ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 7 April 1911. Derde Blad. (25 ierikzeesche Courant). HIEUWSTIIOIWaEW. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAQ verschynt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar h[| vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9065 Ultyevep-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteurs I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 are. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. INDIË Batavia, 5 April. Bij bacteriologisch onderzoek Is gebleken, dat de In Oost- Java uitgebroken z'ekte Inderdaad bullen- pest Is. De epidemie beperkt zich tot enkele districten van de residentie Pasoe- roeaa. Van regeerlngswege tracht men verdere verspreiding van de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. ZWITSERLAND. Uit Zwitserland komen van alle plaatsen berichten over sneeuwstormen en sneeuw- stortingen. Op den Slmplon-pas en den Furka-weg ligt de sneeuw vijf meter hoog. BIJ Amsteg aan den weg over den Gotthard zijn twee broeders door een sneeuwstortlng bedolven. Reeds Is het lQk van één hunner gevonden. Bij Ooppen- steln zfln eenlge arbeiderswoningen be dolven. Er worden vier man vermist. Aan den Slmplon-pas worden sedert Zaterdag drie sneeuwschoenloopers vermist. Men denkt dat zty ln den sneeuwstorm, die In den nacht van Zaterdag op Zondag ge woed heelt, het leven gelaten hebben. NOORWEGEN. la de noordelijkst gelegen stad van Noorwegen, Hammerfest, hebben Maandag ernstige onlusten plaat» gehad, verwekt door een groep geheelonthouders, die In den gemeenteraad de meerderheid vormen. Deze „seclarissen" zooals de Matln- correspondent te Chrlstianla ze noemt hadden op eigen hand bevolen, dat de slijteryen en tapperyen om zes uur gesloten moesten worden. Daar de wet deze In richtingen echter toestaat om tot acht uur 's avonds geopend te biyven, weigerden de handelaars en tappers om zich aan dit besluit te onderwerpen. Hierop trachtten de woedende volgelingen van wyien Carrie Nation de kroegen te vernielen. De chef der politie, die hen tot bedaren wilde brengen, moes! In alleryi vluchten, daar de mer.lgte dreigde hem In het waler te werpen. Er Is een oorlogsschip naar Hammerfest algezonden, ten einde er de O'de te gaan herstellen. DENEMARKEN. Door een groote uitsluiting In het bouwbedryi zyn 14 000 man werkeloos geworden. Het zyn metselaars, timmerlieden, electriclens, werklieden In de machinale houtbewerking, loodgieters en opperlieden. ENGELAND. Londen, 4 April. De maliboot .Mecklen burg" heelt In tegenwoordigheid van vele autoriteiten een proeftocht gemaakt van Vllssingen naar Folkestone. De proef slaagde uitstekend: de boot had ten 11.40 ure Vllssingen verlaten en kwam 4 30 te Folkestone binnen. FRANKRIJK. De gezworenen van het gerechtshof der Seine te Parys hebben weder een bedrogen echtgenoot, die zyn ontrouwe vrouw doodde, vrygesteld van stral. Het was de hotel houder Machet. Zyn vrouw liep eerst weg met een leeuwentemmer; maar zy kwam terug en Machet schonk haar vergiffenis. Eenigen tyd later liep zy weer weg en haar man haalde haar weder thuis. Maar toen zy betuigde, dat zy niet by hem wilde biyven en dat zy vryheld wilde hebben om te doen wat zy verkoos, ont stak Machet In drift en schoot haar dood. Oeiyk reeds gezegd Is, hebben de ge zworenen hem vrij van schuld verklaard, zoodat hy door het hof werd vrijgesproken. Eenigen tyd geleden huwde een In de buurt van Nantes zeer btkende man van de wereld, die zich markies De Rcque- feullle noemde, een adeiyke dame, madame De Bourmèie, burchtvrouwe van het slot van Bierre, die sedert drie jaren weduwe was. Maandag nu kwamen een aantal gen darmen op het slot van Bierre en legden den verbaasden mallre d'hOte! een bevel tot arrestatie van den markies voor, die geen markies was, eigeniyk Relsz heette, de zoon Is van kermisreizigers en wordt aangeklaagd wegens bigamie en falsificatie. Daar de nagemaakte markies echter op het oogenbllk met zyn vrouw le Brussel vertoeft, moesten de gendarmen onverrichter zake afdeinzen. De geheele streek van Nantes, Palmpol cn Saint Père-en-Retz Is wegens het op treden der justitie tegen den algemeen bekenden en zeer beminden .markies" grooteiyks opgewonden. Naar het heet, heeft een voormalige kamenier der mar kiezin, uit wraak, den valschen markies by de politie verklikt. Relsz, alias De Rcquefeuille, was door den geheelen adel uit den omtrek gastvry ontvangen, was met de hooge heeren koek en el geweest, en zelfs tot voorzitter van de renvereenlglng te Palmbeuf gekozen. NEDERLAND* Arnhem, 5 April. Dinsdagmorgen werd met trein 9 30 van hier overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden v. Rennes, die onlangs veroordeeld werd tot levens lange gevangenisstraf wegens mishandeling en moord op Adriana Pulle, te Renkum. Er was zeer veel toeloop van het publiek op het perron. De trein vertrok dien tengevolge met 10 minuten vertraging. Culemborg, 5 April. Jonkers, hoofd conducteur van de Staatsspoor, kwam hedenmorgen door de gladheid onder den goederentrein !"'3 Hem weid een arm en been afgereden. In het ziekenhuis te Ulrecht Is hy om 10 uur overleden. Hy laat een groot gezin na. Amsterdam, 3 April. Zaterdag heeft men In het Palels van Justitie een eenlgs- zlns vreemde ontdekking gedaan. In een luchtgat van één der privaten In het benedengedeelte van het gebouw, heeft men een pakje bankbiljetten gevonden, een waarde vertegenwoordigende van f 1890 De biljetten waren opgerold en gewikkeld In een flanellen lapje, waarom heen een touwtje was gebonden. Uit het feit, dat de plaats waar het pakketje werd aangetroffen, tamelijk moeiiyk te bereiken is, moet worden afgeleid dat bet geld daar opzetleiyk verstopt Is, waarschijniyk met de bedoeling, het later weder te kunnen wegnemen. Dat voornemen Is dan nu ver- ydeld, doordat een veldwachter toevallig het rolletje ontdekte. Op één der biljetten was twee keer de letter .L." geschreven 's-Gravenhage, 5 April. Het stoffeiyk overschot van Primes Pauline van Oranje zal as. Vrydag teri 10 u. 6 met den gewonen trein le Delft aankomen. De waggon met de kist zal worden afgehaakt en de kist op de kinderbaar, In gebruik by den Konlnkiyken grafkelder, worden geplaatst. De stoet zal zich langs den koristen weg naar de Nieuwe Ketk begeven. De baar wordt voorafgegaan door den commlsrarls van politie ln een rijtuig en twee bedienaren ter begrafenis en gedragen door acht dragers. Ter^weerszyde gaan drie lakeien In half-gala. Zy wordt gevolgd door den eersten kamerheer van H M. de Koningin en den Intendant. In de Nieuwe Kerk wachten de Prins en de burgemeester van Delft den stoet. De echtgenoote van den caféhouder W. v. S. In de Sumatrastraat alhier, kreeg, terwyi zy stond te wasschen, een toeval, waardoor zij voorover In de waschtobbe vief Doordat er op dit oogenbllk niemand In de nabyheld was en het ongeval niet dadeiyk werd opgemerkt, was de onge lukklge vrouw reeds gestikt, toen men haar te hulp kwam. Sommelsdijk. Eenparig hebben de bakkers alhier den broodprys met 2 ets. per brood verlaagd, zoodat nu de prys 1 ct. per K G. lager is dan die van het brood, aangevoerd vanwege de ccöperatleve bakkery te Dlrksland. Verband tusschen bemesting en vee. Veelooze bedryven zyn In ons land hooge uitzonderingen. In byna alle ge vallen Is het bedryf gemengd, d. w. z. dat de meeste landbouwers niet alleen aan landbouw, maar ook aan veeteelt doen. Wel ziet men het omgekeerde. In Holland en Friesland en elders zyn heel wat vee houders die niet aan landbouw doen en al hun land In welde hebben liggen. De enkele veelooze bedryven ter zyde latende, onderscheid Ik dus voor myn doel: a. Gemengde bedryven. b. Veehouderyen. De laatste vinden wij naluuriyk speciaal daar, waar de grond bizonder geschikt is, In Holland, Friesland en hier en daar elders. Het Is in die streken, dat we het beste vee vinden, voornamelijk het melk- lype. De aard en de toestand van het vee hangt ten nauwste samen met den aard en den toestand van den bodem, waarop het leeft, van den grond, waarvan het gevoed wordt. Haalt men uit de vee streken van ons land beesten naar elders, naar minder vruchtbare streken, dan gaan de koelen en het geslacht, dat zy voort brengen, In typische eigenschap achteruit, tenzy men zeer blzondere maatregelen neme. Eene HollandscheFrlesche of Oronlngsche koe (deze laatste als lype van vleeschproductie), overgeplaatst op den hoogen grond van Noord-Brabant of Drente, verliest met haar nageslacht in goede hoedanigheden, tenzy blzondere, zéér blzondere zorg besleed worde aan het voer, In de eerste plaats aan de welden. Er Is een kolossaal verschil tusschen het gras of hooi van verschillende welden. Men heeft grashool van 2 en 3 pCt. ver teerbaar eiwit, en er Is ook van 9 i 10 pCt. En het eigenaardige Is, dat met de styglng van het eiwit gepaard gaat een toename van het velgehalte, het zetmeel- gehalte en de aschbestanddeelen, m. a. w. dat de kwaliteit van het hooi dus In alle opzichten stygt. Tot op een zekere grens kan de veehouder zelf zyn weide verbeteren. Een ralioneele bemesting met stikstof, phosphorzuur en kali Is voor alle welden absoluut noodlg, zoowel voor die der veehouderyen als voor die der gemengde bedryven, maar toch in de eerste plaats voor die der laatste, daar waar de kwaliteit van het gras verbeterd moet worden, waar het eiwitgehalte moet stygen. Behalve de bemesting met kali en phosphorzuur In den herfst of In het voorjaar, Is het dus noodzakeiyk In het voorjaar alle weiden te bemesten met chlll-salpeter. De minste hoeveelheid, die daarvoor dienen kan, Is 150 K.G. per H.A. Al naar de toestand der welde minder gunstig Is, geve men meer. Dat, behalve een styglng van het eiwitgehalte en dus van de kwaliteit van het gras, ook de hoeveelheid gras en hooi toeneemt, behoeft zeker niet gezegd te worden. Doch niet alleen de kwaliteit van het hooi, maar ook die van andere producten, als granen, voederbleten, aardappelen enz., kan door een bemesting met chlll-salpeter verbeterd worden. Het Is juist deze Intensief werkende stikstof meststof, die het eiwitgehalte dezer voedingsstoffen doet stygen. Het direct gevolg van een chlll-salpeter-bemestlng aan veevoedergewassen Is, dat de boer minder krachtvoeder behoeft te koopen. Immers de aanvoer van krachtvoer kan alteen dienen, om In het gebrek van eiwit te voorzien. Wanneer ik het voorgaande kort samen vat kom ik tot deze conclusie: Een bemesting met chlll-salpeter op welden en veevoedergewassen verhoogt het eiwitgehalte van het veevoeder en daarmede de kwaliteit van het veevoeder in het algemeen. Een direct gevolg daarvan Is een vooruitgang en verbetering van den veestapel. Burgerlijke Stand van Zonnemalre. lste kwartaal. Geboren: 13 Jan. Leenderl Izak, a. van Ant. van Ast en P. Hoekman. 21 Mlchiel Christians, a. van J. de Vlieger en M. van Stalen 25 Nlcolaas, z. van M. v. d. Werf en M. de Wit. 27 Marinus Jan Willem, z. van N. W. van Putte en A. J. P. Gast. 30 Lcendert Joost, z. van L. van Fetlus en A. Ltndhout 26 Febr. Willem, z. van W. van Nleuwenhu|ze en L. Nufens. 15 Maart. Qeertrulda Johanna, d. van P. van Fetlus en J. van As. 20 Jannis Marinus, z. van J. M. Qelejnse rn M. v. d. Sande. 29 Jacob, z. van K. van der Meer en O. Hoekman. Overleden: 25 Jan. Pleter de Bruine, j.m., oud 51 Jaar (van Brouwershaven). 29 Maart Janna Metier, echtgenoote van M. de Jonge, oud 63 Jaar. DOOR PISCES XVI. Tegen het schryven van wat wy In een vorig artikel meldden over de zeehonden, kan dit reeds als afdoend gelden, dat na 1900 de uitkomst heeft bewezen, dat de Zeeuwsche botvlsschers groot gelijk hadden met hun verzoek aan de regeering om Instelling der rykspremle op het dooden van zeehonden. Wat toch Is het geval? De botvlsschers besomden In die jaren circa I 3000, een luttel bedrag, wanneer men In aanmerking neemt, de enorme oppervlakte water, waar In ongunstige omstandigheden kan gevlscht worden; en na dien tyd verbeterden jaar op jaar de uitkomsten, zoodat zelfs de geheele som per jaar aan bot ongetwyfeld Is vervyi- voudlgd, o. I. een afdoend antwoord, dat de zeehond, men moge het dier om zyn groote begaafdheden nog zoo waardeeren, voor de vlsschers nu eenmaal een zeer schadeiyk dier Is, en nu mag eenmaal overgevoeligheid tegenover het dier geen factor worden, om het behoud te betwyfelen. Men versta ons goedelke noodelooze kwelling, elke wreedheid tegenover een dier, hetzy een zeehond of een ander, achten wy uit den booze en helpen wy bestryden zooveel in onze macht Is, overtuigd, dat een dier evengoed gevoel heeft als een mensch, en diep gevoeld wordt elke waarschuwing, die wy dageiyks kunnen hooren: .Behandel de dieren met zachtheid!" In den stryd om het bestaan is het nu eenmaal niet te vermyden, dat het dooden van dieren plaats heeft. Wij weten wel, dat ook deze laatste meening beslryders vindt, maar dat Is nu eenmaal zoo maar niet met een reeks van woorden uit te maken. Reeds over het jaar 1903 werd o. a. gezegd, dat het resultaat der ullkeering van premies voor de vangst van zeehonden zeer goed merkbaar was. Overal, zoowel In de Wester- als Ooster- Schelde, vertoonden zy zich veel minder, en In kleinere troepen. Daar 2y door de vervolging zeer schuw geworden waren, waren zy ook minder gemakkeiyk te vangen. In dal jaar werd als blzor.derheld ver meld, dat de weervlsschery te Ouddorp met elk ty bezocht werd door een zeehond; telkens werden er koppen van vlsschen In de weer gevonden, en zalmen gevangen met een heelen hap uit het lichaam. Het gat In het weerhout wees de plaats aan, waar hij binnenkwam, en ofschoon de vlsscher allerlei middelen beproefde, strop pen van yzerdraad en bur.ztngklemmen plaatste, de zeehond was hem te slim, en als het getij een zekeren stand had bereikt verdween de roover met gevulde maag, om den volgenden dag weer terug le komenzoodat men hem nooit heeft kunnen krygen. Eenlge jaren later luidde het nog, dat het resultaat zeer goed merkbaar bleef. Overal was het getal zeehonden verminderd. In de Wester-Schelde, waar op hen veel met geweer wordt gejaagd, zag men In de zomermaanden troepjes van 15 tot 20 op de slikken van Saeftlngen. Ook In hst district Zlerikzee was duldeiyk te consta- teeren, dat de kudden minder en kleiner waren dan vroeger. In dit district werden b.v. In 1907 gevangen ruim 300 zeehonden, die men berekende dat leder In 24 uren een zeehond ls zeer vraatzuchtig zooals reeds werd medegedeeld een emmer bot consumer ren, wat over de 230 dagen, waarop een botvlsscher zyn bedrijf kan ultoelenen, niet minder dan 698450 K.G. bot zou opleveren. Sprekende cyfers, geen wonder, dat zoo'n opruiming van 500 600 zeehonden in een jaar een gevolg moest hebben, dat r.u nog steeds uitstekend merkbaar is. Er wordt een enkele maal op de banken In de Stroomen door een liefhebber-jager, die het nu juist niet om een premie te doen is, maar meer om de eigenaardigheid van de jacht, met het geweer jacht op zeehonden gemaakt, maar dat dit een alles behalve gemakkeiyke taak is en dat men jager moet zyn, die voor de llefhebbery heel wat over beeft, tegen geen moeite op ziet cn teleurstellingen kan verdragen, biykt uit het volgende, medegedeeld door een jager, die zoo'n jachtondernemlng op touw zette: .Daar zeehonden, In het volle water geschoten, direct zinken om voor goed onder te biyven, Is de jacht op de Wester-Schelde alleen by laag water mogeiyk. Men moet dus trachten de dieren op de platen of zandbanken zelf te dooden. Nu Is het m. I. niets moellyker dan het verschalken van die by uitstek slimme beesten. Het Is onbegonnen werk ze van het water te naderen. 't Liefst leggen ze zich, boven op den rand van de op zonnige plaatsen meer dan 1} meter boven den waterspiegel zich vrij steil verheffende banken, In de zon te koesteren. Reeds van verre weet het geoefende oog, uit de min of meer grauw- wllten of donkeren klomp, ten halve weggedoken In een kuil, dus even boven het zand uitstekend, den zeehond te herkennen. Nu gaat het er op af. Zwijgend en vol spanning ziet ge den alsland tusvehen u en het beoogde doel al korter en korter worden. Reeds kunt gy omtrek en vorm aan die beweglnglooze massa onderkennen. Gelooft echter niet, dat de zeehond uw nadering niet bespeurde, al ligt hy daar zoo stil als een stuk hout. Dan vergist ge u terdege. Met zyn scherpe kijkers slaat hy nauwkeurig de bewegingen van het naderende zeil gade. Op een afstand van drie 4 vierhonderd meter wordt het hem wel wat te erg; wan trouwend verheft zich het voorste gedeelte van de klomp en de zeehond, wiens kop ge nu duldeiyk kunt onderschelden, laat zich snel en bondig tot halverwege de helling glyden om nieuwsgierig en even onbeweeglijk als te voren daar te biyven kyken naar het steeds dlchterby komende vaartuig. Van btyde aandoening voelt ge het hart sneller kloppen. Ge maakt u nog kleiner dan ge zyt. Ademloos houdt ge u tot vuren gereed. Nog is de afstand te groot. Nog eenlge oogenbllkken en ge ziet den zeehond, nog vóór ge met succes kondt losbranden, in de diepte verdwynen Byna even moeiiyk Is het op de zandbank zelf te naderen, doch het is de eenlge manier om gunstige resultaten te krygen. Ontdekt men een zeehond In de boven beschreven ligging, dan is het raadzaam beneden den wind op minstens 500 meter afstand van de plaats waar hy zich be vindt, de bank le betreden en de boot verder vóór hem te doen kruisen. Het dier zal nieuwsgierig de bewegingen van het nu eens naderende dan weer zich verwyderende vaartuig gadeslaan en aldus voortdurend afgeleid worden. Vpor den jager beginnen echter nu eerst de moeliykheden. Zonder de minste dek king moet hy een grooten omweg maken, liefst bukkend of kruipend zyn doel trachten te bereiken. Nu eens over een gedeelte zand, waarin hy tot over de enkels wegzakt, dan weder over en door tallooze plassen en diepere geulen, welke als miniatuurmeertjes op de uitgestrekte banken voorkomen, moet hy den afstand tusschen hem en den zeehond steeds kleiner maken, en dat alles onder een brandende zon, met het gelaat boven het blakende zand. Hoe minder van die plassen hy op zyn tocht ontmoet, met des te minder moeliykheden zal de nadering kunnen geschieden. Het minste geplas toch, het kryschen van de door hem opgejaagde meeuwen zal het uiterst schrandere, voorzichtige dier doen opkyken, hem misschien ontdekken enhy zou zyn moeltevollen tocht op nieuw moeten gaan beproeven. De mast van het vaartuig dient den jager tot baak. De kleeding brengt ook niet weinig tot bet slagen by. Deze zy licht en zoo weinig mogeiyk verschillend met de kleur van het zand. Onder gunstige omstandigheden, groote voorzichtigheid en een goede dosis geduld Is het dan mogeiyk den zeehond onder schot te krygen, en hem het doodend lood door den kop te jagen. Vaak, heel vaak gebeurt het echter, dat verscheidene tochten gemaakt moeten worden vóór men er in slaagt een zeehond te bemachtigen. Niettegenstaande herhaalde teleurstelling, zoo meldde de bovenver melde jagerniettegenstaande geringe resultaten, haakte hy er naar opnieuw ter jacht te gaan op de wyze hierboven vermeld". Te veel Is dus niet gezegd, dat de jacht moeiiyk ls, maar ook op andere wyze en met meer succes wordt gejaagd, gelukkig, want anders zou het er voor de botvlsschers nog even treurig uitzien, als vóór de Invoering der rykspremle. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9