II J Soliede Afbraak AANBESTEDING. Een nieuwe Hoogaars, Ingezonden Mededeelingen. ADlfEGTENTIEIS. 1 zwartbonte jarige Fokstier, Een vierpersoons BRIK, ZIERIKZEESCHE 1 Lot ad f 1, 11 Loten 10, 110 - 97,50 1000 - 850,— S. Ochtman Zoon Omlijsten van PHOTO'S en PLATEN. Speciaal ingericht Alléénverkoop van de fijne COGNAC „Succes", Wettig Gedeponeerd. N. van den Bout. „Dl SpnisltMi" Afbraak te koop. Johs. H. Brandenburg, JOH. ENZLIN, Dam, Zierikzee. Een zwart Werkpaard (ruin). de klavervegetatie kon alleen aan het kali- meet toegeschreven worden. Op de. grafelijke Arco-ZInnebergiche goederen in Beleren zQn proeven genomen op klaver, haver en zomerrogge, die ook gunatlg voor het kalimeel uitgevallen zijn. Aan luchtdroge korrelt en stroo van zomer rogge It op onbemett land per hectare een opbrengst verkregen van 3410 K.Q., door een photphorzuur- en stikstofbemesting, zonder kalimeel, van 4580 K.O., door dezellde bemesting en een kleine gift aan kalimeel van 5230 K.Q., door een gemid delde gift (890 K.G. per H.A.) van kalimeel 5950 K.O., en door een sterke toevoeging van kalimeel (1110 K.O. per H.A.) 6515 K.O. Blijkens een mededeellng van den rentmeester Maltch, heeft ook op deze goederen kalimeel uitstekend op de klavers gewerkt. In Wurtemberg werd een proef op voederbleten genomen, eveneens met goed resultaat voor kalimeel, evenals een proef op aardappels te Hulshorst, waar 40 procentlg kallbemestlngszout en kali meel met elkaar vergeleken werden. Een sterke bemesting met eerstgenoemde mest stof gaf een hoogere opbrengst van 3150 K.O. en een sterke bemesting van kalimeel een van 10,600 K.O. aardappels per hectare. De conclusie uit de resultaten van deze proeven, door prof. Weln genomen, luidt: ,Het kalimeel, merk Elfelllth, Is gebleken een werkzame meststof te zijn, die In de landbouwpraktljk met goed gevolg toege past kan worden". De vorige publicaties van prof. Weln te dezer zake zjn sterk gecrltlseerd en aan gevallen, en niet onwaarschijnlijk zal dat ook met zijn hierboven genoemde publicatie het geval zyn, doch men mag dan niet vergeten, dat er bij het al of niet slagen van deze nieuwe kallmeststof groote be langen gemoeid z|jn. fn leder geval kunnen de thans verkregen gunstige resultaten aanleiding geven om ook In ons land de eenmaal op touw gezette proeven voort te zetten. (Overgenomen N. R. Crt.) (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Vu 1—6 regel* 75 CU.; elke regel meer 15 Ct*. Hoe komt het dat ik ziek ben? .Hoe komt het toch, dat Ik ziek ben?' Hoevelen stellen zich niet deze vraag en hoe dikwijls niet met een gevoel van wanhoop. Ziek en nog eens ziek dag aan dag hoofdpijn, rugpijn, zenuwzwakte, urlne- kwalen, onophoudelijke vermoeidheid, rheumatlsche pijnen, zenuwhoofdpijn, ge brek aan eetlust, en klaarblijkelijk geen genezing. Doch juist gewone verschijnselen als deze dienden u er op te wijzen, dat de nieren de bron z|jn van uw ellende. Zoodra de kwaal In haar oorsprong aangetast wordt, kan zij gestuit worden, doch alleen door toepassing van een nieren geneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn van onschadelijke kruiden ge maakt, die rechtstreeks en alleen op de nieren en blaas Inwerken. Z(j genezen hen, versterken hen en houden hen krachtig en gezond. Velen lijden voortdurend, omdat zy de oorzaak van hun kwaal niet kennen. Zoo doende gebruiken zl) niet het goede ge neesmiddel en dit is het geval met vele nleriyders. Zij weten niet wat de nieren z||n en wat z|| doen; zij begrepen niet, dat wanneer deze organen niet In orde zfln, het geheele lichaam daaronder nood- zakelljkerwljze moet lijden. BW Druppel voor druppel, den geheelen dag en lederen dag van uw leven filtreeren de nieren de schadelijke onzuiverheden en het overtollige water uit uw bloed. Druppel voor druppel worden deze onzuiverheden naar de blaas gevoerd en van daar uit het lichaam verwijderd. .'faiap' Wanneer uw nieren zwak of ziek zijn en zoodoende niet In staat zijn om hun werk te volbrengen, raakt het bloed over- vuld met onzuiverheden en wordt uw geheele lichaam aangedaan, daar het met onzuiverheden bezwangerde bloed door het lichaam wordt gevoerd. Foster's Rug- pljn Nieren Pillen versterken en heelen de nieren, zij maken hen volkomen geschikt voor het filtreeren van de onzuiverheden uit het bloed. Wordt evenwel aan de nieren geen hulp geboden, dan zullen gevaarlijke ziekten als waterzucht, martelende urlnalre kwalen, rheumatlek, lenden- en heupjlcht enz. ongetwijfeld volgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam Foster's) zQn te Zlerlkzee verkrijgbaar bij den heer M. S. Polak en te Tholen bfl den heer W. Potter, Hoogstraat. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Revolutlonnair komplot in onze West. De procureur-generaal bij het Hof van Justitie In Suriname heeft tegen Kllllnger en zijn zes mede-beschuldigden de dood straf geëlscht wegens .samenspanning de verandering der regeering ten doel hebbende". Kllllnger, de aanvoerder, is onderofficier bQ het Oostenrljksche leger geweest, doch kreeg wegens het per ongeluk toebrengen van een schotwond aan een kameraad, 2 maanden gevangenisstraf, waarvan hij een maand heelt gezeten. Eenlgen tijd daarna ia hij gedeserteerd naar Hamburg. Voorts Is beklaagde naar Nederland ge vlucht, heeft zich daar aangemeld voor den dienst bij het Indische leger, doch werd afgekeurd. By herkeuring werd t>y goedgekeurd voor de West, kwam daar In 1899 aan, diende 6 maanden als soldaat en ging toen over by de politie, waarby hij reeds In 1904 Inspecteur werd. In deze kwaliteit heeft hy het komplot op touw gezet. Alle beschuldigden hebben bekend. Aan het verhoor Is het volgende ontleend President tot Kllllnger: Zyt ge hier gekomen met het plan de regeering hier om te gooien K. Het plan was kant en klaar. Pr. Vóór dat je hierheen kwaamt of kwam je er langzamerhand toe K. Vóór Ik hier heen kwam. Pr. spreekt nu over de uitvindingen door K. gedaan, waarvan eenlge zeer nuttig; o. a. een watergeschut. Waarom het laatste niet hier bekend gemaakt? K. Ik was toen In onderhandeling met een ingenieur In Essen. Pr. Waarom uwe uitvinding niet aan den Nederlandschen Staat verkocht K. Ik heb met de Nederlandache regeering onderhandeld, maar die wilde er niet op Ingaan. Pr. Dacht je toen al reeds aan je plan? K. Ja al In Beriyn had Ik 't kant en klaar. Pr. Hoe kwam je toch aan zoo'n plan? K. Eer ik terugging heb Ik reeds be grepen, dat alleen een revolutie, een coup d'état Suriname kan redden. Pr. Waarom meendet gy geroepen te zijn 't te doen? K. Suriname Is my llel geworden. Is myn 2e vaderland, 't Volk Is als een kind en wordt verdrukt. Pr. Waarom wilde je juist hier een republiek K. Omdat geen land daarvoor zoo geschikt Is als hier. Pr. En jy als baas? K. Naar myn Idee, beschouwt Holland Suriname als een lastpost, waar ze graag van al zoude zyn. De stemming in Nederland is heusch zoo. Ik heb daar velen gesproken en naar alles wat ik opmerkte zou 't èn voor Suriname én voor Nederland de beste oplossing zijn. Pr. Was je zeker van den steun van andere mogendheden? K. Ja, Ik wist, dat verschillende staten zooals Frankryk, Engeland en de Vereenlgde Staten van Amerika zich onzydlg zouden houden. Pr. Hebt ge In Europa den voorzitter van het Internationale vredespaleis ge sproken en je plan meegedeeld? K. Oesproken wel, maar het plan niet medegedeeld. Pr. En waarom niet? K. Een coup d'état Is geen vredeswerk. Pr. Hebt ge vreemde Staten om hulp gevraagd K. Oeen directe hulp, doch alleen erkenning en steun, ingeval Nederland de kolonie heroverde. Pr. Je hebt 8000 mark van zekere mevrouw op 6 Dec. 1909 ontvangen, toen je nog In Europa was K. Ja! Pr. En daarvoor een schuldbekentenis afgegeven K. Een soort van schuldbekentenis In duplo opgemaakt. Pr. Hebt je daar over uwe plannen met anderen gesproken? K. Jal Pr. Hoe zou je tot de autonomie der kolonie geraken? K. Door dictatoriaal geweld, want de de Kolon. Staten zyn eene fictie. Pr. Je hebt aan je medeplichtigen be vordering In rang en geld beloofd, niet waar, om ze tot uw plan over te halen? K. Ik heb aan myn medeplichtigen slechts hoogeren rang, doch geen geld voorge spiegeld; doch aan anderen, koelies b.v.. die Ik voor myn coup d'état noodlg had, heb Ik de kans om agent van politie te worden, voorgehouden. Pr. Heb je ook met soldaten over je plan gesproken? K. Met dezen en genen soldaat gespro ken over reorganisatie van het politie- en het mllltalrecorps door samenvoeging van die beide. Pr. Had je In Februari 1910 geld ont vangen? K. Ik ontving een limiet van 10.000 mark. Pr. Waarom niet dadeiyk overgegaan tot de uitvoering van je plan? K. Het oorlogsschip was nog hier. Pr. En je rekende op de bevolking? K. Ik ben zeker, dat 9 tienden deel daarvan naasl my zou staan. Pr. En wanneer ongeveer was de uit voering van je plan bepaald? K. Tusschen het vertrek van het oorlogs schip naar Argentinië en den terugkeer vandaar; In dien tyd moest alles reeds uitgevoerd zyn. Pr. Had je aan je medeplichtigen Iets van je nieuwen staat, waarin geen armoede etc. heerscht, een Ideale staat, mede gedeeld K. Neen! Ik heb ze slechts datgene gezegd, waartoe zy bekwaam waren als patriotten, n.l. de herschepping van Suri name In eene republiek. Pr. Wanneer zou de aanval gebeuren? K. Ik ben hoofd van ploeg lil en In een nacht, dat deze ploeg de wacht had, zou Ik myn plan uitvoeren. Pr. Je plan bestond in de overrompeling der kazerne en het polltie-bureau, afzetten en gevangenneming van den gouverneur en daarna Suriname uitroepen tot een republiek? K. Ja, maar de gouverneur zou vrywllllg aftreden, als ik hem den morgen na den aanval was gaan berichten, dat Suriname den vorlgen nacht eene republiek was ge worden met my aan het hoofd. Tot woning zou den gouverneur aangewezen worden het torengebouw aan de Heerenstraat, tot er gelegenheid was hem naar Nederland terug te zenden. Pr. Maar als de gouverneur niet goed schiks, wat hy ook niet zou doen, het bestuur wilde overgeven, dan zou geweld gebruikt worden, b.v. door hem gevangen te nemen en in de gevangenis op te sluiten, om niet van erger Ie spreken? K. Alles zou zonder geweld geschieden. Pr. Ach koml In je fantasie I Pr. En denkt je, dat Nederland tydeiyk zou biyven toezien? K. Ik zou de bemiddeling der presidente van den natlonalen vredesbond Inroepen by H. M. ter voorkoming van eene bloedige herovering. Pr. De bewapening van je handlangers zou zyn met revolvers en wapenstokken; hoe zou je aan wapenstokken komen? K. Op het politiebureau Is een groot aantal en wat nog ontbrak zou Arduin dan maken. Pr. Zoo gewapend, zou er dan nog geen bloed vergoten worden? K. Ik heb het hun streng verboden en op het hart gedrukt geen bloed te vergieten. Pr. Wat zou je dan doen met de am munitie In het kruitmagazijn te fort Zeelandla, wanneer je het fort had bemachtigd K. Daar Ik dacht aan de ammunitie op het politiebureau genoeg Ie zullen hebben, zou Ik die in het kruitmagazyn aanwezig In het water laten werpen. Pr. Je Idee Is, dat de geheele bevolking zich kalm zou houden? K. Alles zou In één nacht gebeuren, als men In diepen slaap lag, waaruit men werd gewekt door het brandalarm, ge blazen door ons, aanvallers. Uit den slaap daardoor opgeschrikt, zou een ware paniek ontstaan. Pr. Welk materieel voordeel had je deze menschen beloofd K. Ze zouden meedoen alleen uit patri ottische liefde. Pr. Je had ze moeten afraden; velen zijn huisvaders en zy met hun gezin zyn thans ongelukkig I K. Voor zulk een goed doel moet men alles, zelfs zyn leven wagen. Pr. Heb je met intellectueele personen over je plan gesproken? K. Ik heb geene vrienden onder intellec tueele personen. Pr. Dus heb je menschen gekozen, die je blindelings konden volgen, die je als eene machine kon gebruiken? K. Intellectueele menschen In Suriname weten geen geheim te houden; zy werken voor zich en hunne vrienden. Pr. Behalve het overrompelen van polltie-bureau en kazerne, het bezetten van telefoon- en telegraafkantoor, bestond het plan verder om alle onwilligen te bedwelmende afgezette Europeesche ambtenaren terug te zenden naar Neder land, doch de afgezette Surlnamers konden hier biyven. Is het niet zoo K. Ja, heer president. Pr. Heb je geld uitgegeven voor je plan. en aan wie? K. Aan L. Arduin gaf ik f 300 voor hem en zyn 2 broeders, dus aan elk f 100; aan Jathan f 100 en verder f 30 aan L. Arduin voor Bush Reginald en Hughes, elk f 10. De verhooren der overige beklaagden leverden weinig blzonders op. Er bleek alleen uit, dat zy alles wat Kllllnger hun verteld had, klakkeloos hadden geloofd, geen moeite gedaan, ter terechtzitting zich door slimmigheden en uitvluchten te redden. Ook de getuigenverklaringen hebben niets nieuws opgeleverd. Qetulge Schoonhoven, van Arduin en Hughes vernomen hebbende, dat Kllllnger mannen noodlg had om een onderneming die wel gevaariyk was, maar waarmede zeker f 2000 te verdienen was, vond dit zóó vreemd, dat hy naar pastoor Walle van Boniface ging en dien met een en ander In kennis stelde. Dit leidde tot ontdekking van het komplot en arrestatie van de samenzweerders. Zeer opmerkelijk was de houding van het publiek, dat de samenzweerders her- haaldeiyk toejuichte, wanneer zy van de gevangenis per rijtuig werden overgebracht naar het Hof. Daarin behoeft men echter geen revolull- onnalre gezindheid te zien. Het meerendeel van de bevolking weet niet eens wat een revolutie beteekent. Men voelde echter sympathie voor Kll llnger, omdat hy de by velen bestaande ontevredenheid wilde manifesteeren In een daad. V Voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden bij het overiyden van Mejuffouw MARIA TONA HOCKE- de Qlopper en den Heer WILLEM HOCKE, betuigen ondergeteekenden hunnen harte- lljken dank. Wilnis, den 12 April 1911. A. T. HOCKE. T. J. P. HOCKE. Wed. A. v. d. BOUT- de Olopper. J.' DE OLOPPER. Wegens ons vertrek naar Amerika een hartelijk vaarwel en tot weerziens aan lanjjlle, vrienden en bekenden. Burgh. J. SMALHEER. A/b. s.s. .Postdam". L. P. TH1JSSE. uv» De TIENDCOMMISSIE In het 7e Tlcnddlstrtct ter standplaats Middelburg maakt bekend, Ingevolge art. 69, 3e lid der Tlendwet 1907 (Staatsblad 222), dat zy op de hieronder vermelde data, aan de In het le lid van art. 53 dier Wet bedoelde aangevers by geadvl- seerden brief heeft verzonden een afschrift van den staat van uit te keeren schade loosstelling en te heffen tiendrenten, bedoeld In art. 68 dierzelfde Wet, vastgesteld by resolutie van den Minister van Financiën van 1 Maart 1910, no. 78 O. Th., met mededeellng van den tekst van art. 70, luidende ,Hei bedrag der schadeloosstelling slaat onveranderlijk vasl bij den aanvang der tweede maand, volgende op die, waarin de In art. 68 bedoelde staat ts opgemaakt"; terwyi op gelijke data een uittreksel uit dien staat voor Iedere gemeente afzonderiyk aan het betrokken Oemeentebestuur Is verzonden, hetwelk ter Secretarie aldaar gedurende een maand kosteloos door een leder zal kunnen worden geraadpleegd te weten: Op 30 Maart 1911 Reg. No. 79, gemeente Bruinlsse, per- ceelen In den Theunls Paulusblok. Middelburg, 30 Maart 1911. De Secretaris, Mr. P. D IEL EM AN. Het BESTUUR van het Waterschap .De Breede Watering Bewesten lerseke" zal, op Woensdag 19 April 1911, des voormiddags om 11 uur, In het Polderhuls te Ooes, aanbesteden s a. Bestek no. 20 In 3 perceelen: le perceel Het gewoon onderhoud van de gewone Aarde-, Kram- en Steenglooiingswerken 2e perceel: Het gewoon onderhoud der Sluizen, Duikers, Gebouwen, Maga zijnen, Peilbooten en Peil schalen 3e perceel: Het gewoon onderhoud van het Polderhuis. b. Bestek no. 21 In 5 perceelen: Het gewoon onderhoud der Heulen. Bestekken zyn te bekomen tegen betaling van f 0,25 per exemplaar van af I April 1911, by de Boekhandelaars F. KLEEU- WENS ZOON te Ooes. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Waterbouwkundigen Ambtenaar in het Polderhuis te Ooes. Ooes, den 29 Maart 1911. J. OELE Hz., Dykgraaf. O. H. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Orllfier. TE KOOPs by D. KOOPMAN Pz., Nleuwerkerk, TE KOOP: k o. d. k„ In goeden staat, benevens een DOGCART met afneembare kap, zoo goed als nieuw, fabrlcaat de Maessdiakk- Thlrens, St.-Nlcolaas. Te bevragen by C. A. H. WAOTHO le Tholen. Te koop aangeboden: Of TncTltLJOOt. Te bevragen en te bezichtigen by de Erven C. STAM, Scheepswerf te Nieuw Lekkerland. VoorHanden t Revelaar Zaal lijnzaad, nog een kleine hoeveelheid Juinzaad, Bruine Zaalboonen, Mangel- en Jaapjespeezaad; verder alle Landbouwzaden. Uw dienaar, Dreischor. C. VAN BLOOIS Jz. (goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 7 Februari 1911, no. 27). Loten zijn verkrijgbaar bl] den Heer A. C. VAM DER VLIET. HET BESTUUR. BOEK- en BIJBELBINDERIJ Hoek Appelmarkt. I optü tot het m van i beach Groote keuze, af de eenvoudigste tot de sierlijkste soorten. het van vlekken zuiveren van door tijd of vocht beschadigde Platen. per flesoh f 1,80. Aanbevelend, Indien U niet tevreden zyt over de behandeling Uwer wasch, vraagt dan eens Pryscourant van de Ie Oud-Beierland men li daar verzekerd van een heldere wasch en keurig strykgoed. Koopj es. Oebrulkte Rywlelen f 7,50 en f 10. Nieuwe Rywlelen met Contlnentalbanden, gloednieuw, een jaar garantie op machines en banden (45 Gloednieuwe Naaimachine, 3 jaar garantie, f 20. Verder Vierkleur-, Gaselle-, Fongers-, Burgers-, Simplex - Rljwlelen tegen fabrlekspryzen. Kinder wagens, Sportkarren, aan concurreerende pryzen. Aanbevelend. B. v. d. WAL, Brouwershaven. te koop, afkomstig van de In slooping zynde Houtzaagmolen en Bijgebouwen, aan den Zwaanshals, einde iyn 10, Rotterdam, bestaande In300,000 Waal- en IJselsteen, eiken en grenen Binten en Platen, lang tot 11 M., Kap- en Vloer- deelen, 10,000 roode en blauwe Dakpannen, een groote party grove en fyne Puin, alamede eenlge overkapte Loodsen, ge schikt voor verplaatsing. Adres op bovengenoemd werk. Steeds voorhandenlosse Ramen, groote en kleine Lichtkozynen, met schuif- of draairamen, Kamerdeuren, Behangedeuren, Glaspaneeldeuren, Voordeuren (ook mei üzerpaneel), houten Schoorsteenmantels (gebruikte en nieuwe), hardsleenen Tegels en Dorpels, Jalouslën, Zonneblinden, Muur ankers, Dakramen, Planken, Ribben, enz. enz. Aanbevelend, bij de Luthersche Kerk te Zlerlkzee. HorlogesPendules, Klokken, Wekkers, Naaimachines, Baro meters, Thermomelers, Brillen, Plnce-Nez enz., worden tot zeer lage prijzen met garantie geleverd en gerepareerd door TE KOOP: Te bevragen by L. SNOEP, St.-Annaland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 10