Vrijdag 10 Maart 1911. BLO OKER'S Eerste Blad. berichtT" HeÈltipifeiiip Zeemilitie, (z ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Algemeen Overzicht. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE ég* NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschynt, Is voor Zlerikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. No 9053 UltHever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri J« WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 4 Meart J.l, A no. 935, 3e afdeellng, M.; Roept bQ deze op, krachtens artikel 142 der Militlewet; Pieter Anthony van Duin, lotellng dezer gemeente van de lichting 19C9, be- hoorende tot de Zeemilitie, om op Donderdag 23 Maart 1911 aan boord van Hr. Ms. .Schor pioen" te Hellevoetsluis onder de wapenen te komen, voor zooveel dit mogelQk Is te 12 uur des middags; Mitsdien zal hQ op bovengenoemden dag, met het eerstvertrekkend middel van versneld vervoer, zich van zijne woonplaats naar de plaats van op komst moeten begeven, voorzien van zijn verlofpas en van al de militaire kleedlngstukken en kooi- goederen, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelden verlofganger wordt onder het oog gebracht, dat, zoo hij In gebreke blijft op den bepaalden tQd onder de wapenen te komen, hQ bij latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden. Eindelijk wordt hQ gewezen op artikel 133 der Militlewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 9 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. BQ Koninklijk Besluit van 28 Februari Is den Engelschen scheepvaart-agent Tlnslty, als zijnde gevaarlijk voor de publieke rust, het verder verblijf In ons land ontzegd. HIJ had namelijk In strijd met het verbod van den hoofd-commls- sarls van politie te Rotterdam Russische landverhuizers aldaar aan land trachten te brengen. Het komt In ons land zelden voor, dat vreemdelingen bij Koninklijk Besluit bevolen worden ons grondgebied te verlaten. Wel gebeurt hel, dat door de politie vreemdelingen, die geen reis- en verbiyfpas bezitten, en die ook niet be komen kunnen, over de grenzen worden gezet. Zoo worden dikwerf bultenlandsche publieke vrouwen onder eergelelde van de galante Nederlandsche politie kosteloos over de grenzen van het land gebracht, vanwaar zij kwamen of afkomstig zijn. Vreemdelingen, die wel In het bezit van een reis- en verblljfpas zijn, maar die geen voldoende middelen van bestaan hebben, en die ook niet weten te verkrijgen, kunnen op bevel van den kantonrechter uit het land worden verwijderd. Hebben zij echter een middel van beslaan, dan kan hun het verblijf op ons grondgebied alleen bij Koninklijk Besluit worden verboden In het geval, dat zij voor de publieke rust gevaarlijk zijn. Vraag la nu, wat verstond de wetgever van 1849 onder publieke rust. Welke beteekenls heeft volgens hem dit begrip? Is onze meening, die een hlslorlschen ondergrond heeft, de juiste, dan bedoelde de wetgever er mee, de staatsorde. En men zal ons gereedelfjk toestemmen, dat een vreemdeling, die zich aan overtreding van een polltiebevel schuldig maakt, niet als een voor de staatsorde gevaarlijk Individu beschouwd kan worden, zoodat naar onze bescheldene opvatting het door de regeering uitgelokte Koninklijk Besluit, waarbij genoemden Tinsley het verder verblijf In ons land wordt ontzegd, In strijd Is met de wel van 1849 tot toelating en uitzetting van vreemdelingen. De Berltynsche polltle-presldent Von Jagow, minder gunstig bekend wegens MEN MOCE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. zijn willekeurig en hardhandig optreden ter gelegenheid van de staking In Moabll, heeft, volgens de Frankjiirter Zettung, aan een actrice, de vrouw van een schlï- derijenhandelaar, een brief geschreven, waarin hij In zijn hoedanigheid van tooneel- censor zclde haar eens te willen spreken. De actrice begaf zich naar zijn bureau, maar toen zij er verscheen, bleek haar maar al te spoedig, dat het den beminne- lljken polltle-presldent alleen maar te doen was geweest om een liefelijk tête tête met haar te hebben. Nu, een polltle- presldent heeft ook zijn menschelijke ge voelens. Kan men het hem zoo kwalijk nemen, dat hij voor een bekooriyke vrouw liefde heeft opgevat, en om die liefde aan den dag te leggen zelfs zijn ambt mis bruikt De echtgenoot van de actrice had echter een minder Idyllische opvatting van de zaak, hij was verontwaardigd, en heeft hoe kleinzielig een aanklacht tegen Von Jagow Ingediend. De staking der studenten aan de Rus sische hoogescholen breidt zich meer en meer uit, zoodat aan vele universiteiten de professoren voor leege banken college geven. Meer dan duizend studenten zijn gevangen genomen of verbannen. De hoog leeraren, ontevreden over het willekeurig en ruwe optreden der politie, hebben In grooten getale hun ontslag Ingediend. In Moskou legden van de 91 professoren 21 hun ambt neer. Van de Petersburger hoogeschool werden 392 studenten ver wijderd. Hoe reactlonnalrder de regeerlug optreedt, hoe meer zij het oogenblik eener nieuwe revolutie verhaast. Want als zij meent, dat zij door haar daden van geweld de menigte afschrikt, dan dwaalt zij. Zij verbittert haar, en als die verbittering den hoogsten graad bereikt heeft, dan barst de bom. Teneinde het volk af te lelden wordt in kerken, scholen en kazernes op last der regeering het vijftigjarig jubileum der opheffing van de lijfeigenschap gevierd Men weet, dat In 1861 Czar Alexander II die lijf eigenschap ophief, zoodat de boeren niet langer slaven bleven, maar vrije mannen werden. Hunne economische toestand, waar voor men van regeerlngswege verzuimde Iets te doen, werd er echter slechter door, want zoolang zij lijfeigenen waren, moesten voor hun onderhoud de groote adelljke grondbezitters zorg dragen. Toen de lijf eigenschap werd afgeschaft waren zij genoopt voor zich zelve te zorgen, wat met het oog op de economische lasten, die hun werden opgelegd, voor hen uiterst bezwarend was. Vandaar dat de toestand der boeren In Rusland nog uiterst bedroevend Is. Zierikzee, 10 Maart. Verschenen Is het verslag van de Bevindingen en Handelingen der Gezondheidscommissie, zetelend te Zlerikzee, over het jaar 1910. Wij ont leenen daaraan het volgende. De commissie bestaat uit de heeren J. A. Spruyl, voorzitter, C. de Looze, A. van Roofjen, jhr. R. R. L. De Muralt, Th. Lange, A. van der Wetjde en B. Qlljam terwijl als haar secretaris fungeert mr. H Potvliet. Was de algemeene gezondheidstoestand In het afgeloopen jaar algemeen gunstig, besmettelijke ziekten kwamen meer voor dan In voorgaande jaren, speciaal de dlph- terle, die In Zlerikzee zelfs epidemisch verklaard werd, maar van een goedaardig karakter was. Slechts één slachtoffer elschte zij. Het sterftecijfer In 't algemeen, en dat der zuigelingen In het bizonder was In eer. aantal gemeenten hoog. De Gezond heidscommissie liet een systematisch be zoek aan de scholen achterwege. Slechts omtrent enkele lagere of bewaarscholen kunnen mededeelingen worden gedaan. Ten aanzien van de -ppenbare school Ie Serooskerke werd In ec-n uitvoerig schrijven de blzondere aandacht van den Hoofd inspecteur der Volksgezondheid gevestigd op de vele en groote gebreken aan deze scholen klevend, en tot sluiting geadvi seerd. Uit de briefwisseling van den Hoofd inspecteur mei het gemeentebestuur bleek, dat Burgem. en Weth. den slechten staat der school erkende, en voornemens waren, zoodra de aangevraagde Rijkssubsidie voor een nieuw schoolgebouw en meubilair zou zijn verkregen, tot den bouw eener nieuwe school over Ie gaan. Officieus werd ver nomen, dat een nieuwe school gebouwd zal worden. Het drinkwater uit de regenbakken van de lagere scholen A en B te Zlerikzee bleek van slechte qualltelt te zijn. De commissie adviseerde het gemeentebestuur de bakken en goten te doen nazien en schoonmaken. De commissie vroeg aan het gemeente bestuur van Brulnlsse, welk gevolg aan haar advies tot verbetering der bewaar school gegeven was Burgem. en Weth. achtten evenals vroeger het niet noodlg hierop te antwoorden. De Christeltyke Bewaarschool In Zlerik zee. die naar het oordeel der commissie beslist bulten gebruik moest worden ge steld, zal spoedig tot het verleden behooren. Een nieuw gebouw wordt gesticht. De dlphterle, die vooral in Zlerikzee in sterke mate heerschte, hoofdzakelijk In de maanden November en December, werd daar epidemisch verklaa'd. Teneinde het voortwoekeren der ziekte tegen te gaan, werden de volgende maatregelen genomen: I de lagere en bewaarscholen werden gesloten en krachtig ontsmet; II de medici werden uitgenoodlgd, ook by dubieuse gevallen, aangifte Ie doen en zooveel mogeiyk voor ontsmetting zorg te dragen III de Ingezetenen gewaarschuwd tegen onnoodlg bezoek aan woningen, waar dlphterle voorkwam. Wat de drinkwatervoorziening betreft kan worden medegedeeld, dat de gemeente raad van Zlerikzee de voor een nieuwe proefboring aangevraagde gelden wel Is waar toestond, doch daaraan voorwaarden verbond, welke het waterleiding-comité onaannemeiyk en noodeloos bezwarend toeschenen. In overleg met de heeren Smit en Visser werd daarop besloten de hulp In te roepen van de Inmiddels Ingestelde staatscommissie voor drinkwatervoorziening, hetgeen ten gevolge had, dat de secretaris dezer staats commissie persooniyk het terrein kwam opnemen, en aangaf, In welken geest een verzoek om Inlichting en steun tot die commissie moest worden gericht. Gevolg gevend aan dien wenk, werd door het waterlelding-comllé een uitvoerig schryven aan gemelde staatscommissie gezonden, waarin verzocht werd I voorlichting te geven omtrent de wyze, waarop een deugdeiyk en afdoend nader onderzoek naar de aanwezigheid van goed drinkwater is op den duur voldoende hoeveelheid, geschieden moet; II te willen bevorderen, dat van ryks wege geldeiyke steun aan de pogingen van het comlié worde verleend. Hierop werd bericht ontvangen, dat nader antwoord zou gezonden worden, wanneer een beslissing zou genomen zyn. Het ligt In de bedoeling, zoodra dit antwoord Is Ingekomen, de gemeentebe sturen van Schouwen-Dulveland daarmede In kennis te stellen, en tot een bespreking uit te noodlgen. Hoewel de totstandkoming der water leiding nog geenszins verzekerd Is, ver trouwt de commissie, dat met den steun der staats-commlssle groote kans van slagen bestaat. Het mode-magazyn „De Vlinder" van mej. C. Th. Qudde, Oude Haven, a/d. Mol onderging In de laatste weken een geheele verandering. De winkel werd keurig naar de elschen des tyds Ingericht, en direct achter den winkel werd een doelmatige en goed verlichte paskamer aangebracht. De dames kunnen aldaar geheel vry een keuze maken uit een zeer groote collectie echte Fransche Modelhoeden, Chip.llerliS en Kinderhoeden. De collectie Is van dien aard, dat er voor elke beurs wat te koop Is, tegen zeer voordeellge prijzen. Heden had hier op de Melkmarkt een ongeluk plaats, dat veel bekyks had. Van een kar, beladen met goed en manden eieren, viel een zak aardappelen af, ten gevolge waarvan de kar kipte. Een mand of drie eieren viel op den grond, zoodat de inhoud in gebroken staat op de kelen terechtkwam. Wy hebben In dank ontvangen van de Sociéié de Navigation i vapeur J. A. van der Schuyt, Rotterdam, In een prachtlederen band op fraai kunstdruk papier een vyf-en-lwintigtal afbeeldingen van stoombooten, die deze Maatschappy In de vaart heeft. Genoemde Stoomboot- Maatschappy, één van de grootste in ons vaderland, wier vloot In haar geheel een zestigtal stoombooten telt, mag met eere genoemd worden, want niet alleen dat zy het waterverkeer van een groot deel van ons land beheerscht, maar zy laat ook niets na om het aan hen, die van haar uitnemend Ingerichte stoomschepen gebruik maken, zoo aangenaam en gerlefeiyk mogeiyk te maken. Wy wenschen aan de Maatschappy toe, dat zl] den goeden naam. dien zy heeft, steeds beboude, en voort durend In bloei moge toenemen. By kon. besl. zyn benoemd: tot voorzitter van het bestuur der waterkeerlng van den cal. Oud-kempenstofitede-polder J. Droogendyk te Stavenlsse tot gezworene van het waterschap Ellewoutedyk, A. Smalle- gange Jz. aldaar. Noordgouwe. Op 16 Maart a.s. zal alhier In de afdeellng van den Bond voor Staatspenslonneerlng optreden de heer jhr. De Muralt van Zlerikzee. Ooede op komst wordt verwacht, opdat zoowel tegen als voorstanders de voordeelen van staatspenslonneerlng door den begaafden spreker hooren bepleiten. De vergadering zal voor ieder, ook voor dames, toegankeiyk zyn. Serooskerke, 9 Maart. Hedenavond hield jhr. De Muralt uit Zierikzee voor een volle zaal by J. de Olopper een schitterende rede over Staatspenslonneerlng. Zy, die het voorrecht hebben gehad genoemden spreker eens of meermalen te hooren, weten, hoe hy over de gave van het woord beschikt, hoe hy misstanden weet te geeselen en hoe vurig hy opkomt voor de rechten van armen en ouden van dagen. In heldere, duldeiyk taal schetste hy ons de geschiedenis van het ontstaan der beweging voor Slaatspenslonneerlng. Vooral glashelder was dat gedeelte van zyn betoog, waarin hy bewees, dat van alle stelsels en meeningen, die hier te lande worden voorgestaan, dat van den Bond voor Slaatspenslonneerlng het doel- trtffendste en tevens het goedkoopste zal zyn. Sluit U aan by den bond, helpt ons om het treurige oud en arm tot het ver leden te doen behooren, laten wy niet af te yveren voor de huidige zaak, en niet gerust voor Nederland den zegen der Staatspenslonneerlng heeft verkregen. Aldus eindigde spreker zyn gloedvolle rede, die van het begin tot het einde door het talryke publiek met de grootste aan dacht werd aangehoord, en met een applaus werd beloond. Met een harteiyk woord werd de ge vierde spreker door den voorzitter der afdeellng, den heer Q. J. Barentsen dank gezegd voor zyn uitstekende rede en voor zyn geheel belangloos optreden. Aanmelding van 8 nieuwe leden was het directe resultaat van dezen schitteren den avond, In het geheel telt onze afdeellng nu 46 leden. Eikerzee, 8 Maart. Heden werd alhier het stoffeiyk overschot van den heer Adrlaan Schalkwyk In den grafkelder by- gezet. Zeer velen waren gekomen om weemoedige getuigen te zyn van deze droeve plechtigheid. Geheel overdekt met kransen, als zoovele stille teekenen van vereering, werd de kist naar de groeve gebracht. Daar werden gevoelens van groote waardeering en levensernst vertolkt o. a. door de heeren C. Schalkwyk, ds. Reus, M. Bolle en J. Blom. Door de kinderen der Zondagschool werd Oezang 160 vers 2 aangeheven. Bruinisse. Donderdagavond werd In de conferentiekamer een vergadering ge houden van de Afdeellng van den „Bond voor Staatspenslonneerlng". De vergadering werd door 42 leden bygewoond. Tot lid van het Federatiebestuur werd gekozen de Voorzitter, de heer Boers. Medegedeeld werd, dat de vereenlglng „Concordia" te Zlerikzee bereid Is voor de Aldeellng op te treden met „Qenade- brood", dat reeds op vele plaatsen voor verschillende afdeellngen Is opgevoerd. De leden hechtten er hunne goedkeuring aan, dat het Bestuur de verdere regeling der opvoering op zich neemt. Nog wordt besloten In den loop der maand Maart de eerste helft der contributie te Innen. De heer Boers hield alsnu eene lezing over „De wenscheiykheid van Slaats penslonneerlng, welke met groote aandacht door de aanwezigen werd aangehoord, en aan het slot lulde werd toegejuicht. De vlce-Voorzltter dankte met een kort woord den heer Boers voor zyne schoone voordracht. Daar hiermede de agenda afgehandeld waren, werd de vergadering meteen harteiyk woord door den Voorzitter gesloten. De afdeellng telt thans reeds 112 leden. Alhier Is ook eene afdeellng voor Vrouwenkiesrecht gevormd. Presidente Is Mevr. Elenbaas, secretaresse Mevr. Boers, terwyi Mej. A. OIree als pennlngmeesteresse zal optreden. Anna-Jacobapolder. Benoemd tot buitengewoon opzichter by den Ryks- waterstaat te den Hoek van Holland, de heer M. Aarnoudse van hier. St.FilipsIand, 9 Maarl. Heden werd het nieuwe uurwerk, dat voor rekening der gemeente door tusschenkomst van den horlogemaker Bruinzeel te Sl.-Annaland, geleverd Is, In den toren der Herv. Kerk geplaatst. Voldoet 't aan de meest bescheiden elschen, dan zal 't In een lang gevoelde behoefte voorzien. Stavenisse. Van de Volksbibliotheek alhier werd In het laatste dienstjaar een tamelijk druk gebruik gemaakt. Er werden niet minder dan 948 boeken ter lezing uitgegeven. Donderdagavond hield de vereenlglng „Tot Nut en Oenoegen" alhier voor dit seizoen hare taaiste wintervergadering met dames. De rekening en verantwoording over 1910 wees een saldo aan van f 55,716, en die van de Volksbibliotheek een van f 1 885Als spreker en voor drager trad op de heer F. A. Jacobl uit Zierikzee, die het opgekomen publiek aangenaam den avond deed passee- ren. Een en ander was voorafgegaan door een monoloog: „By de Wieg", door mej. Buljze—Waale. De heer Ridde'hof van Oud-Vos»emeer zorgde voor piano muziek. Een aangename avond besloot de wlntervermakeiykheden. Scherpcnisse. Maandag, en vooral In den a-oud, was het voor het echtpaar W. van der Graaft b levengaarder, en echfgenoote een drukke dag. Het 25-jarlg jubileum werd gevierd Familie en vrienden waren In groote geiale opgekomen, en de feestvreugde duurde tot laat In den nacht, doch Dinsdag werd de feestvreugde ander maal voortgezet, die verre die van den vorlgen dag overtrof. lil den vooravond was het waar te nemen door het vele volk, dat op straat vertoefde, zelfs ook nog van andere gemeenten, dat er Iets ongewoons zou plaats hebben. Wat toch was er aan de hand. Men wist reeds, dat bovengenoemd echtpaar een serenade gebracht zou worden door de zangvereeniglng „Excelslot" met zyn ruim 50 leden, dat echter niet door Is kunnen gaan wegens een sterfgeval, dat In de onmlddeliyke nabyheid van de woning der Jubilarissen was. De leden waren tegen half acht In het schoollokaal uitgenoodlgd. De burgemeester, eere-voor- zltter der vereenlglng, was ook Ier plaatse, dle^namens het bestuur, het cadeau, zynde een groote prachtige barometer, waarop ren zilveren plaat met de woorden: „Geschenk der zangvereeniglng „Excelsior", de leden ter bezichtiging aanbood. Verder deelde zyn EdelAchtbare mede, dat het cadeau door den heer P. Janssens, com missaris, aan het zilveren bruidspaar zou worden overhandigd en verder sprak hy

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1