds. Adrian!, die. na zyn afscheid, als emeritus naar Den Haag is vertrokken, door een commissie namens vele gemeentenaren als geschenk aange boden een enveloppe met Inhoud, benevens een prachlalbum met photografuën uit Stad- en Ambt-Almeloo. In een vergadering van kerkvoogden en nolabelen is besloten aan ds. Adrianl als emeritus-predikant een jaariyksche toelage te v'erleenen, voor de vele belangtyke diensten door hem aan de kerkeiyke gemeente bewezen. Bedankt voor het beroep naar de Oeref. gem. C te Middelburg, door ds. H. Kajan te Bussum. Beroepen by de Chr. Oeref. Qem. te Vlisslngen, ds. M. Schouten te Bussum. Op 72-jarlgen leeftijd Is te Hilversum overleden ds. J. A. Klercq, van 25 Juli 1869 lot 27 April 1874, pred. by de Chr. Oeref. Oem. te Bruinisse. Vandaar nam Z.Eerw. een beroep naar Tholen aan en was sinds 1 April 1907 emeritus. Renesse-Noordwelle. De collecte voor de vereenlglng tot steun van verwaarloosde kinderen heeft In de godsdienstoefening van Zondag 23 April f21,45 opgebracht. Men schrijft ons uit Middelburg: Zondag nam ds. J. Bruining, predikant der „Reservekas", vereenlglng van VrJ-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1