ZIËRIKZËESCHE NIEUWSBODE. Maandag 6 Maart 1911. Eerste Blad. (525 ierikzeesch© O o u r a n t). Kadaster en Grondbelasting. Uit Stad en Provincis. ABONNEMENT. De abonnementsprjs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschat, 1$ voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bl] vooruitbetaling. 67sia JAARGANG. - No. 9051. UI tge ver-Ho of dred no teuri A. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjdags-mlddags ulterlQk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlreoteun A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbelasting, MAAKT BEKEND: dat de staten no. 75, houdende opgaven der uit komsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienatjaar 1911, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter Inzage zijn nedergeiegd, en dat ingevolge artikel 16 der boven aangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden ten koste van ongelijk, in een aan de Gedepu teerde Staten gericht verzoekschrift (op onge zegeld papier) hermeting of hsrschatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 6 Maart 1911- De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Besmettelijke ziekte. De BURQEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte .diphtherltis" in deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maan dag 27 Februari tot en met Zondag 5 Maart 1911) «■oer» personen zijn aangegeven als aangetast door dipbtheritis, terwijl ook gecne personen aan de ziekte zijn overleden. Zierikzee, den 6 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 6 Maart. WIJ hebben nog nooit de Concertzaal zoo vol gezien als Zaterdagavond. Reeds om zeven uur stroomde het publiek er naar toe, teneinde de uitvoering bij te wonen, die met mede werking van de redeiijkersvereenlglng „Concordia" en de Zlerikzeesche Mar.nen- zangvereeniglng „Luctor et Emergo" van wege de Afdeellng Zierikzee van den Bond voor Staatspenslonneering zou gegeven worden. Zeer velen behielpen zich met een staanplaats. Om acht uur werd het gordijn opgehaald, en de voorzitter der Afdeellng, de heer L. Bouter, sprak de talrijke schare toe, heette allen van harte welkom, en gaf vervolgens een zakelijke finantieële beschouwing van de staats penslonneering. Aan het slot zijner rede stelde hij In het licht den groei der beweging In deze streek tot verkiljglng van staatspensioen, bracht hulde aan de verdiensten van hen, die daartoe den stoot hadden gegeven, waaronder In de allereerste plaats genoemd mag worden Jhr. De Muralt, deed ook uitkomen de medewerking van de pers, en bracht hulde aan den IJver van den penningmeester der Aldeeling, den heer Van der Weele. Na deze toegejuichte rede gat de Mannenzangvereenlglng ten beste „Werkmanslied" van Heyblom en „Omhoog" van Helnzc. Vooral het eerste tied werd schoon gezongen. Vervolgens werd door „Concordia" opgevoerd „Moeder- Helde", een tooneelspel in vier bedrijven van Tromp. De twee laatste bedrijven pakten. Het spel was voortreffelijk. Ook de nieuwe krachten, die voor het eerst haar medewerking verleenden, bleken voor de vereenlglng een aanwinst te zijn. Nafuurljk viel aan de spelers en speelsters een krachtig applaus ten deel. Van de Mannenzangvereenlglng kregen wij nog te hooren „Het lied der vreugde" van Papen en „Niet één zj arm en oud" van mevr. Kaastra—Bakker op de wjze van Oud-Wllhelmus, en met het oog op de langdurige toejuichingen als toegift „Het Molenaartje", wat zeer In den smaak viel. De voorzitter bedankte „Concordia" en Luctor et Emergo" voor hun belanglooze medewerking, ten gevolge waarvan deze avond zoo schitterend geslaagd Is. Een vjf-en-twlntig nieuwe leden traden toe. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat met Ingang van 10 Maart 1911 ook te Brulnlsse storm- waarschuwlngen zullen worden gedaan door middel van seinen. Aldaar zal ook het nachtseln worden getoond. BIJ de directe belastingen, Invoer rechten en accijnzen Is verplaatst de kommies-verificareur S. L. Schout van Hanswcert naar Roozendaal en bevorderd C. Mathjssen van rijksklerk 3e kl. te Arnhem (Insp.) tot tjkiklerk 2e kl. ter Inspectie Middelburg. Binnenkort zal In den gemeenteraad te Axel dc vraag worden besproken In hoeverre het noodzakelijk, gewenscht en uitvoerbaar is, dat In dc gemeente Axel een gemeentelijke Hoogcre Burgerschool wordt opgericht. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter heeft In Februari de regenval slechts 26 m.M. bedragen. Brouwershaven, 6 Maart. In verband met de propaganda voor algemeen kies recht, uitgaande van de Liberale Unie, zal alhier op Zaterdag 11 Maart as, des avonds 8 uur, voor de klesvereenlglng Brouwershaven, Zonnemalre, Dulvendjke", afdeellng der Unie, optreden de heer W. de Jong te 's-Oravenhage, die tot onderwerp zijner rede gekozen heelt: „De politieke toestand", met vrij debat. De heer De Jong Is geen onbekende voor ons, hij heeft In 1909 alhier en elders, ter aanbeveling van de verkiezing van den heer Patljn, een rede gehouden, die met genoegen werd gehoord. De toegang tot deze rpreekbeuit Is jeheel vrij, ook voor belangstellenden ruiten genoemde gemeenten, voor zoover de ruimte in de zaal zulks toelaat. Eikerzee. 4 Maart. Naar wj vernemen, zal het stoffeiyk overschot van den heer A. Schalkwijk uit Ztirlch herwaarts worden overgebracht, om hier In den familie grafkelder te worden bijgezet. Ellemeet. De heer Adr. Schalkwijk, wiens overlijden dezer dagen werd bericht, was een bekend figuur In de Davos-sport- kringen. Oedurende lal van jaren bracht hij 's winters eenige weken te Davos door en bij de jaarlljksche JswedstrJden werd hij nimmer gemist. Met den heer Ten Cate de Vries was hij de ultlover van den Holland-beker voor baby-bobs. Verleden week werd deze wedstrijd gehouden en oudergewoonte daarbij tegenwoordig. Ook bij de Davosser jeugd was de heer Schalkwijk een goede bekende. Hl] organiseerde steeds gedurende zijn ver blijf in de bergen kleine wedstrijden voor de jeugdige sportbeoefenaars en loofde daarvoor dan prijzen uit. Hij stond dan ook bij de Jeugd algemeen bekend met den veelzeggenden naam van der „Kuchen- Onkel". Zijn overlijden zal door velen worden betreurd en niet het minst door het jeugdige volkje. (N. v. cl. D.) Vrijdagavond gaf de rederjkersver- eenlglng van hier In „Calé De Roo", voor een talrijk publiek, een openbare uitvoering, welke als goed geslaagd vermeld mag worden. De op te voeren stukken werden met groote belangstelling aangehoord, waardoor deze jonge vereenlglng blijken gaf van blzondete studie en goede leiding. Na zfloop van het programma ging men over tol een zeer genoeglijk bal, hetwelk den avond besloot. Wij roepen de vereenlglng een tot weerziens toe. Renesse. Zaterdag herdacht de heer A. Blom zijn 80sten geboortedag. Dat is nu echter niets buitengewoons, maar wat wel der vermelding waard is, zijn een paar staaltjes van moed en kracht van den levenslustlgen en voortvarenden krassen grijsaard. Toen verleden jaar de spits van onzen kerktoren werd hersteld, klom de 79-jarlge nog even op de tweede aangebrachte stelling om het werk eens In oogenschouw te nemen. Van zijn hoog standpunt zag hl] vrij In het rond en genoot van een prachtig vergezicht. Op 70-jarlgen teeltijd leerde hij nog fietsen. Dezer dagen maakte de kranige oude In 2 uren lijdt een fiets- tocht van Brulnlsse over Zierikzee naar Renesse, zonder een enkele maal af te stappen. De afstand van Brulnlsse— Renesse is ongeveer 6 uren. 's Namiddags peddelde hij voor plelzler nog visa versa naar Haamstede. Vele jongeren zullen het den opgewekten oude niet nadoen. Westelijk Schouwen. Op de duin polders van Westelijk Schouwen zijn de kieviten dit jaar weer voor het eerst ge zien. Oosterfand, 6 Maart. Vrijdagavond hield de heer Buljze van Slavenlsse, voor zitter der afd. Tholen van het „Centraal Oenootschap voor Kinderherslelllngi- en Vacantlekolonles" alhier voor genoemde zaak een propaganda-lezlng. Na lezing leekenden ecnlge leden voor eene even- tueele afdeellng, zooda deze afdeellng al* opgericht !s te beschouwen. A.s. Vrijdagavond 10 Maart, hoopt Oosteiland's Fanfare", onder leiding van den heer N. A. Hotllnga, hare laatste uit voering te geven In dit seizoen. Het uit gebreide programma bevat onder meer ter alwiisellng de operette „Krelisboer en Qanzendonck". Brulnlsse. Vrijdag j I. gal de muziek vereniging „Nu met Hope" haar laatste uitvoering In dit seizoen. Een waardig slot voorwaar. Zonder eenlgen twijfel waren de 6 muzieknummers alléén de moeite waard geweest, overwaard om op te gaan voor de teestzaal, genaamd Conferentiekamer", 't Was er dm ook stampvol, zooals altijd, wanneer „Nu met Hope" een uitvoering geeft. Deze ver eenlglng heelt langzamerhand een uit stekenden naam verworven. Er wordt dan onder de bekwame leiding van den Jverlgen dlrecleur, den heer Jongmans, ook zóó goed gespeeld, zóó nootvast en zóó zuiver en vol de partijen zijn uitmuntend bezet dal menigeen ver steld slaat van het muzikaal gevoel, dat die eenvoudige jonge mannen moeten bezitten om 'l zoo ver te kunnen sturen. Ter afwisiellng werd opgevoerd een bijspel In 3 bedrij /en„Jan Ongeluk", bepaald een zwaar stuk. 'I Viel zéér In den smaak, de spelers vertolkten de rollen zeer goed, ze zaten er In. Een welver diend donderend applaus was dan ook hun deel. Verder werd de avond vol gemaakt met enkele komische voordrachten, die alge meen bijval vonden; daarbij genomen de voorbeeldige orde, door 't publiek In acht genomen, kunnen we volmondig verklaren, dat deze avond uitnemend Is geslaagd. De voorzitter opende en sloot de bijeen komst met een toepasseljk woord en het geheel werd gesloten met een opgewekt en zeer geanimeerd bal. ,Nu met Hope" en 't publiek kunnen weer dubbel tevreden zijn. 't Oa de vereenlglng van harte goed. Anna-Jacobapolder, 4 Maart. Ver scheidene jaren reeds had de heer W. del Campo dc aardige attentie om tal van kinderen len zijnen huize te Inviteeren op 't St.-NIklaas, teneinde dat feest te vieren. Door ongesteldheid van Z.Ed, was dit de laatste maal niet kunnen gebeuren; doch, gedachtig aan„Wat In 't vat |S, verzuurt niet", had hij ze heden ultgenoodlgd. Door 't verloonen der tooverlantaarn, het bespelen der gramophone en 't ultdeelen van diverse versnaperingen, sleten de kleinen een paar aangename uurtjes, terwijl leder nog een aardig cadeautje mee naar huis kreeg. Een woord van dank aan dien kinder vriend is hier wel op zijn plaats. Oud-Vossemeer. Vrijdagavond werd In het „Zeeuwsch Koffiehuis" van den heer J. J. W. Tach een solrée-amusante gegeven door de „Dansclub"; een zeventigtal leden en gasten waren aanwezig. Een tiental voordrachten werden ten beste gegeven door de leden van de dansclub en vielen zeer in den smaak. Na afloop hiervan werd met het dansen begonnen, waarbij bleek, dat het deelnemen aan zoo'n cursus In een „behoefle" voorziet, als men de uitgevoerde dansen vergelijkt met de hos- partljen, die anders gemeenlijk worden gehouden. Één der gasten wai de tolk van al de genoodlgden, toen hj den heer Voets van Bergen-op-Zoom, den leider van den cursus, dank bracht voor al wat er genoten was en ook aan den kastelein, die alles had gedaan om zijn zaal voor een behoorlijke ontvangst der gasten In orde te maken. Er werd werkelijk een prettigen avond doorgebracht. Middelburg, 4 Maart. Vrijdagavond om streeks 7 uur ontstond een hulseljke twist tusschen een echtpaar in de Oortstraat alhier. De vrouw schreeuwde om hulp daar ze In de meening verkeerde dat de man haar wilde vermoorden. De politie maande de twistenden toi kalmte aan. Een en ander bracht natuurlijk heel wat volk op de been. Omstreeks 6 uur Vrijdagavond ontstond bij den heer S. op den Seltweg alhier, door een lek ln de gasleiding, brand tusschen een plafond en een vloerbedekking, waartusschen zich een hoeveelheid krullen bevonden. De agent van politie Van den Ende slaagde er In de krullen door een gat In den vloer naar bulten Ie halen waarna de vlammen door dit gat naar bulten sloegen en men den brand tjdlg kon meester worden. Een brandspuit die spoedig aanwezig wasbehoefde geen dienst te doen. Op last van den inspecteur der bouw-potltle Is de vloer verder open gebroken. - Door de gemecnte-polltle van Middel burg zijn aan die van Vlisslngen twee kinderen, van nog geen zes jaar overge geven, die door den Inmiddels zonder adres achter te laten vertrokken vader bij een zwager waren gebracht, en wier moeder gescheiden van haar echtgenoot te Vlisslngen vertoeft. Daar de kinderen reeds meermalen door de ouders verlaten werden, Is het te hopen dat de voogdijraad in dezen zal kunnen optreden. Vlissiogen, 4 Maart. BJ het opruimen van 't wrak van de „Baltlque" Is wederom een lijk van één der opvarenden opgehaald en naar de begraafplaats overgebracht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenlsse, 4 Maart. Heden werd alhier door het gemeentebestuur aanbesteed de levering van 300 M8. onderhoudsgrlnt (1—3 c M.) en 40 Ms. quenaslstag (2—4) Minste Inschrijver voor grint de heer L Theunltser. Ie St.-Annaland 4 f 2,16 per M8. voor q uenastslag de heeren L. van Oent, Ufrechi en C. L. van Dalen, Stavenlsse A f 5,40 per M8.; gunnlrg aangehouden. Door het bestuur van het waterschap Stavenlsse werd eveneens aanbesteed de levering van 950 M8. Pruisische onder houdsgrlnt (1—3) en 100 M3. quenastslag (1—3). Minste Inschrijver voor grint de heer W. van der Kllppe te Serooskerke 5 f 2.14 per M3.; voor quenastslag de heer L. van Oent te Utrecht 4 14,18 per M3 Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Met het contracteeren van suikerbleten Is men op ons eiland be gonnen. De bond van sulkeifabrlkanten heeft de prijs der gcwichlspeeën bepaald op f 12 per 1000 K O netto, die der gehalte-bleten op f 12,50. De termijn levering en derhalve de verhooging voor vroege levering bestaal dit jaar niet. De datum waarop men voor het eerst mag leveren, Is bepaald op 21 Sept. e. k. Bij den landbouwer A, van Strlen, in den Anna-Jacobapolderheeft een schaap 4 lammeren ter wereld geb-acht, die allen In leven zijn. Wegens den lagen prijs, die was aangeboden, was er op Walcheren niet veel lust tot het verbouwen van suiker bieten voor deze campagne. De agenten der sulkeifabrlkanten trachten thans even wel contracten te sluiten tegen f 12 4 f 12,25 per 1000 K.G. en voor dezen prijs nu worden heel wat contracten gesloten. RECHTSZAKEN. vonnis In verzet en veertien dagen geleden nam zj, met een zuigeling op drn arm, in het beklaagdenbankje plaats. Haa' be wering was nu, dat zj het schotelMe niet had gestolen, maar het, met wat over geschoten middageten, had meegekregen van de dienstbode. De rechtbank besloot toen, de verdere behandeling veertien dagen te ichorsei., ten einde de dienstbode te hooren. Deze verklaarde nu, dat de werkvrouw inderdaad het schoteltje met rten had meegekregen, en dat dit meermalen ge beurde. Zij bracht het scholellje ofpannelje, waarin het eten was geweest, dan weer terug, doch had dit met het aarden schoteltje niet gedaan. Qetulge had de werkvrouw er een paar malen naar ge vraagd, doch deze had beweerd, het niet te hebben. Bekl. gaf dit toe. Ze had het schoteltje wat lang gehouden en durfde er toen niet voor uit te komen, dat zj het nog thuis bad. Het O. M. elschte daarop bekl.'s vrij spraak, daar zj zich, zooals nu bljkt, aan verduistering had ichuldlg gemaakt, terwijl haar diefstal Is ten laste gelegd. De president vroeg de vrouw, of zj het begreepzij had wet misdreven, maar kroop r,u door het oog van de riaald, omdat ze had verduisterd en niet gestolen. Maar pas op, dat je 't niet meer doet, want dan kon het nog wel anders afloopen". De beklaagde beloofde, voortaan beter te zullen oppassen, doch gaf alle blijken, van het juridisch verschil tusschen ver duistering en diefstal niets te sn ipper, at was ze In haar schik over de» goeden afloop. Tegen den melkboer Plesslus te Sloten Is voor de rechtbank te Amsterdam 45 dagen gevangenisstraf gzëlscht, doordien zjne melk 9 pCt. water bevatte. Beklaagde beweerde, dat het water door een toeval In de melk was gekomen, door dien een kat op den rand van den melk emmer was gesprongen, toen deze emmer In een met water gevulden koelbak dreef. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Vrijdag den 32-jarlgen arbeider L. de J. uit 's-Heerenhoek wegens meineed overeenkomstig den elsch van het O. M. tot negen maanden gevangenisstraf met mindering der preventieve hechtenis. Voor het Oerechtshof te 's Hage elschte het O. M. In de zaak van J. B. veldarbeider te Poortvliet, door de recht bank te Zierikzee vrijgesproken van mis handeling op C. Blerens, bj verstek, veroordeeling tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Een paar maanden geleden werd door de Haagsche rechtbank een werk vrouw bij verstek veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens diefstal van een aarden schoteltje. Zij kwam tegen dit ONDERWIJS. Aan de Chr. school te Zierikzee is tot onderwjzer benoemd de heer W. P. L. Bakker, van Amsterdam. Haamstede Benoemd tot onderwijzeres te Haarlemmermeer (N.-Hmtj M. C. de Oroot alhier. Eervol ontslag verleend met Ingang van 1 Mei e. k. aan mej. M C. de Oroot, onderwijzeres alhier. Op de voordracht oor onderwjzer aan school I te Mlddelbu y taan de heeren P. Verstraten te Cortgene, H. Ooossen te Sluis en E Bloemendaal te Zierikzee. Voor het toelatlngs-examen tot de Rijkskweekschool voor onderwjzer* te Middelburg, hebben zich 98 candldaten aangemeld. St.-Fllipsland, 3 Maart. Benoemd tot onderwjzeres aan school A te Vlisslngen, mej T. de Hondt, tjdeijk alhier werk- am. Kortgene, 4 Maart. De heer D. Ver- straale, onderwjzer alhier, komt voor op een voordracht voor onderwjzer te Rotterdam, en wel als no. 1. KBfKNIEUWS. Beroepen bj ae Otref. Oem. tc C .arlols ds. H. Roelofs .e B ulnlsse. Eikerzee, 6 Maart. Oo Vrjdag 10 Maart zal er 's avonds tc 7 ure In de Ned. Herv. Kerk alhier een god lienst- oefenlng met lichtbeelden worden gel uden. De veiklarlng zal gegeven word :r door ds. Van der Linde van Burgh. Predikbeurt te Oostertand. Woensdag 8 Maart (Biddag). Qerel. Ke»k 's morgens, 's middags en 's avonds 6 u ir ds. Staal. Insulairs Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over het zesde boekjaar ontleenen wj het volgende: In 1910 we den 15 aandeelen overgeschreven, waardoor op 31 December de 250 aandeelen van serie A en de In 1910 geplaatste 75 aan deelen van serie B tezamen over 91 houders waren verdeeld. Behandeld werden 68 aanvragen vcor hypotheek tot een bedrag van 1947515,— Oesloten werden 57 leeningen samen groot f 818560 makende met de vóór 1910 gesloten hypotheken ad f 2 662130.—een totaal van f 3 480690. Tot 31 December 1909 was hierop terugbetaald f 456615 terwjl In 1910 f 253715.— werd afgelost, totaal dis f 710330.— zoodat op 31 December 1910 per saldo op hypotheek uitstond 12 770360.—, verdeeld over 234 leen hgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1