Woensdag 1 Maart 1911. (SS ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDINGEN. ZIER1KZEESUHE NIEUWSBODE ABONNEMENT. Dc abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VR1JDAO verschynt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor hel buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bl] vooruitbetaling. 67ite JAARGANG. - No. 9049 Uitgever-Hoofdredacteur! A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur c A. I, DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Washington, 25 Febr. Het huls van afgevaardigden heeft 451 mlllloen dollars toegestaan voor den aanleg en 3 mlllloen voor de versterking van hel Panama-kanaal. liet congres Is tegen 4 April a s. bijeengeroepen ter behandeling van een verdrag met Canada. Onder hel podium van de Academie voor Schoone Kunsten te Chicago, ont dekte de politie, kort voordat de I Iongaarsche graaf Appor.yl een voordracht zou houden, 2 bommen met brandende lonten, die ze een half uur later ontploft zouden doen hebben. Alle uitgangen van de zaal werden terstond bezet en eenlge verdachten In hechtenis genomen. Onder sterk politle- gelelde werd de graal huiswaarts gebracht. Men meent, dat eenlge Slavische elementen, die zich in de stad ophouden, dezen aan slag hebben beraamd, die, zoo hl) gelukt was, een groot verlies aan menschenlevens had Ie weeg kunnen brengen. RUSLAND. St.-Petersburg, 25 Febr. De president van de Doema heefl een onderhoud met den Tsaar gehad, dat IA uur duurde. De voorzitter der begrootlngscommlssie uit de Doema deelde aan een vertegen woordiger van het telegraafagentschap mede, dat In 1911 dc gewone en buiten gewone ontvangsten 43,419,688 roebel meer zullen bedragen dan de gewone en buitengewone uitgaven. In het paviljoen van de IJsclub bij de Slmeonofbrug, waar 29 werklieden den nacht doorbrachten, Is door het omvallen van een lamp brand uitgebroken. Daarbij zijn 15 menschen omgekomen Te St.-Petersburg heeft een ontplof fing In een openbaar badhuis plaats gehad. De aanwezige personen namen onge kleed de vlucht. De politie vond een verminkt lijk In een zaal en een stuk van een cylinder, 't welk een sterke ontplof- fi rsgsstof bevatte en een papier met de woorden: Ichts hue-koff-Marln. SPANJE. Het verschijnen van vrouwen op straat In de nieuwe Parljscbe mode van den broekrok geeft telkens aanleiding tot volksoploopjes, gejouw en gefluit In Madrid. Donderdagavond werd het zóó erg, dat de politie een menigte, die twee dames uit den hoogeren stand uitjouwde, alhoewel dezen slechts den snoerrok droegen, met geweld moest uiteendrijven. ENGELAND. Omtrent den dood van den heer Orty, broeder van den Brltschen minister van bultenlandsche zaken, op een leeuwenjacht, worden thans uit Monbasa nadere bizonder- heden bericht. Het strulsvogelkamp bij het huls van Sir Alfred Pease te Attl River, werd sinds eenigen tijd aangevallen door leeuwen en Sir Alfred besloot met zijn twee broeders, den heer Grey, den heer HUI en een paar andere heeren, jacht te maken op de leeuwen. Weldra vertoonden zich twee groote leeuwen. Zoodra de heer Grey die zag, gaf hij zijn paard de sporen en rende op hen aan. Zijn metgezellen schrikten van die vermetelheid en trachtten hem te waarschuwen voor het groote gevaar dat hij liep; want zij zagen, dat één der leeuwen zich tot den aanval gereed maakte. De heer HUI sprong van zgn paard en loste snel een schot op den grootsten leeuw, In de hoop, daardoor de aandacht van het dier af te lelden. Maar de kogel trof niet en de leeuw viel op den heer Grty aan, die van zijn paard sprong en een schot loste, dat den leeuw In den schouder trof, maar hem niet weerhield van den aanval, evenmin als een tweede schot, dal het wilde dier In den muil trof en twee snijtanden verbrijzelde. De leeuw wierp zijn slachtoffer op den grond en begon hem te verscheuren. Hij speelde er mee als een kat met een muls. De overige leden van het jachtgezelschap waren Intusschen komen aanrennen en afgestegen en nu keerde de leeuw zich tegen zijn nieuwe aanvallers. Sir Alfred en H. Pease losten leder een schot, dat hem lusschen de ribben trof. Hel her haaldelijk gewonde dier keerde zich naar z||u slachtoffer terug en vóór men In staat was geweest den leeuw door een schot door den kop neer te vellen, was de heer Grey zóó deerlijk gewond en verminkt, dat hij, gelijk reeds bericht Is, kort daarna den laatsten adem uitblies. Bij hel verhoor van de 23-jarige slgareltenmaaksterdie verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord te Houndsdllch, heelt Inspecteur Collins van de afdeellng voor vingerafdrukken van New-Scotland-Yard verklaard, dat hij nog nooit een overeenkomst van hoofdtrekken In de vingerafdrukken van Iwee personen had kunnen vaststellen. Men beschikte over 1,750,000 vingerafdrukken. Gedurende de laatste 10 juen waren meer dan 62,000 personen geïdentificeerd en, voor zoover men kon nagaan, zonder dat daarbij een vergissing begaan was. FRANKRIJK. Parijs, 27 Febr. Het mlnlsterle-Brland heeft ontslag genomen, terstond na de begrafenis van den generaal Brun, minister van oorlog. Aan Delcassé, oud-mlnlster van bultenlandsche zaken, indertijd gevallen In de Marokko-zaak (d'Alle cassé) zal de vorming van 'n nieuw kabinet worden opgedragen. Een vermogend aannemer, Loutreull, de zoon van een Franschen boer, heefl reusachtige sommen vermaakt aan weten schappelijke Instellingen In Frankrt|k. De overleden aannemer had zijn fortuin ge maakt In Rusland, waar hij belangrtyke contracten had gekregen en uitgevoerd. Meer dan 3 mlllloen gulden is bestemd voor de bevordering der weienschap In Frankrijk; de Academie van Wetenschappen krtygt daarvan circa Ij mlllloen; de Parijiche universiteit 1.200,000 gulden, het Instituut Pasteur 48,000 gulden; en een apart fonds voor wetenschappelijk onder zoek wordt In hel leven geroepen mei een donatie van een V mlllloen. In den brief, waarin Brland ontslag vraagt als minister-president, wtyst hij op de verzwakking van de republlkelnsche meerderheid In de Kamer, waarop het kabinet steunde. Die meerderheid was In twee kampen verdeeld, waarvan het grootste de regeering trouw bleef, maar waarvan het kleinste, dat snel aangroeide, elementen bevatte, waarop de regeering gemeend had te kunnen bouwen. Voor de politiek van socialen vooruitgang, de politiek van orde en veiligheid, welke dit kabinet voorstond, was eensgezindheid der republlkelnsche partij noodlg. Brland constateert, dat er een buitengewoon verwarde toestand Is ontslaan tengevolge van wantrouwen en vyandlge gezindheid jegens den minister president. Zyn oproep tot het volgen van een politiek van ontspanning en vrede is niet begrepen; het tot stand brengen van hervormingen is op die wijze onmogelyk. Een ander ministerie zal misschien In staat zyn de noodlge eendracht tot stand te brengen. DUITSCHLAND. Sommige Beriynsche bladen brengen de afschuweiyke blzonderheden van de terecht stelling van een jong meisje, die van vergiftiging beschuldigd was en ter dood veroordeeld, zooals die zich moet hebben afgespeeld In de gevangenis te hsterburg. De ongelukkige werd naar het schavot geleld, slechts gekleed In een rok, terwyt haar boveniyf ternauwernood bedekt was door een blouse, die men haar om de schouders had geworden. Zoo luisterde zy, klappert.i van kou en heete tranen stortei'i Je voorlezing van haar vonnis. Maar toen de beulsknechten haar wilden grypen om haar hoofd op het blok te leggen, scheen een plotselinge waanzin zich van de veroordeelde meesier te maken. Zy wierp zich op den grond, omknelde hel blok met belde armen en uitte vreese- iyke kreten. Tevergeefs trachtte men haar van het hakblok los te scheuren. Gedurende langen tyd bood het jonge meisje woedenden tegenstand, maar ten slotte geraakte haar kracht uitgeput. Daarvan maakten de beulsknechten gebruik om haar de handen achter op den rug vast te binden. Men drong haar nu op het blok. De beul hief zyn byi op en deed het viym- scherpe wapen met zooveel kracht neer komen, dat het, na het hoofd van den romp te hebben gescheiden, onwrikbaar In liet blok bleef vastzitten. BELGIË. Zaterdag werden te Selzaete Iwee acht jarige knaapjes vermist, een zoontje van Henri de Rycke, bootsman, en A. de Oryze, brigadier der douane. Na navraag waar de kinderen gezien waren, onderzocht B. Ver bist, bootsman, een zandhoop en haalde hy na eenig graven de kleinen levenloos te voorscbyn. De Senaat heefl v.nwcge den procureur-generaal hij het beroepshof van Brussel twee vragen ontvangen om rechler- lyke vervolgingen te mogèn instellen tegen twee senatorentegen <je heeren De Fulsseaux, senator van Bergen, die zich zou schuldig gemaakt hebben aan jicht- mlsdryf, en tegen den heer Braun, senator van Brussel, die zou gereden hebben met een automobiel, niet voorzien van de reglementaire plaat. Het schoonst Is, dat de heer Braun In den Senaat verslaggever geweest Is over de wet op het automobiel- r Ij den. NEDERLAND. Alkmaar, 27 Febr. Gisterenmorgen is aan den Omval alhier een moordaanslag gepleegd. Een vader heeft op zyn 23- jarlgen zoon vyf revolverschoten gelost, zonder hem doodetyk Ie verwonden. De oorzaak van het mlsdryf Is gelegen in een wanverhouding tusschen vader en zoon de vader, D. B koopman in manufacturen en vyitlg jaren oud, verweet zyn zoon, dat hy lui was en zich geen voldoende moeite gaf om werk Ie zoeken, zoodat hy voor het grootste deel te zynen laste kwam. Daarover ontstond ook nu de twist, die zoo hoog liep, dai de vader in zyn woede lot den aanslag overging. Het eerste schot trof den zoon aan het voor hoofd en ging langs den schedel, het tweede trof hem In den arm, onderwyi voor het gezicht geslagen, en een der andere schoten een been. De politie werd dadeiyk met het geval In kennis gesteld, die den vader arresteerde en In verhoor nam aan het politiebureau en den zoon een voorlooplg verband aanlegde. In het stadsziekenhuis, waarheen hij vervoerd werd, zal getracht worden een der kogels, die In den arm Is biyven zitten, Ie ver- wyderen. De verwonding Is niet levens- gevaariyk. Apeldoorn, 27 Febr. De werkzaamheden aan de verbouwing van het Konlnkiyk Paleis Het Loo hebben een aanvang genomen. Het eerste werk bestaat In het wegkarren der zwarte aarde en het op- hoogen met wit zand van het terrein, waarop het nieuwe gedeelte zal verryzen. Met de zwarte aarde wordt de Konlngs- welde opgehoogd, waarop de woningen van boschbaas en baas-timmerman worden gebouwd. Aan het paleis wordt dit jaar niet veel veranderd. Alleen zullen eenlge ultbouwtjes worden weggebroken en met het hoofdgebouw worden geiyk gemaakt. Hieronder behoort ook de keuken van Prinses Juliana, welke 1 meter moet worden Ingekort. Deze laatste werkzaamheden moeten vóór den terugkeer der Konlnkiyke Familie worden afgeleverd. Haarlem, 27 Febr. Heden morgen had hier een moordaanslag plaats op den heer S., jatouzlénmaker. De schlldersknechl T. was al een jaar of 8 by den heer S. In dienst. J.l. Zaterdag was hem aangezegd dat hy met 14 dagen zyn ontslag had. T. had al herhaalde malen een dreigende houding aangenomen In de werkplaats, nu eens legen zyn mede gezellen, dan weer tegen den patroon en ook eens tegen de juff ouw, die In de zaak de jslouzlën pasklaar knipt. Maandagochtend ging T. gewoon aan den gang In de werkplaats aan de Lange Margarethastraa1, maar telkens als er een van de gezellen kwam, stoof hy naar de trap; dadeiyk daarop ging hy dan weer terug, zeggende: „Nee, jou moet ik niet hebben". De gezellen vertelden dll den patroon, die intusichen 's namiddags tegen 2 uur met zyn zoon naar de werkplaats ging. Zij kwamen boven, en nauweiyks was de zoon In de nabyheld van T. gekomen, of deze gooide zyn plamuurmes weg, Irok een z.g. Zweedschen dolk, aan belde kanten scherp geslepen, en vlei den jongen Senft aan, wlen hy steken toebracht In armen en borst en ook In de Hes. De heer S. schoot toe, om zyn zoon te ontzetten. Hy werd door T. aangegrepen en op een loodwltton geduwd; T. bracht hem toen sneden toe In het gezicht, In de borst, een 5tal steken in den rug en een snede In den bulk. Deeriyk verwond, kon de heer S., door Iwee personen gesteund, nog naar zyn woning strompelen aan de Nassaulaan, waar een geneesheer onmlddeliyke over brenging naar het gasthuis gelastte. De zoon werd naar het militair hospitaal ge bracht, daar verbonden en Ie bed gelegd. Zyn toestand schynt niet levensgevaariyk die van den heer S.een algemeen geacht man, wordt als hopeloos beschouwd. T. had zich Zaterdag het dolkmes aan geschaft. Hy is een man van ongeveer 50 jaar en gehuwd. Amsterdam, 27 Febr. Naar men ver neemt la het den heer Jos. Messias, horlogemaker hier ter stede, na veel proefnemingen gelukt een apparaat aan zyn huls en winkel aan te brengen, waarby het ongenoode gaslen onmogelyk gemaakt wordt, zyn woning binnen te dringen. Door de uitgebreide vertakkingen van het toestel wordt het den dief of dieven niet alleen belet aan de geheele voorzyde, maar ook aan de achterzyde, ja zelfs door het dak, kelder of van welken kant ook, zich toe gang te verschaffen. Want onmlddeliyk by het forceeren van welk deel van 'I gebouw ook, gaat binnenshuis een electrlsche bel over, die overal zeer duldeiyk hoorbaar is; tegeiykeriyd geeft een midden in den gevel geplaatste hoorn een zoodanig schel en knetterend geluld, dat terstond de aan dacht van eventueele voorbygangers op het huls gevestigd wordt en de dief het hazenpad zal moeten kiezen. Het geluld dat de hoorn voortbrengt Is zóó krachtig dat dit op het dichtst byzynde politie bureau, op een afstand van een paar honderd meters gelegen, gehoord wordt. Eigenaardig Is het zeker dat het toestel, hoewel zeer vernuftig, toch bizonder een voudig Is samengesteld. Bovendien Is het voorzien van een conhdlewyzer, die aan toont hoe lang het vellfgheldsslgnaal gewerkt heefl. De bewoner kan dus na afwezig geweest te zyn, steeds waarnemen of en hoelang men aan zyn huls bezig was. De werking berust hoofdzakelijk op electricltelt, maar om weigering te voor komen wordt zeer weinig stroom verelscht. Twee Leclansché-elementen (dus dezelfde elementen die vaak gebruikt worden voor een gewoon hulsschelletje) zyn voldoende om het geheele toestel van stroom te voor zien. Ten slotte zy nog vermeld dat zelfs een eventueele poging om den hoorn a! te rukken of om met een vatschen sleutel hel huls binnen te komen, eveneens niet zal baten, daar ook In deze gevallen de signalen onmlddeliyk zullen gaan werken. Juist dezer dagen trachtte een dief Inbraak In het huls van den heer Messias te plegen; hy bezigde daartoe een koevoet om een bout los te werken, doch het veiligheidstoestel faalde niet, en afgeschrikt door het helsche geluld, zette de dief het 1 onmlddeliyk op een loopen. Dit mag zeker als een bewys van de deugdelykheld van het apparaat gelden. De verbogen bout werd later door den heer Messias op het polltle-bureau gedepo neerd. Hier ter stede heeft In den nacht van Zaterdag op Zondag en ook gisteren een storm gewoed, die menigeen een onaangenaam oogenblikje heeft bezorgd. Vele hoeden, paraplules nam de storm mee en dan ontstond dlkwyis een wedloop van een hoedenloozen heer om zyn hoofd deksel weer te grypen. Soms gelukte dit, doch in de meeste gevallen liep een hoed met een vaartje In het water, om daar op de voorlgezweepte golven voort te dryven. Ook verneemt men van enkele onge lukken tengevolge van den storm. In de Bllderdykstraat woei een bejaarde dame omver, werd aan hare beenen verwond en naar het buitengasthuis overgebracht, in het Plantsoen aan de Marnixitraat by de Rotlerdammerbrug werd een boom ont worteld, welke met zooveel kracht op een bank terecht kwam, dat deze bezweek. Ook op de Noordermarkt woel gisteren morgen een boom om; deze kwam over den weg te liggen en moest worden afgekapt. In de Oude Spiegelstraat werd door den storm een stuk zink van het dak van perceel 4 afgerukt en kwam In de straat terecht, evenwel zonder ongelukken te veroorzaken. De Bilt, 27 Febr. Een grooie arend, die sedert een drietal maanden In de buurt van Zeist en deze gemeente vertoefde en daar een geweldige opruiming hield In den wildstand, Is door een jachtopziener alhier geschoten, na een vergeefsche poging om hem te krygen door middel van een dood konyn, neergelegd op een akker en vast gebonden aan twee palen. De arend Het zich n.l. ver uit de hoogte op het cadaver neerploffen en verdween, ondanks alle vastbinden aan palen, met het konyn in de wolken. VrtjJag echter schoot de jachtopziener den roofvogel neer. Het is een beest met een vlucht van 2j meter. 'i-Oravenliage, 27 Febr. Gisteren met het stormachtig weder, toen de zee te Scheveningcn een prachtig schouwspel bood, vervoerde de Staatsspoortram uit Den Haag 4000 personen derwaarts; 2000 menschen begaven zich op de wandelpler in zee. Delft. De burgemeester dezer gemeente heeft de tegen Woensdag, Aschwoensdag, aangekondigde voorstelling van Htyermans' „Allerzielen" verboden. Zondag j I. was In den R.-K. Volksbond een heftige ver gadering gehouden, waar besloten was ln het openbaar tegen de opvoering te manifesteeren. De Deken van Drift heeft toen de gemoederen gekalmeerd waren, op zich genomen met den burgemeester te gaan spreken. Deze hetfr toen uit over weging, dat de opvoering zou geschieden in een stadrgebouw op Aschwoensdag en In het belang der openbare orde de ver tooning verboden Het plaatseiyk Katholiek dagblad voer Maandagavond heftig uit tegen de opvoering; het noemde „Aller zielen" een vuns, ingemeen, laag stuk en sprak vertrouwen uit in den Christeiyken burgemeester dezer gemeente, In de hoop, dat zyn vertrouwen niet beschaamd zou worden. Hel Is, kan men hle^a n toevoegen, niet de eerste maal, dat „Allerzielen" door een dergeiyk besluit wordt getroffen. Onder anderen is indertyd Ie Lelden eveneens op aandrang van Katholieke zyde de voorstelling verboden. Rotterdam, 28 Febr. Aan den Hoek van Holland wordt het stoomschip „Campa- nello" verwacht met 275 landverhuizers aan boord, onder wie 68 Russen zijn. De burgemeester van Rotterdam heelt redenen om te verwachten, dat misschien kans be staat, dat de Russen tusschen den Hoek en Rotterdam ergens aan wal gezet worden en Ingevolge de Vreemdelingenwet moet hy dat voorkomen. Daarom zyn door hem drie sleepbooten, de „Stad Antwerpen", de „Eclareur" en de „Tirailleur" met politie agenten bemand, onder bevel van den hoofdlnepecteur F. Alberda. De agenten hebben proviand voor eenlge dagen en zyn In het bezit van vuurwapens. De pollttebooten hebben opdracht de „Campanello" tot Rotterdam le begeleiden. Dordrecht, 27 Febr. Ter hoogte van het Bergsche Veld, onder de gemeente Made-en-Drlmmelen, heeft Zondag- dag te IJ uur op de rivier de Amer een scheepsongeluk plaats gehad, waarbij drie menschen zyn om het teven gekomen. De beurtsloomboot „Waalwyk-Amster- dam 1", van de maa<schappy Hollandsche Buurtspoorwe-en (Viclnaux Hollandals, kantoren te B.-ussel en Tilburg) was op weg van Rotterdam naar Waalwyk. De boot had, zooals meer gebrutkeiyk is, den lichter „De Koophandel" op sleep touw. Tengevolge van den vliegenden storm brak by het Bergsche Veld de tros, waarmede de belde schepen waren ver bonden. Terwyi de bemanning van de stoomboot, die het by dit ruwe weer ook hard te verantwoorden had, trachtte met den lichter opnieuw verbinding te krygen, geraakte „De Koophandel" door den krachtlgen golfslag vol en zonk ln de diepte. De drie opvarenden, schipper Jan Meys, diens vrouw en een knecht, zyn jammeriyk verdronken. Schipper Meys, gedomicilieerd te Rotter dam, was reeds 35 jaren In dienst dezer maatschappy. De knecht, een man van ongeveer 40 jaar, behoorde eveneens te Rotterdam thuis en laat een weduwe met 7 kinderen achter. Numansdorp, 27 Febr. Door den storm en het hooge water van Zondag, kon de veerboot op Willemstad en omgekeerd, den mlddagdlenst van 21 uur naar Willem stad niet volbrengen. Het water was zóó hoog gestegen, dat men een oogenblik vreesde, dat de Malen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1