Maandag 13 Maart 1911. Tweede Blad. IwiEuwsTijmiaËi. (525 ierik-jaeesche Cour an t). iidSEommissie Is Zierikzee. ZIEMKZEESCHE m NI EIWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschat, Is voor Zierikzee 1 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGAN6. No. 9054. Uitgever-HoofdradaRtaui-1 A. FRANKEL. Radaotauri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA, Volgens nadere berichten omtrent den vermeenden opstand In den Congo, schijnt men Inderdaad, zoo niet met een grap, dan toch met busjongens-atreken te doen te hebben. Een paar opgeschoten knapen, die een vernisje van Europeescbe bescha ving hadden, meenden, dat zIj nu eens een einde zouden kunnen maken aan de overheerschlng der blanken. Één kreeg echter op het laatste oogenbllk berouw en verried het complot. Het parket te Bona stelde daarop onmiddellijk een onderzoek in en Het beslag leggen op een voorraad wapenen en patronen, die ontdekt werd. Een merkwaardig verhaal, dat als een sprookje Is, vertelt de correspondent van de Frankf. Zelt. te New-York Den 28en September 1900 stortte zich een geweldige vloedgolf over de stad Galveston aan de golf van Mexico. Het water vernielde byna alles wat het In den weg kwam en droeg voorwerpen van allerlei aard mijlenver het binnenland in. Een boer vond zoo, teruggekeerd naar zijn geteisterde akkers, daar een driejarigen jongen zitten, wlen de ongewone reis geen kwaad had gedaan. De man voedde het kind, waarvan hy de afkomst niet kon te weten komen, als zyn eigen op, totdat voor kort een echtpaar te Kansas City van den vondeling hoorde. Hun was door de vloedgolf Indertijd te Galveston een kind ontnomen. Misschien, wie weetZIJ stelden een onderzoek In, en werkelijk, een medaillon aan gouden ketting, om den hals van den jongen gevonden, en een moedervlek op één der schouders, over tuigden de overgelukklgen, dat zij den verloren gewaande hadden teruggevonden. Een 85-jarig makelaar te New-York is op de goederenbeurs aldaar het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. De dieven schijnen geweten te hebben, dat hij papleren ter waarde van 100,000 doll, wltde deponeeren, zij liepen dus quasi tegen hem aan, zoodat hij op den grond viel, hielpen hem daarop weder op de been en stelden hem toen de enveloppe ter hand, die hl] had laten vallen. Eerst later ontdekte de makelaar, dat de handige dieven hem een enveloppe met waardelooze papleren in de hand hadden gestopt. PORTUGAL. In de stad Abrantes, een paar uur van Lissabon gelegen, heeft Donderdag een noodlottige ramp plaats gehad, door het In brand raken van een klnomatograaf- theater. Op het terrein, waar de jaarlljksche kermis werd gehouden, was een uit hout opgetrokken bioscoop opgericht, die meer dan duizend toeschouwers kon bevatten. Uit alle naburige plaatsjes was de platte landsbevolking In groote drommen komen opdagen. Midden onder de voorstelling, toen de zaal propvol zat, vloog door oververhitting der electrische draden, een him in brand en in een oogwenk was het geheele houten gebouw een reusachtige brandstapel. Een schrikkelijke paniek brak uit. De wind joeg de vlammen tegen drie nabijgelegen kemlstenten, die eveneens vuur vatten. In een paar minuten was de gansche kermis één groote vlammenzee. Water was niet te krijgen, zoodat het onbegonnen werk was, den brand te bluaschen. De mannen der afdeeling Infan terie en cavalerie, die te Abrantes in garnizoen ligt, steunden de brandweer zooveel ze konden, en het gelukte hun, talrijke personen van een zekeren dood te redden. Het aantal gewonden la ontzaglijk groot. Maar pas na beëindiging van het oprulmingswerk zal het mogelijk zijn, vast te stellen, hoeveel dooden en zwaar gewonden onder de pulnhoopen liggen. ZWITSERLAND. Een wijnvloed heeft te Bern gestroomd bij een brand In de kelders eener voor name wtynhandelsfirma. Daarbij sprongen een aantal groote vaten, zoodat een stroom van 300,000 liter wijn over straat vloeide, waar het kostelijk vocht In kroezen en kannen werd opgeschept door hulsvrouwen en anderen, die graag een glas wijn voor niet wilden drinken. Zware sneeuwval heeft In de laatste dagen het postverkeer In Zwitserland geheel ontredderd. Te St.-Davos ligt 1 meter pas gevallen sneeuw. ENGELAND. Londen, 10 Maart. (Lagerhuis) Om 5 uur In den morgen duurde de zitting van het Huis nog voort, na den ganscben nacht vergaderd te hebben. Gedurende deze nachtvergadering vleien er tooneelen voor, wier gelijke gedurende de laatste 10 jaren niet zijn voorgekomen. Het Huls beraadslaagde artlkelsgewijze over de wet op de middelen, waarbij te pas kwam de rest van de bcgrootlng over 1910, voor zoover deze verleden jaar uitgesteld was. Gisteren op het gewone uur begon de behandeling, welke tot middernacht zonder'eenlg incident voort gezet werd, toen Au3ten Chamberlain voorstelde, de behandeling te verdagen. Churchill weigerde, bij afwezigheid van Arqulth, namens de regeering een ver daging toe te staan en verklaarde, dal de behandeling der wet een eind verder gevorderd moest zijn vóór men het Huls zou verdagen. Daarop nam Balfour het woord en verklaarde, dat A-quith beloofd had, dat er ruim gelegenheid zou worden gegeven tot debat en te kennen had ge geven, dat er geen lange zittingen gehouden zouden worden. Churchill antwoordde daarop, dat de regeering het eenmaal be- slotene niet kon veranderen en niet zou afwijken van de oorspronkelijke plannen. De behandeling werd nu weer voortgezet. Daarbij kwam het verscheidene malen tot geweldige tumulten, telkens wanneer Chur chill de debatten over verschillende artikelen trachtte te besnoeien door voor te stellen de discussies te sluiten. De oppositie trachtte verscheidene malen Churchill het spreken te beletten en de voorzitter maande langen lijd de oppositie te vergeefs tot stilte aan. Om 3 30 in den morgen deed Balfour nog een poging om verdaging van de behandeling te krijgen. Churchill weigerde echter weer en het kabaal begon toen opnieuw. Na verdere langdurige debatten, die van tijd tot tijd onderbroken werden door heftige tooneelen tusschen de minlsterieelen en de oppositie, werd eindelek de be handeling verdaagd. Om 9 55 uur heden morgen werd de zitting gesloten. DUITSCHLAND. Berlijn, 10 Maart. In het palels van den rijkskanselier zijn door dieven eenlge aan de schoonzuster van den kanselier toebe- hoorende sieraden, ter waarde van twee duizend mark, gestolen. De dieven kwamen binnen door het ministerie van Buitenlandsche Zaken, en verlieten het palels naar alle waarschijn lijkheid langs denzelfden weg. De BerIJnsche politie, die tooneel- repetitles op Zondag onder kerktijd had verboden, heeft dat verbod Ingetrokken, nadat het bij rechterlijke uitspraak onwettig was verklaard. Voorts heeft zij de bepalingen omtrent Goeden Vrijdag veranderd In dien zin, dat dien dag, behalve uitvoeringen van geestelijke muziek ook vertooningen van lichtbeelden van godsdlenstlgen aard geoorloofd zijn. Daarentegen Is het verbod van voorstellingen nu ook uitgebreid tot die van particuliere vereeniglngen In schouwburgen en openbare ullspannlngs- lokalen. Verder is de bepaling, dat op Donderdag en Zaterdag der Lijdensweek in schouwburgen, circussen enz., slechts voorstellingen van ernsllgen aard gegeven mogen worden, ook uitgebreid tot de steeds talrijker wordende bioscooptheaters. NEDERLAND. Amsterdam, 11 Maar!. Sinds eenlge dagen Is deze stad verrijkt met de ver schijning van een „natuurmensch", die zonder hoofddeksel op zijn lange haren, gekleed In een bruine pij en met sandalen aan de bloote voeten, door de straten loopt en brochures te koop aanbiedt, getiteld: „De Nzluurmcnsch". Ook Donderdag ver scheen hij weer en richtte, gevolgd door een dichte menigte, zijn schreden raar het hoofdpostkantoor. Hij ging er binnen, gevolgd door een gtoolen drom nieuws gierige Amsterdammers. De zaalwachter hield, terwijl de „natuurmensch" aan één der lessenaars van de afdeeling telegrafie aan het schrijven was, het publiek op een afstand. Daarbij bemerkte hij, dat onder de nieuwsgierigen zich een bekend zakken roller bevond. Dezelfde ontdekking was ook reeds gedaan door den rechercheur die steeds In het hoofdpostkantoor surveil leert. Deze ging achter den zakkenroller staan en trof het juist, dat de gauwdief zijn hand stak In den zak van een loop jongen, die In z||n nabijheid stond I De zakkenroller werd onmiddellijk ge knipt en meegenomen naar het politie bureau. Een nachtwaker van den particulieren nachtveillgheidsdienst ontdekte gisteren avond licht in het woonhuis van den heer Oscar Carré in de Sarphatlstraat 16. 'tKwam hem zeer vreemd voor, wijl de familie afwezig Is. Bij onderzoek bleek hem, dat er ook een kelderraampje openstond. De man waarschuwde toen dadelijk den heer Crassé, administrateur van den circus, die op zijn beurt de politie van het feit In kennis stelde. Een telefonische boodschap aan het polllle-bureau had tot resultaat, dat zeer spoedig niet minder dan zestien agenten onder bevel van een Inspecteur, het huls omsingeld hadden. Eenlge rechercheurs gingen met lantaarns naar binnen en vonden geen spoor van Inbrekers. Het raampje scheen door straatbengels open geduwd te zijn. Het verlichte venster bleek tot een kamer te behooren, die tljdeiyk In gebruik Is bij den bewoner van een naburig perceel. Het geval bracht natuurlijk heel wat nieuwsgierigen op de been. Haarlem, 11 Maart. Omtrent de ver giftigingszaak In de Nieuwe Meer meldt men uit zeer betrouwbare bron, dat Hooger- hout, die Woensdagavond In het gasthuis overleed, niet, zooals verschillende bladen abusieveiyk gemeld hebben, pas enkele dagen IQdende was. Integendeel, was h|| reeds sinds nieuwjaar ziek, en deden zich toen dezelfde verschijnselen voor, die zich pl. m. 10 weken later bij z|jn dood ver toonden: hevige, dikwijls met bloed ver mengde brakingen en dlarrheeën, krampen In het onderlijf en toenemende uitputting. De mart, die als grondwerker aan de overzijde van het IJ werkte, klaagde ge durende al dien tyd tegen zijne kameraden en den aannemer van 't werk, „dat h|| niet kon begrijpen, dat hij krachtige, jonge keiel als hij was zoo Iets op kon loopen!" Ondanks herhaalde raadgevingen van zijn makkers „om 'I eens hooger op te gaan zoeken", antwoordde hl] alleen: „Ik doe 't liever niet, m'n vrouw Is 'r zoo op tegen". Had hij het maar gedaan 1 De patiënt Hoogerhout, vader van 3 kinderen, Is Woensdagavond onder een verschrikkelijk lijden aan de gevolgen der vergiftiging bezweken. Zooals reeds werd medegedeeld, werd den patiënt nog In den loop van den dag een verhoor afgenomen. Zijn weduwe was tot Donderdagochtend nog niet naar haar woning teruggekeerd, doch vertoefde by een familielid te Amsterdam. De justitie heeft Woensdag haar onder zoek tot laat in den avond voortgezet en keerde eerst diep In den nacht te Haarlem terug. Zij was ruim 11 uur van de Nieuwe Meer vertrokken en voerde den bakker M. v. Exter gevankelijk mede. Van Exter werd Woensdag vele malen verhoord, maar bleef ontkennen Iets te weten omtrent de doodsoorzaak van zijn onlangs overleden vrouw, zoomin ais van de vergiftiging van zijn buurman Hooger hout. By de huiszoeking ten huize van Van Exter zyn een aantal fleschjes In beslag genomen. 's-Gravenbage, 11 Maart. Heden her dacht jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer voor Ooes, zyn 50-jarlge loopbaan by de rechterlijke macht. Nadat hedenmorgen en in den loop van den dag tallooze gelukwenschen en telegrammen en een schat van bloemstukken ingekomen waren, had hedenmiddag een zeer druk bezochte receptie plaats. Delft, II Maart. In der. Koninkiyken Orafkelder In de Nieuwe Kerk aan het eind dezer maand zal worden bygezet het stcffetyk overschot van de op 6-jarigen leeftijd Ie Beriyr, overleden Prinses Pauline die I Maart 1800 aldaar was geboren. Zy was een dochter van onzen tateren Koning Willem 1. Rotterdam, 11 Maart. Met het oog op de sulkerdlefstallen, welke in de laatste dagen aan boord der schepen plaats hadden op de rivier alhier Vrijdagnacht werd weder aangifte gedaan van de vermissing van 7 balen van één der Hansa-schepen werd Vrydagnacht door de rivierpolitie gesurveilleerd. Omstreeks halfdrie werden twee roelbooten ontdekt, waarin zich vijf personen bevonden, als provlandvaarders en bootwerkers. Toen zy zich door de politie ontdekt zagen, wierpen zy negen leege zakken overboord, welke zy blijk baar by zich hadden om met suiker te vullen. De politie moest van de revolvers gebruik maken om de booten tot staan te brengen. De minister van justitie heeft den heer Tlnsly veertien dagen uitstel van uitzetting verleend. By de afvaart der Batavierboot, is gisteravond aangehouden, de kantoor bediende van de firma B. en S., alhier, die f 2100 verduisterde en onder een valschen naam naar Londen wilde ver trekken. 's-Hertogenbosch, II Maart. De met een sleep van Rotterdam, voor Ruhrort bestemde sleepboot „Elisabeth", eigenaar Klelnpas te Qrlcth, zonk Vrydagmlddag by Rees, tengevolge van het springen van den ketel, waardoor een lek ontstond. De bemanning, de kapitein, diens vrouw en 4 scheepslieden konden zich ternauwer nood redden. Breda, 11 Maart. Vrydagvoormiddag Is van den sneltrein nummer 104, ter hoogte van het Llesbosch, by deze stad, door een steenworp een glas eener coupé vernield; de steen kwam In de coupé terecht, terwyi de glasscherven op den schoot eener Inzittende dame vielen. Gelukkig kreeg zy daarby geen letsel. De zaak Is bij de politie In onderzoek. Tilburg, 11 Maart. Hedenmiddag is alhier een kind van den landbouwer v. R., oud 16 maanden, In een kuip met veevoeder gevallen. Toen men by den kleine kwam, was het reeds aan verstikking overleden. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 8 Maart. Door den heer kantonrechter zyn heden de volgende per sonen veroordeeld, wegens: 1°. Overtreding der Wapenwet: C. van der M., te Zierikzee, 15 jaar, teruggave aan voogd zonder toepassing van straf, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van een revolver en 6 patronen 2°. Overtreding Scheldereglement W. R., te Zierikzee, 17 jaar, tot f 1 boele, subs. 1 week tuchtschool; 3°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op eenigen grond dte bezaaid is: M. B. en M. V., belden 17 jaar en wonende te Brulnisse, leder tot f 1 boete, subs. 1 week tuchtschool; 4°. Straatschenderij P. van den B., 17 jaar, te Brulnisse, berisping, voorwaardeiyk plaatsing In een tuchtschool van 1 maand proeftijd 1 jaar; 5°. Strooperij: P. M. van der H., te Oosterland, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6°. Overtreding jachtwet: J. V., te Nieuwerkerk, tot f 10 boete, subs. 8 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring en bevel tot vernieling van 7 strikken 7°. Hel niet In acht nemen van de wette lijke voorschrtjten, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving: H. F. S., te Ierseke, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis en wegens overtreding van het Baggerreglement tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 8°. Overtreding van' het trekhonden reglement: C. H. de Q., te Zierikzee, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; 9°. Hel zonder daartoe gerechtigd te zijn, niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op grond die bezaaid Is: W. H., te Brouwershaven, tot 1 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 10°. Overtreding der polltie-verordenlng L. de W., te Brulnisse, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; gjll". Overtreding der Motor- en Rijwlelwet: P. N. E., te Kerkweive, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis, en W. Jte Bruinisse, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 12°. Het zich tn kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: J. van P., te Brulnisse en A. J. van V., te Zierikzee, leder tot f 3 boele, subs. 3 dagen hechtenis; L. V. en C. O. O., belden te Zierikzee, leder tot f 10 boete. subs. 3 dagen hechtenis; J. j. V., te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis en Ch. H., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. In de Februari-vergaderlng dezer com missie werd o. a. megedeeld, dat in de gemeente Noordgouwe, overeenkomstig het advies der commissie, wederom een woning onbewoonbaar was verklaard, en dat aan de gemeentebesturen en de schilderspatroons in het ambtsgebied der commissie een circulaire was toegezonden, met verzoek zooveel mogeiyk loodwit door zinkwit te vervangen, en waar dit om practlsche redenen onuitvoerbaar moest worden geacht, slechts loodwit te doen gebruiken, in zuivere belegen lynolie gemalen afgeleverd. Tevens was de medewerking Ingeroepen van den directeur der Ambachtsschool te Zierikzee, met verzoek het gevaar van het gebruik van loodhoudende verven met de schildersleerlingen te bespreken, en tevens by het practisch onderwys toe te zien, dat zooveel mogeiyk voorkomen wordt, dat loodhoudende verven met den mond in aanraking komen. Dan bleek uit de Ingekomen brieven, dat sedert de vorige vergadering waren vastgesteld een verordening op de vteesch- keurlng in de gemeente Zonnemalre, als mede een verordening op den handel fn en verkoop van melk In de gemeente Zierikzee; de commissie vertrouwt, dat beide verordeningen haren gunstigen Invloed op de hoedanigheid der daarin behandelde levensmiddelen niet zullen missen. Verder bleken In het tydvak: 1 Dec. 1910—15 Febr. 1911 te zyn voorgekomen 32 gevallen van dlphtherle te Zierikzee (waarvan 1 met doodeiyken afloop), en 1 geval dier ziekte te Brouwershaven; de ziekte Is te Zierikzee epidemisch ver klaard. Ten slotte werd In deze vergadering behandeld en vastgesteld het jaarverslag der commissie over 1910, waaruit wy een en ander hopen over te nemen. Zorgt voor de oogon. Onder al de organen van het mensche- lijk lichaam Is er geen, dat van zulk groot belang Is voor leder van ons, dan het gezichtsorgaan. Ook zou de hooge be- teekenis van het oog, voor het met goed gevolg slagen van ons werken en streven In het leven, alléén reeds voldoende zyn, om dit belang te rechtvaardigen. Het zyn Immers voornameiyk lichtbeelden, die in onzen geest dringen, gedachten vormen, en zonder ophouden terug opgewekt worden I Het oog doet in ons het begrip van schoonheid ontstaan, van vreugde over hetgeen geschapen of In wording Is. En wie kent niet de groote waarde van het oog voor de schoonheid van het aange zicht, waardoor het reeds lang den naam van „spiegel der ziel" verkregen heeft I Wlen elndeiyk beklaagt men meer, wie wekt meer het algemeen metieiydeq op dan degene, die van zyne geboorte af beroofd was van de heeriyk.te gave der natuur, het gezichtsvermogen Zelfs de egoïst, de zelfzuchtige, die aan niemand dan aan zich zeiven en aan zyne wereldsche genoegens denkt, zich steeds ongevoelig toont voor het leed zijner medemènschen, ook hy zal een gevoel van medeiyden niet kunnen onderdrukken, wanneer hy een school van blinden bezoek! en daar de ongelukkige wezens ziet, die nooit het gelaat hunner moeder mochtenaanschouwen. .Sterben is ntdits, doch ieben und nidit sehen, das 1st etn Ungliick" zingt Dultsch- lands meestgellefde dichter. En wie zal daarmede niet instemmen Is dan het oog van zulke groote waarde voor de gelukkigen, die in het bezit zyn van al hunne zintuigen, van welk over groot belang Is het dan niet voor de ongelukkiger, die het gehoor missen I By hen toch moet het gezicht het gehoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5