ZIERIkZEESCHEÉÜ NIEUWSBODE. Woensdag 12 April 1911. (Z ierilizeesche Courant). Attentie s.v.p. BEKENDMAKING. NIEUWSTIIDINQEN. BLOOKERS DAALDERS CACAO Uit Stad »n Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprqs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VR1JDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bq vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9067. Ultgavor-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vr(|dags-mlddags ulterlQk 8 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A„ J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de Nieuwsbode van 14 April op aanstaanden Zaterdagavond worden uitgegeven, terwijl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest NIET zal ver schijnen. Aangezien In het nummer van Zaterdag met het oog op de feestdagen door H H, Winkeliers waanchtjnlgk druk zal worden geadverteerd, verzoeken wq hun beleefd ons hunne advertentign tijdig te doen toekomen, teneinde voor In het oog loopende plaatsing te kunnen zorgen. Qroote of bewerkelijke advertentign moeten Dondardag worden Ingeleverd. DE DIRECTIE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 14 April e.k. (Goede Vrijdag), en op den 17 April e.k. (Tweede Paaschdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 12'/a uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 12 April 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. indiE. Bombay, 10 April. Vflfhonderd Inboor lingen waren samengekomen In een rieten gebouw, In een dorp ten noorden van Poona, om een Hindoesch feest bij te wonen, toen plotseling het gebouw, dat slechts één uitgang had, vlam vatte. Twee honderd mannen, vrouwen en kinderen verbrandden. japan. Tokio, 9 April. De VoshlwarawJJk is tot den grond afgebrand. Vqfdulzend huizen werden vernield. De wind dreel de vlammen tot op vier mijlen noordwaarts van de stad. Zesduizend prostltuées zijn dakloos. Ver scheidene personen werden gewond, maar er zijn geen dooden te betreuren. (Het Yoshlwara-kwartler bevindt zich In het Noord-Oosten van Tokio, en Is een van Staatswege gecontroleerde wijk, uit sluitend aangewezen als woonplaats der Toklosche lichtekooien). hongarije. In de rijkste en grootste fiskale goudmijn van Hongarqe, de Beresvlser mijn, bi] Nagyhar.ya (Zevenbergen) verschenen Donderdagmiddag, toen er niet meer ge werkt werd en nog slechts eenlge bewakers aanwezig waren, vier vreemde mannen. De bewakers wilden de Indringers naar bulten gooien; de roovers echter wierpen met kleine dynamletbommen naar hen, en dreven aldus de bewakers op de vlucht. De bommen ontploften kort na elkander, zonder echter Iemand te treffen. De be wakers vluchtten in een zqgang en waagden zich niet meer uit hun schuilplaats, voor welke trouwens één der roovers met een bom in de hand de wacht hield. Intusschen konden de overige roovers groote hoeveelheden goud bemachtigen, wat tot middernacht duurde. Toen de roovers eindelijk weg waren, doorzochten de bewakers de heele mijn, maar vonden nergens een spoor van de bandieten. ZIJ deelden het gebeurde aan de directie mee en men stelde vast, dat de roovers met touwen langs een niet meer gebruikte schacht waren afgedaald en aldus de plaats hadden bereikt, waar zich de goudvoorraad bevond. Daarvoor moesten z» verscheidene IJzeren deuren met dynamiet doen springen. In 't geheel zijn de roovers goudertsen ter waarde van verscheidene honderdduizen den kronen In handen gevallen. Men denkt dat zij hun bult met touwen In de hoogte hebben gehaald en toen met een rijtuig hebben weggevoerd. De bewakers hebben enkel het gelaat kunnen waarnemen van den bandiet, die ze met een bom In de hand bewaakte. Men denkt dat een ontslagen werkman de leider der bende was, daar enkel iemand, Het heilzaam cacaoverbruik moet doordringen in alle kringen der maatschappij; nu kan het! want is voor niemand te duur; een bus van 2 pond kost I 50. Kleinere bussen naar verhouding. wm0 verlrouwd met de mqn, er den weg in kon vinden. Men heeft zeer weinig hoop de dieven te vinden. spanje. Cadix, 8 April. BIJ de manoeuvres had tusschen twee torpedobooten een aanvaring plaats. Belde booten liepen vol water en één verdween In de golven. De bemanning kon gered worden. BIJ de aanvaring der twee torpedo jagers werd een man gedood, terwijl een andere gewond werd. belgië. Het gemeentebestuur van Ostcnde heeft dit jaar geen pachter gevonden, die de geheele exploitatie van de badplaats ter hand wil nemen. De reden daarvan Is, dat de Belgische rechter de grootste bron van Inkomsten, het spel, steeds meer gesloten heeft. Terwijl men vroeger In zoogenaamde particuliere clubs, die meest voor litteraire gezelschappen doorgingen, zijn geld verliezen kon, zijn nu ook deze clubs verboden geworden, en de houders van speelzalen en de leden der clubs zijn reeds meermalen tot gevoelige straffen veroordeeld. Het stadsbestuur zal de exploitatie nu zelf draven. nederland. Leeuwarden, 10 April. Vrijdagavond had de smid W. v. d. Ploeg aan het Noordvllet alhier een acelyleentoestel nage zien, dat verleden week In het kerkje had dienst gedaan en niet gebeel In het gebruik voldeed. Na verbeterd te zijn, brandde het prachtig. Men goot het daarom weer leeg en zette het voor eenlge oogenbllkken op de stoep voor de smederij neer. Toen het daar ongeveer 5 minuten had gestaan, sprong hel, terwijl v. d. Ploeg en diens broer zich In de nabijheid bevonden, onder een geweldigen knal uiteen, helaas! voor den smid met treurig gevolg. Hl] werd in ernstige mate aan elleboog en hand gewond. Zijn broer maakte tengevolge van de drukking der lucht, een halven slag In het rond, doch bleef gelukkig ongedeerd. De stukken Ijzer vlogen bij den fabrikant Dorama aan den overkant van het Vliet door het dak en kwamen op den zolder terecht. Het binnenste gedeelte van het toestel was nergens terug te vinden. In een oogwenk was het Vliet zwart van menschen, die door hun gedrang een ruit In de smederg Indrukten. Andere ruiten waren tengevolge van de ontploffing verbrijzeld. Dokter Slkkes verleende den gewonde de eerste hulp en constateerde, dat de hand gebroken was. Er Is ook sprake van een herschenschuddlng in lichten graad. Vrijdag 1.1. zijn ongeveer 1600 kievifs-eleren aangevoerd; de prijzen liepen van 25 tot 28 ets. per stuk. Onge veer 500 stuks zgn op bestelling naar het buitenland verzonden, meerendeels naar Engeland. 's-Gravenhage, 10 April. Naar wij vernemen, heelt mevr. v. H., geb. te B, te Rijswijk, sinds eenlgen tijd in hechtenis en beschuldigd haren man, de heer v. H vermoord te hebben, bekend dat misdrijf te hebben gepleegd. Vooraf had zij nog gepoogd, door vergiftiging met carbol een eind aan zijn leven te maken. Breda, 10 April. Onder voorzitterschap van mr. G. P. van Lanschot, ls hier eene vergadering gehouden van belangstellenden In het totstandkomen van een veer Moerdjjk- Willemidorp. Er Is een Bribanlsch comité gevormd, dat zal samenwerken met het Dordtiche, ter verkrijging van een geregel- den dienst. Zierikzee, 11 April. Het kohier voor den hoofdeiljken omslag alhier Is vastgesteld tot een bedrag van f 31 635 50. Het percentage bedraagt 3,9 pCt. tegen 4,2 pCt. ten vorlgen jare. Maandagavond trad In het .Huls van Nassau" voor de afdeellng Zeeland der Vereenlglng tot bevordering van de pluim veehouderij en tamme konijnenteelt In Nederland (de ,V. P. N."), als spreker op de Rljks-Piulmveeteelt-consulent, de heer H. B. Beaufort van Haarlem. De secretaris der afdeellng Zeeland, de heer J. M. Slegt van Goes, leidde de ver gadering en opende haar met een uiteen zetting van het doel en streven der .V. P. N." Deze vereenlglng werd In 1901 opgericht, en telt thans na een tienjarig bestaan reeds 17000 ieden. Zij heelt elf provinciale afdeellngen. De Zeeuwsche afdeellng bestaat uit 800 leden, verspreid over de geheele provincie. In Tholen, Schouwen-Dulveland en Walcheren bestaan nog geen onder-afdeellngen. Teneinde ook op die eilanden onder-afdeellngen In het leven te kunnen roepen Is het noodlg het doel van de .V. P. N." meer bekend te maken. Met dit doel zijn wij hier gekomen. De heer De Beaufort, de spreker voor dezen avond, zal. alvorens het doet en streven der .V. P. N." te schetsen, het onderwerp behandelen.Hoe onze hoender teelt winstgevend te maken". Hij gal hierop het woord aan den heer De Beaufort. Spreker stelde in het licht, dat vroeger In ons land, van pluimveeteelt, gelijk die thans beoefend wordt, geen sprake was, zoodat de toestand van het pluimvee alles te wenichen overliet. Eerst door den Invloed van de „V. P. N." Is in dien toestand verbetering gekomen. Wij zijn ln ons land thans gelukkig in het bezit van goede rashoenders, gelijk wij op de ten toonstellingen bespeuren kunnen. Alle rashoenders hebben goede en slechte eigen schappen. De kunst Is om de slechte eigenschappen weg te fokken, zonder dat de goede eigenschappen er mede verloren gaan. De zoogenaamde boerenklppen zijn een mengelmoes van rassen, kunnen op geen constanten vorm bogen, en produceeren minder eieren. De gemiddelde productie van een boerenklp Is 80 A 90 eieren per jaar. Dit soort moet vervangen worden door rashoenderen, waarvan de gemiddelde opbrengst per jaar 120 eieren bedraagt. Deze zijn wel niet volmaakt, maar kunnen nog verbeterd worden. Wil een kip haar eigen kost verdienen, dan moet zij 80 90 eieren per jaar leggen. Om een goede rasverbetering tot stand te brengen, Is samenwerking van ver schillende fokkerijen noodlg. Op de ten toonstellingen worden aan de rashoenders elschen gesteld, die In strijd zijn met de nuttigheid van het dier. Daar wordt meer op het uiterlijk van het dier gelet. De keuringen zijn er dikwerf stelselloos. Om groote, zware eieren te kunnen ver krijgen moeten wij In het bezit komen van goed fokmalerlaal. De grootte van de hoenders doet tot de elerproductle niets af. Spreker keurt de inteling af, waarvan de nadeelen door hem geschetst worden. De eieren worden allengs kleiner, en de productie er van vangt later aan. Het groote succes van de elerproductle vindt z(n oorsprong In de paring. Door de paring worden de goede eigenschappen vastgelegd. Men moet vooral geen broertjes en zusjes paren. Sportfokkers moeten Intelen, voor nutsfokkers Is Inteelt hoogst nadeelig. In de verschillende onder-afdeellngen van de .V. P. N." bestaan fokstatlons, waar voor bloedververschlng gezorgd wordt. Al die fokstatlons zqn verbonden door een centrale fokkerij. Spreker behandelt nu de voeding van de hoenders, die verschillend Is, naarmate zij in rennen vastzitten of vrij rondloopen In het open veld. Wauneer wij broeden, dan moeten wij de eieren niet nemen van kippen, die vast zitten, maar van hoenders, die losloopen, Men krjjgt de meeste eieren, wanneer men het voedsel afwisselt. Qraanvoedlng Is niet voldoende, als men veel eieren wil hebben. Dan Is ochtendvoer noodlg, maar dit moet zijn en blijven een bgvoer. In de granen zit geen voldoende eiwitstof. Dat tekort aan eiwit wordt door het ochtendvoer aangevuld. Vleeschmeel Is het beste hulpmiddel om het eiwitgehalte te verhoogen. Van nature zqn de hoenders op granen aangewezen. Daarom moet men nooit zooveel ochtendvoer geven, dat het een hoofdvoedsel wordt. Aan 10 kippen 3 ons per dag acht spreker voldoende. Meer geven Is schadelijk. Als ochtendvoer Is vleeschmeel het beste en het voordeellgst. Een hoen, dat In de natuur losloopt, eet den geheelen dag, en verteert dit gemakkelijk. Hoenders moeten een voederplaats hebben, waarvan de bodem een halven voet bedekt Is met strooisel. En In dat strooisel werpe men het graan zoodanig, dat zij het zoeken moeten. Ochtendvoer 's morgens eerst te geven, deugt niet. Want als zij dat op hebben, voeren z|| niets uit. Als zq anderhalf uur bezig zijn geweest om het laatste graan- korreltje uit het strooisel op te pikken, dan geve men ochtendvoer. Ochtendvoer Is niet noodlg in den zomer voor hoenders, die losloopen, wel In den winter. Ook zorge men voor groenvoer. Avondvoer geve men den hoenders een uur voordat zij op stok gaan. Warme benauwde nachthokken zijn voor de hoeders schadelik. De afwisseling Is 's winters, als zij 's morgens In de lucht komen, dan veel te groot. Zij krijgen dan licht de snot en dlptherie, en ook bevriezen In dat geval de kammen, die vochtig z||n geworden door de warmte, gemakkelijk. Het Is bewezen, dat kippen in open nacht hokken 's winters gehouden, dagelijks eieren leggen. Sedert de .V. P. N." haar Invloed doet gelden, Is de elerproductle In ons land verbazend toegenomen. Kwamen wij vroeger 50 mlllioen eieren te kort, die van elders werden Ingevoerd, thans hebben wij, dank z|J de .V. P. N." een over productie van 150 mlllioen eieren, be dragend jaarlijks 30 mlllioen gulden. Met bijkans 2 mlllioen gulden neemt jaarlijks de eleropbrengst toe. De Amsterdamsche en Rotterdamsche elervellingen gaan uit van de .V. P. N". Uit Schouwen-Dulveland komen vele eieren op de Rotterdamsche elervelllng. De prijzen der eieren zjn door de reusachtige productie er van niet gedaald, maar Integendeel gestegen. Op de Londensche markt zijn de Hol- landsche eieren gezocht. Wq hebben in de pluimveeteelt reeds Iets totstandgebracht, maar veel moet nog gebeuren. De voorzitter, dankend den geachten spreker voor zqn heldere, zaakrqke rede, deelt nog mede, dat de ,V. P. N." aan haar leden wekeiqks de Veldbode gratis toezendt, waarin tal van nuttige wenken betreffende de plulmveeteeltgegevenworden. Het lidmaatschap van de ,V. P. N." be draagt jzariqks f 1,50 Na de pauze werden door den spreker eenlge lichtbeelden op de pluimveeteelt betrekking hebbend vertoond, die door hem nader werden toegelicht. Hierop werd door den voorzitter, na nogmaals den spreker zqn dank te hebben betuigd, de vergadering gesloten. Gisterenavond vergaderde op de boven zaal van de sociëteit .Concordia" .Ex celsior", de Vereenlglng tot veredeling van zangvogels en pluimvee In Schouwen en Dulveland. De voorzitter, Jhr. Van Cltters, opende de schaars bezochte vergadering met zqn dank uit te spreken voor zqn benoeming als zoodanig. De secretaris, de heer Leeuwe, leest de notulen die hierop werden goedgekeurd. Door den heer Smit werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Nadat door een commissie de rekening onderzocht en In orde was bevonden, werd deze goedgekeurd In ontvangsten tot een bedrag van f 297,62 en In uitgaven tot een som van f 53.595, zoodat deze sluit met een batig saldo van f 244,025. Met algemeene stemmen werd de heer Van der Have, burgemeester van Oosterland, als bewqs van waardeering voor hetgeen hj voor do vereenlglng gedaan heeft, tot haar eere-voorzltter benoemd. Door één der leden, hierin gesteund door den heer j. W. van Oeveren, werd bq de rondvraag voorgesteld, dat het bestuur van .Excelsior" beproeven zal een onder- afdeellng van de .V. P. N." In het leven te roepen. De voorzitter deed de toezegging, dat het bestuur dit voorstel zal overwegen, en als het er Iets In ziet, In de volgende vergadering met een voorstel voor den dag zal komen. De heer W. C. de Crane zou gaarne zien, dat het bestuur eens weer een ten toonstelling organiseerde. Wq hebben nu daarvoor geen kostbare tent noodlg, daar wq thans over de Concertzaal kunnen be schikken. De voorzitter wqst spreker er op, dat met het oog op de geldmiddelen, In de vorige vergadering besloten Is dit jaar geen tentoonstelling te houden. Het ligt evenwel In het plan van het bestuur dit het volgend jaar te doen. De heer C. Koopman zou willen, dat In het vervolg aan de jaarvergadering een verloting verbonden werd. Dan zullen er ongetwijfeld meer leden opkomen dan nu. De voorzitter merkt op, dat wq pas In December een verloting gehad hebben. Meerdere publicatie van de vergade ringen werd echter wenscheiqk geacht. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Men meldt ons uit Haamstede: Toen Ik deze week In den vroegen lentemorgen op mqn stalen ros gezeten, onze heeriqke streek Inpedelde. was bq mq het voornemen gerqpt om e"ita wat te berichten oter den weldra komenden bloeltqd der bollenvelden. Ik overtuigde mq, dat thans de nareizen In vollen bloei staan, en dat de tulpen reeds zoover ontwikkeld zqn, dat reeds een zoete bloemenlucht over Ce velden zweeft. Zoo het weer eenlge dager gui.stlg blijft, zullen zij, die tegen een fietstocht van eenlge kilometers niet opzien, stellig In ons Westelijk Schouwen genieten van deze lenteweelde. Tot notaris te Tholen Is benoemd D. van de Velde, candldaat-notarls aldaar. Gedeputeerde Staten hebben aan den heer A. Bijl te Tholen, eervol ontslag verleend als I d-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) Ie Middelburg. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Maart 1911. In deze maand viel alhier In 11 regen dagen 55,1 m.M. regenwater; tegen 6 regendagen met 33 2 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was: (verschillende korte tqden tot dagen samengetrokken), 3 dagen helder, 6 dagen licht bewolkt, 6 dagen half bewolkt, 6 dagen zwaar be wolkt en 10 dagen betrokken. De windrichting was: 3 dagen N„ 4 dagen N.-O., 9 dagen O., t dag Z.-O., 2 dagen Z., 2 dagen Z.-W., 7 dagen W. en 3 dagen N.-W. Het stormseln stond totaal 125 uren bq, dat Is ruim 5 etmalen, de vorige maand 12} etmaal. Brouwershaven. In een op Zaterdag 1 April 1911 gehouden vergadering van het ziekenfonds .Draagt elkanders lasten" werd rekening gedaan over het boekjaar van 1 April 1910 tot 1 April 1911. De ont vangsten bedroegen f210,17; aan zieke leden werd uitgekeerd pl.m. f 137,10. In 1910 traden 5 nieuwe leden toe en won de vereenlglng 31 donateurs. De kas bedraagt In zqn geheel f 751,56, waarvan f 301,67 In het reservefonds Is gestort. Hiervoor worden de gelden der donateurs en In zeker percentage van de contributie der trekkende leden gestort. In 1902 werd de vereeniglng op initiatief van ds. v. d. Broek en eenlge andere fieeren opgericht, en ls begonnen met 25 contrlbueerende leden. Zeer langzaam Is de vereenlglng vooruitgegaan en Is nu op 't oogenblik 50 leden sterk. Het Is jammer dat niet meer leden zich aanmelden. Ver schillende leden hebben van de ultkeerlng genoten, waaronder eenlgen het max'mum- bedrag. Traden wat meer leden toe, dan zou de ultkeerlng ook verhoogd kunnen worden, wat zeker zeer wenscheltjk zou zqn. Bruinlsse. Maandag hadden de heer R. de Waal Johz. en echtgenoote het voorrecht hun vqftlgjarlge ech'vereenlglng te herdenken. Bq die gelegenheid ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1