Maandag 10 April 1911. Eerste Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n t). Attentie s.v.p. H.H. Correspondenten ONDERWIJZER. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. - No. 9066. Ultnever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Radaoteuri i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maar.dags- Woensdags- en Vrfldags-mlddags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens den Qoeden Vrijdag, zal de Nieuwsbode van 14 April op aanstaanden Zaterdagavond worden uitgegeven, terwijl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest NIET zal ver schijnen. Aangezien in het nummer van Zaterdag met het oog op de feestdagen door H H. Winkeliers waarschijnlijk druk zal worden geadverteerd, verzoeken wij hun beleefd ons hunne advertentlën tijdig te doen toekomen, teneinde voor In het oog loopende plaatsing te kunnen zorgen. Groote of bewerkelijke advertentlën moeten Dondardag worden Ingeleverd. DE DIRECTIE. die ons opgave verstrekken der predik beurten, worden beleefd verzocht die voor den Goeden Vrijdag en het Paaschfeest in te zenden vóór a.s. Woensdagnamiddag 2 uur. De Redactie. Aan de openbare lagere schoof A te Zlerikzee (Hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN) komt te vaceeren eene oetrekklng van ONDERWIJZER, In het bezit der akte van vrQe- en orde-oefeningen der gymnastiek. jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren 600 en 6 drlejaarlQksche verhoogingen van 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwijl voor het bezit der hoofdakte 125 wordt genoten. Sollicltatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 24 April 1911. Zlerikzee, 10 April. By de heeren boek handelaars te dezer stede zijn door het comité van actie voor Grondwetsherziening en Algemeen Kiesrecht afdrukken neer gelegd van het te verzenden adres aan H. M. de Koningin. Van heden tot en met 24 April bestaat er by genoemde heeren gelegenheid tot het teekenen van dit adres voor alle meerderjarige mannen en vrouwen. Het hoofdbestuur van den „Alge- meenen Nederl. Bond van Schoenfabri kanten" besloot een krachtige actie te voeren tegen de Ingediende Tarlefwet. De voorgestelde bepaling, om chroom- gelooid geilen- en schapenvellen, zwart en gekleurd, met 12 pCt. naar de waarde te belasten, zou de schoenindustrie, die aan meer dan 60.000 menschen werk verschaft, zwaar trtffen. Noordgouwe. Op Donderdag en Vry- dagavond j.l. gaf het jeugdige fanfarecorps .Con Amore" alhier zyn eerste concert onder leiding van den heer Hottinga van Zlerikzee. Het corps gal een zestal nommers ten brste, waarvan gezegd mag worden dat de uitvoering de verwachting met het oog op het kort bestaan van het corps, verre overtrof. Deze uitslag Is te danken in de eerste plaats aan de voortreffeiyke leiding van den energieken directeur en voorts aan den yver, waarmede de leden zich hebben geoefend. Een viertal nommers gaf de heer Hottinga op violoncel en vlooi met pianobegeleiding door me], Fr. Vis, door welke uitvoering het concert zeer In degeiykheid won. Tusschendoor gaven de leden eenlge komische voordrachten, die het publiek eens harteiyk deden lachen. In één dier voordrachten traden ook een paar jonge dames op, aan wie een woord van waardeering niet mag onthouden worden. Na den afloop bedankte de burgemeester, jhr. C. A. van Citters, In krachtige be woordingen, ook namens het publiek, den yverlgen directeur voor den genotvollen avond en sprak zyn verbazing uit over de vorderingen van het corps In zoo korten tijd. Ook prees htj den yver en toewyding der leden, die zeker dezen lof ten zeerste verdienen. De heer Hottinga bedankte den burge meester voor de woorden van waardeering en zelde het bizonder op prys te stellen, dat juist de burgemeester zich op deze wyze voor het corps Interesseerde, daar hy zich overtuigd gevoelde, dat de steun van Z Ed.Achtb. voor de toekomst van het muziekcorps .Con Amore" niet genoeg op waarde kan worden geschat. Belde concerten eindigden met een geanimeerd bal, gedirigeerd door den heer L. J. Schouten van Zlerikzee. De opkomst was beide avonden zeer goed. Scharendijke, 10 April. De heer A. Hart- sema, hoofd der bizindere school alhier, Is benoemd tot hoold der blzondere s hooi te Sommelsdyk. Eikerzee, 10 April. Op Maandag 2en Paaichdag zal er In de school alhier, 's namiddags van 2 tot 6 ure, een tentoon stelling worden gehouden van voorwerpen uit het Bybelsch Museum, terwyi op den volgenden dag, 's avonds te 7 ure, door ds. Reus een verklaring en uiteenzetting van een en ander zal gegeven worden. Renesse, 7 April. Het bestuur van de vereenlglng .Renesse Vooruit" bestaat in zyn geheel uit de volgende heeren: L. Ntlant, voorzitter; W. F. del Campo, vlce- voorzltter; Coriy A. J. Smallegange, secretaresse; F. J. H. Jespers, penning meester, en de commissarissen Th. Lange, J. Hoogenboom en D. A. Vorster. Renesse. Door den Raad dezer gemeente Is tot gemeente-geneesheer, betast met de vaccinatie en doodschouw, met ingang van 15 April e. k. benoemd de heer H. W. Itlmann, arts te Brouwershaven. Haamstede. Door het gemeentebestuur alhier wordt aangelegd een voetpad van hier al naar den westerschen vuurtoren. De weg, die loopt langs de mooie en eenzame duinzoom, wordt met vreugde door de torenbewoners tegemoet gezien. Ook door vreemdelingen, die het prach tige kustlicht willen bezoeken, en men daar het mooist en 't minst gevaariykst strand vindt, zullen gaarne van deze goede verbetering gebruik maken. Brulnlsse. Dat er nog wel werkgevers bestaan, die Iets voor hun arbeldeis voelen, die wat voor hun luldjes over hebben, bleek Donderdagavond 6 April j.l. De heer C. Bal Jac.z. n.l. was op dten dag 25 jaar In dienst by den heer Jb. Goudzwaard, welhouder-dykgraaf alhier. De heer Ooudzwaard vercenlgde des avonds ten zynen huize al zyn vaste arbeiders en de vrouw van den jubilaris, waar zy allen rykeiyk werden onthaald. De jubilaris ontving uit de hand van den heer Ooudzwaard, als biyk van waardeering voor getrouwe plichtsbetrachting, een zeer mooie leuningstoel met hoogen rug, bekleed met bruin teer. Een zeer solled stuk, waarvan Bal nog jaren plelzier en gemak kan hebben. Zeer dankbaar en bewogen dankte de jubilaris zijn goeden baas voor dit kostbare geschenk, den wensch uitsprekende, dat baas Goudzwaard altyd zoo goed voor zyn werkvolk zal btyven en dat zyn arbeiders zullen toonen dit te waatdeeren door getrouwe plichtsbetrachting. Wy juichen dit voorbeeld van den heer Goudzwaard harteiyk toe. Het zal den band tusichen werkgever en arbeider bevestigen. Het Is te hopen, dat andere werkgevers dit schoone voorbeeld In uit- gebreiden kring zullen navolgen. Brulnlsse. In de Vrydag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van eenlge ingekomen stukken, behelzende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Ingekomen was ook een bericht van den Minister van Financiën; medegedeeld werd daarin, dat de le termyn der subsidie voor de sluis betaalbaar was gesteld. By de gehouden kasopname werd alles In orde bevonden. Op een adres van de afdeellng van den Bond voor Slaatspenslonneering en een dito van de Klesvereenlgtng .Burgerplicht", verzoekende de conferentiekamer voor hare vergaderingen te mogen gebruiken, werd na eenlge discussie, waaraan de heeren C. Boller en Math. Jumelet Wz. met den voorzitter deelnamen, besloten, dat er een IQst op de secretarie zal gelegd worden. Wie nu de conferentiekamer wil gebruiken, doet daarvan aangifte ter secretarie, waarna de secretaris vergunning geeft en aan den burgemeester daarvan kennis geelt. Op een adres van schipper H. O. Jumelet, om ontslag van de pacht voor de zate door hem gebruikt, wordt gunstig beschikt. Besloten wordt deze zate by Inschryvlng weder te verpachten. Tot onderwijzer aan de openbare school werd met atgemeene stemmen benoemd de heer N. Elenbaas, onderwijzer te Wolfaartsdyk. Vastgesteld wordt nu een plan tot rlcleerlng van een gedeelte der gemeente. Met eenlge wyzlglngen wordt dit vast gesteld volgens het ingediende voorstel, zoodat nu gerloleerd zal worden van de Oudeslraat tot de woning van den heer L. Meermans en aldaar zal worden aan gesloten aan het bestaande riool. De goot In den Ring, die door onaangename geuren veel last bezorgde, wordt nu veranderd In een platte goot. In de plannen tot bestrating van den dorpsweg worden enkele wyzlglngen ge bracht. Bestraat zal worden een slecht gedeelte nabij den mestvaalt tot het ge deelte, dat nog nieuw is. Nu zou in behandeling komen het rapport der gaicommlssle, doch op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit In besloten zitting te behandelen. By de rondvraag brengt de heer Boller de toelating tot de openbare school ter sprake. Na eenlge discussie wordt besloten dit punt In een volgende vergadering te behandelen, daar het niet op de agenda voorkwam. Daarna ging de vergadering over in een beslotene. St -Annaland. j.l. Vrydagavond gal onze muziekvereeniglng .Accelerando" een uitvoering voor z'n ledin. Het programma bestond slechts uit acht nummers, doch deze waren met zorg gekozen. De voor zitter opende met enkele woorden, waarin hy zet, dat we geen volmaakt werk zouden hooren, daar de vereenlglng door allerlei oorzaken zeer weinig had kunnen repe- teeren. Toch zijn we niet teleurgesteld, Integendeelwas het ten gehoore gebrachte ook al niet smetteloos, we konden toch genieten door den beschaafden toon der blazers en ook de groote trom, onze heer Wtyler, wist dit Instrument, dat vaak door veel-te-hard-erop-ranselen, veel schoons bederft, goed tot z'n recht te doen komen, zonder dat het de blaasmuziek onhoorbaar maakte. 't Is, zooals de heer Slager opmerkte ,De perzik smaakte naar meer". Hopen we, dat .Accelerando" dezen zomer ons menigmaal zal vergasten op zulke be schaafde en beschavende muziek. Middelburg, 8 April. In verband met de hier onlangs plaals gehad hebbende zware mishandeling van den matroos Davldse, vernemen we, dat deze thans zoover is hersteld, dat hy hedenmorgen door den rechter van Instructie kon worden gehoord. By dit verhoor wees hy beslist de aangehoudene vrouw M. v. d. W. aan als degene, die hem den steek toebracht, wat deze trouwens ook weder bekende. De matroos heeft nog altyd veel pyn te tyden tengevolge van de verwonding. Men schryit aan de Mldd. Ct.: Het gerucht doet de rondte, dat by de Regeering het voornemen bestaat om een groot deel van den Braakman In te dyken en dat die Indyking zelfs niet ver ln het verschiet zou liggen. Mocht het gerucht waarheid bevatten, dan zou de Indyking beginnen by den noordeiyken hoek van den Stellepolder en vervolgens loopen naar den Angellnapolder by de haven van Biervliet. Een groote sluis zou gemaakt worden onder den Angellnapolder ter uit watering van den nieuwen polder en tevens het water ontvangen van de Isabellasluls. Door den nieuwen polder zouden vier wegen loopen; twee van Noord tot Zuid en twee van Oost tot West. Het laatste zeestrand van Philippine, omstreeks 40 M-'., zou dan verdwynen. Komt die Indijking tot stand, dan zou de Bouchautsche haven van de zee afge sloten worden, en bygevolg ook de stryd tusichen Philippine en de Bouchautsche haven, over het lossen van mosselen, voor goed tot het verleden behooren. Vllsslngen, 8 April. Tot adjunct-inspec teur van politie alhier is benoemd de heer P. J. C. H. Herten, thans volontair by de politie te Middelburg, vroeger te Ooes. Terneuzeo. Tot lid van den gemeente raad Is gekozen de heer M. Eijke (lib.) met 569 stemmen. Op den heer A. de Feyter (chr. htst.) waren 81 en op den heer C. Rlbbens (a -r) 300 stemmen uit gebracht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Burgh. Volledige uitslag van de op 7 dezer gehouden aanbesteding van de werken aan den Burgh- en Westland- polder, dienst 1911/1912 Ingeschreven door de heeren: J. M. Dekker, BrouwershavenI 8350 P. Bezuyen, Eikerzee- 8265 L. van de Velde, Brulnlsse. - 8244 A. van der V/eel, Haamstede - 8240 P. van der Linde, Eikerzee. - 8225 H. J. Romeyn, Burgh- 8210 Stavenisse, 8 April. Door het Plaatseiyk Armbestuur alhier Is aanbesteed het restaureeren van 6 armenhuizen. Voor de combinatie was Ingeschreven door de heeren D. Roozemond k f 1085,50 en D. Dane 4 f 1097. Den eerste is het gegund. Voor het timmerwerk afzonderiyk was Ingeschreven door D. Brand te Scherpe- nlsse k f 630 en A. v. Prooyen k f 680, en voor het smldswerk door wed. Kesteloo k f 17,50 en J. C. Leenhouts k f 17.90; waar niet by vermeld, wonen zy allen alhier. Door het waterschap .Stavenisse" Is aanbesleed het vervoer van 550 M8. grint en 100 Ms. kelslag. Perceel 1, 2 en 3 werd aangenomen door C Dorst Pz. 4 40, 60 en 75 cent en perceel 4 door Q. Smits 4 70 cent. Door het gemeentebestuur is aanbe steed het vervoer van 300 M8. grint en 40 M8. keislag; voor de belde perceelen was Ingeschreven door Q Smits en P. Dorst, leder voor 35 en 45 cent. By toting werd alles gegund aan Q Smits (alles is per Ms.) St.-Annaland, 10 April. Op 7 April werd door de vereenlglng .Landbouwbe lang" aanbesteed de levering van 58600 K.O. chlll-salpeter en 41C0 K.O. koper- sulphaat. Het eerste Is aangenomen door den heer L. Eveisdyk te Blezellnge k f 11,53 per 101 K.O. (gemalen) en het tweede door den heer H. J. Groeneveld Bz te Oud-Beierland voor prys geheim. RECHTSZAKEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank heelt terechtgestaan de 52-jarlge gemeente-veld wachter van Stellendam, die beschuldigd werd In Mei 1910 8 H.L. haver ten ge schenke te hebben aangenomen, wetende dat deze haver van mlsdryf afkomstig was. Op een Meimorgen had de veldwachter achter zyn woning acht zakken haver gevonden. Hy had dit beschouwd als een geschenk van een of anderen vlsscher, uit dankbaarheid wegens vroeger bewezen diensten. Hy had evenwel nooit Iemand gevraagd om te weten le komen wie de gever was en dus nooit ook iemand be dankt. Hy had later de haver verkocht voor 1 25. Uit verschillende aanwyzlngen en ook uit vroeger door den veldwachter afgelegde verklaringen trok het O. M. de conclusie, dat de man wel degeiyk wist, dat de haver door mlsdiyt verkregen was en dat hy zich dus schuldig gemaakt had aan heling. Otëlscht werd een jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om eenlg ambt by politie of justitie te bekleeden, gedurende vyf jaar. De veldwachter te Rossum, die, uit medeiyden met de tyders, den gemcentenaren wel eens kiezen trok, Is door den kanton rechter te Zalt-Bommel, overeenkomstig den elsch van het openbaar ministerie, veroordeeld tot f 10 boete wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De heer H. A. van Dalsum heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarby hy met vernietiging van het vonnis der Mlddelburgsche rechtbank, veroordeeld Is tot 300 boete ter zake van smaadschrift jegens den burgemeester van Hulst. Aan een verslag over eene zitting van een kantongerecht te Amsterdam ontleenen wij het volgende: Een smid, die In een steegje zyn smedery, woon- en slaapkamer, keuken, enz., In een vertrek heelt vereenlgd, werd er van be ticht, zyn hulshoudster aan den blaasbalg te laten trekken, en haar zelfs den voor hamer te laten zwaaien. Nu heeft de wetgever geen bezwaar er tegen, dat dames dit doen, maar wel tegen het feit, dat de smid voor dien .werkman" geen looniyst aanlegde en byhleld. De administratie zou er zeker voor den reeds bejaarden smid door verdubbeld zyn, als de nog niet be jaarde juffrouw haar wekeiyksch loonbriefje Ingeleverd had. Voor UEd. zooveel uur als hulshoudster werkzaam geweest zooveel en voor UEd. zooveel als smid gewerkt r= zooveel. Totaal zoo en zooveel. De agent, die proces-verbaal opmaakte, beweert, dat de juffrouw op den dag, dat hy haar sprak, een beetje aangeschoten was, waarop de juffrouw listig haar eenlgszlns blauw-aangeloopen neus (om by vaktermen te btyven) In haar zakdoek verbergt. Bovendien Is de neus geen corpus delicti of mag althans niet als zoodanig in aanmerking komen, omdat de wind daarvoor te guur Is. De juff ouw Is van oordeel, dat .dfe lent" hen zoekt en ze voegt hlerby.Wat staan Ik me ook hier voor niemendal op te winde". By welke opmerking de kantonrechter voegt, dat T nog niet uitge maakt werd, of die opwinding al of niet voor niemendal was. De ambtenaar van het O. M. knikt hterby goedkeurend, waar- schyntyk denkend aan den elsch, van zooveel gulden, die hy straks tegen Smit Co. zal stellen. Het feit gaat hierom: de agent zag de juffrouw aan den blaasbalg trekken. De juff ouw beweert, dat dit geschiedde ter.- elnde 't vuur aan te houden voor den wasch, 't gerecht zegt, dat 't was voor der smtd. Getuige geeft tce, dat de smid wel es een stukkle ijzer warmt, terwyt zy kolfiiwater aan den kook trekt, maar dat Is op en al. De elsch Is f 7.50 subs. 5 dagen. De verdediging van den smid luidt aldus: ,'t Ijzer lag In 'tvuur, Edelachtbare. Toen komt meneer de agent binnen en ioen kon Ik 't yzei d'r niet ulthale, want anders had ik meneer z'n broek verb-and en dan had ik toch een rapport gehad. Daarom bleef m'n hulshoudster trekkr. Ik spreek de waarachtige waarheid, want Ik heb gryze hare". De uitspraak Is 19 April as. V isscher Ij- Berichte n. Uit de verschillende plaatsen In Zeeland waar oesters gekweekt worden zijn In het seizoen 1910/11 (September—Maart) reeds 48 233 330 oesters verzonden. ONDERWIJS, De algemecne vergadering van hel .Nederlandsch Onderwyzersgenontsc'uap" zal dit jaar te Breda gehouden werden 27, 28 en 29 Juli. Tholeo By de ryksnormaallessen alhier zyn bevorderd Van de le naar de 2e klasse B. J. van Bezootjen, L. Blaas, A. p. van Damme, N. van Nieuwenhuljzen, 1.. J. ven Nieuwenhuyzen, J. M. van Westenbrugge en J A. de Wilde. 2 afgewezen. Van de 2e naar de 3e klasse A. van NleuwenhuOzen, J. W. van Houdt, M. C. Cornellsse, E. J. A. Engelvaart, M. J. den Engelsman, L. Jansen, C. A. Llndhout, C. Westerweel, J. Ph. Koene en J. Hasselton. 1 afgewezen. Van de 3e naar de 4e klasse: J. C. Stouljeidyk, W. O. Bastlaanse, J. Rynberg, C. M. van den Broek, J. van Dienst, A. C. de Oraal, L. M. de Graaf, J. P. Quakkelaar, J. J. van Dyke, H. B. Jansen en M. G. Kauffmann. 1 algewezen. KERKNIEUWS. Scharendijke, 8 April. Naar men ver neemt, Is ds. F. Brulnsma alhier beroepen by de Gerei. Gem. te Olanerbrug In Overysel. Renesse. De bevoegdheid tot het be roepen van predikanten by de Ned. Herv. Gem. Is, evenals In het vorige 10-jarlg tydvak, thans ook weer opgedragen aan het kiescollege alhier. Burgh, 9 April. By de heden gehouden stemming Is beslist, dat ook gedurende het volgend tiental jaren het beroepen van predikanten enz. zal verbiyven aan het kiescollege.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1