Maandag 27 Maart 1911. BLOOKERS Eerste Blad. (25 ier ikzeesche O o u r a n t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. Z1GK1KZEGSCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10 py Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAB6ANG. - No. 9060 Ultgever-Hoofdradaoteuri A. FRANKEL. Redacteur* J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags ulterlflk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog is bij beschikking van 17 Maart 1911, He afd. no. 238, het volgende bepaald: Aan de verlofgangers van de landweer en aan die van de militie, voor zoover deze laafsten voor de derde (laatste maal) voor herhalings oefening onder de wapenen komen en behooren tot de korpsen der Infanterie, der Vesting- Artilllerie, het Regiment Genietroepen en het Korps Pontonniers, alsmede aan de milicien- sergeanten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, zal, voor zoover zij dit zullen verlangen, kunnen worden vergund, om, wanneer zfl voor herhalingsoefeningen onder de wapenen z|n, bulten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nab| de garnizoensplaats gelegen is en de ver gunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o. a. tengevolge van, bulten deze, opgedane vermoeienis. De onmlddelllke chef (compagniescommandant of de als zoodanig optredende officier) zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hlerbedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aan merking komt; zullende van de verleende ver gunning (en van eventueel Intrekken daarvan) aan den Commandeerende-Offlcier moeten kennis gegeven worden. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aanmer king wenschen te komen, moeten daarvan uiter lijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmlddellljken chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heeft bulten de kazerne te mogen overnachten en wlen dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer verstrekt, dan in gevallen, waarin de betrokken chef dit tengevolge van straf of om andere redenen noodig mocht achten, terwijl voorts niet dan bij hooge uitzondering ter beoordeeling van den Commandeerende-Off icier de gurst kan worden verleend aan hen, die zich na het hler- voren aangegeven tijdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daarvoor nog mochten aanmelden. De Commissaris der Koningin in Zeeland, DIJCKMEESTER. ■EDERLAID. Leeuwarden, 25 Maart Op 't terrein der N. V. Leeuwarder Houthandel, te Schenken- schana bij deze itad, speelde Woensdag tusschen stapelt hout het vQfjarlg zoontje van den werkman B. Door een ongelukkig toeval geraakte het ventje onbemerkt onder een slapet balken en werd er dood onder weggehaald. Alhier zijn Vrijdag In het geheel niet meer dan 12 kievitseieren aangevoerdveel minder dan andere jaren in dezen tQd een gevolg van het gure weder en de nachtvorsten. ZIJ werden voor den prijs van 60 tot 65 cent per stuk van de hand gedaan. 's-Hertogenbosch, 25 Maart. Op den Uilenburg alhier woonde een zekere vrouw R.; haar man wordt op kosten der gemeente verpleegd fn het krankzinnigengesticht, terwijl de vrouw van den Algem. Arme onderhouden wordt. Dinsdag moest de vrouw, daar z|] ziek was en reeds zeventien dagen niet van haar bed was geweest, naar het ziekenhuis worden vervoerd. De wanorde en de vuiligheid, die In haar woning heerschten, zijn gewoon niet te beschrijven, en de stank was ondragelijk. Toen men echter ging Inspecteeren, vond men onder verschillende lompen en In lompen gewikkeld een groole som geld. Men sprak van een groole I 1500. Er zijn geldstukken bij waarop schimmel zat, zoolang waren zij al bewaard. Uit alle voorwerpen en todden, die men, ondanks den vlezen toestand, den moed heelt te onderzoeken, komt nog geld Ie voorschjn. MEN M0CE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Breda, 25 Maart. Gisterennacht heelt een dief door middel van een bootje getracht een hoeveelheid steenkolen te stelen van hel terrein der waschinrlchting op de Hlrdes-Boulevard alhier, welk terrein grenst aan de Aa ol Weerijs. De dief heelt het bootje echter zóó zwaar belast, dat het ter plaatse tengevolge van overlading Is gezonken. De diet heeft vermoedelijk een nat pak gekregen. Dlnteloord, 26 Maart. De staanplaats voor een carousset bij gelegenheid der paardenmarkt op 12 juni e.k., la vergund aan den hoogiten Inschrijver voor de som van I 150,25. Het dienstmeisje van den slager R. V. had, nadat ze zich aan een apetd had geschramd, zich met bleekpoeder bezig gehouden. OI dit nadeellge gevolgen heeft gehad, Is nog niet geconstateerd, maar een feit Is Intusechen, dat ze geneeskundige hulp heeft moeten Inroepen. Nadat ze reeds menigmaal is gesneden, is het gevaar nog niet opgeheven en zal ze hoogstwaarschijn lijk een amputation moeten ondergaan. Zierlkzee, 27 Maart. Het bestuur van .Floralla" zal a.s. Woensdagavond van 7 tot 9 uur, In de voorzaal van den heer Veiwer, weer zitting houden voor de Inschrijving van hen, die plantjes willen ontvangen. Dit jaar worden uitgereikt: geranium, fuchsia, bolbegonla, ljsplant en hang- geranlum, In afwijking van andere jaren aan lederen Inschijver hoogslens 4 stuks van elke soort. Begin Met worden ze geleverd in stekpotjes 4 3 cents het stuk Wie soms geen biljet ontving, kan het dien avond nog krijgen, en voor hen, die bovenstaande planten niet alle mochten kennen, zal er van Iedere soort een exemplaar te zien wezen. Ook verzocht het bestuur ons mede te deelen, dat verleden week op de algemeene vergadering besloten Is op de a.s. ten toonstelling In September een wedstrijd voor groentenkweekers te organlseeren ln tomaten, komkommers en snljboonen. Inzendingen van andere groentensooiten, vruchten en afgesneden bloemen zullen, als altijd, steeda zeer welkom wezen. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de In dit nummer voorkomende adver tentie van den directeur der Ambachtsschool alhier, waarin deze mededeelt, dat de inschrijving van leerlingen voor den cursus lit timmeren en smeden aan genoemde school Is verlengd tot 31 Maart a.s. Wie In den tegenwoordlgen tijd een degelijk timmerman en smid wil worden, moet een Ambachtsschool bezocht hebben, waar hij theoretisch en praktisch voor het ambacht zijner keuze wordt opgeleid. De Zlerlkzeesche Ambachtsschool staat wegens de uitnemende onderwijskrachten en de nieuwste en ruime leermiddelen allerwege In ons land zeer gunstig aan geschreven. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat velen, die aan deze inrichting hun opleiding ontvangen hebben, thans In de groote maatschappij een mooie positie Innemen. Wij ontvingen het verslag over het jaar 1910 der vereenfging „Inrichting voor ooglijders te Rotterdam", gevestigd Qelderiche Kade 16, waarvan dr. F. D. A. C. van Molt geneesheer-directeur Is. Wl] ontleenen aan dit verslag het volgende: Het aantal leden dezer vereenlglng bedraagt 192. Behandeld werden 3579 patiënten, waarvan uit Zeeland 163. Alle lijders worden kosteloos behandeld, en wanneer zQ te arm zjjn om de noodlge verbaedsuffen en medicamenten te betalen, worden deze gratia verstrekt. Verpleegd werden In de kliniek 266 patiënten. Het aantal u, tralies bedroeg 193. Het tarief van verpleegkotten Is voor particulieren lsfe klasse I 5, 2de klasse f 2 50 daags, en 3de klasse 1,50 daags. Voor kosteloos behandelde patiënten zijn de verpleegkosten daagt f 1. Bij Koninklijk besluit van 17 Maart, no. 68. zijn goedgekeurd de gewalgde statuten der „Vereeniglng tot oprichting en Instandhouding van de Ambachtsschool te ZIerikzee". In ons jongste nummer werd onder de rubriek advertent ën aangekondigd de komst van Janmart's gezelschap op 5 April met „De kuieche Susanna". „De kulsche Susanna" It een boelende operette en wet de nieuwste Weener operette van Oeorge Okankowskl, dte opgevoerd door het ook bij ons gunstig bekende Nederlaodsch Operette-Ensemble van den heer Alphonte Janmart, overal, waar zij vertoond zou worden, volle zalen trok, zóó vol zelfs, óat zeer velen geen plaats meer konden bekomen. Het décor, waarvoor geen kosten zijn gespaard, moet fraai, de muziek melodieus en het spel meesterlijk zijn. Wij raden onze lezeressen en lezers aan zich tijdig van toegangs kaarten te voorzien. Te Arnemulden is ter vervulling van de vacature D. Davldse tot wethouder benoemd de heer H. van Eenennaam. Bij beschikking van den Minister van Marine Is benoemd tot 2den llchtwachter aan boord van 'a RJks,llchlschip „Haaks", de 3 Je llchtwachter daar aan boord C. Bloem Met Ingang van 1 April Is benoemd tot 2den llchtwachter aan boord van 's Rflks lichtschip „Schouwenbank" de 3 Je llcht wachter daar aan boord B. C. Verseput. Uit Hontenlsse Is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht zekere V., als verdacht van het misdrijf, bedoeld bij artikel 244, wetboek van strafrecht. Te Terr.euzen heelt een conferentie plaats gehad van vertegenwoordigers van den Raad van Toezicht op de spoorwegen, den Rijks-Waterstaat en de betrokken spoorwegmaatschappijen Mechelen—Ter- neuzen en Gent—Terneuzen In verbind met de (xploltatle van de nieuwe haven werken, die in uitzicht zijn gesteld. De burgemeester van Nleuw-Helvloet waarschuwt er voor, fiiantleele aangelegen heden te treffen met J. Holm, zich noemende directeur van het Algemeen Zuld-Hollandsch Assurantiekantoor, gevestigd aldaar, zonder voorafgaande inlichtingen ln te winnen. laarhoek voor den Middenstand. De Handelsvereniging „Rotterdam", die door de uitgave van haar Gedenkboek In 1910, waarin mannen van gezag hun oordeel over de Nederlandsche Middenstandsbe weging gaven, de Middenstands litteratuur aanzienlijk heeft verrijkt, heeft gemeend op dien weg te moeten voortgaan, en thans bij de Ned. Kiosken Mij. te Rotter dam doen verschijnen: Het Jaarboek voor den Middenstand. In dit Jaatboek, waarin natuurlijk nog eens een overzicht der belangrijkste werkzaamheden van den laatsten lijd dezer oudste en krachtigste Mlddenstandsver- eenlglng wordt gegeven, worden vraag stukken voor den Middenstand van belang, door mannen zoowel uit de theorie alt van de praclljk behandeld. Als zoodanig noemen wij vooral de artikelen, over het Glroverkeer voor den Middenstand, door W. Westerman, direc teur van de Rotterdamsche Bank; Vrij Ruilverkeer, A. Plate; Contante betaling door mr. I. A. Levy; Middenstandskamers door E. P. de Monchy Rzn., voorzitter van de Kamer van Koophandel te Roller- dam; uit de practQk van het faillissement mr. J. G Schii'mann, De Middenstand en de veemen door de directie van Blaauw- hoedenveem, enz., terwijl verder het nut wordt betoogd van verschillende soorten Verzekering, adverteeren enz. Al mogen er misschien heel wat meer Middenstands vraagstukken bestaan, dan In deze uitgave worden behandeld, zeker Is het, dat de Handclsvereenlglng „Rot terdam" door de taak tot het samenstellen dezer prachtuitgave, die zij gratis voor hare leden beschikbaar stelt, een daad heeft verricht, die recht geeft op waar deering van den geheelen Middenstand. Bovenstaand bericht uit Land en Volk werd ons toegezonden door het bestuurslid van de Neutrale Midden- standsvercenlglng L. Doeleman alhier, die ons verzocht mede te deelen, dat hij als lid der Handelsvereeniglng „Rotterdam" In het bezit te van „Het boek voor den Middenstand" en dit gaarne aan de leden van de Neutrale Mlddenstandivereenlglng ter lezing zal afstaan. Mr. J. Hogerhetjde, goed bekend In de Volki-Universltell, sprak gisterenavond te Antwerpen tot zijne talrijke toehoorders over het vruchtbaar leven van den grooten Dultschen paedagoogSamuel Helnlcke. Eerst zette de spreker In beeldt tjke taal uiteen, boe erbarmelijk het In de XVIlIe eeuw met het volksonderwfli gelegen was. In de kleine plaatsen vooral, was de onderwijzer ln de meeste gevallen onver schoonbaar onwetend; hij troonde In ellendige lokalen, waar de leerlingen aan zijne zorgen toevertrouwd, na verscheidene jaren verblijf er nauwelijks toekwamen met veel moeite den calechlsmus en het evangelie te spetten. Samuel Helnlcke, zoon van een land- bouwers-famllle, werd ln 1729 geboren. Hl] was één der eersten, die begreep, welke groote gebreken het oppervlakkig en dom weiktulgelljk onderricht van zijnen tijd aankleefden. Ztyne „Schulmelsterbrltfe" en zijne „Schulmelstergesprachen" waar van enketen door den spreker uit het Dultsch vertaald werden weergegeven hadden een overgrooten weerklank en maken van hem den Dletterweg der XVIlIe eeuw. Maar wat hem boven alles de onsleifelljk- held verzekerde was het telt, dat hij In 1777 de eerste school voor doofstommen ln Dultschland stichtte, en aldus den weg toonde aan al degenen, die na hem, zich aan die ongelukklgen toewijden. Deze boeiende voordracht werd levendig toegejuicht. Kerkwerve. Het aantal kiezers bedraagt voor 1911 volgens de vastgestelde lijst in deze gemeente 132 voor de Tweede Kamer, 132 voor de Prov. Staten en 98 voor den gemeenteraad. Negen personen werden afgevoerd, terwijl 7 nieuwe er op werden geplaatst. Het kohier van den hooldelljken omslag In deze gemeente Is vastgesteld tot een bedrag van f 1453,20 met een percentage van 2,4. Serooskerke. Op de kiezerslijst komen 62 namen voor; 3 kiezers zijn afgevoerd en 5 nieuwe bijgekomen. Anna-Jacoba-Polder, 25 Maart. Het gemeentebestuur, dat In beginsel besloten had om hier een begraafplaats aan te leggen, zal dat besluit niet ten uitvoer kunnen brengen, w|jl er, ondanks de aangewende pogingengeen geschikt terrein te verkrijgen Is. St.-Fillpstand, 25 Maarl. Binnenkort zal het emplacement aan de haven etn groote verbetering ondergaan. Het geheele terrein zal met kelen bestraat worden. Te wenschen Is 'I, dat men daarvoor d? kelt n gebruikt waarvan de bewoners aan den ooitdljk nu at zooveel jaren geprofiteerd hebben, misschien komen daar dan wel klinkers. Men zou er het gemeentebestuur dankbaar voor zijn. Stavenisse. Alhier Is weder een geval van besmettelijke keelziekte. St.-Anaaland, 27 Maart. Ata leden van den gemeenteraad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren L. Polderman en J. Zandee. Het getal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt 418, dat voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten 426 Kortgene. Benoemd tot ontvanger-grllfi er van den Stadipolder de heer J. L. Versprille met algemeene stemmen. Colljnsplaat. Door den landbouwer J. Verburg werd van Kamperland naar hier een jonge atler vervoerd. Bij de eerslgemelde gemeente komende, schrikte het dier door een hond, waardoor het aan zjjn geleider ontsnapte. Achter vrlgd door eentge jongens, nam htj de vlucht, doch weldra ging het anderi, en de stier op de jongens af, die allen snel moesten vluchten. Daarna werd het beest kwaad en ook gevaarlijk, hQ Is 's avonds op verzoek van |den eigenaar door den gemeente-veldwachter C. Cornells met een viertal schoten gedood. In de laatste Nutsvergaderlng van het departement „Noord-Beveland", ge houden In het fcfliel „De Patras" alhier, werden als leden aangenomen de heeren P. de Regt, prov. opzichter alhier, en A. van Hee van Kamperland; als be gunstiger: de heer M. C. Maas van Cortgene. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam werd gekozen de heer A. T. C. Swenne van Wlssekerke, en tot plaatsvervanger de heer J. Vermeulen alhier. Daarna volgde een voordracht van den heer Fret, arts te Wlssekerke, over „Ver- valschlng van levensmiddelen". Ingelicht door den directeur van levensmiddelen te Utrecht, besprak hij achtereenvolgens de vele vervaltchlngen van brood, suiker (vooral gekleurd suikergoed), specerijen, inzonderheid de zwarte peper, van genot middelen enz. Met zeer veel aandacht werd de spreker gevolgd. Ten slotte gal spreker no een komische voordracht, getiteld „De la ge neus". Onder dankbelulfng aan den heer Fret, sloot de voorzitter deze vergadering. Middelburg, 25 Maart. De polllis alhier heeft Donderdagavond omstreeks half acht, tn het volkslogement van J. Berger, aan het Vlisslngiche Wagenpleln, get reerd zekere M. van M, 24 jaar oud, wonende te Utrecht, en J. B. J., oud 18 jaren, woonachtig te Breda. Deze personen worden verdacht van een diefstal met braak, gepleegd In den nacht van 16 op 17 Maart j.l. In een woonwagen van den kermisreiziger G'.ozzl te Breda. Belden werden hedenmorgen gevankelijk naar Breda overgebracht. De politie aldaar had hunne opsporing verzocht. Één dezer personen, M. v. M., Is in den afgeloopen zomer gerulmen tijd gevangen geweest te Brussel, verdacht van moord op een herbergierster. Een drelgbrle). Men schrijft on» uit Middelburg; Een paar weken geleden werd alhier de 18-jarige dienstbode van den winkelier Melnsma gearresteerd, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van geld en goederen ten nadeele van haar patroon. Eenlge dagen na de arrestatie ontving de heer Melnsma een brlel, waarin zoowel hijzelf als zijn vrouw en kinderen met een misdrijf tegen het leven gericht be dreigd werden, zulks onder bepaalde voorwaarden en In verband met de arrestatie. Na een uitgebreid en ernstig voortgezet onderzoek ts thans door de politie aan gehouden de 26-jarlge machinist L. de R„ die eerst hardnekkig ontkende tets van den brief af te welen, maar eindelijk erkende hem geschreven te hebben. De R. Is naar het huls van bewaring over gebracht. Te Middelburg wordt gedurende deze week een bazaar gehouden, waarvan de netto-opbrengst bestemd Is voor ver sterking der kas van de vereenlglng „Kindervoeding", welke vereenlglng naar ledental den laatsten tQd zéér zag er- minderen. Aan den bazaar wordt een voorstelling van een klnder-operette en een feestavond verbonden. Vlissingen, 25 Maart. Met het opruimen en springen van het wrak van het s.s. „Balt que" Is men heden k:aar gekomen. De kotter met het personeel Is heden naar Brtelle vertrokken. Thans staat vast, dat de nachtbooten der Maatschappij „Zeeland" alhier, van al 1 Met naar en van Folkestone zullen varen. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Stavenisse. Door het Plaatselijk Arm bestuur alhier Is aanbesteed het restauieeren van de armenhuizen. Inschrijven waren: voor hetschilderweik D. L. Op den Brouw 4 I 37,50; voor het metselwerk Gebr. Letzer 4 t 397,50 en A Heljboer 4 I 407; voor het smldswerk J. C. Leenhouts 4 1 17,90 en wed. C. Kesteloo 4 f 38,60 en voor het timmerwerk A. v. Prooljen 4 I 736,40; D. Roczemond 4 f 730 en <1. W charlasse (allen alhier) 4 I 751. Het werk ts niet gegund. Vanwege de domeinen za! binnenkort wederom een belangrijke indijking plaats hebben. Op II April a.s. zal namelijk te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1