ZIËRIKZEESCHE A NIEUWSBODE. Zaterdag 15- April 1911. Tweede Blad. (525 ierikzeesche Courant). Plaatsing van Kinderen op School B (I Mei 1911). NIEUWSTiJDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bi] vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9068. Ultgsver-Hoofdredaoteiiri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zitting van Commissarissen dier school In het schoollokaal aan het Kerkhof (Hoofd de heer P. VAN DER HAVE), op Zaterdag den 22 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen van sdiool B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar be reiken. IMDIË. Cholera In de Molukken. Een corr. van de Al. Soer. Crt. te Makasser deelt mede, dat In de Molukken, In tegenstelling met Makasser, de cholera nog lang niet verdwenen Is. Heelemaal Is Makasser er ook nog wel niet vrij van, maar dat heeft feitelijk niets te beduiden. Op Ternate echter, en vooral ook op Tldore en de andere omliggende eilandjes, blijft de ziekte nog altijd In vrij hevige mate voortwoeke ren. Van gelegenheid tot vaccinatie met het antl-cholera-serum Is op Ternate tot nu toe nog niets vernomen. In verband met dien ziektetoestand en ter voorkoming van nog verdere uitbreiding van de cholera Is het vervoer van allerlei levensmiddelen tusichen de verschillende eilanden stopgezet, en tengevolge daarvan heericht er op de hoofdplaats, die voor 'naar proviandeering voor een groot deel van de omgeving afhankelijk Is, sinds ge- rulmen tijd een belangryke duurte van de dageiyksche levensbehoeften; natuurlijk zeer ten ongerieve van de hulsmoeders, die aan .blandja" tegenwoordig meer dan het dubbele hebben uit te geven dan onder gewone omstandigheden. ITALIË. In Rome Is men Maandagmorgen ver rast door een aardschok. Dat verwekte nogal wat schrik, niet zoozeer omdat de schok zoo ernstig was, als wel omdat het verschijnsel in Rome zoo ongewoon is. De schok duurde zoowat vijf seconden en was verschillend van hevigheid in de verschillende deelen der stad. Er werd geen schade aangericht en er ontstond ook geen paniek. Alleen de gevangenen In de Reglna Coel'.-gevangenls raakten van streek en moesten met voorzichtig beleid ge kalmeerd worden. RUSLAND. Hoezeer men In Rusland op de veilig heid bedacht Is van den tsaar, blijkt wel uit de volgende bepalingen bij het ont moeten van het keizerlijke Russische jacht, ontleend aan het Bericht aan Zeevarenden, afdeellng Hydrographle van het Ministerie van Marine, no. 66: 1. Wanneer het keizerlijke jacht „Sjtan- dart" ten anker ligt In de Flnsche wateren, mogen koopvaardijschepen, hetrlj stoom-, hetzij zeilschepen, de lijn der wachtschepen niet naderen. 2. Alle koopvaardijschepen, bestemd naar of komende uit den Flnschen Archipel, moeten een loods aan boord hebben, die het schip bulten de fijn der wachtschepen zal loodsen. 3. Alle particuliere motorbooten, hydro- planen en onderzeesche vaartuigen, die de lp der wachtschepen naderen, zullen onder vuur genomen worden. 4. Passagiersstoomers, die geregelde lijnen bevaren In de nabijheid van het keizerlijke jacht, mogen de lijn der wacht schepen evenmin naderen. 5. Koopvaardijschepen, die naar zee wenschen te vertrekken, moeten van hun voornemen minstens 6 uur te voren aan het keizerlijke jacht kennis geven. Van zonsondergang tot zonsopkomst mogen de groote koopvaardijschepen niet varen. 6. Alle schepen, die deze bepalingen overtreden, zullen onder vuur genomen worden. DEME|),ARltEM. Reeds zijn In de houtindustrie, de blikslagers-, electrlcltelts-, schrpwerkers- en metselaarsbedrpen In Denemarken 14000 menschen uitgesloten en thans Is door de centrale werkgeversorganisatie besloten om de uitsluiting uit te breiden tot de Ijzer- en metaalindustrie, de leidekkers en de timmerlieden. Dan zullen 35.000 personen zonder werk zp. Het cor,filet Is ontstaan uit verschil van zienswijze over een arbeidscontract ENSELAND. Men schat het aantal Amerikanen, die voor de kronlngsplechtlgheden naar Londen zullen komen, op 75000. Alle plaatsen van de stoomvaartlpen Amerlka-Engeland zp al bezet: het zp 25000 kejultsplaalsen en 18000 plaatsen tweede klasse. Die getallen hebben echter alleen op de rechtstreeksche Ipen betrekking. Natuurlijk komen er velen over Frankrijk en zelfs over Portugal. DUITSCHLAND. Het Dultsche bestuurbare luchtschip „Deutschland", dat Dinsdag met passagiers van Frankfort a/M. naar Dusseldorp voer, heeft dien tocht, goed volbracht, maar toch met eenigen tegenspoed te kampen gehad. Het ondervond bezwaren door krachllgen tegenwind en nevel, en zoo kwam het veel later dan verwacht werd, ongeveer 2 uur, te Dusseldorp In 't zicht. Het stuurde op de landingsplaats aan, maar het duurde lang voor men het schip eenlgszlns kon doen dalen en toen de eerste lijn werd uitgeworpen, bereikte die wel den grond, maar de daar aanwezige krachten waren niet voldoende om het schip vast te houden en een tweede lijn raakte niet eens den grond. Het luchtschip ging snel weer In de hoogte; het werd door den krachllgen Noord-Oostenwind naar het Westen ge dreven en was weldra In de nevelen verdwenen. De passagiers hadden zich blijkbaar bij de mislukte poging tot landen' niet bekommerd gemaakt. Zij hadden hun wachtenden verwanten en vrienden vrooiyk toegewuifd. Maar hunne betrekkingen maakten zich, toen de „Deutschland" verdwenen was, wel eenlgszlns ongerust, of er misschien een nieuwe luchtscheeps- ramp was te vreezen. Het liep echter goed af. Tien minuten vóór 3 kwam de „Deutschland" weder In 't gezicht. Nu gelukte 't het schip, door de punt scherp naar beneden te houden, lager te komen. De uitgeworpen lijnen werden nu terstond gegrepen, ondanks de forsche rukken van den Noord-Oostenwind, stevig vastgehouden en onder gezang en gejuich kwamen de passagiers langs de alumlnlum- trap veilig op den vasten grond, waar de „Oberfciirgermeister" den leider van het schip, dr. Echener, en den zijnen hartelijk welkom heette. Te Dusseldorf Is een zekere Frau Ran gearresteerd, die kinderen In de kost nam tegen een vergoeding van 200 4 400 mark per jaar. Zij maakte dit geld op en verwaarloosde de arme kleinen op schande lijke wijze. De politie vond te harer huize tal van uitgemergelde, met wonden overdekte kindertjes, waarvan verscheidene reeds In het ziekenhuis van uitputting stierven. Men vermoedt, dat de vrouw ook tal van andere kleinen op misdadige wijze uit de wereld hielp, Te Hamburg heelt de politie de hand gelegd op een agent van een bende lintjes- zwendelaars, die te Parijs haar hoofdkwartier gevestigd houdt. De lintjes en diploma's werden van uit Parijs gezonden voorname lijk naar Berlijn, Hamburg en Petersburg. De gearresteerde hoofd-agent voor Dultsch- land, een zekere Von Langen, ls een man, die een aanzienlijk fortuin met zijn lintjes- zwendelen byeen heeft gegaard en een Invloedrijke positie In de maatschappij be kleedt. Zoo kwam hij In aanraking met de lintjes-grage kringen. Aan de rijke parvenu's van Berlin West werden de zonderlingste ridderorden tegen grof geld verkocht. Zoo gaf men o. a. de reeds lang opgeheven Tuneesche ridderorde van Ahad-el-Aman, waarvan het grootkruis, versierd met ju- weelen, een grootschen indruk maakt. De ster van de Tuneesche orde van Nlschau- el-Istlkar was vooral gewild bij de rijke Kommerzlenrate evenals de Russische „St. johanlter-orde". De zwendelarlj kwam aan het licht door de nauwgezetheid van een der gedeco reerden, die aan den keizer verlof vroeg de hem verleende bultenlandsche orde te mogen dragen. BEL6IË. Te Brussel is een drukbezochte vergade ring gehouden, bijeengeroepen door alle groepen van de liberale en socialistische partyen, om te prolesteeren tegen de door de regeering voorgestelde schoolwet. Éé.i der sprekers, Buis, oud-burgemeester van Brussel, herinnerde aan het oproer van 1857, dat ontstaan was tengevolge van een poging der clericalen, om aan de kloosters rechtspersooniykheld te doen verleenen. En hy wekte zyn hoorders op nog krachtiger dan destijds den strQd tegen de kloosters te voeren. Na efbop der vergadering werd een optocht door de slad gehouden. De Belgische bladen vermelden twee zonderlinge gevallen van gevangenisvrees: Twee jaren geleden werd zekere R. te Brussel, wegens diefstal, tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Sedert den dag zyncr veroordeeling was hy echter zoek. Men weet nu dat hy geheel alleen intrek had genomen In een kelder ln de Degenstraat. Alle pogingen om hem te ontdekken bleven vruchteloos. Overdag vertoonde hy zich nooit. Kort geleden evenwel betrok hy een zolderkamertje aan de Samaritaanstraat, alwaar hy, Zaterdagmorgen In hechtenis genomen werd. Hy ls nu naar de gevangenis van St.-Glllis vervoerd, om zyn straf te ondergaan. Een ander geval Is het volgende: In 1907 werd een kolenhandelaar van de Hoogstraat, te Brussel, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Daar hy even wel niet uit zyn zaak gemist kon worden, liet hy zyn straf uitzitten door één zijner broeders. Door een naamloos schryven kwam dit feit dezer dagen aan het licht en de kolen- handelaar zal nu zyn staf motten onder gaan. Bovendien zal de welwillende broeder vervolgd worden wegens het dragen van een valschen naam en valschheld In open bare geschriften. De jachtwachter Marran, In dienst van den heir Edm. T'Serslevens, was op ronde ln de bosschen van Stavelot, In gezelschap van zijn zoon Jules en een vriend, Jean Blaise genaamd. zy hoorden schoten op 300 Meter afstand. De drie mannen omsingelden de plaats vanwaar het gerucht werd gehoord, en de zoen riep: „Halt, hier Is hij!" Onmlddeliyk daarna klonk een nieuw schot, gevolgd van een smartkreet. De vader loste nu op zyn beurt een schot in de richting van de vluchtende stroopers. Daarna richtte hy zyne stappen naar de plaats, waar zyn zoon had geroepen. Hy vond slechts zyn lijk. De moordenaar was de Dultsche grens over gevlucht en werd door de gendarmerie van Recht aangehouden. Het is een Dultscher, zoon van een wel hebbende boerenfamilie. Hy zal uitgeleverd worden. Wy lezen In het Hbl. van Antwerpen: Door een Amerlkaanechen milllonnalr, Ralph Braudeth, Is een proces yoor laster Ingespannen tegen een Brusselschen hotel houder, en wel om de volgende reden: Braudeth en zyn secretaris M. August Mathias, van Parys, stapten af In zyn hotel, en de patroon meenende In hen een paar aftruggelaars te herkennen, klaagde hen aan by de politie. Zy zouden hotelhouders bedriegen, som men van 2C0 tot 500 fr. ontleenen, op valsche kwytschrlften geld In ontvangst nemen, enz. zy hadden schoon hunne namen te doen kennen, 'I hielp niet, men sloot hen op in de gevangenis van Sl.-Olllls en zy werden ten slolte tot 2 jaar straf veroordeeld voor landloopery. Nadat zy 24 dagen gezeten hadden, kwam er eindeiyk een bericht uit New-York by den Minister van Justitie aan, meldend dat de twee veroordeelden Inderdaad de per sonen waren voor wie zy zich uitgaven. Die misgreep, eerst onaangenaam voor de milllonnalr, zal denkeiyk voor den hotel houder nog onaangenamer worden. NEDERLAND. Meppel, 12 April. Dinsdag werden alhier de feesten ter eere van mr. Smeenge voortgezet. Op den feestavond waren aanwezig de Kamerleden Roodhuyzen, De Kanter en het oud-Kamerlid Van Oyn, benevens advocaat Poolenaar, wier redevoeringen met veel belangstelling door een overgroot publiek werden aangehoord. De jubilaris dankte geroerd voor het hem aangeboden huldeblijk, waaronder van de centrale klesvereenlglng een antieke kast met een stel Delfis, alsmede voor den krans der klesvereenlglng „Dordrecht", voor wie hy herhaaldelijk optrad. Zwolle, 13 April. Het gezin van den landbouwer W. Groten te Tongeren, In de gemeente Wljhe, Is Zondag In rouw gedompeld. Twee kinderen, een jongen van 9 en een meisje van 3 jaar, werden plotseling ziek en stierven kort daarna. By een derde kind van ongeveer 12 jaar deden zich eveneens, In de R.-K. kerk aan de Boerhaar, dezelfde verschynselen voor. Dr. Kutschrutter, uit Raalte, vond goed, dat dit kind naar huls vervoerd werd, waarna het per rytuig van den pastoor derwaarts gebracht Is. Het Is thans aan de beterende hand. Men ver moedt, dat de kinderen vergiftigde spyzen gegeten hebben. Daarnaar wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Amsterdam, 12 April, ln het beheer van den directeur der Oenerale Credletbank, den heer Elllnkhuyzen, hier ter stede, zyn onregelmatigheden ontdekt, die geleld hebben tot het Instellen van een uitgebreid accountantsonderzoek. Sinds 22 Maart 1.1. Is de heer van Elllnkhuyzen verdwenen en sedert dien heeft zyn familie, of heeft men ten kantore van de Oenerale Credlet bank niets meer van hem vernomen. Op dien datum had de heer van Elllnk huyzen verlof gekregen voor herstel van gezondheid in verband met een operatie, die hy had ondergaan. De familie die zooals gezegd, niets meer van hem vernam, werd natuuriyk ongerust en stelde de recherche met een en ander In kennis. Ten kantore der Credletbank trad de heer P. Ellas, president-commissaris, als tydeiyk directeur op. Toen Is de fraude ontdekt, waarom men een accountant In den arm nam tot het Instellen van een onderzoek, dat heden nog voortduurde. Bedragen kon men ons niet noemen, omdat het onderzoek nog niet afgeloopen Is, maar gesproken wordt van een bedrag van ongeveer f 20000. De heer P. Ellas, de president-commissaris die tQdelQk de directie waarneemt, deelde heden mede, dat men In afwachting van het onderzoek nog niet de politie of justitie met een en ander in kennis heefl gesteld. De commis sarissen van de Oenerale Credletbank zyn behalve de heer Ellas, de heeren J. A. van Sleln-Callenfels, S. van Lier Ozn. en J. Tleleman. Haarlem, 12 April. Dinsdagavond brak weder brand uit op het buitengoed „Rooswyk" van de familie Delcourt te Velzen. Brandde vóór enkele weken aldaar de boerdery af, ditmaal woedde met groote felheid het vuur In de stallen en de woningen van Broesse, Schipper, Droste en Blad. Nadat de kinderen ongekleed In veilig heid waren gebracht, heeft men ook de paarden, een paar koeien en kalveren, de rijtuigen alsmede eenlg huisraad van een onverzekerde weten te redden. Intusschen greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan verder redden niet te denken viel, en de spuit uit de afdeellng Wljkeroog by lange na niet tegen de vuur zee opgewassen bleek en ook de spulten uit een andere afdeellng der gemeente werden gerequlreerd. Omtrent de oorzaak en waar de brand zich het eerst open baarde. ls niets bekend. Met uitzondering van één bewoner, waren alle anderen verzekerd. Zaandam, 13 April. Het standbeeld van Czaar Peter de Oroote wordt dezer dagen hier verwacht. De olficléele onthulling en overdracht aan de gemeente zullen plaats hebben op 2 Mei a.s. 's-Oravcnhage, 14 April. Naar men uit goede bron verneemt, heeft het ontwerp milltlewet In de afdeellngen der Tweede Kamer van vryzlnnlge zijde gedeelteiyk scherpe tegenkanting ondervonden. Werd het echter ook van deze zyde gedeefteiyk gesteund, toch bleef vooral de zware styglng van lasten een groot bezwaar, zeer scherp was daarentegen de houding van de soc.-dem. fractie zoowel tegen de persoonlijke als de nieuwe geldeiyke lasten. In de laatste dagen Is ln Den Haag by verschelden winkeliers: bakkers, slagers, In beslag genomen reuzel, die voor j be stond uit parafine, d. I. voor de gezondheid schadeiyke machine-olie. Na onderzoek bleek dit fabrikaat afkomstig te zyn van een grooten vetsmelter In Rotterdam. De gemeenteiyke keuringsdienst alhier Is met een en ander In kennis gesteld en heeft haar maatregelen reeds genomen. Deze vervalschlng komt gelukkig zeldzaam voor. Rotterdam, 12 April. Op de rivier de Maat ter hoogte van het Kralingtche Veer werd hedennacht door een polltle- bool aangehouden het Wesllandsch aak- scheepje „De 4 Gebroeders". Aan boord bevonden zich de 3 gebroeders O. H. en een zekere O. J zoogenaamde kooplui te water. De politie ontdekte aan boord 7 zakken rogge. De opvarenden waren voor zien van geladen revolvers, een dubbelloops Jachtgeweer, een paar nachtkykers en gummie pantoffels om zonder gehoord te worden over de dekken te kunnen loopen. Bovendien werd aan boord gevonden een weegtoestel en een aantal leege zakken. De opvarenden beweerden de rogge ge kocht te hebben. Het scheepje werd aan den ketting gelegd en de 4 opvarenden werden In hechtenis genomen. 13 April. Olsterenavond half zeven viel de 8-jarige Willem Van Huuksloot Kuilenburg, wonende Tuindersstraat 29, uit het venster der le verdieping achter en kwam voorover met het hoofd op een achter de woning gelegen steenen plaats terecht. In bswusteloozen toestand werd hy door een paar buren naar het Zieken huis gedragen, waar zyn toestand levens- gevaariyk werd geacht. Hedennacht halflwee overleed hy aan de gevolgen. 13 April. Op de griffie van de arrondlssemenls-rechtbank Is gedeponeerd een spaarbankboekje met een tegoed van f 2000 en f 2000 aan bankpapier. Dit kapitaaltje had toebehoord aan den 63- jarlgen Schiöler, grondwerker ln dienst der gemeente en gewoond hebbende aan den Weetzeedyk. De man was op de Parkkade plotseling gestorven en het lyk door de politie naar Crooswyk gevoerd, waar, by het ontkleeden, geld en boekje In verschillende zakken aan den binnenkant van zyn vest gevonden waren. De over ledene had vrouw noch kind en woonde als kostganger. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's-Oravenhage werd Donderdag 1.1. behandeld de zaak van M. A. F., 24 jaar, landbouwersknecht te Wlssekerke, door de rechtbank te Mid delburg vrijgesproken ter zake van mis handeling van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zyner bediening. De olficler van justitie, die 4 maanden gevangenisstraf had gevorderd, was van dit vonnis In hooger beroep gekomen. Beklaagde erkende, op 12 December 1910 te Wlssekerke iemand met een stok geslagen te hebben, toen hy In den vroegen morgen van dien dag over een dyk liep. Maar hy wist niet, te doen te hebben met den veldwachter Vlerloos; hy dacht dat het een landlooper was die hem wilde aanranden. De man kwam n.l. op hem af en toen bekl. vroeg, wie hy was, gaf deze geen antwoord. Bekl. was bang geworden omdat de man iets liet vallenlater was gebleken dat dit een schoen was. Hy had op zijn weg des ochtends vroeger nimmer Iemand ontmoet. De president, mr. Hulshcff, meende dat dit alles nog geen reden voor bekl. was, om den man te slaan. Hy vroeg echter bekl. of hy niet gezegd had tot Vlerloos: „Vlerloos, Ik zal je wel vinden", en: „lk zal Vlerloos de hersens Inslaan". Bekl. ontkende dit. Nog deelde bekl. mede, dat hij altyd een stok by zich had, als hy 's ochtends naar zyn werk ging, omdat hy dan een bouwland van zyn schoonvader met vette klei moest passeeren. Drie getuigen werden gehoord. De mishandelde rijksveldwachter, J. Vler loos, te Wlssekerke, deelde mede, dat hy dien ochtend wild had gevonden aan den kant van den dyk In een zak, en toen op den dyk was gaan staan aan den anderen kant, om den strooper te betrappen. Hy had n.l. tevoren In een welland licht gezien en schoten hooren lossen. Nu zag hy kort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5