Vrijdag 28 April 1911. Tweede Blad. Courant). NIEUWSTÜDINBEN. Een praatje over muziek, ZIEIUKZEESGHË (55 ierikzeesohe NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste 1 AARGANG. No. 9073 Ultgever-Hoofdredaotaun A. FRANKEL. Redaotauri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 Alle betalingen moeten geschieden bij den Diracteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ZUID-AFRIKA. In Zuld-Afrlka Is een trein verongelukt, Zaterdagochtend op weg van Port Alfred naar Grahamstad, stortte hl] In een 70 M. diep ravijn, waarover de Blauwkransbrug was geslagen. Deze Is onder den trein ingestort. De locomotief met den kolen wagen en twee goederenwagens bleven behouden, de wagens met reizigers vleien In de diepte. Een veertigtal is er gedood, zes werden er gewond, de meesten 2waar. Maar by het afzenden van het laatate bericht, vreesde men, dat er nog slacht offers onder den wrakhoop lagen. Het zijn nagenoeg alle Engelsche namen die van de slachtoffers gegeven worden. AMERIKA. Ntw-York, 25 April. De plannen zijn gemaakt voor den bouw van een huls, dat het hoogste gebouw te New-York zal worden. De hoogte van het huls zal 750 voet bedragen. Het gebouw zelf bevat dertig verdiepingen, de toren er boven op vljf-en-twintlg. Het stadje Hunnewell in Kansas ge niet sedert eenlge dagen het voorrecht van een vrouwelijke commissaris van politie. Enkele weken geleden werd een vrouw tot burgemeester van het plaatsje gekozen en één der eerste ambtelyke daden van de nieuwe magistrate was de benoeming van mej. Rosa Osborn tot hoofd der politie. Mej. Osborn Isevenals de burgemeester, een vnrlg voorstandster van geheelonthouding en de belde dames hebben onmiddellijk krachtige maatregelen genomen ter bestrijding van onmatigheid, spel en zedeloosheid. PORTUGAL. De wet op de schelding van kerk en staat Is thans in Portugal afgekondigd. Zij verleent algemeene gewetensvrijheid en htft den katholieken godsdienst als staats godsdienst op. De lasten van den gods dienst worden door daarvoor In het leven te roepen godsdienstige vereenlgingen ge dragen. Deze vereenlgingen mogen zich niet bemoeien met opvoeding en opderwlji. De kerken worden kosteloos ter beschik king van de vereenlging gesteld. De pries ters, die ten tijde van het uitroepen van de republiek nog In staatsdienst waren en niet opnieuw worden aangesteld, zullen wachtgeld krijgen. Pauselijke beslissingen zullen, zonder verlof van de regeering, niet openbaar gemaakt mogen worden. ENGELAND. Te Liverpool heeft een 64-Jarig zeeman, Thomas Seymour, terechtge3laan wegens moord op zijn vrouw. Toen de rechter hem vroeg, of hij schuldig of niet schuldig was aan het hem ten laste gelegde, antwoordde hij met nadruk: „schuldig!" En toen hem gevraagd werd of h|j wist wat hfj zeide en of hl] zijn vrouw met opzet had gedood, antwoordde hg bevestigend. „Weet ge wel", zei de rechter, „dat wanneer gy uw schuld erkent, geen ander vonnis dan de doodstraf over u geveld kan worden? En de beschuldigde ant woordde: „zeker, dat doe Ik". Toen hem, na het Inwinnen van getuigen verklaringen, die zyn toerekenbaarheid volkomen bevestigden, ten derden male werd gevraagd of hy schuld erkende, riep hg nogmaals luidkeels„ja, Ik ben schuldig", en op de vraag, of hij eenlge reden had aan te voeren waarom geen doodvonnis kon worden geveld, antwoordde hy„vol strekt niets". Daarop werd het doodvonnis over hem geveld. Hy hoorde het aan met een schouder-ophalen en Het zich kalm weg brengen. „Als koningen worden gekroond, dan stroomt er veel goud", schreef een kronlek- schryver van de Middeleeuwen. Maar als die schryver nu nog eens kon terugkomen en de hooge rekeningen zien der kroning van Z. M. koning Oeorge V van Engeland, dan zou hy verstomd staan van verbazing, en erkennen, dat hy nimmer zoo'n waar woord had geschreven. De krontngsplechtlgheden en feeslen zullen den staat ongeveer 200,003 pd. at. kosten en aan Koning George uit ayn particuliere middelen 100,000. Dat Is te zanten een som van 300,000 pd. st. of f 3 600,000. Maar er zal nog meer goud stroomen. De gasten van overzee, uit Amerika, de koloniën, enz. daar worden er minstens 200,000 verwacht zullen volgens een matige berekening gedurende hun verbiyf te Londen 8 mlllloen pond sterling of 96 mlllloen gulden uitgeven. Er worden fabelachtige pryzen besteed voor het huren van plaatsen voor het zien van den op tocht een verdieping In Pall Mal! byv. wordt voor den kroningsdag verhuurd voor I 12,500. En niet aileen In het Vereenlgd Konlnkryk, maar In alle steden van het Brltsche rijk, In alle werelddeelen zal het feest worden gevierd en het totaal der kosten daarvan wordt door een schryver In Tlt-Blts geschat op minstens 20,000,000 pd. st. of f 240.000,000. In het oosten en zuid-oosten van Londen laten vele jonge paren zich by voorkeur op Paschen trouwen, en er worden dan in den tyd tusschen de voor- en de namiddaggodsdlenstoefenfng vele bruids paren tegeiyk getrouwd. Nu Is In één der kerken, waar In de ééne sacristie 40 brulden, In dc andere 40 bruidegoms op het plechtig oogenbllk hunner vereenlging wachtten, een zonderlinge verwisseling van brulden gebeurd. Er werden daar tien paren tegelijk getrouwd en op het oogenbllk dat de file makende brulden voor het altaar zouden treden om den eed van trouw af te leggen, was een bruidje van de voorste groep op 't punt van In onmacht te vallen. Zy trad uit de ry en ging op een stoel zitten om wat te bedaren. Maar de r'j van wachten den sloot zich aan, en zoo werden In de zenuwachtigheid van het oogenbllk een aantal brulden nut den verkeerden bruide gom getrouwd. Na afloop van de plechtigheid zocht Iedere jonge echtgenoot zich zyn eigen vrouw weder uit en de paren teekenden In het register alsof er geen vergissing was gebeurd, ofschoon het een onloochenbaar feit was, dat mrs. Brown elgeniyk mrs. Smith, mrs. Allinson mrs. Wilklns was geworden, enz. FRANKRIJK. De prefect van Orleans heeft aan den burgemeester verklaard, dat hy In den optocht, ter eere van Jeanne d'Atc, dit jaar geen enkelen priester zou dulden. Het centraal-comlté van alle handels- en Industrle-vereenlglngen, belast met de opstelling van den stoet, heeft daarop, als protest tegen het besluit van den prefect, zyn mandaat nedergelegd. Toen de bisschop van Agon zich naar het dorp Plume begaf, waar hy wilde gaan preeken, werd zyn rQtulg door een aantal dorpelingen aan een hagelbui van steenen blootgesteld. De ruiten van het rytulg werden vernield en een bediende van den bisschop werd vry ernstig gekwetst. De bisschop zette zyn tocht onder be scherming der gendarmerie voort. De justitie stelt een onderzoek naar de schuldigen In. DUITSCHLAND. In het aan de gemeente Dusseldorp behoorende Aaper Bosch heeft Zaterdag een brand gewoed, die 120 morgens bosch verwoest heeft. De gemeentelijke" brand weer etteiyke fabrieksbrandweren en andere vrijwillige brandweren zyn den heelen dag doende geweest om de vlam men te blusschen. 's Middags kwamen er ook twee compagnieën soldaten hulp ver kenen. Daar op verschillende punten telkens opnieuw brand uitbrak, moest er opzet In hel spel zyn. Inderdaad betrapte men een 40-jarlge man, die uit een werk inrichting weggeloopen wasop het aanleggen van een vuurtje. Hy bekende de brandstichter te zyn, maar wilde geen reden voor zyn handelwyze opgeven. Het schynt echter, dat hy In het tuchthuis heeft willen komen, om niet weer naar de werkinrichting terug te moeten. BELGIË. De justitie Is nog steeds niet er In ge slaagd eenlg spoor te vinden van den persoon, die den brand heeft gestoken In het raadhuis van Schaerbeek. Onafgebroken duurt het onderzoek voort, maar tot nog toe zonder resultaat. Alten, die aan den dienst In het stadhuis ver bonden zyn en op dien grond toegang hebben buiten de uren, dat het gebouw voor het publiek toegankeiyk Is, 2yn verhoord, zonder dat een enkele aan- wyzlng gevonden werd. De politie heeft een proef genomen met kaarsen en Is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de brandlngsduur van de langste kaars Is twaalf uur, zoodat het mogeiyk Is, in verband met het uur waarop de brand la uitgebroken, dat de zes vuurhaarden, van waaruit de brand Is voortgekomen, zyn aangestoken op een uur waarop het publiek nog vrye toegang had In de bureaux van den burgerleken stand. By het onderzoek der ruT ien Is gebleken, dat op zes verschillende plaatsen het vuur pioet zyn aangestoken boe dit geschied Is, Is juist het groote raadsel, voor welks oplossing de recherche staat. NEDERLAND. Amsterdam. In de Frederlkstraat alhier woont het gezin Teeders, bestaande uit vader, moeder en 5 kinderen. De vader, los-werkman, Is op het oogenbllk werkloos en zoo kwam het, dat de moeder Dinsdag uit werken was ge gaan. Er was voor dien dag gestampte pot aardappelen met kooltapen gereed gemaakt. Woensdag was de moeder weer thuis en had toen bruine boonen gekookt, waarvan de vader niet veel hield. Hy herinnerde zich toen, dat den vorlgen dag nog wat overgebleven was. Dit eten was biyven staan In een yzeren pot en zag er Woensdagmiddag niet heel erg smakeiyk meer uit, zoodat de vrouw d> s huizes adviseerde er liever niet van te gebruiken. De vader en 4 kinderen deden het toch. Juffrouw Teeders en één der kinderen aten er niets van. Tegen mi dernach! gevoe'dtn de vader en de 4 kolderen, die van het kliekje hadden gegeten, zich niet lekker en tegen 2 uur was de toestand zóó, dat de vader, hoewel las. hebbe- de van braken, naar de politie op den Overtoom ging. Hter werd hy zóó ziek, dat men daar medische hulp Inriep. De geneesheer schreef sanetsmlddelen voor, maar tegen 6 uur De-derdanrnrgen was de toestand, vooral .an den "ader, (naar aanleiding van het Concert van „Musica" op 1 Mei a.f.). De eerste harpspeler was, naar men beweert, de oermensch die, nadat hy zich behaagiyk onder een boom had neer gevleid, zyn lange haren aan zyne teenen bond, ze spande en vervolgens trachtte er, met zyne vingers zoete accoorden aan te ontlokken. Of dit verhaal waarheid bevat, Is me helaas niet gebleken; bescheiden om het te onderzoeken stonden me niet ten dienste, en liefst laat ik het dus aan den lezer zelf over, aan de overlevering In deze meer of minder waarde te hechten. Maar wat Ik er van geloof Is, minstens genomen, de strekking: aannemeiyk te maken, dat het verlangen van den mensch om muziek te maken, al héél, héél oud Is. Muziekinstrumenten In aller primitiefsten vorm worden nog heden ten dage als curiosa bewaard en by eene nadere beschouwing daarvan blQkt, dat de mensch, als Ingenieus en gaarne fantaseerend wezen, Is begonnen, voorwerpen uit zyn naaste omgeving dienstbaar te maken aan zijn verlangen naar streeling van het oor. Is het zeker dat de kunst om, door middel van meer of minder volmaakte In strumenten muziek voort te brengen al zeer oud Is, de zangkunst Is ongetwyfeld nog ouder. Dat ligt zoo voor de hand; Immers zingen Is niet anders dan welluidend spreken en de afstand tusschen spreken en zingen Is dus maar zeer gering. Evenzeer nu als In den loop der tyden de muziekinstrumenten volmaakter ge worden zyn (men denke slechts aan de plano, de pianola, de fonograaf enz.) zoo zyn ook, dank zy de bestudeering van de juiste wyze van ademhaling, de verbeterde techniek van het zingen, de elschen die men aan ons heeriyke orgaan stelt, ge- leldeiyk weggestegen. Zeker, er zyn ook In vroegere eeuwen zangers en zangeressen geweest om respect voor te hebben: men denke b.v. aan den zanger die, ten prooi geworpen aan leeuwen en tygers, het wist klaar te spelen dat deze ongure beesten hun muil dicht hielden zoodra hy den zynen ik bedoel, zoodra hy ze toezong, maar de technische moeilijk heden, welke onze hedendaagsche „sterren" overwonnen hebben en de vaardigheid waarover ze beschikken, zyn toch elgeniyk nog „nie dagewesen". Ook onder hen zouden er misschien nog wel te vinden zyn die den ongelyken strijd zouden willen aanbinden Hoe het zy, zingen kunnen Is tegen woordig eene gave nlel alléén, maar voor een goed deel ook eene weienschap. Zingen moei onderwezen worden en hy die het wil leeren, mag het zich aan dege- ïyke en der zake kundige leiding niet laten ontbreken. Aan de vogeltjes moet men het overlaten, om „op eigen houtje" te zingen. Nu, de „compositie", de geschreven muziek, Is óók al heel wat veranderd. Componisten als b.v. Wagner, brachten In de heerschende opvattingen van hun tyd zulke enorme wyzlglngen, dat ze in 't eerst eenvoudig niet begrepen werden en vooral onder de koornommeis zyn er vele, die men thans met een lichtelijk schouderop halen of met het enkele woord „antiek", be- of liever ver-oordeelt. wy willen hiermede allerminst zeggen, dat men tegenwoordig maar één enkele soort muziek heeft, die, als meerwaardige, ten slotte over alle andere gezegevierd heeft, neen, want evenzeer toch als de roos eene zeer veredelde bloem is, zyn er vele sootten rozen, die schoon zyn. Zoo is er ook moderne muziek van zeer uiteenloopend karakter en by de samenstelling van een programma dient dit terdege in het oog te worden gehouden, omdat er muziek Is, die, om 't maar zoo eens te zeggen, nu eenmaal niet by elkander behoort. Eéne soorl willen we eens nader be schouwen, dat Is de muziek die het beste vergeleken kan worden by het werk van denkunstschilder. in het algemeen gesproken zyn muzlek- en schilderkunst elgeniyk twee enten op denzelfden stam. Qeiyk een accoord een welluidend, een harmonisch samenkllnken van tonen Is, zoo spreekt men ook van eene harmonie van kleuren; omgekeerd heeft men valsche accoorden en ook kleuren die de dames vooral weten dat zoo goed allesbehalve by elkander behooren. Men beweert zelfs, dat de nieuwste onderzoekingen hebben aange toond dat de trillingen, die door kleuren worden opgewekt, eene trtffende overeen komst met die der tonen hebben, m. a. w. dat er ook eene kleurengamma zoude be staan. Wie weet, de wetenschap komt misschien r.og zóóver, dat het mogeiyk Is In een Echlldery kleurschakeerlngen aan te wyzen, die, In muziek omgezet, een gewoon accoord vormen en Rembrandt's Nacht wacht bevat, by eene nauwkeurige ont leding in deze richting, misschien wel eene nocturne van groote waarde! Wy willen ons hier echter uitsluitend bepalen tot de muziek die ons zooals we zelden aan de schilderkunst doet denken, de muziek, waarin de componist ons als 't ware voorschildert de effecten, die hy zich gedacht heeft. Soms gelukt hem dit verrassend en wie een In dit opzicht goed geslaagd muziek stuk wil hooren, die ga Maandagavond eens luisteren naar Erlkönlgs Tochter, uitgevoerd wordend door onze Zlerlkzee- sche Vereenlging „Musica". Het libretto dezer ballade Is vry onbe duidend en komt op het volgende neer. Morgen gaat Heer Oloef trouwen. Groote feesten zullen er plaats hebben en vele gasten zyn genoodlgd. Aan den vooravond echter van de groote plechtigheid, bemerkt de bruidegom dat één zijner beste vrienden vergeten Is. Bruiloft vieren zonder hem kan en wil hy niet en daarom geeft hy bevel zyn snelste paard te zadelen om hem nog persooniyk uit te noodlgen. zyne moeder wyst hem er op, dat het al laat Is en de tocht zelfs zeer gevaariyk Is, daar hy plaatsen zal moeten doortrekken waar des nachts de berggeesten rondwaren, maar ondanks hare smeekbeden staat zyn besluit vast en op zyn vurig ros rijdt hy weg. Morgen In de vroegte, als de natuur in morgengewaad hem weer tegenlacht, als het gouden graan en de korenbloemen hem zullen doen denken aan de schoone lokken en de blauwe oogen zyner bruid, zal hy onder hoorngeschal met zijn gast terugkomen om het bruiloftsfeest te vieren I Maar als de nacht valt, als de maan haar geheimzinnig bleek licht spreidt over de aarde, als een enkele vogel nog zingt, maar zóó, dat het angstig Is er naar te luisteren, dan Is het hem of hy stemmen hooitof hy gestalten ziet. Hy kan niet meer. Als door onzichtbare handen wordt hy vastgehouden en de slaap over mant hem. Dan komen de berggeesten, In de gedaante van schoone meisjes en dansen geheimzinnig In het rond. Hy ziet er drie daar nog één God, hy be vindt zich In hun macht. Hy denkt aan vluchten, maar de krachten ontbreken hem. Daar komt de Koningin. Welkom, Oloef, wat, denkt ge aan vluchten Kom, wees zoo mal niet en dans met ohs I Hy weigert, hy mag niet, hy denkt aan zyn bruid. Maar de Koningin houdt aan. Eerst biedt ze hem, als hy met haar dansen wil (ik zou zoo zeggen met weinig kennis van het mannenhart) een zyden hemd aan en als dat lokmiddel (aalt, belooft ze den ridder (ongetwyfeld met meer kans van slagen) een zilveren harnas. Maar hy biyft weigeren. Dan wordt ze boos. Als ge dan niet dansen wilt met me, dan kost het u uw leven O, God, help, my dreigt de dood! En de danseressen voorspellen hem het aller- verschrlkkeiykstemorgen, als het bruiloft zyn zal, komt de dood Voort, voort, In doodsangst vliegt hy, op zyn paard gezeten, verder, zyn gast is de dood 't Begint te dagen. Statig stygt de zon aan den hemel; de wolken schynen van goud. Alle zorgen zyn vergeten. De gasten drinken en klinken reeds. Oloefs moeder heeft echter niet kunnen slapen, van oogenbllk tot oogenbllk stygt haar angst over het wegbiyven van haar zoon. Elndeiyk hoort ge het hoorngeschal, ziet ge ginds tusschen de korenvelden Heer Oloef naderen? Maar wat rijdt hy woest 1 Waarom wappert de pluimbos niet van zjn helm, waar Is zyn schild? God, hy bloedt! Oloef, zeg, waarom zoo bleek? Ik was dezen nacht In de macht der berggeesten En hebt ge geen gasten medegebracht? Slechts één Wie Is dat? De dood Heer, wees ons genadig. Hy wankelt, hy valtHeer Oloef Is dood We zelden dat deze geschiedenis (eene Deensche sage) vry zonderling was en dat zonderlinge wordt nog verhoogd door het aanwezig zyn van een vóór- en een nazang, In de laatste waarvan ons den gemoede- lyken raad wordt gegeven toch vooral voorzichtig te zyn als het maantje schynt 1 De componist, Niels W. Gade, heeft echter gemeend, 'dat er van dit opper vlakkig genomen zeer weinig waarde hebben gegeven, toch wel Iets te maken viel. Hy heeft ontdekt dat er veel tegen stelling, dus veel kleur, in zat. Oaan we maar eens na. De stille avondstond en het schoone morgenrood vragen om muzikale behandeling. De angst eener moeder, die weet dat haar kind gevaren dreigen, zoo wel als de overmoed van den jongeling, om die gevaren te trotseeren, de verleiding en de kracht van verzet, de doodsangst en vlak daarnevens de brulloflspret moeten bezongen worden. Tegenstelling, kleur, genoeg en gelegen heid tot dramatiseering te over I Daarvan heeft de componist een zeer verdlensteiyk gebruik gemaakt. Men denke b.v. aan het prachtige, statige Morgen gezang „lm Oaten geht die Sonne auf". En wie goed toeluistert, die treft ook In de onderdeelen eene dramatiseering aan, die frappeert. Als het koor zingt: „Schon stampft der Rappe", dan onderkennen we onmlddeliyk het fiere ros, crquet stappend met hoog opgetrokken knie, eerst in langzaam, afgemeten tempo, maar straks, by de woorden „Schon ellt er hlnaus" In volle galop. Wij zullen het hlerby laten. Wij zyn de vereenlging „Musica" dank baar dat ze ons een paar keeren per jaar dergeiyke goede zangmuziek doet hooren en dat ze moeite noch kosten spaart om, behalve wat ze zelve praesteert, nog zoo veel meer te kunnen aanbieden. Het programma van Ma ndag ziet er aanlokkeiyk uit. Men kome en hoorei B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5