Uit Stad an Provincia. ENSDORP's ONTBIJTCACüO, 2 pond bus. 1,50. 1 pond bus - 0,80. V2 pond bus - 0,42'/2* 1 ons bus- 0,18. V2 ons bus- 0,10. polder vol zou loopeti, «ommigen der bewoners langt dien dijk, hadden reeds hun have en goed In gereedheid gebracht, om desnoods in veiligheid te brengen, doch om halfdrle was dat gevaar geweken en begon het water te vallen. Verscheidene schepen en booten hadden in de Rykshaven een veilige ligplaats genomen. Helmond, 27 Febr. De jachtopziener M. Hendriks alhier en Van Doren, uit Llerop, waren In de vorige week in laatst genoemde gemeente des nachts op sur veillance, toen z|j plotseling een lichtbak ontdekten, die op eenlgen afstand werd voortgedragen door een strooper, In gezelschap van twee anderen, van wie de één een geweer en de andere het wild droeg. Na de stroopers een tijdlang te hebben achtervolgd, waarbij de afstand steeds kleiner werd, scholen de opzichters plotseling toe en vielen den stroopers op het lijf. Hendriks kreeg er één te pakken, terwijl Van Doren een tweeden In den nek greep; de derde koos het hazenpad. En nu volgde een gevecht, waarin ge- stagen, geschopt en gebokst werd, wel een hall uur lang. Nu eens scheen de politie de bovenhand te hebben, dan weer kregen de stroopers de opzichters onder de knie. Den volgenden dag zag het terrein er dan ook uit, alsc* -er een ploeger aan het werk was geweest. „Laat den kerel los", zei eindelijk Hendriks tot Van Doren, „en kom my helpen". Aldus geschiedde. De losgelaten strooper vluchtte zoo spoedig mogelijk, maar den anderen was men nu weldra meester. Deze gaf hem zijn naam op, Martlnus van den Heuvel, bijgenaamd Ieder goed strooper heelt een bijnaam „de Pakoven van Helmond". De twee anderen zullen nu ook wel gevonden worden. Qrave, 27 Febr. De maréchaustée's hebben hier In de vorige week een flinke vangst gedaan. Zeker persoon H. W., oud 64 jaar, komende van Arnhem, was In het hotel Mulder, Smedlusstraat te Nijmegen, afge stapt, voorgevende een hotel te willen koopen. Met den eigenaar van genoemd hotel kwam hij overeen dit hotel met inventaris over te nemen en werd bij een notaris de akte opgemaakt. Toen W. echter verzocht werd, om deze akte te onderteekenen, verliet hl) het hotel en keerde niet meer terug. Hierna logeerde hij een dag In hotel „Dennenlust" aan den Oraafschen weg, onder een valschen naam, waarna hij zich per exlra rijtuig naar hier liet brengen en afstapte In „De poort van Cleve". Ook hier ver trok hij zonder betalen, doch nog den zelfden avond werd hij door onze marechaussée gearresteerd. De gearresteerde die van goede afkomst is, heeft bekend en zegt o. m„ dat hij, geen uitweg ziende, verschillende malen getracht heeft zich van het leven te berooven, dat telkens „of wel mislukte of wel verhinderd werd". Bergen-op-Zoom, 27 Febr. Olsteren- avond op een bal-marqué alhier zijn door een tot heden onbekende oorzaak plotseling eenlge dames ln brand geraakt. De vlammen sloegen door de brandbare kleeding om vele andere heen, zoodat verschillende dames In lichtelaaie stonden. Men begrijpt de paniek, welke In de zaal ontstond. Aan het spoedig en doelmatig optreden van zeer vele heeren Is het te danken dat spoedig de vlammen werden gestuit. Drie der gemaskerden hadden hevige brandwonden bekomen. Onmiddellijk In geroepen geneeskundige hulp bracht ver zachting In hun lijden;-allen hadden het aangezicht met felle brandwonden bedekt. Per rijtuig werden zij naar hunne familie gebracht. De feestvreugde was natuurlijk zeer gestoord. Ingezonden Mededeellngen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 C#s; elke regel meer 15 Cts. Zierikzee, t Maart. Donderdag 23 Februari 1.1. vergaderde de Neutrale Mldden- standsvereenlglng alhier In het hSlel „De Faam". De voorzitter, de heer W. P. van Pagé, opende de talrijk bezochte vergadering met een woord van dank voor de flinke opkomst. HQ deelde mede, dat het bestuur zich aldus geconstitueerd heeft: HQ zelf voorzitter; de heer W. Wlebols, vlce- voorzltter; de heer A. Timmerman Cz., secretaris; de heer L. Doeleman, penning meester en de heer A. Anker, commissaris. Niet zonder schroom heeft hij het voor zitterschap aanvaard. Hij zal echter zijn beste krachten aan de vereeniglng geven, rekenende daarbij op den steun van zijn mede-bestuurders, op dien van den secre taris In het bizonder, en op dien van alle leden. Deze zullen zich weieens, voor namelijk In moreel opzicht, opofferingen moeten getroosten. Raadzaam Is het steeds voeling te houden met vakgenooten en met hen overleg Ie plegen, om gezamen lijk het vak te verheffen. Men moet elkander, ter wille van de concurrentie, niet den rug toe keeren. Ook zouden die middenstanders, die de behoelten van den middenstand kennen, al zijn zij geen neringdoenden, ons kunnen steunen door toetreding als buitengewoon lid. Laten wij onze mede de goedkoopsk ais smakelijkst* in gebruik. r BENSDORP's Manoeuvre Chocolaad overtreft alles. Prijs 7 oent per reep. middenstanders opwekken onze vereeniglng sterker te maken, en wij zullen daarvan de beste uitkomsten op het middenstands gebied ruimschoots ondervinden. Ver volgens deelde de voorzitter mede, dat de koninklijke goedkeuring den 20sten Jan. Is verleend, en dat eenlge heeren en maat schappijen zich als buitengewoon lid tegen de bepaalde contrlbutle's hebben opgegeven. Voorts, dat het bestuur een overeenkomst heeft gesloten met mr. H. Potvliet als rechtskundig-adviseur voor deze vereeni glng, tegen een verlaagd tarief voor de leden en de vereeniglng, als proef voor één jaar. Met algemeene stemmen werd die over eenkomst goedgekeurd. Benoemd werd de heer J. Kandel als bode der vereeniglng. De secretaris, de heer A. Timmerman Cz., las alsnu de notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Voorlezing werd gedaan van verschillende Ingekomen stukken. Over die, rakende de R.-K. Mlddenslandsvereenlglng, ontstond eenlge discussie. Ook ontspon zich een debat over een schreven van mej. A. C. M. Kuhl en andere dames, die den steun der N. M. V. hadden verzocht, met het oog op de op komst zynde vliegende winkels. Over deze zaak werd langdurig en breed voerig gesproken. Besloten werd, om namens de vereeniglng de Ingezetenen van Zierikzee en omstreken te verzoeken, niet te koopen In die zoogenaamde vliegende winkels, maar bij hunne stadgenooten en mede-burgers. De voorzitter stelde nu aan de orde de vraag, of de vereeniglng In het a.s. najaar een cursus zal openen voor boekhouden en handelsrekenen of een meer ultgebrelden handelscursus er by. Na eenlge bespreking werd het bestuur opgedragen tegen dien tijd de noodlge Informaties dienaangaande In te winnen. Tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren W. Merle en I. Douw. Besloten werd tot uitbreiding van het bestuur. Uit de door het bestuur gestelde dubbeltallen, de heeren J. Unger, J. B. Qeluk, H. v. Dijke en joh. Brandenburg, werden gekozen de heeren J. Unger en H. v. Dyke, die beiden de benoeming aannamen. BIJ de rondvraag vestigt de heer W. Merle de aandacht op de boter- en elerenmarkt. Hij is bereid op een volgende vergadering deze zaak te bespreken. Niemand meer het woord verlangende, werd deze vergadering door den voorzltier gesloten. Tengevolge van een misverstand onzerzijds Is dit verslag, dat voor de courant van Maandagavond bestemd was, eerst heden geplaatst. Zaterdagavond hield In de goedbezette Concertzaal mevr. Top Naeff een lezing van eenlge harer werken. De meeaten, die de kunst van voordragen zoodanig verstaan, dat het luisterend publiek vol komen onder den Indruk van het gehoorde geraakt, dragen In den regel de letter kundige voortbrengselen van den een of anderen beroemden schrijver of dichter voor. Meestal komen zij niet met eigen werk voor het voetlicht. In het algemeen Is maken, scheppen, moeilijk: het verelacht inspanning, aanleg. De schrijver of schrijfster, de dichter of dichteres schudt het maar zoo niet uit de mouw, gelijk velen ten onrechte meenen. Er moet gedacht en gevoeld, gevormd, gepolijst en opgebouwd worden. Men moet de opmerkingsgave In hooge mate bezitten, het opgemerkte In zich kunnen opnemen, en dan nog het talent hebben het opgenomene zoodanig te verwerken, dat het verwerkte een schoon, boelend geheel vormt. Toen men dan ook vernam, dat mevr. Top Naeff, de bekende schrijfster van verschillende pakkende verhalen, In de Conceiizaal alhier eenlge van haar eigene werken persoonlijk zou voordragen, was men te dezer stede zeer verheugd in de gelegenheid Ie zijn haar eens te hooren. Van die gelegenheid konden wy echter tot ons leedwezen huisarrest als w|| hadden geen gebruik maken, zoodat wy ons in dit verslag moeten bepalen tot het weergeven van de indrukken, die andere oor- en ooggetuigen van haar en haar voordrachtskunst ontvangen hebben. En dan kunnen wy op grond van hetgeen ons van verschillende tot oordeelen be voegde zyden is medegedeeld, verklaren, dat mevr. Top Naeff een sympathieke ver- schynlng Is, die aan het talryk auditorium een hoogst aangenamen avond verschaft heeft. Volop heeft het publiek genoten, hetgeen niet het minste bleek uit den harteiyken en herhaalden byval, die aan de geestige schryfster ten deel viel. Vooral de ongedwongene, natuuriyke voordracht van het komlrche gedeelte, waartoe het slotnummer „'n Bol", een schels uit het schoolleven, gerekend mag worden, viel zeer In den smaak. Onder lulde toejuichingen werden haar twee fraaie bouquetten aangeboden. Aanstaanden Zaterdagavond zal van wege de Afdeellng Zierikzee van den Bond voor Slaatspenslonneerlng door de rederykersvereenlglng „Concordia", met medewerking van de Zlerlkzeesche Mannen- zangvereenlglng „Luctor et Emergo", een uitvoering In de Concertzaal alhier gegeven worden. Opgevoerd zal worden „Moeder liefde", een tooneelspel In vier bedryven, terwyi het mannenzangkoor liederen uit den bekenden bundel van mevr. Kaastra— Bakker ten gehoore zal brengen. Bij beschikking van den Minister van Justitie zyn o. a. tot ryksklerk benoemd R. J. Hoogervorst le kl. ter griffie, en K. Visser 3e kl. by het parket der rechtbank te Middelburg; en J. J. Deurloo 3e kl. op het parket van den Ambtenaar van het O. M, by de Kantongerechten In het arrond. Zierikzee. Door het bestuur van het Waterschap Vollenhove werd uit 167 sollicitanten voor opzichter bij genoemd Waterschap eene voordracht opgemaakt, waarop voorkomt J. Bastmeyer, te Brulnlsse. Een jongen te Helnkenszand tilde al stoelende een klein meisje zóó onhandig by de armpjes op, dat één dier llchaams- deelen werd gebroken. Renesse. De afdeellng Renesse van den Bond voor Slaatspenslonneerlng heeft In hare vergadering van 27 dezer tot lid van het Federatie-bestuur gekozen de heer P. C. van Hoepen. Verder werd mede gedeeld dat het ledental met 15 vermeerderd was, zoodat de afdeellng thans 80 leden telt. Haamstede, 28 Febr. De Afdeeling Haamstede van den Bond voor Slaats penslonneerlng heeft ln de heden gehouden vergadering tot lid van hef Federatiebestuur gekozen de heer dr. J. A. Oroenman. Oosterland, 28 Febr. Hedenavond werd onder veel belangstelling een volksklesver- ecnlglng opgericht. Het doel der vereeni glng Is om by verkiezingen haar Invloed uit te oefenen, tevens zal worden getracht om gedurende de wintermaanden spreek beurten te houden over allerlei levens vraagstukken om het volk te ontwikkelen. Aanvankelijk traden 38 leden en 1 donateur tot de vereenlging toe. Het bestuur Is samengesteld uit de heeren F. v. d. Hulle, voorzitter; Joh. v. Dyke Az., secretaris; C. Otte, penningmeester; J. P. d. Vin en Joh. Dorst Mz., comlssarlssen. Stavenlsse. Niet 5, maar 11 Maart hoopt de heer C. de Vos alhier zyn 50-jarlge vervulling der betrekking van gemeentebode enz. te herdenken. Colljnsplaat. Het bodeschap van hier op Ooes wisselt In de laatste jaren nog al dikwerf. M. de Pagt Cz., die slechts 4 jaren op lederen Dinsdag die reizen deed, heeft nu ook weer daarmede opgehouden. In zyn plaats Is voor de 2e week opge treden Jac. van der Weele Az. Goes, 27 Febr, Hedenmorgen half 12 reed de heer De Waird op den Kloetlng- schen weg en patseerde een hondenkar. Het paard schrok echter van de hondenkar en sloeg op hol. De heer De W. viel van den wagen en kreeg dezen over het lichaam, waardoor zyn borst ernstig be zeerd werd en geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. lerseke, 27 Febr. In den nacht van Vrydag op Zaterdag zyn hier andermaal oesters gestolen en wel 1500 Imperialen ter waarde van minstens f 75. Den volgen den dag, Zaterdag, zyn ze In den put van een anderen kweeker teruggevonden. De rykspolitle Is bezig de zaak te onderzoeken. Krabbendljke. Zaterdagnamiddag kwam een voorbytrekkende woonwagen met Inzittenden (twee vrouwen en vier kinderen, waarvan de jongste 9 maanden oud) achterover In een diepe sloot terecht. Een wonder dat hier geen groot ongeluk ge beurde, omdat door het achterover slaan van den wagen de Inventaris achter In den wagen op een hoop viel, waaronder ook een brandende kachel die zelfs een begin van b:and veroorzaakte, welke door toegeschoten hulp spoedig gebiuscht was. Met een span paarden der wed. O. Koster werd de wagen die zeer beschadigd Is op het droge gebracht. Eerst na reparatie ka» de reis worden voortgezet. Hansweert. De sleepboot „Wdhelmlra" vertrok Zondag van hier met 4 geladen sleepschepen naar Oent. Door den hevlgen wind brak op de Schelde de sleeptros, waardoor de schepen losraakten. Spoedig kwamen 3 sleepbooten te hulp, zoodat de schepen door 4 sleepbooten alhier weder zyn binnengebracht, zonder avery. Middelburg, 27 Febr. Zondagmorgen, terwyi de man naar de kerk was, stak de 76-jatlge vrouw S. B., op den Seisweg alhier, toen zy uit bed was gestapt, In een vlaag van waanzin haar nachtgoed In brand. Geheel in vlammen gehuld liep zy naar buiten, waar een toegeschoten buurman er in slaagde het vuur te blustchen. Tegen den middag naar het gasthuis vervoerd is zy hedenmorgen aan de brand wonden overleden. Zy was Zondag juist 43 jaar getrouwd. Zondagmiddag, omstreeks half een, woel In de Gortstraat alhier een groote blikken schoorsteen van een woning af en kwam mei een harden slag op straat terecht, gelukkig op een oogenblik, dat niemand passeerde. Alleen de schrik voor de omwonenden was het gevolg van dit ongeval. 28 Febr. Zooals we onlangs meldden heeft de korporaal C. S.die kort geleden naar Antwerpen deserteerde, zich weer in de kazerne alhier aangemeld. De lust tot vryheld scheen echter nog niet geheel ge weken te zyn. Heden morgen zag hy ge legenheid uit zyn cel te ontvluchten. De politie, telephonlsch gewaarschuwd, dat hy het laatst op het Molenwater was gezien, stelde onmlddeliyk In die richting een onderzoek in. Daar werd de vluchteling werkeiyk ontdekt. Een Inspecteur en een tweetal agenten per rywlel hielden een jacht op hem en het gelukte den belde agenten hem te grypen. Hy werd opnieuw ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld en ge boeid opgesloten, daar hy te kennen gal zich van het leven te willen berooven. Aan den vooravond van den op 20 April le Middelburg te houden jaar vergadering van den Natlonalen Vrouwen raad, zal In de concert- en gehoorzaal een receptie plaats hebben, welke, naar wy vernemen, door verschillende feesteiyk- heden zal worden opgeluisterd. Op Donderdag 20 April wordt de elgeniyke vergadering gehouden, waarna een diner plaats heeft en ten slotte wordt 's avonds een lezing gehouden, waarop o. a. als spreekster zal optreden mevrouw Italië—Van Embden, en als sprekers de heeren dr. D. Bos en Herman Snyders. Zoo noodlg wordt Vrydag de algemeene vergadering voortgezet. Heden Woensdag herdenkt de heer A. ten Harmsen Van der Beek, commissaris van politie alhier, den dag, waarop hy vóór 25 jaar In dienst trad als 2de schryver by de Rotterdamsche politie. Nadien was de jubilaris als Inspecteur te Delft en als commissaris te Zaltbommel werkzaam en thans sedert 1 April 1904 alhier. Het onder den commissaris staande corps maakte hem den dag van heden tot een feestdag. In zyne met planten ver sierde werkkamer werd den jubilaris door den Inspecteur 1ste klasse, den heer S. Koster, mede namens den anderen inspecteur en den volontair een barometer aangeboden, en door den hoofd-agent F. Petrle als voorzitter van de agenten-vereenlglng „Luctor et Emergo", namens die vereeni glng een eikenhouten boekenkast. Ook ontving de commissaris namens het geheele corps Inspecteurs en agenten een fraai bewerkte oorkonde. De aanbiedingen van een en ander gingen gepaard met toespraken, die van groote waardeering getuigden. De burgemeester, jhr. M. van den Brandeler, woonde de aanbieding by. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Renesse, 28 Febr. Ten overstaan van den notaris J, Franse werd heden alhier In het openbaar verkocht: een woonhuis en erf aan den Hoogen Zoom alhier, waarin bakkery en kruidenierswinkel, voor f 985. Colljnsplaat. Door het bestuur van den polder Oud-Noord-Beveland Is aanbesteed, de levering van 1903 M3. grint, waarvan een gedeelte voor aanleg. Alsvoren van den polder Nleuw-Noord- Beveland van 266 M3., waarvan een ge deelte moet worden gelost In de haven aan Olasjesnol. Alsvoren der gemeente Coiynsplaat van 100 M3. Aannemer dier leveringen is geworden W. Voste, te Papendrecht, voor f 1 87, wat het eerste perceel betreft, voor de belde andere leveringen f 1.72 per M3. Het lossen der grint Is toegewezen aan G. Franke alhier, voor f 0 40 per M3., van de grint welke alhier moet worden aangevoerd, van die aan Olasjesnol, voor I 0 41 en van die, welke te Kats moet worden aangevoerd, voor f 0 42. By de Maandag door de „Thoolsche Bouwvereenlglng" gehouden aanbesteding voor het bouwen van zeven woningen, werd Ingeschreven door de heeren C. J. Greep voor f 11.640, A. du Burck voor f 10 643 en W. J. Walpot voor f 9885. Het werk Is gegund aan den laagsten inschryver. Alle Inschryvers wonen te Tholen. Landbouw en Veeteelt. De prys der bleten voor de Zevenberg- sche fabrieken Is voor deze campagne vastgesteld op f 13,50 franco op het terrein der fabrieken. Men meldt ons uit Schouwen, dat thans reeds begonnen wordt met den aan koop van groen vlas, wat gewooniyk eerst In de maand Juni plaats heeft. Westelijk Schouwen. De bloembollen beginnen weer hunne roodbruine sprietjes boven den grond te vertoonen. De vroege soorten zyn verder gevorderd en laten zich zelf reeds boven de stroobedekklng zien. De open winter was zeer gunstig voor de spoedige ontwikkeling. Met het oog op nog mogeiyk Invallenden vorst of een scherpen noordenwind kan de bedekking voor als nog niet geheel worden afgenomen. Vroege soorten narcissen zetten reeds knop. Kostschool voor Boerendochters. Naar de Elndh. Crt. verneemt, Is de totstandkoming van de Landbouwhulihoud- school voor meisjes uit den Boerenstand te Llerop (N.-Br.) verzekerd. Van de provincie en van de regeering Is subsidie voor deze nuttige Instelling In het zeker vooruitzicht gesteld. Voor de leiding der werkzaamheden In den teertuin zal Iemand worden aangesteld, die voorzien Is van diploma voor Land en Tuinbouw. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 1 Maart. Door den heer kantonrechter werd heden lo. J. P. Jzn te lerseke, na gedaan verzet, veroordeeld wegens overtreding van het Schelde- en het Baggerreglement, tot 3 geldboeten van I 50 leder, subsidiair 15 dagen hechtenis voor elke boete, en tot een boete van f 5, subsidiair 10 dagen hechtenis; 2o. J. H., te Drelschor, wegens het In Zeeland als gebruiker van eenerzyds daaraan gelegen land, een waterleiding dienende tot den geregelden afloop en alvoer van des polders binnenwater voor de halve breedte niet op de door het dykibestuur bepaalde diepte houden, overtreding, gepleegd ter- wljl de overtreder gedurende het laatste jaar voor geiykc overtreding Is veroordeeld, en veroordeeld tot een hechtenis gedurende zeven dagen. De Hooge Raad verwierp het beroep In cassatie van den vroegeren nachtstoker by de Rotterdamsche Tramwegmaatschappy te Brulnlsse, door het hof In Den Haag veroordeeld tot twintig gulden boete of twaalf dagen hechtenis wegens diefstal van bier. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het kantongerecht te Goes, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den 20en Februari j.l., waarby de kantonrechter te Ooes zich, In de zaak tegen J. B. H., sleepboot kapitein Ie Dordrecht, beklaagd van het niet voldoen aan een bevel van den sluls- meester, onbevoegd heeft verklaard. De kantonrechter te Lelden heelt Maandag uitspraak gedaan In de zaak van den wonderdokter De Haat. Met vryspraak van het overige hem ten laste gelegde werd de beklaagde schuldig verklaard aan het zonder noodzaak uit oefenen van een beroep, zonder de by de wet verelschte toelating, twintig maal ge pleegd. Hy werd deswege veroordeeld tol twintig geldboeten, elk van f 15, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. De elsch van het Openb. Min. was 20 geldboeten van f 50, subs. 5 dagen voor elke boete. De heer De Haas heelt tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. KERKNIEUWS. Noord wclle. In een gehouden vergadering van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk Is mei algemeene tlemmen bestolen, dat door het kiescollege, evenals In het voorafgaand 10-jarlg tijdvak, de beroeping van predikanten zal worden uitgeoefend. Oosterland. By de gehouden kerkeiyke verkiezing bleek, dat de groote meerder heid Is, dat de eerste 10 jaren het recht van beroepen der predikanten aan het kiescollege biyft. Stavenlsse. Door de stemgerechtigde manslldmaten der Ned. Herv. Gem. alhier Is In de Dinsdagavond gehouden stemming met 76 tegen 25 stemmen weder voor 10 jaar de kerkeraad gemachtigd om op den bestaanden voet voort te gaan met be noeming van ouderlingen en diakenen en met beroeping van predikanten. Tweetal by de Oeref. Gem. te Tholen ds. T. Bouma, te Doorn en A. Scheele te Veere. Drietal by de Oeref. Gem. te Ter- Neuzen ds. O. H. Kersten, te Rotterdam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2