ZIERIkZEESCHEéft NIEUWSBODE. Maandag 13 Maart 1911. (Z ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bericht aan Zeevarenden. NIEUWSTIIDINOEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerikzee 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste 1AAR6AN6. No. 9054. Ultaever-Hoofdradaoteun AL. FRANKEL. Redaoieuri J. WAALE. A D V E R T E N TIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. van dit ongeval was het uitvliegen van een looden nagel uit den stoomketel. Dit moet op den tijd van een half jaar de derde maal zijn, dat dit gebeurt. Stormsein wordt gedaan Brulnisse (Neder- Iandsche Staatscourant No. 54. 4 Maart 1911); stormsein, zoowel overdag als 's nachts, ral met ingang van 10 Maart 1911 gedaan worden te Bruinnisse. Ligging Brulnisse ongeveer51° 39', 8 Nb. en 0° 47' Wl. (Zie .Ned. Krt." nos. 204.209.Gids Ned. Kust.", blz. 3, BQ1. I, 1911, No. 123). Volgens mededeellng van het Loodswezen om trent stormen Brulnisse 4de en 5de district, staat de stormselnpaal van Bruinlsse op 15 Meter N.-W. van het licht op den dflkhoek van den Stoofpolder. Wrakvaartuig vervangen door wrakllchtboei. Vlissingen. Schelde. 6de district. Volgens mededeellng als voren is het wrak- lichtschip bij het wrak van het s.s. „Baltlque", ter reede van Vlissingen, vervangen door een groene wrakllchtboei; toonende een groen vast licht met verduisteringen elke 10 sec., zichtbaar gedurende 7 sec. Op het wrak staat thans 80 d.M. water. BEDEM.ASD. 's-üravenhage, 11 Maart. De commissie uit Vlissingen, die de belangen van die gemeente heden bi den Minister van Jusitle bepleitte Inzake de bekende Book makerskwestie, ontving van Zin Excellentie de mededeellng, dat noch van opheffing, noch van opschorting der bewuste bepa lingen sprake kan wezen, alleen reeds omdat het reglement van orde der Tweede Kamer zich tegen zulke wijzigingen vóór de eindstemming verzet. Onafhankelijk van zijn persoonlijk ge voelen, verklaarde de Minister, dat In het tegenwoordig stadium van de wet daarin eenlge verandering onmogelijk Is. Splitsing van het artikel Is ontoelaatbaar en uitstel van het geheele artikel ondoen- lljk, omdat speelhuizen en kwartjesvinders daarin begrepen zijn. De Tweede Kamer kan alleen de ge heele wet verwerpen, hetgeen niet te verwachten Is. De hoofd-commlssarls van politie te ls-Gravenhage bericht, dat W. A. van Dolder, zich noemende directeur van het Centraal Bureau voor Administratie, Newton- pleln no. 27 te 's-Gravenhage, tegen wiens praktijken gewaarschuwd wordt op blz. 1150, deel F, van het Politieblad van 29 December 1910 thans aan hetzelfde adres zijn bedrijf voortzet onder de firma naam Metz Co. Willemstad. Zaterdag 11 dezer, des morgens omstreeks 8 uur, kwam de sleep boot .Barbara IV", kapt. Klaas, Sint- Maartensdljk, alhier voorbij, op sleep hebbende twee geladen kasten van Dord recht naar Antwerpen. Juist hier dwars van zijnde, zag men van den wal af dat het aan boord niet goed ging, daar men langs schoorsteen, koelkast en machine kamer de stoom zag wegvliegen, en wel zóó erg, dat men de boot bijna niet zag. De kapitein, die dadeiyk de achter hem hangende schepen liet los gooien, en den wal trachtte te bereiken, zette de sleepboot tusschen het havenhoofd en den aanleg steiger tegen den wal. De machinist, die, toen het gebeurde, aan dek was, wilde nog naar beneden om te zien wat er ge beurde, dit werd hem In den beginne door den stoom belet, waarbij hij aan de pols nog brandwonden opliep. Later gelukte het hem beneden te komen en werd door hem de spulkraan geopend, zoodat de stoom toen gauw verdwenen was. Bij later onderzoek bleek, dat de oorzaak Uit Stad en Provincia. Zlerikzee, 13 Maart. WIJ kunnen be langhebbenden mededeelen, dat de tele fonische verbinding met Holland, waarvan de storing zooveel ongerief aan den handel veroorzaakte, thans hersteld Is. De oudste kiesgerechtigde In ons district, de heer Pleter Hanse te Ellemeet, Is In den ouderdom van ruim 95 jaren overleden. Benoemd tot lid van het college voor de zeevlsicherljen J. J. Ochlman, directeur der Nederlandsche Maatschappij voor kunstmatige Oesterteelt te Goes. Tot buitengewoon opzichter bij den bouw van vijf blokken woningen voor het jersoneel der rijks directe betastingen, nvoerrechten en accijnzen en van den rijkswaterstaat te Hansweert Is benoemd Z. Oom te Wllhelmlnadorp. Schouwen-Duiveland. De Kinderlier- stelllngs- en vacantiekolonles. De belde laatste Vrijdagen heeft de heer Buljze van Stavenlsse, voorzitter der afd. .Tholen" van bovengenoemde kolonies, hier in onze omgeving een propaganda-lezlng over die zaak gehouden. Op duidelijke wijze besprak spreker de vacantiekolonles in het alge meen, het ontstaan er van, het nut, ji de noodzakelgkheld om overal, zoo goed op het platte land als In de steden, een af- deellng dier kolonies op te richten. Het grootsche en edele voorbeeld door dr. Walther Blon, predikant te Appelzell, In 1876 gegeven, werd zeer geprezen en ter navolging aanbevolen. Reeds tot in lndlë, Japan, Brazilië doet men aan dergelijke kolonies. De werking van hel centraal genootschap, dat ten doel heeft de ge zondheid en het herstel van zwakke en herstellende kinderen, voornamelijk uit de volksklasse, te bevorderen, werd nagegaan. Eenlge voorbeelden uit de afdeellng .Tholen" werden medegedeeld. Ten slotte wekte spreker alle aanwezigen op zich aaneen te sluiten tot het vormen eener afdeellng, ten einde het edele voorbeeld van dien „vader der Kinderherstelllngs- en Vacantiekolonles" (Dr. W. Blon) na te volgen en zoodoende mede te werken tot de bevordering en verbetering van een krachtiger en gezonder volksgestel. Na afloop der lezing te Oosterland werd door eenlge heeren en dames besloten tot het vormen eener afdeellng. Dit is de 117e In Nederland. Reeds 30 personen gaven zich als lid aan, terwyi men zich aldaar nog voor het lidmaatschap kan aanmelden bij de heeren De Kok, Belje, v. d. Hulle, Waardenburg of De Vos. Eveneens besloten al de aanwezige dames en heeren te Brouwershaven, dade lijk na de lezing, tot het oprichten der 118e afdeellng. Als voorlooplge bestuurs leden werden aldaar gekozen mevrouw Van Adrlchem—Bogaert, geb. Heyse, en de heeren D. K. Bakker en dr. Iltmann, bij wie men zich voor Brouwershaven en omstreken als lid kan aanmelden. Brouwershaven, 11 Maart. Vanwege de Liberale Unie voor de propaganda tot verkrijging van algemeen kiesrecht trad alhier hedenavond als spreker op, voor de afdeellng dier Unie, de Klesvereenlglng Brouwershaven, Zonnemaire en Dulvendljke, de heer W. de Jong van 's-Oravenhage. De bovenzaal van het „Hótel Kloet" was goed bezet. De voorzitter der Klesvereenlglng, de heer D. Hocke Dz., heette den spreker welkom, deelde aan de aanwezigen mede, dat alleen deze Klesvereenlglng op Schouwen en Dulveland bij de Liberale Unie was aangesloten, waardoor slechts hier zulk een spreker optrad. Tevens bracht hij daarbi In herinnering, dat dit lidmaatschap In 1905 tengevolge had, dat toen men In het Centraalbestuur der Centrale Liberale Kles vereenlglng van het district Zlerikzee geen geschlkten candldaat kon vinden, die alle voorultstrevenden bevredigde, de voor lichting werd gevraagd van den voorzitter der Unie, den heer mr. H. Goeman Borgeslus, en deze den heer mr. R. J. H Patljn heeft aanbevolen, ons afgevaardigd lid In de Tweede Kamer, waarop ons district trotsch kan z||n. De heer De Jong, het woord bekomen hebbende, gaf een overzicht van den polltleken toestand na 1909, toen de zege bij de slembus behaald 'werd door de coalitie der rechtsche partijen. Men zou nu verwachten, volgens de stembusleus van toen, een regeering waarbij de christe lijke beginselen op den voorgrond traden, omdat toen werd voorgeteld als zoude een liberale staatkunde iri strijd zijn met het geloof In God, welke meening door hem werd bestreden, en waarbij hl) ver zekerde, dat geen wet te noemen Is, door de liberalen tot stand gekomen, die met die beginselen In strijd was. Hij gaf een verklaring van de woorden autonoom en heteronoom, waarin het menschdom, naar het oordeel van den leider der antl- revolutlonnaire partij, zou verdeeld zijn, en herschreef vervolgens de door de Tweede Kamer aangenomen zedelijkheids- wetten en successiebelasting, en de wijze waarop en door wlen die bij de behande ling werden bestreden. Ook de bakkerswet, het debletrecht op tabak, de ziektewet met wijziging der ongevallenwet en ouder- domswetgevlng (die daarop moet volgen) met dwangverzekering, welke weldra of In de toekomst in behandeling zullen komen, liet hij de revue passeeren en toonde daarbij aan de nadoelen voor de arbeiders en den middenstand, die bij een tot standkomlng der ziekte en ouderdoms- wetgevlng zullen worden ondervonden. Hy toonde zich daarbij een voorstander van staatspenslonneerlng en gaf te kennen, dat om een en ander naar wensch te zien tot stand komen, het In de eerste plaats noodlg was het verleenen van klesrlcht aan ieder, 25 jaren oud, die niet onwaardig Is dit Ie bezitten. Hij zelde dat ten platte lande dit algemcene kiesrecht niet zooveel meer kiezers zal maken, doch dit vooral het geval zal ztjn In de steden, alwaar, b.v. in Rotterdam, Hechts 53 pCl. van hen die dit konden zijn, kiezer zijn. Ook de vrouw zou hij het kiesrecht willen toe kennen, geleidelik te beginnen met diegenen die een zelfstandig beslaan hebben, waar voor hij haar niet minder waardig dan de man acht, hetgeen door hem met voor beelden werd aangetoond. tli besloot zin rede met de leuzedoor algemeen kiesrechttotstaatspensilonncerlng, dat hi zou willen toekennen aan allen op 65-jarlgen leeftijd, die dat noodlg hebben. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarom spreker na de pauze nog eenlge beschouwingen ten beste gaf omtrent 's lands defensie, zin leger en vloot, welke volgens het rapport der commissie geheel ongeschikt is voor de behooriyke verdediging van ons vaderland niettegenstaande de mlllloenen daaraan jaren besteed. Hij gaf daarbi te kennen het met anderen eens te zin, dat de beste vesting Is die, waarvan de muren uit slridbare mannen, het volksleger, bestaat. De voorzitter dankte den spreker voor zijn gehouden rede, die door allen met belangstelling werd aangehoord, en riep hem daarbi een weerziens toe. L.l. Vridagavond hield de heer J. W. H. F. Buize van Stavenlsse alhier eene propaganda-lezlng over de Klnder- herstelllngs- en vacantle-kolonles. Alle aanwezige dames en heeren traden toe tot de op te richten afdeellng Brouwers haven. Als voortoopige bestuursleden werden gekozen mevr. Van Adrlchem Bogaerl, geb. Heise, en de heeren D. K. Bakker en dr. Ittman (secretaris). Oosterland. Vridag en Zaterdagavond werden de aangekondigde concerten ge geven door „O. F.", onder directie van den heer N. A. Hottlnga. Belde avonden was de conferentiezaal stampvol. Van de best geslaagde blaasnummers mag voor eerst genoemd worden „Romance" voor tenorhoorn v. Wensel, arr. N. A. Hottlnga, de solist, die door zin prachtige uitvoering van dit no., evenals van dal van „La Trouvère Fantasie der Opera", Verdl, een groot succes had. Niet minder was dit het geval met „La Belle Begere Ouverture", „La tulipe Valse", Les Coutelettes", „Tyro llenne", voor 2 pistons, „BruxellesKermesse' en de „Vroolljke Smid". De zangnummers door het zangkoor ten gehoore gebracht werden zeer toegejuicht. Plechtig klonk het „Angelus klept in de verte" en „Goeden Nacht", van Cath. v. Rennes, een duo, gezon gen door de dames De Koning en De Jong, alsmede „La Serenala Legende" voor één zangstem, uitgevoerd door eerstgenoemde met viool en piano-begeleiding. Voor de pauze kreeg men een paar solo's voo violoncel met piano-begeleldlng „Andante uit het Orand duo" en „Berceuse de Jocelyn", uitgevoerd door den heer N. A. Hottlnga en mej. De Jong, welke tot de best geslaagde nummers gerekend kunnen worden. Het strikorkest met harmonium en piano begeleiding werd evenals allfjd lulde toe gejuicht. Voor afwisseling werd opgevoerd „Krells- boer en Oanzendonck", operette In zeven tafereelen, een stuk, mooi van Inhoud, dat kranig gespeeld werd. De hoofdrollen waren In goede handen. Evenzoo mag dit gezegd worden van de spelers van „Een half uurtje bi den kapper" en nog een paar andere komische scé.ien. De burge meester J. C. v. d. Have, dankte op harte- lljke wire den directeur en leden en medewerkers(ters) voor de samenstelling en uitvoering van het keurige programma, en stelde een bedrag ter hand aan het gezelschap, dat na avonden van inspanning ook een avond van uitspanning mag hebben. Dankbaar werd dit aanvaard. Het is een aanmoediging om weer met nieuwe kracht op den Ingeslagen weg te blijven voortgaan. Brulnisse. De commissie, door den gemeenteraad benoemd, om Ier plaatse een onderzoek in te stellen naar de werking enz. van een gasfabriek, zal daarvoor een bezoek brengen aan Hlliegersberg en Wassenaar, mogelijk ook aan Prlnsenhage. Scherpenisse. In den op 9 dezer alhier gehouden gemeenteraad waren met den voorzitter alle leden tegenwoordig, benevens de secretaris. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat door burg. en weth. wegens het overliden van de wed. W. de Jager, In het openbaar bi opbod voor de nog loopende vijl huurjaren, is verhuurd de helft van het voormalig kerkhof en daarbi behoorend tuintje te Westkerke, aan den hoogsten bieder M. L. Oudesluis, voor f 10 per huurjaar. Daarna neschledl voorlezing der Inge komen stukken, w. o, meer een schriven voorkomt van den heer A. Heule, hoofd der school te Kamperland, mededeelende dat hi zine benoeming tot schoolhoofd ln deze gemeente aanneemt, en 1 April a s. In functie hoopt te gaan. Verder had het onderzoek der geloofsbrieven van 't nieuw gekozen raadslid plaats eu werd tot de toelating daarvan besloten. Voorts kwam door het overliden van J. Fetjtel aan de orde, de bespreking om trent de betrekking van grafdelver. Er werd besloten zonder nadere oproeping te doen. C. Feitel, zoon van den overleden grafdelver te benoemen op een jaarwedde van f 60. Tot nader te bepalen lijd wordt aan gehouden om langs het kerkpad, op da begraafplaats een nieuwe heg te plaatsen. Ten laatste werden de kohieren van den hoofdeliken omslag en hondenbelasting over 1911 behandeld. Colijnsplaat, II Maart. Dat er voort durend ln deze gemeente gebouwd wordt, blikt wel uit het volgende. Voor rekening van J. L. Stols moet worden aangevoerd niet minder dan 50000 steen, waarvan het vervoer naar de plaats der bestemming is aangenomen door J. de Wit Pz. alhier, voor 70 cent per 1000 stuks. Een aardig buiten kansje voor hem en zin 8 medehelpers bi genoemd vervoer, In dezen tQd. Middelburg, 11 Maart. Hedennacht om ongeveer half één belde de matroos le kl. der Kon. Marine, Davldse, welke zich be vond In gezelschap van een anderen matroos en een burger, aan ten huize van Van der W. aan den Beenhouwerssingel, ln welke woning hi wenschte te worden toegelaten. Toen hem geen toegang werd verleend en hem een niet nader aan te duiden vocht op het hoofd werd geworpen, ontstak de matroos In woede en trapte hi een paneel van de straatdeur stuk en sloeg hi een ruit In. Hierop kwamen Van der W. en zin belde zonen naar buiten en vroegen den matroos om schade vergoeding. Na eenlge woordenwisseling geraakte Davldse met den jongsten zoon, H. A. v. d. W., handgemeen, waarop ook de bina 26-jarige dochter, M. P. v. d. W., een vrouw van verdachte zeden, naar bulten kwam. Er bestaan ernstige ver moedens, dat deze vrouw den matroos met een scherp voorwerp In den rug heeft gestoken, welke steek doordrong tot In de llnkerlong. De matroos werd naar het gasthuis vervoerd, waar dr. Schouten den toestand tevensgevaarlik verklaarde. De verwonde werd nog hedennacht In het gasthuis door den commissaris van politie gehoordterwil de Inspecteur van politie, de heer S. Koster, het onderzoek verder leidde. Zoowel de vermoedciyke daderes als haar vader en broeders bevinden zich nog onder politietoezicht. De vrouw Is na ver hoor door den rechter-commissarls naar het Huls van Bewaring overgebracht. Hedenmorgen was de toestand vari den matroos hoogst ernstig. De aangehoudenen zijn hedenmiddag naar het parket van den officier van justitie overgebracht. De aangehouden vrouw Is hedenmiddag In het gasthuis geconfrontreerd met den gewonden matroos, die haar aanwees als de vrouw, die hem den steek toebracht. Zoowel bij het verhoor door de politie als by de confrontatie met den gewonde, legde de vrouw, die ontkent, een groote mate van onverschilligheid aan den dag. Vlissingen. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente is een adres aan de Tweede Kamer gezonden ln het belang van het behoud van de bookmakerskantoren. Den 19 December werd alhier een vergadering gehouden tot uiteenzetting van het doel om te geraken tot de oprichting van een Eerste Nederlandsche Maatschappi tot Verzekering tegen Huurverlies. De werkkring dezer maatschappi zou zich over het geheele land uitstrekken. Wi vernemen, dat de oprichting dezer maatschappi thans een voldongen feit ls geworden. Borsstlen, 11 Maart. Donderdagavond Is de rustend-landbouwer C. M., van de haven huiswaarts keerende, op den Molen weg door één of meer personen aangevallen, en zin hem zin gouden hemdsknoopen ontrold. Door de politie wordt naar den dader of de daders een streng onderzoek Ingesteld. Terneuzen. De houder van het zich noemende Middenstandsbureau te 's-Hage, die o. m. In verschillende locale bladen advertentiën plaatste „Tegen den Woeker" en een winstgevende betrekking aanbood, tegen wie door den hoofdcommissaris van politie te 's-Hage wordt gewaarschuwd, heeft deze week ook hier „zaken" gedaan en een agent aangesteld tegen borgstelling. Deze kreeg later argwaan en deed aan gifte by de gemeentepolitie, die den be doelden persoon, zekeren M. Pspoedig daarop aanhield. Zeer vennoedeiyk had hi ondertusichen ook In een naburige gemeente „zaken" gedaan. Hy werd Zaterdag nair het huls van bewaring te Middelburg overgebracht. Naar het schint heeft de Inspecteur van politie alhier door de arrestatie van den Belg B., tegen wlen een bevel van gevangenhouding en instructie der zaak ls uitgevaardigd, wegens verdenking van oplichting, gepleegd by den burgemeester en andere Ingezetenen alhier, daarmede een goede vangst gedaan. Die sinjeur schijnt In België ook nog al wat op zin keifstok te hebben, waarom de Belgische justitie zeker verzoeken zal hem in hare handen uit te leveren, wanneer hier met hem afgerekend Is. De gemeenteraad besloot Zaterdag met 7 tegen 5 stemmen tot hei oorlchten eener hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus, bestaande uit de drie laatste klassen eener 5-jarlgen, mits hiervoor van riks- wege een subsidie worde verleend van minstens f 10,000 en het schoolgeld worde bepaald op minstens f 100 's jaars. Er was by uitzondering veel publiek aanwezig. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Noordgouwe. De levering van het be- noodlgde gerste-, erwten-, ristmeel en mals aan de Vereenlglng „Streven naar Beter" alhier, Is aangenomen door den heer H. A. Geluk te Zlerikzee, respeclieveiyk voor den pris van f 3 89, f 4 345, f 2 94 en f 5 37. Colijnsplaat, 11 Maart. Op de openbare verkooplng, gehouden door den notaris M. Noordyke, van een volledlgen vrachtryders- Inspan ten behoeve van mej de wed. M. C. Boone, werden o. a. de volgende piizen besteed, voor: een bruine veulendr.merrle, oud 6 Jaar f 626 bruine ruin, 6 f 465 merrie, 7 f 514 dito dito, 17 1222

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1