Woensdag 5 April 1911, (SS ierilczeesclie Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Plaatsing van kinderen op da school A (I Mei 1911). Aangiite voor het bevol kingsregister. BEKENDMAKING. Uit Stad sw Provincis. VERGiDEBING VIN DEN GEMEENTERAiD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschQnt, li voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 67ste 1AAR6AN6. - No. 9064. Ultflover-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uller""t 8 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zitting van Commissarissen dier school In het schoollokaal In den Wevershoek (Hoold de heer J. VAN BALLEOOOIJEN), op Zaterdag den 8 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen op de school A Ie worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bq Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zjn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der ge meente waar zfl zich wenschen te vestigen. Zf ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelflke woonplaats; 2°. ZIJ, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3U. Elk hoofd van een gezin geeft ulterl|k binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in liet hulsgezin wordt opgenomen'of daar uilgaat, inwonende dienst-en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door afzonderlijk levende personen, wanneer zQ andere personen in hun hulsgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder lö, 2° of 3° vermelde verplichtingen wordt, Ingevolge art. 9 vaa meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter Oemeente-Secretarie verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelQks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of Ingeleverd. Zierikzee, den 4 April 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURQEMEESTER van Zierikzee; Qezlen de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 24 Mei 1890, 26 November 1891 en 24 Februari 1911» waaruit blflkt dat het herhaaldel|k is voorge komen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Dultsdiland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwfll bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat daar niet gebruikt kunnen worden; Maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voor spiegelingen der agenten af te gaan, of zelf 61 door tusschenkom8t van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot de Arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of bQ gebreke van dien, rechtstreeks tot de Vereenlglng van Neder landsche Arbeidsbeurzen te 's Gravenhage, waar die ondernemingen zich bevinden, om Inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurpr|zen der woningen aldaar. Zierikzee, den 4 April 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierlkzee, 3 April. Vrijdagavond trad In de koffiekamer van de Concertzaal voor het Departement Zierlkzee der Maatichappij tot Nut van het Algemeen als spreker op de heer A. F. C. Swenne van Wlssekerke. De voorzitter, de heer De Muralt, opende de vergadering, die ook door onderscheidene belangstellenden uit de arbeidende bevol king bezocht was, met een Inleidend woord. H» zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. In de jongste vergadering namelijk van dit Departement was door één der leden, den heer mr. J. P. Cau, aan het bestuur het denkbeeld In overweging gegeven om tegen een matige rente tuin grond aan de arbeiders te verhuren. En daar de heeren Swenne en Van der HeIJde, uit Wlssekerke, belde reeds vijftien jaren lang aan het hoofd van een Instelling aldaar staan, die aan arbeiders land ver huurt, zoo heeft men hen met het oog op hun kennis van de zaak ultgenoodlgd hun denkbeelden en ervaringen alhier te ont vouwen. HQ gaf hierop het woord aan den spreker van den avond, den heer A. F. C. Swenne, die mededeelde, dat hl] sedert 1893 de zaak der verhuring van grond aan landarbeiders bevorderde. Vandaar dat hl] van mr. Cau een schrQven ontvangen had, waarin deze hem yerzocht omtrent de werking van deze zaak Ie Wlssekerke In lichtingen te geven. Hij verklaarde zich hiertoe bereid. Hierop ontylng hl] een verzoek van den voorzitter van dit Depar tement om de zaak hier uiteen te zetten. En met dit doel nu Is hij hier overgekomen en met hem medegekomen is de heer Van der HeQde, de administrateur van de zaak. Men Is, zelde spreker, ten hunnent gewoon te spreken van de zaak der landverhuring, terwijl men In andere streken gewaagt van tuingrondverhuring. Het verschil tusschen belden ligt hierin, dat bij landverhuring In den regel groote lappen gronds en bij tuingrondverhuring kleine lappen gronds verhuurd worden. Hoe is men er nu toe gekomen om grond aan arbeiders te verhuren? WIJ zagen dikwerf tal van arbeiders op de hoeken van straten staan, en nu vonden w!| het zonde, dat zoovele werklieden werkeloos stonden. En wij kwamen op het denkbeeld hun land te verhuren, dal zQ konden omspitten en bewerken. Wij wilden daardoor de menschen in de gelegenheid stellen wat te verdienen, hun tijd productiet te maken, wij wilden In hun positie ver betering brengen. 'I Is goed om arbeiders In kleine landbouwers te veranderen. Het Is gewenscht hun het land zoo goedkoop mogelijk te geven, als het eenlgszln» kan tegen den kortenden prijs. Zij, die het land aan arbeiders verpachten, moeten tevreden zijn met 4 pCt. Door een gunstig toeval konden wij omstreeks 1903 negen Schouwsche gemeten overnemen. Spreker gaf hier de cijfers, waarvoor verpacht werd. Men ging uit van het denkbeeld, dat het raadzaam was eenlgszlns groote per- ceelen uit te geven. De kleinste, die uit gegeven werden, bedroegen 130 roeden, de grootere 200 roeden. Oelijk men weet, zijn er losse en vaste arbeiders. De losse arbeiders hadden wij het liefst. De vaste toch hebben een vasten boer. Laat die hun 200 roeden In pacht geven. Dit zal ook het wegloopen van de vaste arbeiders, waarover zoo vaak geklaagd wordt, tegengaan. In het belang van de zaak werd het geacht, dat het te verhuren land goed bleef. Daarom was de pachter verplicht, de gebrulkelpe hoeveelheid mest op het land te brengen. De verhuurders hebben dit Is een schriftelijke bepaling ten allen tijde het recht het land Ie bezoeken, teneinde zich te overtuigen, dat het land in een goeden staat verkeert. Ook Is bepaald, dat de laatste vrucht niet mag geoogst worden, voordat de pacht betaald Is. De toegangswegen moeten door de pachters onderhouden worden overeen komstig de last van de commissie. Langs dien weg leerden wij samen te werken. Op de huurders rust de plicht jaarlijks aan de commissie op te geven, wat hun het land heeft opgebracht. Deze bepaling dient om de resultaten na te gaan, die men met het verhuren verkrijgt. Ook was In het belang van den pachter de voor waarde gemaakt, dat de helft van zijn perceel met aardappelen moest bezet zfln. De arbeider, die een stuk grond gehuurd had, kon er op rekenen, dat, zoolang hij zijn verplichtingen trouw vervulde, zijn perceel te behouden. Voorde aanschzffing van kunstmest konden de arbeiders een renteloos voorschot krijgen. De vraag Is gedaan, of er behoefte was aan een Instelling tot landverhuring aan arbeiders. Toen het Departement Noord- Beveland In 1893 een stuk grond overnam, maakten wij daarvan zeitien perceelen. Niet zestien maar veertig solllcltan'en kwamen daarvoor opdagen. Toen één stukje vacant was, kwamen daarvoor eenlge weken geleden zestien sollicitanten. Hieruit blijkt, dat er wel behoefte aan Is. Maar al zou er zelfs geen behoefte voor wezen, dan zou men die moeten maken. Thans zijn 39 gezinnen behoed voor ge brek In den winter. Ook wordt door het pachten van grond het krediet sterk ver hoogd. De vereeniglng ondervond groote tegen kanting In haar streven bij de arbeiders zelve, die de zaak niet vertrouwden, en bij de boeren, die haar nog minder ver trouwden. Van de landverhuring werd door den Minister Talma gezegd, dat het Is een phllanlrople, die niet vernedt .r. maar verheft. Spreker eindigde, onder toejuiching der vergadering, zijn zakelijke uiteenzetting met de verklaring, dat het doel der commissie te Wlssekerke Is, de maatschappelijke positie van den veldarbelder te verbeteren. Een levendige gedachtenwlssellng ont stond hierop naar aanleiding van het gesprokene, waaraan deelnamen de heeren Swartbol, mr. Cau, W. C. de Crane, mr. Prins, Moermond, en de voorzitter, terwijl de heeren Swenne en v. d. Heljde telkens de gewenschte Inlichtingen gaven. Alvorens de bijeenkomst te sluiten, belulgde de voorzitter aan den spreker van den avond, den heer Swenne, zijn bizonderen dank voor zijn heldere en leer zame uiteenzetting. Wij vestigen de aandacht van heeren landbouwers en andere belangstellenden op de lezing, die a.s. Maandagavond In het .Huls van Nassau" alhier door den Rljlts-plulmveeleelt-consulentden heer H. B. Beaufort van Haarlem, zal gehouden worden. De lezing, die uitgaat van de afdeetlng Zeeland der Vereenlglng tot bevordering van de Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt In Nederland, zal met lichtbeelden opgehelderd worden. Onderwerp: .Hoe onze hoenderteelt winstgevend te maken". Dinsdagavond zal genoemde heer In Haamstede ten huize van den heer J. Bom spreken. De lezingen zijn ook voor dames toegankelijk. Bij den Zeeuwschen Schletbond zijn thans aangesloten 42 vereenlglngen met 1679 leden. BI) wijze van proef zal die Bond dit jaar geen zes doch slechts drie dlstrlctswedstiljden houden. Verplaatst Is de kommies 2e kl. C. Luljendljk van Hansweert naar Wernhout. Tot scheepsdlepgangmeler bfl het Belgisch loodswezen te Terncuzen Is be noemd de heer Th. van Loock uit Antwerpen. BQ kon. besl. van 4 dezer Is, met Ingang van 18 dezer, benoemd tot Commis saris der Koningin In Zuid-Holland, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg, burge meester van 's-Oravenhage. Namens 67 broodbakkerspatroons uit de gemeenten Beerta, Finsterwolde, Oost- wold, Mldwolde. Scheemda, Blljham, Belllngwolde en Nieuwe Schans, is een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin gezegd wordt, dat de bezwaren tegen het gewijzigde wetsontwerp betreffende nacht en Zondagsarbeld in broodbakkerijen nog grooter zijn dan die tegen het oorspronke lijke ontwerp. Zonnemaire. De Neerboschcent bracht In het afgeloopen kwartaal op f 11,23s. Burgh. In een op Zaterdagavond alhier gehouden vergadering van het Ziekenfonds .Helpt Elkander" werd rekening gedaan over het boekjaar van 1 April 1910 tot 1 April 1911. De ontvangsten bedroegen 1396.90, de uitgaven bedroegen 1316,1 IJ aan zieke leden werd uitbetaald f 302,60. Oedurende de wintermaanden werd geen contrlbultie geïnd, en In plaats van f 4 bij ziekte f 5 per week uitgekeerd. Een voorstel om gedurende het geheele jaar bij ziekte f 5 per week uit te keeren werd met algemeene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. van de Vale Jz. en J. Kommer, werden herkozen. St.-Flllpsland, 4 April. Oeslaagd voor het rxamen van sergeant-majoor-Instructeur bij het 6e regiment Infanterie te Breda, M. Bijl van hier. Wlssenkerke. J.l. Maandagavond ver gaderde in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk het bestuur der Chr. bewaar school alhier. Uit gedane rekening en uitgebracht ver slag over 1910 bleek, dat het voor deze Instelling weer een gunstig jaar was geweest. Het aantal leden bedroeg In December 68, ongeveer gelijk aan dat van 't vorig jaar. De ontvangsten bedroegen f 746,53, de uitgaven f 514,88s, dus een goed slot van f 231,64s. De opbrengst aan schoolgeld bleef constant met vorig jiar, doch de bijdragen der leden verminderden, door afname. Voor den bizonderen steun van mevrouw Qewln-Vader en mevrouw Van der Os-Vader, die op hoogen prijs gesteld werd, bracht men een woord van dank.. Ook werd een woord van lof gewijd aan de leiding van 't hoofd der school mej T. Swart. Haar bezoldiging werd op 1 April van dit jaar verhoogd tot f 7 per week. De medewerking der me'sjesvereenlglng op 't Kerstfeest werd mede herdacht. De aftredende bestuursleden, de heer Joh. v. d. Maas en mej. wed. P. de Regt, werden herkozen. Qoes, 4 April. De 23-jarige dochter van den heer N. V., In betrekking te Zutphen, had de vorige week een klein puistje aan haar neus, dat z|j openkrabde, waardoor bloedvergiftiging ontstond, en zij na een kort maar hevig lijden bezweek. Haar stc ffelljk overschot Is heden hier ter aarde besteld. Middelburg. Door den veehandelaar T. alhier, werden de vorige maand een vijftal kalveren en een koe aan een slager alhier ter slachting en verkoop afgestaan. Voor een en ander werd door den slager gezorgd, doch hl] weigerde ten slotte het door hem daarvoor verkregen geld aan den veehandelaar af te dragen. Deze heeft de zaak In handen der politie gegeven. Vllsslngeu, 3 April. Het s.s. .Oranje Nassau" van de maatschappij .Zeeland" heeft heden met de schroef den bagger molen van de firma Volker uit Slledrecht geraakt, zoodat deze direct In de haven Is gezonken. Vlisslngen, 5 April. In de hedenmiddag gehouden vergadeitng van den gemeente raad was Ingekomen een mededeeling van Oedep. Staten, waarbij zQ de gemeente rekening over 1909 goedkeuren, maar de opmerking er bij maken, dat over het algemeen de ontvangsten te hoog blQken geraamd te zijn en dat het nadeellg slot der rekening dan ook hoofdzakelijk zijne oorzaak vindt In die te hooge ramingen. Vervolgens een adres van de vereenlglng .Zeevaartschool", waarin verzocht wordt de gemeentelijke subsidie, welke thans bedraagt f 1350, te verhoogen tot f 2115 per jaar, ten einde de vereenlglng In staat le stellen, met de nog aan te vragen sub- sldleverhooglngen van provincie en rijk, de salarissen van directeuren en leeraren meer in verhouding te brengen tot den arbeid, dien z|j verrichten. In de memorie van toelichting wijst het bestuur er op, dat de salarissen van directeur en leeraren der ,De Ruyterschool" veel lager zgn dan die van directeur en leeraren aan de Oemeentelgke Hoogere Burgerschool en Handelsschool. Mochten de gevraagde verhoogde sub- sldlën verkregen worden, dan zou het salaris van den directeur verhoogd worden met I 800 en gebracht worden op f 3400; van drie leeraren zou het salaris klimmen van I 1250 op f 2100; van een leeraar van f 1350 op f 2100; van een ander van 1 1500 op f 2180; van nog een van f 350 op f 700. Overgelegd werd de rekening en het jaarverslag van de Zeemans- en Visschers- beurs, waaruit blijkt, dat In 1910 f 10.232 335 aan pensioen werd uitbetaald of f 334 67s meer dan In 1909. Het bestuur deelt mede, dat zij de korting op de pensioenen toegepast, van het 4e kwartaal 1910 60 pCt. bedragende, van het le kwartaal 1911 heelt moeten bepalen op 65 pCt. wegens het toenemend aantal trekkenden uit het londs. Van den gemeente-archivaris, ds. P. K. Dommisse, was een schrijven Ingekomen waarin hl] ontslag vraagt, omdat hij meent zijn werk aan jeugdiger krachten te moeten toevertrouwen. Op de meest eervolle wijze werd het ontslag verleend, onder dankbetuiging voor 'de vele en belangrijke diensten door den heer Dommisse aan de gemeente bewezen De gemeenteraad van Vlisslngen besloot In zijn zitting van 17 Februari tot het aangaan van een geldleenlng van I 184.000. Oedep. Staten van Zeeland onthielden aanvankelijk hunne goedkeuring aan dat besluit, en spraken als wenschelljk- held uit, dat de geheele opbrengst van den verkoop van bouwgrond zou worden besteed tot verhooging der aflossing. De raad besloot echter te bepalen, dat minstens 50 pCt. doch zoo mogelijk een grooter gedeelte daarvoor bestemd zou worden. Oedep. Staten keurden ten slotte het aldus gewQzlgde besluit goed. De torpedojagers .Woll" en .Fret", gebouwd op de werf der Kon Maatsch. .De Schelde", welke den 11 April In dienst worden gesteld, zullen naar Nleuwedlep vertrekken. In Augustus gaan deze oorlogsbodems naar Ir.d Landbouw ta Veeteelt. St.-Flllpsland, 4 April. In den Prins Hendrlkpolder zal dit jaar 350 gemeten vlas geteeld worden. te Zierikzee, gehouden op Woensdag 5 April 1911. In de heden gehouden voltallige raads zitting werden voor kennisgeving aange nomen de mededeellngen door den voorzitter van de opbrengst van diverse middelen der gemeente over 1910 en van de opneming der kas en bueken bQ den gemeente-ontvanger. Het verslag van den toestand van het lager onderwijs over 1910, en dat der ambachtsschool over 1910 zullen gedrukt en bij het gemeenteverslag worden gevoegd. Het verslag der bevindingen en hande lingen der Gezondheids- Commissie zal ter visie voor de raadsleden liggen. Het verslag van den toestand d.r gemeente over 1910 zal aan de leder. In druk worden toegezonden. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1910 werd In handen gesteld van de heeren Polvllet, Var Os en Doeletnan; die van den straatweg Zierikzee—Brouwers haven In handen van de heeren De Vrleze, De Crane en Tlmmerrrzn, en die van het pensioen- en weduwenfords en van het pensioenfonds der gemeente-ambtenaren over 1910 In handen van de heeren Koopman, Van Nouhuys en Boone. Aan J. J. S. Bettlnk, gemeentebode en concierge van het raadhuis, werd op voorstel van Burgem. en Weth. een jaar- lljksche toelage uit de gemeentekas van f 250 toegekend, onder voorwaarde, dat de toelage met f 100 verminderd wordt, zoodra zijn vrouw overlijdt, en dat hij, gepenslonneerd zijnde, in de gemeente blijft wonen. De heer De Crane had voorgesteld geen tweede bode meer aan te stellen, maar trekt, na de verklaring van den voorzitter, dat deze niet gemist kan worden, dat voorstel weer In. Aan den heer M. de BH, o-ide-wljzer aan de openbare en aan de h railnga- school alhier wordt op zQn verzoek met Ingang van 7 Juni a.seervol ontslag uit Jijn betrekkingen verleend. Aangenomen wordt het voorr 1 van Burgem. en Weth. om In f will; en het verzoek van den heer W. C. de C,: e, zoodat het gedeelte gemeentegrond, groot ongeveer 52 centlaren, gelegen aan het Roode Dorp alhier, aan den nenbaren dienst onttrokken wordt, en tot de ge vraagde ruiling van grond besloten wordt. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan M. Berrevoets Jz. toegestaan om met op zegging der tegenwoordige pacht de bQ hem ln pacht zijnde vlssche'l) op de buitengronden dezer gemeente voor 21 jaar gedeeltelijk onderhands te mogen pachten. De gewijzigde Instructie voor de com missie van frablcage wordt goedgekeurd. Na een kort debat werd goedgekeurd het voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling eener regeling voor de gemeente gasfabriek. Ooedgekeurd wordt de door de com missie van de strafverordeningen voorge stelde wijziging van de melkverordenlng. Hierop werd, nadat op voorstel van den heer Koopman besloten was artikel 7 aldus te lezen.de melkverkooper, die aan huis melk verkoopt, Is verplicht aan het gebouw, waarin zQn beroep wordt uitgeoefend, boven of ter zQde van elke buitendeur, welke daartoe toegang geeft, in duidelijk leesbare letters aan te brengen en aange bracht te houden het opschrH'Melkhandel". Besloten wordt tot demp Hg enrloleetlng van de slo"t achter de pe:ceelen van de heeren A. Fiavkcl en A. J. de Looze in het Vrije en tot uitgifte van dien aan te winnen grond In erfpacht aan genoemde heeren. Het adres van den heer A. Houdkamp, houdende verzoek, om zQn roo". Frans

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1