Vrijdag 28 April 1911. Eerste Blad. in - in uilNtp ran mi. (25 ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zakboekjes Landweer. BEKENDMAKING. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Uit Stad en Provincie. ZIERIkZEESCHE&ft NIEUWSBODE. ABONNEMENT. Oe abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, li voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANe - No. 9073. Ultsever-Hoofdredaoteup i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De te Zierikzee wonende verlof gangers der landweer, worden ver zocht hunne zakboekjes vóór 4 Mei e.k. ter gemeente-secretarie te bezorgen, ten einde daarin eene wijziging te doen aanbrengen. Dc BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de Heer Commiósaris der Koningin in deze Provincie het voornemen heeft deze ge meente te bezoeken op Maandag den 1 Mei a.a., en Z. H. Ed.Gestrenge aan een ieder, die hem wenscht te spreken, daartoe de gelegenheid zai geven tusschen des voormiddags 11en des namiddags 12'/a uur ten Raadhulze- Van af heden tot en met Zaterdag as. zal ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaan om zich op de audlëntle-lfst in te schrijven. Zierikzee, den 26 April 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de Circulaire van den Heer Commis saris der Koningin In deze provincie van den 15 April J.I., A no. 181, le afdeeling; Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewfsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1910, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den ulteistcn termfn niet af le wachten, ten einde te voorkomen, dat hunne vorderingen, tengevolge van te late Indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 27 April 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Raad in zijne vergadering van den 5den April j.l., vastgestelde Verordening op den handel in - en verkoop van melk in deze gemeente; dat deze Verordening op den le Mei e.k. in werking zal treden, voor een leder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen betaling van 10 cent verkiijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 28 April 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 28 April. Gisteren vergaderde In het .Huis van Nassau" alhier de „Ver- eenlglng het Ziekenhuis voor Schouwen— Dulveland" te Noordgouwe. De voorzitter opende de vergadering, waarop na lezing der notulen door den administrateur, Jhr. C. A. van Cillers, het finantleel verslag werd uitgebracht. De ontvangsten bedroegen 5515,27 en de uitgaven I 4769,28, zoodat er een batig saldo Is van I 745.99. De Hnanlieele commissie, beslaande uit de heeren mr. D. van der Vilei, J. M. van den Bout Fz. en J. C. van der Have, had de rekening nagezien, In orde bevonden en goedgekeurd. Uit hel jaarverslag blijkt, dat het aantal verpleegden 53 bedroeg, met 1500 ver- pleegdagen. Het ledental bedraagt thans 836. In den loop van de laatste jaren zijn aan de vereenlglng vele milde leden door den dood ontvallen: van zes namelijk ontving zij niet minder dan I 400 per jaar. Mei den directeur hopen wij dat dit verlies spoedig moge aangevuld worden. Het Ziekenhuis te Noordgouwe, dat met recht een zegen voor deze streek mag genoemd worden, verdient ten volle ruim gesteund te worden. In de burgemeesterskamer van het stadhuis te dezer stede vergaderde Donder dagnamiddag hel Waterleiding-Comité De voorzitter, dr. Spruyl, opende de ver gadering, en deelde na lezing der notulen door den secretaris, mr. H. Pol vlet, den stand van zaken mede. Daaruit bleek, dat de staatscommissie steun van rijkswege In het vooruitzicht heeft gesteld. Besloten werd al de gemeenteraden van Schouwen- Dulveland tot een gemeenschappelijke vergadering met hel Comité uitte noodigen. Het voornemen is namelijk om een water leiding voor Schouwen-Dulveland In het leven te roepen, die raar al dc gemeenten van dit eiland haar vertakkingen heeft. De St. Crt. no. 98 bevat een wijzi ging In de statuten der vereenlglng lot oprichting en Instandhouding van de Ambachtsschool le Zierlkzee. Op de Nieuwe Haven alhier, zal aanstaanden Maandag de heer A. de Graaft openen het van den grond al opgebouwd calé met biljart .De gekroonde Suikerbiel". Het café maakt door zijn ruime zaal en voorlrtffelljke inrichting een gezelllgen Indruk en doet den ontwerper er van, den heer Houtkamp, stads-opzlchter, alle eer. Het gebouw, op solide wyze opgetrokken, Is een sprekend bewijs, dat de heeren gebroeders Van Atmkerk alhier, die met het metsel- en timmerwerk belast waren, uitnemende vakmannen zijn. Ook hel schilderwerk, dat door den heer Tuijtel verricht Is, ziet er keurig uit. Bij kon. besl. Is benoemd tot burge meester van Scherpenlsse, de heer J. van Ef. Een ruim 81-jarlge vrouw le Schoon- dljke, die eenlge werkzaamheden In den kelder wilde verrichten, had het ongeluk daarin le vallen, waarbij zij verschillende verwondingen bekwam, die zóó ernstig waren, dat zj aan de bekomen wonden le overleden. Te Middelburg Is deze week geslaagd voor polder-opzichter, de heer J. L. Muller van S5herpenlsse. Men noemde dezer dagen, In verband met de vacature voor burgemeester van Den Haag, den afgevaardigde voor Zierlkzee, mr. R, J, H. Patijn. Dat deze niet In aanmerking zal komen, ligt voor de hand. Ieder begrijpt dit, die zich herinnert, dat deze als Kamerlid, zijn felle en onweer- legde beschuldigingsrede tegen dr. Kuyper, den olficieeten vriend van dit Kabinet, heeft uitgesproken. Zou de minister Heems kerk aldus dr. Knyper's meest succesvollen tegenstrever beloonen? Aldus merkt de Haagsche briefschrijver der Zutph. Crt. op. Hel onlwerp-Landweerwet zal, zegt men, binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. De N. R. Crt. meldt levens dat men aan het departement van Oorlog voor nemens Is, naar aanleiding van het rapport der Gezondheidscommissie, In de beslaande kazernen eenlge verbeteringen' aan te brengen. Hieruit blijkt, dat van de zijde van het Rp de bouw van nieuwe kazernen niet bizonder urgent wordt geaebt. Uit Boskoop wordt gemeld dal de commissie van de bloemententoonstelling aldaar I 15 000 over heeft. Over de be slemming van die som zal later worden beslist. Alleen op den 2en Paaschdag werd ontvangen aan entiée f 60C0. Renesse. Bij de op 26 dezer plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature F. J. H. Jespers) verwierf de heer C. Belje 60 en J. Befle Nz, 32 van de 94 uitgebrachte stemmen. Twee stemmen waren van on waarde. De heer C. Belje la alzoo gekozen. Op verzoek van het bestuur van Vreemdelingenverkeer .Renesse Vooruit" en ter gelegenhheid van den verjaardag prinses Juliana zal het Fanlarencorps „Luctor et Emergo" op Zondag 30 dezer 'snam. 3 ure een concert geven In hare versierde muziektent, staande In de kom der gemeente. De gemengde Zangvereenl- glng V. Z. O. S. zal bij deze gelegenheid hare welwillende medewerking verleenen. Ongetwijfeld zal bij gunstig weer hel bezoek overgroot zijn, ie meer daar de bloembollenvelden onder Renesse en Haam stede voor het meerendeel nog in vollen bloei zulleu staan. Zij, die door het on gunstige weer der belde vorige weken verhinderd werden ean bezoek aan onze schoone streek, of zQ, die nog eens willen genieten van den prachtlgen aanblik der bloelende tulpenvelden, kunnen hun tocht onderbreken door op Renerse een wijle te verloeven, waar de vroolflke, opwekkende tonen, zoowel van Instrumentale als van vocale muziek zullen weerklinken of rui- scben over het fraaie ruime dorpsplein dezer gemeente. Schouwen, 27 April. Wel was er al gemeen om water verlangd. Nu zijn de velden mild gedrenkt en kunnen wij bij vurig verbelde lenlewarmle weldra frlssche groene velden verwachter, De zaadkorrels zfjn In den akker en de bleten, In zeer groote hoeveelheid gezaaid, verloonen zich reeds. Over de opkomst van het vlas wordt zeer geklaagd, vooral over die bij het uit de hand gezaaide. DU jaar ziel men als iets betrekkelijk nieuws, dat er zeer veel lijnzaad op rijen met de machine Is gezaaid. Daar Is de opkomst zeer veel beter. Men verwacht, dat deze zaalwljze tater algemeen zal worden toegepast, hoezeer conservatieve boeren er nu nog den schouder over op halen. Oosterland. Hedenavond ontving de familie C. Zoeter het treurig bericht, dat hun 26-jarige zoon J Zoeier, nabij Heunln- gen a/d. Rijn Dultschland, overboord Is gevallen en jammerlijk verdronken. Brulnisse. Aan den heer M. j. van Vessem alhier, Is vanwege de vereenlglng „Hel Nederlandtch Zeewezen" een kostbare ssx'ant vereerd. Dit Instrument Is hem geschonken, omdat hy bij het eximen voor 3: stuurman bij de groole vaart het hoogste aantal punten behaalde. De heer Van Vessem heeft ook met goed gevolg het examen afgelegd voor hel diploma In de Engelsche taal. St.-Annaland, 28 April. De regen der laatste dagen Is velen zeer welkom geweest, de landbouwer verlangde er naar ter wille van zijn drogen grond en zjn ledige pullen en de schoonmaakster ter wille der veel geprezen Hollandsche zindelijkheid. Ook den lossen arbeider zal het naar den zin zijn, want als alles nu beter groeft, dan ook het door hem begeerde onkruid. In dezen tijd van 't jaar zonder werk te moeten rondloopen, daar kan zijn schoor steen niet van rooken. Poortvliet. Voor de Vacature van machinist aan het stoomgemaal „Ooiter- Schelde" alhier, hebben zich 71 sollicitanten aangemeld. Oud-Vossemter. Het Is opvallend hoeveel der groote hoeven onder deze gemeente in de laatste jaren In andere handen zijn overgegaan, de meeste aan de pachters; van de hoeven, welke lot de groole gerekend worden, en welke ten getale van 26 In deze gemeente zijn, veranderden er niet minder dan 10 door verkoop In de laatste tien jarep van eigenaar. Velen dezer behoorden nan bullenlandsche grondeige naars; de laatsten zouden verkoopen met het oog op de hooge overgangskoslen by overlijden. Langs de dijken zijn bijna overal door de eigenaars boomen geplant; waar eenlgszlns goed ontwikkelde boomen een sieraad zijn voor de omgeving, valt het te bejammeren, dat in de laatste jaren haas! zonder uitzondering de volwassen boomen gerooid worden; In de polders, In wellanden, bl] de hoeven, langs de wegen enz., Is door den watersnood haast alle houtgewas ver nietigd, en Is dus veel van het mooie aan onze omgeving ontnomen. De nieuwe be plantingen zullen evenwel binnen een 10-tal jiren weer veel van den ouden toestand teruggeven; In plaats van Iepen heeft men aan vele dijken populieren geplant, welke harder groeien dan de eerstgenoemde boomen. Woensdag stelde de Raad vast het kohier van den Hooldelijken Omslag voor 1911 op I 3322 98s en dat van de Honden belasting op I 118,50. Colijnsplaat. Onze voormalige dorps genoot, thans kapitein der Inlanlerle bij het 5: reg. te Amersfoort Is benoemd tot voorzitter der commissie, belast met het afnemen van het loelallngs-f xamen voor de cursussen bij de Inlanlerle. Het examen vangt aan 15 Mei; er zijn opengesteld 45 plaatsen voor het le en 5 voor het tweede studiejaar. Goes, 26 April. Een eenvoudige vrouw, Adrlana Gunst, geb. Geensen, die een blzondere voorliefde heeft voor het maken van poppen In Zuld-Bevelandsch cosluum, begon eenlge maanden geleden aan de vervaardiging van een zoodanige pop, welke zij op den jaardag onzer Prinses, aan H. M. de Koningin wilde aanbieden. Zy had zich eerst vergewist, dal H. M. dit geschenk zou willen aanvaarden, en In een schryven, later gevolgd door een telegram, werd haar namens H. M. mede gedeeld, dat H. M. het Dinsdag 25 April te Haren Palelze op Het Loo zou willen aanvaarden en dat de vervaardlgster het Haar zelf moest komen overhandigen; de reiskosten zouden worden vergoed. Het Is een bizonder exemplaar, heefl een jurkje van rose zyde, een doekje van rood fluweel, de muts Is van ech'.e kant met kaïkas, voorts een bloedkoralen halsketting met slot, zelfs de zilveren doekspeld ontbreekt niet. Deze pop Is, behalve natuuriyk kop en armen, geheel door mej. Gunst vervaardigd en de Inrichting der pop Is zoodanig, dal zy ook kan zitten. Dinsdagmiddag 1 uur werd mej. Ounil ten Palelze toegelaten. Toen zy op Het Loo kwam werden haar ververschlngen aangeboden. Tegen half drie werd zy by de Koningin en de Prinses toegelaten. De Koningin zei tegen de Prinses: „Daar is nu de juffrouw, die die mooie pop gebracht heeft (de pop was n.l. na aankomst by H. M. binnengebracht) zeg nu maar eens vrlendelfik dank". Prinses Juliana zelde nu herhaaldeiyk „dank, dank" en maakte een slerlQke buiging voor de schenkster der pop. Daarop vroeg de Koningin aan de vrouw of zy de pop zelf gemaakt had, gaf hare groote bewondering te kennen over het werk en deelde o. a. mede, dat de Prinses dadeiyk bizonder Ingenomen geweest was met haar nieuw kindje. Na ten slotte nog een photo van de pop van de vrouw le hebben aangenomen en nogmaals haar dank te hebben betuigd voor het geschonkene, trok het hooge gezelschap zich terug. Prinses Juliana nog telkens wuivende met haar handje, en reed kort daarop uit naar het Konlnkiyk Park. Alhier heelt zich een vlleg-comlté gevormd dat in zijne voorbereidende maat regelen reeds zoover gevorderd Is, dal binnen betrekkeiyk zeer korten tyd aldaar eenlge vliegdagen zullen worden gegeven. In dit comité hebben o. a. zitting de heeren A. Arnoldl van Kattendyke, A. F. de Paauw, T. A. van Heel, F. Kakebeeke, allen van hier, met den heer W. J. Hoen- camp van K'ulnlngen als adviseur. Eenlge nolabelen van Zuld-Beveland hebben hun medewerking toegezegd. Vlissingen. Dezer dagen zal In 'I droog dok alhier worden opgenomen de kort geleden van stapel geloopen nieuwe onderzeeboot. Wal vaar- en duikproeven betreft heeft dat vaartuig uitstekend voldaan. Echter ligt het te diep, waardoor by eenlgszins ruw weder het vcrbiyi op het dek onmogeiyk Is. Verschillende zware deeten zullen door lichtere vervangen worden. In 'I droogdrok Is een houten loods getimmerd, waaronder het schip tijdens die werkzaamheden zal komen te liggen. Biervliet. De landbouwer, de heer Dhuyvetter, heeft maar één kind, een I0-jarlg jongetje. Dat kind zamelt dlkwyis de eieren bijeen. Woensdagavond kwam die jongen van een slechte reis thuis; hy vlet In de schuur van boven van den tas, zoodat hy één zyner armen op twee plaatsen brak. Het jongetje Is naar het ziekenhuis te Assenede In België vervoerd. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 28 April. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier publiek verkocht: 70 aren (504 roeden) bouwland, aan het Eerste Weegje, voor I 1271 per Schouwsch Oemet. St.-Maartensdljk, 27 April. Ten over staan van notaris Meulenberg werden gisterenavond ten verzoeke van de erven mej. de wed. M. de Fouw—Weslerweel, In tweede velling publiek verkocht de na volgende onroerende goederen, staande en gelegen In deze gemeente: I. het huls en erl, aan de kade, groot 2 A. 22 c.A voor de som van I 2000; II. a 71 A. 85 c.A. bouwland, In Klaas Pier Hulgenhoek, voor f 1105 per Bloosch gemet; b. 51 A. 55 c.A. bouwland, gelegen als voren, voor f 1110 per Bloolsch gemet III. 22 A. 90 c.A. bouwland, In Pier Weel denhoek, voor I 1115 per Bloolsch gemet IV. a. 39 A. 30 c.A. bouwland aldaar, voor I 1400 per Bloolsch gemet; b. 41 A. 50 c.A. bouwland aldaar, voor f 1395 per Bloolsch gemet; V. 57 A 90 c.A. bouwland aldaar, voor I 1150 per Bloolsch gemet; VI. 61 A. welland aldaar, voor I 775 per Bloolsch gemet; VII. 31 A. 70 c.A. welland aldaar, voor f 905 per Bloolsch gemet; VIII a. 40 A 10 c.A. bouwland, In Vasten- avondhoek, voor f 1260 per Bloolsch gemel b. 38 A. 5 c.A bouwland aldaar, voor f 1265 per Bloolsch gemet. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 28 April. Ter openbare terecht zitting der arrond.-rechtbank van heden stond terecht A. J. B41 jaren, postbode, wonende te Stavenlsse, ter zake, dat hy te Slavenlase wonende, aldaar ol elders hier te lande: 1°. In hel tydsverloop van 16 November 1908 lot 29 Juni 1910 opzelteiyk valsche- ïyk, te kwader trouw en in stryd met de waarheid heelt opgemaakt en gedeelteiyk met den naam D. Dane onderteekend, met het oogmerk om het als echt en onver- valscht, Immers als ware het op den daarin door hem beklaagde vermelden datum op gemaakt en onderteekend door Dirk Dane, metselaar le Stavenlsse te gebruiken ot door anderen le doen gebruiken, uil weik gebruik eenlg nadeel kon onts'ain ee<,e qultantie dus een geschrift waaruit be vrijding van schuld kon ontstaan, althans een geschrift bestemd om le dienen tot bewys van gedane betaling, luidende: „Ontvangen van den heer A. J. Bos posl- „bode Stavenlsse de somma van achttien „gulden, zynde restant wonlnghuur van „11 Juli lot 16 November 19C8 zegge f 18 „Voldaan den 23 Maart 1909 O. Dane" door aan dat stuk vast ie hechten en daarop voor de dagteekenlng cn onder- teekenlng gebruik te maken van een door D. Dane geteekend, reeds vroeger gebruikt plakzegel van 5 cent en door daarop de woorden „voldaan den 23 Maari", althans gedeeltelijk met Inkt over te trekken en bullen het zegel aan te vullen, het jaartal 1906 te veranderen In 1909 en de onder- teekenlng D. Dane bulten het zegel aan te vullen en te voleindigen; 2°. in of omstretks de maand Juni 1910 te Tholen opzelteiyk van het aldus opge maakte valsche geschrift al ware het echt en onvervalscht, Immers In werkeiyk- heid opgemaakt, gedagteekend en geheel onderteekend door genoemden D. Dane heeft gebruikt, door het, In de tegen hem door genoemden Dane gevoerde procedure voor het kantongerecht te Tholen aan den kantonrechter aldaar In rechten over te leggen en ter hand te stellen als :wlji van de gedane betaling, uit welk g.jrulk eenlg nadeel kon ontstaan. Door het O. M. waren gedagvaard 5 getuigen, waaronder 3 deskundigen. Voor beklaagde trad als toegevoegd raadsman op mr. J. A. C. van Heusde, advocaat-procureur Na opening der terechtzitting en de ge bruikelijke formaliteiten werd als eerste getuige gehoord de heer Dirk Dane, metselaar, woner.de le Stavenlsse, die aan beklaagde, voor een huurprys van f 1 per week, een woning verhuurd had. Aan- vankeiyk betaalde beklaagde geregeld de huur, maar allengs slabbakte hy daarin, zoodat getuige hem zelde, als je anders kunt, ga er dan uit. Beklaagde is er toen uitgegaan, maar bleef hem I 24 huur schuldig, welk bedrag getuige nooit van hem ontvangen heelt. Hy heeft om dat geld le krygen, deurwaarder De Regt In de armen genomen. Het gevolg daarvan Is geweest, dat de zaak diende voor het kantongerecht te Tholen. Daar beweerde beklaagde I 18 aan getuige betaald te hebben, en legde tot staving van zyn bewering later In rechten een kwitantie daarvan over. Oetuige had noch genoemd bedrag van beklaagde ontvangen noch een kwitantie daarvoor afgegeven. De hem vertoonde kwitantie was, geiyk door hem werd aangetoond, niet van hem afkomstig. Beklaagde verklaarde pertinent betaald en daarvoor een kwitantie ontvangen te hebben. Hy betaalde de huur niet, omdat zyn regenbak zoo stonk, en de noodlge reparation aan het huls niet gedaan werden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1