ZIERlkZEESffllEgtt NIEUWSBODE. Zaterdag 15 April 1911 Vierde Blad. (525 ierikzeesoh Courant). WIEUWSTIIPIWeEW. Uit Stad en Provincie. HPlfEKTEIfTIEIg. SS5 14 Aptn 19U- ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland i 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste 1AARGANS. No. 9068. Uttgevar-Hoofdredaotour a A. FRANKEL. Rednoteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ct»., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ssra. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. JAPAN. Door den grooten brand, die In de Oelrjawljk van Tokio heeft gewoed, zijn G676 huizen, negen tempels, twee fabrieken en een brandweergebouw vernield. Eerst werd bericht, dat er geen dooden waren; maar nu blijkt, dat er toch 4 menschen In de vlammen zijn omgekomen. Voorts zijn er 133 meer ol minder ernstig gewond. Het aantal door den brand dakloos gewordenen bedraagt 40.000. Van over heidswege, In de bladen en door parti culieren worden gelden ingezameld om hun nood te lenigen. De schade bedraagt 9 mlllioen yen en er was voor niet meer dan 548 000 yen verzekerd. De w)Jk zal op dezelfde plaats weder opgebouwd worden. AMERIKA. In Amerikaansche bladen wordt melding gemaakt van een verloving, die zeer de aandacht trekt, omdat de aanstaande bruid daarvoor een vermogen van 1,250,000 dollars (f 3,125.000) opcffert. Mrs. Kate Felton Elkins, weduwe van William L. Elkins Jr., Is verloofd met den advocaat William Delaware Neilson, van Philadelphia, en verliest bl] haar huwelijk bovengenoemd vermogen, dat haar echt genoot haar had nagelaten onder voorwaarde dat zQ niet zou hertrouwen. FRANKRIJK». Weer een schandaal aan het Parjsche departement van buitenlandsche zaken: de heer Hamon, directeur van het compta- bllltelts-bureau aan het departement, wordt verdacht zich aan verduistering schuldig gemaakt te hebben tot een bedrag van 400,000 francs. Misschien blijkt het later minder te zijn, misschien ook meer. In elk geval is de heer Hamon terstond ontslagen en vervolgens gearresteerd. Parijs, 12 April. De hedenavond ge houden ministerraad besloot alle benoodlgde troepen, ter beschikking te stellen van den prefect der Marne om de orde te her stellen. Op het oogenbllk beschikt de prefect over acht regimenten cavalerie en drie regimenten Infanterie. Vanmiddag Is aan vier regimenten cavalerie en een regiment infanterie bevel gegeven zich in allerijl naar Epernay te begeven. Vannacht zullen nog twee regimenten Infanterie vertrekken. De aankomst van voldoende troepenversterkingen kon vanavond de rust In Ay en Epernay doen herstellen. In Ay hebben zich ontzettende tooneelen van plundering voorgedaan. Op ver schillende plaatsen zag men de wijnboeren elkaar den buit, waarvan zij zich meester hadden gemaakt, betwisten. Van alle kanten stegen de vlammen ten hemel. Men ver haalt, dat de opstandelingen, teneinde de wijnkelders te laten verbranden, bommen wierpen vol petroleum. BIJ de charges der cavalerie zQn tal van personen ge kwetst. De wegen en bruggen worden door militairen bewaakt. Brouwershaven, 13 April. Gisteren avond had alhier In de bovenzaal van het hötel Kloet de feestelijke herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der liberale kies- vereenlging Brouwershaven, Zonnemaire en Dulvendljke, waartoe op 24 October 1.1. was besloten, doch dat om verschillende redenen eerst gisteren ten uitvoer kon ge bracht worden. Wel had op 25 November 1.1., den dag waarop het 25 jaren geleden was, dat deze kiesvereenlglng was opge richt als eene afdeellng van de centrale liberale kiesvereenlglng In het kiesdistrict Zlerikzee, een bijeenkomst plaats, waarop dit feit herdacht werd en den secretaris dier vereeniglng, den heer O. A. Seven- huljscn, die deze functie had waargenomen sedert hare oprichting, een gouden lorgnet In étui aangeboden, als een bewijs van waardeering voor zijne bewezen diensten, doch de feestelijke herdenking kon toen nog niet geschieden. Genoemde zaal was door eenlge dames keurig versierd met guirlandes van groen en bloemen en verlicht met waxlne-lichtjes In glazen, dat een prachtig effect maakte. ZIJ werd weldra gevuld door de leden en dames en gasten uit de betrokken ge meenten. Nadat de voorzitter met een toepasselijk woord de bijeenkomst had geopend, werd door den secretaris een verslag voorgelezen van den loop en van de werkzaamheden der vereeniglng In het afgeloopen tijdvak en sprak de penningmeester, de heer G. J. Boot, een gloedvolle feestrede ulf, die met de grootste belangstelling werd aangehoord en lulde werd toegejuicht. Muziek en zang, voordracht en tooneel- stukjes werden vervolgens door de leden, welwillend bijgestaan door dames en heeren bulten de vereeniglng, ten beste gegeven en mochten ook den bijval In- oogsten van de aanwezigen. De voorzitter, de heer D. Hocke Dz., zal zeker wel de tolk van al de aanwezigen zijn geweest, toen hij alle medewerkers, zoowel dames als heeren, dank zeide voor hun soel, zang en voordracht en voor de voorafgaande "zorg en moeite daaraan be steed en de verzekering gaf dat door de aanwezigen was genoten. Met een opgewekt bal werd de feest avond besloten. St.-Filipsland, 12 April. In de meest prettige stemming kwamen ze met hun vijven In een open kar van den Slaakdam raar 't dorp gereden en hadden er al zingende een aardig gangetje in. Doch aan die vreugde kwam eensklaps een einde. Even voorbij den molen schrok de klepper voor een paard, dat van tegenovergestelde richting kwam, 't maakte eenlge minder gewenschte capriolen, één der wielen kwam In botsing met een paal, het voertuig viel om en de gansche zaak kwam op den grond terecht. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af, alleen de vreugde was ver dwenen. Geslaagd voor 't rxamen van onder officier bij de genie O. H. Schoo. Stavenisse. Dat men niet te gauw moet zeggen, dat men geen antwoord van Iemand krijgt, als het eens een beetje lang duurt, kan blaken uit het feit, dat een briefkaart, den 18 Dec. 1886 door den heer Pot uit Tholen verzonden aan den heer BuIJze alhier, heden den 12 April 1911 aan adressant bezorgd is, dus na een tijdruimte van 24 jaar en bijna 4 maanden. Een slakkegang is er nog vlug bij. Nisse. Aan den vrachtrijder H. alhier, die één zijner paarden verloor door de heerschende paardeziekte, Is door H. M. de Koningin een som van f 25 gezonden ter tegemoetkoming In het geleden verlies. Kamperland, 12 April. De landbouwer B. v. d. Moere had bij het naar huls rijden van de beurs het ongeluk dat het voor de tilbury bespannen paard schrok van een aan den kant van den weg staand orgel, tengevolge waarvan paard en tilbury van den dijk rolden. De Inzittenden kwamen gelukkig met den schrik en één er van met een bezeerden duim, vr|J. De tilbury was zeer gehavend. Wlssenkerke. Het aantal kiezers zal voor 1911 bedragen 548. Dertig personen werden van de lijst afgevoerd, terwijl 81 nieuwe er opgebracht werden. Vlissingen, 13 April. De reizigers van den Beriynschen mailtrein zijn gisteravond te Middelburg aan een groot gevaar ontsnapt. Het station In volle vaart voorbijrijdende, bemerkte de machinist even voorbij het station, dat de machine in aanraking kwam met een vreemd voorwerp. De trein bleef doorrijden, doch bl) de aankomst alhier werd terstond de machine nagezien. Eenlge Ijzers vooraan de machine waren verbogen en eenlg houtwerk zat tusschen het mechaniek. Te Middelburg moet een perronwagen aan splinters gereden zijn. Terneuzen, 12 April. Dinsdagmorgen vernam de Inspecteur van politie alhier, dat den vorlgen avond per auto-tax een vreemdeling was aangebracht, die goed van geld scheen te zijn voorzien en inlichtingen had genomen om naar Engeland over te steken. Dit gaf aanleiding om een onder zoek In Ie stellen. BIJ fouilleering op het polltle-bureau werden op hem bevonden twee zesloops revolvers met patronen en een dolkmes en bij verder onderzoek een som van 6000 fr. op zijn rug verborgen. Een oogenbllk voor men hem had aange troffen had hij een aangeteekend pakket per post naar België verzonden. Per telefoon werd een onderzoek te Gent Ingesteld en daarbij bleek, dat van de financleele Instelling Chrlstiaansen De Cuyper een employé was ontvlucht met medeneming van een belangrijke som geld. Het signalement kwam overeen met den alhier gearresteerde. HIJ ia heden naar het huls van bewaring te Middelburg overgebracht. De man, zekere E. N. V., zrt daar moeten blijven tot h« aan de Belgltzhe justitie zal worden uitgeleverd, welke dl! verzoeken zal. Door den heer J. Jansen, commissaris en ontvanger bij het loodswezen te Neuzen, Is tegen 1 Oct. a.r.. wegens langdurigen dienst, eervol ontslag aangevraagd, met toekenning van pensioen. Breskens. Een ÏJder aan tuberculose ontving van H. M. de Koningin een gift van f 25 Aanbestedingen, Verkoopingen enz Door den architect A. van Dorst werd Woensdagnamiddag In de consistorie der Ned. Hcrv. Gem. te Kamperland, namens het kerkbestuur, aanbesteedhet verbouwen van en leveren en stellen van meubelen in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. aldaar. Ingeschreven werd door de heeren A. van Hee, Kamperland, f 4779; M. van Hee, Wlssenkerke, f 4840; J. M Haring- man, Colijnsplaat, f 4890; L. C. Maas, Wlssenkerke, 4900; J. A. Beckers, f5105; T. Rozemond, f 5300; M. J. Sanderse, f5400; J. L. de Lange, f5400; P. Dorleljn, f 5410; M. P. Bouwense, Cortgene, f 5500; P. Dekker. Veere,' f 5600; D. J. B. Arentz, Goes, f 5600; D. Dekker en J. Jongepler, f 5600, en A. de Jonge, Domburg, f 5515. De Inschrijvers, wier woonplaats niet gemeld Is, wonen te Middelburg. Het werk Is gegund aan den laagsten Inschrijver. .St.-Maartensdijk, 13 April. Door de vereeniglng „Landbouwbelang" alhier werd gisteren aanbesteed de levering van minstens 47000 K.G. chlllsalpeter en 4666 K G. koper-sulphaat, fijn of gemalen met monster. Minste Inschrijver volgens de voorwaarden voor de chill-salpeter was de heer A. Geelhoed te 's-Gravenpolder voor f 11,34; voor het koper-sulphaat was minste Inschrijver de heer L. Hulzlnga te Oronlngen voor f 23,90. Aan beide heeren Is de levering gegund. RECHTSZAKEN. Zlerikzee, 13 April. Door de arron- dlssements-rechtbank zijn heden veroordeeld wegens 1°. Het als gebruiken van landen In een polder In Zeeland een daar langs loopende waterleiding, dienende tot den geregelden afloop en afvoer van des polders binnenwater, niet houden op de door het dijksbestuur bepaalde diepte, terwijl de overtreder gedurende het laatste jaar voor gelijke overtreding veroordeeld ls: J. H., 35 jaar, landbouwer, te Dreischor, In hooger beroep, tot f 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis; de elsch was hechtenis van 1 dag. (Voor beklaagde was als raads man opgetreden mr. A. J. F. Fokker). 2". Het met iemand beneden den leeftijd van 16 jaar plegen van ontuchtige handelingen en openbare sdiennis der eerbaarheid H. van der K., 21 jaar, verversknecht, te Zlerikzee, bl) verstek, tot 3 maanden gevangenisstraf. 3°. Het In staat van dronkenschap In het openbaar de orde verstoren I. J. W. Johz., 21 jaar, stoker bij de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, te Brouwershaven, In hooger beroep, bij ver stek, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. 4°. Het In staat van dronkenschap In het openbaar de orde verstoren, terwijl tijdens het plegen der overtreding nog geen jaar Is verloopen sedert eeu vroegere veroordeeling van den schuldige onherroepelijk was geworden 1. W. Bzn., 22 jaar, werkman, te Brouwers haven, in hooger beroep, tot 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken J. P. Jz., 40 jaar, schipper, te Krulningen, In hooger beroep, beklaagd geweest van vlsscherij-overtreding. BI] bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg Is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en Instructie der zaak tegen M. H., 28 jaar, huisvrouw van E. D, zonder beroep te Vlissingen, beklaagd van diefstal van een bankbiljet van f 100. Voorts Is bl] bevelschrift van dezelfde rechtbank naar de openbare terechtzitting verwezen de te Middelburg wonende en gedetlnec'rde 25-jarige M. v. d. W., zonder beroep, beklaagd van zware mishandeling. BIJ beschikking van de rechtbank te Middelburg Is verwezen naar de openbare terechtzitting de zaak tegen E. de P., 18 jaar, arbeider, wonende te Koewacht, thans gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag door middel van een revolver schot. V isscher IJ - Berichten. Oesters. Op Texel zijn uit Zeeland weer 100,000 plantoesters aangevoerd, ter bewaring en voortteling op de oesterbedden aan de Oostkust. De daar aanwezige voor raad leverbare oesters was nog lang niet opgeruimd. In het met 1 April geëindigde seizoen werden de oesters naar elders afgeleverd, tegen f 30 A f 50 per 10C0 stuks. KERKNIEUWS. In den ouderdom van 60 jaar ls, na een smartelijk lijden van eenlge weken, te Leeuwarden overleden ds. Pont, gedurende 24 jaar pred. bij de Evang.-Luth. Gem. aldaar. Vóór dien tijd was Z.Eerw. pred. bij de Luth. Gem. te Vlissingen. Beroepen bij de Herv. Gem. te Overschle ds. O. A. van der Hooft, te Domburg. De nieuwe Militiewet. Hoe bet wasis en wordt. Het was, vóór de Militiewet van 1901, stellig niet beter dan tegenwoordig. Toen heetten wij een leger te hebben van 150 000 man, maar er hoorden 90 000 man schutterij b|J. Wij willen van die schutterij niet veel kwaads zeggen, maar die er iets goeds van weet, mag het woord hebben. Toen Is Generaal Eland gekomen met zijn nieuwe Militiewet. De schutterij Is toen afgeschaft en wij kregen een leger van ongeveer 200.000 man, de landweer erbj gerekend. Een vermeerdering van 50.000 man dus. Men vraagt nu allereerst, of Minister Colljn er ook weer een 50 000 man zal opleggen. Oelukklg niet. Hj| is van oordeel, dat wij aan 200 000 man genoeg hebben, en dat er aan onze nationale krachten niet meer manschappen mogen worden ont trokken. Maar waarom dient hij dan een nieuwe Militiewet in? Als het leger toch een leger van 200 000 man blijft? Ja, dat Is precies de kwestie. Elk leger, dat evenveel manschappen telt als een ander, Is daarom nog niet even sterk. Het groote gebrek van ons bestaande leger Is, dat het niet goed ln elkaar zit. En het doel der leger-organisatle Is niet het vergrooten van het leger, maar het verbeteren ervan. Men kan van een stuk land tien zakken aardappelen oogsten, maar ook twintig. Hel tegenwoordige leger ïydt in hoofd zaak aan twee gebreken: het Is niet voldoende geoefend, en het laboreert aan kaderarmoede. Minister Colljn wil deze euvelen weg nemen, en naar dit doel Is de heele nieuwe organisatie gericht. En nu ligt de vraag voor de hand, of daardoor de legersterkte niet wordt ver hoogd. Neen, dat wordt ze niet. Want de legersterkte, dat la het totaal van het aantal lichtingen. Als men gedurende acht jaren 17.500 man laat opkomen, dan krijgt men, het verloop niet meegerekend, een legersterkte van 8X 17.500 man; en als men 23 000 man slechts gedurende zes jaar opkomen laat, dan komt men ongeveer tot eenzelfde cijfer. Minister Colijn heeft In deze het stelsel gevolgd van Generaal Sabronminder lichtingen, doch grooter contingent. Wat nu de kosten betreft, op het eerste gezicht zou men zeggen, dat ze voor twee legers, die ongeveer even groot zullen zijn, ook even hoog moeten z|Jn. Maar dat is niet zoo. En na eenlg na denken zal men de reden daarvan ge makkelijk begrijpen. Als gij In drie jaar drie paar schoenen verslijt, dan zljt ge toch duurder af dan uw buurman, die er in dien tgd maar twee paar noodlg heeft. Welnu, de soldaat van het tegenwoordige stelsel doet vijftien jaren dienst, 8 In de militie en 7 In de landweer; die van het ontwerp Colljn dient niet langer dan elf jaar6 in de militie en 5 In de landweer. Belden hebben evenveel gekost; maar de een ls eerder versleten dan de ander. Vandaar dat het stelsel Colijn duurder wordt. Generaal Sabron heeft die ver hooging van kosten zooveel mogelijk willen stuiten door het behoud van de vlermaanders, maar Minister Colijn wil dit Instituut, dat naar aller meening zooveel kwaad heeft gedaan, niet handhaven. Geen half werk meer. Nu Ineens goed, de heele organisatie. Misschien vreest gij, dat de Minister, die het gehalte van het leger vooral ver beteren wil, en daartoe op de allereerste plaats beter geoefende soldaten verlangt, nu ook den oefentijd weer op een jaar zal brengen. Dat Is Immers ook het ver langen van den Raad van Defensie. Wees gerustde oefentijd van 81 maand zal blijven. Maar het zal een heusche oefentijd worden en de helft ervan mag niet worden verkwist aan het verrichten van allerlei baantjes, waartoe de jonge man toch eigenlek niet uit zijn burgerlijk leven is gehaald. Landstorm on Landwaar. Volgens den Haagschen correspondent van De Standaard zal de landstormwet, welker indiening te wachten ls, landstorm- plicht opleggen aan: a. allen, die bij de militie gediend hebben, van het 31e tot en met het 40e levensjaar; b. allen, die aan de loting hebben deelgenomen, doch niet fngelQfd zijn geworden by de militie. In tijd van vrede zal de landstorm tot geen enkele dienstverrichting gehouden zyn; In tijd van oorlog zullen de land- stormpllchtlngen tot gewapende of onge wapende diensten geroepen kunnen worden, al naar mate zQ al dan niet In den wapen handel geoefend zijn geworden. Verder bestaat by den Minister van Oorlog het voornemen, door de te wachten wyzlglng der Landweerwet den diensttijd der landweer terug te brengen van 7 op 5 jaar, terwyi het aantal herhalings oefeningen, nu 2 bedragend, met één zal worden verminderd. Vergunninghouders. Heden werd te Goes door den heer J. W. de Groote, secretaris van de .Fede ratie van Prov. bonden van vergunning houders", op ultnoodlglng van de aldaar bestaande vereeniglng van vergunninghou ders, een lezing gehouden voor die personen uit Zuid- en Noord-Beveland. De heer De Blaay van Nlsse, vlce- voorzitter der vereeniglng, leidde den heer De Groote met een kort woord in. Door den spreker werd daarna het ont staan, het doel en de organisatie van de Federatie uiteengezet. Slaande de vergadering traden 25 leden tot de federatie van provinciale bonden toe. Tot leden van het voorlooplg bestuur van het district Zuid- en Nooid-Beveland werden gekozen de heeren J. Clarljs van 's-Heerenhoek, E. Fukken, J. M. Hoogsteger, beiden van Goes, M. Riemens van Coiyns- plaat en C. de Blaay van Nlsse. Ondertrouwd: JACOBUS J. GUEQU1ÈRRE Jz. en P1ETERNELLA M. v. GORSEL C.Gd. St.-Maartensdijk, 13 April 1911. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: C. PH. W. KAUFMANN en C. A. DOOGE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 13