Vrijdag 21 April 1911, Derde Blad. (525 ierilizeesche Cour an t). NiEUWSTimiWOEK. ADVERTENTIE-, ZIEBIKZEESUHE #16 NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAO verschqnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bg vooruitbetaling. 67ste IAAR6AN6. - No, 9070. UltRevar-Hoofdredaoteur A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ssra. Alle betalingen moeien geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BELGIË. Omlrent den reeds gemelden brand van het raadhuis te Sehaerbeek ontleenen wij aan het Handelsblad van Antwerpen de volgende blzonderheden „Er was reeds Maandagavond omstreeks 7 uur een begin van brand ontdekt In den rechtervleugel van het raadhuis, In de contrble-bureelen aan de Florlsslraat. Voorbijgangers hadden den gloed opge merkt en de brandweer gewaarschuwd deze snelde toe en de vlammen waren weldra gebtuscht. Men vermoedde toen al terstond, dat de brand In dit gebouw, hetwelk ruim 48 uren gesloten was geweest, aan boos opzet was te wijlen en weldra vond men ook In een hoek de bijna verteerde over blijfsels van een blaas, die een ontvlam baar vocht, terpentijngeest of naphtha, moet hebben Ingehouden. De poging was dus mislukt en men dacht, dat er niets meer te doen was dan den schuldige op te zoeken. Maar kwart over tien zag men opnieuw brand uitbarsten, ditmaal In den tegen- overgestelden vleugel, op de zolders, aan de Verveestraat. De vlam liep snel voort, langs het timmerwerk van het dak. En ditmaal was de zaak zooveel te erger, omdat de plaats moeilijker te bereiken was en de brand er een overvloed van voedsel vond In de houten zoldervloeren en de planken van 't leien dak. Noodlottlgerwgze was daarenboven het hoofdgedeelte van 't gebouw omringd door stellingen, daar men sedert 2 jaar werk zaam was aan 't vervangen van de verweerde witte steenen (In een monument dat 20 jaar oud Is) en de herbouwing van den toren. Het bovengedeelte van die stelling vatte ook vuur en zoo brandde die vleugel weldra bulten zoo hard als binnen en liep het vuur zoo veel te gemakkelijker naar de andere deelen van het gebouw over. Allerwege snelde hulp toe. Maar het reddingswerk was moeilijk, vooreerst ter oorzake van de van wgd en zijd toege snelde menigte en vervolgens door de aanwezigheid der kramen, die ter gelegen heid der Paaschkermls rondom waren opgetimmerd. Natuurlijk werden de kermlslieden In de eerste plaats door een vreeselgke paniek bevangen, te meer daar de wind vlammen en vonken In die richting dreef. Ook werden tenten en kramen langs de Eenenstraat met een schier onbegrijpelijke snelheid afgebroken en opgeruimd, en al wat die lieden bezaten In de omslaande hulzen geborgen. Hierbij werd medegeholpen door de soldaten, die door de overheden te hulp waren geroepen. Toen nu de vlammen ook naar den kant van de Colllgnonplaats oversloegen, sloeg ook de paniek naar de kermlslieden van dit plein over en nu begon hier de afbraak en de opruiming op dezelfde wgze. Maar 't ging hier minder vlug. Hier stonden de groote carrousels, waarvan het ulteennemen meer kennis verelscht. Men begrijpt, dat het dus niet ging zonder dat er hier en daar wat sluk werd gemaakt. BIJ het begin van den brand was schepen Latlnis In zijn kabinet gekomen, vergezeld van een Inspecteur en met dezen kon hij de voornaamste stukken der boek houding redden. De akten van den burgerlijken stand daarentegen werden vernield. Maar dit kwaad la minder groot, daar van die stukken kopij wordt neergelegd In de griffie der rechtbank. De stukken van vóór 1911 zullen dus hermaakt kunnen worden. Erger is het met de geboorte-, over- lijdens- en huwelijksakten van na I Jan., waarvan de kopijen nog niet gemaakt zijn. Die zuilen door vonnis van de rechtbank opnieuw moeten worden geredigeerd. De stukken betreffende de tlenjaarlijksche volksoptelling zijn ook vernield. Natuurlijk blijft er van al wat het ge meentehuls aan kunstwerken bezat, schil deken, gobelins enz., niets meer over. De totale schade kan 2 mlllloen bedragen". Omstreeks drie uur in den nacht was de brand 2Óózeer In hevigheid verminderd, dat men rekenen kon de vlammen meester te zijn. Maar hel geheele gebouw was vernield. Niets bleef behouden dan de onder- grondsche vertrekken. Wat er boven den grond nog staat zal afgebroken moeten worden. op Dinsdag 13 April des namiddags 2 ure. Tegenwoordig waren alle leden. De voorzitter opent de vergadering en laat de secretaris de notulen der vergadering van 31 Maart lezen. Deze worden goed gekeurd. Onmiddellijk daarop vraagt de heer Van Vredenburch het woord, en wil zich In het kort verklaren hoe hl) te weten Is gekomen, buitenlands zijnde, dat zijn hoofdelijke omslag is verhoogd. HQ voor zich ziet er totaal geen bezwaar in, dat een medelid uit een besloten vergadering Iets mededeelt omtrent eenlg besluit daarin genomen, als het is aan een ander lid die afwezig is geweest. Erger wordt dit wan neer het gebeurde aan een particulier persoon. En nu heeft de heer Wagtho hem als raadslid dit geschreven. En hoe wel er andere voor aangezien worden, en ook persoonlijk genoemd zijn, zoo Is dat niet waar. Daar spreker buitenslands was wist hl] niet den lijd der afkondiging van het kohier, daardoor zond hl] ook te vroeg zijn reclame In. De heer Wagtho heeft gezocht en heeft nergens kunnen vinden In de wet, dat hij een verboden zaak gedaan heefl. Als lid van den raad meende hij gerust een ander lid te mogen zeggen, hetgeen ln den ge- helmen raad behandeld was. De voorzitter zegt nu te begrijpen hoe het komt dat de heer Van Vredenburch het Is te weten gekomen, en dit was hem de vorige zl(jlng niet duidelijk. De heer Moelker Is het volkomen eens met den heer Van Vredenburch, dat een raadslid aan een raadslid dingen die be sloten zijn uit de geheimen raad mag mrdedeelen. Omdat hij ook vermoedde, dat het anders niet kon ztjn meegedeeld dan door een lid, zat bij hem direct deze gedachte voor, en heeft hij de zaak nooit ernstig opgenomen. De heer Wagtho meent dat het ant woord van den voorzitter nu geheel anders is, dan hg de vorige vergadering op deze zaak gaf. De heer Qulst Interrumpeert. Mijnheer de voorzitter ik zou maar van de zaak af stappen, anders krggen we nog een standje. De voorzitter zegt dat onder de inge komen stukken behooren: le. Het In vorige vergaderingen aange houden rekwest van J. Deurloo, karreman. De voorzitter zegt dat Burgem. en Weih. de cijfers hebben onderzocht, en tot de conclusie komen, dat sommige Iets te hoog andere wat te laag, doch dooreen genomen hun voorkomen juist te z|Jn. Als basis van hun voorstel dat zij nu ais prs-advles wenschen In te dienen, hebben zij aange nomen dat Deurloo f 8 vrij geld per week mag verdienen. Dat zou dus met den staat van Deurloo Ingediend 1 I 185 samen f 585 worden. Het voorstel dat Burgem. en Weth. dus nu daaromtrent wenschen In te dienen luidt, om hem ingang 1 Januari 1911 toe te kennen een salaris van f 575. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Wordt gelezen een missive van het algemeen armbestuur met verzoek om een post van 1910 te mogen overschrijven op die van 1911. 3e. Een van het Weezen-Armbestuur met hetzelfde verzoek; met algemeene stemmen goedgekeurd. 4e. De voorzitter opent de bespreking over de circulaire van de heeren Sneep en Van Koog, betreffende de oprichting eener gatcentrale, die voor het geheele eiland Tholen zou worden aangelegd. Daar de leden alle het desbetreffende stuk ter besludeering tehuis ontvangen hebben, acht hij een toelichting der zaak verder onnoodig. Hl) vernam nu gaarne het gevoelen van den raad. De voorzitter voor zich meent, dat het geheele Idee een groote onderneming Is en misschien beter kan opgedragen worden aan een vennootschap. En haast bl] de zaak zit er nu nog zoo niet, daar de ge meente tot 1919 alhier verbonden Is aan de Thoolsche gasfabriek. De heer Moelker sluit zich aan bl] de woorden van den voorzitter, en acht het ook beter deze zaak aan een vennootschap op te dragen. De voorzitter wil uog mededeelen, dat adressanten te kennen geven In hun circulaire, dat ze haast alle aandeden der Thoolsche gasfabriek In hun bezit hebben. En hoewel er geen besluit valt, door het nemen van een raadsbesllsslng op deze vraag, acht hij het gewenscht er zich over uit te spreken. Men dient die heeren toch Iels te berichten, heizij voor vennootschap of In eigen beheer. De heer Overman acht deze zaak alles behalve gemakkelgk om eenlg besluit te nemen. HIJ voor zich gelooft, dat het 't beste Is zich niet te diep in de kwestie te begeven. In beginsel willen concesslon- rarltsen door den raid zien uitgemaakt wat men wenscht, of eigen gemeentebeheer of vennootschap. En het doel van de aanvragers zal zeker toch ztjn om winst te behalen. Welnu, als die heeren er nu winst In zien, waarom zouden wij dit dan aan een ander geven. Die winst wil leder wel hebben. En wat de beantwoording betreft, dat heeft geen haast. Men zal zich op hei eiland wel degelijk overal eerst goed bedenken, aleer men een besluit neemt. Dat ze reeds gedeeltelijk geslaagd zijn In hun onderneming bewijst, dat ze reeds volgens hun schrijven al de aandeelen In hun bezit hebben. Spreker meent voor zich beter met deze zaak aan te houden. De heer Van Vredenburch sluit zich bl] den heer Overman aan. De heer Kegge zegt de circulaire te Hebben gelezen, en vindt het ook moeilijk om zich In deze vergadering daarover uit te spreken. Hl] voor zich meent dat als er werkelijk voordeel uit te halen Is, men deze zaak moet trachten te regelen In eigen beheer, met al de gemeenten onder ling. En mocht dit niet gelukken, laat ons dan voor eigen rekening in onze plaats het beheer zien te krijgen. Wanneer we letten op de grootere gemeenten, waar het gasverbruik met den dag toeneemt, en die elk jaar een aanzienlijke winst behalen uit hun exploitatie, waarom zouden wij dan ook dien zelfden weg niet op durven gaan. Spreker Is ook voor aanhouding van het advies. De heer Qulst kan zich volkomen ver eenigen met hetgeen de heer Kegge In het midden bracht. Als er winst te behalen is voor de gemeente moeten wij niet achter blijven. We zullen dan toch zeker daarover nog wel eens meer vergaderingen houden. De heer Chrlstlaanse acht den vooruit gang op het gebied der wetenschap zoo enorm groot, dat we op heden niet zeggen kunnen dat over 10 of 15 jaren het gas nog steeds de eerste plaats zal Innemen. Als we letten op de electrlcltelt, hoe grooten voortgang en opgang dit maakt, Is spreker huiverig om een concessie voor 40 jaren aan te gaan. De heer Qulst vraagt of men met eleclrlich licht ook kan koken of ver warmen. De heer O verman antwoordt In bevestigen den zin. Daarop wordt besloten, om zich op dit oogenbllk niet over deze zaak uit te spreken. De voorzitter stelt daarna aan de orde de verkiezing van een stembureau voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Aan de beurt van aftreding zegt de voorzitter, zijn dit jaar mijn persoon, wethouder Hollesleile, benevens de heeren Moelker en Van Vredenburch. Op deze heeren kunnen dus geen stemmen worden uitgebracht. Allereerst wordt er gestemd voor een voorzitter van het stembureau. De heer Chrlstlaanse wordl gekozen met 9 stemmen, 1 op den heer Wagemaker, 1 blanco. Voor een 1ste lid ontvangt de heer Wagemaker 6 stemmen, de heer Kegge 4 en de heer Overman 1 stem. Voor een 2e lid ontvangt de heer Kegge 10 stemmen, de heer Overman 1 stem. Voor een 3e lid ontvangt de heer Over man 6 stemmen, de heer Qulst 4 stemmen en de heer Noske 1 stem. Op de vraag des voorzitters nemen allen de [benoeming aan. Het laatste punt der agenda luidde Installatie gemeente-ontvanger. De voorzitter doet den nieuwbenoemde binnenkomen (nadat vooraf de acte borg stelling was gelezen en goedgekeurd) en deze legt de bg de wet voorgeschreven eeden af. Na eedsaflegging spreekt de voorzitter hem toe en wenscht hem toe dat hl] zijn betrekking moge vervullen zeer ten ge noegen voor zich zeiven, ten genoegen van den raad, en kan het zijn ten genoege van de burgerij. In korle trekken verhaalt de voorzitter daarop de langdurige en getrouwe plichts betrachting van den afgetreden ontvanger, waarna hij den heer Wolf verklaart te zij" geïnstalleerd. Deze spreekt daarna zgn dank uit aan den voorzitter voor de woorden hem zooeven toegesproken, en den raad voor zijn benoeming, en verlaat daarop de vergadering. Hierop zegt de voorzitter dat met ingang van 14 April de heer Wolf ontslagen ls als ambtenaar ter secretarie, en dat In overleg met Burgem. en Weth. en In overleg met den secretaris mede in over leg met den heer P. Narebout le. ambte naar ter secretarie, besloten Is om de plaats van den heer Wolf niet meer te vervullen, zoo de raad dit kon goedkeuren. Er komen dan van zelf meerdere werk zaamheden, maar én secretaris én le. ambtenaar zgn bereid hunne vrije uren daarvoor op te offeren. Maar gelijk het overal mede gaat mijne heeren zoo ook hier. Waar meer werk vereischt wordt, wordt meer loon gevraagd. En hoewel er nu geen regelrecht verzoek komt van den betrokken persoon zoo achter Burgem. en Weth. het alleszins gewettigd den le. ambtenaar ter secretarie te verhoogen van af f 375 tot f 500. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgem. en Weth. aangenomen. Hierna begint de rondvraag. De heer Van Vredenburch vraagt aan den heer Qulst of hij zijn destijds geuit gezegde, dat de Raad beter de belangen van onder wijzers behartigt dan van minderen, wil Intrekken. De heer Qulst Interrumpeert. Waarvoor, waar ziet u mij voor aan. Doet u het niet, vraagt de heer Van Vredenburch. Dan zeg ik, dat u moedwillig den Raad Injurreert. De voorzitter stelt nog eens duidelijk In het licht de genomen beslissing. Zoowel karreman, als ambtenaar ter secretarie z|jn belde met algemeene stemmen verkozen. Uit den aard der zaak blijkt dus, dat de Raad nu wel degelijk den minderen man het loon wil toekennen, waarop hij aan spraak heeft. De heer Qulst zegt, mijnheer de voor zitter, hulde brengende aan uw woorden, trek ik die woorden In. Hierna gaat de vergadering over in een met gesloten deuren tot lezing der notulen der vorige gesloten zitting. Later blijkt, dat de vergadering In open bare beraadslaging overging tot het be spreken en benoemen van een commissielid voor het voorlooplg comité der Drinkwater leiding. Verslaggever was tot zijn spijt naar huls, terwijl de voorzitter de openbare vergadering gesloten had, zonder dit punt te behandelen, zoodoende weet hij sledits de mededeellng desbetreffende uit den mond van een raadslid). De voorzitter deelt mede, dat men In deze vergadering over kan gaan tot het benoemen van een commissielid voor het voorlooplg comité. De heer Qulst, het woord verkregen hebbende, zelde: mijnheer de voorzitter, Ik ben gisteren op de vergadering In „Non Zemper" ook tegenwoordig geweest, en heb daar gehoord van den heer Wejermond, dat een waterleiding niet hoogst nood zakelijk Is, dit was in antwoord op een vraag van den heer Hollestelle. Spreker zou ook zelf wel voor een waterleiding zijn, indien w|j zooveel geld over hadden van gemeentewege als nu schuld, want het zal toch alles weer betaald moeten worden, en indien nu de vroede vaderen voortgaan met schuld te maken, wat moet er dan van de kinderen worden. Dan acht ik het gelgk aan Iemand, die een gouden horlogeketting droeg, en dien op schuld bezat. De heer Wagtho meent, dat de ver gelijking van den heer Qulst niet opgaat. Een horlogeketting Is een lux-voorwerp, en een waterleiding Is voor vele menschen van groot nut. De voorzitter zegt, dat het beter Is om deze zaak nog niet vooruit te loopen. Het verstandigste is om al te wachten wat het rapport der commissie ons brengen zal. Men kan dan over alles oordeelen. De heer Wagtho Is van meening, dat de heer Qulst hier alles maar zeggen mag en als hl] een vergelijking maakt, zegt de voorzitter dat het beter is er over te zwggen. Ook de heer Van Vredenburch meent voor zich, dat de heer Waghto zich teleur gesteld ziet door de woorden van den voorzitter, die zich niet uitspreekt vódr of tegen een waterleiding. De voorzitter acht een verklaring daar omtrent te vroeg. De heer Hollestelle zegt, dat zijn vraag in het „Non Semper" hierop neerkwam, dat de voorlooplge commissie allereerst zou overwegen: Is eene waterleiding op het eiland Tholen wenschelljk en nood zakelijk. Indien deze vraag toestemmend beantwoord werd, dan kan de commissie zich tot een deskundige wenden, die haar na eenlgen tijd een definitief plan voorlegt. Den heer Overman spijt het dat de heer Hollestelle met Ideeën voor den dag komt die geen steekhoudende zijn. Hij acht het zeer verkeerd tegen een niet doorzochte zaak nu al stemming te maken. De heer Hollestelle zegt alleen de be doeling gehad te hebben om de commissie voor die vraag der wenschelgkheld te plaatsen. Nu dezelve wellicht niet meer zal overwogen worden meende hij dit slechts in het midden te moeten brengen. Daarop worden de dlscusslën gesloten en gaat men over tot stemming, met dien uitslag dat de heer Van Vredenburch 7 stemmen verkrijgt tegen 4 op den heer Hollestelle. De heer Van Vredenburch neemt op een vraag des voorzitters de benoeming aan. Hierop wordt de vergadering gesloten. PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van Prinsesjesdag, 30 April, komen weder nieuwe portretten In den hindel, weder vervaardigd door de bekende photografen firmaGuyde Coral <S Co. Wg zijn In de gelegenheid geweest deze welgeslaagde portretten van het lieftallige Prinsesje nu reeds te zien. Twee opnamen vertoonen Jullaantje In de deur van haar poppenhuisje, waarbij zij een speelgoed hondje vasthoudt. Op een derde plaatje staat zij weer voor het huisje bg een poppenwagentje en met een Nederlandsch vlaggetje In de hand. Deze plaatjes zijn aardig en bekoorlijk. ZO vertoonen het lieftallige Prinsesje te midden van haar spel. Het meest geslaagde, het aantrekkelijkste beeldje echter vinden we een vierde portretje, waar Jullaantje naar klnderaard haar lieve kopje neervlijt op een sofa, terwijl zg een zoogenaamde „lappenpoes" heeft meegedragen. Het nu bijna tweejarige kindje wordt op deze portretten vertoond te midden van haar spel. Ieder kan zich overtuigen hoe gezond en flink het Prinsesje Is. De heer Guy de Coral, bevoorrecht fotograaf, vertelde ons hoe aardig en apeelsch het Prinsesje was. Onmiddellijk kwam zij met hem spelen en toen hj) de camera ging opstellen vroeg zg met haar heldere stemmetje, zoo duidelijk als weinig kinderen van haar leeftgd: „Is dat een spiegeltje 1 Mag lk er eens In kijken?" De portretten zgn werkelijk bizonder aantrekkelijk. Nv. d. D.)- Ondertrouwd: JAN ZIJTA en IDA LEENDERTSE. Buroh, 21 April 1911. Eenlge kennisgeving. Getrouwd: MARTINUS MOERMOND en ADR14NA JACOBA ORNÉE, die, ook namens wederzljdsche Familie, hunnen hartelljken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bg hun huwelgk ondervonden. scharendijke, 19 April 1911. Mgn hartelljken dank voor de blijken van belangstelling op 18 dezer ontvangen. Dreischor. JOHs. DE VRIEZE Jz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9