ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOSJii. Vrijdag 7 April 1911. Tweede Blad. (Z ierikzeesohe Courant), NIEUWSTIJDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, I) voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. - No. 9065. Ulfgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjdags-mlddags ulterljjk 2 AUe betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. In de wetgevende Kamer van Minnesota (Amerika) was een voorstel In behandeling tot Invoering van het vrouwenkiesrecht. Het scheen veel sympathie te hebben en zou waarschijnlijk wel worden aangenomen. Toch Is het wetsontwerp verworpen. De oorzaak van dezen ommekeer ln de opinie der Kamer was de houding van een aantal vrije vrouwen op de publieke tribune. Toen namelijk één der afgevaardigden tegen het ontwerp sprak, maakten de dames zoo'n spektafel en stelden zich zoo onbe schaafd aan, beleedigden zelfs den spreker op zoo grievende wijze, dat zijn uitroep .Wilt ge nu aan dergelijke menschen het kiesrecht verleenen!" overal weerklank vond. Het ontwerp werd verworpen. Qeen succes voor de Mlnnesotaansche dames. ITALIË. Rome, 5 April. Het Dullsche kroon- prlnsenpaar kwam hier om 1 20 uur aan, en werd aan het station door den koning en de koningin, de ministers, alle auto riteiten en het personeel der ambassade ontvangen. Het kroonprinselijk paar en het Itallaan- sche koningspaar omhelsden elkander zeer hartelijk. De burgemeester kwam kroonprins Wilhelm en prinses Cecllle begroeten, waarop de vorstelijke stoet zich naar het Quirinaal begaf, toegejuicht door de menigte. FRAKKRIJK. Dinsdagavond verraste de Inspecteur van een der groote Panache modemagazynen een der bezoeksters op het oogenbhk, dat 7Ij twee coupons zyden onder haar wijden mantel deed verdwijnen. HQ bracht haar naar een bureau van politie In de buurt, waar de dienstdoende brigadier tevergeefs naar haar naam en stand vroeg. De arres tante weigerde hardnekkig zich bekend te maken. Bij foullleerlng vond men ver scheidene portemonnales in haar bezit, die samen ongeveer 2000 francs bevatten. De brigadier hield de vrouw voor een gewone zakkenrolster en liet haar In een der cachotten opsluiten. Toen een agent Woensdagmorgen om kwart voor vijven de voorgeschreven ronde van Ieder kwar tier deed, zag hij tot zijn schrik, dat de arrestante zich aan de vensterspljlcn hsd opgehangen. Zij had een strop gemaakt uit haar ceintuur en een zakdoek. Tever geefs werd getracht de tevensgeesten der zelfmoordenares weder op te wekken. Eenlgen lijd later werd de Identiteit der ongelukkige vastgesteld. Het is een dame van 65 jaar, behoorende tot een welgestelde familie en ongeneeslijk cleptomaan. BELGIË. Vjjftlen jaar geleden werden door een •schoenmakersknecht te Schaarbeek, die weduwnaar was gewordenzijn Iwee kleine kinderen uitbesteed bij een boer nabij Leuven. Maar eenlge jaren daarna was één van de twee, een knaapje, spoorloos verdwenen. Nu kwam er onlangs bij een bloedver want van den man een jongen In dienst van 16 jaar, en die vertelde dat hij. als kind, met zijn zusje bij landbouwers gewoond had, waar zijn vader hem soms kwam bezoeken. Zekeren dag had een oude vrouw hem medegesleurd en een jaar of twee bi] zich gehouden. Zij dwong hem te bedelen en sloeg hem dikwijls. Dit leven moede zijnde was de knaap gevlucht en werd door brave lieden opgenomen, die hem tot 16-jarlgen ouder dom opgevoed hadden. Eenlge vragen waren voldoende om vast te stellen dat men hier met den verloren jongen te doen had. Het terugvinden Is feesteiyk In de familie gevierd. ■EDERLABD. Amsterdam, 5 April. Naar men ver neemt, heeft de Haarlemsche justitie ook te dezer stede haar onderzoek In zake de vergiftiging In de Nieuwe Meer voortgezet. Zij Is er In geslaagd den drogist op te sporen, die aan Van Exler, den verdachte In het vergiftigingsdrama, arsenicum heeft verkocht. Het Is de drogist K., uit de Kinkerstraat; deze heeft Inderdaad verklaard eene hoe veelheid arsenicum aan den thans gedeti neerden Van Exier te hebben vetkocht. Van Exier, die reeds meermalen bij den drogist K. Inkoopen deed, kwam voor het eerst In het begin der maand Januari van dit jaar om arsenicum Ie koopen. Op de vraag van den winkelier, waartoe dit dienen moest, zelde Van Exler, dat dit bestemd was voor een te lastige kat. Van Exler informeerde daarbij nog op welke wijze hij het best de kat met de arsenicum zou kunnen dooden. De drogist gaf hem toen nog den raad de arsenicum op te lossen In melk en dit aan de kat voor te zetten. Ongeveer vijf weken later kwam Van Exler wederom bij den winkelier terug, om een nieuwe hoeveelheid arsenicum. Verwonderd vroeg toen de heer K. waar voor dit weer bestemd was. Van Exier verklaarde dat dit voor een andere kat was, die hij zich na den dood van de eerste had aangeschaft. Ook toen weer heeft de drogist aan Van Exler wat arsenicum verkocht. Men verneemt nog, dat de justitie aan den naam en het ad res van den drogist gekomen Is door een zakje, dat ten huize van v. Exter gevonden werd en waarop naam en adres stonden gedrukt. Olsteren Is de heer K. door den Haarlemschen rechter-commlssaris, In verband met deze zaak gehoord en met den verdachte ge confronteerd. De heer K. heeft hem niet alteen aan zijn gelaat, maar ook zeer duidelijk aan de stem herkend, als te zijn de persoon, die bij hem twee keer een hoeveelheid arsenicum heeft gekocht. De verdachte Van E. echter verklaarde den drogist nooit te voren te hebben gezien. Leiden, 5 April. Dinsdagnamiddag Is aan den Haagweg by deze stad een droevig ongeluk gebeurd. Een 14-jtrlge knaap, zoon van den heer V., leeraar In het Dullsch aan de H. B. School voor jongens alhier, sprong spelenderwijs op de in vollen gang zt|nde stoomtram, met het ongelukkig gevolg, dat hij er onder geraakte en overreden werd. Met zware wonden aan het hoofd werd hy naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, alwaar hijaan de gevolgen kort daarop Is bezweken. Rotterdam, 5 April. Qlsterenmlddag even voor één uur verliet de heer A. Solle- veld, lid van de fi ma Solleveld, Van der Meer en Van Hattum, cargadoors, zijn kantoor aan de Boompjes, om zich naar de Beurs Ie begeven, toen hij voor ge noemd pand werd aangesproken door den bootwerker], v. H. Deze was, als kopererls- werker voor de firma, ongeveer 14 dagen geleden ontslagen op vei zoek van z|jn kameraden, die voor ongelukken vreesden als hij nog langer in dat wetk bleef. Nu wilde hij den heer Solleveld over dit ontslag spreken, maar deze weigerde hem te woord te slaan, waarop v. H. een handvol peper uit zijn zak haalde en den heer S. In hel gelaat wierp. Deze, de handen voor de oogen houdende, liep voort In de richting van het Bolwerk, gevolgd door v. H., die op den hoek 2 revolverschoten losle. De heer S. werd niet geraakt, maar één der kogels verwondde aan het rechteroor den los- werkman A. v. S., die op den bok van een voorbijrijdend voertuig zat. De man bekwam echter slechts licht letsel. De dader werd op het Bolwerk gegrepen door een agent der bereden politie, die van zijn paard gesprongen was en hem, geholpen door een agent te voet. geboeid naar het politie bureau aan de Paauwesteeg bracht, waar hij In bewaring ls gesteld. Den heer Solleveld werd door een oogarts hulp verleend. Een 63-jarige landbouwer uit Sptjke- nlsse had alhier zaken gedaan en, In een café aan hel Beursplein, met een handels vriend afgerekend, waarbij hij een belangrijk bedrag aan bankpapier had ontvangen, dat hij In zijn portefeuille borg. Omstreeks 5 uur, toen hij zich op weg naar de Rosestraat bevond, om met de stoomtram hulswaars te keeren, werd hij op het Stieltjesplein aangesproken door een 21-jarlgen schippersknecht, zonder schip of woonplaats, die waarschijnlijk door de ruiten van het kolflehuis gezien had dat de Spijkenlsser geld ontving en hem van daar af had gevolgd. De schippersknecht deed het voorkomen alsof hij den land bouwer een bestelling van een part)) blezen wilde opgeven, en deze, zonder kwaad vermoeden, haalde zijn portefeuille, waarin, behalve het geld, ook een zakboekje was, te voorschijn om de bestelling te noteeren. Slechts daarop wachtte de straatroover, die de portefeuille greep en met de andere band het horloge, dat de landbouwer op zak drotg. De man hield evenwel zijn portefeuille vaat en verweerde zich legen z|]n aanvaller, zoodal belden over de straat rolden. Eenlge voorbijgangers schoten toe, waaronder een lnap,*:teur van politie, en de straatroover, die niets had kunnen rooven, koos het hazenpad, achtervolgd door den Inspecteur van politie, die hem In de Roentgenstraat, waar hij een bakkers winkel Invluchtte, te pakken kreeg en hem naar het bureau aan de Nassaukade bracht. Breda, 5 April. Een anderhalf jaar geleden hadden op 't zoogenaamde Heike bij Rucphen (Noord-Brabant) telkens dief stallen en mishandelingen plaats, waardoor de „Helkesmannen" berucht werden. Om aan die misdaden een einde te maken werd te Hoenen een detachement marechaussees gevestigd. Het resultaat was schitterend. Dank zij een krachtige actie zijn de orde en veiligheid op het Helke weergekeerd. Nu Is van hoogerhand bevel gekomen tot opheffing met 1 Mei a.s. van het detachement te Hoeren. Wel bevinden zich thans velen der grootste boeven achter slot, maar dit is slechts tijdelijk en bovendien loopen er nog heel wat vrij rond, die alleen door het voortdurend patrouilleeren In bedwang worden gehouden. Menschen, die de streek kennen, vreezen dan ook, dat die .van hooger hand" genomen maatregel wel zeer voorbarig is en hoogst ongunstige gevolgen voor den toestand op het Helke zal hebben. Bergen-op Zoom, 6 April. Hedennacht ongeveer 2 uur ontstond brand In de schuur van het bekerde café „rEspé-ance", nabij wachthuis 13 De schuur met z|jn Inhoud werd spoedig een prooi der vlammen. Door spoedig toegesnelde hulp der politie en later door de brandweer kon men het daaraangrenzende huls, hetwelk reeds vlam gevat had, redden. Alles Is verzekerd tegen brandschade bij de Assurance Générale te Brussel. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Veere. Zaterdagmiddag Is door notaris Hioolen verkocht een huls met bakkerij alhier, voor f 1726, aan J. Bosschert te Bruinisse. Burgh, 7 April. Heden had alhier plaats de aanbesteding van het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1912 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- gloollngwerken aan de waterkeerlng van den calamlteusen Burgh- en Westland- polder. Raming f 8259,30. Aannemer werd de heer H. J. Romeljn te Burgh voor een som van f 8210. Landbouw en Veeteelt. Mond- en klauwzeer. Het zal velen bekend zijn, dat toen In de jaren tusschen 1860 en 1870 de cholera In Dultschland haar Infrede deed en daar tal van offers elschte, door vele menschen bescherming gezocht en gevonden werd In de looiergen. Men vertelt zelfs, dat geen enkele looier aan die z'.ekte bezweken Is. De oorzaak moei beslist gezocht worden in het looizuur e>f de tannine, In de eikenschors aanwezig. Wat nu de verwekker van het mond- en klauwzeer betreft, aldus de looier Paul Kerger te Samter bij Posen In de Deutsche Landwirlschaftltdie Presse, ben Ik door de ervaring tot de overtuiging gekomen, dat het looizuur ook hiervoor doodelQk Is. ja, ik neem zelfs aan, dat het op zekeren afstand nog zijn Invloed uitoefent, want In m|jn streek trad het mond- en klauwzeer algemeen op en werden alle boerderijen er door bezocht, tot aan één bedrijf, dat ten westen van mijn loolery ligt en door den wind, die over mijn looierij strijkt, getroffen wordt. Ik zou lederen veehouder willen raden In zijn stallen een gedeelte looiersrun met het strooisel te vermengen of op de gangpaden uit te spreiden. Ook moet men het brengen op de wegen en paden, die toegang tot het erf verleenen, opdat z|], die van elders komen, er hun schoeisel op kunnen ont smetten. Looiersrun Is In de nabijheid van looierijen goedkoop genoeg. Na een te Oostburg gehouden ver gadering der besturen van verschillende suikerbietenbonden, heeft de Bond van .Cadzand en Omstreken" zijne bleten verkocht aan de heeren Werkman Schippers te Breskens, voor f 12,15 per 1000 KO. Verscheidene eigenaars van kersen boomgaarden In de Betuwe krijgen thans reeds aanzoek van agenten, om koopen af te sluiten tot levering van kersen ge durende de geheele campagne van dezen zomer. De aangeboden prQs is 16 ct. per k g. Deze vroege handel wordt toegeschreven aan den slechten pluk In 't vorige jaar, waardoor vele jamfabrleken haar voorraad, die toch al niet ruim was, geheel hebben uitverkocht. In Den Bommel (Flakkee) doet ook de moderne geest In het landbouwbedrijf zich geldenDaar Is n.l. de eerste aard appelzetmachine gearriveerd en wel bij den landbouwer P. Luljendijk. Post en Telegrafie. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den melkboer S. Haagendoorn, uit Sloten, wegens vervalschlng van melk, die hij met water had aangelengd, tot drie maanden gevangenisstraf. Een vrouw uil Bussum, die uit jaloerschheld een vrouw, van wie zij vermoedde dat zij In ongeoorloofde be trekking tot haar man stond, peper In het gelaat en de oogen geworpen had, werd door de rechtbank, overeenkomstig den eltch van het O. M. tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Men zal zich herinneren dat In den avond van 22 Oct. 1910 In een Holje te 's-Gravenhage een oude weduwe Van Genegten werd bestolen en hoe men de oude vrouw met een wonde aan 't hoofd dood op een stoel voor 't bed vond zitten Als verdachten werden toen gearresteerd de 39-jarlge schilder C. J. Rodemans en z|jne 50-jarlge hulsvrouw W. v. d. Berg, die door een politiehond waren aange wezen en zich op den avond van den diefstal zeer raadselachtig hadden gedragen. Tevens werd gearresteerd de hulsknecht F. W. Jansen. Deze laatste bekende, dat er een complot was geweest om de oude vrouw te bestelen. Hij werd Indertijd veroordeeld tot IJ jaar gevangenisstraf Thans diende de zaak tegen den schilder en zijn vrouw voor de Haagsche recht bank. Belden hielden bun onschuld vol, doch het groote aantal getulgen-verklarlngen was zeer bezwarend voor hen. De officier van justitie elschte legen leder van hen wegens diefstal met geweldpleging (moord kon niet worden bewezen) tien jaar gavangenlsstraf. Het Gerechtshof ie 's-Hage heeft Donderdag 1.1. In de zaak van notaris Van Dalsum te Hulst, door de Mlddelburgsche rechtbank ter zake van smaadschrift jegens den burgemeester van Hulst veroordeeld tot een gevangenisstraf van een week, die straf veranderd In f 300 boete of 60 dagen hechtenis. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het hol had bevestiging der veroor deeling gedacht en de verdediger van beklaagde, mr. J. J. HeQse, uit Middelburg, had vrijspraak gevraagd. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stonden Donderdag 1.1. terecht: H. J. R., 20 jaar, schaapherder Ie Tholen, en J. M O., schaapherder te Scherpenlssedoor de rechtbank te Zlerlkzee veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf leder, met ver goeding van f 29.50 aan de civiele party, wegens mishandeling, op 22 December 1910 te Oud-Vossemeer van Machlei Glllara te Poortvliet, dien zij met stokken hadden geslagen, omdat hfj schapen weidde in de welde van een broer van hun baas. Beklaagden erkenden het feit gepleegd te hebben, doch hadden geappelleerd, om dat zjj de straf te hoog achtten. Na verhoor van den mishandelde vorderde de adv.- generaal bevestiging van het vonnis a quo. De verdediger, mr. W. Francken, advocaat te 's-Gravenhage, vroeg clementie voor deze beklaagden, die belden van onbesproken gedrag zijn, terwijl de mishandelde telkens last veroorzaakt, omdat hij zijn schapen op andermans grond laat welden en hij bovendien wegens mishandeling reeds vier maal is veroordeeld. Het incident Is door dien getuige wel wat opgeblazen. Uitspraak In deze zaak 20 dezer. Aan den directeur-brievengaarder K. Wlllemsen te Kortgene, is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. O N D B R W IJ S. In ons geheele land hebben zich voor het verkrijgen eener akte als onderwijzer of onderwijzeres 3000 candldalen aange geven. Slagen, zooals In de laatste jaren het geval was, hiervan 56 pCt., dan wordt het aantal onderwijzers met ruim 600 vermeerderd en kan alzoo menige vacature vervuld worden. Bij Min. resolutie is J. C Poldermans gesteld ter beschikking van den Qouv.- Gen. van Ned.-Indiê, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse. De Minister van Blnnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat dertig toelagen van f 100 beschikbaar worden gesteld voor onderwijzers en onderwijzeressen aan lagere scholen, die In 1911 In het buiten land vacantle-curaussen in de Fransche, Duitsche of de Engelsche taal wenschen by te wonen. Zy, die voor deze toelage ln aanmerking wenschen te komen, melden zich voor 1 Mei aan by den schoolopziener van het district waarin zy wonen. Voor verdere blzonderheden zie men de St. Crt. no. 81. Voor het examen als bouwkundig opzichter, afgenomen van wege de „Maat- achappy tot bevordering der Bouwkunst", is o. a. geslaagd de heer P. 6' Regt te Coiynsplaat. De heer W. j Wolluz, laatsteiyk onderwpzer met hoofdakte te Kioetioge, vroeger gcduter.de ten aantal jaren onder- wyzer ie Gud-Vossemeer, qaat w Idra naar Ned.-lndig als zooda;:';. EER STE KAM E R. De Eerste Kamer, die thans tot nar rre byeer.roeping Is uitgegaan, Is voorntnu-.s, in het begin van Mei de werkzaamheden te hervatten. Door zyn benoeming lot Commis saris der Koningin ln Zuid-Holland houdt de heer E. C. baron Swcerts de Landes Wyborgh op lid van de E'rste Kamer te zyn. Binnen een maand na dagteekening van zijn benoeming zul'en de Staten van Zuid-Holland In buitengewone vergadering byeenkomen ter verkit ug van een lid der Eerste Kamer, In welke vergadering mede zal worden overgegaan tot benoe ming van een lid van Gtdep. Staten, Ier vervanging van den heer Krap, benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer. BURGERS E. N. R. Rijwielen, prijscourant 1911. We ontvingen de fyn en sierlijk uit gevoerde pryscourant der bekende Deventer firma, die sedert meer dan veertig jaar zich bezig houdt met het bouwen van solide Nederlandfche rijwielen. Inde keurige pryscourant, die bewijs geef' an goeden smaak, vonden we keur van ry wielen, die duidelijk dorn zien, dat deze oude Neder- landsche firma met sueces de concurrentie trgen het buitenland volhoudt. Het Is dan ook haar streven, uttstuitrnd rijwielen te tabrlceeren van eerste kwaliteit, die in alle opzichten eene vergeiyklng g'annrijlt kunnen doorstaan. De kiekjes tn de fabriek toonen ten du'deiykste, met welk een groote, uit gebreide onderneming we te doen hebben. Dat het werk dezer fi ma gewaardeerd - wordt, biykt o. a. ook hieruit, dat ze tot hare cller èle mag rekenen: H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendilk der Nederlanden, de Genie, verschillende Ministeries cn vele andere Nederlandrche provinciale en gemeenteiyke Lchamen. Waar In veel vroeger jaren de fabriek zich uitsluitend toelegde op het bouwen van duurzame rywlelen, daar heeft zy In de laatste periode sieriykheid en fynheld met soliditeit weten te verbinden en het verwondert ons ook niet, dat we Burgers E. N. R. rywlelen zoowel voor toermachlne In het Zwltsersche bergland zien gebruiken, als dat we ze zien gebruiken als lexe-rywlel door onze eerste mannen en vrouwen op het gebied van sport en goeden smaak. Men vrage de keurig ultgevoe-rte prys courant aan en zie de advertentie In dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5