Zaterdag 15 April 1911. Eerste Blad. (Zi ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. Ultgjevar-Hoofdredaotsuri A. FRANKEL. Redaoteun I. WAALE. ADVERTENTIE N. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Algemeen Overzicht. „BLOOKER" Uit Stad en Provincie. PREDIKBEURTEN. ZIEIilKZEESUHE III NIEUWSBODE. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 140 per jaar bQ vooruitbetaling. 67sta JAARGANG. Na. 9068. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdags-mlddags uiterlQk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlreoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Oevonden op den openbaren weg: Een mes. rozenkrans. portemonnaie met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Dat de drank In onze samenleving groote ellende dikwerf teweegbrengt, dat weten wl), dat hQ het gezinsleven vaak verwoest, dat hl) de oorzaak Is van de meeste mis daden en wandaden, Is ons allen uit de ervaring bekend, maar dat hij een opstand kan verwekken, ziet, dat Is Iets nieuws, das 1st noch nicht dargewesen In het land, waar de Gallische haan kraalt, en wel ln het Noord-Oostelijk gedeelte er van, Is de wljnbouwende be volking op het lulden van de alarmklok In opstand gekomen. De boeren van het platteland trokken, zich wapenend met de gereedschappen van hun bedrijf, ln drommen naar het centrum van verzet, vereenlgden zich daar, en vielen de wijnkelders en wijnpakhuizen van de wgnhandelaren aan, waaruit zg de lusten en fleschen te voor- schljn haalden, op de straat stuk sloegen en vervolgens lieten leegloopen. De Inhoud van menig flaschje kwam daarbij terecht In dorstige magen van de opstandelingen, die de verzoeking er ééntje in een achter zak te bergen of ln den knapzak, die zg medegebracht hadden, niet konden weer staan. Wat was de oorzaak van deze volkswoede, zich openbarend In vernielen en plunderen Om haar te leeren kennen moeten wij teruggaan tot het jaar 1905, In welk jaar op initiatief van Minister Brland een wet op de voedingsmiddelen tot stand kwam, waarbij lot het tegengaan van vervatschlngen, dus tot bescherming van de Inlandsche wanproducten, zijnde Bourgondië, Bordeaux en Champagne, werd voorgeschreven een afgrenzing der wijnstreken. Afgebakend werd het gebied naar de merken van wijnen, die het voortbracht. Zoo werd o. a. bepaald, dat om aanspraak te kunnen maken op de benaming Champagne, de mousseerende wijnen afkomstig moesten zijn van druiven, die op het omgrensde Champagnegebied gegroeid zgn. Het gevolg van deze wetsvoorschriften, die men In navolging van Hongarije, waar de Tokager, en van Portugal, waar de Portwijn op die wgze van staatswege beschermd wordt, teneinde op de wereldmarkt en ook b|j het stuiten van handelsverdragen een pias voor deze te erlangen, het gevolg was, dat de ééne streek boven de andere bevoor recht werd, zoodat de bevolking van de streek, die niet in de afbakening begrepen was, In hevige mate ontevreden werd, aan het gisten kwam, en tot gewelddaden overging. Met behulp van de militaire macht werden toen de ongeregeldheden gedempt. De Senaat echter, van meening, dat de afgrenzing van het wijngebied naar de soorten en merken een bron van onge rechtigheid en voortdurende onrust was, nam een motie aan, waarbij de wenschelgk- held tot opheffing van de afpaling werd uitgesproken. Nauwelijks was die motie bij de bevolking van het afgebakend wijn gebied bekend, of daar had men de poppen aan het dansen. De stormklok werd geluld, waarop het volk te hoop liep, akker en werkplaats verlatend. In Epernay verscheen een manifest, waarin alle gemeenteraden in het wijngebied werden ultgenoodlgd collectief hun ontslag te nemen, en waarin de Ingezetenen werden aangespoord van stonde af geen belasting meer te betalen. Ook werden In dat manifest de leden van de Arrondlssemenls-Raden en de Algemeene Raden opgewekt hunne functie neer te leggen. De gebouwen der champagne- fabrieken werden aan de vlammen prgs- gegeven. De Minister Monls werd In de Kamer over dezen opstand, die de aanwezige troepen niet vermochten te onderdrukken, WAT DE KEUR IS OP GOUD EN ZILVER. IS DE NAAM 0? EEN BUS CACAO. geïnterpelleerd. De Minister zelde, dat een wetswgzlglng noodlg was, maar dat hij onder deze omstandigheden daartoe niet kon overgaan. Allereerst was herstel van de orde noodlg. De wet. zelde hQ, moest geëerbiedigd worden. Een motie, waarin vertrouwen in de regeerlng gesteld werd, werd met groote meerderheid aangenomen. Nu worden naar de oproerige streken troepen gezonden, die naar het zich Iaat aanzien, spoedig meester van den toestand zullen zijn. Men herinnert zich, dat onlangs In Japan de socialist Kotokoe werd terecht gesteld, omdat men hem schuldig ver klaarde aan het beramen van een komplot de Keizerlijke familie van 'Heven te berooven. Dit komplot schijnt bestaan te hebben in de verbeelding van de Japansche politie, die een voor haar en voor de regeering onsympathieke persoonlgkheld uit den weg wilde ruimen. Een docent aan de Hooge- school te Tokio, Koetama geheeten, heeft op z||n college tegenover de studenten Kotokoe verheerlijkt en als een navolglngs- waardlg voorbeeld hun voor oogen gesteld. Zelf heeft hg bij de Japansche regeerlng aangifte van zijn daad gedaan, die hem daarop dadelijk ontsloeg. De Sultan van Marokko, Moeial Hafid, zit In groote moeilijkheden, niet alleen In finantiëele, maar ook In staatkundige, want zijn hoofdstad Fez wordt door oproerige stammen belegerd. Zlerlkeee, 15 April. Oelgk men uit een advertentie, voorkomend In één der vorige nummers van ons blad, heeft kunnen be speuren, heeft het besluur der Vereenlging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer alhier het voornemen om bij genoegzame deelneming der burgerij Ier gelegenheid der herdenking van den geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana een feest op het Havenplein te organlseeren, bestaande uit muziekuitvoering, volksspelen en.klndertractatle. Waar onze gehechtheid aan ons roemrijk stamhuis van Oranje dikwerf zich schitterend openbaarde, waar elke gelegenheid als het ware grelig werd aangegrepen om van onze verknochtheid aan onze Koninklijke Familie blijk te geven, daar zullen wij zeker niet In gebreke blijven om den geboortedag van onze toekomstige Kroondraagster luisterrijk te vieren. Een lijst ligt voor dit doel Ier teekenlng bij den penningmeester, den heer C. de Looze, apotheker alhier, Dam. Met Ingang van 1 Mel e.k. Is benoemd tot klerk der Registratie en Domeinen te Bergen-op-Zoom, de heer F. C. van Dljke, geboren en wonende te Poortvliet, thans werkzaam ten kantore der Registratie en Domeinen te Tholen. De heer J. Jansen, commissaris en ontvanger van het Ned. loodswezen te Terneuzen, heeft tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Voor de betrekking van kapelmeester bij het 3t regiment Infanterie te Bergen- op-Zoom op te richten fanfarecorps hebben zich 16 sollicitanten aangemeld, en voor onder-kapelmeester geen enkele sollicitant. Wl] vestigen de aandacht op de pakkende reclame voor Van Nelle's ge broken thee, In de étalage van den heer J. E. Ten Haaf, In de Nobelstraat alhier. Vrijdag 14 dezer heeft de vlieger J. van Bussel gevlogen met eenlge officieren van het 3s regiment Infanterie, op de Woensdrechtsche helde, op een hoogte van 100 Meter. De eerste vlucht op Paasch-Maandag zal plaats hebben om 2 uur. Eikerzee, 14 April. De Vereenlging „Het Oroene Kruis" alhier heeft de Koninklijke goedkeuring van hare statuten verkregen, zoodat zfj rechtspersoonlijkheid bezit. Renesse-Noordwelie. Woensdag 19 April zal te Noordwelle en den volgenden dag te Renesse, des avonds het bfjbelech museum te zien zijn, waarbij ds. Vorster verklaringen zal geven. Het bljbelsch museum, met groote zorg bijeengebracht en reeds ook op vele plaatsen van ons land vertoond, bevat een groot aantal voorwerpen betrekking hebbend op de bijbelsche geschiedenis en vooral op den Israëlletlschen eeredlr^ist (tempeldienst, offeren, enz Velen zullen ongetwijfeld van deze zeldzame gelegenheid gebruik maken om door aanschouwing levendiger voorstelling te krijgen van leven en godsdienst van het oude volk. Renesse. Aan de ve.kiezing van een lid van den gemeenteraad hebben 91 kiezers deelgenomen. Van de drie gestelde candl- daten verwierf de heer J. Beije Nz. 29, J. de Vrleze 26 en C. Bege 35 slemmen, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. Brge en J. Beije Nz. Één stem was van onwaarde. De herstemming heeft plaats Woensdag 26 April e.k. Haamstede. Ook alhier werd door den rijkspluimvee-consulent, den heer De Beau fort, ten huize van J. Bom, een lezing met lichtbeelden gehouden. De heer M. C. Mulock Houwer uit Zierikzee, die de vergadering opende, vond het niet vreemd dat de opkomst niet talrijk genoemd kon worden; over de kippen werd In den regel niet gunstig geoordeeld. Een kip was dan toch maar een kip; voordeel zat er niet aan, ze diende meer om de groote ruimte op het erf wat aan te vullende boer gaf ze graan, en de boerin stak het geld der eieren In den zak. Wel speet het hem, dat onder de aanwezigen de vrouwen geheel ontbraken. Wel wordt er druk gewerkt om het vrouwenkiesrecht te verkrijgen, maar dan moesten de dames op li-lngen, en vooral zooals hedenavond, ook eens flink op den voorgrond treden; het pluimvee ging hun even zoo goed aan als de mannen. Alitoen werd het woord gegeven aan den heer De Beaufort, die door zijn uit gebreide kennis den belangstellenden, een leerzamen avond bezorgde, en uitlegde, dat de kippenfokkerij wel degelijk een winst gevend zaakje kan z|jn. Bij het einde der voordracht werden acht personen lid van de Vereenlging „V. P. N.", met het doel alhier een afdeellng te stichten. Schouwen, 14 April. Mede tengevolge der strenge en aanhoudende koude zijn er overal heel wat losse arbeiders zonder werk. De groeikracht staat ongeveer stil bij de wlntervruchten en het gewiede onkruid is door droogte en koude spoedig dood. Bovendien zgn er door het weinige vlas en het vroeg sluiten der kooien heel wat arbeidskrachten betchlkbaar gekomen, die anders nu nog In de vlasserljen geregeld werk hadden. Bruinisse. Door de Afdeellng Brulnisse van den Bond voor Slaatspenslonneerlng Is tot candldaat voor het hoofdbestuur gesteld de heer jhr. De Muralt van Zlerlkzee. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Uirecht op 4 Juli a.s., werd benoemd de heer P. J. Kruysse, terwijl de heer M. A. C. Wesdorp als plaatsvervanger anngewezen werd. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 15 April. Heden vergaderde In hel „Huis van Nassau" de Afdeellng Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogen- boom, opende de vergadering en deelde, nadat door den heer M. C. Mulock Houwer de notulen gelezen waren, naar aanleiding van deze mede, dat vanwege den Minister van Landbouw een schrijven was Inge komen, waarin werd medegedeeld, dat het lot z||n Excelentle gerichte verzoek zal overwogen worden, en dat van Oedep. Staten dezer provincie een brief was ontvangen, waarin gemeld werd, dat het niet mogelijk Is den Invoer van paarden uil Noord- en Zuid-Beveland naar Schouwen- Duiveland te verbieden. Besproken werd vervolgens de be schrijvingsbrief voor de hoofdbestuurs vergadering te Middelburg. Aangenomen werd met tien tegen acht stemmen het voorstel van het afdeellngs- bestuur, jaarlijks vast te stellen de contri butie voor dat hoofdbestuur In dier voege, dat die contributie het bedrag van f 2,50 niet overschrljde; dat de verhoogde contri butie niet gebruikt wordt voor ultbeidlng van het Landbouwweekblad, zoolang de inhoud van het blad er niet op verbetert. Nadat de overige punten van den beschrijvingsbrief behandeld waren, werd door den heer Van Langeraad medegedeeld, dat door het hoofdbestuur gevormd is een commissie op de graangewassen voor de tentoonstelling, samengesteld uit al de afdeellngen, met dien verstande, dat elke afdeellng daarin door één lid vertegen woordigd Is. De bedoeling Is, dat elke afdeellng een Inzending doet op de tentoon stelling. De afdeellng besloot daarvoor f 30 beschikbaar te stellen. De heer C. Koopman vraagt, hoe het staat met het door hem Ingediend plan van een manége. Een nieuw ontwerp zal door genoemden heer worden Ingediend. De heer J. W. van Oeveren brengt het jaarverslag van de boter- en elerenmarkt uit. Aan den marktzetter werd dank belulgd voor zgn nauwgezetheid. Er blijkt uit het verslag, dat op de markt alhier verhandeld Is 11037 pond boter, 92661 kippeneieren en 405 eendeneieren. De gemiddelde prijzen waren 67 cent voor een pond boter; f 1,11 voor de 25 kippeneieren en f 1,06 voor de 25 eendeneieren. De heer Krepel vraagt, ol er geen ver zoekschrift aan den Officier van Justitie kan gericht worden om strenger legen hen op te treden, die kudden van 300 schapen op het welland van een ander laten grazen. Een boete van f 3 schrikt de overtreders niet af. Naar aanleiding van deze vraag merkt een lid op, dat elk Ingezetene krachtens de Grondwet de bevoegdheid bezit ver zoeken bq de bevoegde macht In te dienen. De voorzitter zal bq den Olficler van Justitie de noodlge démarches doen. Hierop wordt door hem de vergadering gesloten. Als een blzonderheld wordt uit Slr- jansland gemeld dat bij den landbouwer J. A. Hanse aldaar, een paard zgn 17de veulen heeft geworpen. Het nog flinke dier is 24 jaar 'oud. Post en Telegrafie. De posterijen brachten In de maand Maart I 37 000 minder op. Hoogst waar- schljniqk la dit reeds een gevolg van den verminderden postzegelverkoop In de drie Zeeuwsche bookmakersverblijven. O N D B R W IJ 8. Voor het eindexamen der H. B. scholen In Zeeland hebben zich opgegeven 57 candldaten: 28 van de R. H. B. S. te Middelburg, 16 van die te Goes, 12 van die te Zlerlkzee en 1 extraneus. Aan de rljkalandbouwwlnterschool te Goes werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: W. Duvekot Lz., Qoes; M. A. Goemans, Zonnemalre; A. P. vanHee, Wissenkerke; M. Ntjssen, Kapelle bij Goes; J. de Wolf, WolfaartsdijkJ. A. de Rijke, Slr-Jansland. Één leerling werd niet bevorderd. Na gehouden eind-examen werd Donderdagmiddag aan 12 leerlingen der rljks-landbouwwlnterschool te Goes het diploma uitgereikt. Het examen werd bijgewoond door den Inspecteur van het landbouwonderwijs dr. Van de Zande, den voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Maalschappl], den heer J. H. O. Domlnicus, leden der commissie van toezicht en vele andere belangstellenden. Door den heer dr. Van de Zande werden de diploma's met een toespraak uitgereikt aan: J. M. Klompe, J. P. G. Noom en en M. J. de Jager van Wolphaarsdljk; M. D. Moelker en M. Dalebout van Noord welle; P. A. Priester en J. S. de Regt van Wissenkerke; Fr. Butler van Ritthem; L. J. Wisse van Middelburg; A. M. M. Mol van Waarde; J. M. Krijger Jz. van Krabbendgke en D. Fljen van Capellen bij Antwerpen. De directeur der school, de heer I. O. J. Kakebeeke, sprak een harteiqk woord van afscheid tot deze leerlingen. De heer Jac. Welleman beval de vereenlging van oud-leerlingen der winter- school bt] de gediplomeerden aan. Onderwijzers voor Indlé. Het Ministerie van Koloniën heelt, door be middeling van het rgksschooltoezlcht, aan de onderwijzers hier te lande een circulaire doen toekomen, waarin de voorwaarden en voorrechten voor Indië uitvoerig worden uiteengezet. Heel groot schgnt de liefhebberij om naar Ind.ë te gaan dus nog niet te zijn! KERKNIEUWS. St.-Annaland, 15 April. Ds. J. H. van Paddenburgh heeft aangenomen het beroep naar Aalst en bedankt voor dat te Brakel. Tholeo. Gerei. Kerk. Ie Paaschdag. 's Voorm. half llen ure en 's nam. 2 ure: Leeskerk; 's avonds 6 ure: ds. DeBruyn van Oud-Vossemeer. (Openb. belQdenls). 2e Paaschdag. 's Voorm. half llen ure: Leeskerk. Geref. Gemeente, te Paarchdag. 's Voorm. half llen ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ureLees kerk. St.-FIIIpslaad. Herv. Kerk. Ie Paaschdag. 's Voorm. half Hen ure: ds. Bof; 's nam. 2 ure: Idem. 2e Paaschdag. 's Voorm. half Hen ure: ds. Bal. Oud-Oeref. Kerk. Ie Paaschdag. 's Voorm. 9 ure: ds Boone. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. 2 ure: Idem. (Doopsbedlenlng); 'savonds half zes ure: Idem. 2e Paaschdag. 's Voorm. 9 ure: ds. Boone. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. Ie Paaschdag. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Pol; 's nam. 2 ure: Preeklezlng door den heer Rijnberg. 2e Paaschdag. 's Voorm. half Hen ure: ds. Van de Pol. Geref. Kerk. te Paaschdag. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. 2 ure: dl. De Bruijn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. 2e Paaschdag. 's Voorm. half Hen ure: ds. De Bruyn. Bloemententoonstelling te Boskoop. Met het koude weder houden zich de bloemen der duizenden planten In het gebouw uitstekend en het bezoek overtreft dan ook de stoutste verwachtingen der tentoonstellingscommissie. Vooral Zondag was het druk. Het aantal bezoekers bedroeg op dien dag meer dan 3000 personen, onder wie de Minister van Waterstaat en de buitengewone Mrx'caansche zending. Meer dan 150 automobielen zgn Zondag te Boskoop aangekomen. Maandagochtend werd de tentoonstelling bezocht door de leerlingen der openbare school te Boskoop en door vele kweekersknechti. In den namiddag was er weer veel bezoek uit andere plaatsen, o. a. de heeren mr. Röell, oud-mlnlster van marine, en jhr. Van Wljck, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië. ln 'i geheel hadden Maandagavond meer dan 9000 personen de expositie bezocht. Landverhuiziog naar Canada? Het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft uitvoering gegeven aan een plan, om onze Nederlandsche emigranten ten opzichte van Canada uitvoerig en on partijdig voor te lichten. Het opstel Is van de hand van den Consul mr. A. van de Sande Bakhuyzen en Is opgenomen in de Economische Verslagen, welke verschgnen bg de „Handelsberichten". Er wordt veel goeds van Canada gezegd, maar er wordt ook gewaarschuwd. Zoo wordt een lange reeks van personen en Instellingen geroemd, die er alle belang bg hebben, dat er zooveel mogelijk land verhuizers komen. „Deze brengen zegt de consul daartoe de goede zgden der emigratie zooveel mogelgk onder de aan dacht van het Nederlandsche publiek, waarbij zg echter nalaten op de nadeelen te wgzen. De „maren" en „mitsen" wor den door hen voorbggegaan. Zg noemen vele voorbeelden van landverhuizers, die binnen korten tgd een onafhankelgk ruim bestaan vonden en zg laten toe, dat een ieder onder den indruk komt, dat het ook hem zoo zou gaan. Men toont het publiek fotografien van de allerbeste korenvelden, van de boerenwoningen van de rgkste boerenmen vertelt, dat er 60 bushel tarwe per acre geoogst wordt, wat wel eens voorkomt, maar groote uitzondering Is. Het wel van den emigrant komt slechts In de tweede plaats in aanmerking. Hoewel er uitzonderingen zijn, kan men er zeker van zgn, dat wie tot emigratie aanmoedigt, daar financieel voordeel bg heeft". leder kan deze uitgave aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken aanvragen. Het stuk stelt ook het goed In 't licht en is dus onpartgdlg. LUCHTVAART. In Chicago zal dezen zomer de grootste vllegwedstrgd gehouden worden, die er tot nog toe In Amerika geweest Is. Een schoonzoon van Rockefeller, Harold T. Mc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1