ZIERIKZEESCHE Vrijdag 3 Maart 1911. Eerste Blad. (2S ierikzeesche Courant). Mond- en Klauwzeer. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bl| vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No 9050 Uitgover-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Radaotaun J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zterikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen De burgemeester van Zierikzee; Gé zien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 23 Februari j lA no 795, 3e afdeeling (Provinciaal blad no- 26); Vestigt bq deze de aandacht van de veehouders in deze gemeente op het feit, dat mond- en klauwzeer dikwijs wordt overgebracht door per sonen, die In aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, b v door veehande laars, waarom het aanbeveling verdient gcene lieden op de boerderij toe te lateo, van wie men vermoeden kandat zij de smetstof bij zich kunnen dragen. Het is voorts zeer wcnscheiljk, dat de vee houders bijzondere aandacht wijden aan hunne schapen, daar deze meermalen het eerst door het mond- en klauwzeer worden aangetast, zoodat het geraden is, wanneer deze dieren cenig ver dacht verschijnsel, b. v. kreupelheid vertoonen, dadelijk den veearts te raadplegen- Zierikzee, den 2 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Dit behalve de socialisten en nog zeer velen In Dultschlar.d zijn, by wie de autokratische opvattingen en neigingen van den Duilschen Keizer veel kwaad bloed hebben gezet, blijkt wel uit het feit, dat professor Fritz Regel, die by een feest, dat in de aula der hoogerchool le Würz- burg ter gelegenheid van den aanstaanden negentigsten verjaardag van den Prins Regent gegeven werdIngevolge een opdracht een hoch op den Duilschen Keizer moest uitbrengen, In zyn toast herhaaldeiyk verklaarde, .dat hel voor hem een hinderlijke noodzakeiykheld was om op Iemand, op wien zooveel al le dingen viel als op den Keizer een .hoch" uit le brengen". Men kan zich levendig voor stellen, dat de autoriteiten, Inzonderheid die van het leger, die In grooten getale aanwezig waren, zich aan die toespraak In hooge male geërgerd hebben. Het zal hun van hoogerhand echter wel kwatyk genomen worden, dat zy aan hun voor nemen het feest te verlaten geen gevolg hebben gegeven, zoodat het ons dan ook niet verwonderen zal, als dat zaakje voor de betrokkenen nog een staartje heeft. By de behandeling van de oorlogabe- grootlng In den Ryksdag vroeg één der afgevaardigden, of hel waar was, dat In de vesting Spandau schietoefeningen op tyken waren gehouden geworden. De Minister van Oorlog bevestigde zonder blikken en blozen het gebeurde. De soldaten waren gecommandeerd geworden op In doeken gewikkelde lyken te schieten, opdat men In staat zou zyn de kracht der projectielen te kunnen beoordeelen. Ook werd lot den Minister van Oorlog de vraag gericht, hoe het kwam, dat de joden niet lot olficler werden benoemd. By de beantwoording van die vraag zelde de Minister, dat hij alle anli-semietlsche beroeringen In het leger afkeurde, en dat hij van het standpunt uitging, dat er geen katholieke, geen evangelische en geen joodsche soldaten zyn, maar dat zy allen Dultsche soldaten zijn. Heel aardig gezegd van een Prulsischen Oorlogs-MInlsler, die uit de Jonkerparty Is voortgesproten. Maar ellteve, de praktyk is geheel anders. In de praktyk toch wordt bij benoemingen niet slechts in Dultschland, maar ook In ons thans reactionnalr geregeerd Nederland wel degeiyk op het geloof gelet, dat de staatsburger belijdt. Alle staatkundige partyen In den Dultschen Ryksdag hebben den feitelijken toestand eenparig algekeurd, maar wat baat het. Er gebeurt toch niets om dien te veranderen. Wat heelt men aan mooie Iheorlën, wanneer men ze niet toepast? Ter wille van den godsdienst, waartoe men behoort, moet vaak veel bitter leed gedragen worden. Dat ziet men in Ruslandwaar zes mlllloen menschen volkomen rechtloos zyn en als paria's behandeld worden. En wat nog het ergste Is, men maakt er hen zelfs een verwijt van, dat zy met hun toestand niet tevreden zyn, dat zy een verandering In dien toestand vurig wenschen, en dat zy, geen kans ziende dien van het huldig regime te verkrygen, zich met hart en ziel by hen aansluiten, die ook voor hen een nieuw leven van vrijheid en gelijkheid. m van rechtvaardigheid en blliykheld willen openen. Het Franiche Ministerie Brland Is ge vallen, en heeft zyn plaats ingeruimd voor dat van Monis. Men heeft Brland verweten lauwheid In de toepassing der weiten, betrekking hebbende op de congregaties, Vooral Malvy viel hem zeer heftig aan, die hem laksheid en toegevend heid tegenover de congregaties voor de voelen wierp. En honend voegde hy hem toe: „gy moet wel wat Inbinden om de rechtschen In uw combinatie te houden". By deze woorden sprong Brland veront waardigd van zyn zetel op. uitroepend: .Ik heb altyd gezegd, dat Ik slechts met een republlkelnsche meerderheid regeeren wilde. Noem eens één concessie op. die Ik aan de rechterzijde gedaan zou hebben". .Dat zal Ik", antwoordde Malvy, en opnoemend een reeks gevallen, besloot hy zyn rede met de opmerking, dat men rechts niet heel bang Is voor de ar.tl- rellgleuse politiek van den Minister. Toen Malty geëindigd had le spreken, v/erd hem van de uiterste linkerzijde een ovatie gebracht. De Minister Brland nam hierop, teneinde zich te verdedigen, terstond hel woord, maar werd met een yzlge stille ontvangen. Een motie van vertrouwen in het Ministerie werd met zulk een kleine meerderheid aangenomendat Brland meende aan zyn mlnlsterleele loopbaan, die bykans vijf jaren geduurd heeft, een einde te moeten maken. Hy nam zyn ontslag. Zyn opvolger, Antonle Emanuel Monis werd In 1846 geboren, Is advocaat, en bezit nabij Cognac lal van wynbergen, die een zeer bekende cognac opleveren, die naar het buitenland wordt uitgevoerd. In het Engelsche Lagerhuis Is een voor stel door een afgevaardigde Ingediend om het schoolbezoek tot den veertlenjarlgcn leeftyd verplichtend te stellen. In het Japansche Parlement li naar aanleiding van de terechtstelling van dr. Kotokoe, zyn vrouw, en zyn aanhangers door hel kamerlid Shlmala de regeering, die hy heftig aanviel, geïnterpelleerd ge worden. Hy laakte het optreden van politie en regeering. Dit had allerwege groote verbittering teweeggebracht. Ook sprak hy zyn ernstlgen twyiel uit nopens den aanslag, dien dr. Kotokoe op het leven van den Mldado zoude beraamd hebben. De Minister van Blnnenlandsche Zaken, baron Hlrata, verdedigde de regee ring en de politie. De Minister van Justitie, graaf Okabe, verzekerde, dat hy, zoolang de zaak van dr. Kotokoe voor de recht bank aanhangig was, hy niet eten en drinken, niet slapen en werken kon. Arme Ministerwat zal hy er vermagerd hebben uitgezien I Zierikzee, 3 Maart. Woensdagavond werd op den Dam alhier In het ge restaureerde perceel 86 het nieuwe mode- magazyn, Maison Kerstel, geopend. Men vindt er in alle pryzen en soorten, zoowel voor dames als kinderen, de nieuwste, fijnste en fraaiste hoeden, ult| Parijs, Weenen en Engeland. In de étalage reeds prykt een keur van hoeden, die de aan dacht en bewondering van al de voorby- gangsters trekken. Men bezoeke 'I magazyn en overtulge zich. In de Donderdag gehouden ver gadering van de aldeellng Middelburg van den Volksbond, vereenfging tegen drank misbruik, werd geprotesteerd tegen de hou ding van de hooiden hoofden der Prol.- Christ. en van de R.-Kath. lagere school, die niet de beleefdheid gehad hadden te antwoorden op een verzoek van hel bestuur der aldeellng rm mede te helpen aan de verspreiding van de ouderkaarten, uitgegeven door den bond. De hoofden der openbare gemeentes holen en der ryksleerschool hadden hunne medewerking ten volle verleend. Opgemerkt werd. dal op die kaarten alleen een waarschuwing aan de ouders staat om aan hunne kinderen geen drank toe te dienen, en dit toch zeker In het belang van allen Is, zonder verschil van welke godsdienstige gezindte., By kon. besl. Is' pensioen verleend aan den heer J. van Schelven, commissaris der loodsen, tevens onvangcr der loods gelden alhier, ad I 500 en als scheeps- dlepgangmeter ad I 1 jaars. Wy vestigen de aandacht op de In het leven geroepene stoomwasschery en machinale strfjklnrichttng te Haamstede, onder directie van den heer W. J. Mulder aldsar. De wasch wordt behandeld volgens een goede, degeiyke en hygiënische methode. De b'eekmethode op die wasschery ge schiedt niet met chloor, maar met zuurstof gas. Een gedrukte pryscourant Is verschenen, die op aanvrage een leder wordt toege zonden. Men schryft ons uit Middelburg: Op één der avonden dezer week begaf zich de dienstbode van een familie In onze slad te ongeveer 10 uur naar haar slaapkamer om uit te rusten van haar dagtaak. Is andere die gang voor haar een onge stoorde, ditmaal wen} zy althans volgens hate verklaringen op den trap door een manspersoon aangerand, die haar een paar slompen toebracht. Hevig verschrikt vluchtte het meisje naar haar kamertje, en eerst nadat zy eenlgszlns van den schrik bekomen was, riep zy om hulp. Eerst verscheen mevrouw, toen mynheer en deze spoedde zich naar het politie bureau. Spoedig waren twee dienaren van den Heiligen Hermvndad Ier plaatse en een nauwkeurig onderzoek werd Ingesteld kamers, kelders, zolders, aangrenzende werkplaats, alles werd onderzocht. Van den man was echter geen spoor te vinden. Daar de dienstbode zéér pertinent In hare verklaringen was, Is nog niet uitge maakt of men met een slerk werkende fantasie le doen heelt, dan wel of dat er werkeiyk onraad Is geweest. Tot eerste boekhouder by de Staats spoor te Vllsslngen is benoemd de boek houder Ie kl. W. A. Beekkerk van Ruth. Noordwelle. De afdeeling Noordwelle van den Bond voor Staatspenslonneering heell In haar jongste vergadering tot lid van het Federatiebestuur gekozen den heer K. Viergever. Serooskerke. De aldeellng Serooskerke van den Bond voor Staatspenslonneering heelt tot lid van het Federatiebestuur van Schouwen—Dulveland benoemd den heer J. de Koster, secretaris van genoemde afdeeling. Eiker zee, 1 Maart. Zoo is het dan toch waar, wat gisteren als een somber droel gerucht ook door deze gemeente liep: de laatste der Schatkwyken is overleden. Qestorven, ver buiten ons land. Wy zullen hem niet meer zien, den eenvoudlgen, beminiyken man, even vrlendeiyk voor arm als voor ryk. Een groot weldoener voor velen en In velerlei opzicht. Zyn nagedachtenis biyit In gezegende herinne ring voortleven. Zyn assche ruste In vrede! Bruloisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd de heer J. C. Boller als raadslid btëedigd en gtïsslaleerd. Ingekomen was een bericht van Qedep. Staten, dat zy geen bezwaren hebben tegen de overeenkomst met den polder met betrekking lot de suatie-sluls. Door Joh. Bal was een verzoek gericht om de boete, hem tengevolge van een proces-verbaal opgelegd, van gemeente wege, te willen betalen. Besloten wordt aan dit verzoek wegens blzondere omstandigheden te voldoen. Ingekomen was een circulaire omtrent een op te richten gasfabriek en een dito voor een Inrichting voor aë.ogeengas. Evenzoo was ingekomen een concept bouwverordening. Besloten wordt dit eerst by de leden van den raad ter besludeerlng rond te zenden. Voorlezing werd gedaan van het ver slag van het hoofd der school over den toestand van het openbaar onderwys. Dit werd zonder aanmerking voor kennisgeving aangenomen. Alsnu kwam In bespreking de oprichting van een gasfabriek. De heer Boller zou de voorkeur geven aan concessie voor zulk een inrichting. Daartegen werden echter verschillende bezwaren geopperd. Op voorstel van den voorzitter wordt (en slotte besloten een commissie uit den raad te benoemen", om een onderzoek in te stellen naar de exploitatie-kosten enz. van een rlnrichtlng van aërogeengas In gemeenten waar zuik een Inrichting beslaat. Tot leden dier commissie worden gekozen de heeren S. Hage, burgemeester, J. Goudzwaard en j. van Vessem. Alsnu gaat de vergadering over In een bestolene, tot het vaststellen van het kohier van den hooldeiyken omslag en de hondenbelasting. Tot slot van den onder de bekwame leiding van den heer Theewls va Zierik zee alhier gehouden danscursus, werd In het hotel van mrj. de wed. Storm Woensdagavond een bal gegeven, dat uitstekend slaagde. De verschillende dansen werden keurig uitgevoerd en deden den leider alle eer aan. Het was voor de dames en heeren, die aan den cursus hadden deelgenomen, een aangename avond, terwyi ook vele gtintroduceerden met genoegen hel bal bywoonden. Stavenisse. Heden, Donderdagavond, gal het fanfarecorps „Eendracht" alhier, een goedgeslaagd concert op de bovenzaal van hel Hotel-Van Dalen. Onder directie van den heer Olieslagers van Bergen-op- Zoom werden een zestal muzieknummers zeer goed uitgevoerd. Een en ander werd aardig afgewisseld door tooneelslukjes en voordrachten. Volgens den alhier van wege hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter vlei alhier lu Februari I I. 36,45 m.M. neerslag (In 12 altapplnger) tegen 67,3 m.M. In 1910 en 30,8 m M. In 1909 De hoogste baro meterstand In de laatste maand was 791, de laagste 744 m.M. St.-Annatand, 3 Maart. Kinderen, die aan mazelen lyden, zooals In een paar naburige gemeenten 'I geval is, zijn hier nu nietmaar wel heell zich in de laatste dagen een geval van roodvonk voorgedaan. St.-Maartensdljk, I Maart. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad werden de geluolsbrleven van het nieuw gekozen lid, den heer P. Oaakeer, onderzocht en tot diens toelating besloten. Verder werd het kohier van den hoofde- lyken omslag vastgesteld op f 3561 98", volgens een aanslag van 90 pCt. van het tarief. Het aantal contrlbuabelen bedraagt 387, waarvan 141 In de le en 2e klasse. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op f 157,50. De jaarwedde van den vuilnisman M. Moerland werd met I 25 verhoogd. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de koop van een terrein bouwgrond, waartoe In een voorlooplge vergadering was besloten, gisteren (Dinsdag)avond was tot stand gekomen. Behalve het ten vorige jare gekochte terrein achter 'I Bosch, be schikt de gemeente thans nog by de kom der gemeente over een terrein ter grootte van 1,48,59 H.A. De aankoop van dit terrein heelt tweeërlei doel: eerslens om voor tal van jaren van bouwgrond voor zien le zijn en ten anderen om le bevor deren, dat de ultbouwlng der gemeente zoo planmatig mogeiyk zou geschieden. Nu, aan bouwgrond zal binnen korten tijd wel behoefte biyken, wanneer men In aanmerking neemt, dat nu reeds vyitlen woningen geheel onbewoonbaar zyn ver klaard en door Bui gem. en Weth. ten opzichte van nog 70 andere in 'I vorige jaar aansch>yvlng is gericht lot de eigenaars om de noodlge verbetering aan te brengen; en dit betreft nog maar een gedeelte der bebouwde kom. Scherpenisse. Woenidagavon hield de A.-R. Klesvereenlglng alhier ve .iderlng. Door een lichte ongesteldheid van den voorzitter weid deze vergadering door den vice-voorzltter gepreslde-. By de opening der bijeenkomst feliciteerde de voorzitter den burgemeester, die mede ter vergadering was gekomen, voor het vertrouwen dat de gemeente In hem heeft gesteld met zyn benoeming lot raadslid, hij zag met een dankbaar hart terug, op de schitterende overwlng, die op de tegencandldaten be haald is en dankte alle leden voor hunne yverige medewerking daaromtrent betoond. Daarna werd het nieuw gekozen raadslid door alle aanwezige leden op de meest harleiyke wijze gelukgewenscht In de hoop dat hy onder Oodi onmlsbaren zegen nog lang tot heil der gemeente mag werkzaam zyn. Daarna ve-kreeg de burgemeester het woord, die n; alleen de leden der Kles vereenlglng "ankle, maar allen die tot zyn ber.oem. hrjden medegewerkt en voor het in h m g stelde vertrouwen, dat hy nu zoo ruimschoots van de Ingezetenen der gemeente heelt mog ondervinden, en hoopt In meuscheiyke zwakheid, onder Oods Albestierende hand, onpa-' ig en zonder onderscheid In personer .1 het belam; der gemeen: werkzaam rtogc.ï zyn. Daarna deed de penningmeester rekening en verantwoording van het afgeloopen vereenlglngsjaar, waarbij de kas met en fFnk goed slot sloot. Tot secretaris werd herbenoemd de heer M. C. v. d. SHkke, en lot bestuurslid de heer j. P. van Qeet. Vervolgens weiden nog eenige algemeene besprekingen gehouden, waarna de voor zitter, onder dankbetuiging voor de getrouwe opkomst deze vergadering sloot. Zondag a s. hoopt de heer W. v. d. Oraaff, brievengaarder alhier, vlce-dlrecteur der Zangvereenlging „Excelsior", den dag te herdenken dat hy voor 25 jaren door den echt werd verbonden. De leden van de Zangvereenlging willen dat jubileum niet onopgemerkt laten voorby gaan en zyn druk bezig om den jubilaris, als biyk van eikenteiykheld voor zyne opoffirlngen de Vereenlglng bewezen, een cadeau aan te bieden. Het ligt In het voornemen om dat op Dinsdag d. a. v. te doen. Ook wil de heer Van der Oraaff zich tegenover de Zangvereenlging niet onbe tuigd laten en tegen dien avond een hu'.seiyk leest organlaeeren, waarpy alle leden (50) der Zangvereenlging zullen worden ultgenoodlgd. Poortvliet Een dezer dagen was den landbouwer J. Nlemantsverdrii bezig een riool op te graven. Op ongeveer 75 c.M. diepte vond hy een denkwaardlg steentje, waar duldeiyk op staat uitgebyteld, het eerste recht In de rechtzaal van koning Salomon. Duldeiyk kunnen men waai nemen, dat de koning, met het kind, In de eenr - en met het zwaard In de andere hand ataat, om het te verdcelen. Beneden aan den troon ligt eene sme kende vrouw op haar knieën. Het opschrift Is moeiiyk meer waar te nemen. Voor een liefhebber, In dergeiyke antiek, zou soms dit steentje van veel waarde kunnen zyn. Mei Ingang van Maart 1911, werd onze vroegere dorpsgenoot A. J. Nortier te Uden, bevorderd tot brigadier-titulair by het wapen der Kon. Maiéchausiée. Oud-Vosseroeer. De 45-jsrlge land bouwer J. v. L. alhier, werd Woensdag middag, lerwyi hy de markt bezocht, plotseling ongesteld en was na korten tyd een lyk. Algemeene deelneming is voor de weduwe en hare vier jeugdige kinderen. De overledene was diaken ty de Ned. Herv. Oem. en voorzitter der plaatselijke vereenlglng tot aankoop van kunstmest stoffen. St.-Filipsland. Snuggere Politiehond. Werd er I.! 'eek melding gemaakt over diefstal var .pen, alhier, thans Is men de dlel ol i ju op het spoor. Dank zy de goede uien vjn de urhond ,Mlna" van den c.eer v. d. Hoven. Nauwe lijks had het verstandige dier lucht ge kregen of het rende rechtstreeks naar het z.g.n. karreveld, waar bet voor een houten loods bleel slaan, en aar. de d er van stond te blaffen. Bii opening d .van vond due kippen en een haan, die herkend werden als de gestolene. Het Is dan ook een beest, d-• zeldzaam schoon Is. Van haarkleur la hy eenlg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1