Woensdag 29 Maart 1911. (SS ierikszeesoh© Courant). N8EUWSTIJDIM8EBL Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEESEHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per Jaar b|] vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9061. Ult^over-Hoofdradact&uri A. FRANKEL. Redaoieuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjdags-middags uiterlijk 8 sir*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlrecteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. CHINA. De blsichop te Sjanghai deelt In een schrijven mee, dat sedert vijf maanden, van 40.0C0 Christenen 35 000 niets meer te eten hebben en dat zy In een allereller.dlg- sten toestand leven van bladeren, boom wortelen en half vergane dieren. In een stad In Zuld-Chlna waren dageiyks 12 dooden, die van honger gestorven zijn. In Nanking stroomen hongerlijders uit de omliggende provinciën binnen. De toe stand Is uiterst kritiek. Meer dan 100 personen hielden een trein van de Nanklng- Sjanghalspoorlljn aan. Met wanhopige gebaren smeekien zij hen mee te nemen of te overrijden, daar ztj anders van honger moesten sterven. Men schat het aantal hongerlijdenden op 3 mlllloen menschen. Peking, 27 Maart. Volgens een olficleele verklaring der Chlneesche regeering Is haar antwoord op de laatste nota der Russische regeering een In zeer verzoenings gezinde en zelfs nederige termen gestelde lange nota, waarin zij, zonder eenlg voor behoud op alle punten der Russische nota toegeeft, en tevens haar vroegere ant woorden tracht te rechtvaardigen, door te bewijzen, dat zij op zes punten reeds toegaf. AMERIKA. De brand te New-York, In een fabrieks gebouw van tien verdiepingenop Washlngtonplace, waarbij 150 menschen- levens verloren gingen, Is één der ergste branden, die in den laatsten tijd te New- York voorkwamen. Zaterdagmiddag om 5 uur brak de brand uit op de zevende verdieping en binnen enkele oogenbllkken stond het gebouw, dat „vuurproef" heette, van boven tot beneden In vlam. Van de 1500 arbeiders en arbeidsters, die er In waren, konden die der bovenste verdiepingen voornamelijk Itallaansche arbeidsters van een blouse-fabriek niet tijdig de weinige brandladders bereiken. Van de twee lifts werkte er maar één en die was weldra ook onklaar, doordat er te veel menschen op sprongen. In radeloozen angst sprongen velen uit de vensters naar beneden, waar brand weermannen vangnetten uitgespreid hielden maar door de hoogte, van waar de lichamen neerkwamen was de vai te zwaar en zij vielen door de netten heen, dood op de steenen. Anderen waagden een stouten sprong op de daken van lage aangrenzende hulzen en vonden daarbij den dood. Weer anderen werden bij een luchtkoker, waar zij een toevlucht zochten, door de achter hen aankomenden zoozeer gedrongen, dat zQ In de diepte te pletter vielen. Anderen trachtten zich te redden langs electrlsche draden, die braken onder hun gewicht. Op de achtste verdieping alleen vond men vijftig dooden, verstikt door den rook. Er zijn ook zeer velen bedenkelijk ge wond naar de ziekenhuizen gebracht. Het gebouw heette, gelijk reeds gezegd Is, „vuurproef", en het eigenlijke gebouw staat ook nog. Maar In het vertrouwen op de onbrandbaarheid had men nagenoeg geen brandladders aan de buitenzijde gemaakt. Waren die er geweest, dan hadden er veel meer zich kunnen redden. Om die reden zei één der hoofden van de brandweer, dat deze brand enkel aan nalatigheid Is te wijten. De meeste der bij het spoorweg ongeluk te Ocllle (Qeorgla) omgekomen passagiers, werden In hun slaap verrast en verdronken jammerlijk. Twintig werden doodgedrukt of verdronken. Daar echter ook velen zware verwondingen bekwamen, Is de volledige lijst der slachtoffers ver moedelijk aanzienlijk grooter. ITALIË. De hertog der Abruzzen heeft den Dultschen keizer en de keizerin aan het station te Venetië, Zaterdag verwelkomd. Ook waren de burgerlijke en militaire autoriteiten ter begroeting aanwezig. In een gondel met twaalf roeiers werden de vorstelijke personen door het Oroote Kanaal der Lagunenstad naar de op de reede liggende „Hohenzollern" ge bracht, onderweg toegejuicht door de bevolking. De keizer leidde Zondag zelf de gods dienstoefening aan boord van de „Hohen zollern". Des middags werd een gondeltocht gemaakt en werden de verschillende bezienswaardigheden der stad bezichtigd. 15 April worden de koning en de koningin van Zweden In Rome verwacht om het Itallaansche koninklijk paar geluk te wenschen. FRANKRIJK. Parijs, 24 Maart. President Falllè.es zal 10 Mei in Brussel aankomen, waar hl] 3 dagen denkt te blijven. DUITSCHLAHD. In Frankfort a/d M. dreigt met 1 April een melkoorlog, omdat de boeren den prijs van de melk met 2 pf. den liter willen opslaan. De melkslljters verzetten zich met hand en tand tegen den opslag en ook de verbruikers hebben zich aaneengesloten, om aan de ptljsverhooglng het hoofd te bieden. De verbrulkersvereeniglngen, de liefdadige Instellingen, de vooruitstrevende volksparty en de vakvereenlglngen zijn te rade geworden, Indien de prijs van de melk verhoogd wordt, het verbruik van melk en van zuivelproducten met name boter, te beperken. Tegelijkertijd zijn stappen gedaan by den spoorweg-directie, om den vrachtprijs voor melk, die van verder dan 100 K.M. wordt aangevoerd, verlaagd te krygen. De Beriynsche ziekenverpleger Qrlehl, die beschuldigd wordt van den moord op de wed. Hoffmann, Is In tegenwoordigheid gebracht van den tapper van wiens huls uit op den dag van den moord is getele foneerd naar een slager, die tegenover het moordhuis In de Blumenthalstrasse woonde. En de tapper heeft zeer stellig In Orlehl den man herkend, die toen In zyn huls heeft getelefoneerd. BEL8IË. Brussel, 27 Maart. De commissie tot onderzoek naar de beste wyze van ver betering der scheepvaart op de Schelde, eindigde heden hare zittingen, na gedurende drie jaren geregeld te hebben vergaderd De commissie heeft nog geen definitief besluit kunnen nemen, maar in den loop der jongste zitting verklaarden de meeste sprekers, en daaronder de meest gezag- hebbenden, zich beslist vóór het zooge naamde „groote doorsnee"-plan. NEDERLAND. Veiilo, 27 Maart, 's Avonds na afloop eener vergadering alhier, gingen per auto naar Helden het le Kamerlid notaris O. Hoffmans en echtgenoote, dr. Joosien en de heer Scholtens, cand.-notaris te Helden. Tusschen Baarloo en Helden kantelde de auto op onverklaarbare wyze, met het gevolg, dat notaris Hoffmans het neusbeen brak en dr. Joosten ontvellingen opliep; de heer Scholtens zat onder de auto, doch kwam, evenal mevrouw Hoffmans, met den schrik vry. De auto maakte een proefrit. Amsterdam, 27 Maart Oisteravond, omstreeks half twaalf, kreeg de 80-jarlge weduwe G., wonende Dusartstraat 47, oneenlgheld met één harer buren, een vrouw van verdachte zeden. De oneenlg held liep zóó hoog, dat de buurvrouw de wed. G. een petroleumlamp naar het hoofd wierp, zonder haar ernstig te deren. Daarop werden de vrouwen handgemeen en werd de wed. O. door haar buurvrouw van de trap geworpen. Met een ernstige hoofdwonde en zwaar Inwendig letsel moest de 80-jarlge per auto-brancard naar het O. L. Vrouwe-gaslhuls worden over gebracht. De politie stelde een nader onderzoek In en vond termen de atrydiustlge buur vrouw In arrest te stellen. Utrecht, 27 Maart. Zaterdagmorgen kreeg de politie alhier bericht, dat er diefstal met braak was gepleegd in het perceel van een bewoner Achter Clarenburg. Deze beweerde 's morgens vroeg, by het binnentreden van zyn kantoortje, alles overhoop te hebben gevonden, de boeken over den grond en het aanwezige kasgeld, circa f 50, verdwenen, gestolen natuuriyk. Het was duldeljk, althans volgens hem, dat er in den nacht dieven waren geweest, die met een valschen sleutel het kantoor en de kasten hadden geopend. De commissaris van politie in deze sectie, de heer Wynmalen, stelde onmld- deliyk een onderzoek In; ook werd „Spits", de politiehond van den agent Van Tellin gen, gerequlreerd maar Spits behoefde geen dienst te doen, want toen de heer Wynmalen den bewoner eens geducht onder handen nam, kwam de verklaring er uit, dat er niet gestolen was, ook niet In gebroken; van het geheele Inbraakverhaal was niets waar, de bewoner had maar gedaan „alsof", omdat financleele moeilijk heden hem tot de gedachte hadden gebracht diefstal voor te wenden, in de hoop, zoo er weer wat bovenop te kunnen komen. En gevolg gevende aan zijn voornemen, zette hy de heele mlse-en-scène van een Inbraak In elkaar. Naar hy dacht buiten gewoon handig. Maar de man had niet gerekend op de scherpzinnigheid van den commissarisen kwam zoodoende van den wal in de sloot. Een dlep-traglsch ongeval heeft Zondagmorgen In de wyk Lauwerecht alhier algemeene ontsteltenis verwekt. Twee jongens uit de buurt, de 17-jarlge J. B. en de 15-jarlge N. v. M., liepen te half 11 ongeveer samen In de Hoogelanden (oostzyde). De oudste haalde een flobert- plstoolije te voorschyn, speelde er wat mee en legde voor de aardigheid eens even op z'n makker aan. Wacht, zei M., Ik heb er ook nog eentje, en hij haalde een dito vuurwapenlje voor den dag, waarmee hy ook spelender- wys op zyn makker aanlegde 't Ding was geladen, en dat wist v. M. niet. Plots ging 't schot af de kogel uit het flobertpistooltje trof B. onder het oog, en drong in het hor.fd. De getroff:ne wankelde, en viel neer. Zijn makker, doodeiyk ont steld over deze geheel onverwachte vree- selijke uitwerking van hetgeen hy slechts als een onschuldige jongensgrap had bedoeld, knielde by den gevallene neer, trachtte hem op te heffrn. Maar toen hy bemerkte, dat B. zich niet meer verroerde, barstte hy in tranen les en omhelsde hem. De politie wa3 onmludeliyk ter plaatse, en oordeelde het r.oodlg den getroffen jongen, die nog adem haalde, ten spoedigste naar de rykskllnleken over te brengen, want de toestand scheen hoogst ernstig, Per ry wiel bran card had het vervoer plaats. Helaas mocht geen medische hulp hier meer baten, en spoedig na de aankomst In de klinieken stierf de jongen aan de gevolgen der bekomen ernstige verwonding. Zyn makker, de dader in dit In-droevig ongeval, werd 's middags door de politie verhoord. Goedereede, 27 Maart. Tcrwyi Zondag voormiddag In de Ned. Herv. Kerk alhier een godsdienstoefening werd gehouden, raakten eenlge aanwezigen, tengevolge van kolendamp gedurende de wintermaanden wordt In de kerk een groote kzchel ge stookt hun bewustzyn kwyt en moesten uit het kerkgebouw worden gedragen. Anderen hadden nog 't bewustzyn, byiljds de kerk te verlaten, terwyi de predikant genoodzaakt was, de godsdienstoefening zooveel mogetyk te bekorten. Dinteloord, 26 Maart. Toen de dienst bode van den landbouwer A. S., In den Nassaupolder, zich hedenmorgen 3 uur naar den stal begaf, om haar gewone bezigheid van melken te verrichten, werd zy aangevallen door een tot nog toe on bekend persoon. Na haar op een ergeriyke wyze mishandeld te hebben, nam de onverlaat de vlucht. De meid kwam circa een uur later, tengevolge der verwondingen, als het ware naar de hulsdeur gekropen. Oogenblikkefyk werd de politie met het geval ln kennis gesteld, die, afgaande op de onbeduidende aanwijzingen van de aan gevallene, zonder eenlg resultaat een ijverig onderzoek heeft Ingesteld. Zierikzee, 29 Maart. Het hoofdbestuur van de schlppers- vereenlging „Schuttevaer" heeft aan het gemeentebestuur van St.-Annaland een adres gericht met verzoek, dat het trekpad langs de haven aldaar worde verbeterd en dat een brugje over de sloot of kreek in dat trekpad worde aangebracht. Kerkwerve. Het kohier op de honden belasting Is ln deze gemeente vastgesteld tot een bedrag van f 75, betreffende 25 aangeslagenen. De collecte van de Neerboschcenf, over het 1ste kwartaal 1911. bedraagt In deze gemeente de som van f 8.22. Zonncmaire. De opgemaakte klezers- lysl bevat, evenals het vorige jaar 183 namen, 16 nieuwe kiezers zjn er op ge plaatst en evenveel afgevoerd. Duivendijke, 27 Maart. Het ter Inzage gelegde kohier van den hoofdelijken om slag vermeldt een totalen aanslag van f 922,935, loopende van f 0,45 tot f 46,776. Er zyn 113 aangeslagenen, verdeeld In 22 klassen. Brulnlsse De hevige wind van Zaterdag en Zondag heeft hier groot nadeel ver oorzaakt. Het grootste deel van het mosselzaad is weggewaaid, zoodat er door de schippers voor duizenden guldens schade wordt geleden. Dit gevoegd by den zoo gedrukten toestand van den mossel- handel, is een groote slag voor de gansche gemeente. Middelburg, 28 Maart. Door de arron- dlssements-rechtbank is benoemd tot lid van den raad van beroep voor de ver mogensbelasting te Middelburg jhr. C. J J. A. van Teyiingen, lid der Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg, en tot plaatsvervangend lid de heer mr. C. Lucasse, kantonrechter te Goes. Het gemeenteiyke werkloozenfonds te Middelburg heeft In 1910, het eerste jaar dat het fonds uitkeertngen doet, uit betaald aan bystagenaan schilders f. 140,50; aan timmerlieden f 53 en aan metaalbewerkers f 4. Tolaal alzoo f 197,50. Men scbryft ons uit Middelburg: In den nacht van Zaterdag op Zondag bevond het 29-jarlge boertje J. W. uit Vlisslngen, die alhier eenlge Inkoopen had gedaan en die door het bezoeken van eenlge café's eenlgszlns onder den invloed van sterken drank verkeerde, zich In de Zandstraat alhier. In die straat werd hy door twee hem onbekende personen aan gevallen en mishandeld. De beide aanranders sleepten den boer naar de Lar.geviete- buitenslnge), waar zy hem met een mes bedreigden, en hem bevalen alles af ie geven, wat hy aan waarde by zich had. Ook deden de onverlaten een poging hun slachtoffer ln de vest te gooien, waarop deze, voor zyn leven bevreesd, zyn portc- monnale afgaf. De woestelingen, hiermede niet tevreden, onderzochten de kleeren van W., en ontnamen hem nog een zakje, waarin twee gouden knoopen, een nikkelen horloge met zilveren ketting, aan welken ketting twee gouden schuifjes waren. Op het geroep van den boer: „Help, moord moord!" gingen de belde mannen op de vlucht. De politie werd direct door den boer gewaarschuwd, en de inspecteur, de heer S. Koster, begon terstond met het onder zoek. Zondag werden als verdachten aange houden de 26-jarlge smidsknecht J. J. en de 24-jarlge fabrieksarbeider KI. Ldie, ofschoon zy telkens aan een verhoor onder worpen werden, Zondag en Maandag beslist bleven ontkennen, ook nadat zy Maandagmiddag met den aangevallene geconfronteerd waren, die hen stellig als de daders aanwees. Ook kreeg de politie meer zekerheid de goede personen In handen te hebben, daar L. gewond was aan het gelaat en de ten zijnen huize in beslag genomen pantalon, welke hy in den bewusten nacht droeg, geheel met modder bedekt was, hetgeen op een worsteling wees. Ook waren hunne verklaringen zéér tegenstrydlg. Maandagavond laat mocht het den commissaris gelukken de mannen tot bekentenis te brengen, en op aanwyzing van j., die daartoe geboeid onder sterk polltlegelelde 's nachts naar den Vllsslng- schen weg werd gebracht, werden bij de halte Ijsbaan der electrlsche tram opge graven de gestolen voorwerpen, die daar door hem begraven werden. De belde schuldigen aan deze lage daad werden Dinsdagmorgen voor den officier van justitie alhier geleld. Dank zy het yverlg onderzoek van de politie, zal dus wederom een ernstig mlsdryf niet ongestraft biyven. Landbouw en Veeteelt. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 29 Maart. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier publiek verkocht de volgende gebouwen en erf In deze gemeente, als: Het woonhuis en erf op de Nieuwe Haven, D 209, voor f 1900; Het woonhuis en erf In de Verre Nleuw- straat, B 186, voor f 600; Het woonhuis en erf aan de Fontelne, C 341, voor f 1125. Mond- en klauwzeer. Het afmaken van het vee, dat door de regeering In beslag genomen Is In door mond- en klauwzeer besmette stallen, gaat nog voort. Dinsdag zjn In het gemeenteiyk slachthuis te Groningen weer ruim 80 stuks rundvee uit de drie laatst aangetaste stallen geslacht. Met het oog op het voorkomen van mond- en klauwzeer in ons land heeft de Spaansche regeering bepaald, dat het uit Nederland In Spanje Ingevoerde vee aan de grenzen aan een quarantaine van 10 dagen wordt onderworpen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 28 Maart. Door de arron- dissements-rechtbank werden heden ver oordeeld wegens: 1°. Mishandeling, gepleegd tegen een ambtenaar, gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening: J. van S., 45 jaar, arbeider te Zierikzee, tot twee maanden gevangenisstraf; 2°. mishandeling van haar kind: M. L. O. M hulsvrouw van J. van den B„ 25 jaar, werkvrouw te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis, met vry- spraak van het meerder te laste gelegde; 3°. eenvoudige beleedlging, na"gedaan aan een ambtenaar, gedurende de rechtmatige uitoefening zijner be diening J. de J., 30 jaar, veldarhelde' te Brouwershaven, tot f 10 boete sub 14 dagen hechtenis; 4°. mishandeling: A. van den H., 21 jaar, landbouwer te Kerkwerve, tot f 25 boete, subs. 1 maand hechtenis. Door het O M. was gevorderd f 50 boete. (Voor beklaagde was als raadsman opgetreden mr. A. J. F. Fokker). 5°. diefstal, gepleegd door een minder jarige. die tijdens de uitspraak van het vonnis ln eersten aanleg den leeftijd vm 18 jaren niet, doch dien van 14 jaren wel heeft bereikt: T. G van S.. 15 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 2 boete, subs. 1 maand tuchtfchool 6°. mishandeling, gepleegd terwijl nog geen 5 jaren waren verloopen, sedert de stfiuldlge een tegen hem wegens mishandeling ultgesprokengevangents- straf had ondergaan J. L. S23 jaar, schipper en vlsscher te Tholen, tot 2 maanden gevangenisstraf. Het O. M. had gevorderd 6 weken, en tot betaling aan S. S., vlsscher te Tholen, wegens schadevergoeding f 8,90. (Mr. A. J. F. Fokker was als raadsman opge reden). De rechtbank te Utrecht heeft Maandag den student jhr. A. C. A. S aldaar, wegens het vernielen van een straatlantaarnrult, overeenkomstig den elsch van het O. M ter zake van vernieling veroordeeld tot een gevangenisstraf van 7 dagen. By bevelschrift der rechtbank te Mid delburg Is naar de openbare terechtzitting verwezen met last tot gevangenhouding als beklaagd van oplichting j E. C. O. J 25 jaar, geb. te Mecheten (België) zonder beroep en zonder vaste woonp'a.iis, thans te Middelburg In hechtenis, zch vroeger genaamd hebbende G B, 30 jaar »a'e s- gezel, geboren te Bontffe by Namen en wonende te Kortryk (België). Door C. U, 26 jaar, koopman te Middelburg, Is hoogtr beroep aangeteekend tegen diens op 17 dezer door deze recht bank uitgesproken vonnis, waarby hy ter zake van diefstal by herhaling Is veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Post en Telegrafie. Tholen. De heer J. J. Schoon, klerk 2de klasse by de Post en Telegr. alhier, Is met Ingang van 1 Jan. a.s. bevorderd tot 1ste klasse. O N D B g W IJ S. Brouwershaven. In de Maandag 27 dezer gehouden vergadering der afdeeling Brouwershaven van de Vereeniging „Volks- onderwys", werden dtfinitlef tot bestuurs leden benoemd de heeren D. K. Bakker, C. A. Lelbbrandt en J. J. Rademaker, resp. als president, secretaris en penningmeester. De afdeeling, die het behartigen van onderwljsbelangen beoogt, werd 22 Febr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1