Woensdag 22 Maart 1911. (SS ierikzeeach© O o u r a n t). Worden opgeroepen: BEKENDMAKING. Oproeping tot den werkelijken dienst van verlofgangers. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIEKIKZEESOIEiÉI NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VR1JDA0 verschat, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste 1AARGANG. No. 9058 Ultgever-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. Redacteur a i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjdags-mlddags ulterlQk 8 ars, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur a A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en- Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Sollicitanten naar de betrekking van buiten gewoon Politiedienaar in de gemeente Zierikzee, aan welke betrekking eene belooning is verbonden van f 1 voor eiken nacht, en f 1 voor eiken dag, waarop de benoemde tot politiedienst geroepen wordt. Aan den benoemde kan worden opgedragen het toezicht op de naleving der bepalingen betreffende de hondenbelasting, waarvoor eene belooning van f 67 per jaar wordt genoten. Sollicitanten behooren hunne verzoekschriften in te dienen bi] den Burgemeester vóór den 1 April e.k. Persoonlik bezoek nog niet gewenscht. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Qelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de circulaire van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 8 Augustus 1879, no. 5- (Prov. blad no. 73); Brengen ter algemeene kennis, dat bij hen het voornemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een strook grond aan het Roods Dorp alhier aan den openbaren dienst te onttrekken, In verband met een ruiling van grond. Zij die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 27 Maart. a.s. Zierikzee, den 21 Maart 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Roept bij deze op, krachtens artikel 111 der Militiewet: WILLEM PIETER LAMBERTUS BAKKER, lotellng dezer gemeente van de lichting 1906 en behoorende tot het le regiment veld-artlllerie om op Maandag 3 April 1911 te Utrecht onder de wapenen te komen, en ELIZA GOUDSWAARD, lotellng dezer gemeente van de lichting 1906 en behoorende tot het 2e regiment veld-artlllerie, om op Maandag 1 5 M e i te 's-Gravenhage onder de wapenen te komen. Mitsdien zullen zij op bovengenoemde dagen, met het eerstveitrekkend openbaar middel van versneld vervoer, zich van hunne woonplaats naar de plaats van opkomst moeten begeven, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bq hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelde verlofgangers wordt onder het oog] gebracht, dat, zoo zq in gebreke biqven op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, zQ bq latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden. Eindeiqk worden zij gewezen op art. 133 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 22 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. JAPAN. Tokio, 18 Maait. Olsteien Is een troep Chlneesche studenten het gebouw van het Chlneeiche gezantschap binnengedrongen, om tegen de houding van Rualand te pro- teiteeren. De gezant ontving de atudenten niet en deze bleven gedurende den nacht in het gezantichapsgebouw. AMERIKA. Na een vervolging, die meer dan twee maanden duurde door Rusland en Dullsch- land, Is Donderdag le New-York een jonge Ruislsche arbeider, Zogolowakl, beschul digd van moord op een bankier, diens vrouw en eenlge bedienden, en rooi van 6000 gld., door een Dultichen rechercheur gearresteerd, juist toen hij van de Duitache mailboot „Ziethen" aan wal stapte. Eelflge uren voordat de .Ziethen aan kwam waa de Duitache rechercheur Bua- dorf 'met de „St.-Loule" te New-York aangekomen. Buadort had door Rualand en Dultachland den moordenaar achter volgd, maar hij kon hem niet krijgen. Hij kwam julat te Bremen aan, toen Iemand, wlena aignalement aan dat van Zogolowakl beantwoordde, r.aar hl) vernam, eenlge uren te voren op de .Ziethen" zich naar Amerika had Ingescheept. Buadort was zóó overtuigd, dat de lang- gezochte vluchteling werkelijk de man was, die aan boord van de .Ziethen" was ver trokken, dat hl] onmiddellijk naging op welke wijze hij de .Ziethen" zou kunnen Inhalen. Het eenlge middel was met de Amerlkaansche „St.-Louls", die op 8 Maart van Southampton vertrekken zou Amerika le bereiken. In alleryi vertrok Busdo.f dus naar Southampton, waar hl] nog juist eenlge minuien vóór het vertrek, aan boord van de „SI.-Louis" kwam. Hij deelde den gezagvoerder mede, dat hij jacht maakte op één der passagiers van de „Ziethen" en dat het dus noodzakelijk was, vóór dit Duitsche schip le New-York aan le komen. Een ware wedstrijd volgde nu. Zoodra de „St.-Louls" bullen het Kanaal was, trachtte ze door middel van draadlooze telegraphie met de „Ziethen" In verbinding le komen, maar eerst Dinsdag slaagden deze pogingen. De „St.-Louls" kreeg verbinding met de mailboot „Vir ginia", die op haar beurt weer verbinding had met de „Ziethen". Toen werd de boodschap overgebracht om Zogotowskl aan boord van de „Ziethen" gevangen te nemen. Dinsdagnacht eindelijk kwam men in directe draadlooze verbinding en toen ontving men van het Duitsche schip de mededeellng, dat de Rus gearresteerd was en gevangen gezel en dat op hem een bedrag van ruim 4000 gld. was gevonden. Per draadloos telegram werd vervolgens de Duitsche consul te New-York gewaar schuwd, zoodat deze maatregelen kon nemen, opdat Busdoif onmiddellijk bij aankomst aan wal zou kunnen gaan. Aldus ge schiedde en enkele uren voordat de „Ziethen" aan de kade meerde, stond de Duitsche politle-beambte gereed om den gevangene over te nemen. RUSLAND. St.-Petersburg, 20 Maart. De commissie voor de landsverdediging uit de Doema heelt een motte aangenomen, waarin, op grond van het feit, dat de Joden als een verderfelijk element in het leger zijn ie beschouwen, de wenschelljkheld wordt uit gesproken, om een wetsontwerp In te dienen tot regeling van het weerpllcht- vraagstuk voor de Joden. OOSTENRIJK. Op hel jaarleest van de Hongaarsche pensloen-vereenlglng der journalisten Is ook minister-president Khuen Hedervaiy verschenen. Hij hield een rede, waarin hij zelde, dat het denkbeeld den dienaren der pers een onbekommerden levensavond te verzekeren hem des te sympathieker was daar eik werk van menschenmln In de pers steeds levendige ondersteuning vond. Zelfs de heftige kritieken, waaraan hq ge durende zyn loopbaan van de ztyde der pers had blootgestaan, waren voor hem geen reden harde woorden aan het adres der pers te richten. Hij was overtuigd dat de pers groole diensten bewees aan de zaak van den algemeenen vooruitgang en hij gevoelde zich gedrongen, dat openlijk uit te spreken. ENGELAND. LoDden, 19 Maart. In een toespraak tot een demonstratie van transportarbeiders te Huil zelde hedenavond Havelock Wilson, secretaris van den Zeemansbond, dat de zeelleden en stokers van Groot- Brlltannlë, Noorwegen, Zweden, Dene marken, Holland, België en de Oostkust van Amerika reeds den dag bepaald hadden, waarop zij, op hetzelfde uur, den arbeid zouden neerleggen. DUITSCHLAKD. In het groothertogdom Oldenburg heeft de fiaancleele commissie uit den Landdag een voorstel aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat van ongehuwde personen In den jleeltljd van 30 lot 50 jaren, met een inkomen van 4200 Mark en daarboven, een toelage van 10 pCt. op de inkomsten belasting zal worden geheven. In dezen vorm wordt de belasting van welgestelden, die niet voor een eigen gezin le zorgen hebben, niet overmatig geacht. Toch Is In Oldenburg een krasse oppo sitie tegen die belasting merkbaar. Uit de meest verschillende oorzaken, zoo wordt uiteengezet, moeien menschen zich van een huwelijk onthouden; daar zullen er onder zijn, die deze belasting best kunnen be talen; maar anderen, die zorgen voor behoeftige ouders of bloedverwanten en zich daarom niet In den echt begeven, zullen er zwaar door worden getroffen. De fiaancleele commissie zet ulleen, dat de belasting ook geen straf Is, wijl de getroffenen niet gehuwd zijn, maar een toeslag voor hen, die minder kosten en meer Inkomen hebben dan het grootste deel der beiaslingbelalenden. Daarentegen- over wordt gevraagd, of een ontlasting van groote gezinnen niet beter zou zijn dan een belasting der ongehuwden. Deze Indirecte belasting der jonggezellen zal, naar men meent, meer navolging vinden, dan de directe belasting, die de Landdag In Olden burg wil Invoeren, tenzij men het ééne wil doen en het andere niet laten. Wat door sommigen als de Steen der Wijzen op belastlngsgebled wordt aangeprezen. Een heer te Berlijn, die op groolen voet leefde, een villa met 22 kamers be woonde, acht raspaarden en een grooten bediendenstoet hield, maar niettemin failleerde, had aanmerking gemaakt op de rekening, die de dokter had Ingediend, op een grondslag van 8—10 mark per visite. In zijn omstandigheden zou de helfl billijk zijn geweest. De rechter evenwel oordeelde anders. De schatting der geneeskundige diensten moet geschiedden op grond van de levens wijze van den cliënt, waarbij het er niet toe doet, of de werkelijke fiaancleele toestand met die leefwijze overeenkomt. Het gaal ook niet aan, zegt het vonnis, van den arts te verlangen, dat hij zich vergewisse of de cliënt, die op grooten voet leeft, werkelijk daartoe in staat is. Hy zou daar door handelen In strijd met de gebruiken van zijn beroep en mogelijk ook gegronde ontstemming bij zijn cliënt teweegbrengen. BELGIË. Caroline Delacrcx, beter bekend als barones Vaughan, was, zooals men weet, vóór haar huwelijk mei Durieux, In proces met prinses Louise van België, over het kasteel van Ballncourt. Thans heeft de oudste dochter van Leopold II de barones opnieuw voor de rechlbank van Pontolse gedaagd. Durieux, die nog altijd de man is van barones Vaughan, daar de echt- schelding nog niet uitgesproken Is, wil nu dit proces op zich nemen en in de plaats van de barones tegen prinses Louise procedeeren. Die formaliteit heeft aanleiding gegeven tot een onverwachle betwisting. De advo caat van prinses Louise deed opmerken, dat Durieux, om dit proces op zich te kunnen nemen, zijn bewijsstukken moest Inleveren, dal hij de man la van de barones Vaughan. En loen kon Durieux enkel een z.g. echtelijk bulletin voorleggen. Maar dit is niet voldoende, zegt de advocaat; de akle zelf van het huwelijk moet er zijn. De rechtbank heefl zich by die zlens- wyze aangesloten en heeft bevolen, dat Durieux binnen acht dagen na de afkon diging van dit vonnis, aan prinses Louise, hetzy door de grilfie, iietztj door zyn advocaat, zyn trouw-akte moet overhan digen, en dit op straf van een boete van 50 fr. per dag vertraging gedurende een maand, en dan zal dc rechtbank oordeelen. De rechtbank te Brussel heelt uit spraak gedaan In de zaak van den brand op de tentoonstelling en beslist, dat er geen reden tot hel Instellen eener ver volging beslaat. Het Is nog niet bekend, o(de civiele procesten tot schadevergoeding zullen worden voortgezet. NEDERLAND. Zutphen20 Maart. Zondagmiddag waren eenige kinderen op de Noorderhaven alhier aan 't spelen met een zwaren kapwagen van de H. IJ. S. M„ die daar onbeheerd stond. Plotseling kwam er door het duwen beweging In den wagen en door den wind gedreven reed de wagen het schuin afloopende plaveisel af en de haven In. Twee kinderen wisten nog gauw er af te springen, maar een driejarig jongetje van den arbeider H. viel met den wagen in het water. Wanhopig klemde het zich schreeuwend aan den kap vast, maar spoedig verdween hel onder waler. Hoewel het er vr| gauw met behulp van een roeibootje werd uitgehaald en toen zelfs nog eenlge teeker.en van leven gal, moest de dokier, die te hulp kwam, toch al gau w constateeren, dat het kind dood was. Amsterdam, 20 Maart. Qlsterenavond Is per automobiel-ziekenwagen een tien jarige jongen, genaamd C. M., uit de Angellerstraat, In ernsligen toestand naar het binnengasthuis vervoerd. De jongen had op de Weslermarkl op de treeplank van het voorbalcon van een bywagen van lijn 3 willen springen; hy sprong mis, viel en kwam onder den bywagen terecht, zoodal hem beide beenen werden ver- bryzeld. De jongen is later overleden. Hedenochtend had de dochter des huizes van de familie Goudsmll, wonende In de eerste Weesperstraat alhier, het ongeluk toen zy op den vensterpost aan den buitenkant stond glazen te lappen, uit te giyden. Het meisje viel van de 3de verdieping op straat en werd bewusteloos, Inwendig gekneusd In den In het onderhuls gevestlgden sigarenwinkel gedragen en vandaar in deernlswekkenden toestand naar 'I Isr. Gasthuis vervoerd. Het le Amsterdam gevestigde hoold- comllé tol verzorging der belangen van de Joodsche armen In Palestina, heelt uit Jeruzalem bericht ontvangen, dat door de voortdurende ongunstige weersgesteldheid onder de Joden vreeseiyke hongersnood heerscht, waardoor duizenden aan de ellende ten prooi zyn gegeven. Haarlem, 20 Maait. Qlsterenavond werd voor een trein, uit Amsterdam komende, by de Centrale Werkplaats voor Spoorweg- materieel een onveilig signaal gegeven. Toen dit wat heel lang duurde ging het treinpersoneel naar de oorzaak daarvan op onderzotk uit, waarby bleek dat de seln- huiswachter De Vries dood achter zyn toestel zat. Lekkerkerk, 20 Maart. Het gezin van den gemeente-veldwachter C. v. d. Vos alhier, Is byna het slachtoffer geworden van verstlkkenden kolendamp. Zaterdagmorgen om 5 uur werd de 17-jarlge zoon van v. d. Vos, die boven hel slaapvertrek van zyn ouders en zyn twee jongere zusjes slaapt, door een ongewoon gestommel, gevolgd door een stille, wakker, waarop hy het bed yiings verliet, om te zien, wat er aan de hand was. Beneden gekomen vond hy zyn vader In een stoel zittende, zyn moeder voor de bedstede liggend in bewusteloozen toe stand. Evenals de vrouw, bleken v. d. Vos en de twee meisjes bewusteloos. Al spoedig bleek, dat het vertrek, door een gebrek aan de vulkachel, met kolen damp was gevuld. De jongeling riep, zoo snel hy kon, de hulp van dr. v. Gelderen In, die tol omstreeks 10 uur In den morgen bezig was het bewustzyn van de 4 personen op te wekken. Zyn pogingen werden met succes be kroond en Zondagmiddag constateerde deze geneesheer, dat het gevaar voor allen geweken wat. Veldwachter v. d. Vos kan echter nog geen dienst doen en zal nog eenlge dagen rust moeten houden. Rotterdam20 Maart. De eerste vrouweiyke politle-beambte In Nederland Is by onze politie benoemd. Met ingang van 1 Mei Is n.l. door den burgemeester van deze stad tot politie assistente benoemd mej. D. Sanson, die Indertyd hare opleiding genoot op de school voor Maatschappetyk Werk te Amsterdam en by het examen no. 1 be haalde. Zy zal werkzaam worden gesteld by de afdeellng zedepolltle. In verband met een aantal beroo- vingen In de Zandstraat en omliggende straten, In de laatste dagen In deze stad weder gepleegd, heeft de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., met machtiging van den burgemeester, in een aantal clandestiene nachtkroegen In Zand straat en Korte Wagenstraat Invallen gedaan. Één der eigenaren weigerde te openen, waarop de deur met breekyzers geforceerd werd. Een 100-tal flesschen jenever, bier en wyn werden In beslag genomen. Zuidland, 20 Maart. J.L Vrydagavond waren alhier eenige opgeschoten knapen op het kerkplein aan het ravotten, waarby zj ruzie kregen, wat op een vechtparty uitliep en het gevolg had, dat de 12-jarige P. Mullwyk met een klomp zóó op het hoofd werd geslagen, dat hy dood neerviel. Numansdorp. De heer C. Flohil, ge neesheer alhier, herdenkt 3 April den dag, waarop hfl 25 jaren geleden tot arts werd bevorderd. Roosendaal, 20 Maart. De vrouw van den herbergier van M., wier man In hechtenis was als verdacht van het lossen van een schot op een bezoeker, kreeg dezer dagen bezoek van een als heer gekleed persoon, die opgal te zyn mr. Brug man, advocaat by de rechtbank te Breda. Hy verklaarde geheel op de hoogte van de zaak te zyn; maar wanneer de vrouw er I 200 voor over had, zou hy zorgen dat haar man vry kwam. Het geheele huis, en vooral de kamer waar het drama was afgespeeld, werd door hem nauwkeurig opgenomen, waarby hij verschillende notities maakte. Na nog eenlge praatjes wist hy de vrouw te bewegen hem als voorschot f 25 te geven, waarna hy wegging. Toen nu denzellden middag de man werkeiyk in vryheld werd gesteld, verleide zyne vrouw hem haar wedervaren en roemde zy het optreden van mr. Brugman. De man was echter minder goedgeloovlg en deed aangifte by de ma;échaus?ée. Men heelt echter den oplichter nog ilet kunnen opsporen. Bergen-op-Zoom, 20 Maart. De 'tosten voor verbetering van de haven hier worden volgens het door den provincialen Ingenieur, den heer Van Warnet, opgemaakt plan geraamd op 139,600. Zierikzee, 22 Maart. Wegens gebrek aan plaatsruimte kunnen wy eerst thans nog een en ander opnemen uit het verslag van de Bevindingen en Handelingen der Gezondheids-Commissie alhier. Ten aanzien van de vlceschkeurlng deelt zy met voldoening mede, dat haar pogingen lot verkryglng van keuringsvoorschriften tn verschillende gemeenten succes gehad hebben. Achtereenvolgens voerden de gemeentebesturen van Serooskerke, Ouwer- kerk, Nleuwerkerk en Zonnemalre een verordening op de keuring van vee en vleesch In. Ia de nieuwe polllle-verordenlng der gemeente Brulnlsse Is een voorschrift omtrent visch-keuring opgenomen. De verontreiniging van het vlschwater (Kaaskenswater) In Zierikzee heelt meer malen een onderwerp van bespreking In den gemeenteraad uitgemaakt. Op verzoek van Burgem. en Weth. werd door het Centraal Laboratorium ten behoeve van hel Staatstoezicht op de Volksgezondheid een onderzoek van het water In en naby het Kaaskenswaier ingesteld. Dit onder zoek toonde aan de aanwezigheid van rottende bestanddeelen. Besloten werd door den raad tot een wyze van loozlng der sloten om de Roomsch-Katholleke begraafplaats, waar door de verontreiniging van het Kaaskens water zal zyn uitgesloten. Omtrent dc garnalenpelllng te Brouwers haven werden Inlichtingen Ingewonnen. Uit deze bleek, dat de garnalen voor de Brouwersche Inmakerlj tehuis gepeld worden, maar dat de gepelde garnalen, alvorens In blik te worden verpakt, In de Inmakerij gesteriliseerd worden. De raad van Zierikzee heeft een ver ordening op den handel en verkoop van melk aangenomen. De commissie spreekt den wensch uit, dat deze verordening het verdwynen van vele misstanden op het gebied der melkverzorglng te Zierikzee zal ten gevolge hebben. Wy hebben In dank ontvangen het verslag van de Bevindingen en Hande lingen der Gezondheidscommissie van Tholen. Deze commissie bestaat uit de heeren B. A. Overman, voorzitter; J. L. Bernhardi, B. J. van Oost, J. A. de Graaft en W. A. van der Velde, terw'jl alt secre taris fungeert de heer A. Avé. Aan bet eervol ontslagen lid, den heer Vorster, In wiens plaats tot lid benoemd was de heer J L. Bernhardi, arts te Sta- venlsse, werd hulde gebracht voor hetgeen hy In d? vervulling van zyn betretking in het belang der volksgezondheid gepraes- teerd heelt. De gezondheidstoestand In enkele ge meenten was niet zoo goed a - vorige jaren. Gevallen van besmettelijke ziekte kwamen nogal veelvuldig voor, iy i lus- abdom 1 geval, febrls lyphcïJea 4 gevt lcn, roodvonk 73 gevallen, en dlptherihs 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1