De Broek-Rok Uitvoering Ingezonden Mededeelingen. Officieel Marktbericht. MIDDELBURG--ZIERIKZEE ADVERT EN Tl EN. Afdeeling ZEELAND Lezingen met Lichtbeelden UITVOERING Rederijkerskamer „BELLAMY", „Excelsior", De Zeeuwscho bookmakers. Het Engelsche weekblad /ohn Buil schrijft onder den titel „Voetbal-haaien", d.d. 1 April: „WQ onderiteunen niet vaak wettelijke maatregelen tegen het wedden, maar den Hollandichen wetgever moeten wl] toch bijvallen, In zijn actie tegen bookmakers. Het laat ons totaal onverschillig of den Nederlanders de gelegenheid ontnomen wordt zich op hunne w|Jze op renbanen ol waar ook te vermaken. Maar Middel burg en Vllsslngen zijn In den laatsten tijd zeerooversnesten geworden voor benden „welshers" die azen op arge- looze Brltsche sportlui. Natuurlijk zijn er onder de bookmakers In deze plaatsen Jarenlang gevestigde en volkomen eerlijke Heden, maar de groole meerderheid ge bruikt de locale postkantoren uitsluitend als een overeengekomen adres en drijft haar zaak volgens het leelijke oude beginsel, dat, wat zij wint, de tegen- wedders verliezen. Het spreekt vanzelf, dat, als de Hollanders een „Business Government" hadden, zij zwendelaars zouden straffen of onderdrukken, en geld slaan uit eerlijke firma's, door vergunning te verleenen. Maar „Business Govern ments" zijn op het oogenbllk niet ge makkelijk te vinden In eenlg land zelfs niet In Engeland". Lieden, die bedrog plegen op wedrennen en dan met de noorderzon verdwgnen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Vin 1—6 re&eli TB CU.; elke regel meer 1» CU. brengt eene om wenteling in de damesmode. De Broekrok heeft vrienden en vijanden. De Abdjslroop, Klooster Sancta Paulo, brengt eene omwente ling teweeg In Uwe ziekte toestand. ZJ toch kan U alleen ge- nezen van Uw asthma, Uw borst- of longaandoeningen, bronchitis of pleuris. De gebruikers blijven hare vrienden en verkondigen haren lof. j Zijt gij borsüijder, probeert nog vandaag een flacon en gij zult verstomd itaanoverde verrassende gevolgen. Jeukende huidziekten. Niets kwelt u meer dan een jeukende huidziekte. Aambeien zQn door hun pQnlljk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken ervan maakt u bijna krankzinnig. Zfj verwoesten uw slaap en maken u mis moedig en wegkwijnend. Nooit krijgt ge de minste verlichting, of g|| staat, zit of loopt. Eczema ts niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het breidt zich schrik barend vlug uit. De prikkeling Is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bijna niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, pulsten, schurft en gordel roos zijn eveneens zeer pijnlijk en in staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eczema en Iedere jeu kende huidaandoening Is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet onmiddellijk de kwellende prikkeling bedarenen geefl een ongekend gevoel van rust. Al naar mate de aanwending der zalf wordt voort gezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid en de volharding van den patiënt wordt ten slotte betoond door een volkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdrogen. Over de geheele wereld oogstte zfl door haar uitstekende hoedanigheden niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de tchle Foster's Zalf krijgt. Zij Is te Zierlkzee verkrijgbaar bij den heer M. S. Polak en te Tholen bij den heer W. Potter, Hoogstraat. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één, of f 10, voor zes doozen. lakkerswat. Men schrijft uit Goes: In de Dinsdagavond op Initiatief van het bestuur van den Bond van Bakkerspatroons uit Zeeland belegde vergadering van bakkers uit heel onze provincie, waren een 50-tal personen opgekomen om te beraadslagen op welke wijze men het beste tegemoet zou kunnen komen aan verschillende be zwaren, welke de ingediende gewijzigde bakkerswet-Talma voor de betrokkenen met zich brengt. De heer C. D. van Noppen, van Vllssln gen, lichtte die bezwaren nader toe, waarna l.M■<-' besloten de volgende motie in te dienen bj de Tweede Kamer: De Bond van Bakkerspatroons uit Zeeland, In vergadering bjjeen te Ooes, op Dinsdag 4 April, In café Boudellngh aldaar, verklaart de vastlegging van den 10-urlgen arbeidstijd In de aanhangige gewjzlgde Bakkerswet, voor de. bakkerijen In Zeeland onaannemelijk, en dat, wordt dit artikel In de wet opge nomen, velen het onmogeljk wordt gemaakt, zich als bakker te handhaven, redenen, waarom hij uwe vergadering verzoekt, den 10-12-urlgen arbeidstijd te verlengen tot 14 uur per dag, Inclusief een rusttQd van 2 uur. Verder werd nog met algeraeene stemmen besloten de heeren De Savomln Lohman, afgevaardigde naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Goes, en Blum, algevaardigde voor het district Middelburg, te bezoeken, teneinde hen te bewegen, hun steun te verleenen aan het In genoemde motie omschreven verzoek. Als afgevaardigden naar deze heeren Kamerleden werden aangewezen de heeren j. J. Pleterse, te Middelburg, en A. van Melte, te Goes, voor den heer De Savornin Lohman, en de heeren Ch. J. de Wolff, te Middelburg, en C. D. van Noppen, te Vllsslngen, voor den heer Blum. T a rlef w o t. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Bond van Schoenfabrikanten heeft besloten, een krachtige actie te voeren tegen de Ingediende tarlefwet. De voorgestelde bepaling, om chroom- gelooid geiten- en schapenvellen, zwart en gekleurd, met 2 pCt. naar de waarde te belasten, zou de schoen-industrie, die aan meer dan 60,000 menschen werk verschaft, zwaar treffen. Het dageiqksch bestuur van den Midden standsbond heeft tegen heden, 7 dezer, te Utrecht een spoedvergadering van het hoofdbestuur uitgeschreven, ter bespreking van maatregelen Inzake het Ingediende wetsontwerp op de Invoerrechten, door het dagelpsch bestuur van den Bond voor te stellen. DEBIETRECHT OP TABAK. Op Initiatief der Handelsvereenlglng „Rotterdam" hebben beden 36 bij den Nederlandschen Bond van vereenlglngen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand aangesloten ver eenlglngen een verzoek gericht aan het hoofdbestuur van den Bond, om zoo spoedig mogelijk een algemeene vergadering te beleggen en als eenlg onderwerp daarop te behandelen het wetsontwerp „Oeblet- recht op den verkoop van Tabak en Sigaren". Onder de vereenlglngen, die een alge meene vergadering hebben aangevraagd, behoort ook de Neutrale Mlddenstands- Vereenlging te Zierlkzee. De Brooli-roli, De antl-rev. Rotterdammer smaalt niet mee In het koor, dat dit kleedlngstuk afschuwelijk vindt. Het blad zegt er van: Het oordeel over den harembroek, nu men hem zag dragen, was over het alge meen gunstig. Men moet nu maar voorbl| gaan uitroepen van oude theetantes, als we er Woensdag nog een hoorden„Bah, wat onnatuurlijk". Conventionalisms treft menopelkgebledaan. O. I. Is de hoofdvraag of dit kleedlngstuk practlsch is en zij die het draagt er wel- gevoeglljk mee uitziet. Het eerste zullen zeker de dames ons toestemmen, die we dikwijls met de zware, als een zeil (maar dan in omgekeerden zin) werkende rokken tegen de windvlagen zien worstelen en dan In ons hart beklagen. En dan zwijgen we nog van de voordeelen, die de broek-rok biedt boven den gewonen rok als men denkt aan het onhygiënische stofoplagen en süjkopslurpen, 't steeds door „rok op houden" In beslag zgn van een der handen bij den gewonen rok en aan de betere bescherming tegen koude en tocht die het nieuwe kleedingtiuk boven het oude biedt. En het ande: e 7 Och, met smaak gedragen Is de broek-rok minstens even welvoeglijk of nog welvoeglijker dan de thans In de mode zijnde nauwsluitende sfrompel-rok. De welvoeglijkheid zal meer bij de draag ster dan b(| haar kleed moeten gevonden worden. We zijn niet gewend ons met de mode wisseling in te laten. Maar brengt „de mode" Iets dat werkelijk practlsch Is, dan willen we ons niet door redenen van conventloneelen aard doen terughouden om er den goeden kant van aan te toonen. E n Sohipbrsuk. Vijl overlevenden van den Dultschen stoomtrawler „Brema", die bij IJsland is vergaan, zijn te Bremerhaven aangekomen. Uit hun verhaal blijkt, dat het In dit geval weder één dier vreeselljke scheeps rampen geldt, zooals die in den wintertijd aan de IJslandsche kust niet tot de zeld zaamheden behooren. De „Brema" was 21 Februari tijdens het woeden van een hevigen orkaan aan de Zuidkust van IJsland aangekomen. Het was stikdonkere nacht en er werden noch Tegen halfvijl 's morgens werd vooruit branding gehoord en dadelijk daarop volgde de stranding. De golven sloegen over het stoomschip heen en deden het als een tol draalen. De kapitein, stuurman, kok, tweede machinist en twee matrozen vluchtten in de stuurhut, terwijl de overige bemanning voor in het volkslogies bescherming zocht. Toen de eerste machinist, nadat hij het vuur onder de ketels vandaan gehaald had, eveneens In de stuurhut vluchten wilde, werd hj door de golven overboord gesleurd en verdronk. Hem volgden later op geljke wijze achtereenvolgens de kapitein, stuurman, 2e machinist, kok en een matroos, die voor de oogen van hun kameraden In de diepte verdwenen. BJ 't aanbreken van den dag nam de storm Iets af en de schipbreukelingen zagen, dat zij dicht onder land waren. De halfbevroren mannen lieten zich aan een touw van 't dek naar beneden zakken en kropen bij ebbe op een zich In de nabijheid bevindende rots. Hlerbty werd nog een matroos door een golf gegrepen en In de diepte gesleurd. De overigen sleepten zich voort tot aan land, wsar zij door IJslandsche boeren gevonden en gastvrij opgenomen werden. Later wandelden zij te voet naar Rtyk- javlk en keerden van daar per schip naar Bremerhaven terug. Chili-salpster op suikerbleten. Reeds herhaalde malen Is over de be mesting der suikerbleten In het algemeen geschreven en daarbij zijn o. a. vragen ter sprake gekomen, als: Geeft men niet te veel superphosphaat In vergelijking met de andere bestanddeelen? Is een kali- bemesting der suikerbiet noodlg? enz. enz. Thans willen we met een enkel woord spreken over de stlkstofbemestlng der suikerbiet. Er Is geen enkele ernstige bietenbouwer die suikerbleten zaait, zonder een zeer belangrijke bemesting met stikstof. De ervaring heeft nu eenmaal geleerd, dat het zonder die bemesting onmogelijk ls een eenlgszins aanzienlijken oogst te krijgen. Rest nog slechts de vraag, in welken vorm, op welke tijden en In welke hoeveelheid wordt de stlkstofbemestlng gegeven. In welken vorm? Moet de stikstof in den ammoniak- of In den salpetervorm gegeven worden? Het Is vooral In haar eerste groeiperiode, dat de suikerbieten enorm veel stikstof noodig hebben en bij genoegzamen voorraad ook gebruiken. Ik veronderstel bekend, dal de stikstof alleen in den salpetervorm door de planten wordt opgenomen. Er moei dus gedurende het gansche eerste gedeelte van het bestaan der sulkerbletplant een voldoende voorraad stikstof In den vorm van salpeter aanwezig zijn. Is dat te verkrijgen door ammonlak- stlkstof? Ja, bij tijdige en zeer groote bemesting Is het misschien mogelijk te maken, dat juist in dien eersten groeltljd de noodlge salpeter-stikstof ontstaan is. Met zekerheid kan dat nooit bepaald worden. Verliezen zijn daarbij zeker niet uitgesloten. Veel zekerder Is echter de bemesting met Chlll-salpeter, dus met stikstof In den salpetervorm. Men geve die vóór, tfldens of kort na hel zaaien en in de allereerste behoefte is voorzien. Deze uitspraak komt geheel overeen met de uitkomsten van de zeven-jarige proeven van prof. dr. Paul Wagner (Heft 129 van de „Arbelten der Deutschen Landwlrtschafts gesellschaft") waarbij hij tot de conclusie kwam, dat geen andere vorm van stlkstofmest beter was voor de suikerbiet dan het Chlll- salpeter. Bij zjn verschillende proeven werd door Chlll-salpeter 100 K.O. suiker bieten opgebracht tegen gemiddeld 71 K.G. door zwavelzuren ammoniak. Suikerbleten moeten dus Chlll-salpeter hebben. Op welke tijden. M, a. w. wanneer moeten ze Chlll-salpeter hebben. Ik heb het reeds even aangestipt: de suikerbiet verwerkt de stikstof In haar prille jeugd. ZIj moet die dus zoo vroeg mogelijk hebben. Uit een economisch oogpunt kunnen we niet alles tegelijk geven. Van daar doen we het In 2 of 3 parijen. Vier tot zeven weken na het zaaien geve men dus weer een gedeelte. De rest wordt uitgezaaid zoodra de bleten op rtj staan, gehakt zijn en het land goed schoon Is. Eenlge weken na deze laatste gift kunnen de bleten het land reeds vullen. In welke hoeveelheid, dus hoeveel Chlll- salpeter kunnen de suikerbleten hebben? Hoe meer het land kan opbrengen, hoe meer men mag geven. Als gemiddelde hoeveelheid kan genoemd worden 300 K.G. per HA. (100 en 100 en 100). De meeste landen zullen echter bij grootere hoeveel heden ook meer kilo's geven. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. lste kwartaal 1911. Qeboren: 6 Jan. Johanna Jakoba, d. van P. van Ba en M. v. d. Kasteelt. 7 Febr. Leendert Martlnus, z. van I. C. v. d. Male en M. J. Raamsdonk. 19 DIngena, d. van A. C. Kurvlnk en M. J. v. Dommele. 25 Jacoba Rachel, d. van J. Mannl en w. M. de KeQzer. 21 Maart. David Marlnus, z. van J. O. Franke en J. Verton. 28 Jacoba Marina, d. van W. Speelman r [.-rt Overleden: I 23 Jan. Jacoba. 13 mnd., d. van J. van Leeuwen J. de WH. 21 Febr. Paulus Schlettckatte, 48 j., man van j. van der Clngel. 27 Adrlaan van der Clngel, 79 J., man van D. van Weslenbrugge. 6 Maart. Willemlna Remeeus, 49 j., vrouw van P. van den Berge. 19 Willemlna Adrlaanse, 40 vrouw van K. v. d Kaateele. 20 Tona van der Musiele, 86 jwed. van Jan Fonljne Gehuwd: II Febr. Karei J. de Kegzer, 23 J„ en Krlna FonteQne, 26 1. 11 Adrlaan Kommer. 35 J., en Janna van '1 Veer, 39 j. Burgerlijke Stuud van Poortvliet. Maart 1911. Qeboren: Maatje, dochter ran M. W. Qoodtwaard en L. J. ran Dalen. Goroelia Jan, zoon van M. O Ujjl en R- L. Sakko. Jacob Jan, zoon van M. Mol en K. P. Quaak. F*i-ter, zoon van Kom. Hageman en S. P. Jasperse. Willemlna, dochter van M. A. Poot en H. Antbonitse. Matthijt Adrlaan, zoon van M. J. van Haatten on c. Qeuze. Maria Willemina, dochter van H. J. Quiet en C. J- Anthonisse. Qehnwd: Arie Maiinus Kopponhol, 21 jaar, j.ro. en Janna Jacoba Anthonisae, 21 jaar, j.d. Overleden: Adrians de Jonge, 75 jaar, weduwe van Martinoa de Rijke. Burgerl. Stand van Oud-Vossemcer. M aart 1911. Geboorten: Jacob Jan, zoon van A J. Qelok en A. M. Geluk. Hendrik, zoon van B. Veraart en E, Adrtaansen. Marions, zoon van O. J. van Djjke en A. van Dollemen. Josephine Marguerite, dochter van C. Liudbout en A. M. Moerman. Jacob, zoon van M. van D iel en K. Hage. Dirk Adriaan, zoon van J. v. d. Boogaard en B. van Drtel. Jacoba Anthonetta, dochter van M. J. C. Geluk en O. Rnstenbii. Paulina Johanna, dochter van C. W. Droogers en S. D. Hoek. Jacob, zoon van J. 0. Mijnheer© en A. O. van Dilel. Gehuwd: Abraham v. d. Kloos'er, j.m27 jaar en Hendtika de Bolex, j.d., 22 jaar. Overlijden: Jacob Leendert van Luijk, 46 jaar, echtgen. van Huigje van Putte. Lientje Engelvaart, 78 jaar, dochter van kry Engelraart en Aagtje Liodhont. Jacob Anthonie Ruytenburg, 48 jaar, echtgen, van Wa ia Huge. Coroplia Vogelaar, 88 jaar, echtgen. ran Anj van Beiooyen. David Istha, 72 jaar, wedn. van Martina van Dyke. MARKTBERICHTEN. Zierlkzee, 6 April. De aanvoer bestond alleen uit tarwe en enkele partijtjes bruine boonen, die tot vorige prijzen koopers vonden. Tarwe 16 4 17, essex 1 8 4 1 8,75; chevaltergerst I 5,10 4 f 5,25, wlntergersl f 5,10 4 f 5,50; haver f 3,75 4 f 4,25; bruine boonen f 10 4 f 14. Aardappelen 1 4 4 1 4,25. Middelburg, 6 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zoo gering dal van vele artikelen geen noteering werd opgemaakt. Tarwe, witte- en bruine boonen waren zeer vast en hooger verhandeld. De prijzen waren als volgt: nieuwe larwe f 7,75 4 1 8; paardenboonen f 7,75 4 I 8,25; kroonerwlen 114 4 116; wille boonen f 17 4 1 18; ronde bruine boonen f 14 4 f 15; lange dito I 1450 4 f 15,50, alles per H.L. BOTER 0,50 en 0,60 per 5 H.G. KIP-EIEREN 0,80 en 0,90 per 25 stuks. Zierikzee, 6 April 1911. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST APRIL. AMSTERDAMSCHE TIJD. Dlnsd. 11 7,30 Woens. 12 7,30 Dond. 13 7,30 Vrldag 14 7,30 Zaterd. 15 7,30 Van Middelburg: 's morg. Zaterd. 8 7,30 Zondag 9 7,30 Maand. 10 7,30 Van Zierlkzee: 4,30 4,- 4,— 4,- 4,— 4,— 4,30 'sraorg. Zaterd. 8 7,30 Zondag 9 7,30 Maand. 10 7,30 Dinsd. 11 7,30 Woens. 12 6,30 Dond. 13 6,30 Vrjdag 14 7,30 Zaterd. 15 7,30 'smidd. 3,- 3.- 3.- 3,- 3,- 3,- 3- Indlen reizigers van Zierlkzee naar Ooes, bfl den Agent te Zierlkzee, vóór het vertrek der boot, (t^dig voor de ochtendreizen op den vooraf- Saanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor en vagen van Catsche veer, zal om een b|- vagen naar Qoes worden getelegrafeerd. Op Dinsdag 11 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders: LEENDERT DE GRAAF en MARIA QUIST, hun' 50-jarlge Echtvereenigldg te herdenken. St.-Maartensdijk, 8 April 1911. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ondertrouwd: MARTINUS MOERMOND en ADRIANA JACOBA ORNÉE. Zierikzee. - 6 April 1911. bcharendijke, Huwelijksvoltrekking 19 April 1911. Ondertrouwd: OERRIT VAN DEN HOEK Az. en MARIA KRIJNA LINDERS Pd Serooskerke, 7 April 1911. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Sanatorium „Rhljn- geesl" te Oegslgeest bij Lelden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Orool- vader, da haar MARINUS DE BIL, In den ouderdom van 62 jaar. C. J DE BIL Hnnrl.n J" DE BIC-VALK. Haarlem Q Dg glL. T. DE BIL—Heijblok. Amsterdam. A. J. DE BIL. Rotterdam. R. K. DE BIL. 7i.ru,-,.. I AJ-* DE BIL Zierlkzee j M» cDE B1L Haarlem. 5 April 1911, Kleine Houtstraat 35. Hartclijken dank aan allen, voor de betoonde belangstelling, tijdens de lekte en bet overlijden van onze geliefde Ecbtgenoote en Moeder ondervonden. zonnemaire, April 1911. M. DE JONQE. K. VAN DIJKE—De Jonge. P. VAN DIJKE. der Vereenioiog lol Bifordering vao de Plaimvee- booderii eo Te» KoopoM io Nederland (de V. P. N.) door den Rijks-Pluimveeteelt-Consulenl, den Heer H. B. BEAUFORT te Haarlem. Maandag 10 April, des avonds 8 uur, In het „Huis van Nassau" te Zierlkzee. Dinsdag 11 April, des avonds 8 uur, bty J. Bom te Haamslede. Woensdag 12 April, des avonds hall acht ure, In de „Gouden Leeuw" bij Z.De Ruijter Ie St.-Maartensdijk. Onderwerp: „Hoe onze Hoenderteelt winstgevend te maken", „Doel en streven der V. P. N." HT Vrijen toegang, ook voor Dames. op Maandag 17 April (2«n Paasohdap), Afdaaling DREISCHOR. te geven door de In de zaal van den heer A. J. Verjaal, op Zaterdag 15 - en Maandag 17 April 1911, 's avonds 7J uur. Entrée voor leden met een huisgenoot wrlj. nlet-leden 30 of. de persoon. Vereeniging tot veredeling van Zang vogels en Pluimvee in SCHOUWEN en DUIVELAND. ALOEMEENE VEROADER1NO op Dinsdag 11 April a.s., des avonds 8 uur, op de bovenzaal van de Socletelt „Concordia". Agenda: Rekening en verantwoording. Verder voorkomende zaken. HET BESTUUR. ZIJ, die Kuikens van bovengenoemde Vereeniging wenschen, kunnen zich lodens de vergadering aanmelden. Vloeibaar Goud en Zilver, waarmede in een oogenbllk alle mogelijke voorwerpen kunnen worden verguld of verzilverd. Prijs 20 cent per doos, In hel Papiermagazijn van R. W. OCHTMAN Ie Zierlkzee Voor kwaliteit wordt Ingestaan. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 6