Vrijdag 24 Maart 1911. (525 ierikzeesohe Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Genigenteraadsvergaderiog van Tholei, ADVERTENTIEN. ZIERIKZEESCHElÜ NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67«to JAARGAN6. No. 9059 Ultgevor-Hoofdradaoteuri A. FRANKEL. Redacteur e i. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 1—3 regelt 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en VrJJdags-mlddags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Amerikaansche correspondenten deelen wederom merkwaardige blzonderheden mede over de wijze, waarop tegenwoordig de New-Yorksche douane-ambtenaren op treden. Slachtoffers van den tjver dezer ambtenaren ditmaal zijn mevrouw Huil, de echtgenoote van den president der Merchants' National Bank te Savannah, en hare belde dochters geweest. Deze drie dames kwamen Vrijdag met de „Lusltanla" Ie New-York aan. ZIJ hadden ongeveer twintig koffers en valiezen bij zich en al die bagage werd op de meest zorgvuldige wijze door de douane ambtenaren op de kade onderzocht. Een der dochters van mevrouw Huil, herstel lende van een ernstige ziekte, kreeg vergunning naar een hotel te gaan, maar de belde andere dames moesten bi) het onderzoek aanwezig bleven. .Waar ia het diamanten halssnoer?" vroeg één der ambtenaren zooats men weet houdt de douane er tegenwoordig spionnen in Europa op na, om toe te zien op de aankoopen die de Amerikaansche rijkaards In Europeesche landen doen. Maar belde dames verklaarden niets van een halssnoer te weten. Deze verklaring werd door de ambtenaren niet geloofd en belde dames moesten naar hare hut op het schip terugkeeren, waar zl] van top tot teen werden onderzocht. „We moesten zelfs onze kousen uittrekken", zoo ver klaarden ze later. ,Het was een schandaal". Niets werd gevonden, maar niettemin werd de bagage der dames In beslag ge nomen omdat zij slechts voor een waarde van 250 en 100 gulden hadden aangegeven, terwyi het bedrag ;der aankoopen, waar voor invoerrecht moest worden betaald, volgens de douane ongeveer 1000 en 600 gulden bedroeg. De heer Hull Is voornemens een actie tegen de douane-ambtenaren In te stellen. PORTUGAL. Lissabon, 21 Maart. Te Lanego poogden drie verdachte personen het 11de regiment infanterie In oproer te brengen tegen de republiek. Betoogingen in verschillenden zin voor het ministerie van blnnenlandsche zaken verplichten de regeering, maatregelen te nemen om de menigte te verdrijven. Vele soldaten van het 11de regiment infanterie, verdacht van met de stakers samen te spannen, zijn gearresteerd. FRAGKRIJK. Te Parijs zQn verscheidene leden gevat van een Internationale dievenbende, die een uitgebreid zondenreglster heeft en ook In België, Dultschland en Nederland „werkte". Zy hebben o. a. te Brussel en te Luik inbraken gepleegd In onbewoonde villa's, waarbij zij vooral kunstvoorwerpen stalen. Zoo stalen zij bij een officier te Brussel een kostbare schilderij van Rem brandt. Het trok de aandacht van de douane beambten aan de grenzen, dat zekere personen geregeld tegen het einde der week zich van Parijs naar België begaven en ln 't begin der volgende week met groote bagage terugkwamen. Men ging toen aan 't onderzoeken en het gevolg was, dat er verscheidene dieven werden gepakt. Het hoofd der bende Is zekere Brook, alias Defrène, uit Brussel, en er zijn onder de leden nog twee Belgen. Een Is een Franschman. DUITSCHLAND. In Berlin en voorsteden zijn Zondag een-en-veertlg bijeenkomsten voor vrou wenkiesrecht gehouden, gezameniyk bijge woond door 25,000 personen, van wie drievierde vrouwen. Er had geen betooging op straat plaats. Te Berlin Is weder een vrouwen- moord gepleegd. Zekere Maria Schramm, een vrouw van slechte zeden, echtgenoot van een ordenteltjken koetsier, maar ge scheiden levend van haren man, Is In haar woning, Boyenstrasse 14, vermoord. Een vriend, met wlen !zlj samenwoonde, pianist In een nachtkoffiehuis, vond haar bl] zijn thuiskomst, 's nachts om 4 uur, met een aantal wonden In het lichaam, dood op den vloer van haar kamer liggen Haar hond lag naast haar. Blijkbaar had het dier zijn meesteres verdedigd en had de moordenaar het doodgestoken. Het lichaam vertoonde sporen van een hevige worsteling. Er was niets gestolen en men leidt daaruit af, dat de misdaad een wraakoefening was. De vrouw had twee mannen, met wie zij vroeger In betrekking stond, gevangenisstraf bezorgd. De politie heeft een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die tot inhechtenisneming van den moorde naar leiden. HEDERLAID. Groningen, 20 Maart. Toen Vrijdag morgen de dochter van den moesker K. N. In de Moesstraat alhier aan het huis haars vaders aanschelde om melk te brengen en haar niet opengedaan werd, verschafte zij zich toegang tot de woning. Tot haar groote ontsteltenis vond ztj haar vader dood op den grond liggen, te midden van braaksel en faecallën. Daardoor werd het vermoeden opgewekt dat N. zou kunnen zijn vergiftigd en tn dat vermoeden werd men versterkt door het feit, dat N. In den nacht van Maandag op Dinsdag bezoek heelt gehad van twee vrouwen. Aan de buren moet N. Dinsdag hebben verteld, dat deze vrouwen hem zijn porte- monnale ontfutseld hadden, wat achterna niet waar bleek te zijn. Inlusschen werden de bovengenoemde stoffen onderzocht, om uit te maken, of de dood een gevolg Is geweest van vergiftiging. Indien dat wel het gevolg blijkt, wordt het onderzoek voortgezet. De penningmeester van de Gronlng- sche confectlewerkers-vereeniglng Is ver dwenen met een spaarbankboekje der vereeniglng, ten bedrage van f 500. Deze week Is alhier In de Infanterle- kazerne aan den Heereweg een verdacht geval van menlngltes cerebrosplnalls (nek kramp) voorgekomen. Een milicien van de lichting 1910, zekere Kremer, uit Wester- bork (Dr.), Is Maandag plotseling ernstig ziek geworden en naar het Militair Hospitaal overgebracht. Op advies van den uit Utrecht over gekomen militairen geneeskundige Is de kamer waar de patiënt In de kazerne verblijf had gehouden, geheel ontsmet, terwijl aan zijn 21 kamergenooten verboden Is het vertrek te verlaten. De toestand van den patiënt moet zeer zorgwekkend z(jn. Hoorn, 20 Maart. Aan de Van Ewljck- sluls, een dorpje aan de Zuiderzee, In den Anna-Paulownapolder, Is Zondagmiddag de Dultsche luchtballon „Dusseldoit" ver ongelukt. Omstreeks half vier werd men aldaar een luchtbalion gewaar, welke laag dreef en alle pogingen in het werk stelde om te dalen. Na vele pogingen, door het uitwerpen van ballast en alle voorwerpen welke eenlgszlns gemist konden worden, bereikte men eindelijk den vasten grond, maar geraakte door het laag drijven van den ballon tegen den bazaltmuur, waardoor één der Inzittenden uit den mand geslin gerd werd. De ballon hierdoor lichter geworden, steeg weer en geraakte over den dijk, maar daalde echter weder onmiddellijk en kwam terecht In een binnenwater. De mand sleepte door het water, waardoor de andere luchtschipper er uit viel en verdronk. Uit den mond van den geredde vernam men het volgende: Zondagmorgen omstreeks acht uur was de ballon, bemand met de heeren Schreuder en Kayser, te Dusseldorf opgestegen. Het weer was prachtig en begunstigd door den Oostelijken wind, hoopten zij Amsterdam te kunnen bereiken. Midden op de Zuiderzee zijnde, werd men bevreesd het vasteland niet te kunnen bereiken en werd een stoomboot gepraald (vermoedelijk een boot van de lijn Enkhulzen—Stavoren). De ballon is even wel verder gedreven. Nab|j Wleringen geraakte de mand In 't water. Door het uitwerpen van den ballast (de instrumenten bleven evenwel gespaard), rees de ballon weer ongeveer een 600 Meter. Een laatste poging om te landen wilden de Inzittenden nog doen door de touwen van den mand door te snijden en In het netwerk van den ballon te klimmen. Verkleumd van de koude waren hunne krachten hiervoor niet toereikend. Zij bereikten den vasten wal, doch de ballon en de mand slootten tegen den bazaltmuur. Door den schok sloeg Schreuder overboord en bleef aanvankelijk bewusteloos liggen. De ballon Is daarna, zooals reeds ver meld, gestegen, doch weer in een binnen water, „het Oude Veer" genaamd, terecht gekomen. De krachten schijnen Kayser toen ook begeven te hebben; de ongelukkige Is verdronken, zijn l|jk Is nog niet gevonden. De ballon, hoewel gehavend, Is met de Instrumenten geborgen. De heer Schreuder, die geen belang rijke kwetsuren opgedaan heefl, Is naar de woning van den heer R. Dekker, opzichter van den Anna-Paulownapolder, vervoerd, waar hem droge kleeren werden verstrekt en hij verder verpleegd wordt. De geredde was natuurlijk nog ntet geheel bekomen van den schrik en erg onder den indruk van het droevig ongeluk. De heer Schreuder Is gehuwd, de heer Kayser niet. Het stoffelijk overschot van den heer Kayserdie bij den ballontocht van Zondag op zoo noodlottige w||ze om het leven kwam, werd Dinsdag met één dezer dagen bij de Nederlandsche Auto-ZIcken- vervoer-Ondernemlng In gebruik genomen automobiel voor lljkenvervoer naar Crefeld gebracht. Haarlem, 22 Maart. In de treurige en misdadige vergiftigingszaak met rattekruld aan de Nieuwe Meer, gem. Haarlemmer meer, is plotseling alweder een nieuw, niet minder beestachtig feit anders kan men het niet noemen aan het licht gekomen. Ongeveer ruim een jaar geleden ls aldaar op hetzelfde hofje, waar v. Exter's vrouw en Hogenhout in dit jaar uit den weg zijn geruimd door vergiftiging met arsenicum een bejaarde vrouw overleden, na slechts enkele dagen geleden te hebben aan dezelfde ziekteverschijnselen als de bovengenoemde slachtoffers. Naar men zegt, leefde deze oude vrouw om een of andere reden reeds lang vóór haar dood met de vrouw van Hogenhout, thans gedetineerd, In onmin, en moet deze op een goeden dag bij haar gekomen zijn, en, om den twist bij te leggen, gezegd hebben: „Nou, we hebben nou al zoo lang ruzie met elkaar gehad, laat 't maar uit wezen, want Ik ben 't zat". De vrede was schijnbaar hersteld en de verhouding In korten tijd zóó goed ge worden, dat vrouw Hogenhout het oudje eenlge pannekoeken cadeau gaf. Kort na het gebruik daarvan overleed de vroiiw, onder geheel dezelfde karakteristieke vergiftigingsverschijnselen als Hogenhout en de vrouw van Van Exter, ook, zooals men weet, in voorlooplge hechtenis. Ook deze patiënte, vrouw Reek genaamd, Is Indertijd door denzelfden geneesheer behandeld als de twee anderen, zonder dat blikbaar vermoedens gerezen zijn voor de mogelijkheid van vergiftiging, daar als oorzaak van den dood kanker werd opgegeven. Men brengt nu overal In de buurt het nuttigen van deze pannekoeken de plotse ling optredende en snel toenemende ziekteverschijnselen en schlelljken dood met elkaar In verband, vooral nu, naar bekend Is geworden, het lijk der vrouw óp last van de justitie zal worden opge graven, om de al of niet aanwezigheid van arsenicum daarin te kunnen constateeren. Leiden, 20 Maart. Zondagnamiddag te half drie uur ongeveer daalde op een stuk teelland onder Valkenburg (Z-H.) een groote luchtballon, waarin dr. Mam van Dusseldorf met nog vier personen waren gezeten. Het gezelschap, dat te half zeven des ochtends de reis uit Dusseldorf had aangevangen, verkeerde In goede conditie. Bij het dalen, dat eenlge meters over den Rijn plaats had, werd nog een telefoonpaal omvergehaald en één der reizigers wondde nog zijn hand. Te Warmond en Oegstgeest raakte de ballon bijna den grond en werd nog een huls geraakt. De ballon werd op een wagen geladen en naar deze stad vervoerd, om verder per spoorgelegenheid te worden vervoerd. Ook de reizigers gingen weder per trein naar Dusseldorf terug. Hoek-van-Holland, 22 Maart. De dienst van de Ryksambtenaren (commiezen) alhier op de binnenkomende schepen, zal met Mei een groote verandering ondergaan. Van de openstelling van den Nieuwen Waterweg af bracht tot nu toe een stoombootje een commies op één naar Rotterdam opstoomende boot, die het schip dan gedurende deze reis bewaakte voor eventueel smokkelen tusschen hier en Rotterdam en werd dan door een Rotterdamschen collega afgelost, waarna de afgeloste per eerste gelegenheid zijn terugtocht naar hier ondernam. Daar de scheepvaart zich enorm uitbreidt, eischt deze dienst natnuriyk een groot aantal commiezen. Nu zullen er met 1 Met drie motorbooten in dienst gesteld worden, waarvan er waarschijnlijk één hier, één te Maassluis en één te Vlaardingen gestatlon- neerd zat worden. Op elke motorboot zal een commies geplaatst worden en deze drie booten zullen dan den geheelen Waterweg be waken. Verwacht wordt, dat deze maatregel heel wat kosten besparen zal. Van de hier wonende commiezen zullen er 13 naar elders overgeplaatst worden. De overige 8 blijven hier voor de diensten aan de abattoirs, Harwlchlijn en Batavlerlfjn. Gouda, 22 Maart. Hedenmorgen Is ten huize eener familie op den Fluweelen singel een dienstmeisje aan een groot gevaar ontsnapt. Toen zij n.l. een pan met vet, waarin de vlam geslagen was, In de hand nam om ze naar bulten te brengen, stortte een gedeelte van den brandenden inhoud over den rand en tastte een tafelkleedje, maar tevens ook de rokken van het meisje aan. Deze had echter de tegenwoordigheid van geest om zich zelf onmiddellijk te blusechen In het water van den Fluweelensingel, waardoor voor ze brandwonden gespaard bleef. Het begin van brand, dat in de keuken ontstaan was, kon gemakkelijk met eigen middelen worden gebluscht. Mevrouw, die onmiddellijk hulp ge boden had aan het meisje, bekwam eenlge brandwonden aan de hand en was er alzoo nog het ergst aan toe. op Maandag 20 Maart des namiddags 2 ure. Tegenwoordig waren 9 leden. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat hy van den heer C. A. H. Wagtho bericht ontvangen heeft, dat hij deze vergadering niet kan btywonen Afwezig ls ook den heer Van Vredenburch. De notulen worden door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter stelt voor de zaken als volgt te behandelen le Ingekomen stukken, 2e wijziging begrooting en goedkeuring 1911, 3e bespreking teekenonderwljs. Dit laatste punt zegt de voorzitter, wensch Ik In gesloten zitting te behandelen. De heer Qulst vraagt waarom de voor zitter dit punt In gesloten zitting wil be handelen. Het teekenonderwgs Is toch een publieke zaak: er zijn toch geen geheimen te bespreken. Dc voorzitter zegt dat er een raads besluit genomen is, om zakenwaar personen bij genoemd worden, tn gesloten zitting te behandelen. Het Is minder aan genaam voor die personen, om Iets later te lezen In de courant, dat hen betreft. In stemming gebracht werd het voorstel van den voorzitter aangenomen met 8 stemmen, terwijl de heer Qulst zich ont houdt. Wordt gelezen de wijziging In de be grooting voor 1911. Zonder op - of aan merking wordt dezelve met algmeene stemmen goedgekeurd. Wordt gelezen een ontwerp borgstelling voor den te benoemen gemeente-ontvanger, zooals dit door Burgem. en Weth. Is vast gesteld. Met algemeene stemmen werd dij ontwerp goedgekeurd. Hierna gaat de raad In gesloten zitting over, tot behandeling van punt 3, be spreking teekenonderwljs. Een brutaal bedrog met meel. Het was tot nu toe veelal de gewoonte van handelaars of fabrikanten, die abnormale bestanddeelen bij hun waren voegden ten einde onzuivere winsten te maken, een of anderen fantaislenaam te kiezen, geschikt om het publiek op een dwaalspoor te brengen. Zoo had men „mélange-boter", waarbij margarine de hoofdzaak was, „beurrlue" van dezelfde samenstelling enz. Gelukkig heeft onze Boterwet, door het woord margarinete elschen op de verpakking, een einde aan deze practljken gemaakt. Waar onze wetten ten opzichte van andere handelswaren nog geen dergelijke elschen gesteld hebben, heeft men het nu eenvoudiger geacht om In het geheel geen vermomming aan te wenden, doch stout weg een artikel met een groot bedrag van een goedkoopere stof te mengen en het den naam te geven van de duurdere waar. Wtj kochten n.l. In één onzer winkels „Aardappelmeel", geëtiketteerd als zoo danig, voorzien van de Initialen E. F. S. en precies geiykend wat de verpakking belreft op het zuivere artikel. Dit z.g. „Aardappelmeel" bestond voor een zeer groot gedeelte uit maïsmeel. De fabrikant Is blijkbaar te „bescheiden" geweest om zijn naam en woonplaats voluit op de etikelten te doen drukken, ook misschien teneinde Izoodoende een gerechtelijke ver volging te ontgaan, doch waar door deze publicatie de winkelier gewaar schuwd Is tegen deze vervalsching, kan hij niet beweren onbekend met den aard der waar te zijn, en Is hij derhalve straf baar by verkoop daarvan (volgens art. 330 van ons Strafwetboek). WIJ verzoeken de pers bekendheid aan deze geconstateerde vervalsching te geven, daar alleen daardoor bij gebrek aan een behoorlijke wet het publiek ge vrijwaard kan worden tegen een dergelijk bedrog, waardoor onze zoo belangrijke aardappelmeellndustrle ten zeerste schade lijdt. Het mengsel Immers wordt tegen veel lageren prijs dan aardappelmeel verkocht hetgeen het goedkoopere maïsmeel natuurlijk mogelijk maakt zoodat de eerlijke Industrie onmogelijk hiertegen concurreeren kan. By den tegenwoordlgen drang onzer wetgevende macht om de „zedeloosheid" te bestryden, hopen wy van harte dat ook deze mededeeltng een steentje moge bydragen om de zoo lang verwachte en In het volksbelang zoo dringend verelschte wet tot stand te doen brengen tegen de warenvervalschlng, die wy geneigd zyn te rekenen tot één der takken van „zedeloos heid", die het allerdringendst bestrijding behoeft. Dr. Van Hamel Roos en Harmens. Gemengd Nieuws. Een vrouw, die by een drogist te Delft een poeder had gehaald en die op zyn aanraden had ingenomen, werd na het gebruik ongesteld. Men vreest voor haar leven. De poeder is ln beslag ge nomen. Ook een aanbesteding. Het be stuur van den polder by Amsterdam publiceert, dat voor den tyd van één jaar zal worden aanbesteed... het mollenvangen In den polder! Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Johanna Dalebout, Wed. J. Hart, na een langdurig lijden, in den ouder dom van ruim 71 jaar. Kerkwerve, 23 Maart 1911. Namens de Familie, C. HART. Allen, die ons biyken van belang stelling gaven op 19 dezer, betuigen wy onzen hartelijken dank. colijnsplaat. Familie VAN LANGERAAD. Voor de vele blijken van belang stelling, op 18 dezer ontvangen, betuigen hiermede de Heer enMejuffr. MATTHIJSSE Jonker aan allen hunnen hartelijken dank. 's-Gravenhaoe, Helenastr. 42. Ondergeteekende brengt by dezen zyn onuitsprekelljken dank: In de eerste plaats aan Dr. METZ voor de geneeskundige behandeling, en In de tweede plaats aan de Zusters van het Ziekenhuis te Noord- gouwe, voor de vrlendetyke en zorgvolle verpleging tydens zyn verbiyf aldaar onder vonden. Dreischor. C. DOOQE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9