Uit Stad en Provincie. BENSDORP's ONTBIJTCACAO, 2 pond bus. 1,50. Tiligr&flscli Weerbericht, straat op een kamertje en ontving lijden» lijn verblQf alhier tweemaal een brlel met een aangegeven waarde van I 1000. Dit geld werd hem uit Hamburg toegezonden. Hieruit meent men te mogen afleiden, dat hy In verbinding etaat met een inter nationale Inbrekersbende; op denzelfden dag, dat hier werd ingebroken In den goud en zilversmidswinkel van den heer Sanders, werd, geheel onder dezelfde omstandig heden, ook te Hamburg ean dergeiyke winkel geplunderd. Numansdorp, 25 April. Olsterenmlddag is aan de Haven alhier, by het rangeeren van een tram, de 18-jarlge stoker B., uit Rotterdam, van een buffer gevallen. Hy werd overreden en bleef op de plaats dood. Zierikzee, 26 April. Naar wj vernemen zal de Commissaris der Koningin, by gelegenheid van zyn bezoek aan onze gemeente, het concert der zangvereenlging .Muslca", a.s. Maandagavond In de nieuwe Concertzaal Ie geven, bywonen. Hedennamlddag vergaderde In het .Huls van Nassau" de afdeellng Zierikzee van de Kinder-, Herstelllngs- en Vacantle- Kolonles. De vergadering, die schaars be zocht was, werd door dr. Spruyl geleld. Door den penningmeester, den heer Beelaerts van Emmlchoven, werd rekening en ver antwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Besloten werd vyf kinderen dit jaar, en wel van 12 Juli tot 7 Augustus, naar Zonneheuvel uil te zenden. Nadat nog over de wyze van versterking der ka» van gedachten was gewisseld, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. De heer Vogel heeft Zondagavond de tram uit Rotterdam naar Zierikzee ge mist, zoodat dientengevolge de toegezegde lezing niet kon doorgaan. Wellicht zal ln den loop van de maand Mei de lezing gehouden worden. Aanstaanden Vrydagavond zal door degemengdezangvereenlglng.Polyhymnia", met medewerking van eenige musici, in het .Huis van Nassau" alhier een uitvoering worden gegeven. Wy vestigen hierop de algemeene aandacht. .Polyhymnia" Is een vereeniging, die op het gebied van zang reeds veel goeds gepraesteerd heeft, zoodat het niet noodlg Is In het licht te stellen, dat men een hoogst aangenamen avond zal hebben. Wy verwachten dan ook een groote opkomst, en dit te meer, omdat .Polyhymnia" gewoon is het Herstellings oord te Lunteren voor onderwyzers onbe krompen te steunen. Men verricht dus door een kaart voor aanstaanden Vrydag- svnnit tp nemen een tweeledig. rtoel—Dlfitl zaak. Naar wy vernemen, zal de Neder- landsche Tooneelvereenlglng, onder leiding van den heer A. van der Horst, op den lOden of Uden Mei in de Concertzaal opvoeren het bekende nieuwste stuk van Herman Heyermans .Beschuit met Muisjes". By Kon. besl. Is aan mr. P. Ch. J. Hennequln te Aardenburg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen. Aan het bestuur van haven en sassen te Zevenbergen Is door het hoofdbestuur der schippersvereenlging „Schuttevaer" het verzoek gericht om In het belang van de scheepvaart den Westhavendam van de Roode Vaart te doen ophoogen en van palen te doen voorzien en de vaargeul In die haven te doen verbreeden en ver diepen. By Kon. besluit Is benoemd tot ontvanger der rykibelastingen te Avereest de heer J. Bouma, ontvanger met verlof, te Amsterdam, met Intrekking zyner ont vangersbenoeming te Breskens. Tot ont vanger te Breskens Is benoemd A. van Dlermen, surnumerair te Breda, en tot ontvanger te St.-Maartensdyk de heer J. Colenbrander, surnumerair te Rotterdam. Noordgouwe. By de a.s. verkiezing zyn alhier als leden van den Raad aan de beurt van aftreding de heeren jhr. C. A. van Cltters, F. van den Bout en H. van Qorsel. St.-Maartensdijk. Klein goed I In den tuin van een Ingezetene alhier op 't bleekveld verbrandde gedeeltelQk een boompje, waarschyntyk door kinderen aan 't branden gebracht. By den horlogemaker Noordhoek ontstond een begin van brand in een keukentje, waar op een kooktoeslel een pan vet In brand geraakte, kon gelukkig spoedig ge- bluscht worden. Twee houders van verlof werden bekeurd omdat zy in hun woning naar het inzicht der politie te veel alcoholische dranken in voorraad hadden. Wissenkerke. Maandag j.l. hield de vereeniging .Het Oroene Kruis" alhier haar eerste jaarvergadering. De opkomst was byster klein: van de ruim 200 leden waren er 9 aanwezig, waarvan 4 bestuurs leden. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter die geringe belangstelling, te meer daar hem in zyn geneeskundige praciyk telkens bleek hoeveel er voor de meesie leden nog op 't gebied van zleken- Ingezond.en Mededoelin gen, (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1- 5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. de goedkoopst* oss smakelijkst» in 't gebruik. 1 pond bus - 0,80. '/2 pond bus - 0,42'/2» 1 ons bus- 0,18. verpleging en ongevallenbehandeling op vergaderingen als deze Ie leeren Is. De secretaris bracht een verslag uit, waaruit bleek, dat het aantal leden langzaam, maar te langzaam, toenam en thans 220 bedraagt, die f 176,75 contrlbueeren. In den loop van 't jaar wa» ongeveer 70 maal van 't materiaal gebruik gemaakt. De exploitatie van de yshut, waaruit de 4 Noord-Beve- landsche Zusterverenigingen worden be diend, had f 115,85 gekost. Er was 734 kilo y» voor de ziekenverpleging aangewend. De rekening van den penningmeester wees een ontvangst aan van f 405,215, en een uitgave van f 267,84 Besloten werd van het goed slot, f 137,37 s, een bedrag van f 80 Ie bestemmen voor de uitloting van 8 rentelooze aandeelen. Een toevallige bestuurslid-vacature te Kamperland werd vervuld door de verkiezing van den heer Abr. van Hee aldaar; de aftredende leden alhier, n.l. dr. P. J. Fret, voorzitter, ds. H. Smelt en de heer A. T. C. Swenne, secretaris, werden herkozen. Daarna verkreeg het bestuur machtiging tot het vernieuwen van eenlg materiaal en het aanschaffen van 2 draagbaren. Dit laatste gaf, ln verband met een In de vorige week te Kamperland voorgekomen ongeval, aanleiding aan één der aanwezigen den wensch uit te spreken, dat, meer nog dan tot nu toe reeds ge schiedde, het krantenlezend publiek zou gewaarschuwd worden tegen onoordeel kundige hulpvaardigheid en Ingelicht over een practlsch optreden by ongevallen. Een voorstel van den voorzitter, om een groep leden te zoeken, die zich bereid verklaarden op advies van den genees heer aan hulpbehoevende zieken geschikt voedsel Ie bezorgenvond algemeene Instemming, vooral omdat daardoor on regelmatigheid in het hulpverstrekken en het verschaffen van minder passend voedsel zou worden voorkomen. De beteekenls en het streven der centrale vereeniging tot bestrydlng der tuberculose werden nog ter sprake gebracht, maar de tyd was te kort en de vergadering te klein om op die zaak verder In te gaan. li de Wester-Schelde tusschen Hansweert en Walsoorden op een zandplaat liep. Aanvankeiyk werd vermoed dat het dier van een zeeboot te water - was geraakt. Hedenvoormiddag meldde echter zich reeds de eigenaar aan (iemand uit Zeeuwsch Vlaanderen), om zyn dier op te vragen. Vlissingen, 24 April. Zaterdagavond heeft de firma Oebr. Polak haar nieuwe magazynen op feesteiyke wyze geopend. Om zeven uur vereenlgde zich het personeel en werd op waardeerende wyze toegesproken door den heer A. H. Polak Sr., waarop door eenlgen hunner werd ge antwoord. Verschillende bloemstukken, waaronder zeer kostbare, werden de firma aangeboden. Dien avond en ook den volgenden dag was de belangstelling van het publiek voor het nieuwe magazyn bizonder groot. Den Tweeden Pinksterdag zullen op het Bellemypark alhier, by genoegzame deelname, wielrydersfeesten worden ge houden, uitgaande van de vereeniging .Vlissingen Vooruit" en de afdeellng Oost-Vlaanderen van den Belgischen wlelrydersbond. Voor de verschillende wedstryden zyn 2000 francs aan pryzen uitgeloofd. Terneuzen, 24 April. De omstreeks 60-jarlge knecht Corn. Remyn, van den molenaar te Othene, was Zaterdagnamiddag alhier met een kar om bloem te laden. Byna was zyn wagen afgeladen, toen hy, een baal nog wat willende verleggen, misgreep en van de lading op de straat tuimelde, waarop hy zoo ernstig met het achterhoofd neerkwam, dat hy bewusteloos bleef liggen. Door omstanders werd getracht hem by te brengen, wat na eenlgen tyd gelukte. Daar hy onmogeiyk met zyn kar of te voet huiswaarts kon gaan, werd hy per rytulg daarheen gebracht. De ongelukkige Is Zondag overleden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kerkwerve. 26 April. Ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys werden heden alhier openbaar verkocht; vaarzen voor f 24 50, f 40. f 46, f 80, f 103, f 115 en f 116; ossen voor f 80 en f 95. Post en Telegrafie. O N D B R W IJ S. Benoemd tot onderwyzer 2e klasse de onderwyzer 3e klasse J. C. van Bortel, werkzaam by het Inlandsch onderwys Ie Tjllogon, Banlam. By tweede benoeming zyn op de Ryktkweekschoo! voor onderwyzers Ie Middelburg geplaatst M. P. Hf yboer te Breskens, M. Beneker te Stavenlsse, F. A. van der Plassche Ie Oostburg, D. Kosten te Oude-Tonge en j. Ph. Oroen *te Rotterdam. Tot hoofd der school te Philippine Is benoemd de heer P. Dellaert, hoofd der school te Kerkdrlel, met 6 stemmen, tegen 1 stem op den heer Spitzen, hoofd eener school te Montfoort. K B 8KNIBUW S. Beroepen by de Herv. Qem. te Arne- mulden ds. F. de Oldts te Ooedereede. Door het Prov. Kerkbestuur van Overysel Is aan d». M. J. Adrlanl, pred. by de Herv. Qem. te Almelo (vroeger te Brouwershaven), met Ingang van 1 Mei a.s., na 46-jarige ambtsbediening, eervol emeri taat verleend. Beroepen by de Oeref. Qem. te Mlddelharnls ds. E. J. Wlenljes, te Krimpen a. d. Lek. Bedankt voor het beroep naar de Oeref. Qem. te Tholen door ds. J. v. d. Pol Ie De Lier, die het beroep naar Nederhorst den Berg heeft aangenomen. Maandag Is te Bergen-op-Zoom, na een langdurig lyden, overleden de directeur van het postkantoor aldaar, de heer J. Qorter. Hy bereikte den leeftyd van 54 Jaar. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te St.-Maartensdijk, op Maandag 24 April. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. Ingekomen stukken alle zonder eenlg belang voor het publiek. Door den voorzitter wordt aan de orde crpetoM rto_nMnaninrr van h*t VOriffÖ verzoek van schippers van kleine vaar tuigen om geen groote vaartuigen In de haven toe te laten tot het vervoeren van landbouwproducten, enz. Algemeen is men het er over eens, dat In elk geval geen vaartuigen van Ingezetenen mogen geweerd worden. De voorzitter zegt, dat het grootste vaartuig van ingezetenen bedraagt 300 ton. De heer A. Kloet Is tegen beperking, omdat het In 't najaar by vorst van belang Is, dat de suikerbleten der landbouwers spoedig vervoerd kunnen worden. De heer P. Qakeer Is ook tegen be perking; hy wyst er op, dat de kleine winkeliers dan ook wel kunnen verzoeken om geen grossier In de gemeente toe te laten. De heer J. Baitlaanse meent ook, dat de landbouw geen stremming mag onder vinden. De heer W. Rynberg acht beperking onnoodlg, omdat er toch geen beduidend grootere vreemde vaartuigen de haven kunnen binnenkomen. Dit wordt beaamd. De heer P. Qakeer merkt op, dat te Coiynsplaat wel eenige beperking bestaat. De voorzitter zegt, dat Ie Coiynsplaat de beperking alleen de 3 herfstmaanden betreft. De heer W. Rynberg doet aan de hand, dat het misschien mogeiyk was om een beperkt aantal ligdagen toe te laten tegen het bestaande tarief en dan voor meerdere dagen een verhoogd tarief. De heer Chr.Hoek voert daar tegen aan dat met bizondere omstandigheden, als ongunstig weder enzdan toch rekening zal moeten gehouden wordenen dat overigens Iedere schipper zoo vlug mogeiyk vertrekt. Na deze discussies wordt op het schlppers- verzoek met algemeene stemmen afwyzend beschikt. Hierna stelt de voorzitter aan de orde het punt of de gemeente medewerking zal verleenen aan de pogingen tot het aanleggen eener drinkwaterleiding voor het geheele eiland Tholen. Hy stelt de leden op de hoogte van het gesprokene door dr. J. Weijerman In de vergadering te Tholen gehouden, waar leden van al de gemeentebesturen op het eiland, met uitzondering van Scherpenlsse, tegenwoordig waren. De burgemeester bejammert het dat Zuid-Beveland ons thans nog niet tot voorbeeld kan strekken, vooral om de financleele kwestie, die aan de zaak vast zit. De heer W. Rynberg meent, dat het kapitaal voor deze gemeente ongeveer 100.000 zou zyn. De heer Chr. Hoek vraagt of de zaak nog niet tegen kan vallen. De heer W. Rynberg merkt op, dat velerlei en nauwkeurige proeven vooraf worden genomen. De voorzitter geelt ook nog een kort overzicht der voorbereiding In Z.-Beveland. De heer A. Kloet spQt het, dat Z.-Beveland on» nog geen licht kan geven. De heer W. Rynberg oppert het denk beeld om een commissie van 2 ol 3 raads leden te benoemen, die by de burgers zouden onderzoeken of er animo tot aan sluiting bestaat. De voorzitter acht dit voorbatig, thans Is alleen een comltélld noodfg, later biyven de gemeenten altyd baas en bovendien de burgers zouden zich toch niet uitspreken. De voorzitter meent, dat de gemeente besturen niet vlot zullen toetreden. De heer P. Qaakeer meent dit ook. De heer M. Qroenewege informeert naar de kosten per woning. De heer A. Kloet verklaart, dat hy als burger niet zou aansluiten. De heer J. Hage meent, dat hoofdzakeiyk de boerenstand er voor den welhoek be hoefte aan zou hebben, onder deze ge meente zoo niet; hy wyst er ook nog op, dat tegenwoordig de dakpannen zooveel beter sluiten als vroeger en het opgevangen regenwater daardoor veel zuiverder Is. De heer J. Bastlaanse denkt dat nog niet ij deel der Ingezetenen zal aansluiten. De heer A. Kloet drukt het geleerder uit en profeteert 20 procent. De heer P. Qaakeer vreest dat de arbeiders 's zomers van dat water ziek zullen worden. De heer J. Hage meent dat dit wel wennen zou. Hiermede in verband merkt de heer A. Kloet op, dat het voorkomt dat een varende schipper aan de ééne zyde van zyn vaar tuig met den broek afgaat, terwyi aan de andere zijde zyn knecht drinkwater schept. De voorzitter doet nu voorlezing van een staatje der walerpryzen In verschillende gemeenten. Een lid merkt op ('t Is ons ontgaan wie) dat Bergen-op-Zoom er niet op staat, en Middelburg ook niet merkte de heer J Hage op. Daar Is er toch ook een; hy was 't vorige jaar nog by de Oranjezon geweest. Niemand der acht hier aanwezige heeren, die de zaak nu al zoo van verschillende kanten bekeken hebben, gelooft dat er voor deze gemeente Iets van komt. Nu keerden we weer terug tot het be noemen van een comitélid. Dit bleek echter nog niet zoo een eenvoudig zaakje te zijn niet wat de persoon betrof, die benoemd zou worden, want zoover is men niet ge komen, doch er bestond een groot meenings verschil over de vraag ol zoo'n comltélld ook..hmy°zJ.J«..flra pwfi Slmy gemeente zouden komen. De burgemeester meende, dat een be noemd comltélld volstrekt nog geen bevoegd heid had om eenige kosten te maken, die ten laste der gemeente zouden kunnen komen. De heeren W. Rynberg en P. Oaakeer bestreden die meening en waren van ge voelen, dat een comltélld deel uitmaakte van een commissie van onderzoek en dat hierin de medewerking van de gemeente bestond, en wanneer dat onderzoek kosten meebracht, de gemeente daarin zyn aandeel zou moeten betalen. Veel werd hierover nog gesproken waarin leder om 't zeerst tot de grootste voorzichtigheid aanmaande en na gemeen overleg dan ook besloten werd by dr. J. Weyerman Inlichtingen daaromtrent In te winnen. Daarop sloot de voorzitter de vergadering Een phosphaatfabriek in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar de Zeeuwsche Koerier meldt, Is verleden week te Parys een besluit ge vallen, dat voor Sas van Qent van zeer groote beteekenls is. Door de combinatie van kunstmeststof- en splegelfabrleken St.-Qobin is besloten daar ter plaatse een phosphaatfabriek te stichten. Van hoe groote beteekenls deze Industrie voor de stad en de ingezetenen I», kan hieruit biyken, dat gemiddeld jaar- lyks 100,000 ton phosphaat-erts zal ver werkt worden. Doordat deze aan- en afgevoerd wordt, zullen dus ongeveer 2 maal 100,000 Ion onder de handen door gaan. Qeschat wordt dat ongeveer 20 zeebooten met erts zullen moeien gelost worden. De afvoer geschiedt In hoofdzaak per binnenvaartuig, zoodat hierdoor vooral een groote drukte In het kanaal zal worden aangebracht. Wat het aantal werkkrachten in de fabriek benoodlgd, betreft, deelt men mede dat pl. m. 350 400 man er werk zullen vinden. Met den bouw der fabriek zal zeer waarschyniyk dit jaar nog begonnen worden. Door het oprichten van deze fabriek zal de productie van meststoffen In Nederland byna verdubbeld worden. Tot nu toe vonden In dergelijke fabrieken te Zwyndrecht, Amsterdam, Capelle a. d. IJsel, Uden en een In de provincie Qronlngen pl. m. 650 man werkdat getal zal nu op ruim 1000 worden gebracht. L U C H T V A A R T. Uit het vliegkamp te Qllze-Rljen. Toen de avlateur Muller Zondagavond In het vliegkamp Ie Qllze-RJen, wegens een defect aan zyn motor, In vol plané wilde dalen, geraakte de staart van zyn machine In een denneboom verward. De machine tuimelde en stortte met den avlaleur omlaag. Muller werd niet ernstig gekwetst, maar zyn vliegtuig was geheel vernield. TBLBQRAMMBN. Middelburg, 26 April. De heer J. F. van Dunné, sinds 1889 lid van den gemeenteraad, heeft In de heden gehouden zitting medegedeeld, dat hy by zyne periodieke aftreding, wegens hoogen leeftyd, zich niet meer verkiesbaar zal stellen. Akte-Examens. 8 vrouwelyke csndldaten. Allen geslaagd: jrnkvr. E. M. E. der Tombe, K. P. Baljeu en J. O. de Hoogh, ailen van Middelburg; J. J. Andrlessen en Q. Berg, belden van Vlissingen; A. M. Karstel van Zulddorpe; R. M. Dekkers van St.-Jansteen en C. C. Overweg van Aagtekerke. 's-Gravenhage, 26 April. Regeerlngstelegram van 25 dezer be treffende de pest op Java Één koortsgeval op eergisteren (23 dezer) b'eek pest te zyn. Olsteren (24 dezer) 9 gevallen, 5 dooden. Verdachte gevallen ter hoofdplaats Kedlrl zyn onderzocht door den Inspecteur dr. Terburgh. Hoewel het bacteriologisch onderzoek negatief was, valt aan de diagnose van de pest niet te twyfelen. Drie sterfgevallen zyn bekend. Den resident Is heden opgedragen om Kedlrl besmet te verklaren. Dr. Terburgh biyft te Kedlrl. Drie koortsgevallen op eergisteren (24 dezer) bleken pestgevallen te zyn. Olsteren 25 dezer 16 gevallen, waarvan één longen- pest: 4 dooden. Te Kedlrl was gisteren een accuut geval, dat doodelijk was. naar waarnemingen verricht In den morgen van 26 April 1911, medegedeeld door het Konlnkiyk Neder'. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.0 te Coruna. Laagste barometerstand 745.4 te Thorshavn. Verwachting (van den avond van 26 April 1911 tot den avond van 27 April): meest matige Westeiyke tot Zuidwesteiyke wind half bewolkt tot betrokken weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. ZIERIKZEE. April—Mei. onderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 26. 28 voorm. 0.43 6.35 27. 29 □am. 1.19 651 voorm. 1.32 7. 9 28. V. 9 aam. 2. 6 7.24 10.45 voorm. 2.14 7.45 29. nam. 2.44 757 2 voorm. 2.55 8.23 30. Zo. nam. 3.24 8.33 3 voorm. 333 9. 1 1. nam. 4. 4 9.11 4 voorm. 4.17 9.37 2. nam. 4.40 9.53 5 voorm. 5. 0 10.20 3. nam. 5.22 10.47 6 voorm. 5.47 11.11 nam. 6. 7 11.43 T|d van H. W. Ie Dordrecht 3.15 uur L. W. 5.30 later. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 April. Op de veemarkt waren aangevoerd: 64 paarden, 2088 magere en 865 vette runderen, 152 vette en 1180 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren, 860 varkens en 216 biggen. Koelen en ossen 35 tot 40 ct., stieren 31 tot 35 ct., vette kalveren 50 tot 60 ct„ varkens 22 tot 26 ct„ alles per 1 kilo. ,^'"oeltn 165 300, kalfkoelen f 180 4 f 305, stieren f 120 4 f 460 pinken f 110 4 f 120, vaarzen f 120 4 f 170, alles mager vee; biggen f 10 4 f 17, slachlpaarden f 70 f 140 werk paarden f 100 4 f 250, hitten f 60 4 f 260 Nuchtere kalveren: fok- f 12 4 f 18 slacht- f 6 4 f 10. Biggen f 1,70 4 f 2,10 per week. Door ruimen aanvoer en eenlgszlns be- perkten kooplust, ging de verkoop van vette runderen zeer langzaam; vooral de afwykende soorten, waarnaar weinig vraag was, werden zeer traag verhandeld. Ook spoellngvee, hoewel meer gezocht, werd langzaam omgezet tot lagere noteering. Een enkel pulk beest lot 1 cent boven noteering. Slieren met betrekkeiyk kleinen aanvoer werden veel gevraagd en vlug verkocht! Vette kalveren weinig ter markt en aanvankeiyk met vluggen handel. De pryzen ">ag met handhavlnK der Op de magere markt was van alles ruime aanvoer. Er was veel kooplust, meer naar melk- dan naar kalfkoelende hooge vraagpryzen beperkten echter den omzet. Ook In jong vee ging minder om, handel stroef. Nuchtere fok- en slachtkalveren zeer ruim aangevoerd. Handel sleepend. Naar kulsjes was tameiyk vraag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2