Vrijdag 10 Maart 1911. (55 i er ilizeesctie Courant). NIEUWSTIJDIN0EN. Officieel Marktbericht. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. ZIERIKZEËSCHEéÜ NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschynt, la voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per Jaar by vooruitbetaling. 67ste JAAR BANK No 9053 Ultfisever-Hoofdreriaoteuri A. FHANKEL. Rodaoteum I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydags-mlddags uiterlijk s ups, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. SPANJE. Aangaande het ongeluk met een vlieg toestel, te Madrid voorgevallen, wordt vandaar het volgende gemeld: Op het plein van het hippodrome moest de Fransche vliegenier Mauvals eenige vluchten doen. Nadat zyn toestel een paar meters de hoogte In was, wierp de geest driftige menigte de afsluitingen omver en snelde den vliegenier tegemoet. Noch de pogingen der politie, noch die van Mau vals konden den menschen op afstand houden. Eensklaps plofte het toestel mid den In deze massa neder. Een vrouw werd letterlijk onthoofd door de rond draaiende schroef. Vier andere personen, waaronder een priester, twee militairen en een beambte werden nog gekwetst aan het hoofd. Drie andere personen werden licht gekwetst, waaronder kolonel Villar Glllate, broeder van den oud-minister van oorlog, Mauvals bleel ongedeerd. ITALIË. Donderdagmiddag heeft de cavalerle- luitenant, baron Vincent Palerno, In een hotel gravin Glulla Trlgona, geboren prinses de Cuto, met een jachtmes ver moord. De dader joeg zich vervolgens een kogel door het hoofd en ligt thans in een ziekenhuis; zyn toestand is ernstig. De vermoorde was een gewezen hofdame van koningin Helena. Zoowel gravin Trlgona als Paterno behooren tot den Slclliaanschen adel. Belden waren jong en bekend In de gezelschappen te Rome. Volgens de bladen huurde Paterno tegen 12 uur een hotel kamer. Een half uur later kwam de gravin, zeer elegant gekleed. Beiden schenen vol komen kalm. Zy deden de deur der kamer op slot. Tegen 2 uur ongeveer hoorden de bedienden een verdacht leven op de kamer. Zy braken de deur open en vonden de gravin op het bed liggen met afge sneden hals. Paterno lag op den grond, een revolver In de hand geklemd. Het schynt dat er een hevige worsteling heeft plaats gehad, want Paterno had schrammen in het gelaat. Gravin Trlgona had vroeger de echte iyke woning verlaten, maar op aandringen der koningin had zy zich met haar man verzoend; het was echter slechts een ver zoening In schyn. Toen de gravin dezen zomer met hare kinderen buiten was, bezocht Paterno haar en werd hy financieel door haar geholpen. De gravin had nu, volgens de bladen, juist het besluit ge nomen zoowel van haar man te schelden als de betrekkingen met Paterno af te breken en zich geheel te wyden aan de opvoeding harer dochtertjes. Paterno had gisteren een laatste onderhoud verzocht, na afloop waarvan hy Rome zou verlaten. Over de beweegredenen van Paterno loopen allerlei geruchten. De meestcn denken dat hy gehandeld heeft in een oogenbllk van woede, omdat de gravin hem wilde veriaten. Oeheel Rome Is onder den Indruk van het gebeurde. Het hotel, waarvoor voort durend menschen samenstroomen, Is door de politie gesloten. Ook de koning en de koningin zyn zeer getroffen door het bericht van den moord. De koningin wilde de blzonderheden niet hooren. De schouwing van het iyk van tie in een hotel te Rome vermoord gevonden gravin Trlgona heeft bevestigd dat er een wanhopige worsteling heeft plaats gehad tusschen het slachtoffer en haar moordenaar. Haar handen waren doorkorven door mes steken, en zy had vreeseiyke wonden aan de keel. De dader, luitenant Paterno, ls weer zoover hersteld van zijn wonden, dat hy in het hospitaal Is ondervraagd door den rechter van Instructie. Hy zei slechts dat hy zyn slachtoffer te veel lief had en dat zy niet meer van hem hield. Daarna kreeg de gekwetste een zware congestie, zoodat hy ntet verder onder vraagd werd. Na het vertrek van den rechter vroeg Paterno om sigaretten en heel sterke koffie. Tal van brieven van de vermoorde zyn In de koffers van den luitenant gevonden. De bladen deelen allerlei blzonderheden mee, waaruit b'ijkt dat Paterno reeds herhaaldelQk door zyn schandeiyk gedrag een ergernis opwekte, zóó zelfv, dat de graaf van Turijn eens opzijn pensionneerlng had aangedrongen. Slechts hooge protectie had hem toen gered. Gravin Trlgona zou voorts, als hofdame van de koningin, hebben weten te ver- krtjger. dat een steungeld van 2000 lire aan den luitenant werd geschonken door den koning. Volgens de Trlbuna zou Paterno de gravin gedreigd hebben haar op het bal aan het hof te vermoorden in tegenwoordig heid van de koningin en alle hofdames en een ongehoord schandaal te maken, ais ze zyn schulden niet betaalde. De ongelukkige vrouw vroeg aan verwanten en vrienden om raad en deze bezwoeren haar zoo spoedig mogeiyk zoo'n gevaariyken minnaar zyn corfgé te geven. Intusschen hield Paterno grootendeels woord met zyn bedreiging; hy was op 't hofbal gekomen om schandaal te maken. De gravin wist hem echter nog te sussen door hem een kostbaren armband te geven, dien hij in zyn zak stak. Den volgenden dag ging zy naar het noodlottig rendez-vous. Overal waar Paterno zich opgehouden heeft, weet men laaghartige dingen van hem leverhalen; hy compromitteerde de vrouwen, die een zwak voor hem hadden en lichtte ze op. Om bewyzen te hebben voor zyn liaison met gravin Trlgona, verborg hy een paar vrienden, van even bedenkeiyk karakter als hy zelf, In zyn toiletkamer, toen de gravin eens by hem was. Er Is nu een Interpellatie gehouden In de Kamer over de toegevenheld jegens officieren die onwaardig moeten worden geacht de uniform te dragen, en een andere over het gebrek aan toezicht van de hoogere officieren op de jongere. De minister antwoordde dat de gedrags- lyst van luitenant Paterno niets van diens onwaardigheid deed vermoeden. Hy zei toe te zullen onderzoeken, hoe diens gedrag ontgaan is aan zyn meerderen. EN8ELANI9. Zeventien jaren geleden, aldus een Londensche correspondent, werd alhier de nachtportier van het bekende café Royal In Regentstreet daarbinnen vermoord, 's Morgens werd hy dood gevonden met een schot In zyn hoofd en een ander In zyn lichaam. Geen spoor van den moorde naar werd ontdekt. En alle moeite der Londensche politie, voor zyn opsporing aangewend, bleef vruchteloos. Doch nu heeft een 53-jarlge werkman, Frederick Bedford geheeten, zich vry willig te Liverpool by de politie aangemeld als de moordenaar van dien portier. Hy ver klaarde, met de bedoeling om te stelen, zich In 1894 's avonds even voor de sluiting van het café Royal aldaar, schuil te hebben gehouden. En toen de portier hem overviel, schoot hy den man pardoes dood, waarna hy, zonder iets te stelen, vluchtte. Zyn revolver gaf hy aan één der belde later opgehangen moordenaars van zeker iemand te Muswell-HIll. Londensche detectives zyn naar Liverpool gegaan, om den moordenaar in ontvangst te nemen. Blfjkt zyn verhaal juist te wezen, dan zal hij wel worden gestraft. Want verjaard is die misdaad nog niet. Maar aangezien zij al zoo lang geleden werd gepleegd, zal hy wel niet ter dood worden veroordeeld. FRANKHIJK. De Nederlandsche impressarlo Schiir- mann heeft den afgetreden minister-president Briand aangeboden eene reeks van 75 voordrachten over onderwerpen naar zyne keuze te geven in verschillende hoofdsteden van Europa en Amerika. De eerste rede voeringen zouden te St.-Petersburg en te Moskou worden gehouden. Schiirmann biedt hem daarvoor eene som van 300.000 frs. Briand heeft omtrent dit aanbod nog geene beslissing genomen. DUITSCHLAND. Mülheim a/d. Rühr, 7 Maart. In de kazerne alhier Is een Hollander, die zich door een fuselier de constructie van het geweer model 1898 liet uitleggen, als van splonnage verdacht, gearresteerd. De naam van den gearresteerden Hol lander Is Van Loom. Hij was in civiel gekleed. NEDERLAND. 'g-0ravenb8ge, 7 Maart. Velen hebben aan het verzoek, om by gelegenheid van het 12J-jarlg regeerlngsjublleum van H. M. de Koningin, dezen feestdag door vlaggen op te lulsleren, voldaan. De stad levert onder het mooie zonlicht een feestelljken aanblik op door de vlaggen, die van vele partlculleregebouwen wapperen, daarin voorgegaan door de ministerial cn de openbare gebouwen, een aanblik, die nog verlevendigd werd door den feest tooi van de trams, die evenals op nationale feestdagen den beugel met vlaggetjes ver sierd hebben, In de nationale, Haagsche, Mecklenburgsche kleuren of In die van Waldeck-Pyrmont. Ten Koninklijke Palelze hebben heden tal van civiele en militaire autoriteiten, hoofden van vreemde gezantschappen in het register hunne namen geteekend ten biykc van belangstelling. Ook van de woningen der buitenlandsche gezanten is by deze gelegenheid de vlag van de door hen vertegenwoordigde natie geheschen. De huldebetoogingaan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de viering van Haar 12^-jarIg kroningsjubileum droeg voorts een eenvoudig karakter, doch was daarom niet minder hartelijk. Zy bestond in een zanghulde, gevolgd door een défi'é, waaraan door een groot aantal vereenlglngen werd deelgenomen. Niet minder dan 15 zangvereenlglngen hadden zich onder leiding van den heer Andté Btyersbergen van Henegouwen tot één groot koor vereenlgd.datgisterenmiddag vóór het palcis een viertal zangen ten ge- hoore brachtKomt, dankt nu allen God, Domine, Salvam fac, Holland's Olorie en het Wilhelmus In de oude toonzetting. De begeleiding was toevertrouwd aan de muzlek-vereenlgingen Sonorlta en Onder ling Kunstgenot. Behalve deze twee, werkten nog 9 andere muzlek-vereenlgingen tot het welslagen der betooging mede. En elndeiyk vormden 38 vereenlglngen, waaronder 5 klndervereenlglngen. het défi'é. De tekst der liederen werd Hare Majesteit aangeboden in een fraai, in groene zyde gebonden, boekje, terwyi mede tekstboekjes waren gegeven aan H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins. Een lyst der deelnemende vereenlglngen, gedrukt op oud-Hollandsch papier, werd der Koningin geschonken, In een koker, gestrikt met Oranjelinten. De aubadedag zette kalm ln, van buiten gewone drukte aanvankeiyk geen spoor. De drommen bultenmenschen, die op nationale feestdagen in de ochtenduren naar het centrum stroomen en daar de café's In beslag nemen, ze ontbraken. Geen geroep van Oranje-nationaal vervulde de winkelstraten, geen kinderen met drie kleurige petten, geen bont versierde orgels, geen oranjestrlkken of linten wezen er op, dat er wat blzonders te doen zou zyn. Waren de vlaggen, die vooral In de oude stad byna huls aan huis waren uitgestoken en de wapperende doekjes aan de tram beugels er niet geweest, we hadden den 6den Maart 1911 voor een Maandag als zooveel andere gehouden. Lag de morgen in het teeken van de byna niet te storen Haagsche ruit, de middag bracht meer vertier. Na de huldebetooglng aan H. M. de Koningin en het défilé, werden de presl denten der ruim 50 deelnemende ver eenlglngen, die de betooging onder de colonnades hadden bygewoond, met den leider van het koor ln de balconzaal van het Paleis genoodigd. Daar werden de leiders der vereenl glngen In een cirkel geplaatst, waarna de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins met gevolg weldra In hun midden ver schenen. Al dadeiyk hield de burgemeester, baron Sweerts, als eere-voorzllter van het huldlglngs-comité zyn toespraak tot H. M. Toen deze rede met het .Leve de Koningin F" was besloten, weergalmde uit de monden der voorzitters tot driemaal toe een daverend hoera binnen de wanden van het Paleisvertrek. H. M., zich plaatsende in het midden van den Haar omgevenden kring van presidenten, sprak toen, In antwoord op de rede van den eere-voorzltter, woordelijk het volgende Mynheer de Burgemeester. .Het Is My bizonder aangenaam U en de vertegenwoordigers van de aanwezige vereenlglngen te ontvangen en daardoor In de gelegenheid te zyn U allen persooniyk Myn warmen dank te zeggen voor de schoone en welgeslaagde aubade een uiting van aanhankeiykheld, welke uit het hart Is geweld van de duizenden, die er aan deelnemen. Ten hoogste stel lk hun gevoelens en die van de gansche bevolking der Residentie op prys. Met U verheug lk My In het tydperk van welvaart op menig gebied, dat Ons dierbaar vaderland doorleeft, een voorspoed, waarin In ruime mate gedeeld wordt door Myn Residentie en Ik acht My gelukkig, dat deze jaren van bloei onder Myn regeering hebben mogen zyn. U dankende voor uw welgemeende wenschen voor My en de Mynen, besluit Ik met den hart grondiger. wensch voor het geluk en den vooruitgang van 's-Gravenhage". RECHTSZAKEN. Teleurgestelde liefde en vitriool zyn begrippen die by elkander hooren. Niet enkel ln romans. De rechtbank kan daarvan meepraten. Vitriool Is een hoogst gevaariyke stof, en als teleurgestelde en jaloersche minnaars of minnaressen het tot wapen kiezen, kunnen de gevolgen ernstig genoeg zyn. Gelukkig was dit met het strafzaakje, dat ditmaal de recht bank te Amsterdam had te berechten, niet het geval. Van opzet om iemand lichame- iyk letsel toe te b-engen was geen sprake en 't was gebleven by een bedorven damesmantel, waar een gat was Ingebrand. Er was een man, een gehuwd man, niet piepjong meer, die relaties had aan geknoopt met een negentienjarig meisje. Het meisje zei nu, voor de rechtbank, dat ze niet van hem wilde weten, dat hy 't haar zoo lastig maakte, maar dat ze hem op een afstand hield en dat er elgeniyk tusschen hen nooit eenige relatie had bestaan. Maar Intusschen bleek toch, dat zy geschenken van hem aannam, een hoed en een mantelcostuum, en dat ook haar moeder daarvan wist. Ten slotte echter had zy den man, die haar vyfhonderd gulden had geboden als ze met hem ging, voor goed laten loopen. Echter voldeed zy aan zyn wensch om nog eenmaal op zyn kamer te komen ln de Gerard Doustraat. Zy ging daar heen op 4 Jan., vergezeld van haar tante en ook by dit bezoek had het meisje zich afkeerlg getoond verder met hem om te gaan. Het bezoek duurde maar kort. Beklaagde had de dames tot beneden uitgeleide gedaan en wilde, terwyi de tante reeds op straat was, nog even van het meisje afscheid nemen in het trap portaal. Op straat gekomen, voelde zy Iets warms op haar rug, maar ze lette er verder niet op, totdat zy, thuis komende, haar moeder ontsteld hoorde roepen: .Kind, wat heb je op je rug!" De rug van haar manteltje vertoonde een groote vlek en toen haar moeder er aan kwam, brandde ze haar vingers. Het bleek vitriool te zyn en er was een groot gat In den mantel gebrand. De moeder met haar zoon gingen naar het adres van beklaagde In de Oerard Doustraat, waar ze hem niet te spreken kregen, maar waar ze op de vloermat, in het portaal en op de trap, sporen van vitriool vonden, dat daar biykbaar was neergedroppeld. De politie werd van het geval In kennis gesteld en de man had zich nu voor de rechtbank wegens beschadiging van den mantel te verantwoorden. fiy ontkende alle schuld en zelde geen vitriool gehad te hebben, veel minder nog de kleeren van het meisje te hebben beschadigd. Het meisje, de tante en de moeder gaven de hierboven medegedeelde lezing van het gebeurde. De scheikundigen, de heeren Van Ledden Hulsebosch en Van Ilallle, verklaarden, dat de sporen op de vloermat en de trap Inderdaad van vitriool afkom stlg waren en dat het bedorven kleedlng- stuk met die vernielende stof In aanraking moet zyn geweest. Het O. M. zelde In zyn requisitoir, dat niemand anders dan beklaagde de vitriool over het manteltje kan hebben geworpen het meisje is dien avond, van de Gerard Doustraat naar huls terugkeerende, met niemand anders In aanraking geweest. Aanvankeiyk achtte het parket niet uitge sloten, dat beklaagde schuldig zou zyn aan een ernstiger mlsdryf dan zaakbe schadiging. Evenwel heeft het nader onderzoek aangetoond, dat er geen reden Is voor deze onderstelling, en spreker acht het dus ook uitgesloten, dat beklaagde het opzet zou hebben gehad het meisje te kwetsen. Dan zou hy de vitriool in haar gelaat hebben geworpen en niet op haar kleeren. Volgens spreker Is teleurgestelde liefde de aanleiding tot beklaagdes daad geweest en heeft hy, toen het meisje niets van hem wilde weten, uit déplt haar kleeren beschadigd, welke zy van hem had gekregen. In aanmerking nemende, dat het middel, hetwelk beklaagde by het volvoeren van zyn mlsdryf heeft gekozen, zeer gevaariyk Is, vorderde spreker, wegens opzetteiyke zaakbeschadiging, drie weken gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kokosky, betoogde, dat het bewys niet Is geleverd. Beklaagde ontkent ten stelligste en het negatieve bewys, dat niemand anders het kan gedaan hebben, gaat niet op. De verdere aan- wyzingen achtte pleiter ook geenszins afdoende. De vlekken op de vloermat en de trap kunnen daar al eenlgen tyd te voren geweest zyn. Hy kwam tot de slotsom, dat de schuld van beklaagde geenszins vast slaat, zoodat veroordeeling niet zal kunnen volgen. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wyzen. Wettelijke verplichting tot onder steuning van ouders. De 1ste Kamer der Amsterdamsche rechtbank behandelde dezer dagen drie zaken onderscbeldeiyk van een moeder en twee vaders die, door ouderdom in be hoeftige omstandigheden verkeerende, de tusschenkomst.van dit rechtscollege hadden ingeroepen om geldeiyken steun te ver krijgen van hun pllchtvergetende kinderen. F.en wekeiyksche onderstand van f 2,50 werd eene bejaarde moeder door de recht bank toegewezen van de zyde van haar zoon van wien gebleken was dat hy minstens f 12,55 per week verdiende. Een 70-jarige vader, die wegens gewrlchts- verstijvlng niet voldoende kon verdienen, werd f 5 per week onderstand toegekend, waartoe twee zoons veroordeeld werden elk voor f 2,50 daar gebleken was dat zy elk f 15 per week verdienden. Aan een moeder werd de eisch tot geldeiyken onderstand ontzegd, omdat zy inmiddels In een armenhuis was opgenomen. Burgerlijke Stand van St.-Filipsland. Februari 1911. Geboren: Klazina Dlngena, d. van L. d. Braber en S. N. Qulst. Pleter Roeland, z. van B. Kommer en A. P. Blenefelt. Lauwrens. z. van W- Qulst en M. P. Verwijs. Cornelia, d. van D. Kunst en M. Reljngoudt Adrlaan Jacob, z. van J. H. Vaders en M. van Prooflen. Huberdina, d. van I. Borgoo en M. HeQboer. Jannetje, d. van M. Kaashoek en K. Moellker. Ondertrouwd: Cornells Mol, 21 j., j.m., en Cornelia Neele, 22 jj.d. Getrouwd: Marlnus Augustlnus Neele, 23 j., j.m.. en Oeertruy Koolaard, 23 j-, j.d. Overleden: johannls Meyer, ongeh., 26 j., te Lelden- BOTER 0,60 en 1 0,70 per 5 H.O. KIP-EIEREN 0,75 en 0,90 per 25 stuks. Zjerikzee, 9 Maart 1911. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST MAART. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: Van Zlerlkiee: 's morg. Zaterd. 11 7,30 Zondag 12 7,30 Maand. 13 7,30 Dlnsd. 14 7,30 Woens. 15 7,30 Dond. 16 7,30 Vrjdag 17 7,30 Zaterd. 18 7,30 'smidd. 3,- 3,- 3- 3,- 3,- 3,- 3- sroorg. Zaterd. 11 7,30 Zondag 12 7,30 Maand. 13 7,30 Dlnsd. 14 6,30 Woens. 15 7,- Dond. 16 6,30 Vr|dag 17 7,30 Zaterd. 18 7,30 'smidd. 3,- 3,- 3,- 3,- 3.- 3,- 3,- Indten reizigers van Zlerlkzee naar Goes, b| den Agent te Zlerlkzee, vóór het vertrek der boot, (tgdtg voor de ochtendrelzen op den vooraf- gannden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een b|- wagan naar Goes worden ff»f'»gr.feerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9