ZIERIKZEESGHEUft NIEUWSBODE. Maandag 10 April 1911. Tweede Blad. (Z ierikzeesche NIEUMfSTIJDINBEN. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschqnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9066. Ulfgavap-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. Redaotaupi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjdags-mlddags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den DlpeoteuPi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De rijke Amerikanen doen hun uiterste best om maar steeds nieuwe manleren van geldweggoolen te bedenken. De heer Lawrence Waterbui y heeft nu werkelijk Iets nieuws bedacht. Aan 't slot van een groot feestmaal, dat hl] gaf, werd een reusachtige pastel binnengebracht, waaruit, toen de korst was gebroken, 12 levende dieren te voorschijn kwamen; voor leder der 12 gasten één. Daaronder waren een kikker, een pad, een kleine zwarte kat, een groene hagedis enz. Nadat de pastel van binnen wat was uitgeschrapt, vielen de gasten er op aan en deden het gerecht alle eer aan. De beesten hadden elk een gouden kettinkje aan een poot. Dat mocht de gast, die het dier kreeg, houden. De begrafenis van de zeven niet herkende slachtoffers van den torenhuls- brand te New-York was een geweldige betooging der arbeidersbevolking. Honderd arbeidersverenigingen hadden haar leden 's middags uit de fabrieken opgeroepen, zoodal In een conlectle-dlstrlct geen machine werkte. De rouwstoet, waaraan ruim 70.000 personen deelnamen, begaf zich van twee gedeelten der stad naar Washington Square. Urenlang stond de zwijgende menigte, die op den stoet wachtte, In den stroomenden regen. Hartbrekende tooneelen speelden zich af, toen de stoet In de nabijheid van de plaats des onhells kwam. Vele geredden hadden zenuwtoevallen, zoodat de hulp der geneesheeren van de ambulance her- haatdeltjk noodlg was. Na de begrafenis steeg de stoet gezamenlijk de 5th Avenue op. Toen ging men uiteen. ITALIC. Rome, 7 April. Aan het galadiner bracht de kroonprins de groeten van den keizer en de keizerin over, en gaf uiting aan de hartelijkste gevoelens van Duitschland voor den bondgenoot. De koning antwoordde dat de totstand koming der eenheid van Duitschland op dezelfde gebeurtenissen volgde als de eenheid van Italië, waaruit voortkwam een Internationale toestand en het Drievoudig Verbond, waardoor een langdurig tijdperk van vrede Intrad. SPAMJE. Madrid, 7 April. Tusschen de stations Arzola en Olozagoltia had een botsing plaats tusschen een van San Sebastian komenden trein en een extra-trein, die met Portugeesche toeristen gevuld was, en van Portugal naar Frankrflk ging. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Op de plaats der ramp ligt de sneeuw 15 centimeter hoog. Het verkeer Is gestremd. RUSLAND. Te Streina, In de nabijheid van St.- Petersburg, Is een Japannees aangehouden, verdacht van splonnage. In zqn bezit werden gevonden fotografieën van Peterhof, Oranlenbaum en de zuidelijke kust van de Oolf van Finland. Voor het gerecht Is behandeld de zaak tegen zekeren Povage, oud-matroos, bediende bij de drukkerij van het ministerie van marine, beklaagd van het verkoopen van vlootgeheimen aan bultenlandsche marine-attachés in de jaren 1903 en 1909. Povage is schuldig bevonden en veroor deeld tot twaalf jaren dwangarbeid. FRANKRIJK. Parijs, 6 April. Van alle kanten aldus Lamarzelle dreigt oorlog. De doorgraving van de landengte van Panama kan een hevlgen strijd doen ontbranden. In Europa bestaat de kwestie van Elzas- Lotharlngen en In het Oosten dreigt onaf wendbaar een Dultsch-Engelsch conflict. Het zou thans dus een slecht gekozen oogenbllk zijn om over de vredesbeweging te spreken. Rlbot zegt, dat het verbond met Rusland en de .entente cordiale" voor Frankrijk een groote kracht zijn. In het belang van Frankrijk zal het verbond met Rusland blijven bestaan. Men overdrijft de beteekenls van de bijeenkomst te Potsdam. De bulten landsche toestand Is niet zoo onrustwekkend als men het voorstelt. De moeliqkheden in Marokko warerf voorzien. De grootste moeilijkheden komen van den kant van Marokko. De eenlge goede politiek Is, den sultan te helpen de orde In zijn staten te herstellen. Te Vlncendlères bij Modane aan de Fransch-llallaansche grens zijn Donderdag 22 huizen onder een lawine bedolven. Na langdurig graven slaagden de uitgezonden redders erin de onderwijzeres van het plaatsje op Ie delven, haar toestand was echter van dien aard, dat men voor haar behoud vreest. Vijf leden van eenzelfde familie werden dood uit de sneeuw te voorschijn gehaald, alleen de heer des huizes leefde nog. Het ministerie van bultenlandxche zaken verklaart dat het bericht der Kölnlsdie Zeltung als zou een gemeen- schappeiqk optreden van Frankrijk en Marokko te verwachten zijn, van allen grond ontbloot Is. Ingevolge een klacht, die 18 Februari van dit jaar door den minister van bulten landsche zaken werd Ingediend, Is er een onderzoek Ingesteld om uit te maken, wie er zich schuldig hadden gemaakt aan verstrekking en verduistering van docu menten, die aan het Fransche ministerie van bultenlandsche zaken thuis behooren. Het onderzoek heeft geleld tot de aan houding op 31 Maart van den leerling- consul René Rouet, weikzaam aan het ministerie van bultenlandsche zaken, en twee andere personen. Mannon en Pelller geheeten. Huiszoekingen, bij deze menschen gedaan, hebben der justitie aanleiding gegeven hen alle drie gevangen te houden. Het schgnt vast te staan, dat de leerling-consul kans gezien heeft, 's avonds verzegelde papleren uit het ministerie mee naar zgn huls te nemen, waar er dan voor zijn handlangers kopte van werd genomen. Den volgenden ochtend lagen de stukken weer op hun plaats. Minister Cruppl heeft maatregelen doen nemen om te voorkomen, dat leerlingen- consul en lagere ambtenaren bij hun werkzaamheden op het ministerie kennis kunnen nemen van gewichtige regeerlngs- stukken. Naar verluidt betreft het verraad docu menten, die op de spoorwegen In Kleln-Azlë. Inzonderheid op den Bagdad- spoorweg (waarin Dultschand veel belang steil) betrekking hebben. DUITSCHLAND. In een hotel te Hamburg heeft zich een liefdesdrama afgespeeld, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Den 2en April kwamen In een hotel In de nabijheid van het hoofdstation een heer en dame aan, die voorgaven echtgenooten te zijn. Toen men de gasten Donderdagmiddag In het geheel niet meer zag, liet de eigenaar de deur van de kamer, waar zij hun Intrek hadden genomen, met geweld openen. Men vond toen de heer en de dame dood In bed liggen. Belden hadden cyaan-kali Ingenomen. Bovendien had de jongeman zich voor een spiegel de polsaders door gesneden en met een dolk de slapen doorboord. Daarna had hl) zich snel te bed begeven en rustig den dood afgewacht. In het vreemdellngenboek stonden de beide slachtoffers Ingeschreven als de heer en mevrouw Ouldo Ermrlch, uit Breslau. Donderdagmiddag schreef de jongeman een brief aan zijn vader, die vertegen woordiger eener groote machine-fabriek te Breslau Is, waarin h|] hem meedeelde, dat hij en z||n geliefde wenschten te sterven daar hun ouders weigerden hun toe stemming tot een huwelijk Ie geven. Een half uur nadat de belde lijken waren gevonden, kwam in het hotel een telegram van den vader uit Breslau aan, waarin deze den hotel-eigenaar verzocht, het paar te laten arresteeren. In het bezit der jonge vrouw werd een hoeveelheid cyaan-kall gevonden, voldoende om 200 menschen te vergiftigen. De jongeman, die zijn waren naam had opgegeven, had twee. dolken bij zich. HQ was 21 jaar oud en student In de chemie. De Identiteit van het naar schatting ongeveer 19-jarlg melrje kon tot nu toe nog niet worden vastgesteld. NEDERLAND. Meppel, 8 April. Maandag zal de heer mr. H. Smecnge, lid van de Tweede Kamer uit het district Meppel, een auto tocht doen door de onderscheidene gemeenten van zijn district. In alle dorpen zal hij officieel worden begroet ten gemeentehuize. De tocht geschiedt naar aanleiding van zijn 25-jarlg jubileum als Kamerlid. Amsterdam. De herkomst van het pakje bankbiljetten, groot f 1890, dat verleden week verstopt werd gevonden In één der privaten van het Palels van justitie, Is zoo goed als bekend. Hei geld moet afkomstig zijn van een verdachte, die dien dag uit Hilversum naar hier was .gebracht, be schuldigd van verduistering. Hij wordt verdacht de eigenaar te zijn en het op de geheimzinnige plaals te hebben opgeborgen uit vrees dat het, bq een te verwachten fouilleering, In zijn bezit zou worden ge vonden en in beslag genomen. Men Is tot dit vermoeden gekomen (dat reeds zoo goed als zekerheid is) omdat het pakje omwoeld was met een koord, waarvan het restant in het bezit van den arrestant Is gevonden. Lisse. 7 April. Wat er nu op de bollen velden gebeurd Is In de laatste paar dagen met strenge vorst, Is bQ menschengeheugenls nog nooit het geval geweest. Alles ligt als verslagen voor den grond; wat er van over zal zijn Is nog niet te zeggen; er moet eerst weder geregeld doolweer In treden. Waarschijnlijk komt er van den bloei weinig terecht en van het aanstaande gewas ook zoo goed als niets. De handelaars zitten allen verlegen met deze omstandigheid. Vele orders zijn reeds voor het komende seizoen geboekt en vele artikelen tegen lage prijzen, omdat er de laatste jaren overvloedwas. Denkelijk zal er dezen zomer gebrek aan bollen zqn, een misgewas staat als waarschijnlijk voor de deur. Voor het groote publiek, dat zoo gaarne deze streek bezoekt, zal het eene teleurstelling worden en niet minder voor de café's en andere menschen, die uit dezen bloeitijd gewoonlijk een buitenkansje halen. Als er van den bloei nog Iets terecht zal komen, moet men In elk geval voor een bezoek de tqd omstreeks Paschen afwachten, er Is vóör dien tqd'nog niets te zien. Utrecht, 8 April. Vrijdagmorgen be merkte wed. B., wonende Rlouwstraat 3 alhier, dat op het herhaaldelijk bellen van leveranciers aan het aan haar woning grenzende perceel, door het echtpaar Jensen bewoond, niemand voorkwam. Dit wekte haar argwaan op en onmlddeliqk stelde zij er een agent van politie mede In kennis. Deze verschafte zich toegang tot de woning, In één van de kamers vond hij op het bed de echtelieden bewusteloos liggen. De sterke gaslucht stelde hem van de oorzaak op de hoogte. Door middel van een zuur stofkoffer slaagde hl) en enkele andere te hulp geroepen agenten er In de levensgees ten der echtelieden weder op te wekken Wel zeer merkwaardig mag het heeten, dat het twee-jarig kindje, dat eveneens b|| de ouders in het bed lag, absoluut geen last van den bedwelmenden Invloed van het gas'bleek 'gehad te hebben. Lelden, 7 April. Hedenmiddag is In een schamele woning aan het Utrechtsche Jaagpad door buren in een kelder het lijk gevonden van den 75-jarlgen Jan Hooge- wonlng, die daar met zijn 47-jarlgen zoon samenwoonde. Het bed lag op het lijk. Op den vader, die nog eenlg geld bezat, wat hij gewoonlijk op de borst droeg, werd nu niets gevonden. Zijn zoon had echter een bankbiljet van f 10 In den zak, dat hij zelde van het iqk genomen te hebben. De politie kwam dus de zaak verdacht voor, temeer, omdat de zoon met den Vadermin onmin leefde en neemt hem een streng verhoor af. —18 April. Omtrent het bovengenoemd geval betriffendej'het lijk van een ouden man, bericht men nader, dat vermoedelijk niet am misdaad moet gedacht worden. Men vond op het iqk geen teekenen van geweld, en de geneesheer was van oordeel dat de man den natuurlijken dood Is gestorven. De zoon, die In verzekerde bewaring was gesteld op het politiebureau, Is dan ook na een verhoor weder op vr||e voeten gesteld. 's-Qravenhage Alhier heeft zich een dame gevestigd als commlssionnalre in effecten. Een Duilscher, die alhier was ge komen om werk te zoeken en in een klein hotel In de Wagenstraat logeerde, werd de vorige week des morgens In de vroegte in de Bierstraat In bewusteloozen toestand op straat gevonden. Zoodra de man, wiens gelaat half be dekt was door een doek, welke hem gedeeltelijk in den mond zat, weer tot bewustzijn was gekomen en naar het politie-bureau gebracht, deed hij aldaar een verhaal, dat hij, uit een herberg komende, door drie mannen op straat wat mishandeld en van zijn geld en horloge beroofd. De politie vond echter zijn doen en laten eenlgszlns zonderling en liet hem daarom geneeskundig onder zoeken. Toen bleek, dat de man een epilepticus is, en men vermoedt nu, dat hQ des avonds op straat een toeval gekregen heeft en vervolgens In zijn jewusteloozen toestand beroofd is, waarbij de dieven hem dan voor alle zekerheid een doek voor den mond zouden hebben gebonden. De geheele waarheid zal echter wel moeilijk vast te stellen zfln, want de vreemdeling weet volstrekt niet aan te wijzen In welke herberg hij geweest Is. Delft, 8 April. Donderdagochtend hebben baron Oevers, kamerheer 1. b. d. en gezant van H. M. de Koningin te Berlijn, en de eerste kamerheer jhr. W. J. P. van den Bosch, daarvoor ln opdracht van Hare Majesteit uit Nederland overgekomen, zich naar Frelenwalde begeven, om het stoffeljk overschot van de op 6-jzrlgen leeftijd, op 22 December 1806 aldaar overleden en begraven Prinses Paulina van Oranje- Nassau, In stillen ernst over te leggen In het bronzen kistje, waarin het naar Delft, ter bijzetting In den koninklijken grafkelder, zou worden vervoerd. Namens H. M. de Koningin werden bloemen op het kistje neergelegd. Alhier heeft Vrijdag de plechtige bij zetting In den Koninklijken gralkelder plaats gehad. Ten 10 uur 6 minuten reed de trein voor, waaraan de wagon gehaakt was, waarin het kistje was geplaatst. Toen de metalen kist, waarop jaar en naamcijfer van Prinses Pauline, rustende op vier leeuwenklauwen, op de baar was geplaatst en daarop was gelegd een palm tak en eenlge witte leliën van H. M. de Koningin, zette de stoet zich In beweging. Na een half uur was de Nieuwe Kerk bereikt, waar Z. K. H. de Prins, benevens de burgemeester van Delft, in diens kwaliteit van commissaris van den Konink lijken grafkelder, het lijk opwachtten. TerwQl het orgel Chopin's treurmarsch deed hooren, schreed de stoet door de kerk naar den grafkelder, waar de kist geplaatst werd tusschen den Vader en de Moeder van de Prinses, Koning Willem 1 en diens gemalin. De plechtigheid was hiermede ten einde. De oude heer v. Hwonende aan het Oostelnde te Delft, werd plotseling krankzinnig en moest Woensdagmiddag naar het krankzinnigengesticht worden vervoerd. Zijn zoon, wonende aan den Verwersdljk, kwam zijn vader nog even groeien, doch viel vlak voor de deur, waardoor hij zijn been brak. Even later kwam het rijtuig voor, dat den vader naar het krankzinnigengesticht bracht en een brancard, die den zoon naar het ziekenhuis vervoerde. Dordrecht, 7 April. In het vaartuig van den beurtschipper Landsheer, van Hoek bq Neuzen, liggende aan de Bomkade alhier, brak Donderdagmorgen In het achter-onder brand uit, doordat het hout In de onmlddeliqke nabijheid van de kachelpijp vlam vatte. Door een aantal op den wal aanwezige personen werd het vuur spoedig gedoofd en een gedeelte der lading gelost. De schade bleef beperkt tot het houtwerk en wat ïqnkoeken. Daar het schip niet verzekerd wat, Is het gelukkig, dat zoo spoedig rappe handen om te helpen aanwezig waren. Breda, 7 April. Woensdagvoormiddag omstreeks lij uur was de nog jeugdige vrouw van den melkboer v. d. B., wonende op Hulsdonk Ie Roosendaal, onder deze gemeente, alleen thuis, toen de deur van de woning geopend werd door een persoon als slager gekleed, die zonder Iels te zeggen, de deur achter zich toesmeet, de vrouw beetpakte, op den grond gooide en onder zware bedreigingen schandelijk ont- eerde. Daarna verliet hq de woning weder, de doodeiqk verschrokken vrouw In ellendl- gen toestand achterlatend. De kerel had haar gezegd zekeren M. te zijn, slagers knecht bij V. A. aldaar, hetwelk echter bleek gelogen te zqn. De vrouw, die terstond de maréchaustée van een en ander in kennis stelde, beweert den persoon nooit gezien te hebben en geeft als signalement op een blond persoon, niet groot van gestalte, met kleine blonde snor, ongeveer 30 jaar oud. Olsteren werd alhier door de maré- chaussée een ware razzia gehouden onder al wat slagersknecht is. Reeds zqn een 3-tal opgehaald en na confrontatie weer losgelaten. Men begrijpt dat zulks onder het slagersgllde heel wat consternatie te weeg brengt, te meer daar men om klaar heid In deze zaak te brengen nog meerdere personen, schuldig of onschuldig, ter confrontatie zal moeten ophalen. Donderdagnamiddag liep mevr. M. d. R. op de Baronielaan alhier met een taschje met ongeveer f 20 in de hand, toen een opgeschoten, circa 16-jarlge jongen het taschje uit haar hand sloeg, het opraapte en er mee vandoor ging. De jongen bleef onbekend. Dlnteloord, 6 April. Terwijl de motor op de hofstede van den heer P. S. In vollen gang was, had de arbeider C. d. V. het ongeluk te struikelen, waardoor hQ zoodanig met den riem, welke In vlugge vaart over het vlugwlel loopt, In aanraking kwam, dat hij een diepe hoofdwonde op liep. Oogenbllkketqk werd geneeskundige hulp Ingeroepen. Ofschoon de arts aan- vankeiqk het ergste vreesde, Is thans echter het gevaar geweken. De arbeider W. de N., In dienst van den heer A. Br., was met paard en kar op den publleken weg. Het paard sloeg op hol, ging den dqk af en kwam met zulk een vaart tegen een boom, dat het van het voertuig los kwam, waarna het op zqn eentje voortrende tot het werd gegrepen. Intusschen was de voerman al spoedig op den grond terecht gekomen en wel met zulk een kracht, dat hij ernstig verwond huiswaarts moest gebracht worden, waar de intusschen ingeroepen genees kundige het eerste verband aanbracht. Gemengd Nieuws. Een meisje vermoord. Te Rackow, In Pommeren, Is uit het Kamerermeer het iqk opgehaald van een 19-jarlg meisje, Telzlaf genaamd. Biqkbaar was zq ver moord en, als van den moord verdacht, Is een jonge boer aangehouden, LUpkow ge naamd, die verliefd op het meisje was, maar door haar was afgewezen. Tusschen den moordenaar en het slachtoffer moet een hevige worsteling hebben plaats gehad, want zq had aan gelaat en borst verschei dene kwetsuren cn haar belde polsen waren gebroken. Donderdagmorgen waren te Qent twee kinderen, 10 en 8 jaar oud, bq een kameraadje aan 't spelen op een slaap kamer. Eensklaps rolde hun bal onder het bed één der kinderen kroop er onder om den bal op te zoeken en zag daar een verroest voorwerp liggen, een ouden revolver. Het kindje toonde het voorwerp aan haar zuster, toen eensklaps een schot afging en het zusje aan den hals getroffen werd. Haar toestand Is gelukkig niet levensgevaariqk. Burgerlijke Stand van Scherpenlsse. Maart 1911. Qeb oren: 3. Hendrlkus Zacharias Alexander, zoon van C. Boller en J. L. Quaak. 6. Adrlaan Sebastlaan, zoon van J. C. Suurland en L. C. PouluBse. 7. Adrlana Maatje, dochter van A. M. Dflke en K. D. Blom. 11. Marina Llentje, dochter van M. Dike en P. de jager. 18. Adrlaan Laurens Gerrit, zoon van L. C. van Doorn en T. E. Zuldweg. 18. jannetje Berbera, dochter van G. J. Quaak en M. A. de Graaf. 22. Johannes, zoon van I. S. Hage en C. J. van Grlethuyzen. 23. Jacob, zoon van C. Boller en N. Zwagemaker. 25. Christlaan, zoon van Leendert Qulljam en Kaatje Bergers. Gehuwd: 16. Johannes Vroegop, 41 jaar en Clasina de Jager, 35 jaar. 30. Anthonle Marinus DQke, 17 jaar en Kornella Dingena Blom, 26 jaar. Overleden: 5. Hendrik Paulusse, ongehuwd, 59 jaar. 5. Hendrlkus Zacharias Alexander, 3 dagen, zoon van C. Boller en J. L. Quaak. 27. Johanna Janna van der Wei ff, 84 jaar, wed. van Jacobus Boogaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5