Vrijdag 24 Maart 1911. BLOOKER'S Eerste Blad. (Z ierikzeesoho Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. KIEZERSLIJSTEN. Algemeen Overzicht. DAALDERS CACAO. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, la voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bj| vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9059. liltflever-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdags-mlddags uiterlijk 3 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden broche. portemonnale. twee dweilen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierlkzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikz«e; Brengen ter kennis, d»t van 23 M a a r t tot en mvt 21 April 4911 ter Sectetaiie dezer gemeente voor een ieder ter iozage zijn nedergelegd a. de lijst van kiezers van leden der Tweede Kam^r van de Staten Generaalvan de Provicciale Staten ei van den Gemeenteraad; l>. alphabetische lijst-n van hen, d e van de kiezerslij t zijn afgevoerd en van hen die daarop z\jn gebracht; alsmede dat die lijsten tegen betaling der ko ten veikrygbaar zijn. Gedaan te Zierikzee, den 22 Maart 1911. Dc Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In de Fransche Kamer van Afgevaardigden werd behandeld het regeerlngsvoorstel tot Instelling van een onderstaatssecretariaat van Justitie. Verschillende sprekers hadden hun meening er over uitgesproken, toen de algevaardigde Roche opstond en ver klaarde tegen het voor dezen post aan gevraagde credlet te zullen stemmen. Naar aanleiding van die verklaring ontviel den pas opgetreden Minister Morls de uit drukking: „eindelijk ontmoet Ik eens een „man, die eerlijk voor zijn meenlng ull- „komt". Nauwelijks waren die onvoor zichtige woorden uitgesproken, ol een helsch en oorverdoovend lawaai ontstond. De socialisten, die het gevaar, waarin de nieuwe Minister zich begeven had, beseften, drongen In groote menigte naar de banken der rechterzijde, teneinde door hun applaus het getier van de minnen van rechts te overstemmen. De Kamerboden, die vrees den, dat de socialisten van zins waren er op los te slaan, wilden hen tegenhouden, maar dit gelukte hun niet, want de socialisten baanden zich een doortocht, namen naast de leden der rechterzijde plaats, en bereikten door hun overwel digende bijvalsbetuigingen het doel, dat zij beoogden. Onder het ministerschap van Albertl, die nu wegens het bestelen van den Deenschen staat op reusachtige schaal In de straf gevangenis zit, werden de lijfstraffen In gevoerd. Personen, van het mannelijk geslacht, en van den leeftijd tusschen 18 en 55 jaar, konden behalve tot gevangenis straf ook nog tot een dracht slagen met een Spaansch riet veroordeeld worden. Uit galanterie tegenover de dames had de gewezen Minister van Justitie, Albertl, deze niet aan een dergelijke mlddeleeuwsche tuchtiging willen blootstellen. Het schijnt, wat niet te verwonderen is, dat de zesjarige werking van die lyistrafwet geen gunsllge resultaten heeft opgeleverd. Althans door den huldigen Minister van Justitie is bij den Deenschen Rijksdag een voorstel in gediend om de lijfstraf af te schaffen. De Tweede Kamer heeft reeds dat voorstel aangenomen. In vele groote steden van Duitschland en Oostenrijk zijn verstreken Zondag meetings gehouden voor de staalkundige rechten der vrouwen. ZIJ gingen uit van de vrouwenbeweging tot verkrijging van CEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS het vrouwenkiesrecht, en waren allerwege druk bezocht. In Weenen werd het aantal vrouwen, dat aan die meeting deelnam, op tien duizend geschat. Na «doop van de meeting trokken de vrouwen In op tocht met muziek en vaandels, en onder het zingen van liederen, door de straten. De betooging, die ordelijk en rustig ver liep, had een Indrukwekkend karakter. In Noorwegen heeft de eerste vrouw zitting in dc Tweede Kamer genomen. Mtj. Anna Hogstad werd name lp door kiezers en kiezeressen naar de Kamer afgevaardigd. Het wetsontwerp tot toelating van lijk verbranding Is door het Pruisische Huls van Afgevaardigden naar een commissie van veertien leden verwezen. Tegen de aan neming van hel wetsontwerp worden rellgleuse bezwaren aangevoerd. Ook wordt de bedenking geopperd, dat door lyk- verbrandtng de sporen van een misdaad verdwpen. Met het oog op deze alleszins juiste bedenking, wil de regeering de doodschouw van lijken, die verbrand zullen worden, verplichtend stellen. Niet weinigen zp bevreesd, dat indien de facultatieve lpverbrandlng wordt toegestaan, dit de eerste stap Is op den weg, die leidt naar de verplichte lijkverbranding. Stolypln, de Russische Minister-President, heeft zp ontslag b|j den Czaar Ingediend, die, naar de eerste berichten luidden, dit verleend heeft en als zp voorloopigen opvolger den Minister van Flnantlën, Kokofzef, heeft aangewezen. Een later bericht meldt evenweldat de keizerin Stolypln ontboden heeft om hem tot aan blijven te bewegen, en dat de Czaar zelf ook démarches In dien geest gedaan heeft. In hoeverre dit laatste bericht juist Is, kunnen wy niet beoordeelen. De redenen van Stolypin's ontslag-aanvrage moeten gezocht worden In de allereerste plaats In de heimelijke tegenwerking van de hof- camarilla, en in de tweede plaats ln de ver werping van 't wetsontwerp tot Invoering van Zemstvol in de westelpe gouvernementen, dat Is In die deelen van het Russische rp, die vroeger tot het konlnkrp Polen, Lithauen, Lyfland en Estland hebben be hoord. Naar aanleiding van die verwerping door den Rpsraad hebben alle boeren- afgevaardlgden uit de westelijke gouver nementen hun ontslag uit dc Nationalistische party genomen. Zij willen niet langen fn een party biyven, waarin, zooals zy fn de motiveering van hun besluit mededeelen, de hooge adel de leidende rol heefl. „Wij „kunnen het niet verantwoorden In den „tegenwoordlgen toestand nog lid te btyven „nu wy zien, dat de nationale belangen „van Rusland worden opgecffsrd aan „Intriges van de hoogere klassen. Doch „ons uittreden uit de partij beteekent „daarom geen afstand van onzen natlonalen „geest en onze vaderlandsliefde". De commissie voor de Landsverdediging uit de Ryksdoema heeft, geleld door de overweging, dat de Joden wegens hun vooruitstrevende denkbeelden een schade- tyk bestanddeel In het leger vormen, den wensch uitgesproken, dat een wet in het leven zal worden geroepen, waarbij de kwestie van den weerpllcht der Joden op zulk een wyze zal geregeld worden, dat die weerpllcht niet periooniyk zal vervuld worden, maar door een blzondere belasting zal vervangen worden. Hoe sterk moet de reactie wel In Rusland niet zyn, wanneer zy het waagt om opentyk met een dergciyk voorstel voor den dag te komen? Senator Dedjoelln, die In het Zuid-Westen des lands een onderzoek had Ingesteld naar de werkzaamheid van de Intendance en het beheer over de daar liggende vestingen, heeft een rapport uitgebracht over deze Inspectiereis, waaruit biykl, dat hy tal van zeer ernstige onregelmatigheden heeft ontdekt. Overal hebben de bestuurs ambtenaren maar één ideaal: den Staat zoo flink mogeiyk te beitelen. Qrapptg, ondanks Jen ernst der om standigheden Is hel volgende. Tw.ee generaals hadden de bynamen „Karlsbad" en „Marlenbad" gekregen om den '„vermagerenden" Invloed, welken zij hadden op de schatkistI Qeneraal „Marlën- bad" alias Aklmoff, een neef van den president van den Ryksraad, heeft den Staat voor meerdere millloenen bestolen. Volgens Dedjoelln's berekening beloopen de gezameniyke bedrlegeryen de som van 20 millloen roebel. Het Turksche Parlement heeft het door de regeering Ingediende voorstel tot ver koop der diamanten van den gewezen sultan, Abdoel Hamid, goedgekeurd. Uit de opbrengst wil men de van Duitschland gekochte oorlogsschepen betalen. De bekende leider der negers In Amerika, Booker Washington, Is het slachtoffer geworden van een laaghartlgen aanslag. Toen hy een kazernewoning, waar hy Iemand bezoeken wilde, betrad, werd hij door een onverlaat zoodanig toegetakeld, dat hy naar het gasthuis vervoerd moest worden. Het Is te hopen, dat de lafhartige dader zyn gerechte straf niet ontgaat. in Mexico slaan oogenbllkkeiyk twee partyen tegenover elkaar. De ééne party wensch! den ontbrandden burgeroorlog op krachtige wyze ten einde te brengen, ds andere wil haar langs den mlnnetyken weg der onderhandelingen beëindigen. Vóór het palels van den president Poiflcto Diaz, Is het volk 's avonds te hoop geloopen, en heeft tal van glasruiten met steenen stukgegooid. De grondwetteiyke rechten van den burger zyn met het oog op den huldigen staat van zaken in Mtx'co geschorst. China heeft tegenover Rusland bakzeil gehaald. Met het oog op deze houding van de regeering heerschl in hel uitgestrekte Hemeliche Ryk groote ontevredenheid. De Provinciale vergaderingen verlangen drin gend de byeenroeplng van een rtjksparle- ment. Zierikzee, 24 Maart. Qlsterenavond vergaderde In de kleine bovenzaal van het „Huls van Nassau" de vereenlglng „Tot Nut en Qenoegen". Wegens uitstedlg- heid van den voorzitter fungeerde als zoodanig de heer A. O Kyn, die de ver gadering opende en leidde. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer J. van Os, deelde de voorzitter mede, dat het zomer-concert dit jaar weer In het Parklust zou gegeven worden en dat een advertentie in de plaatseiyke bladen ge plaatst was, waarby zy, die wenschen deel te nemen aan een harddravery en rlngrydery tot een vergadering werden opgeroepen. By de omvraag stelde de heer Honig voor de najaarsvergadering af te schaffen. De behandeling van dit voorstel weid tot een volgende vergadering uitge steld. Hierop werd door den waarnemen- den voorzitter de vergadering gesloten. Het byvoegsel der Staatscourant van 23 Maait 1911 bevat de statuten der ver eenlglng Roomsch-Katholleke Mldden- standsvereenlglng „De Hanze", afdeellng van „De Hanze", Bond van Roomsch- Katholleke Vereeniglngen van den Handel- diyvenden en Industrleelen Middenstand In het bisdom Haarlem, te Zierikzee. Onder de ïyit van crediteuren tn het faillissement van de N. V. Stuwadoori-My. voorheen Brandjes, Dalmeyer en Rogter, komt de Ryksverzekerlngsbank te Amster dam voor met een bedrag van f 159 803 97. Belastingbetalers, aan u de eer het aan te zuiveren! Noordgouwe. De klezersiyst alhier bevat 152 kiezers; 8 kiezers zyn van de lyst afgevoerd, terwyl er 6 nieuwe kiezers op zijn gebracht. De hoofdeiyken omslag dezer ge meente Is voor den dienst 1911 vastgesteld op (2644.50; de percentage Is 1,5 Duivendljkr, 23 Maart. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst lelt 109 namen. Afgevoerd werden er 16 kiezers, terwyt er 11 voor het eerst werden op geplaatst. Aona-Jacoba-poIder, 20 Maart. De door den Minister van Waterstaat tot buiten gewoon opzichter benoemde M. Aarnoudse van hier, is geplaatst by het verbrecden en verdiepen van 't groot scheepsvaarwater In het Scheur en In de Doorgraving tusschen Maassluis en Hoek-van-Holland. St.-Filipsland, 23 Maart. Het aantal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt 273, hiervoor behooren 168 tot het oude Flllpsland en 105 tot den Anna-Jacoba- polder. Voor de vacante betrekking van gemeenteraadalid, zyn 5 candldateniysten Ingeleverd en wel ten name van: J. Aar- noudae, A. Oeelhoed, A. A. Rystenbll, J. A. Sloli en J. v. Strlen Cz. De stemming wordt gehouden 6 April; de herslemming 20 April. Stavenisse. In de Woensdag l.l. gehou den raadsvergadering alhier werd, zooals reeds per draad In het vorig nommer Is vei meld, andermaal behandeld het verzoek schrift van den aannemer Verschelling te Terneuzen om f 1000 schadevergoeding, wegens misrekening by de aanneming der havenwerken in 1910. De stemmen staakten weder (3 tegen 3). Een lid was afwezig. Zoodoende Is het voorstel van rechtswege vervallen. Een voorstel van de leden C. L. Dorst c.s., om hem f 500 vergoeding te geven, werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Een verzoek van C. den Braber jzn. om schadeloosstelling wegens misrekening by de aanneming van het plaatsen eener due d'alve In 1909 werd voor nader onderzoek aangehouden. By het behandelen van het verzoek van Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente, om een stukje gemeentegrond te kunnen koopen, staakten de stemmen, dus aangehouden tot een volgende vergadering. Besloten werd de restauratie van den loren onderhands op te dragen aaneenlge ingezetenen en verworpen werd een voorstel om de aanbesteding van de bestrating van het havenplein onderhands te doen ge schieden, zoodat deze publiek zal plaats hebben. St.-Annaland, 24 Maart. De pogingen, welke door eenlge schippers werden aan gewend om weer een afdeellng op te richten van de Schlppersvereeniglng „Schuttevaer", stuitten af op de moeliykhetd om personen te vinden voor de verschillende bestuurs- functlën. Dat bezwaar is nu uit den weg geruimd. Op verzoek van het hoofdbestuur hebben de heeren C. Kibbedyk, A. van Luyk Pz. en Adr. Ooedegebuure Cz. zich bereid verklaard de betrekkingen van voor zitter, secretaris en penningmeester op zich te nemen. Nu is het te hopen dat vele schippers zich alt lid zullen aanmelden, waartoe by den heer Kabbedyk gelegenheid bestaat; het ls hun eigen belang, dat ze er mee bevorderen. Dr vroegere afdeellng heeft bestaan van 1878—1899, dus 21 jaar. Moge aan de nieuwe afdeellng een niet minder lange levensduur beschoren zyn. St-Maartensdijk, 23 Miart. Gisteren middag ongeveer half twee ure ontstond door onbekende oorzaak brand In de schuur van den arbeider A. de Koitc alhier. Binnen korten tyd was de houten schuur, benevens een daaraan grenzend landbouw- schuurtje van den heer C. Manneke, tot den grond toe afgebrand. Ook het aan de schuur vaststaand woonhuis Van de Korte Is erg geteisterd. De Inboedel van de schuur van De Korte, hoofdzaketyk landbouwgereedschap en kunstmest, eigen dom van den heer A. Langejin. kon niet gered worden. Ook het huisraad van De Korte heefl veel geleden, De gebouwen waren tegen brandschade verzekerd; het huisraad en de Inventaris van de schuur echter ntet. ScherpeDisse. De klezersiyst 1911 is van heden tot en met 21 Apill a r. vo:r een leder ter visie gelegd en In afschrift verkrygbaar gesteld. Daarop zyn 19 nieuwe kiezers gebracht, tevens zyn er 6 oude kiezers afgevoerd. De klezersiyst is vast gesteld met 254 kiezers voor de tweede kamer, provinciale staten en den gemeente raad. Alzoo zyn er 12 kiezers meer dan In 1910. De gewone proef met de brandblusch- mlddelen voor dit jaar, zal plaats hebben op Dinsdag 18 April a.s. des avonds ten 6 ure op de wel van den heer C. M. Kleppe Czn. Door den heer I. van Es, correspon dent voor het Centraal Bureau van Wel dadigheid te Utrecht, Is voor het d <rlct Tholen tot Collectant aangesteld de neer L. de Kwak-Koolaard, alhier. Scherpenlssc. Voorheen slond op het gehucht Westkerke onder deze gemeente een kerk. In de 18e eeuw toen de kapel of kerk reeds lang verdwenen was, vond men er nog den hoogen vlerkanten, doch zeer vervallen toren. Een schlldeiy uit die kerk, een zoogenaamde triptiek, waarop is voorgesteld in het midden de aanbidding van het kind Jezus door de Wyzen uit het Oosten, links de aanbidding door herders en rechts de verrukking van Zacharlas, is nog steeds op het Gemeente huls, dat ook van oude dagteekenlng Is, te zien. Oud-Vossemeer. Vanwege het weezen- armbestuur, daartoe door heeren Oedep. Staten gemachtigd, Is weer begonnen met het uitdeden van brood aan behoeftige gezinnen, eenmaal per week. Nu de wintervoorraad by de meesten verbruikt li, komt dit natuuriyk goed van pas. Tholen. De aandeelhouders der Thool- sche Bank hebben In hun Woensdag l.l. gehouden jaarvergadering als commissaris herkozen den heer D. W. H. Paiyn te Baarn en het dividend bepaald op 10 pCt. over 1910. De afgevaardigde van het district Goes, jtir. A. F. de Savornin Lobman, die dezer dagen zyn reeds vermeld jubileum vierde, onder huldebetuiging van alle pariyen, had eenmaal In Tholen zyn voor vaderen wonende, wat ons bleek uit een mededeellng, dat het ambacht Zounemairc In 1705 eigendom werd voor 810 VI. van ds. Petrus Hsyman, predikant tc Eikerzee, en dat diens dochter Isabella huwde met Maurtts Adrlaan de Savornin, Raad te Tholen; In 1835 was eigenaar mr. M. A. de Savornin Lotiman. Later ging het over in andere handen. De gtadharige Hollandsche herders hond „Ursa" van den heer Jac. van Noort alhier heeft op de laatst gehoudene hondententoonstelling te Rotterdam drie eerste pryzen behaald. Middelburg, 21 Maart. By den aanleg van het kanaal door Walcheren moest een nieuwe uitweg gezocht woro'en voor het rioolwater onzer gemeente, daar bij het maken van het kanaal de MIddelburgsche haven verviel. Deze uitweg werd gevonden door het graven van een smalle sloot van Middelburg naar Veere, waardoor het rioolwater wordt opgedreven naar een spulboezem. Uit dezen spulbrezem komt het dan by laag water door een automatisch werkende sluit In het Veerschegat. Deze tpulboezem slibt steeds aan en het gevolg daarvan Is, dat er vooral by droog en warm weer daar ter p.-atse et.' onverdrageiyke slank heerschi, u '<er niet ten voordcele var ''e oezondhex om wonenden, wier aan.ul steeds gre ju »nrdt door dat in de omgeving van dtti boezem vrfj veel gebouwd wordt. Reeds meermalen Is ter dezer zake op verbetering aangedrongen b.v. doo- het opzetten van het rioolwater met goed zuiver water. Het gemeentebestuur van Middelburg was daartoe niet bereid en dat van Veere Is daartoe finanbëel niet In staat. De gezondheidscommissie te Veere spande zich ook voor de zaak en de Inspecteurs der volksgezondheid ook de hoofd-Inspec- teurs, dr. Ruysch, erkenden de nood- zakeiykheld, dat hter spoedige en afdoende verbetering wordt aangebracht. Men besloot zich na het opmaken van een plan, dat een uitgaaf Ineens van f 24 000 zou vorderen, tot de regeering te wenden. Maar ook van die zyde ft geen hulp te verwachtenalthans dezer dagen Is van den Minister van Blnnenlandiche Zaken bericht ontvangen, dat hier geen voldoende ryksbelang aanwezig Is, om van rykswege In te grypen. Waar zooveel geld van rykswege wordt besteed aan zaken van veel minder belang, ware het zeker te wenschen geweest, dat dit betrekkeiyk geringe bedrag uit de schatkist ware toegestaan In het belang van de omwonenden en de varensgezellen, die daar voorby komen en by oponthoud In de sluizen ook veel last var. den stank ondervinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1