Zaterdag 15 April 1911. Derde Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n t). MEUWSTIJDIN6EN. Algemeens Vergadering van de Coöperatieve Eoereejeeebaek le Slaveeisee. n ZIEIUKZEESCHElH NIEUWSBODE. ABONNEMENT. 67ste JAARGANG. - No. 9068. ADVERTENTIE N. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAO verschynt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Ultgever-Hoofdredaoteup A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- per jaar by vooruitbetaling. Redacteurs J. WAALE. Woensdags- en Vrydags-mlddags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten gesthieden bij den Directeurs A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. PORTUGAL. Bl| de steeds Kroelende monarchlstlsch- clerlkale beweging In hel noorden van Portugal, die der regeering grooten zorg baart, Is zich vorige week Vrijdag een zeer ernstige multery der Llssabonsche arsenaal- arbeiders komen voegen, waardoor de overheid zich thans geplaatst ziet tegen over een uiterst kritieken toestand. De Minister van Marine had dezer dagen eenlge artikelen van het arbeids reglement veranderd en geen acht geslagen op de daarop volgende protesten der arbeiders. Vrijdagmiddag nu werd plotse ling het teeken tot sluiten in de werk plaatsen van het arsenaal gegeven en een groep gewapende burgers en eerste machinisten drongen de gebouwen binnen. De machinisten dwongen 'n groote menigte arbeiders met opgeheven revolver zich met hen naar het kabinet van den Minister van Marine te begeven. Onder de vensters van de dienstwoning van den Minister werd halt gehouden, tegen wlen nu lulde schimpscheuten werden gericht. Toen de Minister aan het venster verscheen, werden tallooze revolvers op hem gericht, waarop zijn secretaris hem snel naar achteren trok. Onmiddellijk werden een aldeellng der republlkelnsche garde, benevens de lan dingstroepen van den kruiser „Almlrante Reis", gealarmeerd. Alle Ingangen van het ministerie werden door marinetroepen bezet, terwJJI matrozen met de bajonet op het geweer In de gangen werden gepos teerd. Toen de troepen aanrukten, verspreidden de betoogers zich. Een deel hunner maakte zich meester van een sleepboot van het arsenaal en begaf zich daarmede naar den kruiser „San Rafzë', waar zij om bescherming verzochten, die hun echter door den commandant van het schip ge weigerd werd, waarop zij verdwenen, niemand weet waarheen. DUIT8CHLARD. In den nacht van 22 op 23 December 1909 werd een buitengewoon brutale diefstal met braak gepleegd In de kazerne van het 10de regiment grenadiers te Schweldnltz. De dieven hadden het voor zien op geheime voorschriften en derge- Itjke stukken, die betrekking hadden op de Dultsche mobilisatie. Uit twee kasten werden een aantal dergelijke stukken door hen meegenomen, en later hebben zij, het Is sedert gebleken den bult aan een vreemde mogendheid verkocht. Eerst na een langdurig onderzoek Is het In den afgeloopen zomer gelukt de daders op het spoor te komen en volgens een telegram uit Breslau heeft nu de arrestatie van de bende plaats gehad. ■EDERLAGD. Amsterdam, 10 April. De eerste étage van perceel Marnlxstraat 3, bewoond door de familie B., heeft in den afgeloopen nacht bezoek gehad van een paar Inbrekers, die meesters In hun werk mogen worden genoemd. De heer en mevrouw B. waren 's avonds omstreeks zeven uren uitgegaan en keerden om elf uren terug. In dien tyd waren de Inbrekers bezig geweest om binnen te dringen, doch daar de achterkamer- en de voorkamerdeur solide gesloten waren ging dat aanvankelijk niet zoo voorspoedig. Daarom werden de krachten gewijd aan de glazendeur van het zijkamertje aan de straat en hiervan een klein ruitje, dicht bij het slot Ingetikt, 't Oeluk diende de in brekers, want de sleutel stak ln het slot en dus konden zQ na het sleutel-omdraaien gemoedelijk binnenstappen. In de zijkamer was niet veel te halen en daarom bezocht men de voorkamer, waar o. a. de zilverkast stond. De zilverkast werd leeg gehaald en een en ander vast voor de expeditie klaar gezet. Daarbij werden verschillende porce- lelnen voorwerpen gebroken door den haast. Toen men zoover was ging de buiten deur Jopen en de dieven wisten zich geen raad. Doch ze kwamen op het lumineuse Idee een doek over het uitgestalde te leggen en zichzelf in het zijkamertje terug te trekken. Aldus geschiedde en meneer en mevrouw die door de slaapkamer, aan de achterzijde van het huls gelegen hun woning waren betreden, aten gezellig In hun voor kamer een boterhammetje, zonder lets van de wanorde te bespeuren. De Inbrekers waren wellevend genoeg te wachten tot meneer en mevrouw zich ter ruste hadden begeven voor ze ln de slaapkamer kwamen om uit meneei's demle diens sleutelring.te halen en met één van de sleutels de brandkasten open te sluiten. Uit de brandkast werd f 4000 meest aan zilvergeld gehaald, benevens 2 geladen revolvers. Aldus gesterkt haalde men de sleutels uit mevrouw's taschje en nam daaruit de sleutels van de linnenkast. De linnenkast werd opengemaakt, en Al het tafel- en linnengoed daar In aanwezig werd Ingepakt en meegenomen. Toen werd meneer en mevrouws garderobe geïnspec teerd en daaruit kozen de heeren diverse kleedlngsstukken, blljkgevend van onbe vooroordeelde opvattingen. Want naast mevrouws bontwerk namen ze lichte zomer- pakken van meneer, dus zoodat meneer en mevrouw zich vandaag ln hun reeds af gelegde plunjes moesten steken. De heeren hadden z'ch bijgelicht met een kaars, genomen uit een candelabre van den schoorsteen en hebben blijkbaar alles op hun gemak gedaan. Toen meneer en mevrouw zich heden ochtend uit „Morpheus' armen" losrukten zagen zij de omtrekken der verwoesting overal aangericht. Men kan zich de schrik en de ontzetting van de reeds bejaarde menschen voorstellen. De waarde van het meegenomen goud en zilver wordt op f 1000 geschat, van de lijfgoederen op f 500, en van het tafel- en linnengoed op f 6000. Zooals reeds gezegd Is wordt aan geldwaarde f 4000 vermist. De heer B. Is verzekerd tegen inbraak. Toen men dezer dagen bezig was ln een perceel te dezer stede, waarin het bureau van een sportblad geyestlgd is, oude couranten op te ruimen, vond men ln een kelder een klein pakje met f 1200 aan bankpapier, dat aanstonds den direc teur ter hand werd gesteld. Ruim 7 maanden geleden werd uit de kas van het sportblad ongeveer f 1335 ontvreemd en men meent nu het grootst gedeelte daarvan teruggevonden te hebben, dat daar verstopt zou zijn om het later weer weg te nemen. Onmiddellijk werd de Indertijd ontslagen lijdelijke boekhouder In het huls van bewaring over dit geval gehoord. Deze ontkent Iets van de zaak te weten. Haarlem, 11 April. Maandagmiddag heeft zich In de werkplaatsen van het Technisch Bureau Oöanerman Co aan de Frlesche Varkensmarkt alhier, een treurig tooneel afgespeeld. De ongeveer 23-jarige werkman K. was bl] de firma Qönnerman Co. belaat met een speciaal werkhet zoogenaamde autogene lasschen. Hij liet zich daar veel op voorstaan en had meermalen ruzie met den werkmeester Rönfan, maar men zag wat door de vingers om zyn stiefvader Hofstede, die ook bij de firma werkt en bij haar hoog aangeschreven staat. Ten slotte kreeg hij evenwel zijn ontslag. Herhaaldelijk had hij evenwel gevraagd om weer In dienst te mogen treden en daarbij beterschap beloofd, zoodat hij eindelijk weer aangenomen was. Nauwe- ltjks In de fabriek terug, strooide hij evenwel rond, dat de firma hem niet missen kon en hem daarom weer terug gehaald had. Toen de directie dat vernam, had zij tot Rönfan gezegd, om hem dan maar weer weg te sturen. K., dat vernemende, meende, dat Le Noble iets van hem verteld had. Vandaar dat hij, Maandagmiddag de werkplaats Inloopende, aan Rönfan vroeg, waar Le Noble was en, dezen ziende, vroeg„Wat heb jij van mij gezegd?' Onmiddellijk daarop een zesloops revolver trekkende schoot hij Le Noble eerst In de dtj en daarna ln de borst, maar de laatste kogel kaatste terug op het borstbeen en weid naderhand In de kleeren teruggevonden. Vervolgens schoot hfj viermaal op Rönfan en raakte dezen driemaal ln de beenen. Oeen van belden Is levensgevaarlijk gekwetst. K. In de confusie door anderen de deur uitgesmeten, liep naar huls en bezorgde zgn moeder een zenuwtoeval met z|Jn verhaal over 't gebeurde. Weldra kwam ook zijn stiefvader, hevig geschokt, in een rijtuig thuis. Z(J raadden hem aan zich bij de politie aan te melden vdd-dit deze hem kwam halen en aan dien raad gaf hij gehoor. Le Noble Is naar het Deogestlcht over gebracht; de verwonding Is minder ernstig dan aanvankelijk werd gevreesd. Utrecht, 11 April. Qlsterenmlddag werd in de Stadswaag -Ihler gewogen een Paaschkoe, welke een gewicht bleek te hebben van 1508 pond. Delft, 10 April. Van de gelegenheid, aan het garnizoen alhier gegeven, om de plechtige bijzetting van Prinses Pauline bij te wonen, hebben eenlge miliciens gebruik gemaakt om een stevig glaasje te gaan drinken, waarvan weer het gevolg is geweest, dat zij hier en daar opstootjes hebben veroorzaakt. Zoo hadden zij eerst ln de Molenstraat hun keple's gebruikt om een kleine voet balmatch aan het publiek te toonen, waaraan echter spoedig een einde kwam door een daarlangs komende patrouille en het passeeren van eenlge olficleren. Een van het drietal, zekere milicien De J., die wegens het niet nakomen zijner ver plichtingen gedurende den tijd dat hij met groot verlof was, voor straf onder de wapenen moest komen, werd medegenomen naar de kazerne, alwaar h|| op zijn krib werd neergelegd, terwijl de anderen op den loop gingen. Nadat De J. een poosje geslapen had, werd hij wakker en werd hem door eenlgen zijner kameraden gekscherend de mede- deellng gedaan, dat hij „de nor" in moest. Hierin nu heelemaa! geen zin hebbende, stond hij op en snelde In zijn witte kiel de kazerne uit. De wacht, dit bemerkende, ging hem achterna. In de Van der Masten- straat werd hl] echter weer gegrepen door een korporaal en manschap, die van de andere richting kwamen en wlen gewenkt werd den weggeloopene tegen te houden. Weer In de kazerne teruggekomen, werd hij maar dadelijk In arrest gesteld. Maar het ergste geschiedde eerst Zater dagmiddag: Toen kwart over twaalf door den commandant der wacht, In tegenwoordig heid van den luitenant van den dag, jhr. S., de deur der provoost geopend werd, om den gestrafte het eten te doen brengen, zagen zj| hem hangen aan den band van zijn onderbroek. Onmiddellijk werd natuur lijk de band doorgesneden. De pogingen tot opwekking der levensgeesten werden dadelijk toegepast en de doctoren terstond gewaarschuwd, die belden zeer spoedig In de kazerne aanwezig waren. Juist vóór dezen arriveerden, was het echter gelukt, den man weer bij te brengen, waarmede hij echter niet erg tevreden was, want tl) maakte zoodra hem dit weer mogeiyk was, heel wat lawaai en stribbelde erg tegen. Na een half uur gelukte het echter den woesteling naar het hospitaal te vervoeren, waar hij zich op het oogen- blik nog bevindt. Naar sommlger meening zou hij de ophangerl] gedaan hebben even vóór het oogenbllk, waarop hij wist, dat de deur zou geopend worden! RECHTSZAKEN. De Haagsche rechtbank veroordeelde Maandag tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf mr. W. C. I. A. van E., wegens het voortgezet misdrijf van ver duistering, gepleegd als curator. Voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld de zaak tegen de 18-jarlge dienstbode L. M. Kbeklaagd van diefstal van geld uit de winkellade van haar patroon, den winkelier Melnsma te Middel burg. De winkelier verklaarde, dat hij argwaan had, en toen geld merkte, terwijl hH al langer een sleutel der lade miste. Beklaagde erkende volledig; zij heeft het geld gestolen en er kleeren voor gekocht. De inspecteur van politie, A. P. H. van den Dolder, erkende het hem getoonde geld als door hem gemerkt. De officier van justitie elschte 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. De verdedigster, mr. Anne Bolle, riep de clementie der rechtbank voor beklaagde ln. De raad voor de scheepvaart heeft Maandag uitspraak gedaan In de zaak van het motorschip „Angelina", gezag voerder Jan Spanjer, toebehoorende aan J. van Rompu le Terneuzen; op 6 Maart te IJmulden binnengebracht, nadal op 22 Februari bl) slecht weer de verblndlngs- buls van de petroleumhouders met den motor was gebroken. Dit gevoegd bij het slechte weer was, naar het oordcel van den raad, de oorzaak, dat het schip althans voor dezen gezagvoerder onhoud baar werd. Naar ln het vonnis werd opgemerkt, verdient het aanbeveling, dat de petroleum houders zeevast worden gemaakt, zoodat het niet mogelijk Is, dat de verbindings buis breekt en dientengevolge alle brand stof wegloopt. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag een jaar gevangenisstraf geëischt tegen C. Z, 31-jarlg landbouwer uit 's-Oravenpolder, beklaagd van meineed voor het gerechtshof te 's-Öravenhage. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. M. van Doornlnck, opent de vergadering en wenscht de leden geluk met het succes tn het afgeloopen jaar met de bank verkregen. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den heer C. Broodman voor zijn gehouden redactie. De kassier deed daarna rekening en verantwoording. De ontvangsten over 1910 waren: Ontvangen spaargelden. f 26389,53 Terugbetaalde voorschotten 1860, Ontvangsten In loopende reke ning met de Centr. Bank te Utrecht 11410,60 Van leden4400,— Afschrijving12 75 Ontvangen rente van voor schotten 108.07 Ontvangen provisie 31,88 In loopende rekeningen 7829 Buitengewone ontvangsten 24,58 Totaal ontvangsten 44315 70 De uitgaven over 1910 waren: Terugbetaalde spaargelden 9888,— Qegeven voorschotten 12935,— Uitgaven in loopende rekening met de Centr. Bank te Utrecht15140,36 Aan leden4437,93 Aangekochte waarden 50,— Roerende goederen 212,75 Uitgegeven rente voor spaar gelden142,03 Uitgegeven provisie en kosten loopende rekening 22,75 Salaris van den kassier 37,50 Buitengewone uitgaven 205,26 Interest kas 31 December 1910 1244.12 Totaal uitgaven f 44315.70 De balans over 1910 Is: Vorderingen Interest kas 1910 t 1244,12 Uitstaande voorschotten 11075, Te goed In loopende rekening voor leden 37,93 Idem Centrale Bank. 3729,76 Aandeel Centrale Bank 50,- Meubilair 200,- rt 164,72 Totaal 16501,53 Schulden: Saldo spaargelden 16501,53 Daar de Rijkssubsidie pas ontvangen Is In 1911, kon deze niet verantwoord worden In de rekening 1910, anders was hét boek jaar gesloten met een winst van f 10,28. Uitgegeven zijn 45 spaarboekjes. Qegeven zijn 25 voorschotten. Aantal leden op 31 Dec. 1.1. 45. De rekening wordt goedgekeurd. De voorzitter dankt den kassier, den heer M. P. Tazelaar, voor zijn uitgebracht ver slag en zijn accuratesse. Herkozen wordt als bestuurslid de heer Jac. van Putte en als lid van den raad van toezicht de heer L. O. Tuljnman. Als afgevaardigde naar Utrecht wordt aangewezen de directeur, de heer H. J. Dorst en als zijn plaatsvervanger de heer J. M. v. Doornlnck. Het salaris van den kassier wordt vast gesteld op f 75. Bij de omvraag verkreeg de directeur, de heer H. J. Dorst, het woord. Spreker begon met de leden in 't algemeen te be danken voor den steun en de medewerking, bl) de oprichting der Bank op 1 April 1910 betoond. Was hij wel overtuigd, dat een gelegenheid als deze, om geld In te brengen en te leenen, ook voor Stavenisse een groote behoefte was, hij had zich niet kunnen voorstellen, dat in 9 maanden tljds de inlagen tot een zóó'n groot bedrag zouden gestegen zijn. Tot den verderen bloei der leenbank z|jn aangewezen voor namelijk de leden zelf, die btj hun familie, vrienden en kennissen de Bank kunnen recommandeeren, waarvoor hij de mede werking der leden ten zeerste Inroept. Verder bedankte hij de leden der conti 81e- commlssle voor de genomen moeite, die voorzeker niet gering is te schatten en bij grootere uitbreiding der Bank bepaald veel van hun bereidwilligheid en hulpvaardig heid zal vergen. De voorzitter bedankte, onder applaus der vergadering, den directeur voor deze woorden en sluit daarna de vergadering. all xxl oei. Onder den naam van kallmeel of kall- sillcaat Is een paar jaar geleden een nieuwe meststof door de „Rhelnlschen Kallslllcat- Werke" fn den handel gebracht. Deze nieuwe meststof werd geïntroduceerd door de goede resultaten, die prof. dr. Weln op z|jn proefvelden met het gebruik er van verkreeg. In totaal heeft de meststof onge veer 10 procent kalt, waarvan bijna niets oplosbaar in water en ongeveer 3 procent In een sterk zuur. Het is te begrijpen, dat het verschijnen van deze nieuweling op de meststofmarkt veel opzien gebaard heeft, aangezien tot nu toe de kallmarkt zoo uitsluitend beheerscht werd door het bekende kallsyndikaat, dat Stassfurt tot zetel had. Niet weinigen zullen zeker gehoopt hebben, dat deze nieuwe meststof aan de verwachtingen zou voldoen, omdat daardoor een eind aan de alleenheerschappij van bovengenoemd lichaam zou komen. Theoretisch moest de nieuwe meststof het reeds dade'yk tegen de Stassfurter zouten afleggen. Laatstgenoemde bevatten toch een vrij groote hoeveelheid kali, geheel In water oplosbaar, terwijl van de nieuwe meststof slechts een klein gedeelte der kali In een sterk zuur oplosbaar bleek en by na niets In water. Het was dus te voor spellen, dat de Stassfurter zouten veel sneller en beter zouden werken dan het kallmeel. De vele proeven die dan ook met kall meel genomen zijn, niet alleen In Duitsch- land doch ook In ons land, zyn bijna alle In het nadeel dier meststof uitgevallen. Uit de provinciale verslagen der proefvelden over 1910 Is dat gebleken. Zoover dan ook op 't oogenbllk de kennis omtrent deze meststof gaat, mag men den landbouwers het gebruik niet aanbevelen. Toch schynt het aanbevelenswaardig om de genomen proeven voort te zetten en om kennis te nemen van de resultaten der In andere landen genomen proeven. In de Deutsche Landwlrtsdia/ttlche Presse publiceert prof. Weln thans de resultaten van zijne In 1910 genomen proeven, die over 't geheel gunstig voor het kallmeel zijn. Deze proeven zijn onder zyn leiding door de kallwerken by verschillende land bouwers genomen. Op aardappels verkreeg hy op leemhoudend zand en op zandgrond, door toevoeging van respectleveiyk onge veer 600, 900 en 1200 K.Q. kallmeel per hectare aan een reeds volledige bemesting, aanzleniyk hoogere opbrengsten; op den zandgrond door toevoeging van 900 K.Q. kalimeel ongeveer een hoogere opbrengst van 6500 K.O. aardappelen. Op veengrond zyn ook op aardappels en op haver veel hoogere opbrengsten door het kallmeel verkregen. Op welland bleek de werking van kalimeel uitstekend en In 't oogvallend te zyn. De proefnemer, inspecteur Brun- neder, tchrQft, dat twee naast elkaar ge legen weilanden van gelyke kwaliteit bemest zyn. Het ééne met kaïniet en het andere met kalfmeel. De betere werking van het kallmeel viel meer In 't oog en vooral was de groote Invloed van deze meststof op de klavers zeer sterk, wat toegeschreven zal moeten worden aan den door prof. Hiltner ontdekten invloed, dien deze meststof op de bacteriën, die met te vlinderbloemigen en rymbloseleven, hebben] Ook ln ons land Is op een paar plaatsen die invloed merkbaar geweest. Op de kallmeel-weide was het gras veel vroegrr In ontwikkeling, wat met het oog op de tweede snede van veel beteekenis Is; ook de kla' ergroel was veel weliger, dan op de kaïnlet-welde. De gunstige Invloed op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9