BENSDORP's 2% cents MELK-CHOCOLADEREEPJES (om te eten) zijn overheerlijk en zeer voedzaam en versterkend. Ingezonden Mededeelingen. Uit Stad en Provincie. Brieven uit Zisrikzee. blik later kwam de hond zonder geleider terug, maar nog dacht men er niet aan wat er met dezen zou gebeurd zijn. Een conducteur en een matroos, die met de laatste tram waren meegekomen, hadden hem liggende gevonden met een gebroken been. Hij had In een putje In het gras gestapt, waardoor het linkerbeen boven den enkel gebroken was. Per brancard werd de patient naar zQn woning gebracht, waar dr. Kerbert hem voorlooplg verbond. Vandaag Is hq naar Rotterdam gebracht per eerste tram, waar hij verder zal be handeld worden. Lonneker. Zaterdagavond heeft de 14-jarlge H. zijn 1 I-jarig zusje bg onge luk met een schot hagel In den slaap getroffen, zoodat de dood onmiddellijk Intrad. Heerlen, 6 Maart. Maandagavond heeft alhier tijdens het carnaval een lage misdaad plaats gehad: Een 26-jarlg meisje was daar verdwaald en vroeg den weg naar Spekholzerhelde aan twee personen, die zq iegenkwam. Één van deze twee stelde voor, haar te vergezellen, waarin het niets kwaads vermoedende meisje toestemde. Wat er verder gebeurd Is, Is nog niet goed bekend. Zeker Is echter, dat de onverlaat het meisje zooveel heeft te drinken gegeven, dat zij beschonken werd. Toen heeft hij haar In een schuur mishandeld. De dader is In hechtenis genomen door de marechaussées alhier. Hij had het meisje nog beroofd van een gouden ring en ongeveer drie gulden. Het meisje is door het geval zoozeer In haar zenuwen geschokt, dat zij ziek te bed ligt. Onder verantwoordelijkheid van den inzender Van 1—5 regels VS Cti.; elke regel meer 15 Cts. fijne smaak van Quaker Oats is gedeeltelijk een gevolg van het dunne plet ten der haver. De dunne vlokken zijn spoedig vol komen gaar en worden door hunne lichtverteerbaarheid bijna geheel in het lichaam opgenomen. Probeer Quaker Oats eens gedurende eene maand ge zult er wel bij varen. Zlerikzee, 8 Maart. Het Staatsblad no. 84 bevat een Koninkiqk Bestuit van den 3den dezer, waarbij deze gemeente bij Invoer langs rivieren en kanalen wordt aangewezen als losplaats van ruw zout of zouthoudend water. Er wordt te dezer stede steen en been geklaagd over de langdurige stagnatie In de telefonische verbinding met Holland. Elscht het herstel van den kabel te ZIJpe zooveel lQd Donderdag a.s. zal, volgens De Maas bode, In de Tweede Kamer de eindstemming plaats hebben over het z.g. zedelijkheids- ontwerp, en aldus ook beslist worden over de bookmakerskantoren. Door den raad van beheer der N. V. Waterleiding-Maatschappij.Zuid-Beveland" Is ter benoeming tot directeur dier maat- schapplj voorgedragen de heer J. van Poelgeest, Ingenieur bij de drinkwater leiding te Amsterdam. Middelburg. Het geheele corps politie agenten alhier heeft Maandagavond gestaakt en Is eerst hedenmorgen weder aan den slag gegaan. Het was echter geen kwaad willige staking, daar al de manschappen genoodlgd waren om feest te vieren ter eere van hun chef, den commissaris, die op 1 Maart 25 jaar politiedienst had, en nu kwam het zeldzame feit voor, dat er geen enkele agent op straat was. De rijksveldwachters presteerden goede onderkruipersdiensten. Men schrijft uit Middelburg: Het adres aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt de bookmakerskantoren, voor zoover zij zich alleen uitstrekken over buiten het Koninkrijk gevestlgden, niet te verbieden, is hier Dinsdag door ongeveer 1600 a 1700 personen geteekend. Onder hen, die teekenden, bevinden zich personen van alle politieke richtingen, van alle rang en stand, direct en Indirect be langhebbenden, doch ook vele mannen van naam en positie, en autoriteiten, wier doel alleen Is het dreigend gevaar voor de gemeente te helpen af te wenden. Vlissingen. Maandagavond had alhier een openbare vergadering plaats, belegd door een commissie, bestaande uit de heeren J. O. van Niflrlk jr., wethouder, M. Qeelhoed en W. N. Rottier, leden van den gemeenteraad, en F. Timmerman, winkelier, en tot bijwoning waarvan ult- genoodlgd waren alle belanghebbenden bij en belanghebbenden In het verdwijnen der bookmakerskantoren. De heer van Nlftrlk opende deze bijeen komst met het uitspreken van de volgende rede Mijne Heeren! Wtj hebben u hedenavond bijeengeroepen om met u te bespreken over het gedeelte van de zedelljkheidswctten, dat behandeld het bookmakers-bedrijf. Wanneer deze wellen In werking zullen zijn getreden, zullen de bookmakerskantoren hier niet langer geoorloofd zijn. Ver strekkend voor onze stad zullen de gevolgen zijn van het opheffen der book makerskantoren, immers die gevolgen zullen gevoeld worden door eigenaars van hulzen, want de huren zullen belangrijk dalen door het plotseling leegkomen der hulzen en door de mindere vraag. Die gevolgen zullen ook zeer ernstig worden gevoeld door neringdoenden, als boekhandelaars en boekdrukkers, bakkers en slagers, kruideniers en banketbakkers, schoenmakers en kleermakers, bouw-onder- nemers en werklieden in het bouwbedrijf, hotelhouders enz. enz. Want groot Is het aantal personen, die werkzaam zijn bij het bookmakers-bedrijfImmers 74 firma's oefenen hunne zaken hier ter stede uit; voor mi] ligt een lijst van 116 personen, die uitsluitend werkzaam zijn en nog een groot aantal menschen, die bijverdiensten hebben aan die kantoren. De uittocht van de bookmakers zal voor Vlissingen een finantieele ramp zijn. En Ik vraag u welke nadeelen hebt u ooit van hen ondervonden; de menschen oefenen hun bedrijf in Engeland uit, van de onzedelijkheid van hun bediqf bemerken wl] niets. Zou men een parallel trekken tusschen de SiaatsloterQ en de bookmakers kantoren, dan zal men tot de conclusie moeten komen, dat de onzedelijke gevolgen van de Staatsloterij In Nederland veel ernstiger gevoeld worden dan die van het bookmakers-bedrijf. Trekt men een parallel tusschen het beursspel en het bookmakers-bedrijf, dan zal men moeten erkennen dat de ongelijk heid en de ellende van het beursspel In Nederland oneindig zwaarder gevoeld wordt dan van het bookmakers-bedrijf. Men leze eens .De doodsklok van het Damrak". De gevolgen van het verbod tegen de bookmakers zal dan zijn dat men de zedeltjkheldstoestanden In Engeland ver hoogt, maar ellleve, ware het dan niet beter eerst door opheffing van de Staats loterij en door het verbod van het beurs spel de Nederlandsche toestanden te verbeferen? Wtj hadden gehoopt dat de afgevaardigde In de Tweede Kamer voor ons gewest, die jaren lang hier heeft gewoond en die volkomen op de hoogte van den toestand Is, onze stoffelijke belangen zou hebben verdedigd, maar door zijn plichten als gedeputeerd lid, was helaas de heer Blum Vrijdag verhinderd In de Tweede Kamer aanwezig te zijn. Wat de meest voor de hand liggende gevolgen van het uitdrQven der book makers uit onze stad voor de gemeente beteekent, z'j vermeldt: Dat wij zullen verliezen aan hoofdelljken omslag pl. m. f 6000 op de f 100,000, dat wij zullen verliezen de opcenten op de personeele belasting, de ultkeerlng per hoofd der bevolking, waarbij 'n het oog moet worden gehouden, dat vele gehuwd z(|n en kinderen hebben, straatbelasting als een aanlal hulzen leeg komen te staan en In dat geval ook de opcenten op de grondbelasting. Wat het rijk betreft: Het rijk zal derven pl. m. f 3000 aan bedrijfsbelasting, voorts grondbelasting en personeele belasting. Verder moet het verlies aan verkoop van postzegels voor het Vllsslngsche kantoor worden geschat op f 95,000 per jaar en aan telegrammen op f 60,000 per jaar. De Stoomvaart-Maatschappij .Zeeland" zal pl. m. f 50,000 derven aan relzlgers- en postvervoer. En dat alles om de zedelljkheldstoestanden in Engeland te verhoogen. Wl] willen trachten van de regeering te verkregen aldus ging de heer Van Nlftrlk voort dat wq de bepaling aan de wet toegevoegd, dat het verbod voor diegenen, welke reeds minstens drie jaren het bookmakersbedrljf hier te lande uit oefenen worde opgeheven, onder strenge controle-voorwaarden en waarborgen legen uitbreiding van zaken, welke verkregen zouden kunnen worden door voor het aantal weddenschappen en het aar.ia! deelnemers een grens te bepalen In overeenstemming met de In de drie laatste jaren gevolgde werkwijze. In verband daarmede hebben wl) een adres aan de regeering en aan de Tweede Kamer opgesteld, dat zoo straks ter tafel zal komen. Tevens stellen wtj u voor een commissie te bekomen om af vaardigen naar ons Tweede Kamerlid, teneinde zijn machtigen Invloed te verzoeken In het stoffelijk belang onzer gemeente. Door de vergadering, die door een overgroot aantal personen, onder wie ook veel Mlddelburgsche belanghebbenden was bezocht, werd hierop besloten tot het zenden van een adres aan regeering en Tweede Kamer. in dit uitvoerig adres wordt behalve op de door den heer Van Niftrlk besproken bezwaren tegen de verdrijving der kantoren, er o. a. ook nog op gewezen, dat er Ie Vlissingen toch groote en vertrouwbare bookmakerskantoren ztjn, die reeds jaren aaneen op de meest coulante wjjze hun bedrijf uitoefenen. Als bewijs van wat aan salarissen zal worden gederfd, wordt In het adres mede gedeeld, dat uit de boeken van één der firma's kan worden aangetoond, da! weke lijks door dit kantoor, dat van Bert Try, wordt uitgegeven aan 14 Hollandsche bedienden f 500. Haar huls en kantoren met belasting per week f 48. Inkoopen en benoodlgdheden per week f 400 Huishuurgelden enz. per week f 200, zoodat zonder overdrijving mag gesteld worden, dat alleen deze ééne zaak wekelijks f 1000 in Vlissingen besteedt. In het adres wordt verder verondersteld, dat te veel Is afgegaan op de berichten, die Inkwamen over de minder goede praktqken van zich noemende bookmakers, die als een soort beunhazen, zooals men In alle bedrijven aantreft, wel ter markte komen om ook even spoedig te ver dwijnen; ware dit niet geval geweest, dan wordt de meening uitgesproken, dal er In plaats van een absoluut verbod, rekening zou zijii gehouden met jaren bestaande kantoren. Qevraagd wordt of het niet mogelijk zou zijn het verbod op te heff:n voor die kantoren, welke reeds minstens drie jaren het bookmakers-bedrijf uitoefenen, onder strenge contröle-voorwaarden en waar borgen tegen uitbreiding van zaken, welke verkregen zou kunnen worden door van het aantal weddenschappen en het aantal deelnemers een grens te bepalen in over eenstemming met de in de drie laatste jaren gevolgde werkwijze; hetgeen niet In strijd zou zijn met het aan het wetsontwerp ten grondslag liggende principe. Aan het eind van het adres wordt ver zocht op de voorgestelde of andere wijze de voor Vlissingen dreigende ramp af te wenden. Het Kamerlid de heer Blum en de bookmakerskantoren. In de Maandag avond alhier gehouden vergadering Is een commissie, bestaande uit de heeren T. Manse, Frans Timmerman en A. W. Smits benoemd, aan welke commissie opgedragen werd een onderhoud te hebben met den heer J. H. Blum, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg, om zijn steun voor het gezonden adres te verzoeken. Dinsdag Is deze commissie door den heer Blum op zijn buitenplaats bQ Dom burg ontvangen. De afgevaardigde heeft de commissie een teleurstellend antwoord gegeven, In de eerste plaats, omdat hl) zelde als antl-revolutlonnair een voorstander te z||n van het wetsontwerp In zijn geheel. Wel wenschte de heer Blum zfln mede werking te verleenen mits de minister daartoe bereid was dat een overgangs bepaling wordt vastgesteld, dat de wet eerst later In werking zal treden. Evenwel zou hg daarvoor In geen geval langer uitstel wlflen verleenen, dan tol Januari 1913, omdat ln dat jaar de periodieke verkiezingen worden gehouden. Het thans aan de Tweede Kamer ge zonden adres noemde de heer Blum mosterd na den maaltijd en ook van een adres aan de Eerste Kamer verwachtte de afgevaardigde geen heil. Ook raadde de heer Blum aan om in een audiëntie bij den Minister van Justitie de wenschelljkheld van een overgangs bepaling als bovenbedoeld te bepleiten. Borssele, 6 Maart. Zaterdagavond kreeg op den Dorpstlngel alhier een vierjarig meisje, dat met andere kinderen daar speelde, een trap van een paard. Het kind bleef bewusteloos liggen en bleek aan een been en het hoofd verword. Qeneeskundlge hulp werd verleend en geconstateerd dat van inwendig letsel waarschijnlijk geen sprake was. Aanbestediogeu, Vcrkoopingen, enz. St.-Annaland, 8 Maart. Ten overstaan van de notarissen Timmerman van hier en Van Schouwen van Ooedereede, werden Maandagavond In de herberg van W. Rijnberg, ten verzoeke van de erfgenamen van de echtelieden W. Bugs en M. Kurvlnk te Ouddorp verkocht: le. 1 H.A. 51 A. en 30 c.A. bouwland, veor f 1205 het gemet, waarvan kooper werd de heer Ad. Scherpenlsse Wz. 2e. 55 A. 70 c.A. bouwland, voor f 1100 het gemet, waarvan kooper werd de heer Ad. Rgnberg Pz en 3e. 55 A. 87 c.A. bouw- en weiland, voor f 805 het gemet, waarvan kooper werd de heer Ad. R(nberg Jz. Het laatstgenoemde ligt In den voor 5 jaar verdronken Suzanna-polder. Wisseukerke. Bg de heden door Burgem. en Weth. gehouden aanbesteding van het vervoer per as der van dit jaar voor de gemeente benoodlgde grind, werden aan nemers: Voor den Gtersdqkschen kant, Dlngenus de Looff voor 75 cent per M.9; Voor den Kamperlandschen kant, E. H van der Moere voor 65 cent per M.s Er was te merken dat aan dien kant concurrentie bestond, daar verleden jaar 80 cent per M.8 werd betaald. Landbouw en Veeteelt. De Fransche regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbg alle door- en Invoer van runderen, schapen, gelten en varkens uit Nederland verboden Is. Kortgene, 6 Maart. Heden werd In de „Stadswijnkelder" alhier eene buiten gewone vergadering gehouden van de Onderlinge Veeverzekering Maatschappg .Noord-Beveland". Deze vergadering, uit sluitend belegd tot het nemen van goede voorzorgsmaatregelen tegen de tegenwoordig heerschende gevreesde borst- en long ziekte, besloot o. m„ om de cadavers der aan die ziekte gestorven paarden voor comsumptle onbruikbaar te maken en te begraven. RECHTSZAKEN. Zlerikzee, 7 Maart. Door de arrondlsse- ments-rechtbank zgn heden veroordeeld wegens 1". Mishandeling: H. W. J„ 46 Jaar, koopvrouw te Zlerik zee, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 2". Mishandeling W. Th., 35 jaar, arbeider te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 3°. Diefstal: A. L„ 28 jaar, veldarbelder te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 4°. Vee doen geleiden langs een ten dienste van het algemeen bestemd, niet door weiden loopend voetpad In Zeeland: B. G., 62 jaar, landbouwer te Ouwer- kerk, In hooger beroep, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 5". Mishandeling: P. van den H., 25 jaar, veldarbelder te St.-Maartensdljk, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 6°. a. eenvoudige beleedtglng aangedaan aan een ambtenaar gedurende dè rechtmatige uitoefening zijner bedie ning: b. wederspannlghetd en c. mis handeling van een ambtenaar gedu rende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, tot één maand gevangenis straf: (Als raadsman was opgetreden Mr. H. Polvliet). 7°. Mishandeling: J. K., 26 jaar, landbouwersknecht te St.-Maartensdgk, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis. Vrijgesproken: J. van A„ 29 jaar, veld arbelder te Zonnemalre, beklaagd geweest van mishandeling. (Voor beklaagde was Mr. J. A. C. van Heusde als raadsman opgetreden). Een notaris veroordeeld. Heden Woensdag Is ter civiele terechtzitting van de rechtbank te Middelburg overeenkomstig den elsch van het O. M. door die rechtbank veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis, wegens overtreding van de wet op het notarisambt, het niet juist vermelden op den kant van een In Juli 1909 gepas seerde acte van de daarin doorgehaalde regels en woorden, H. A. v. Dnotaris te Hulst, bekend door de uitgifte van het Weekblad De Volkswil en de tegen hem uitgesproken vonnissen wegens beleedl- glngen In dat blad. KERKNIEUWS. St.-Anualand, 8 Maart. Met 197 tegen 93 stemmen Is door de stemgerechtigde mans-lidmaten der Herv. Kerk uitgemaakt, dat de volgende 10 jaren het beroepen van predikanten enz. zal plaats hebben door den kerkeraad, als tot nu toe en niet door een kiescollege. Er zgn dus 290 geldige stemmen uitgebracht, terwgi het getal kiezers 380 bedraagt. St.-Filipsland, 5 Maart. Met algemeene stemmen (12) Is besloten het beroepen van predikanten bg de Herv. Kerk voor de eerstvolgende 10 jaren over te laten aan 't kiescollege, zoodat de oude toestand biqft bestendigd. Beroepen bg de Hervormde Kerk te Poortvliet, ds. J. C. Klomp van Hoog- blokland. O N D B R W IJ S. St.-Filipsland, 6 Maart. Benoemd tot tgdeigk onderwgzeres aan school I alhier, mej. H. A. L. Lammerée te Steenbergen. De beweging voor het verleenen van staatspensioen aan de arme ouden van dagen, zonder voorafgaande premiebetaling, heeft In deze streek een beteekenisvollen omvang verkregen. En nog heeft zq haar hoogtepunt niet bereikt, want schier dage- iqks neemt het aantal van hen toe, die zich onder de vaan van den Bond voor Staatspenslonnecrlng scharen. Dit Is een heugeiqk verschqntel. Er biqkt toch uit, dat de bevolking van Schouwen-Dulveland een duldeiqk en levendig besef heeft van het groote doel, naar de vetwezeiqklng waarvan door den Bond voor Staats- penslonneerlng gestreefd wordt. Zq weet, dat wanneer het schoone denkbeeld waarvoor genoemde Bond strgdt, In de wet belichaamd wordt, de ouden van dagen, wanneer voor hen het tqdstlp is aan gebroken, waarop zq öf niet meer werken kunnen of door de jonge generatie van de arbeidsmarkt verdrongen worden, niet meer noodlg hebben het brood der genade, niet langer als smeekelingen de hand tot verkrqglng van een aalmoes behoeven uit te strekken. Evenals In Engeland en Dene marken zullen zq dan hun pensioen van staatswege ontvangen, niet als een gunst, maar als een recht, dat zq verworven hebben, omdat, toen zq In hun levens kracht waren, zq de maatschappg door hun arbeid hebben in stand gehouden. Want zq toch hebben de huizen gebouwd, waarin wq wonen, de kleederen gemaakt, die wq dragen, en de velden bewerkt, die ons het noodlge voedsel verschaft hebben. De staatszorg voor hen, als de ouderdom Is ingetreden, Is een erkentenis van hunne verdiensten, en tevens een afdoening van schuld jegens hen, die In den regel van hun weekloon voor den ouden dag niet hebben kunnen oversparen, omdat dat loon slechts voorzag in hun onmisbaarste levens behoeften. Teneinde de verdere uitbreiding der beweging te stuiten en haar kracht te ver zwakken, hebben de tegenstanders eenige pqien op hun boog. Vooreerst beweren zq, dat een droombeeld wordt nagejaagd, zoodat zq, die tot deelneming aan den strijd opwekken, of tot volharding daarin aanvuren, zich schuldig maken aan mis leiding der menigte. Gevraagd mag worden, zou, wat In Denemarken, een land met een kleinere en armere bevolking dart: Neder land, uitvoerbaar is gebleken, dat In ons rqk vaderland alt een hertenschim mogen voorgesteld worden. Aangevoerd wordt ook, dat de staatspenslonnecrlng er niet komen zal, omdat de regeering er vierkant tegen Is. Zeker, zoolang de regeering haar voet dwars zet, behoeven de ouderen van dagen op geen verzorging van staatswege te rekenen. Maar waarvoor dient de Bond voor Staatspenslonnecrlng? Deze Is In het leven geroepen om de publieke opinie In ons land zoodanig te bewerken, dat deze zich bg de stembus zal doen gelden, en, zonder te letten op de staatkundige of kerkeiqke richting van de candldaten voor de Kamer, alleen die mannen naar de volksvertegenwoordiging afvaardigt, die verklaarde voorslanders van staatspenslonnecrlng zijn. En hebben op die wqze de staatspenslonneerders een meerderheid In onze volksvertegenwoordi ging verkregen, dan moet de regeering öf aan den volkeisch toegeven, 61 heengaan. Daarom is het z«ak den strqd voor staats pensioen rusteloos voort te zetten. Alles dient In het werk te worden gesteld, niet slechts tot uitbreiding der beweging op deze eilanden, maar ook tot haar overplanting naar streken, waar zq nog niet is, en waar men haar slechts bg name kent. Elke aanhanger worde een strqder, die, als hij op reis Is of zich elders bevindt, voor onze zaak propaganda tracht te maken, teneinde op die wqze tot de verspreiding van onze denkbeelden mede te werken. BRINIO. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 8 Maart. Tweede Kamer. Regeling der werk zaamheden. Besloten werd met 42 tegen 25 stemmen om de gewqzlgde bakkerswet den 4den April In de afdeellngen te onderzoeken. Tot het maken van grooten spoed had de heer Duymaer van Twist dll sectie-onder zoek op den 14den Maart gewenscht en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2