BENSDORPs Padvinder-Chocolade. DC Volmaakt fabrikaat. cent per reep. -1\ cent per reep. Telegrafisch Weerbericht, ADVERTENTIEN. M mr Mspmiuitfriig, Leden-Vergadering Zugmnipi „Ni ui Hopt" Openbare Uitvoering Algemeene Repetitie op Zaterdag 15 April. Doet te weten: Aan ds. M. J. Adrlanl, pred. bg de Herv. Qem. te Almelo (vroeger te Brouwers haven), Is met Ingang van 1 Mei a.s., na meer dan 40-jarIgen dienst, emeritaat ver leend. Ds. J. Klomp hoopt Zondag 14 Mei alscheld te nemen van de Ned. Herv. Icerlt te Hoog-Blokland en Zondag d. a. v. intrede te doen te Poortvliet, na bevestigd te zijn door ds. R. Steenbeek uit Scherpenlsse. Beroepen b] de Herv. Qem. te Brakel ds. J. H. van Paddenburgh te St.-Annaland. Bedankt voor het beroep naar de Qeref. Qem. te Zeist door ds. H. Roelolsen te Brulnlsse. Het bericht omtrent de beroeping van een predikant bij de Oeref. Kerk C te Middelburg Is onjuist. Eerst heden (Maandag) heeft beroeping plaats. Kroondomein. Blijkens het verslag omtrent den toe stand van het kroondomein In 1910 een verslag, dat een opgave bevat van de verschillende werkzaamheden wijzen de uitkomsten der peilingen, verricht langs den vooroever van den zeedijk bij den Oranjepolder, In de gemeente Vrouwen polder, op een gunstlgen toestand. Uit het schor van dien dijk werd kiel ontgraven ten behoeve der verhooging en verzwaring van den dp tusschen de Oranje- en Wllhelmlnapolders. Door de uitvoering van dit werk werd voorkomen, dat bij Inundatie van den Wilhelminapolder ook de tot het kroondomein behoorende Oranje polder onderloopt. Omtrent de uitvoering van de Tlendwet 1907 wordt aangeteekend, dat een groot aantal der In 1909 van de betrokken tiendcommissies ontvangen bezwaarschriften (ten getale van 3000) reeds is beantwoord. Voor zoover door de betrokken tlend- commlssle onderzocht, zijn de geldigheid, de aard en de omvang der door het kroon domein aangegeven tiendrechten erkend. Slechts voor enkele perceelen was zulks niet het geval. Het kapitaal, belegd op de wpe als vastgesteld bl] de wet van 16 Juli 1907, was op 31 December 1910 groot I 525 633,21®. Slechts met één tlendpllchtlge Is Inge volge de wet van I Juli 1909 overeen gekomen omtrent het bedrag van de jaarlpsche zuivere tiendopbrengst van twee perceelen, begrepen In de aangifte van het kroondomein. Het kapitaal ten name van het kroon domein, Ingeschreven op het Qrootboek der 2J pCt. Nationale Schuld, bedroeg op 31 December 1910 I 6.681,000. Landverhuizing naar Canada. Als bijlage van het weekblad Handels berichten Is een boekje verschenen be vattende een uitvoerig verslag van den consul, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, over bovengenoemd onderwerp. Wie ge dachten over landverhuizing naar Canada voelt opkomen, zal goed doen dit handige boekje na te lezen, waarin tal van wetens waardige blzonderheden voorkomen. Enkele korte mededeetlngen worden hier aangehaald als voorbeeld. Zoo zegt de consul over het klimaat: „Een opmerking, die eveneens alle emigranten betrelt, moge hier nog worden bijgevoegd, n.l. deze, dat het klimaat van Canada van dien aard Is, dat slechts flinke, gezonde personen zich daar op den duur zeer gezond blpen voelen. Hiermede wordt In het geheel niet bedoeld te zeggen, dat het klimaat van Canada ongezond, onaangenaam of gevaarlijk Is, want het tegendeel Is waar en dat zal leder erkennen, die de kerngezonde, flinke en krachtige Canadeezen ziet. Behalve In Zuld-Brllsch- Columbla, waar het klimaat van Zuld- Engeland heerscht, d. w. z. bizonder zacht en aangenaam zonder uitersten, Is In geheel Canada de winter zeer streng en terwijl gezonde, krachtige personen tot de conclusie zullen Jcomen, dat die felle koude aangenamer Is en beter te dragen valt, dan de waterkoude In Nederland, schijnt het, dat lichamelijk zwakken er niet goed tegen bestand zp. De dagen mogen in den zomer soms zeer warm zijn, maar de warmte gaat altijd gepaard met groote droogte, die de warmte zeer dragelp maakt en daarbij komt, dat de nachten steeds koel zijn". Van belang Is ook de volgende waar schuwing: „Het wordt dikwijls gezegd, dat leder, die werken wil, In Canada werk kan vinden. Dit Is lang niet altijd juist; er zijn dikwijls perloden, dat de geheele arbeidsmarkt overvoerd Is en hierbij moet nog opgemerkt worden, dat het vooral In het Oosten wel In den winter voorkomt, dat men gedwongen wordt In het werkhuis te gaan, omdat het werk, dat te krijgen Is, b.v. het werken In de bosschen of bl) den aanleg van spoorwegen, te zwaar Is. Men doet dus verkeerd te redeneeren, zooals wel eens voorkomt, dat, wanneer men In zijn vak niet slagen kan, men toch nog wel ander werk zou kunnen vinden, want, zooals boven gezegd, Is dat dikwijls niet mogelijk". Emigratie van landbouwers is de hoofd zaak, en daaraan wijt de consul dan ook het grootste deel van zijn beschouwingen, bun allerlei wenken gevend, om eerst Ingezonden Mededoellngen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels 75 Cts; elke regel meer 15 Cts. door een seizoen bQ anderen de omstandig heden te leeren kennen, die zoo sterk van die In Nederland verschillen, hen waarschuwend zich niet te laten verleiden tot het aankoopen van land bij landagenten, en uitvoerige meedeellngen gevend over land- en tuinbouw In Canada. Emigratie van nlet-landbouwers wordt door de regeering van Canada niet aan gemoedigd; gedeeltelijk Is daarvan de reden, dat de „Labour Unions" zich daartegen verzetten, maar de politiek van de regeering wordt toch grootendeels gerecht vaardigd door het feit, dat er herhaaldelijk ttyden zijn, waarin de vraag naar ambachts lieden en fabrieksarbeiders door het aanbod verre overtroffen wordt; In sommige vakken, b.v. In het kleermakersvak, bestaat een chronische overvoering van de markt. S TOR M. Nog steeds komen er storm-, sneeuw en ysberlchten uit Engeland. Postkarren bleven In de sneeuw steken en hadden tien of twaalf uren vertraging. De motor-postwagen van Dover naar Londen, die door veertig 4 vijftig arbeiders uit de sneeuw moest worden gewerkt, kwam 19 uur te laat in Chatham aan. Te Londen en op andere plaatsen wees de thermometer Donderdagavond 7 gr. F. vorst aan. Te Sandwich, waar lange ijs kegels aan de hulzen hingen, Is een dame op straat van koude gestorven. In Qlamorganshlre zijn vele schapen door de sneeuwstormen om het leven gekomen. De stoomvaart over het Kanaal heeft door het ruwe weder veel vertraging ondervonden. BH Swin Middle Is één der mannen van een reddingboot, die een in nood ver- keerend schip te hulp kwam, door een vallende ra getroffen en In de golven weg gezonken. Gemengd Nieuws. Een landgoed zonder eigenaar. Een kwestie, die aanleiding kan geven tot elndelooze processen en moeilijkheden, doet zich voor In het Dultsche stadje Ooch. In het gebied van dat stadje ligt n.l. een uitgestrektheid landerijen, met hulzen, welden enz., ter waarde van honderdduizenden, waarvan geen eigenaar Is aan te wijzen. Bij het kadaster Is als zoodanig Inge schreven de Menonieten-gemeente In Qoch doch deze bestaat wettelp niet; er zijn In Qoch twee doopsgezinde gezinnen, die echter geen gemeente vormen. Hoe de bedoelde landerijen op naam der Menonieten-gemeente Is gekomen, Is niet te verklaren; In de 18de eeuw zijn n.l. alle papleren en registers bij een brand van het raadhuis verloren gegaan. Het beheer van het grondgebied berust thans sedert jaren, met toestemming van de superieuren en van de doopsgezinde gezinshoofden, bij den burgemeester van Qoch. De landerijen zijn verpacht, doch de pachters kunnen de pacht niet betalen, daar niemand bevoegd is die In ontvangst te nemen. Ernstige pogingen om aan den toestand een einde te maken worden niet gedaan, want men Is bang, dat de regeering dan het onbeheerde goed zal naasten. Maar er ontslaan thans allerlei moeilijkheden. Tal van fabrieken te Qoch willen zich uitbreiden, nieuwe .moeten worden opge richt, doch een flink terrein Is niet te krijgen, wfll het „onbeheerde goed" zoo verdeeld Is, dat telkens tusschen gewone bezittingen een onverkoopbaar „Menonleten- stuk" ligt. Nu willen de belde overgebleven Menonieten een gemeente vormen en doen erkennen, doch dan zal 't de vraag zijn, ol die nieuwe gemeente rechten kan doen gelden op het onbeheerde bezit. Met dergelijke en nog Ingewikkelder rechtsvragen In 'I verschiet, Ipt Qoch ons een Ideale woonplaats voor Duitsche advocaten. De April-winter. Op de lentedagen In Maart zijn plotseling winterdagen In April gevolgd. Terwijl Ie Berlijn Zondag de thermometer 18,7° Celclus (circa 65" F.) teekende, daalde de temperatuur Maandag tot 2,8° C. beneden nul, dat Is circa 6° F. vorst. In verschillende deelen van Dultschland, o. a. In de Rijnstreek, Is sneeuw gevallen. Ook viel Maandagmorgen sneeuw Ie Londen en voorts waren de heuvels van Cleveland en Hambleton in Yorkshire met sneeuw bedekt. Oostenrp en Hongarije zijn eveneens door sneeuwstormen bezocht. In den Amerlkaanschen staal Oregon Is de dlenstbodennood, die In Amerika toch erg groot Is, ten toppunt gestegen. Te Salem, een stad In dien staat, worden tegenwoordig de dienstbare geesten bij opbod verhuurd. Levend verbrand I BIJ den arbeider M. v. Bodegom, te Blerl (bij Slmonshaven) had Vrijdag een tragisch ongeval plaats: De moeder begaf zich even bulten huls om wat maïs op te vegen, dat op den grintweg lag, en daar uit een zak was geloopen. Drie kinderen werden In huls achter gelaten, waarvan de oudste 5 en de anderen (tweelingen) bijna 3 jaar oud zijn, De kinderen waren om de kachel ge schaard. Één der tweelingen raakte In brand, liep naar de deur doch deze was gesloten. De moeder, In huls komende, opende de deur, en vond toen het lijkje van haar lieveling tegen de deur liggen. Al de klee deren waren verbrand en het lichaam was verkoold, geheel zwart gebrand. Het oudste kind vertelde, dat h|] de vlammen nog wilde uitblazen. De moeder is radeloos. Over de koudel Men schrijft uit Bellaglo: „Aan het meer van Como zitten wi| midden in den winter; gisteren heeft het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hevig gesneeuwd, zoodat de palmen en oleanders zich bulgen onder 't zware pak. En van uit Holland ontvang Ik reeds be richten over warmte en lente. Wat dit laatste betreft, van de lente hebben we slechts één klein proefje gehad, we zitten hier nu óók gezellig om 't haard vuur of het In 't hartje van den winter Is. Noodlottige ontploffing. Donderdag avond heeft een groot ongeluk plaats gehad In de fabriek van salpeterzuur der firma Duché te Vilvoorde. Twee vergaarbakken met die stof gevuld ontploften met zooveel geweld, dat de slag twee kilometers verre werd gehoord. Natuurlijk snelde dadelijk het volk naar de plaats van het onheil, want men was overtuigd, dat het slachtoffers zou hebben gemaakt. De gendarmen moesten bijspringen om de menigte het binnendringen te beletten. Weldra vond men de lijken van twee werklieden, Lafontalne en Wtllems, die op slag gedood waren. Verder zoekend, ontdekte men er nog zeven anderen, allen min of meer zwaar gekwetst, verbrand door het gevaarlijk vocht, zoodat verscheidene dokters de handen vol hadden om hun de eerste zorgen toe te dienen. De stoffelijke schade moet ook zeer aan zienlijk zijn, ofschoon het eigenlijke gebouw, in gewapend beton opgetrokken, niet ge leden heeft. Maar al de vensters zfln ver brijzeld en het werkmaterieel Is onbruikbaar gemaakt. Het parket doel een onderzoek naar de oorzaak van het onheil. TBLBORAMMBN. 's-Gravenhage, 10 April. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, door het Hof van Den Haag ver oordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis wegens beleedlglng van pastoor Schettens te St.-Janssteen In zijn blad De Volkswil. Regeeringstelegram d.d. 9 dezer be treffende de pestgevallen op lava en de daartegen genomene maatregelen. Den 7den dezer 13 gevallen, 3 dooden, 2 koorts- gevallen. Op 6 dezer bleken pest te zQn. Het hoofdbrandpunt van de pest Is Batoe en omgeving te Slngasarl. In het district Karanglo Is de pest onder ratten en menschen sterk verminderd. Het reizigers verkeer van en naar het besmet gebied is veertien dagen stop gezet. Het goederen vervoer wordt voortgezet, behoudens de ultvoergoederen, bedoeld In de pest- ordonnantlën. Een Regeeringstelegram, betreffende de pest, wegens storing aan de telefoon, eerst heden ontvangen, meldt dat op 8 dezer geen berichten van Penang ont vangen waren. De Inlandsche arts vond op 8 dezer geen pest, doch wel malaria. Olsteren, 9 dezer, negen gevallen, alle In Penang, waarvan 2 dooden. Een koorts- geval van 8 dezer bleek pest te zfln; de koortsen houden aan. In het geheel zijn 246 gevallen. De geheele afdeellng Malang la afgesloten met een militair cordon; de afsluiting van al de besmette districten bleek te bezwaarlijk. Rotterdam, 10 April. QRANEN. Bultenlandiche, zeer vait. Meel, f lljj, kalm. Blnnenlandsche Tarwe, f 8,75 4 f 10,75. - Haver, f 7,25 4 f 7,80. Bruine Boonen, f 12 4 I 16.50. - Mals, I 115. Lijnzaad, I 12,50 4 f 13,50. Voerzaad, f 12,50 4 f 13,50. - Zaalzaad, f16 4 117, Iets vaster. Koolzaad, I 11,25, weinig handel. Karwljzaad, t 12. Aardappelen, weinig aanvoer, veel vraag. Zeeuwsche f 4.60 4 I 4,80, overigens prQthoudend. Vlas. Op het land aangeboden regel matig verkocht. Marktaanvoer 3767 steen blauw, le kwaliteiten, 58 4 64 stuivers, 2de kwaliteit 48 4 54 stuivers; 3100 steen Qronlnger, 52 4 56 stuivers; 960 steen wit, 38 4 42 stuivers, alles verkocht. Eieren. Zeeuwsche I 3.20 4 I 3.40; Overmaasschc f 3,50 4 f 3,70. VEE. Aanvoer 354 Runderen, 35 4 41 ct., prima kwaliteit. Paaschbeesten 2 4 3 cent hooger afgedaan, handel slepend 378 Kalveren, 50 4 65 ct., vlug. 123 Schapen of Lammeren, 21J 4 26S ctzeer traag; Lammeren, 23 4 28 ct. 123 Varkens, 26 4 27J ct., lichte 25J ct., trage handel, geen vraag voor het buitenland. naar waarnemingen verricht In den morgen van 10 April 1911, medegedeeld door het Konlnkljk Neder!. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775 2 ie Stohnoway. Laagste barometerstand 754 6 te Hamburg. Verwachting (van den avond van 10 April 1911 tot den avond van 11 April): matige tot krachtige Noordelflke tot Noord oostelijke wind, aanvankelijk nog regen- of sneeuwbuien; later opklarend; zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Tholen, 8 April. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt; Jarige Zeeuwsche tarwe f8,50 4 I 10,— nieuwe f—4 f rogge f 5,40 4 f6,—, nieuwe I—,— 4 I—,— zomergersl f 4,— 4 f 4,50; wintergerst f 4,50 4 f 5,25; haver I 3,50 4 f 4,50; bruine boonen f 14,- 4 f 16,— witte f 12,- 4 114,-; voererwten f 6,60 4 I 7,— kookerwter. I 11,— 4 1 13,-; wikken 110,— 4 111,-; paardeboonen f 7,— 4 f 7,50 per H.L.; koolzaad f 4 I karwljzaad f 4 f per 50 K.Q.; uien I 3,— 4 f -,- per 50 K.O.; kipeleren f 3,- 4 f 3,50 per 100 stuks; hoolboter f 0,65 4 f 0,70 per j K.O. Qorinchem, 8 April. Op de heden ge houden Palmpaardenmarkt waren 253 stuks aan de lijn. Men besteedde voor luxepaarden f 500 4 f 650, werkpaarden I 150 4 f 450, 2j-jarlge paarden f400 4 1 450, IJ-jarige paarden f 200 4 f 300, hitten f 60 4 f 200. Oent, 7 April. Vlas. De handel In Russisch Is onbe langrijk. De prijzen blijven vast voor op het land geroot vlas, maar z|j zijn Iets minder voor Inferieure kwaliteit en In het water geroot. De aanvoeren van Inlandsch beginnen te verminderen. De vraag blijft goed en de prijzen bleven vast. Burgerlijke Stand van Duivendijke. te kwartaal 1911. Geboren: 4 Maart. Adrlana Cornelia, dochter van T. Stoel en A. Nellase. 7 Pleter Adrlaan, xoon van W. Dorreman en Kloet. Gehuwd: Geene. Ondertrouwd: 24 Maart. J. Kloet, van Brouwershaven en j. C. Onderd|k, van Dulvend|ke. Overleden: 4 Jan. D. Kamphof, oud 76 laren, wedn. van C. de Guyt. 27 P. Krlstetqn, oud 68 laren, echtgenoot van M- Llnders. Burgerlijke Stand van Stavenisse. Maart 1911. Geboren: 3. Cathallna, dochter van Mar. Goedegebuure en Cath. Wesdorp. 5. Cornetls, zoon van Corn. Potappet en Jacoba Dane. 6. Maria Pleternella, dochter van Joh. Stoutjeidljk en Pietern. Joh. Hage. 23. Helena Pleternella, dochter van Jan Hage en Pietern. Adr. LuQk. Gehuwd: 2. Jacobus van Zetten, 25 jaar, j.m. en Klazlna Lena Potappet, 26 jaar, j.d. 30. Jacobus Jan den Braber, 22 jaar, J.m. en Chrlije Jannetje Moerland, 19 jaar, J.d. Overleden: 14. Danker Johannes, 6 maanden, zoon van Mart. v. d. Berg en J. M. Neele. 26. Anthonla Janaje, 8 maanden, dochter van Jacob v. Datsen en Gleltje de Graaft. Den 13 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Qrootouders: WILLEM FONTEINE en LENA VAN WESTENBRUQQE, hun' 35-jarige Echtvereenlging j te herdenken. KeRKWERVE, 10 April 1911. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Qetrouwd: J. KLOET Jbz. en J. C. ONDERDIJK, die, mede namens wederzijdache Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Duivendijke, 7 April 1911. Heden overleed onze geliefde Zuster en Tante, CORNELIA WRIGHT, Weduwe van W. v. Almkerk, In den ouderdom van 74 jaar en 10 maanden. Zonnemaire, 9 April 1911. Q. P. WRIQHT. C. WRIOHT—Van de Kasteele. L. VIS—Van der Meer. J. VIS en Kinderen. Onzen hartelijken dank aan den Heer J.' OOUDZWAARD voor rijn gul onthaal op 6 April j 1., ter gelegenheid van het 25-jarlg In-dlenst-zQn van zijn Arbeider Corn. Bal Jz. Bruinisse, 8 April 1911. Zijn Gezamenlijk Dienstpersoneel. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden na het overladen van onzen geliefden Zoon, Broeder en Ver loofde, KORNELIS OELEIJNSE, betuigen wl] onzen hartelijken dank. Rotterdam, 8 April 1911, Slondwarsstraal 73a. Uit aller naam, J. OELEIJNSE, Echtgenoote en Kinderen. Afdealing Zierikzee. o p Zaterdag 15 April 1911, avonds 8 uur, in de groote bovenzaal van het „Huis van Nassau". Agenda: Verkiezing lid Federatie-Bestuur. Bespreking beschrijvingsbrief Algemeene Vergadering. Candldaatatelllng drie leden Hoofdbestuur. Aanwijzing afgevaardigden. W Deze advertentie geldt als eenige oproeping. te B u r g h. van het „VOORBEREIDINBSKOOR", met welwillende medewerking van eenige Leden der Zangvereenlging, In de zaal van QRAAFEILAND, op Maandag 17 April 1911. Firitróo t o,as Plaatsen bespreken 4 5 cent bij den Directeur. mntróo S oent. Oehuwde lieden uit den werkenden stand vrij. Telkens aanvang half 8 ure. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt ln Zeeland. Afdaaling Ziarfkzaa. VERQADERINO op Zaterdag 15 April, ten half twaalf uur, In het „Huis van Nassau". Te behandelen: Agenda Hoofdbestuursvergadering. Contrlbutleverhooglng. De Secretaris, M. C. MULOCK HOUWER. Het DAQELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen; Qelet op art. 137 van het Reglement op het Bestuur van genoemd Waterschap, dat het kohier van gewoon Dljkgeschot voor 1911 doorHeeren Qedeputeerde Staten van Zeeland, in dato 7 April 1911 Is invorderbaar verklaarden op heden aan den Ontvanger-Qrllfier Is algegeven. Zierikzee, 10 April 1911. Het Dagelljksch Besluur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontv.-Qrllfier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2