Vrijdag 21 April 1911, (25 ierikzeesche C o u r a n t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting, Instructie voor de Commissie van Fabricage. HIOERWET. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESGHE&6NIEUWSB0DE. ABONNEMENT. De abonnementsprQs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9070. Ultgovar-Hoofdradaoteur i A. FRANKEL. Radaotauri 1. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vr{dags-mlddags uiterlijk 8 sir*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur t A. I. DE LOOZE, Hoek. Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. op Zaterdag 22 April e.k's namiddags IJ uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint- Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden Is af gekondigd het door den Raad dier gemeente, In zijne op heden gehouden Vergadering, vastgestelde besluit tot wQzlging der Instructie voor de Commissie van Fabricage in deze gemeente. Zierikzee, den 5 April 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zQ aan de firma JONdMANS ZOON, sigarenfabrikanten alhier en hare rechtverkr|genden, vergunning hebben verleend tot de oprichting van eene sigaren- drogerij in het perceel staande aan de ZuidzQde der Oude Haven, plaatselijk gemerkt wijk D no. 438, kadastraal bekend sectie B no. 1878. Zierikzee, den 18 April 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.° Secretaris. Zierikzee, 21 April. Ten behoeve der Oudheidskamer alhier Is len geschenke ontvangen: van den heer L. Ochlman een collecteboek der St.-Llevens Monsterkerk, over de jaren 1830—1832; en van den heer J. M. Uljl een ijzeren kogel, wegende ongeveer 30 pond, gevonden In den grond beoosten de Algemeene Begraafplaats en vermoedelijk afkomstig van het beleg der stad door de Spanjaarden. Aanstaanden Zondagavond zal in de Concertzaal alhier de heer Albert Vogel voordragen vooreerst Salome, een boeiend tooneelstuk van Oscar Wilde, dat door den beer Willem van Leer vertaald Is, en vervolgens den dood van Julius Caesar, van Shakespeare. De voordracht van deze beide stukken door een man als Albert Vogel, zal een waar Intellectueel genot zijn. WO vestigen de aandacht op het door .Het Comité van de 30 Aprll-bloem" Ingezonden stuk, waarin de Ingezetenen van Zierikzee worden aangespoord om door het koopen van een tuberculose-bloem op Zaterdag 29 April mede Ie werken lot bestrijding der tuberculose In deze gemeente. Met het oog op het lofwaardig doel, dat door genoemd comité wordt nagestreefd, hopen wl|, dat zeer velen zich opgewekt zullen gevoelen zijn streven te steunen. Blijkens een In dit blad voorkomende advertentie geelt de Zangvereeniglng „Mu- slca" alhier, op Maandag 1 Mei a.s. een concert met medewerking van de dames Lena van Diggelen, Den Haag, en Marle Pas, Rotterdam, en de heeren Klelnboesem en Beunderman, belde Rotterdam, als solisten. Gaarne vestigen wij ook hier de aandacht op dit concert. Wie In de gelegenheid Is, verzulme niet te profiteerenl Het programma belooft veel schoons en heeft bovendien de verdienste dat er veel In onze eigen schoone moedertaal wordt gezongen. Door den Commissaris der Koningin zullen de volgende gemeenten bezocht worden: Zierikzee den len Mei, Kerk- werve, Serooskerke (Schouwen), Ellemeet, Eikerzee, Dulvendljke en Brouwershaven den 2en Mel en Noordwelle, Renesse, Burgh en Haamstede den 3en Mei a.s. Sss van Gent krqgt een nieuwe Industrie. Volgens Zelandla zal er een groole labriek gebouwd worden ter ver vaardiging van kunstmeststoffen. De fabriek, welke jaarlijks 100 000 ton phosphaat-erts zsl verwerken, zal aan een kleine 400 menschen werk verschaften. Vermoedelijk zat nog dit jaar met het bouwen van de fabriek worden begonnen. Noordgouwe. De vereenlglng van varkenshoeders .Streven naar Beter" alhier heefr, ter verkrijging van rechtspersooniqk- held, hare statuten aan de Koninklijke goedkeuring onderworpen. Noordwellc-Renesse. De belangstelling In het Bqbelsche museum, dat Woensdag en Donderdag Ier bez'chllging werd gesteld, was belde avonden vrij groot. De opkomst te Renesse kon echter wel beter geweest zijn. De weleerw. heer ds. Vorster verdient een hartelijk woord van dank voor de welwillendheid, de moeite en den ver, welke hl] beloond heelt bij het uitleggen en verduidelijken wat opheldering eischte van de verschillende interessante voor werpen, welke ten toon werden gesteld. Westelijk Schouwen. In de bosschen van Westelijk Schouwen is op 19 dezer het geroep van den koekoek voor het eerst vernomen. Verleden jaar hoorde men hem voor het eerst op 16 April. St.-Fillpsland. Bij de Donderdag ge houden stemming ter verkiezing van een raadslid, zijn bij het stembureau in het dorp uitgebracht 128 geldige stemmen, waarvan kregen J. Aarnoudse Sr. 24 eu A. A. Rljstenbll 104, terwijl in den Anna- Jacobapolder zijn uitgebracht 92 geldige stemmen. Hiervan kreeg de eerste 53,en de tweede 39 stemmen. De heer A. A. Rljstenbll Is dus met 66 stemmen meer gekozen. BI] belde stembureau x waren geen stem biljetten van onwaarde. St.-Annalnnd, 21 April. Ter eere van den verjaardag van Prins Hendrik maakte- Accelerando" Woensdagavond een muzikale wandeling door het dorp en voerde op hel Kaalpleln eenlgc nummers uil, daarbij be gunstigd door heerlijk weer. Groot was het aantal aandachtige luisteraars. Op den derden Paaichdag, welke hier nog altijd gevierd wordt, hield de scherpschulters-vereenlglng Prinses Juliana hulshoudelpen wedstrijd om geld prijzen. In de hoogste afdeellng, waarin geschoten werd uit de vrije hand en knielend, op een afstand van 100 M., werden de prijzen gewonnen door de heeren A. P. Du Ijzer, A. P. LanooU, A. Goedegebuure Az. Jr. en J. Weqier; In de andere, waarin geknield opgelegd geschoten werd, door de heeren C. van Luijk Jz. en W. Bruljnzeel. Oud-Vossemeer, In de Kallsbuurl ligt een waterkom „De Doelen" genoemd; reeds In 1525 bestond te dezer plaatse een schutterij van de handboog „De broeders van St.-Basllaan", die vele voor rechten kreeg en ln 1616 ook grond voor een schuttershof of doelen. Nu herinnert die waterkom „De Doelen" met de om geving nog aan die schutterij. In de 13e eeuw ging de schutterij te niet en hij resolutie van ambachtsheeren In 1737 werden de zilveren sieraden der schutterij te gelde gemaakt en van het bedrag een kroon In de Ned. Herv. Kerk gekocht. Een schilderij op het ambachtsheerenhuls, St.-Bistlaan voorstellende, herinnert nog aan het oude clovenlersgllde. Oud-Vossemeer. De aanbesteding der restauratie Ned. Herv. Kerk alhier, welke reeds plaats had maar waarvan de gunning niet geschiedde, zal eerst over eenlgen tijd worden gehouden, daar vooraf nog eenlge formaliteiten moeten plaats hebben In verband met de subsidie-aanvrage. Tholen, 19 April. Ter gelegenheid van 's Prinsen-jaardag wapperde uit alle open- bare- en eenlge particuliere gebouwen de geliefde driekleur. Door het fanfare-corps „Concordia" werden eenlge nummer» op de Groole Markt gegeven, waarna een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt werd. Wlssekerke, 19 April. De arbeider C. V., uit den Splerlngpolder, had heden het ongeluk, toen hij op het land bezig was met het besturen van een zaaimachlne, dat de paarden door een of andere oorzaak geschrokken, op hol sloegen, met 't gevolg dat V. onder één der wielen geraakte en een been brak. De paarden, die zich Inmiddels van de machine hadden losgerukt, waren door gerend en belden In een moddersloot terecht gekomen. Toen hulp kwam opdagen, was reeds één der paarden dood, waarschijnlijk door verslikking. Op denzelfden dag gebeurde het, dat nog twee andere knechts met de paarden op hol sloegen. De ééne, een zoon van de wed. St. M., op den veerweg te Kam perland, waarbij eenlge palen werden stuk gereden; en de andere, een knecht van genoemde weduwe, achlér hel dorp alhier, waarbij de knecht eenlge schrammen aan de hand opliep. Heden bracht „Apollo" een serenade aan de wed. W. Pelle, die op dezen dag haar 90sten geboortedag vierde. Dat hier mede de jarige ten zeerste Ingenomen was, bleek uit de (ractatie, waarop „Apollo" werd onthaald. Op den terugtocht werd In de Voorstraat, ter eere van 's Prinsen jaardag nog gespeeld het „Wilhelmus" en 'I „Wlen Neerlandsch bloed". Vlisalngen. BIJ de heden (Vrijdag) ge houden verkiezing van een lid van den gemeenteraad In district I werden candldaat gesteld de heeren A. Huson (antl-rev.) en dr. A. Staverman (vrijzinnig). Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. St.-Maartensdijk, 20 April. Gisteren avond werd alhier len overstaan van notaris Meulenberg, ten verzoeke van de erven mej. de wed. M. de Fouw—Wester- weel, In eerste velling ingezet de volgende onroerende goederen, slaande en gelegen In de gemeente St.-MaartensdIJk I. Het huls en erf aan de Kade, groot 2 a. 22 c.a., Ingezet voor I 1550; II. a. 71 a. 85 c.a. bouwland In Klaas Pier Hulgenhotk, Ingezet voor f 910 per Bloolsch gemet, b. 51 a. 55 c.a. bouwland, gelegen Idem, Ingezet voor f 940 per Bloolsch gemel; lil. 22 a. 90 c.a. bouwland in Pier Weeldenhoek, Ingezet voor f 990; IV. a. 39 a. 30 c.a. bouwland aldaar, Ingezet voor 1 1055 per-Bloolsch gemcl, b. 41 a. 50 c.a. Idem, Ingezet voor I 1090 per Bloolsch gemet; V. 57 a. 90 c.a. bouwland aldaar, Ingezet voor t 950 per Bloolsch gemet; VI 61 a. weiland aldaar, Ingezet voor f 655 per Bloolsch gemet; VII. 31 a. 70 c.a. welland, vroeger bouwland, aldaar, Ingezet voor f 810 per Bloolsch gemel; VIII. a. 43 a. 10 c.a. bouwland In Vartenavondhoek, Ingezet voor f 1095 per Bloolsch gemet, b. 38 a. 5 c.a. Idem, Ingezet voor f 1110 per Bloolsch gemet. Colljosplaat, 19 April. Het bestuur van den polder „Oud-Noord-Beveland" heelt Woensdag alhier aanbesteed de leverantie van dijksinaterialen voor 1911. Begrooting f 3646,46. Ingeschreven door de heeren: G. Dekker, Slledrecht 3575,- N. Hokke, 3595,— Ant. Verburg Cz., Colljniplaat, 3848,— Van onwaarde 2 biljetten. Aan den laagsten Inschrijver la de leve rantie gegund. Het bestuur van den polder „Nleuw- Noord-Beveland" heefl Woensdag alhier aanbesteed de levering van dl|k»materlaten voor 1911. Begrooting f 673.30. Ingeschreven door de heeren: G. Dekker, Sliedrecht 627,— N. Hokke, 637,— Ant. Verburg Cz., Colljnsplaat, 675, Van onwaarde 1 biljet. Aan den laagsten Inschrijver Is de leve rantie gegund. Wissenkerke, 20 April. Heden werd door de vereenlglng „Landbouwbelang" In Noord-Beveland aanbesteed de levering van 120.000 K.G. chlll-salpeter. Hoogste Inschrijver (Irma Krijger te Krabbendljke, voor I 11,33; laagste In schrijver de heer J. Kostense, Krulnlngen, voor f 11,03. Gegund aan den laagsten inschrijver. Stavenlsse. Bij de Woensdag door Burgem. en Welh. gehouden aanbesteding van het bestraten van een gedeelte van het nieuwe havenplein met bljbehoorende wer ken, was Ingeschreven door J Theuns Ie St.-Annaland voor f 3025; J. Elenbaas id. f 2985; L. Wesdorp alhier I 2786; L. van de Ven te Koudekeike 1 2698; C. Douw te Zierikzee f 2624; W. Wandel te Nleu- werkerk f 2624; J. van de Ven te Middel burg 1 2565: I. Douw te Zierikzee f 2535; J, Knuist te St.-Maartensdijk f 2520; J. Knuist te Goes f 2436 tn C. L. van Dalen alhier f 2411. Oegund aan den laagsten Inschrijver. Landbouw en Veeteelt. In de Donderdag door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw te Middelburg gehouden vergadering Is de heer T. B. E. Ktelstra definitief benoemd alt asslstent-zulvelconsulent. Bestoten werd In het huishoudelijk reglement de jaarlfjksche contributie van gewone en buitengewone leden te bepalen op ten hoogste f 2,50. Nieuwe leden zullen nu reeds de contributie betalen. Het landbouw-weekblad zal In 't vervolg elke week verschijnen. Vanwege de Zeeuwsche Lindbouw- maatschappij zullen cursussen voor meisjes, vrouwen en dienstboden gegeven worden In landhuishoudkunde, zuivelbereiding, huishoudkunde, koken, knippen, verstellen, boekhouden, groententeelt enz. te Oostburg en te Groede. Eiland Tholen. Het aantal varkens dat in de laatste weken ons eiland verlaat voor de export Is enorm groot, dezer dagen werden eenlge honderden vla Bergen-op-Zoom vervoerd. De prijs, hoe wel eenlgszlns verminderd, Is nog zeer hoog. De veldwerkzaamheden zijn nog niet druk, men wacht op neerslag, die voor de vruchten hoog gewenscht zou zijn, ook aan drinkwater ontslaat behoefte. Zoodra er regen gevallen Is, zal er voor de arbeiders veel werk zijn. RECHTSZAKEN. Visscher Ij- Berichten. Bruinlsse, 20 April. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden naar België en Frankrijk 1340 tonnen mosselen ad f 1,20 tot f 1 80 per ton naar kwaliteit. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Oem. te St.-Maarlenidljk door ds. A. M. den Oudsten te Wezep (Oldebroek) Op het 36Zulder-Zendingsfeest, te houden 19 Juli a.s. in het Maslbosch bij Breda, zal prof. dr. Obblnk uit Amsterdam de openingsrede uitspreken. Verder zullen het woord voeren: ds. Marang uit Meppel; ds. MeIJnen uit Haarlem; ds. Knottnerui uit Arnhem; ds. Metelenbosch uit Heerenveen; ds. Schroder uit Nijmegen; ds. Hensel uit Boxmeer; de zendeling Pennlngi; de heer Kloosterman uit Assen, en ds. Van Empel uit Middelburg. De Theologische School te Kampen wordt naar de voorstellen van de Classis der Geret. Kerken niet naar Amsterdam overgebracht. Bijna alle classis verzetten zich legen het voorstel-Zaandam, ook dr. Kuyper heeft hiertegen bezwaren, evenals tegen het voorstel-di. Sikkel, te Amsterdam, die wil, dat de school naar Amsterdam verplaatst haar zelfstandig heid behoude. Behalve bezwaren van onderwijskundigen aard, zou aan hoogere tractemenlen en kosten aan gebouwen, een kapitaal van f 70.000 noodlg zijn. ONDBKW1JS. De voordracht voor onderwijzeres aan school J te Middelburg bestaat uit de dames-onderwijzeressenM. E. S. Roosen daal, Blggekerke, C. V. J. van Holthuljzen, Brouwershaven, en C. C. Boei, Arnemulden. Van de Rijksnormaallessen te Tholen nemen dit jaar 15 leerlingen deel aan hel examen voor onderwijzer; de mondelinge rxamens zQn dezer dagen begonnen. De heer M. E. Pruyssen, te onder wijzer te Krulnlngen, vroeger In geiqke betrekking te Oud-Vossemeer, komt voor op de voordracht voor hoold der school te Hoogvliet. De heer P. O. de Jager, het oudste hoofd bq het openbaar lager onderwijl te Middelburg, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag aangevraagd. De heer De Jager Is meer dan een halve eeuw bq het onderwq» werkzaam. Akte-examens Middelburg. Donder dag zqn geéxsmineerd 8 manneiqke can didates Geslaagd de heeren P. L. N. Dessens, J. Pouwer, G. Fllpse, A. Schout, J. Ch. v. Houte, J. A. Wiegel, allen van Middelburg, en D. Stroo van Vllssingen. Kantong «recht te Tholen, II April 1911. Door het Kantongerecht alhier zqn heden veroordeeld wegens: Openbare dronkenschap H. R., 16 jaar, te St.-Annaland, tot f 2 boete ot 2 weken tuchtschool. Zitten op een hondenkar: W. K., 17 jaar, te St.-Annaland, tot f 1 boete ot 1 week tuchtschool. Zich met een af draaier in 't veld bevinden A. O., 17 jaar, te Sl.-Phllipsland, tot f 10 boete of 1 maand tuchtschool, met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van de In beslag genomen afdraaier. Rapen van kreukels: A. M. O., 16 jaar, te St.-Phlllpsland, tot f 0,50 boete of 1 week tuchtschool; C. R., 15 jaar en L. R., 13 jaar, belden Ie Sl.-Phllipsland; P. v. d. L., 14 jaar en M. G14 jaar, belden te Steenbergen, tot teruggave aan de ouders. Niet beletten, dat de hond, die men bij zich heeft, tn 't veld wild opspoort N. N., 16 jaar, te St.-Maartensdqk, tot f 2 boete of 1 week tuchlschoolA. d. K 16 jaar, te St.-Maariensaijk, tol f 3 boete of 2 weken luchlschool; J. W. S., 16 jaar, te St.-Maartensdqk, rot f 2,50 boete ot 1 week tuchtschool; W. B., 18 jaar, te St.-Maartensdijk, tot f 2,50 boete of I dag hechtenis. Rijden op een rijwiel zonder lidit: A. A. B16 jaar, te St.-Annaland, tot f 2 boete of 2 weken tuchtschool. Zich met geladen geweer in 't veld bevinden A. N. Azn., 20 jaar, te St.-Phlllpsland, tot t 4 boete of 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 15, subsidiair 5 dagen hechtenis; M. G. v. d. V., 36 jaar, te St.-Maartensdqk, tot f 6 boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet In beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of Ie betalen f 5, subsidiair 5 dagen hechtenis. In gesloten jachttijd wild vervoeren zonder akte en zonder vergunning: W. S., 34 jaar, te Oud-Vossemeer, tol 2 boelen, elk van I 5, of 3 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet In beslag genomen geweer en de niet In beslag genomen haai, bevel tot uillevering ot te betalen I 10 en f 0,50, subsidiair 5 dagen en 1 dag hechtenis. fagen tn gesloten jachttijd zonder consent en vergunning: W. S., 34 jaar, te Oud-Vossemeer, tot 2 boeten, elk van f 7,50 of 5 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer en de niet In beslag genomen haas, bevel tot uitlevering of te betalen f 10 en f 0,50, subsidiair 5 dagen en 1 dag hechtenis. Zijn aangespannen honden op den openbaren weg los en onbeheerd laten, staan J. K 18 jiar, te St.-Annaland, tot I 2 boete ot 2 dagen hechtenis. Schreeuwen en gillen langs de straat: C. M. B18 jaar, te St.-Annaland en C. D., 29 jaar, te St.-Maartensdqk, leder tot I 2 boeie ol 2 dagen hechtenis voor leder hunner. Ie. Zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf; 2e. Zijn aangespannen hond op den open baren weg onbeheerd laten: H. M58 jaren, zonder bekende woon plaats in Nederland, tot 2 boeten, elk van t 2 of I dag hechtenis voor Iedere boete. Rijden met een rijwiel en een ander signaal gebruiken dan de bel: H. A. K., 36 jaren, te Oud-Vossemeer, tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Rijden zonder licht: J. J. B. C Mz., 21 jaar, te Th' 'en, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; J. S., 24 jaar, te Oud-Vossemeer; H. P. K. Mz.t 24 jaar, te Scherpenlsse en A. B., 33 jaar, te Tholen, leder tot I 2 boete of 2 dagen hechtenis voor leder hunner; D. H. V., 21 jaar, te Oud-Vossemeer, C. van 't H.. 36 jaren, te St.-Annaland, M. v. D., 25 jaren, te Oud-Vossemeer, leder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor leder hunner.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1