ZIERIKZEESCHEUft NIEUWSBODE. Maandag 20 Maart 1911 Tweede Blad. Zierikzee—Rotterdam (Zi ierikzeesoh© Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VR1JDAO verachljnt, ia voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eena per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste IAAR6AN6. No. 9057. Ultgevsp-Hoofdredaotaur a A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regela 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 91 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van "s morgens 9 tot 's avonds 9 ure. NIEUWSTMDINQEN7 INDIË De Oosthoek-correspondent van het Bat. Nbl. schrijft: In de dessa Klangrong, district Wangkal (Pasoeroean) is een inlander vermoord onder omstandigheden, welke de vraag doen rijzen, of er niet een aanmerkelijk aantal beesten in menschengedaanle rondloopen. Pa Saimo fungeerde dikwijls voor doe koen en verstond volgens sommige dessa- genooten de kunst, Iemand ziek te maken door z||n tooverijen. Eenlge familieleden van ztyn vrouw mochten daarom Pa Salmo niet, en maakten het plan, hem uit den weg te doen ruimen. Ook de vrouw van Pa Salmo zat In dit complot. Men kocht nu een beruchlen boef om, die Pa Salmo in diens woning af maakte, door hem den bulk open te snijden. Toen deze karwei was afgeloopen, kwamen hoogerbedoelde familieleden voor den dag; gezamenlijk hielp men een handje, om de uit de afschuwelijke wonde puilende darmen weer In het lichaam Ie stoppen, waarna de buikwonde werd dichtgenaaid, bij welk werkje ook de vrouw van den vermoorde een handje meehielp. Toen strooide men het praafje rond, dat Pa Salmo aan cholera was overleden; zonder dat dit argwaan wekte, had daarop de begrafenis plaats. Een dag of acht later kwamen den wedono geruchten ter oore, dal Pa Saimo zou z|jn vermoord op verzoek van zijn eigen familie. BI] het daarop Ingestelde onderzoek viel de vrouw van den ver moorde door de mand en gaf een be schrijving van het voorgevallene, waarbij zij ook haar aandeel In de zaak volmondig bekende. De moordenaar, die gevangen werd genomen, benevens de overige familieleden, ontkenden hardnekkig alle schuld. Inmiddels was dokier Van Nes (van Pasoeroean) naar dessa Klangrong gegaan, waar hij het Igk van den vermoorde liet opgraven. Door den staat van ontbinding, waarin enkele deelen van het lijk reeds verkeerden, kon niet met zekerheid worden geconstateeid, op welke wflze Pa Salmo was afgemaakt. Wel bleek den dokter nog dat een buikwonde was dichtgenaaid geweest. TURKIJE. De Sultan heeft de Influenza. De Kamer heeft een voorstel aange nomen om de juweelen van den afgezetten Sultan Abdoel Hamld te verkoopen en van de opbrengst de In Dultschland gekochte oorlogschepen te betalen. AHERIIU. Volgens een telegram uit Cincinnati houden de autoriteiten zich daar op het oogenbllk bezig met de vraag of een ge trouwde vrouw als leerling op de lagere school kan worden toegelaten. De „ge trouwde vrouw" in quaeslle Is een twaalfjarige Itallaansche. Het meisje wat sedert eenlgen tijd leerlinge van een lagere school. Op zekeren dag was zij zonder kennisgeving afwezig. Een beambte deed onderzoek en toen bleek dat het meisje een dag vacantle had genomen om te trouwen, met een negentienjarige lands man. De plechtigheid had plaats met toestemming der wederzjdsche families, die er niets verkeerds in vonden. In Italië was het de gewoonte om zoo vroeg te trouwen, zelden zij. Hel meisje kwam voor den kinderrechter, die echter ver klaarde, dat geen bestraffing wegens schoolverzuim kan plaats hebben, daar een getrouwde vrouw niet verplicht kon worden de school te bezoeken. De „vrouw", die zelf nog wel onderwas wil genieten, zal nu waarschijnlijk op een avondschool worden geplaatst. Op de gewone lagere school Is voor haar geen plaats meer, meenen de autoriteiten New-York, 17 Maart. De American beweert, dal een aanval van Japan op handen Is. Japan heeft anderhalf millloen ton kolen gekocht In Tientsin. Ex-presldent Roosevelt zou gezegd hebben, dat zijn reis nzar het westen hem de overtuiging geschonken had, dat de Amerikaansche kusten door Japan bedreigd werden. De geruchten, dat Mexico en Japan een ver bond get loten zouden hebben, worde hier grif geloofd. Een ontzetlende koude Is plotseling neergedaald op de noordelijke en oostelijke staten van Amerika. In Minesota vlei de thermometer In 18 uur 60 graden, en in New-York 30 graden. ITALIË. Vrijdag voor vijftig jaren Is het tegen woordig koninkrijk Italiëde jongste Europeetche groote mogendheid, olficieel gesticht. Op 17 Maart 1861 nam koning Victor Emmanuel II van Sardinië met goedkeuring van het eerste In Turijn ver gaderde Itallaansche parlement den titel van koning van Italië aan. Sedert den Romeinschen keizertijd had Italië die eenheid moeten missen. In Turijn werd het jubileum Vrijdag bizonder feestel'jk gevierd. 1300 burge meesters van de steden in het voormalige koninkrijk Sardinië trokken In optocht door de stad. Ook te Milaan, Bologna en Oenua hadden feestelijkheden plaats. In de Kamer werd een feestgroet voor gelezen van de slad Turijn. President Marcora vertolkte de gevoelens van dank baarheid en sympathie der Kamer voor de voormalige hoofdstad. Minister-president Luzzatti sloot zich daarbij aan en wees er op, dat de harten In Italië sneller kloppen, wanneer men de herinnering wakker roept aan de glorierijke dagen van Italië's weder geboorte. Verder werd de gelukwensch voorge lezen van den president van den Dultschen Rijksdag, wat tot langdurige toejuichingen aanleiding gaf. De voorzitter herinnerde naar aanleiding daarvan aan de banden, die Italië vereenlgd houden met de edele Dultsche natie. De Kamer sloot zich bij deze hulde aan het Dultsche volk, den vriend en bondgenoot van Italië. RUSLAND. St.-Petersburg, 15 Maart, In den loop van de avondzitting der Doema sprak de afgevaardigde Obrossow, lid van de uiterste rechterzijde, naar aanleiding van de inter pellatie over de troebelen aan de universi teiten, over de hoogescholen voor vrouwen. HQ verklaarde, dat gedurende de revolutie vrouwelijke studenten zich by honderden aan dronken matrozen aangeboden hadden, om met meer succes propaganda te kunnen maken. Deze woorden verwekten aan de llnker- zljde een hevig protest. Er werd geroepen „Weg met dien schoft!" en er ontstond een ontzagiyk tumult, dat, in weerwil van de vermaningen des voorzitters, steeds grooter afmetingen aannam. Toen Obrossow beproefde zyn redevoering voort te zetten, verzocht hem de voorzitter het spreek gestoelte te verlaten, daar zyn spreektyd een uur voorby was. Deze Inmenging van den voorzitter had op de banken der rechterzyde een waren storm tengevolge, waarop onder groot tumult de zitting ge sloten werd. Leden van de rechter- en llnkerzyde liepen naar het spreekgestoelte en de beambten der Kamer konden slechts met moeite een treffen voorkomen. Eerst nadat de electrlsche verlichting uitgedraaid was, verlieten de afgevaardigden lang zamerhand de zaal. NOORWEGEN. Christlania, 17 Maart. In de heden- namiddag gehouden zitting van het storthing nam mej. Anna Rogstadt, onderwijzeres aan een volksschool te Christlania, als eerste vrouweiyke afgevaardigde, zitting. Zy neemt de plaats in van generaal Bratll, die voor eenlgen tyd zyn mandaat heeft nedergelegd. Mej. Rogstadt werd door den voorzitter begroet, terwyi alle afgevaardig den van hun zetel opstonden. Op de tribunes waren vele dames aanwezig. ENGELAND. Londeri, 17 Maart. Aan de Dally Chro nicle wordt uit Vancouver geseind, dat In Brltsch-Columbla, aan den oever van de Tulameen-rlvler, tusschen Oranila Greek en Princeton, In loonende hoeveelheid diamanten zyn gevonden. Volgens een olficieel bericht zijn de lagers van gelijke formatie als In Zuld-Afrlka en zyn er aan wyztngen voor, dat de geheele streek ryk Is aan diamant. OUITSCHLAND. De prins-regent van Beleren heelt be paald, dat de opbrengst van de Inzameling over het geheele land, die naar aanleiding van zijn feest heeft plaats gehad, als volgt zal worden besleed: lo. een half millloen mk. voor de oprichting van een landsanatorlum voor teringachtige kinderen; 2». een half millloen mk. ten behoeve van een stichting voor verwaarloosde kinderen; en 3o. 300,000 mk. tot onder steuning van hulpbehoevende Invalieden, die aan de oorlog van 1870/71 en latere veldtochten hebben deelgenomen. De rest zal nader toegewezen worden aan lief dadige instellingen enz. Een Inbreker, die van schrik stom wordt, behoort tot de zeldzaamheden, daar dit genus meestal grondig voorbereid Is op de hevige gemoedsbewegingen, waar onder de schrik valt. In den nacht van Maandag brak een dief in een heerenhuls te Rixdorf by Beriyn In. Een stalknecht, die in het sousterrein sliep, werd door het gerucht uit de slaap opgeschrikt, stak licht aan en zag nu voor zich het van angst witte gezicht van een ongewenscht bezoeker, wiens wydgeopende oogen hem glazig aanstaarden. Op de vraag van den stalknecht, wat hy kwam uitvoeren, ant woordde de man slechts met onbegrypeiyke gebaren. Het bleek, dat hy een ruit had ingedrukt en reeds alle voorwerpen van waaide en baar geld In de kamer had bycen gezocht. De man was by het piotteling ontwaken van den stalknecht van schrik stom geworden. Berlijn, 18 Maart. Een particulier telegram meldt: Hel Hamburger Fremdenblatt bericht, dat een Engelschman en vier In Dullsch- lard geboortige personen gearresteerd zijn, die onder zware verdenking staan nauw- keutlge opgave omtrent de oorlogsschepen, die op de Hamburger en Bremer werven In aanbouw zyn, aan Engeland te hebben geleverd. Volgens particuliere telegrammen uit Hamburg over bet vermoedeiyk geval van splonnage, bereidde de politie reeds sinds acht dagen de arrestatie voor van een persoon, die men verdacht van opllchtery en splonnage. Deze persoon werd dan ook In hechtenis genomen. Thans zou echter gebleken zyn, dat de gronden, waarop de arrestatie plaats had, geen steek houden, zoodat bedoelde persoon waarschynlijk weder op vrye voeten gesteld zal worden. BELGIË. Vrydagmlddag te half een heeft in Borgerhout (Antwerpen) een man op zyn vrouw die met mosselen leurde, vier revolverschoten gelost. De ongelukkige werd getroffen door drie kogels, een In de hand, een boven het oog en een In den bil. Zy Is In ernstlgen toestand naar het gasthuis gebracht. 't Is voor de tweede maal dat deze man van zyn vrouw Is gescheiden, en hy had haar opgezocht om zich met haar Ie verzoenen, maar zy wilde niets meer van hem weten. De moordenaar Is door de politie In hechtenis genomen. Door de opsporingspolltle van Parijs is een bende Internationale dieven aange houden, die sinds lang door de parketten van Brussel, Beriyn, Parys, enz. opgezocht werden. Sinds twee maanden reisden twee kerels heen en weer van Brussel naar Parys en brachten telkens talryke en groote pakken mede. Verleden Zondag vertrokken zy naar Brussel, maar In den zelfden trein, waarmede zy reisden, hadden twee polttle-lnspecteurs en een commissaris plaats genomen, die tot aan de grens gingen. Daar brachten zy eenlge Belgische collega's op de hoogte en bleven toen wachten op den terugkeer der dieven. Deze vermoedden niet dat men hen In het oog hield en keerden Maandagnacht naar Parys terug. Daar werden zy In het Noorderstation aangehouden en naar het politiebureau geleld. In hun reiszakken vond men een groote hoeveelheid kostbare voorwerpen, waarvan zy de herkomst weigerden op te geven En in hun woning ontdekte men schilde ryen, kostbare tapyten, zilverwerk, en allerhande voorwerpen van zeer groote waarde. In een kamer vond men een volledig valschemuntersgereedschap. Vier andere personen, die betrekkingen hadden met de eerste, werden ook aangehouden, Brussel, 18 Maart. Zitting der Kamer. De ministerraad verklaarde, dat er geen voldoende termen bestaan om een ver volging Ie gelasten Inzake den brand op de Brusselsche tentoonstelling. Men weet rog niet of de civiele processen nu zullen doorgaan. NEDERLAND. Leeuwarden, 18 Maart. Het onderzoek, dat ruim een half jaar geleden Is geopend in verband met gepleegde diefstallen en verduisteringen In de gevangenis alhier, duurt nog steeds voort. Zooals we reeds mededeelden werd een bewaarder voor diefstal van goederen veroordeeld. Doch vele collega's, die ook by dit mlidryf schynen betrokken te zyn, werden op andere wyze gestraft. Zoo werd aar, eenlgen ten wenk ge geven om ontslag te vragen; dezen werden gepenslonneerd. Weer anderen werden overgeplaatst. Een tweetal was echter niet met die ver plaatsing tevreden en vroeg en kreeg eervol ontslag. Een andere bewaarder werd overgeplaatst naar Rotterdam. Ook tegen zyn zin. Toen hy daar die ontevredenheid toonde door bedreigingen te uiten, werd hy onmiddeliyk ontslagen. Thans Is weer aan een 5-tal bewaarders aanzegging gedaan, dat zy zullen worden verplaatst. Zoodat eerstdaags byna al de bewaarders, met 10 en meer dienstjaren, door anderen zullen zyn vervangen. De gevangene, die deze zaak aan het rollen bracht, Is Inmiddels voorwaardelijk In vryheld gesteld. Hoorn, 17 Maart. Voor den aanleg van 'n vluchlhaven alhier, (kosten f 37,600) hadden rijk en provincie reeds f 27,000 toegezegd. En thans heeft een Ingezetene dier gemeente den raad verbiyd door de nog ontbrekende f 10,600 te schenken. Aan den schenker, die onbekend wenscht te biyven, is in den raad onder lulden byval hulde gebracht voor zyn ryke gift. Haarlemmermeer, 18 Maart. Vrouw Hoogerhout, die, zooals men weet, In verband met de vergiftigingszaak ln de Nieuwe Meer te Haarlem In voorarrest zit, biyft hardnekkig ontkennen iets van de vergiftiging van haar man af te weten. Zy werd niet aan haar woning doch aan die van haar vader by fort Schiphol aangehouden. Ook de bakker Van Exster biyft by zyn ontkentenls. Het iyk van de bakkersvrouw is op last der Haarlemiche justitie Vrydagmorgen op het kerkhof te Hoofddorp opgegraven. Dr. H. J. M. Schoo en de heer C. J. van Ledden—Hulsebosch, scheikundige te Am sterdam, zyn by de opgraving tegenwoordig geweest. Rotterdam, 18 Maart. Het aantal passagiers van het hedenvoormiddag naar New-York vertrokken stoomschip „Nieuw Amsterdam" bedraagt, met Inbegrip der- genen, die te Boulogne-sur-Mer aan boord komen: 62 eerste klasse, 653 tweede klasse, 611 derde klasse. By den „Bond van Werkgevers in de Bouwvakken" en by de Patroons- vereenlglngen In de bouwbedryven alhier, Is een voorstel aanhangig gemaakt om, In verband met de staking der stukadoors gezellen en met de van patroonskant niet voor inwilliging vatbaar geachte elschen der stukadoors, alle bouwwerken met ingang van aanstaanden Maandag slop te zetten en de werkplaatsen te sluiten. Dit voorstel tot algemeene uitsluiting wordt door verschillende patroons onder steund en wordt beschouwd als het eenlge middel om aan de stagnatie ln de bouw bedryven een einde te maken. Ouddorp, 17 Maart. Donderdagavond omstreeks 7 uur werd alhier aan den Zuid- westeiyken hemel een vuurbol waargeno men, welke zich in Noordoosteiyke richting voortbewoog naar Stellendam. RaÉzilling van 17 Maarl j 1. Ie Wissenkerke. ln de j I. Vrydag gehouden raadsver gadering waren alle leden aanwezig. Na opening werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken komen voor: van Gedep. Staten goedkeuring van raads besluiten uit de vorige vergadering en verslag door de plaatseiyke schoolcommissie van den toestand van het onderwys over 1910, dat by de leden Ier kennisgeving zal worden rondgezonden. Verder was nog Ingekomen een schryven van den heer A. Heule, waarin hy den raad verzoekt hem tegen 1 April a s. onlslïg te willen verleenen als hoofd der openbaiv school te Kamperland, In verband met zyn benoeming als zoodanig te Scherpenlsse. Besloten wordt, dit ontslag eervol te ver leenen, onder dankbetuiging voor de In die betrekking bewezen diensten. De voorzitter deelt mee, dat Burgem. en Weth. hebben besloten om een geld- leenlng aan te gaan van f 2000, tot dekking van de kosten voor brandput, uurwerk te Geersdyk en aankoop van 150 M.3 grind, om daarmee den weg vanaf de Geersdyksche kaai tot aan den Wlssenkerker polder dit jaar een extra bestortlng te geven. Dit laatste op Initiatief van wethouder v. d. Maas. Het lid De Regt sluit zich geheel aan by het voorstel van v. d. Maas, doch gelooft niet dat 150 M.3 grind voor dien weg te hooggeschat Is. Voorzitter zegt, dat deze hoeveelheid grind voldoende Is om de grlndlaag 5 c.M. Ie verhoogen, wat de heer De Regt als genoeg voorkomt. Ten slotte wordt nog meegedeeld, dat voor de vacatures van onderwyzer te Kamperland en hier zich nog niet voldoende sollicitanten hadden aangemeld en daarom voor belde plaatsen een nieuwe oproeping was gedaan, waarby het tractement respec- tleveiyk f 100 en f 50 hooger is gesteld. By de algemeene rondvraag wordt door het lid De Regt gevraagd, of voor het keuren van cadavers der aan de tegen woordig heerscher.de besmetteiyke borst ziekte gestorven paarden een keurmeester benoemd Is, in verband met de gewyzlgde verordening. De voorzitter acht dit geheel overbodig, daar de betrokken personen, by voor komende gevallen op advies van de tegenwoordige keurmeester, voor eigen rekening de hulp van de veearts moeten Inroepen. Niemand meer het woord verlangende wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan tot geheime zitting tot het vaststellen van het kohier van den Hoofde- lyken Omslag voor 1911. Maelvarsralsching. Het Maandblad tegen de Vervalsdilngen waarschuwt tegen een brutale bedriegerj in het gebruiks-artlkel aardappelmeel. De verpakking van dat goed geiykt sprekend op die van aardappelmeel, ze Is geëtiketteerd met den naam „Aardappelmeel" en de Initialen E. S. T. De fabrikant durft zeker niet voor zyn persoon uit te komen, want het „aardappelmeel" bleek by onder zoek voor het grootste deel te bestaan uitmaïsmeel. Op die manier kan 't wel goedkoop geleverd worden. Het Maandblad publiceert de uitkomst van dit onderzoek en verzoekt overname door de pers, om daardoor den winkelier, die dit leest, en die dat goedje verkoopt, strafbaar te stellen, volgens art. 330 van het Strafwetboek. De winkelier weet dan Immers, dat het ondeugdelyke waar Is, die hy verkoopt. De eertyke aardappelmeel-lndustrle kan onmogeiyk tegen den fabrikant van het maïsmeel concurreeren. STOOMBOOTDIENST en tuggcheogelegen plaatgen. MAART. Van Zierikzee: Dlnsd. 21 's morg. 8.30 Woens. 22 Dond. 23 Vrfdag 24 Zaterd. 25 Zondag 26 Maand. 27 Dlnsd. 28 8,30 10,- 8,30 8,- 9,- 10,— 9,30 Van Rotterdam: Dinsd. 21 's morg. 11,30 10,30 Woens. 22 Dond. 23 Vr|dag24 Zaterd. 25 Zondag26 Maand. 27 Dlnsd. 28 10,- 11,30 8,- 9,- 10,— 10,30 APyEBTEWTIEM. Ondertrouwd: A. W. DE VR1EZE, Opzichter van den Waterstaat, en M. J. BOOGAART. Helder, 16 Maart 1911. Dreischor, Huwelijksvoltrekking 5 April a.s. Geboren: jACOBA ANTHONETTA, Dochter van M. J. C. OELUK en C. GELUK—Rijstenbil. Oud-Vossemeer, 16 Maart 1911.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5